'Wereldraad had zuiveringen moeten veroordelen" Grote schoonmaak in woord en daad Kerk Samenleving Surinaamse ex-slaven nog 'geestelijk geketend' Zoektocht naar de wortels van het Christendon c 'Uit Egypte heb ik Hem gmmen' I DINSDAG 6 JULI 1999 redactie aad rietveld. 071- VANDAAG De godvTUchtige Fran^aise Godelieve werd in de elfde eeuw uitgehuwelijkt aan de Belg Ber- tolf, heer van Gistel. Het was een slecht huwe lijk en tot overmaat van ramp kreeg Godelieve ook nog regelmatig slaag van haar schoonmoeder Islinde. Nadat ze een klacht had ingediend bij graaf Boudewijn VI beterde Bertolf zijn leven. Nadat hij gestorven was, wilde Godelieve in kuisheid verder leven. Het was haar niet ge gund. want ze werd kort na zijn overlijden gewurgd door twee bedienden. Haar lichaam zou in een put zijn ge gooid. Putten zijn gevuld met water, en daarom is Godelie ve in het volksgeloof een zogeheten 'regenheilige'gewor- den. Wanneer het op haar feestdag, 6 juli, regent, zal het volgens een oude weerspreuk nog lange tijd doorgaan met regenen. „Als het op Sint Godelieve regent, vult ze haar putje voor veertig dagen." Gezegende iconen de ruimte in moskou Twee gezegende Russische iconen gaan binnenkort de ruimte in. De ruimtereis dient om de positie van het ortho doxe geloof in het Russische leger te versterken. Na terugkomst krijgen de iconen een plaats in de russisch-orthodoxe kerk op de ruimtevaartbasis Vlasicha bij Moskou. De twee iconen wer den in dezelfde kerk gezegend. De ene beeldt de heilige Varvara af, beschermheilige van de ruimtevaart. De andere draagt de beeltenis van de zalige Ilja Petsjerski, naar wie de kerk op de ba sis is genoemd. De iconen gaan met de volgende vlucht van een ruimtevaartuig de ruimte in, om uiterlijk in december terug te keren. Dan viert de Russische ruimtevaart namelijk zijn veertig jarig bestaan. Woordvoerder Ivan Chomenko hoopt dat de actie de banden tussen het leger en de Russisch-Orthodoxe Kerk zal versterken. Die mag als enige religieuze organisatie op Russi sche legerbases actief zijn. Buurtkerk zet deuren open noordwukDe Noordwijkse Buurtkerk zet deze zomer elke dinsdag-, donderdag en zaterdagavond de deuren open voor belangstellenden. Vaavond gebeurt dat voor de eerste keer en tot en met zaterdag 21 augustus kan de honderd jaar oude, ge reformeerde kerk - een schepping van architect Tjeerd Kuipers - op die avonden van kwart voor acht tot negen uur worden be zichtigd. Tijdens de openstelling wordt er enkele keren op het monumentale Belgische orgel gespeeld, er is een boekentafel en er is de mogelijkheid tot een gesprek. De Buurtkerk is te vinden aan de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee. Franciscanen sluiten klooster santa fe Voor de laatste keer sluit priester Wayne Gibbeaut in Santa Fe de poort van de San Ildefonsokerk na de avondmis. De Franciscanen verlaten na tachtig jaar hun klooster in Nieuw Mexico. Zij trekken de dorpen in. foto ap BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Nieuwveen en te Renkum (parttime), J.W Sparre- boom, kandidaat uit Ridderkerk; te Uitwijk, N.W. van den Houten, kandidaat uit Benschop; te Zaan dam (beiden parttime), mw. A.M. van Andel en F.S.J. van der Sar, beiden parttime te Groede, Schoondijke en Waterlandkerkje. Aangenomen: naar Barendrecht (buitengewone wijkgemeente), A. van Vuuren te Zoetermeer; naar Utrecht (Vrijzinnig Hervormd/Ne derlandse Protestanten Bond), H.D. van Hoogstraten te Nijme gen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Oostwold en in dienst van de Stichting 't Schien- vat Neon (beide parttime), G.W. van der Werft, kandidaat uit Gro ningen. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nieuwegein (ge combineerde Ned. Geref. en Chr. Geref. Kerk) en te Bilthoven i.c.m. Loosdrecht, C.M van der Klis, kandidaat uit Stellendam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-IJssel- monde, C.A. van Dieren te Stol wijk. geneve anp De Wereldraad van Kerken en de Konferentie van Europese Kerken (KEK) hadden de etnische zui veringen door Serviërs in Kosovo openlijk moe ten veroordelen. De oecumenische organen volg den in hun publieke uitspraken de Servisch-Or- thodoxe Kerk, die nu pas begint te beseffen welke gruweldaden de Serviërs in Kosovo hebben be gaan. Dat zei Rüdiger Noll, staflid van de KEK, giste ren na terugkeer van een oecumenische delegatie uit Kosovo. Noll en de andere zes delegatieleden delen de zorg van de Servisch-Orthodoxe Kerk over het onvermogen van de internationale troe penmacht om de Servische minderheid voldoen de te beschermen. „De troepen kunnen nu een maal niet elk Servisch huis beschermen", aldus Noll. De KFOR-militairen nemen volgens hem niet snel genoeg het bestuur van de verschillende ste den over. Zo is Decani nog volledig in handen van het Kosovo Bevrijdingsleger UCK. Alleen door zware bewaking zijn de kloosters in Decani en Pee, waar de servisch-orthodoxe patriarch Pa- vle zich tijdelijk heeft gevestigd, veilige toe vluchtsoorden voor Servische vluchtelingen en een enkele Albanees die vreest als collaborateur te worden gebrandmerkt. De delegatie heeft gesproken met Pavle en en kele orthodoxe bisschoppen en met vertegen woordigers van de (Albanese) islamitische ge meenschap en de Rooms-Katholieke Kerk. Die zijn allemaal voor een multicultureel Kosovo. Dat ideaal is volgens Noll nog ver weg. Aan bemidde ling tussen de verschillende bevolkingsgroepen, waaraan de oecumenische organen hun mede werking willen verlenen, zijn de religieuze ge meenschappen nog niet toe. ,,Ze willen eerst rust en veiligheid. De angel zit nog zeer diep." De VN en de OVSE zien de Servisch-Orthodoxe Kerk volgens Noll als een belangrijke partner bij de opbouw van een nieuw Kosovo. De kerklei ders hebben toegegeven, dat ze nu pas ontdek ken hoe de Servische troepen zich in Kosovo P' misdragen hebben. Tijdens de laatste herdi g van de slag op het Merelveld (28 juni 1389 ia Pavle volgens Noll de mensenrechtenschi gen aan beide kanten duidelijk veroordeeld in De Wereldraad en de KEK hebben in nav van de Servisch-Orthodoxe Kerk de NAVO bardementen steeds veroordeeld, maar di sche zuiveringen in Kosovo niet. Dat laats U wel gemoeten, erkent Noll nu. De oecume organen wilden de religieuze gemeensch in Kosovo met elkaar in gesprek brengen niet met publieke veroordelingen doorkrui j bilaterale gesprekken met de Servisch-Ortl Kerk hebben ze de etnische zuiveringen w de kaak gesteld, zegt Noll. leiden silvan schoonhoven „Leidenaren houden er abso luut niet van als een evangelist meteen op hen afstapt met al lerlei geloofsvragen." Toch is het volgens Ellie Lenselink, één van de organisatoren van de deze week in Leiden gehouden Dabar-week, de bedoeling om met mensen in gesprek te ko men over het geloof. Herman ten Hove, ook betrokken bij de actieweek: „We proberen niet te opdringerig te zijn en juist te zorgen dat mensen vragen aan óns gaan stellen." Dabar is hebreeuws voor zo wel 'woord' als 'daad'. Het gaat om een landelijke actie. In Lei den staan de jongeren van de Mare wijkgemeente en de Chris telijke Gereformeerde Kerk ach ter het initiatief. Het thema is grote schoonmaak en dat heeft volgens de organisatoren te maken met de rommel die het in de levens van veel mensen is. „Hoe langer je wacht met op ruimen, des te groter wordt de chaos." Diverse activiteiten moeten de week vorm geven. In het asielzoekers- opvangcentrum richten de deelnemers van Da- bar zich op de kinderen. Ger- janne Floor: „Dat zijn kinderen uit allerlei culturen, die geen woord Nederlands spreken. Het is dus moeilijk om in geprek te gaan over geloven. Maar door spelletjes te doen proberen we de kinderen gewoon een fijne middag te geven en misschien iets van de liefde van God uit te stralen." Een filmavond voor studen ten moet ook niet-christenen iets leren over het leven van Je zus. Ten Hove: „Een waar heidsgetrouwe weergave van zijn leven, niet een film zoals Jesus Christ Superstar waar veel interpretatie inzit en waarin al lerlei geintjes gemaakt wor den." André Rouvoet, Tweede Ka merlid voor de RPF, verschijnt zaterdag op een mannenoch- tend met lunch. Gesproken wordt dan over de vraag of poli tiek nog wel geloofwaardig is na alle affaires die het kabinet de laatste tijd geplaagd hebben. Ten Hove: „De mannenoch- tend wordt echt een ontmoe ting van mannen onder elkaar. Het is nog steeds zo, dat man nen zich sterk moeten opstel len. Op het moment dat man nen bij elkaar zijn, zonder vrou wen, heb je gelijk een heel an dere sfeer." Vrouwen komen ook aan bod. Tijdens de vrou wenochtend (ook met lunch) komt 'liefde in Bijbels licht' ter De Dabar-week begon gistermiddag met een schoenpoetsactie op de Haarlemmerstraat. sprake. Voor verschillende groepen van de Leidse bevol king is er iets te beleven. Zo is er een sportavond voor jonge ren, een ouderenmiddag en sport en spel voor kinderen. Gisteren ging de Dabarweek van start met een ludieke „In de stad is het spannender schoenpoetsactie in de Haar- om op mensen af te stappen lemmerstraat. dan op de campings, waar ik De drie organisatoren zijn al een paar jaar 's zomers evange- gewend om het geloof op deze lisatiewerk gedaan heb. In de manier onder aandacht van de stad is het werk meer confron- mensen te brengen. Ten Hove: terend. Ik verwacht ook niet mensen in één keer te b< elc Ik zou de zaak ook niet vi i wen als dat zou gebeuren r in een winkel sta en ik i dure stereotoren, dan i ook een paar weken i voor ik tot aanschaf overi g I amsterdam anp 136 Jaar na de afschaffing van de slavernij in Suriname heeft de superieure houding van het christendom nog steeds greep op de Surinaamse ex-slaven. Het beleven van de Afro-Suri- naamse godsdienst winti gaat vaak nog gepaard met schaam te. „Wie schaamte voelt, is geestelijk nog geketend", oor deelt cultuurhistoricus H. Eer- sel. Kerkleiders hebben tever geefs geprobeerd Suriname van de winti af te krijgen, consta teerde Eersel tijdens een con gres in Amsterdam-Zuidoost over religie en slavernij. Aanlei ding was de herdenking van de afschaffing van de slavernij in Suriname en de Nederlandse Antillen in 1863. Veel Surinamers hebben naast het christendom de gods dienst van hun voorouders be houden. Respect voor de voor ouders, rituelen waarbij een geest (winti) bezit neemt van de gelovigen en genezing van ziek ten van bovennatuurlijke aard staan daarin centraal. Veel afstammelingen van de Surinaamse slaven belijden christendom én de winti. „Het christendom als voorkamer voor als het goed gaat, winti als achterkamer wanneer je in de problemen zit", aldus Eersel. „Kerkleiders zeggen dat ze on verenigbaar zijn, maar in je per soonlijke leven weet je dat je ze verzoend hebt." Creoolse Surinamers moeten zich volgens Eersel niets aan trekken van kerkleiders die win ti als afgoderij afdoen. „In gees telijk opzicht moet je niet slaafs doen wat een ander zegt." BOEKBESPREKING Was de bijbelse Isaak de zoon van Sara en farao Thoetmoses III? Mozes, die op de berg Sinaï van God de tien geboden ont ving, dezelfde als de uit Egypte verdreven farao Achnaton? Jo- zua de beroemde Toetancha- mon, die het monotheïsme en de idee van de drieëenheid in Egypte introduceerde? Stond Toetanchamon, die in 1361 voor Christus als 10-jarige de troon besteeg, model voor de Jezus uit het Nieuwe Testa ment? Voor wie met de bijbel is opge groeid zijn het bijna onbe staanbare beweringen, die de Egyptische wetenschapper Ah med Osman doet in zijn boek 'Uit Egypte heb ik hem geroe pen'. Maar Osman stapelt zo veel aanwijzingen uit archeolo gisch onderzoek en bijbel-, ko ran- en talmoedstudie op el kaar, dat het tenminste fasci nerend wordt om met de ge dachte te spelen. 'Over de Egyptische wortels van het christen dom', is de ondertitel van het boek. De titel van het boek van Osman is AHMED OSMAN; op Jesaja 19. „Zie, de He- re rijdt op een snelle wolk en komt naar Egypte; dan beven de af goden van Egypte voor Hem en het hart van Egypte versnelt in zijn binnenste Te dien dage zal er een altaar voor de Here zijn midden in het land Egypte en aan zijn grens een opgerichte steen voor de Here. En dit zal tot een Over de wortels van het christendom teken en een getuigenis zijn voor de Here der heerscha ren in het land Egypte. Dan zal Hij hen een verlosser en een strijder zenden die hen zal red den." Woor den die vol gens Osman onder meer in het evangelie van Matteus (2:15) worden bevestigd: opdat ver- vuld zoude worden hetgeen de Here door de profeet gesproken heeft, toen Hij zeide: „Uit Egypte heb Ik mijn Zoon geroepen." Osman zegt na 25 jaar bijbel studie op het idee van de Egyptische oorsprong van het christendom te zijn gekon toen hij naar een schilden gA het grafvanToetanchami keek. „Daar zien we Toeta lyj chamon, de god-koning, drie verschijningsvormen: Osiris, de vader; als Ho rus zoon en als Ka, de Heilige ]e( Geest. De wijze waarop ze rjjj kaar vasthouden en hun ii - tieke profielen maken dui dat ze drie in één en één drie zijn: de oorspronkel Egyptische drie-eenheid." Osmans boek is zeker ove I gend. Maar de twijfel blijf was het maar omdat hij drukkelijk uit is op een rei sance van de Egyptische g heid uit het verleden. Zijn die wordt er niet mindert end door. Titel: Uit Egypte heb ik h geroepen Auteur: Ahmed Osman Uitgever: Tirion Aantal pagina's: 320 Prijs: 39,50 gulden WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Wolkenvelden en vooral vandaag in het binnenland veel regen Morgen met name in het zuid westen ook wat zon. Maxima uit eenlopend van 11 in het noorden tot 21 graden in het zuiden. Zweden: Wisselend bewolkt en vooral in het midden en noorden veel re gen. Morgen van het zuiden uit wat zon en meest droog. Maxima dalend naar 13 graden in het noorden tot 23 in het zuiden. Denemarken: Vandaag nog een enkele bui. Daarna meest droog en meer zon. Middagtemperatuur onge veer 22 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, maar soms ook zon. Vooral in het noorden enke le buien. Maxima van 15 graden in het noorden van Schotland tot 24 in het zuiden van Engeland. België en Luxemburg: Vandaag nog enkele buien. Daar na meest droog en geleidelijk meer zon. Middagtemperatuur oplopen naar 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag vooral in het oosten nog enkele stevige buien. Daarna meest droog en meer zon. Maxi ma rond 24 graden, langs Het Kanaal frisser. Portugal: Droog en tamelijk veel zon. Maxi ma oplopend naar 28 tot 35 gra den. Madeira: Flinke perioden met zon en meest droog. Middagtempera tuur ongeveer 22 graden. Spanje: In het noorden en westen eerst nog wolkenvelden en kans op een bui. Elders zonnig en droog. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 21 graden langs de golf van Biskaje tot 38 in An- dalucie. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, maar aan de noordzijde van de eilan den soms ook wolkenvelden. Middagtemperatuur omstreeks 27 graden. Marokko: Westkust: veel zon, maar plaat selijk ook enkele wolkenvelden en een kleine kans op een lokale onweersbui. Maxima op de stran den van 21 graden bij bewolkt weer tot 30 in zonnige gebieden. Tunesië: Zonnig en warm. Maxima tussen 35 en 40 graden. Zuid-Frankrijk: Afnemende buienkans en gelei delijk meer zon. Maxima tussen 25 en 30 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij veel zon en slechts een klei ne kans op een onweersbui. Maxima rond 31 graden. Italië: Veel zon en in de Alpen en Dolo mieten mogelijk een onweersbui. Maxima tussen de 28 en 38 gra den. Corsica en Sardinië: Veel zon en waarschijnlijk droog. Vandaag op Corsica meer wol ken. Maxima omstreeks 31 gra den. Malta: Zonnig en droog, bij maxima rond 33 graden. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig en droog. Maxima rond de 30 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon en droog. Maxima onge veer 31 graden. Duitsland: Af en toe zon, maar ook forse re gen- of onweersbuien, met vooral vandaag plaatselijk veel neer slag. Maxima uiteenlopend van 20 graden in het noorden tot 27 graden in het zuidoosten. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en enkele pittige regen- of onweersbuien. Morgen van het westen uit droog en wat zon. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Oostenrijk: Van het westen uit meer wolken en stevige regen- en onweersbui en. Plaatselijk valt er veel regen. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 25 graden. Polen: Van het westen uit bewolking en enkele stevige regen- en on weersbuien, met plaatselijk veel regen. Middagtemperatuur da lend naar ongeveer 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Van het westen uit stevige regen en onweersbuien, met plaatselijk veel regen. Maxima dalend naar ongeveer 25 graden. Hongarije: Vandaag nog zonnig en zeer warm, met maxima rond 35 gra den. Morgen van het westen uit stevige regen- en onweersbuien, met de nodige verkoeling. DINSDAG 6 JÜLI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.29 Zon onder 22.00 Maan op 01.24 Maan onderl3.48 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09 35 22.15 09 08 - 21.48 Laag 05.15 - 17.34 04.56 - 17.15 Weerrapporten 06 juli 08 u Amsterdam half be Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux motregen onbew. licht bew. Innsbruck licht bew Istanbul half bew Klagenfurt licht bew. Kopenhagen half bew Las Palmas zwaar bew Londen Luxemburg 19 11 50 19 13 15.0 22 14 4.0 19 12 0.2 21 13 0.9 11 0.0 18 11 30 22 15 1.0 21 15 2.0 22 14 0 1 15 12 20 34 25 0.0 28 22 0.0 33 18 5.0 32 20 0.0 21 15 06 23 15 3.0 31 23 00 20 14 0.0 26 18 8.0 29 16 40 0 20 15 0.2 32 17 0.0 31 23 00 33 16 00 21 15 20 30 22 0.0 25 16 00 29 19 3.0 23 14 0.2 22 16 0.1 29 15 0.0 36 25 0,0 32 21 0.0 32 22 00 26 17 6.0 31 17 0.0 27 21 0.0 19 14 0.0 21 16 0.0 34 17 13.0 20 0.0 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres; Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/yr.18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 ui DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) („-n bewolkt 4^fc» onweer V warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk - mist windrichting /Y hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in hecto pascal REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot' 071-5356 230 1 RUBRIEKSADVERTENTIES 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verst het automatisch afschrijven van h< abonnements- geld, ontvangen VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binre irtj worden verzonden geldt een toeslag w i]e aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE let die moeilijk lezen, slee hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is van het regionale nieuw., Dagblad op geluidscassette beschik! "l- tba (Centrum v K N H U 3 ir Gesproken Lectuur, On 10u* Mi miatf,e" v li Ié WÊÊÊÊt] i z 20 14 0 0 New Orleans licht bew. Casablanca li Johannesburg z Los Angeles z 28 18 00 32 21 00 29 16 2 0 34 26 08 6 2 0.0 25 20 0.0 20 7 0.0 22 17 0 0 New York TelAviv Toronto 27 24 9.0 35 30 0.1 32 23 0.0 24 20 11.0 35 26 00 38 25 0.0 20 11 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth. 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. ind

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14