'Liefde voor kaas zit in mijn geneng Economie Van Melle heeft bijna Kiene aan boord Cogas verkoopt aardgas als brandstof voor de auto Duitsers beheersen tien procent van Nederlandse gruttersmf Beleggen via telefoon en internet rukt snel op WORDT PEDICURE de Zijdevlittiler UITVERKOOP NIFA I www leidschdagblad.rj ZATERDAG 3 JULI 1999 RDA' BREDA-ZAANDUK GPD Snoepfabrikant Van Melle lijft de Noord-Hollandse concur rent Kiene in. De directies zijn hef al eens. Het laatste woord is aan aandeelhouders Kiene, die rond het einde van de maand via een openbaar bod de moge lijkheid krijgen hun aandelen te verkopen. De prijs zal rond de 24,5 euro bedragen, voorspelt voorlichter Van Dijk van Van Melle. Van Melle, de multinational uit Breda die onder meer Men- tos, Fruitella en Meller maakt, is vele malen groter dan Kiene. Het bedrijf zette vorig jaar we reldwijd (tachtig landen) voor 890 miljoen om. Vooral Mentos is een internationaal sterk merkartikel. Van Melle boekte vorig jaar een nettowinst van 52,4 miljoen met ruim driedui zend werknemers. Kiene, producent van munt- drop, zachte pepermunt, goms en Engelse drop, is vooral sterk in Nederland. Van de omzet van 62 miljoen wordt 85 pro cent in eigen land bijgeboekt. De export blijft binnen Europa (Frankrijk, Groot-Brittannië en Scandinavië). Met 145 werkne mers boekte Kiene vorig jaar 4,3 miljoen nettowinst. Van Melle heeft al twee jaar een belang van vijf procent in Kiene om op de hoogte te blij ven van de ontwikkelingen bij de concurrent. Van Melle-di- recteur Van Dijk: „De tijd is nu rijp voor een overname. We hebben onze problemen in Rusland en de sluiting van een fabriek in Azië afgewikkeld. Daardoor hadden we tot nu toe geen tijd voor binnenlandse overnames." De zoetwarenmarkt in Euro pa groeit niet substantieel, zegt Van Dijk. „De concurrentie is zich aan het versterken via con centratie, dan mag je niet ach terblijven. Wil je marktaandeel winnen, dan moet je overna mes plegen. Wij zien in Kiene mogelijkheden voor een sterke uitbreiding van ons assortiment met merkartikelen. Bovendien kunnen we met Kiene nieuwe afzetkanalen aanboren." Volgens directielid Krouwels van Mene hebben de overna- megesprekken in recordtijd van enkele weken tot overeenstem ming geleid. Voor de werkgele genheid heeft de overname vooralsnog geen gevolgen. „Met heel veel moeite hebben we een product kunnen vinden waarin we elkaar overlappen. Van Melle-dochter Verduijn in Breskens maakt net als wij ook winegums", aldus Krouwels. Van Melle maakte onlangs nog bekend dat het de merk naam Wybert (keelpastilles) heeft overgenomen. Samen met de activiteiten van NL Pharma (suikervrije drop, vitamineta bletten en knoflookpreparaten) krijgt Van Melle meer toegang tot het drogisterij- en apothe kerskanaal. Kiene en Van Melle hebben samen een marktaandeel van zo'n 25 procent op de Neder landse snoepmarkt. Gaat de overname door, dan houdt Van Melle in eigen land maar één concurrent met vergelijkbare slagkracht over, dat is Red Band Venco onderdeel van CSM. Op de Nederlandse snoepmarkt zijn de prijzen laag omdat con currentie tussen de supermark ten beperkt is. Duitse concerns beheersen bijna tien procent van de detailhandel in le vensmiddelen in ons land. In Neder land zijn vier Duitse groepen actief. Het zijn Tengelmann (A&P), Albrecht (Aldi), Metro (Makro) en nieuwkomer Lidl. Organisaties uit andere landen hebben zich tot dusverre nog niet la ten zien, maar dat kan snel verande ren. Nu de nationale markten onvol doende groeimogelijkheden bieden, zoeken de concerns expansie in het buitenland. Een extra impuls geeft het ontstaan van de grote interne Euro pese markt met haar meer dan 400 miljoen consumenten, zo zegt het on derzoeksbureau ACNielsen in zijn Va demecum van de Levensmiddelen handel 1999. Na de grote binnenlandse fusies zo als in Frankrijk, Groot-Brittannië en Nederland valt er een toeneming van ovememingsactiviteiten waar te ne men over de eigen landsgrenzen heen. Aantrekkelijk blijken voorlopig vooral de nog weinig 'ontgonnen' Zuid-Europese landen en voormalige Oostblok-landen. Nederlandse concerns als Laurus (De Boer Unigro) en Ahold zijn al ac tief in Spanje, Portugal, Tsjechië, Po len. Nielsen voorziet met name van Ahold op korte termijn overnemingen in West-Europa. Net als in andere landt concentratie aan de con« kant in Nederland wel afgei de inkoopkant geldt hetzelfi grote inkoopgroepen, Laui unie, Ahold en TSN zijn nu 90 procent van de Nr markt. ALMELO GPD Het Twentse energiebedrijf Co- gas gaat met aardgas als auto brandstof de markt op. Eind van dit jaar kan aardgas worden getankt bij het eerste commer ciële aardgasvulstation in Alme lo, De prijs aan de pomp is on geveer 53 cent per liter, een dubbeltje goedkoper dan LPG. Marktonderzoek heeft vol gens Cogas uitgewezen dat het een grote potentiële klanten kring kan aanboren met de het aardgas. Daarbij denkt Cogas vooral aan bedrijven en instel lingen die veel auto's bezitten en die vooral in de omgeving van het tankstation rijden zoals servicebedrijven, politie, auto rijscholen en taxibedrijven. Een wagen kan namelijk met één volle tank aardgas slechts zo'n 250 kilometer rijden. Ook voor particulieren is het tanken van autogas interessant, zo verwacht men bij Cogas. Net als bij LPG moet de auto wel aangepast worden voor het rij den op aardgas. Cogas begint in juli met het ombouwen van het complete eigen wagenpark van ruim tachtig auto's. Het verbruik van aardgas is volgens Cogas te vergelijken met dat van LPG. Een groot voordeel is dat aardgas veiliger is. Aardgas is lichter dan lucht en vervliegt als er lekkage op treedt. LPG blijft in de auto hangen. Ook is aardgas veel schoner dan benzine, diesel of LPG. Stadsbussen in Groningen en Amsterdam rijden al op DEN HAAG GPD Thuisbeleggen, via telefoon of internet, wint snel terrein. De voordelen? Lage kosten en snel uitgevoerde transacties. Nadeel is dat ijverig beleggen veel geld kan kosten. Niet al leen aan transactiekosten, maar ook door verkeerde be slissingen. „Intemet-beleggen wordt een serieuze zaak. Er komen steeds meer aanbieders bij, het afgelopen half jaar alleen al vier", zegt onderzoeker J. Drost van MoneyView Re search. Hij zette in een on derzoek tien aanbieders van telefonische beursorderlijnen en zeven van internet-beleg- gen op een rijtje. Belangrijk ste conclusies zijn dat de prij zen sterk uiteen lopen en de keuze, waarin en in welk land je kunt beleggen, sterk ver schillen. De snelle opkomst van het thuisbeleggen, signaleert Drost, komt onder meer doordat de beurshausse van 1995-1999 particuliere beleg gers naar de beursvloer lokte. „De hoeveelheid kleine trans acties is enorm toegenomen. Sinds de Vereniging van Ef fectenbezitters (VEB) een paar jaar terug telefonisch beleggen zonder advies en te gen kostprijs introduceerde, is dit de goedkoopste beleg- gingslijn gebleven." De VEB Bottom Line, in sa menwerking met Bank La- bouchere, neemt echter al een tijdje geen nieuwe klan ten meer aan, vanwege een gebrek aan computercapaci teit De VEB bood overigens beleggers ook de meest uitge breide service om met hun geld in binnen- en buiten land en met bijna alle be staande financiële waarden te spelen. Labouchere heeft de le denstop van Bottom Line aangegrepen om haar eigen commerciële product te pre senteren. De computerge stuurde telefoon luistert naar de naam Alex. De pratende computer biedt tegen scher pe prijzen de mogelijkheid via telefoon en internet op beurzen te handelen. Als het om grote bedragen in de obli- gatiehandel gaat (vanaf 2.203.710 gulden ofwel 500.000 euro) is Alex zelfs goedkoper dan de VEB. De formule van de VEB, met ook toegang tot Wall Street en haar kleine en elek tronische zusjes, heeft onder meer bij SNS bank, ING Bank en Sem van Berkel navolging gevonden. Beleggen in Ne derland is immers al een hele tijd beleggen in euroland. Om op Wall Street een pakketje IBM te willen kopen, hoef je niet eens een vreselijk fana tieke belegger te zijn. Opties zijn gemiddeld voor de meer ervaren belegger ook een 'must'. Wie zich aan combinatie-orders wil wagen, kan lang niet bij alle aanbie ders van thuisbeleggen te recht. Drost van MoneyView: „De belegger kan kiezen wat het best bij hem past. Als hij bijvoorbeeld optieconstruc ties wil, dan is het belangrijk dat die mogelijkheid wordt geboden". Zelf heeft Drost ervaring met beleggen via Internet bij IMG Holland in Amsterdam. „Het kan heel makkelijk zijn", zegt hij. „De 'site' van IMG is heel toegankelijk en eenvoudig en wijst zich van zelf. De verwerking van de transactie en het terugmel den van de order gaan prima. Het is een kwestie van een paar minuten." Telefonisch opgegeven transacties kun nen veel meer tijd vergen. „Wie veel handelt heeft wat aan intemet-beleggen". is Drosts conclusie. Een halve dag of één avond per week gedurendi ten aftrekbaar voor de belasting. Ook opleiding sc COLLEGE DE PARIS Bel nu: 070 - 363 21 88 Bij exploit van mij, wncf.- deurwaarder van 30 juni 1999 is op verzoek van de onderlinge waarborgmaat schappij Zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid UA, ge vestigd te Leiden, GEDAG VAARD Jacob VLAMING, geboren 22/04/1919, vvoon- of verblijfplaats onbekend, om op woensdag 15 septem ber NEGENTIENHON DERD NEGEN EN NE GENTIG, des voormiddags te 10.00 uur te verschijnen ter terechtzitting van de kantonrechter te Leiden, alsdan gehouden wordende in het kantongerechtsge bouw te Leiden aan de Witte Singel 1, terzake van een vordering tot betaling van de in deze dagvaarding ge noemde bedragen. Afschrift van het exploit kan worden verkregen bij: J. Hutten, waarnemend-deurwaarder Van Arkel, Van Vliet Partners, gerechtsdeurwaarders Schuttersveld 9, Leiden WORDT SCHOONHEIDSSPECIALIST COLLEGE DE PARIS Laan van Meerdervoort 368, Den Haag Met tram 3 en 12 slechts 15 minuten van N.S. Station Bel nu: 070 - 363 21 88 40% korting op de collectie aardewerk Breestraat 38 2311 CS Leiden 071 512 5600 t/m 24 juli naast het postkantoor ZONDAG 4 JULI OPEN 10.00-17.00 Aanbieding aktie JAMET+CONWAY vouwwagens v a. 7.150,- Hïï^TCTi GROTE KAMPEERSUPERMARKT TENTENSHOW 60 modellen uitgezet KAMPEERCENTRUM DE JONG Beeklaan 24a HILLEGOM DE ZILK Bij exploit van mij, wnd.- deurwaarder van 30 juni 1999 is op verzoek van de onderlinge waarborgmaat schappij Zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid u.a., ge vestigd te Leiden, aan Albert Philip Leopold VELTHUIS, woon- of ver blijfplaats onbekend, bete kend de grosse van een vonnis op 16 juni 1999 door de kantonrechter te Leiden tussen partijen bij verstek gewezen, terwijl tevens bij dit exploit aan A. Ph. L. Velthuis voornoemd bevei is gedaan om binnen de daarbij gestelde termijn aan de inhoud van dit von nis te voldoen door betaling van de in dit exploit vermel de bedragen onder aanzeg ging dat bij gebreke van betaling tot de tenuitvoer legging van het vonnis zal worden overgegaan. Afschrift van het exploit kan worden verkregen bij: J. Hutten, waarnemend-deurwaarder Van Arkel, Van Vliet Partners, gerechtsdeurwaarders Schuttersveld 9, Leiden Boekhoudopleidingen Jtad ~a4ei iwi a|stt „lzf HBO SPD Bedrijfsadministratie POST-HBO opleidingen (i.s.m. Hogeschool Markus Verbeek) Kacisfabriek Eru bestaat dit jaar 175 jaar sen 1 De liefde voor kaas zit in zijn genen, zegt hij zelf. Maar misschien is het er in al die jaren ook wel ingestampt, voegt hij eraan toe. Hele kuipjes smeerkaas at hij als kind. Nu is J. Ruys de zesde generatie die aan het hoofd staat van kaasfabriek Eru, bekend van Goudkuipje. Dit jaar bestaat het bedrijf 175 jaar. en in kuipjes gegoten. Door vocht toe te voegen wordt de kaas smeerbaar. Hoe smeer baar is ooit op gevoel bepaald. „Je gaat er vanuit wat je zelf prettig vindt", legt Ruys uit. „En dat is niet de smeerbaarheid van koude roomboter." Door de jaren groeide het be drijf verder tot 140 werknemers. Nieuwe smeerkazen werden er bedacht en ook de export nam toe. Missers waren er ook. Smeerkaas met gember sloeg absoluut niet aan. „Ook de plakken smeerkaas voor de Ne derlandse markt mislukte falie kant." Zijn vader was nog directeur toen de jonge Ruys twintig jaar geleden een gat in de markt zag met plakken smeerkaas. In Amerika was het product enorm populair. Dat moest hier ook lukken, dacht Ruys. Hij haalde zijn vader over en de productie werd gestart. ,Ik was een pleitbezorger voor de plak ken", lacht Ruys. Maar de plak ken sloegen in Nederland niet aan. Ja, hij mocht nadien wel De smeltkazen worden in de Woerdense kaasfabriek Eru gecontroleerd via een lopende bandsysteem. WOERDEN RIXT ALBERTSMA Goudkuipje is zonder twijfel het bekendste product van Eru. Al generaties lang 'baby's eerste vaste voedsel'. In I960 transfor meerde de verpakking van de smeerbare kaas tot het ietwat 'simpele' gouden kuipje. Sim pel qua vorm, maar een gouden greep, zo bleek. „De vorm, het kuipje, is uniek", vertelt Ruys. En plaatst het kuipje moeite loos in het rijtje van wereldbe roemde industriële ontwerpen, zoals het Coca-Colaflesje. Goud, de kleur van het kuipje moest het product een chique uiterlijk geven. De naam Goud kuipje spreekt daarna voor zich. „Simpel, maar bedenk het maar eens", voegt Ruys er aan toe. Om de concurrentie uit het kuipje te houden, vroeg Eru pa tent aan op de verpakking. Ook logistiek bleek het een handige product. Een kijkje in de vitri nes bij Eru laat zien dat het be drijf op het reclamevlak niet al leen aan de weg timmerde met het kuipje. Vele jaren terug fun geerde het mannetje Hompie Smeergraag als de tegenhanger van Flipje uit Tiel. Hompie Smeergraag personi- ficeerde de Hompie smeerkaas, de voorganger van Goudkuipje. In geïllustreerde boekjes beleef de het mannetje zijn avonturen. Zo bekend als Flipje werd hij echter nooit. Dit ondanks dat de Belgische striphelden Suske en Wiske zich lieten strikken voor het kuipje. Het nieuwste idee van de marketingafdeling van Eru heeft Ruys zich wel drie keer la ten uitleggen. Het verband tus sen zilverkleurig ondergoed en de smeerkaas Zilverkuipje vvas hem niet gelijk duidelijk. Nu is hij ervan overtuigd dat het goed bij elkaar past. „Mensen die Zil verkuipje eten, zijn vaak figuur- bewuste jonge vrouwen", aldus Ruys. Ruim twintig procent korting op een zilverkleurig lingerieset je na het eten van drie pakjes smeerkaas 20+, zien ze wel zit ten. Het commentaar uit som mige hoeken dat de actie pikant zou zijn (er stond een plaatje bij van een dame in ondergoed), wijst Ruys nu achteloos van de hand. „Dan ken ik er nog wel een paar", smaalt hij. „Het past bij de doelgroep. Bij Goudkuip je moet je zoiets niet doen, nee." Met de recente opening van de nieuwe fabriek zit Eru weer aan de rand van Woerden. Van af de A12 richting Den Haag is een reusachtig blok kaas te zien. 'Ze smelten de kazen' laat Eru aan de razende voorbijgan gers weten. De oude fabriek in het centrum van Woerden werd ooit in 1938 ook aan de rand van de dorpskern gebouwd. Daarvoor was de familie Ruys al een dikke eeuw actief in de ka zen. De geschiedenis gaat terug tot 1824, toen de voorvaderen van de huidige directeur kaas handelaren waren. Rond 1929 was het smelten van kazen in het buitenland een opkomende activiteit. Ruys kwam geregeld in het buiten land en signaleerde de nieuwe activiteit. Volgens de huidige directeur sprak dit zijn voorva der aan. Hij nam een aantal mensen in dienst die bekend waren met de techniek en de eerste kazen werden gesmolten. Toen in de jaren zestig Goud kuipje werd bedacht, rolden er dat jaar 50.000 kuipjes uit de fa briek. Eén vulmachine was be schikbaar. Degene die achter de machine zat moest op een pe daal drukken, net als bij een naaimachine, en dan viel er een plopje smeerkaas in een doosje. „En dan hoopte je dat het pre cies honderd gram was", legt Ruys uit. De volgende werkne mer kneep vervolgens twee kanten van het pakje dicht. En de andere twee kanten werden door weer iemand anders dichtgeknepen. Tegenwoordig maakt de fa briek tientallen miljoenen kuip jes per jaar. De kazen die voor de smeerkaas worden gebruikt, komen niet alleen uit Neder land. De blokken kaas uit alle windstreken worden na toevoe ging van een aantal ingrediën ten verhit tot negentig bij het bedrijf blijft vertelt Ruys. l°°r Of Eru in de le* wanneer Ruys vertfP niet. Zijn kinderc?P0 momenteel en hijUj!rT een richting in df menteel is hij nietfn zou het leuk zijn."; nu dividuele wens soon vindt Ruys vl ker. Zelf heeft hij vi0n/*' jaren in Canada d'r „Ik had absoluut op dat moment inrIr gaan werken", hL zich. De kroon op al di is volgens Ruys de'e' van de koninklijk? 175 jaar bedrijfs/^01 het Hollandse f? zichzelf nu Kon? Je noemen. Met versaar' laat hij het nieu\\n' waarin een aantal01'? figuren een krooP boven de bedrijfs? 0 die heeft de vorm v je", wijzend naar b5 vierkantje. „Prachtig

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8