Schippers dreigen met rechtszaak Ons werk is net regeren, je moet voomitzien' Regio vvoners verenigen zich *en sluipverkeer Boschgeest 'Hij durfde me eerst niet aan te kijken' ommotie over toewijzing Wassenaarse woningen DAG VAN. Autoverkeer Warmond één dag omgeleid SDAG 6 JULI 1999 kandidaten gezocht voor sportprijzen jENAAR Wassenaar is zoek naar kandidaten voor de jaarlijk- iportprijzen, die op zaterdag 6 november wordt uitgereikt, suggesties heeft kan die tot 20 september indienen bij de leente. Jonge talenten of teams komen in aanmerking voor aanmoedingsprijs, verdienstelijke wedstrijd- en amateur- irters kunnen in aanmerking komen voor aparte prijzen, arnaast is er een vrijwilligersprijs. In 1996 zijn voor de eerste lajr Wassenaarse sportprijzen uitgereikt. jbraak woning Oegstgeest •geest Bewoners van de De Kempenaerstraat in Oegst- ;t ontdekten gisteren dat er in hun woning was ingebroken. |Jd, creditcards en hun auto bleken verdwenen. Er waren geen ■laksporen zichtbaar. De politie vermoedt dat de dader via het j/ienraam de woning is ingeklommen. orschoten pakt foutparkeerders aan Lschoten De politie treedt in Voorschoten hard op tegen imobilisten die zich niet houden aan de nieuwe regel dat :htwagens op speciaal daarvoor aangewezen plaatsen moe- staan en dat bestuurders van personenauto's niet langer op e plekken mogen parkeren. Een maand lang zijn automobi- •n gewaarschuwd en kregen overtreders bij wijze van pre- Itie een 'rode' kaart. Nu die gewenningsperiode is afgesloten, :ht iedere foutparkeerder een bon van negentig gulden. Met te borden wordt aan de grenzen van de bebouwde kom op lieuwe regeling in Voorschoten gewezen. wrmanlaan Voorschoten moet veiliger' 1schoten jan preenen schoten krijgt een nieuwe igenvereniging. Bewoners He wijk Boschgeest hebben 'erenigd met als belang- doel het veiliger maken Karei Doormanlaan. Op [oment is deze straat al een De bewoners zijn dat de overlast nog veel wordt als de woningen in inburg II en III worden (everd. iemand is tegen de ont- •ling van Starrenburg, het moet niet ten koste >ns gaan", aldus L. Hoog- Hij is woordvoerder van bf elangenvereniging Bosch- in oprichting. Kortgeleden mening gepeild. Een ken- ik 2 ikingsavond trok zo'n ze- bezoekers. Daaruit heb- i d ïe initiatiefnemers de con- 'erggetrokken dat er veel be- bestaat aan een eigen ;reniging. ieri Mi ieta IVD kreeg gisteravond geen steun S-fhaar verzoek om de namen van inaarders prijs te geven die een rus rbouwwoning in de Wittelaan krij- ieen enkele andere fractie steunde rtij in haar pleidooi om openbaar De liberalen deden het verzoek tij hui een raadsvergadering, na klachten !n| ril id." De bewoners dringen aan op verkeersbelemmerende maat regelen. Gedacht wordt aan eenrichtingsverkeer op de Karei Doormanlaan, stoplichten, de invoering van een maximum snelheid van dertig kilometer en het versmallen van de laan. Op die manier moet worden voorkomen dat het verkeer naar bijvoorbeeld het station en Wassenaar kiest voor de Karei Doormanlaan (en vervolgens de Generaal Spoorlaan) in plaats van de Veurseweg. Wanneer de oprichtingsver gadering wordt gehouden, is nog niet bekend. „Het is na tuurlijk een periode waarin veel mensen op vakantie gaan. Aan de andere kant willen we niet te lang wachten.. Er moet zo snel mogelijk wat gebeuren op de Karei Doormanlaan en hoe meer mensen zich bij ons aan sluiten, des te sterker we staan." Voorschotens paar zestig jaar getrouwd VOORSCHOTEN jan preenen Wie Rien de Ruyter nu als 87-ja- rige hoort praten, denkt eerder aan een spraakwaterval dan aan een bijna drooggevallen bron waarin af en toe een woord opborrelt. Toch was hij als jongen bepaald 'nooit zo vrij', zoals hij het zelf voorzich tig uitdrukt. „Niet zo vrij? Zeg maar gerust verlegen", onder breekt de nu 86-jarige Rie de Ruyter-Verhoeven hem. Het Voorschotense echtpaar is vandaag zestig jaar getrouwd, maar 67 jaar geleden zag het er om verschillende redenen be paald niet naar uit dat ze maat jes voor het leven zouden wor den. Of zoals Rie de Ruyter moeiteloos teruggaat in de tijd: „Hij durfde me eerst niet aan te kijken. Ik zat er altijd op te vlas sen dat hij me een keer zou aanspreken. We zaten allebei op catechisatie. Streng geschei den natuurlijk, want in die tijd werden jongens en meisjes nog apart gehouden." Na vaak met zichzelf te heb ben gepraat, durfde Rien haar uiteindelijk toch aan te spre ken: „Vraag eens aan je moeder of we een keertje mogen uit gaan." Dat gebeurde tijdens een zendingsfeest van de chris telijk historische jongeren groep. Moeder vond het goed. De bakkersknecht niet. Rie: „Die zei, wat moet je nou met hem? Je kan beter die ander ne men. Zijn broer. Maar die hoef de ik niet. Ik wilde hèm." De moeizame toenadering leidde tot zeven jaar verkering. Zij: „Hij was bang dat mijn moeder het allemaal niet goed zou vinden, maar in werkelijk heid had zijn moeder er moeite mee. Die was helemaal niet zo content. Ze wilde hem graag thuis houden." Volgens hem was dat niet de enige reden waarom ze 'pas' in 1939 trouw den. „Vroeger had je gewoon langer verkering. Je moest eerst sparen. Net in die tijd begon nen mijn vader en ik met de timmerzaak op de Leidseweg. Er moest eerst vastigheid zijn." Rien de Ruyter runde de zaak tot hij vijfenzestigeneenhalf Rie en Rien de Ruyter kennen elkaar al 67 jaar. foto loek zuyderduin was. Toen nam een knecht het bedrijf over. Uit die tijd herin nert hij zich onder meer de 'uit stekende samenwerking' met de gemeente: het moderniseren van de raadszaal, spoedklussen, waardoor hij ander werk 'moest' uitstellen en 'af en toe een belletje dat ze nog een hal ve kuub hout voor me hadden liggen'. De telefoontjes werden vaak opgenomen door zijn vrouw. „Kreeg ik mensen aan de lijn die vroegen waarom hij niet was geweest. Dan verzon ik maar wat." Hij: „Maar ik heb mensen nooit laten zitten. Dan was er meestal sprake van een misverstand." Zoals hun namen in eikaars verlengde liggen, zo hebben Rie en Rien elkaar steeds aange vuld. Als zij zich op een gege ven moment afvraagt hoe hij iaar erna straatsma van enkele Wassenaarders over de wo ningtoewijzing door de gemeente. Zij uitten hun onvrede, nadat ze zelf geen woning aan de Wittelaan hadden toege wezen gekregen. Volgens de WD zou de gemeente die onvrede weg kunnen nemen door de namen van de wel gekozenen te publi ceren, bijvoorbeeld in een huis-aan- huisblad. „Inwoners die buiten de boot zijn gevallen doordat zij niet aan de ge stelde criteria voldoen, kunnen dan zelf vaststellen dat zij terecht niet in aan merking zijn gekomen", aldus fractie voorzitter J. Becker. De overige fracties vinden echter dat de bescherming van de privacy zwaar der telt dan het wegnemen van onvrede bij enkele Wassenaarders. Ook het colle ge voelt weinig voor het publiceren van Kamerbode Bert van Leeuwen urende de zomer- nden leest u op deze ia, op dinsdag en vrij- 1 verhalen over bijzon- beroepen of bezighe- van inwoners uit deze Vandaag de eerste Sering, over Kamerbo- ert van Leeuwen. 337 nier Wim Kok drinkt de zwart, terwijl Annema- rritsma graag koffie-ver- nuttigt. Voor menigeen )hien niet relevant, maar le bodes in de Tweede Ka- èiten waarmee terdege re- ig wordt gehouden. Bert eeuwen uit Sassenheim is (amerbode. Dat betekent j zonodig de orde hand en zorg draagt voor het en van de presentielijst le Kamerleden. «euwen trekt zich, een )ordat het wekelijkse vra- irtjebegint, terug in de a9vifale kleedkamer, waar hij oene uniform verwisselt ieffl 7et traditionele rokkos- siec Gelegen op de derde eta- efe de oudbouw, ademt de- tLei mte voorbije dienstbaar- chiU rït. „We zijn nog steeds tbaar, maar we zijn vooral iur,< Ons werk is eigenlijk net jdJ in, je moet vooruitzien; iatl »elen hoe je het vooral de van het kabinet naar de int maken." lat een denkbeeldig stofje J e revers en poetst zijn il onberispelijke schoe- t )aarna gaat het richting derzaal, waar hij uit een Ie zogeheten bodenbus en omzichtig op zijn jas Dit ornament, dat van rong dateert uit de Mid- jrwen, is voorzien van zil- en gouden versierselen, izelfde lade haalt hij de iatch, de bel en de voorzit- Bert van Leeuwen: „Ik heb gewoon het mooiste beroep dat er is." tershamer die hij op de tafel van Kamervoorzitter Jeltje van Nieuwenhoven legt. De presen tielijst, nodig voor de hoofdelij ke stemming, wordt eveneens voor de Kamervoorzitter klaar gelegd. Daarna regelt Van Leeu wen de ijsklontjes, want de be stuurders van Nederland willen geen lauw water. Een minus cuul keukenblokje, verscholen achter een van de wandpanelen in 's lands belangrijkste verga derzaal, herbergt voorts het be roemde zilveren theeblaadje, waarop Van Leeuwen en zijn collega's glaasjes 'spraakwater' rondbrengen. De glazen wor den nog even schoongewreven. Als om precies twee uur de zoe mer aangeeft dat de honderd vijftig Kamerleden in de verga derzaal worden verwacht, staat de Kamerbode bij de deur en begroet de leden. De meesten hebben het te druk met de ei gen besognes, maar hier en daar klinkt een 'goedemiddag Van Leeuwen'. Eerder op de dag had iemand hem begroet met Lambert Fondu. Van Leeu wen glundert bij de uitleg hier van: „Toen enige jaartjes terug de inmiddels overleden presi dent Mitterand hier op bezoek was, dacht hij bij het verlaten van de zaal dat ik ook een Ka merlid of minister was. Hij gaf mij een hand en stelde zich voor. Ik bedacht vliegensvlug een Franse naam, want Van Leeuwen zegt die man natuur lijk niets. Voor sommige colle ga's ben ik daarna altijd Fondu gebleven." Als iedereen zo'n beetje binnen is - hectiek en geroezemoes ho ren bij een parlementaire de- foto dick hogewoninc mocratie - begint gelijk het overbrengen van briefjes. Blijk baar een belangrijk onderdeel van Van Leeuwens taak. Een notitie voor staatssecretaris Co- hen, die met spoed zijn secreta resse moet bellen, heeft absolu te voorrang. Ook Kamerlid Meijer en Van Oven bestoken Cohen tijdens het vragenuurtje met schriftelijke berichten. Staatssecretaris Vliegenthart, die vragen beantwoordt over het schrijnend gebrek aan ver pleeghuisbedden, krijgt even eens van alle kanten briefjes toegeschoven. „Ik zie aan de manier waarop Kamerleden een envelop pakken of er een briefje weg moet. Daar krijg je feeling voor." Een enkele maal zitten er twee pepermuntjes in, klapt Van Leeuwen uit de school. Van chef erna straatsma. 071-5356437,plv -chef judy nihof, 071-5356416 'Stierebnig in Leiderdorp moet open het zo lang met haar heeft kun nen uithouden, antwoordt hij: „Jij bent niet lastig en ik ben heel precies." Zij: „Maar je moet wel altijd zoeken. Het is altijd een rommel bij je." Hij: „Maar alles is er wèl." Zij haalt vervolgens een brief van de 'secretaresse van hare majesteit' tevoorschijn die het paar namens de koningin felici teert. Daar voegde loco-burge meester P. Verschoor gisteren de gelukwensen, een fruitmand en 'een goede operatie volgen de week' aan toe. Terwijl Rien nog altijd door Voorschoten fietst, is Rie de Ruyter al sinds januari niet meer buiten ge weest. „Ik krijg een nieuwe rechterheup. Ik zie er niet te genop hoor. Het is al mijn vijf de operatie. Dan ben je wel wat gewend." Schippersvereniging Schuttevaer dreigt met een kort ge ding tegen de gemeente Leiderdorp. De schippers voe len zich ernstig benadeeld door het besluit om de Stiere- brug over de Oude Rijn niet meer te openen tijdens de spits. Leiderdorp vaardigde die noodverordening vorige week uit, toen als gevolg van wegwerkzaamheden lange files ontstonden op de Persant Snoepweg en de Engelen- daal. Door de Stierebrug van 7.30 tot 9.30 uur en van 16.30 tot 18.30 uur niet meer te openen, hoopten Burge meester en Wethouders het verkeer wat sneller te laten doorstromen. leiderdorp* door het te laat afleveren van goederen." Schuttevaer stelt als compro mis voor om de brug ook tij dens de spitsuren gewoon te openen voor de scheepvaart, maar een uitzondering te ma ken voor de alarmdiensten. „Wij zijn nooit te beroerd om mee te denken en te werken. Ook de schippers vinden het normaal dat zij moeten wach ten als bijvoorbeeld politie of ambulance over de brug moet. De brugwachter staat met een marifoon in verbinding met de schippers en kan hen tijdig daarover inlichten. Dat is steeds zo gebeurd. Dat moet nu toch ook mogelijk zijn. Zomaar, zonder enige vooraankondiging jan preenen „Een algehele stremming vier uur per dag is voor ons niet aanvaardbaar. Een vertraging van tien vijftien minuten is op te vangen, maar een stremming van twee tot vier uur gooit hele vaarschema's in de war", zo schrijft directeur C. de Vries van Schuttevaer in een brief aan de gemeente. Als Leiderdorp niet op zijn besluit terugkomt, stapt de belangenvereniging voor de binnenvaart naar de rechter om een schadevergoeding te eisen. „Wij behouden ons het recht voor uw gemeente aansprake lijk te stellen voor de schade die schippers en bedrijven lijden vier uur per dag de brug sluiten, dat kan niet", aldus S. van Rui ten, voorzitter van de afdeling Rijnstreek van Schuttevaer. Verkeerswethouder V. Mol- kenboer liet vanmorgen in een reactie weten dat de brief van Schuttevaer in het college wordt besproken. „We gaan na of aanpassing van de sluitings tijden waartoe we vorige week hebben besloten mogelijk is." Van Ruiten hoopt dat de kwestie 'op heel korte termijn' kan worden geregeld. „De schippers zijn in grote proble men gekomen. Ze hebben geen alternatieve route. Als ze twee uur voor de brug in Leiderdorp moeten liggen, halen ze Am sterdam, Haarlem of Rotterdam niet Ze mogen alleen tussen zes uur 's morgens en tien uur 's avonds varen. Daarna blijven de bruggen gesloten." Hoeveel schade de schippers per dag lij den, is volgens Van Ruiten nog niet bekend. „Gemiddeld varen zo'n acht boten per uur onder de Leiderdorpse brug door. Meestal zandschepen. Het gaat niet om enorme bedragen, maar voor bedrijven komt de maatregel wel degelijk hard aan." warmond erna straatsma reikbaar maken voor automobilisten. Na overleg met de aannemer van de herbestrating is beslo ten om dit werk een dag stil te leggen, zodat het gehele voormalige KPM-terrein bereikbaar blijft voor automobilisten. De gemeente wil het verhoogde kruispunt bij de Lockhorstlaan zo snel mogelijk weer in de ou de staat terugbrengen, omdat de huidige ver keersdrempel schade heeft veroorzaakt aan de omliggende huizen. Enkele woningen hebben scheuren in hun muren als gevolg van vrachtwa gens die met harde klappen over de verkeers drempel rijden. Vijf buurtbewoners hebben een schadeclaim ingediend bij de gemeente. Ver moedelijk is de veenachtige ondergrond de oor zaak van het probleem. De andere verkeerdrem- pels op de doorgaande route in Warmond leve ren geen klachten op. Automobilisten ondervinden donderdag enige hinder van het verwijderen van de verkeerdrem- pel op de kruising Lockhorstlaan/Sweilandstraat in Warmond. Doorgaand verkeer vanuit Leiden is op 8 juli niet mogelijk tussen 9.00 en 16.00 uur. Ook het openbaar vervoer richting Sassenheim wordt omgeleid. De herbestratingswerkzaamhe- den in de nabijgelegen Jan Stccnlaan worden die dag stilgelegd om de woningen in de Norremeer- straat en omgeving bereikbaar te houden voor automobilisten. Het snel weghalen van de verkeersdrempel op de kruising Lockhorstlaan/Sweilandstraat in Warmond wordt bemoeilijkt door de werkzaam heden in de Jan Steenlaan. Een gelijktijdige ope ratie zou de Norremeerstraat en omgeving onbe- de 'prijswinnaars', zoals wethouder H. Klooster (CDA) het noemde. De WD be sloot daarna om een motie voor meer openbaarheid niet in te dienen. De woningen waar het om gaat moe ten komen in Kerkehout. Aan de noord oostzijde van de Wittelaan is een appar tementengebouw van achttien wonin gen gepland. Aan de zuidwestzijde ko men vier eengezinswoningen. Nieuwenhoven vindt op een gegeven moment de herrie op de wandelgangen te gortig en geeft de Kamerbode een seintje dat de heren en dames het daar wat rustiger aan moeten doen. De Sassenheimse bode duwt een groepje resoluut door de deuren heen. „Zoiets moet je natuurlijk met een beetje toe passelijke humor regelen. Net als het weren van de fotografen. Die willen altijd vooraan staan, maar er is nu eenmaal een denkbeeldige streep in de Ka mer getrokken, waar ze niet overheen mogen. Als ze dan klagen dat ze geen goed plaatje kunnen schieten, is dat jam mer. Hun argumentatie dat ze dan niet goed hun werk kunnen doen, geldt natuurlijk ook voor mij." Voor Van Leeuwen is het nu tijd om de Thorbeckezaal klaar te maken. De commissie VROM zal hier om vier uur vergaderen. Hij begint met het in orde bren gen van de opname-appara- tuur. Daarna 'dekt' hij de tafels. Bureaus worden voorzien van schrijfpapier, glaasjes water en boeken zoals de Staatsalmanak en de Reglementen van Orde. Hoewel de Sassenheimer het werk in de Tweede Kamer na aan het hart ligt, zijn de krenten in het pap toch de vergaderin gen buiten Den Haag. De Sas senheimer 'doet' namelijk ook de Benelux-vergaderingen, in Brussel of in Luxemburg. En het bijwonen van de commis sievergaderingen over de ge meentelijke herindelingen in het land heeft ook zijn beko ring. „Je bent dan nog meer on der elkaar, want je eet dan ook samen met de Kamerleden. Och, ik heb gewoon het mooi ste beroep dat er is. En als ik 's avonds in mijn luie stoel zit, zie ik mezelf terug op de televisie." irene nieuwenhuuse Leidsch DagbladABCHIliVlïiV ANNO 1899 Donderdag 6 Juli LEIDEN - Een bij den gemeenteraad inge diend adres van de heeren J. Botermans en J.N. Botermans geeft B. en Ws. aanleiding het volgende mede te deelen. Toen in de maand October van het vorige jaar door J. Botermans een plan werd ingediend voor den bouw van drie woningen aan den Hoogen Rijndijk, waar van de laatste zou worden gebouwd naast de in het adres bedoelde slechts 5 meter breede par ticuliere straat van Gebr. Van Ulden, werd hem LEIDEN - De loka len van het ge bouw aan het Noordeinde van de Eerste Leidse Schoolvereniging zijn herschapen in een expositie ruimte. Tussen de fleurige boeketten prijken de werk stukken, die de kinderen in het af gelopen cursusjaar gemaakt hebben. door de Commissie van Fabricage gewezen op het groote belang, dat eigenaars en bewoners van de in den omtrek gelegen huizen hadden bij het tot-stand-komen op die plaats van een behoorlijken verbindingsweg tusschen den Hoogen Rijndijk en het Utrechtsche Jaagpad. Thans, nu de huizen zijn gebouwd, wenden adressanten zich tot den gemeenteraad met het verzoek om medewerking te verleenen, ten einde te bevorderen, dat Gebr. Van Ulden de hun toebehoorende particuliere straat voor het publiek verkeer openstellen. ANNO 1974 Zaterdag 6 juli NOORDWIJK - Onder de vele duizenden, die met succes een examen aflegden, is een Noordwijkse huisvrouw met zo'n bijzondere prestatie voor de dag gekomen, dat het predi kaat 'Vrouw van het jaar' haar niet zou mis staan. Het is mevrouw Bunt-De Bruin, moeder van acht kinderen, die dezer dagen met succes het staatsexamen havo deed. Mevrouw Bunt behaalde in 1941 het mulo-diploma en begon anderhalf jaar geleden bij de LOI haar studie voor de havo. Dit gebeurde in de schaarse vrije uurtjes, want aan een gezin, waarin de jongste een tweeling van vier is en de oudste achttien, heeft men heus de handen vol. Het geeft aan het getuigschrift van deze huismoeder een gouden rand. Zij zelf laat zich over haar succes slechts bescheiden en nuchter uit. Cijfers noe men is er niet bij.Schrijft u maar, dat ik in totaal 46 punten had, dat is gemiddeld 7 2/3". Maar als wij goed zijn geïnformeerd was er een tien bij voor aardrijkskunde en een ne gen voor Nederlands. Het ligt wel in haar be doeling om verder te gaan. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het bejaarden-ver pleegtehuis, waar zo lang voor is gevochten, komt er. De goedkeuring is nu definitief rond. Staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) heeft deze week zijn handtekening gezet, be vestigde een woordvoerder van het departe ment ons. De brief zal in de loop van de ko mende week arriveren bij het bestuur van zie kenhuis Rijnoord, dat het nieuwe tehuis gaat bouwen. Naar verluidt gaat het om 132 bed den, bedoeld voor demente (geestelijk zwakke) en langdurig zieke bejaarden. Het verpleegte huis komt schuin tegenover het ziekenhuis te staan. Het Rijnoord Ziekenhuisbestuur weet officieel nog van niets. Voorzitter F. H. Nauta wilde daarom gisteravond nog geen blijk van vreugde tonen. Het Leidse tweede kamerlid mevrouw Tilly Gardeniers (KVP), die zich ach ter de schermen zeer heeft ingespannen voor het verpleegtehuis, liet ons daarentegen wel onverbloemd haar opluchting merken. Zij was er al van op de hoogte dat de staatssecretaris deze week zijn fiat zou geven. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het lx-idsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15