jtouwstop antoren pgeheven De baas leert managen met paard en wagen 'Meneer ik begrijp u niet helemaal' Asfaltfabriek Heijmans Alphen verhoogt schoorsteen twintig meter Rijn Veenstreek Bijna 2000 fietsers rijden dit jaar mee in de Laura GERECHT SDAG 6 JULI 1999 CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417, PLV.-CHEF MARIETA KROFT, 071-5356411 Werkstraf na dodelijk 'wedstrijdje' DEN HAAG/RUPWETERING PERSBUREAU CERBERUS Een 28-jarige Rijpweteringer is door de Haagse rechtbank ver oordeeld wegens schuld aan het fatale ongeval op de Oud Adeselaan op 14 augustüs vorig jaar. Een motorrijder kwam daar bij om het leven. De Rijpwete ringer kreeg 240 uur dienstver lening opgelegd naast zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en een rij-ontzeg- ging van anderhalf jaar, waar van een half jaar voorwaarde lijk. jouwstop op de drie kantoren langs de spoorlijn Al- [i/Leiden wordt morgen opgeheven. Bewoners van /lagnoliastraat, die tegen de bouw protesteerden, de eente en de beleggers hebben een compromis be- De twee kantoren die het dichtst bij de Magnolia- t komen, krijgen drie in plaats van vier verdiepin- Om het verlies aan oppervlakte enigszins te com- leren, worden de kantoren verder naar achteren uit- 3J uwd. AAN DEN RIJN MARIETA KROFT jewoners van de Magno- lat stapten twee maanden 202|en naar de rechter om de van de kantoren (twee meter en een van 28 me- g,«koog) stil te leggen. Zij iprii den voor aantasting van itzicht en lawaai en stank rerkeer dat toeneemt. In van op water en volks- ps zouden ze op hoge gaan kijken. Het le ze bovendien dat de ge- te hen tevoren niet van de en op de hoogte heeft ge- De rechter gaf ze gelijk en half mei een bouwstop bewoners hebben zich nu elegd bij het compromis een acte is vastgelegd, liefst hadden we natuur- elemaal geen kantoren", van der Leede. ,,Maar we in de Randstad. Boven- hebben deskundigen ons dat het voor tachtig pro nker is dat we de proce- toch zouden verliezen." uitnodiging die ze vrijdag voor een gesprek met meester N. Schoof heb ben ze afgewezen. Ze zijn nog boos dat de gemeente op geen enkele wijze de 'lakse manier van informatieverstrekking aan de bewoners' heeft gecorri geerd. „Bovendien is het het paard achter de wagen span nen", licht Van der Leede toe. „Er ligt een compromis. Dus veel zin heeft zo'n gesprek niet." Burgemeester Schoof liet vanochtend via een woordvoer der weten de afwijzing voor een gesprek 'om de lucht tussen de twee partijen te klaren' te be treuren. Tot de bouwvakantie wordt de grond bouwrijp gemaakt. Het heien begint onmiddellijk na de bouwvak. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de kantoren volgend jaar 1 april zouden worden opgeleverd. De aannemer heeft als gevolg van de bouwstop van twee maan den en de gewijzigde bouw geen idee wanneer dat nu is. Evenmin kan hij al iets zeggen over de schade die het bedrijf heeft opgelopen als gevolg van de vertraging. De gemeente Al phen heeft een schadepost van 140.000 gulden doordat de grond minder opbrengt. waren tegen woonwagen ongegrond >1? mmissie beroep- en bezwaarschriften in Alkemade heeft gis- de bezwaren tegen de plaatsing van een grote woonwagen in Ve Wetering ongegrond verklaard. Volgens de commissie vol de afmetingen aan het bestemmingsplan. Omwonenden iteerden tegen de komst van de grote woonwagen. Volgens ïocht de wagen er niet staan omdat er geen wielen onder zit- "olgens de commissie hoeft dat niet per se. Alles wat door een of iets dergelijk kan worden opgepakt, worden onder woon- Egy 1S geschaard. B en W moeten nog besluiten of ze het advies emen. De bestuursrechter wees vorige week ook al een door iwonenden geëiste bouwstop af. Hel unieke bedrijf van Harry Selier ALPHEN AAN DEN RUN* De Laura rijwielvierdaagse is weer begonnen. Zo'n 1800 Laurianen pakten vanoch tend de fiets om koers te zetten richting Leiden en de Bollenstreek. Voor het eerst was de start voor de 60, 100 of 150 kilometeraf stand bij het vogelpark Avi fauna en niet meer bij het het gebouw Nabij. De fiet sers komen uit alle wind streken van het hele land, zoals S. Tijsma (58) uit Nunspeet. Vanochtend om kwart voor zes zat hij al in de auto op weg naar Al phen. Het is voor hem de tweede keer dat hij de Lau ra fietst. Het uitrijden zal voor hem geen enkel pro bleem zijn: „Ik fiets ontie gelijk veel." Bedrijf schrikt van anonieme brief bewoners De schoorsteen van de asfaltcentrale Heij mans in Alphen aan den Rijn wordt twintig meter hoger als de provincie de vergunning voor de fabriek eind deze zomer verlengt. Directeur H. van der Kamp van de asfalt centrale aan de 's Molenaarsweg meldt dit naar aanleiding van de anonieme brief die in de nabijgelegen Alphense wijken is rondgestuurd. In dit schrijven worden mensen die hinder hebben van stankover last opgeroepen een klacht in te dienen bij de Milieuklachtenlijn van de provincie Zuid-Holland. Van der Kamp is onaangenaam verrast door de brief. „We vinden het ook bijzon der jammer dat de brief anoniem is. We zouden graag met de briefschrijvers in con tact komen om eens te praten over hun problemen. Volgens ons is de overlast na melijk de afgelopen jaren enorm terugge drongen." De directeur overweegt een open dag te organiseren om de buurt uit te leggen wat er precies in de asfaltcentrale gebeurt en om het imago van de fabriek te verbeteren. „Naar aanleiding van zo'n brief ga je je toch afvragen wat mensen nu precies we ten van een bedrijf als dit. Het is een mo derne asfaltcentrale waar alleen met na tuurlijke producten wordt gewerkt. Die rook uit de schoorsteen lijkt misschien ver ontrustend maar is louter waterdamp." Van der Kamp heeft een aantal reacties van buurtbewoners gekregen op de brief. „Dit waren alleen maar positieve reacties van mensen die al 'tig' jaar in de wijk wo nen en nog nooit hinder hebben onder vonden. Waarschijnlijk bellen de mensen met klachten ons bedrijf niet maar direct de Milieuklachtenlijn." Vijftig meter Eind deze zomer besluit de provincie of de vergunning voor de asfaltcentrale wordt verlengd. In het overleg dat hieraan vooraf is gegaan heeft het bedrijf besloten om de schoorsteen deze winter te verlengen met twintig meter tot een totale lengte van vijf tig meter. Van der Kamp: „Een hogere pijp betekent een betere verspreiding van de uitstoot in de lucht en dus minder stank overlast." Selier traint managers, bijzonders, zou je zeg- laar hij gebruikt daarbij en heel apart hulpmid- aard en wagen. De trai- 1, die hij op een fraaie oerderij uit 1640 aan oordeinde in het Zuid- Aarlanderveen gt, noemt hij manage- en. Selier is er heilig van uigd, dat er een treffende mis is tussen het men- ran paarden en wat een jer in de praktijk doet. cijkje in een prachtig polder onder de rook dphen aan den Rijn en ïsprek met een 'spraak- faT. Oudi DERVEEN JAN WESTERLAKEN jemennen, hoe verzint ie- dat nou toch? Harry Se- )et erom lachen. Want hij og precies hoe het is ge- De boerderij was ver- l. Dus was er reden voor ïstje. Vrienden, die Selier tgenodigd om samen met e 'nieuwbouw' in te wij- KERfarmden bij die 'gelegen- een en cabaretgroepje. In de e zij opvoerden, introdu it ze het begrip 'manage- pn'. Harry (al jaren mana- jd.) gaat managemennen, cal® z'n vrienden. En wat als pas bedoeld, werd werke- Hij kocht twee maan- :er paarden en wagens en naam uit het cabaret- vastleggen: een bedrijf >p de rails. men", vertelt Harry Se- testaat uit communice- emgedrag en lichaams lat zijn drie dingen die mager ook nodig heeft in (elijkse praktijk. Wat ik ïtwikkeld is een practi- k werk daarbij met le- nateriaal. Weliswaar geen maar een paard en wa- )at is het unieke aan het van de man in Aarlan- i- De managementtrai- die hij kent, zijn zonder che vaardigheden. De gen die zijn opgedaan, 1 alleen maar verbaal bracht. „Voor zover ik „Meneer, ik begrijp u niet hele maal", steekt rechter R. van Leeuwen van wal. „U parkeert in een niet-parkeerzone en bo vendien op de stoeprand. Dat is een dubbele overtreding en u gaat in beroep?" „Ik hoefde alleen maar een fles je wijn in te laden", verdedigt de gedaagde man op leeftijd. Op 25 juli vorig jaar parkeert de Leidenaar zijn auto aan de Rijn straat, het is zaterdag en druk in de stad. Hij kan geen parkeer plaats vinden en zet zijn auto met het rechter voor- en ach terwiel op het troitoir. „Ik mag daar niet parkeren, maar wel la den en lossen." Volgens de ver dachte heeft de hele situatie slechts twee minuten geduurd. Dat brengt hem op verdenking van de parkeerwachter. „Ze stond op de hoek te loeren tot dat ik in de fout ging. Sterker nog, ze heeft zelfs toegegeven dat ze loerde." Om deze ver denking waar te maken wil de Leidenaar er een getuige bijroe pen. Daar heeft Van Leeuwen dui delijk geen trek in. Hij zoekt in zijn papieren en citeert een stuk uit de brief waarin de gedaagde zijn verden king van het 'loeren van de chagrijnige parkeerwach ter met haar dikke achter werk' be schrijft. „Niet zo'n nette omschrij ving", reageert de rechter. De Leidenaar excuseert zich voor de onvriendelijke beschrijving van de uiterlijke kenmerken van deze ambtenaar. Over het loeren wordt dan niet meer ge sproken. Vervolgens overhandigt de Lei denaar Van Leeuwen een com pleet boekwerk met illustraties en foto's. „Dergelijke overtre dingen komen vaak voor, maar niet iedereen heeft tijd om er tegen in beroep te gaan. Ik wel, ik ben met pensioen, dus ik protesteer hier namens al die anderen tegen deze parkeer- heksenjacht", verklaart de ge pensioneerde zijn vlijt. De rech ter bladert aandachtig door het album. „Ik waardeer het als ie mand zijn huiswerk goed doet." Het album bevat onder meer foto's van de Breestraat waar auto's helemaal op de stoep ge parkeerd staan. „Agenten rijden af en aan, maar niemand doet er wat aan. Waarom krijg dan uitgerekend ik een bon?" vraagt de Leidenaar zich hardop af. Dat stuit de rechter tegen de borst. „Er komen hier altijd mensen die vinden dat anderen nog harder rijden, of nog fouter parkeren." Ook de officier van justitie, M. van der Plas, strijkt niet over haar hart. „Als meneer tijd heeft om een heel foto-album samen te stellen, had hij des tijds ook tijd genoeg om rond jes te rijden op zoek naar een plaats waar hij wél mag parke ren", spreekt zij bestraffend tot de gepensioneerde. De negen tig gulden boete wordt niet ver minderd, maar dat deert de Lei denaar niet: „Dat geld maakt me niet uit, het is de heksen jacht waartegen ik in opstand kom." File Een jonge Maassluisenaar reed vorig jaar oktober zevenhon derd meter over de vlucht strook van de A4 ter hoogte van Leiden een file voorbij. „Ik dacht dat ik pech had. Dit leek me het beste om het verkeer niet te hinderen en ook de vlucht strook niet te blokkeren voor noodge vallen", ver klaart de jon geman tegen over de rech ter. Van Leeu wen kijkt hem ongelovig aan. „En daarbij kwam het u zeker ook goed uit dat u niet in de file hoefde te wachten?" „Ik was mij echt van geen kwaad bewust, ik dacht dat ik hier het beste aan deed." De Maassluisenaar kan Van Leeu wen echter niet overtuigen van zijn onschuld. Sterker nog, de rechter leeft zich in in de situa tie van de andere filerijders. "Stelt u zich eens voor hoe het voor de automobilisten in de fi le voelt als u ze inhaalt?" De officier stipt aan dat ieder een wel kan zeggen dat 'hij of zij het vermoeden van panne heeft'. Wat de jongen ook pro beert, hoe vaak hij ook blijft zeggen 'dat het allemaal berust op een misverstand', het stemt de rechter niet milder. Integen deel: „We houden er nu over op, zevenhonderd meter rijden over de vluchtstrook wegens het vermoeden van pech? Één grote onzin." De boete van 300 gulden blijft staan voor de 'vluchtstrook-rijdende' Maas sluisenaar. Harry Selier, die managers in twee dagen op paard en wagen probeert bij te brengen hoe ze in hun bedrijf te werk moeten gaan, slaat in de loop van dit jaar zijn vleugels uit. Hij introduceert het managemennen ook in Frankrijk. foto annette lameijer weet is deze manier van werken uniek in Nederland. Alleen in Wageningen is er iemand, die paarden inzet bij het trainen van managers. Weet je, ik kan nooit de garantie geven dat een training doorgaat. Eén keer heb ik het meegemaakt, dat twee van de drie paarden kreupel waren. Tja, dan houdt het op." De training managemennen die Harry Selier geeft, bestaat uit een halve dag les geven in het mennen van paarden. Dan moeten de deelnemers de prak tijk in. Ze krijgen opdrachten zoals het ophalen van een bier vat bij de plaatselijke slijter of een slachtoffer vervoeren van een plek in de tuin waarin een veerooster ligt. Op die plek kun nen ze niet met paard en wagen komen. Ze krijgen een uur om dat slachtoffer naar het zieken huis te brengen. Eén deelnemer krijgt de opdracht. Hij of zij moet de mensen om hem of haar heen vertellen wat ze moe ten doen. Selier: „Hier komt het aan op managen. Ze moeten een plan maken hoe ze dat pro bleem moeten aanpakken. Kortom, ze hebben echt, net als in het bedrijfsleven, een plan van aanpak nodig. Bovendien mogen ze nooit langer dan drie uur wegblijven. De mensen hebben geleerd dat ze dan wa ter en hooi voor de paarden moeten meenemen." Alles wat er rond de twee daagse training gebeurt neemt Selier op video op. Een video, die in de nabespreking ant woord geeft op de vraag of ie mand goed kan delegeren en motiveren, de opdracht goed kan voorbereiden en goede na zorg geeft. Alles wat in de prak tijk van de manager belangrijk is komt aan de orde. „Met het managemennen bootsen we na wat er in het bedrijfsleven elke dag opnieuw aan de orde is. De Nederlandse Spoorwegen, de KPN en de politie mag ik in middels tot mijn klantenkring rekenen." Paarden zijn Seliers handels merk. Maar niet iedereen is gek op die dieren. En het is niet voor iedereen weggelegd om op de bok van een wagen te stap pen en vervolgens met een paard ervoor weg te rijden. Harry knikt. „Ik was zelf ook bang voor paarden", bekent hij eerlijk. „Ik heb ermee leren om gaan in de manege waar mijn dochters les kregen. Na negen lessen kon ik mennen. Wat ik in de training doe is de mensen vertellen wat voor dier het paard is. Op de boerderij heb ik koudbloedige fjorden rondlo pen. Al lopen er zestig of zeven tig schreeuwende kinderen om hen heen, ze trekken zich er niets van aan. Met die dieren kun je lezen en schrijven. Ik laat de mensen die bij mij op de training komen alles met ze doen: optuigen, inspannen, er mee rijden, uitspannen en ze nadien verzorgen." Heel belangrijk is communi ceren met het paard. „De li chaamstaal is belangrijk en je moet het dier aandacht geven. Anders krijg je er geen bewe ging in. Je moet eerst de naam van het paard noemen en dan pas zeggen wat het moet doen. Het mooiste van de communi catie met een paard is het oren- spel: als ze naar achteren staan, heeft hij het niet naar z'n zin. Dat spel van de oren is bij de communicatie met een paard van wezenlijk belang." Het succes van de training meet Harry Selier af aan het feit, dat managers steeds weer terugkomen. „Dat is voor mij een graadmeter", zegt hij. „Nee, ik maak geen managers. Het enige dat ik doe is hen een spiegel voorhouden. De mees ten kunnen best managen. Maar het voorbereiden en de nazorg daarvan, nou, dat laat bij de meesten heel wat te wen sen over. Hier bij het mennen moeten ze dat gewoon doen. Voordat je een paard inspant moet het goed verzorgd zijn en na de rit moet dat eveneens. Hoe die manager het verder in de praktijk doet, weet ik niet. Dat kan ik niet controleren." Harry Selier hoeft niet van het managemennen te leven. Naast deze onderneming heeft hij nog een ander bedrijf: Het Karakter. Hij test mensen op hun talenten daarop, waar ze goed in zijn. Selier denkt, dat over enkele tientallen jaren mensen op de werkvloer alleen maar die dingen doen waarin ze goed zijn. Heeft Selier er wel eens aan gedacht om met zijn paard en wagen in het buitenland te gaan trainen? „Zeker wel", zegt hij. „Dat staat op stapel. In sep tember gaan we in Frankrijk met een proefles aan de slag. Als het aanslaat slaan we onze vleugels nog verder uit."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17