,eiden Regio PvdA wil praten over problemen in college Huisartsen weg uit binnenstad Koek en zopie op de Pieterskerk anpak vochtproblemen De Kooi lijkt succesvol onflict om geweigerd c-bezoek bij apotheker 'Cultuur en Educatie beter in de gaten houden' Liefste, het wordt tijd om te kiezen. kjSDAG 6 JULI 1999 wim wegman, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 f 'alpartij met bromfiets IDEH; Een 25-jarige vrouw uit Leiden raakte vannacht gewond j een valpartij met haai- bromfiets. Op de Zijlsingel verloor zij jor nog onbekende oorzaak de macht over het stuur en reed gen een plantsoenhekje. Ze smakte tegen het asfalt en is met ■rwondingen aan buik, knie en enkel opgenomen in het zie- •nhuis. [luis met inhoud weggenomen den» Onbekenden hebben vannacht een inbraak gepleegd bij n bedrijf aan het Stationsplein. Daarbij namen ze een kluis et inhoud mee. Over de omvang van de buit doet de politie en mededelingen. De dieven kwamen binnen door een gla- n voordeur en een tussendeur te vernielen. )e Jong voorzitter Zijl en Vliet den» Arie de Jong is de nieuwe voorzitter van woningbouw- reniging Zijl en Vliet. De Jong is sinds begin dit jaar ook gede- iteerde van Zuid-Holland. Hij was eerder 4,5 jaar id van de Nee de Kamer voor de PvdA en tien jaar lid van provinciale sta- Sn. De Leidenaar heeft een jarenlange ervaring op het gebied leï in de volkshuisvesting vanwege zijn werk op het ministerie in VROM. De ledenvergadering van Zijl en Vliet benoemde n voorganger, Jan Duijvesteijn, tot lid van de Raad van Com- issarissen van de vereniging. ningbouwvereniging Leiden ;t na twee jaar eindelijk de ak van de vochtproble- in De Kooi ontdekt. De :ilatie in de kruipruimte en spouwmuren werkt onvol- nde. nnenkort ondergaan alle .en in Kooipark, Atjehstraat, onstraat, Parkstraat, Ring en Kooilaan een onder- dsbeurt. De WBL vervangt roosters in de ventilatieka- spuit de drainagebui- door. Bij wijze van proef is al bij enkele woningen ge- rd en het resultaat is goed: nuffe lucht verdwijnt, voch- plekken trekken weg en de :n beslaan niet meer. daarom het werkt weten we .eidse Rosalie Jansen heeft de klachtencommissie ïbare apotheken een klacht diend tegen apotheker Kok. lat zij moest plassen en in zaak aan de Diamanüaan naar het toilet mocht. Ook 'ad zij een blaasontsteking noest ze hoognodig. Want mensen die in de apotheek |t de wc wilden, daar had het joneel slechte ervaringen zo werd haar gisteren te taan gegeven. g later is Rosalie nog dend. ,,Ze wisten dat ik een sontsteking had. Ik was bij de apotheek om daar icijnen' tegen te halen, ik ze het receptje al gegeven, ns moest ik nodig en heb of ik even gebruik ht maken van het toilet, r dat mocht dus niet. Ik een minuut of tien in d'e gestaan voor ik de medicij- had." En toen stoof ze met man halsoverkop in de au- aar huis. Onderweg kon ze jchter niet meer ophouden. Vervolg van voorpagina De PvdA zegt in een officiële reactie dat de partij er niet naar streeft CDA-wethouder H. Krnijt uit het college te zetten. Volgens fractievoorzitter R. Hillebrand wil de PvdA juist met het CDA en met de andere collegepart ners in gesprek komen om crisisdreigingen zoals die van vorige week voor de toekomst te voorkomen. ,,We gaan in de zomer kijken hoe de verhoudingen die duidelijk onder druk staan kunnen worden hersteld, en hoe we problemen kunnen herstellen." is de wethouder zowel op het gebied van financiën als dat van welzijn te afwachtend en te traag. Hillebrand erkent dat een belangrijk deel van de proble men zich afspelen binnen de portefeuille van Kruijt, en draagt als één van de mogelijke Gisteren lekte uit dat de PvdA bezig is om wethouder Kruijt nog voor de begrotingsbehan deling van 2000 uit het college te werken. Volgens ingewijden oplossingen aan dat er opnieuw wordt gekeken naar de verde ling van de portefeuilles. De conclusie dat Kruijt dus aan mag blijven mits hij een minder belangrijke portefeuille accep teert, vindt Hillebrapd voorba rig. De PvdA-fractieleider spreekt zijn vertrouwen uit in de CDA- -wethouder, al gaat dat op een wel bijzonder formele manier. ,,Zo lang wij geen motie van wantrouwen hebben inge diend, hebben wij vertrouwen in Huib Kruijt. Zo lang we ver trouwen hebben zeggen we dat niet op. Ja, we hebben vertrou wen, ondanks de kritiek." Ook het vertrouwen dat Groenlinks-fractieleider Stella ter Harmsel in Kruijt uitspreekt klinkt voorzichtig. Óp de vraag of zij vindt dat het college ver der moet met Kruijt antwoordt zij in eerste instantie 'dat ik nog niet zo ver ben dat we niet met het CDA verder moeten gaan'. Later gaat het ook over Kruijt zelf. ,Als blijkt dat er duidelijke veranderingen in het beleid van Kruijt komen, dan ben ik nog niet zo ver om hem de wacht aan te zeggen." Olav Welling, de fractieleider van D66 constateert dat er eens flink gepraat moet worden. „Ik denk dat het tijd wordt voor een goed gesprek tussen Kruijt en de PvdA. Voor ons zie ik daarbij een rol in het bij elkaar brengen van de beide partijen." niet", zegt directiesecretaris Saskia van der Vorst van de WBL. „Het is een heel vreemd probleem. We hebben allerlei onderzoeken gedaan, naar het grondwater, de bouwtechni sche staat en zelfs naar de oude situatie door middel van lucht foto's, maar we kwamen er niet achter wat de oorzaak was. Normaal blijven die ventilatie- pijpen schoon, maar dat was nu niet het geval. Die blijven we nu dus in de gaten houden." Ook woningbouwvereniging Zijl en Vliet pakt de vochtpro blemen aan. Dit gebeurt echter niet per blok, maar op basis van individuele klachten van huur ders. Het 'vochtcomité' van buurtwerk en huurders gaat na de zomervakanties nogmaals peilen hoe de situatie is. Een parkeerplaats, met een gro te vrachtwagen om achter te zitten, bood uitkomst. De apothekersassisente, die Rosalie weigerde naar het toilet te laten gaan, is verbaasd over al die ophef. Veel te ongenuan ceerd, dat verhaal van mevrouw Jansen. „Zo is het echt niet ge gaan. Ze heeft echt niet aange geven dat ze nodig moest, of dat ze kromp van de pijn. Bo vendien kenden we haar en wisten we dat ze vlakbij woon de. Maar goed, ze had de ta bletten tegen de blaasontste king al gekregen, toen ze nog vroeg om een doosje andere medicijnen. Of dat op rekening kon, vroeg ze. Maar omdat ze geen rekening meer had bij ons, ging dat niet, vertelde ik haar. Toen is ze even naar bui ten gegaan, naar haar man, omdat ze zelf geen geld bij zich had. Pas toen ze weer terug kwam vroeg ze of ze naar het toilet mocht. Maar daar hebben wij slechte ervaringen mee. Ik hoef u echt niet uit te leggen welke. Het toilet zag er soms vreselijk uit nadat er iemand op was geweest.". Het terras op de Pieterskerk trok gisteren door het slechte weer weinig bezoekers. De komende dagen hoopt directeur Boon van de kerk op meer belangstelling. foto dick hogewoning Op de provisorisch vastgebonden vlonders staan zes houten tafels met rieten stoeltjes eromheen. Het terras is afgebakend met dikke stalen buizen en roodwit gevarenlint. Vrijwilligers voorzien bezoekers van koffie, thee of frisdrank met een koek of iets zoe tigs. Dit is niet zomaar een etablissement, dit is het terras op vijftien meter hoogte op de bouwsteigers van de Pieterskerk. Het is een ware survivaltocht. De steile, smalle vlizotrappen snerpen onaangenaam bij het beklimmen. De nauwe ruimte werkt hoogtevreesbevorderend. Eenmaal boven wordt de inspanning beloond, het terras biedt een spectaculair uitzicht over de bin nenstad van Leiden. „Kijk het Academiege bouw, de oude universiteitsbibliotheek, de sterrenwacht en natuurlijk de Petruskerk", somt directeur A. Boon van de Pieterskerk op. „Normaal gesproken kom je hier nooit, terwijl je hier zo prachtig kunt zitten." Sinds april staat de kerk al in de steigers om de ramen te voorzien van dubbele be glazing en het voegwerk te restaureren. Door tegenslagen is dit echter nog niet ge beurd. „De ramen zijn veel slechter dan we ooit hadden kunnen denken. We dachten dat de bonte knaagkever het loodje had ge legd, maar hij blijkt nog springlevend." De kever vreet ai honderd jaar het houtwerk binnen de kerk aan. Monumentenzorg gaat nu eerst de kosten beramen. „Het zal in de miljoenen lopen", spreekt Boon zorgelijk. Tussentijds maakt Boon van de nood een deugd. „Om te bekijken wat er allemaal ge daan moest worden, ben ik een keer boven geweest. Toen ik van het uitzicht genoot, bedacht ik me dat dit leuk is voor iedereen. De kerk is tenslotte van de Leidenaars, dus mogen ze er ook van genieten. Tegelijker tijd worden ze betrokken bij wat er speelt in hun kerk." Tot en met donderdag blijft het terras van 18.30 tot 21.00 uur open voor belang stellenden. De directeur verwacht tiental len bezoekers per avond. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Kinderen onder de tien jaar krijgen geen toegang, tot de zes tien mogen ze slechts naar boven onder begeleiding. „Dat is allemaal voor de veilig heid, en om de bezoekers rustig te laten ge nieten", verklaart Boon. „Want de Pieters kerk is natuurlijk geen attractiepark." Kinderen grote winnaar bij verkiezingen Jacob Catslaan leiden eric-jan berendsen De gezelligste straat van Lei den is ook een democratische straat. Bewoners konden zon dagavond en gisteravond te recht in een stemhokje op de groenstrook in de Jacob Cat slaan. De bewoners werd om hun mening gevraagd. Niet over de Tweede Kamer, niet over het Europese Parlement maar voor de bestemming van de duizend gulden die werd gewonnen tijdens de Leidse Marathon van 13 juni. Toen werd de hoofdprijs van 2000 gulden voor de 'gezellig ste straat' van het parcours namelijk broederlijk gedeeld tussen de Vrouwenweg en de Jacob Catslaan. Claas Griffioen, straatbewo ner en 'regelneef hield eerst een enquête onder zijn mede bewoners met de vraag wat te doen met de duizend gulden. De diverse antwoorden zette hij keurig onder elkaar en ver volgens mochten de bewo ners van de Jacob Catslaan zich uitspreken over de be stemming van dat bedrag. Precies om acht uur sloot het stembureau. En na nauw keurig tellen bleek dat de meerderheid van de bewo ners had gekozen het geld te besteden aan extra activitei ten voor de kinderen bij het volgende straatfeest. Gedacht moet worden aan poppenkast of het optreden van een clown. De precieze invulling is nog niet bekend. Griffioen: „Misschien dat we daarvoor ook nog eens verkiezingen uitschrijven." Eerstelijnsgezondheidszorg in gevaar Huisartsen worden in toene mende mate gedwongen om te verhuizen van het centrum naar de randen van de stad. De bereikbaarheid van de eerste lijnsgezondheidszorg komt daardoor, met name voor ou deren, in gevdar. „Als je niet wilt dat alle ouderen de bin nenstad worden uitgejaagd, dan kan ik me voorstellen dat je daar als gemeente een verant woordelijkheid in ziet", aldus directeur Hans van Dongen van het Patiënten Consumenten Platform Zuid-Holland Noord. De laatste jaren zijn er al drie huisartsenpraktijken uit het centrum verdwenen naar de buitenwijken. Het laatste voor beeld was het artsen-echtpaar Crul, dat vorig jaar de praktijk aan het Noordeindseplein op doekte. De opvolger nam na een maandenlange zoektocht in het centrum uiteindelijk zijn intrek in Leiden Zuid-West. De volgende arts die .waar schijnlijk op korte termijn moet uitwijken naar een plekje bui ten het centrum is Herman de Jong, die sinds begin jaren ne gentig samen met vier verlos kundigen praktijk houdt in de oude Zeevaartschool aan het Noordeinde. Het vijftal heeft van de gemeente te horen ge kregen dat het in mei 2000 de ruimte in de Zeevaartschool moet verlaten. Het huurcon tract loopt volgend jaar ten ein de, en de gemeente is niet van zins het te verlengen. Het Mo delbouwmuseum, dat het grootste deel van het gebouw in gebruik heeft, betaalt al jaren geen huur meer en de gemeen te heeft er alle belang bij om het pand zo snel mogelijk leeg te kunnen opleveren. Een groot advocatenkantoor wil haar in trek nemen in de Zeevaart school, inclusief de huidige praktijkruimtes. „Ik ben zakelijk genoeg om te beseffen dat einde contract ein de contract is", vertelt De Jong. Maar het vertrek is er voor hem en voor verloskundige Caroline Wallaart niet minder zuur om. „Toen we hier acht jaar geleden in kwamen, was dit een lege ruimte. We hebben veel geld moeten investeren om er iets moois van te maken. Dat kan allemaal nog jaren mee. Maar als wij hier volgend jaar uit gaan, dan wordt dit er allemaal zo uitgesloopt. Die investering zijn we kwijt." Sinds het hun duidelijk is (lat ze binnen een jaar een nieuw dak boven hun hoofd moeten hebben, zijn de arts en de ver loskundigen op zoek. Maar dat valt tegen. „De onroerend goedmarkt is zo dat het voor ons in het centrum niet te be happen is. We willen een geza menlijk pand, want we zijn in de loop der jaren erg gehecht geraakt aan elkaar. En er moet natuurlijk parkeerruimte zijn. Dat is niet te betalen. Kijk, ik ben absoluut niet zielig, maar ik ben ook geen advocatenkan- j toor. Als de gemeente niets j doet,' dan zie ik het ervan ko- i men dat we volgend jaar in een flatje in Zuid-West zitten", al dus De Jong. „En dan zijn we de volgende in het rijtje", valt Wallaart hem bij. „Een advoca tenkantoor kan hier zo maar binnenwalsen, maar alles wat voor de burger is wordt wegge- bonjourd." Van medewerking van het ge meentebestuur hebben De Jong en Wallaart tot nu toe niet veel gemerkt. De Jong: „Van Rij heeft gezegd dat hij niets voor ons kan doen, terwijl ik weet dat er dit jaar twee geschikte panden vrijkomen. En wethou der Baaijens heeft me verteld dat hij het probleem begrijpt en dat hij er iets aan wil doen. Maar ik heb vervolgens nooit meer iets van hem gehoord." Wallaart: „Daarom gaan we nu proberen om via de gemeente raad aandacht te krijgen." „Uit alle onderzoeken blijkt dat gezondheidszorg voor men sen prioriteit nummer één is", weet Van Dongen. „Een goede bereikbaarheid van de gezond heidszorg hoort daarbij. Daarin ligt een gemeentelijke taak. De gemeente beschikt over pan den. Als ze een actief beleid voeren voor het behouden van voldoende huisartsen in de bin nenstad. dan is de gemeente in staat het probleem op te los- js maanden cel or bezit drugs diefstal aag/leiden het bezit van dertien gram ïne en cocaïne en diefstal ien bromfiets is een 22-ja- Leidenaar gisteren door de ,se rechtbank veroordeeld en celstraf van zes maan- De straf is lager dan de eis officier van justitie, mr. R.T. Deze vorderde twee weken len een gevangenisstraf icht maanden. Zelf ontken- lan de heroïne en cocaïne lebben willen verkopen, was allemaal voor eigen lik en voor twee vrien- zei de man tegen de :bank. De Leidenaar was et moment van zijn aan- ing op 21 maart van dit imper een maand op vrije ;n. orman-Den Uyl ^enstelling tot wat wij eer- Tieldden, is Saskia Noor- Den Uyl geen directeur est van de dienst cultuur ducatie van de gemeente •n- Wel was ze directeur 3e dienst economische en lc zaken. leiden Hevige regenbuien en onweer trokken in de nacht van zondag op maandag een spoor van vernieling door Limburg. De schade die het nood weer heeft aangericht, wordt geschat tussen de 10 en 15 miljoen gulden. Maar ook het Plantsoen in Leiden ontkwam niet aan de stortbuien. Er viel zo veel water dat de pas aangelegde paden voor een deel wegspoelden. Onlangs werd het park door de gemeente heringericht. De geasfalteerde paadjes werden vervangen door wandelweggetjes met een ondergrond van Gralux, een milieuvriendelijk rest- product uit Belgische steengroeven. „En dat moet nog inklinken", aldus Fons Delemarre van Milieu en Beheer. „Bovendien moet het gras dat naast de paden groeit nog verder wortelen zodat het de on dergrond beter vasthoudt. De kapotte stukken van de paden worden gerepareerd en in september krijgt het hele Plantsoen nog een check-up." foto mark lamers leiden robbert minkhorst De Leidse politiek moet zich meer bemoeien met de proble men bij de dienst cultuur en educatie van de gemeente. Te gelijkertijd moet de gemeente raad ook meer betrokken wor den bij het oplossen daarvan. Dat vindt de Leidse politiek. „De rol van de raad is om in de gaten te houden hoe voort varend er nu gewerkt gaat wor den", zei D66-fractievoorzitter O. Welling gisteravond bij de commissie voor de rekeningen. Daar werd de rapportage van onderzoeksbureau Bakkenist besproken. Bakkenist conclu deerde dat de afdeling een ge brek aan sturing heeft, dat wet houders teveel op eigen houtje werken, verschillende ambities hebben (en daardoor ambtena ren onzeker maken) en dat de financiën niet op orde zijn. In grijpen is dringend nodig. De problemen zitten zo diep dat pas, aldus een voorspelling van Bakkenist, over twee tot drie jaar Cultuur en Educatie 'rede lijk goed' kan functioneren. De raad moet zich voortdu rend afvragen hoe dicht de con clusies uit het rapport en de op grond daarvan te nemen maat regelen bij elkaar liggen, vond Welling. „De raad moet de voortgang in de gaten houden. Zodat we niet kunnen zeggen: we hebben dit niet geweten." C. Driessen van de PvdA viel hem bij. Welling en Driessen waren niet de enigen die gisteravond een actievere rol van de politie ke bepleitten. Ook de PvdA, het CDA en oppositiepartij de WD drongen daar op aan. Boven dien vonden D66 en LWG/De Groenen dat de gemeenteraad niet vrijuit ging in de zaak rond de dienst. Beide partijen gaven aan dat net als burgemeester en wethouders en de dienst zelf, ook de raad de ernst van de problematiek onvoldoende heeft ingezien. „Met name wij hebben geregeld gewezen op de problemen", liet M. Vlasveld van LWG/De Groenen weten. Eerder zei Welling in deze krant dat hij andere partijen 'onvol doende heeft kunnen overtui gen van de noodzaak om maat regelen te treffen'. Grote afwezige bij de bespre king van het rapport van Bakke nist was de SP. Naar aanleiding van het onderzoek liet die partij weten een 'raadsdebat' te wil len over de problemen. En als de wethouders er niet in zou- .den slagen zich goed te verde digen vreesde SP-leider C. Ver geer „voor het politieke leven van een of enkele wethouders", liet hij zich ontvallen. Gister avond was de vraag overigens niet aan de orde of er gevolgen zijn voor de wethouders die door hun takenpakket het meest met Cultuur en Educatie te maken hebben. De WD merkte na de vergadering nog op dat de 'politieke afrekening' later volgt. „De schok was groot", be kende T. van Dijk (CDA) toen hij het rapport had gelezen. „De vaststelling van Bakkenist, 'op alle plekken kom je alle pro blemen tegen', is een veelzeg gende uitspraak. .Het is een goed leesbaar rapport in al zijn triestheid. Als je het leest, denk je: waar moet je beginnen? Alle lijnen ontwarren is moeilijk. Het is een Gordiaanse knoop." C. Driessen van de PvdA wil de een nieuwe discussie in de politiek over de noodzaak van verzelfstandiging van bijvoor beeld de Lakenhal, het Sportbe- drijf en Molen De Valk. Uit het rapport van Bakkenist bleek dat wethouders daar verschillend over denken. De wethouders J. Laurier en T. van Rij, die gister avond de commissie een toe lichting gaven over de bevin dingen van Bakkenist, erkenden dat het nodig was dat bij ieder een de komende maanden 'de klokken gelijk' moeten worden gezet. Hulp van buiten is daar mo gelijk bij nodig. De PvdA, het CDA en de fractie van RPF/SGP/GPV vroegeri daar ook om. Van Rij: „Extern advies is alleen nodig als daar behoef te aan is." Schoner rijden in Leiden met Shell Purn.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13