4 Voor een tientje slapen naast de frituur Paars-2 is een Het gezicht van de Consumentenbond vertrekl Binnenland Aids-patiënten nog altijd niet welkom in VS 'moetje' geworden 'Nederlanders vinden verdiensten te laag' ZATERDAG 3 JULI 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diei AMSTERDAM GPD Mensen die zijn besmet met het aids-virus lopen nog steeds het risico dat hen de toegang tot de Verenigde Sta ten wordt ontzegd. Onlangs overkwam dat Marnix van Maele. Na een twee uur du rend verhoor op de luchtha ven van Washington, werd hij op het vliegtuig terug naar Ne derland gezet. Van Maele (38) is er nog steeds beduusd van. „Al zeven keer ben ik zonder problemen naar Amerika ge weest." Op 21 juni vertrok Van Mae le in het volste vertrouwen voor een bezoek aan zijn vriend Patrick in San Francis co. Zoals gebruikelijk moest hij in het vliegtuig een formu lier invullen voor de Ameri kaanse immigratiedienst. Daarin wordt onder meer naar overdraagbare ziekten gevraagd. De seropositieve Van Maele zegt die in het En gels gestelde vraag niet goed te hebben begrepen. Zoals al tijd beantwoordde hij die vraag dus negatief. „Op de luchthaven van Washington werd ik er door de douane uitgepikt. Ze wil den van alles weten. Ik zei dat ik niet werk, omdat ik ziek ben. Ik toonde de brief van mijn aids-specialist in het AMC, prof. Danner. Daarin schrijft hij dat ik een chroni sche ziekte heb en medicijnen gebruik. Toen ze mijn hand bagage doorzochten troffen ze daarin mijn medicijnen aan." Van Maele kreeg hierna van de immigratiedienst te horen dat hij als HIV-geïnfecteerde een visum nodig had. „Ik moest meteen het land weer uit." De Amerikaanse ambassade bevestigt dat mensen met be smettelijke ziekten die een ge vaar kunnen opleveren voor de volksgezondheid in de Ver enigde Staten, een visum no dig hebben. HlV-geïnfecteer- den krijgen een ontheffing als zij voor een congres of fami liebezoek in Amerika moeten zijn. Tien jaar geleden liet de in middels overleden Nederlan der Hans Paul Verhoef zich bij aankomst in Amerika arreste ren. Hij mocht het land niet in omdat hij was besmet met het aids-virus. Pas toen de rechter bepaalde dat hij een gering gevaar vormde voor de volks gezondheid, werd Verhoef als nog toegelaten. De Verenigde Staten beloofden toen de be perkingen voor HlV-géïnfec- teerden te versoepelen. Toch krijgt de HIV Vereni ging Nederland nog enkele ke ren per jaar klachten over die inreisbeperkingen. De vereni ging adviseert altijd een visum aan te vragen en te vermelden dat de reiziger komt voor con gres- of familiebezoek. Medi cijnen kunnen beter vooruit per post worden verstuurd. De PvdA-Kamerleden Reh- winkel en Koenders hebben minister Van Aartsen van Bui tenlandse Zaken inmiddels om opheldering verzocht. Zij vragen de minister bij de Amerikaanse autoriteiten aan te dringen op intrekking van de beperkingen. Van Maele heeft inmiddels een visum aangevraagd en hoopt binnenkort opnieuw te vertrekken. Het nieuws van zijn uitzetting heeft intussen ook de Amerikaanse organisa tie van aids-patiënten bereikt. „Er is al een geldinzameling begonnen voor een nieuw vliegticket. En bij aankomst in San Francisco word ik waar schijnlijk demonstratief bin nengehaald." Scheidend directeur Westendorp wil crisisteam bij problemen met voedsel DEN HAAG ALEX BOGERS Directeur Dick Westendorp heeft deze week afscheid ge nomen van de Consumentenbond. Zeventien jaar was hij het gezicht van de Consumentenbond. Nu vindt hij het tijd voor wat anders. Zijn werkweek moet worden te ruggebracht van zeventig naar dertig uur. In de agenda moeten meer open plekken komen voor ontspanning en gezin. Consumentenbond de laatste jaren misschien een inschat tingsfout heeft gemaakt op ba sis van toen bekende gegevens. In 1996 keurde de bond het ge bruik van gemanipuleerde soja goed na overleg met het minis terie van volksgezondheid. Het gebruik van versleutelde gewas sen mag volgens de bond zo lang dit maar duidelijk op het etiket staat en het geen gevaar oplevert voor de volksgezond heid. Volgens Westendorp overweegt de bond, door de nieuwe informatie die uit ver schillende hoeken komt, haar uitspraken aan te scherpen. De laatste tijd komen name lijk steeds meer berichten naar buiten over de schadelijkheid voor de gezondheid van 'Fran kenstein voedsel'. De VS en Eu ropese Unie ruziën over de ge manipuleerde soja omdat de etiketteringsregels in Europa strenger zijn dan in de VS. De EU overweegt hierdoor een ver bod op de import van produc ten met dergelijke soja. Daar naast laten steeds meer instan ties en personen zich uit tegen het gebruik van gemanipuleer de gewassen. De Britse kroon prins Charles is zo'n verklaard tegenstander. Westendorp zegt dat de bond op dit moment nog geen duide lijk beeld heeft van de huidige stand van zaken. Zo vraagt hij zich af wat de beweegredenen zijn voor de woordenstrijd tus sen de EU en de VS. Dit zou volgens hem ook een zoveelste hoofdstuk kunnen zijn van de al decennia durende land- bouwoorlog tussen de twee Want het was een roerig be staan als baas van de bond. De organisatie staat continu in het middelpunt van de belangstel ling. Al is het maar doordat zij continu zelf aan de bel trekt over ondeugdelijke producten en beslissingen van de overheid die de belangen van de consu ment schaden. Westendorp draafde op voor alle media. Maar vooral bij de 'tegenpartij' licht hij de standpunten telkens weer toe. Tussen alle afscheidsrecep ties door kreeg Westendorp nog te maken met het ene voedsel schandaal na het andere. De bond zal zich de komende jaren steeds meer bezighouden met voeding, zegt Westendorp. De recente problemen met de di oxine-kippen, de ziekmakende Coca Cola en de al wat oudere problemen met BSE-koeien en varkenspest bewijzen de nood zaak. Hij pleit voor meer controle op de productieprocessen en wil dat er een landelijk crisis team komt. Ook de bond moet daarin zitting krijgen. „Zo'n team moet meteen bij elkaar komen zodra er wat speelt", zegt Westendorp. „Heel snel moet dat team bepalen waar de problemen zitten en wat de consumenten moeten weten. Wij willen erbij zitten zodat de partijen die nu overleggen - overheid en bedrijven - geen in formatie achter kunnen hou den. Dat blijkt nu iedere keer wel weer het geval." Westendorp erkent dat de Scheidend directeur Dick Westendorp van de Consumentenbond: „Je moet je altijd afvragen: hoe effectief zijn de barricaden." FOTO CPD PHIL NIJHUIS blokken. „Door de handelspro blemen loop je het risico dat het gezondheidsaspect onder geschikt raakt", zegt Westen dorp. „Wij willen zekerheid voordat we ons verder uitspre ken.' Wat in de jaren dat Westen dorp aan het bewind was onte genzeggelijk veranderde, is dat de bond meer en meer geac cepteerd raakte door de 'tegen partij'. Westendorp overlegt met iedereen, zoals verzeke raars, banken, het kabinet, de SER, de kabelexploitanten en de Rijksluchtvaartdienst. En de bond is in allerlei overlegorga nen terechtgekomen en heeft mensen voorgedragen voor tal van geschillen-commissies. Hij ontkent dat de bond hier door milder is geworden. Via de bond komen dan wel verschil lende mensen in overlegorga nen en commissies, zij zitten daar op eigen titel en niet na mens de bond. De bond draagt ze alleen voor, zegt Westen dorp. Volgens de scheidend direc teur is het ook de vraag of pro testeren altijd evenveel succes oplevert. „Je moet je altijd af vragen: hoe effectief zijn de barricaden. Wij bepalen altijd eerst wat we willen bereiken. Daarvoor stellen we termijnen. Dan maken we aan het publiek duidelijk wat er aan de hand is, zodat we een achterban vor men. Daarna gaan we pas pra ten. Maar alleen als we be trouwbare gesprekspartners kunnen vinden. En als je er dan niet uitkomt, verhard je de standpunten en ga je de barri caden op." Dat de barricaden niet altijd effectief zijn, bewijst Westen dorp aan de hand van het vele jaren slepende conflict met de verzekeraars. Zij lokten klanten voor spaarproducten met te mooie beloftes en ondoorzich tige producten. Begin jaren tachtig was de bond hier al over aan het onderhandelen met de verzekeraars. De partijen kwa men er niet uit, waarna de bond het contact verbrak en de barricaden opklom. „Dat resul teerde er wel in dat we jaren niet met de verzekeraars ge sproken hebben over dit onder werp", zegt Westendorp. „De situatie is dus jarenlang hetzelf de gebleven." Uiteindelijk kwam er toch een code Rendement Risico; een serie afspraken waarbij de verzekeraars in advertenties duidelijk moeten maken dat aan beleggen risico vast zit en dat de koersstijgingen ook lager kunnen zijn dan zij het liefste doen geloven. Die code kw; tot stand na enige druk van minister van financiën. „Gt eigen regels, dan wetgevin dreigde minister Zalm. De code laat echter nog ov tredingen zien. Er zijn verze raars die zich niet houden e de verplichtingen. Maar t maakt de branche-organisa het Verbond van Verzekerat volgens Westendorp niet onl trouwbaar. „Het gaat om in viduele verzekeraars die de gels overtreden en van oi mensen die de kwestie volg weet ik dat het steeds be gaat. Daarbij is een Raad Toezicht in het leven geroep waarbij de verzekeraars over kaar kunnen klagen. Dit klag vindt ook plaats. De raad tikt verzekeraar dan op de vingc Mijn verwachting is dat teg het eind van het jaar alle ver keracirs in het gareel lopen. E bedrijf dat zich niet aan de i de houdt, krijgt dan te veel i gatieve publiciteit." Westt dorp blijft de Consumenti bond volgen, maar wel op en afstand. Hij zal zich niet m bemoeien met het dagelijks I stuur van de bond. Wel kan nog worden ingezet als de bo daarom vraagt. „De bond kr continu verzoeken om mem af te vaardigen voor verschilli de commissies en raden. Ik t al voorgedragen voor de Stii ting Klachteninstituut Verzei ringen en ga bij die stichting het bestuur zitten." Daarna is Westendorp gevraagd v( functies. Zo wordt hij voorzit van de kwaliteits-adviesn van Foster Parents en zal hij uitnodiging van het ministe! van economische zaken vo lichting geven aan consumt tenorganisaties in Estlai „Maar eerst ga ik een maand vakantie en een beetje aan m conditie werken", zegt Westt dorp. Huisvesting illegale werknemers onveilig en erbarmelijk POLITIEK VIZIER vort ALKMAAR «JAN VRIEND Een schuur, ergens achteraf, per Gammel dak, twijfelachtige vloer. Binnen een smerige bij douche met een wc in de or hoek. Twee tafels met frituur- j pannen fungeren als keuken. Een paar verlengsnoeren eij kronkelen richting de meter- kast. Daaronder een doos vol te doorgeslagen stoppen. Met de stroom is het beroerd gesteld, )ass; zeg maar gewoon gevaarlijk. 1 En toch staan in dit decor der tig bedden. Het krot is de slaapplaats voor tientallen il legale werkers. Ver weg? Nee, ge- gewoon in Noord-Holland, ld er I te „En daar betalen deze buiten- landers een tientje per persoon per nacht voor. Het is bescha- J mend", zeggen de agenten die ze 's, dit tafereel aantroffen. Bij een 031 controle deze week op een stus: camping in 't Zand trof de poli- ®n tie 38 Oekraïners en een Pool I aan. Stuk voor stuk bleken ze zonder geldige verblijfspapie- I ren in ons land te zijn. Vooral de manier waarop de buitenlanders waren gehuis vest, trok de aandacht van de agenten. De illegalen verbleven met grote groepen in caravans en in hokjes die boven schuren waren getimmerd. „Ze zaten daar onder mensonwaardige omstandigheden", zegt Jos Molenaar, hoofd vreemdelin genzaken van de politie Noord- Holland Noord. „En het was niet de eerste keer dat we men sen uit Oost-Europa in zo'n treurige situatie aantroffen. Die schuur en die frituurpannen waren ook niet uniek. Je weet soms niet wat je ziet. Groepen j die maandenlang in een oude caravan zitten. Vier overdag, s iij vier 's nachts." I „In deze tijd van het jaar gaat I het nog wel, maar als het vriest iei| is het helemaal beroerd. Ze be- I talen een tientje per persoon per nacht. Sommigen verdie nen niet meer dan vijf gulden per uur. Dan weet je dat ze an| door hun werkgever én door de campingbaas worden geplukt." En Idagen kan niet. Want wie j hier illegaal is, heeft geen poot om op te staan. Gelokt door de welvaart ko men de Polen en de Oekraïners hier om geld te verdienen. j Vooral de agrarische sector is a" in trek. „Daar is altijd volop nel werk", vertelt Karei Westbroek, chef vreemdelingenzaken Alk maar. „Is het niet in de sla, kunnen ze wel helpen in de bollen, de kool of de lelies. Nu het in Polen economisch iets beter gaat, zien we het aantal -ID Oekraïners toenemen. Om de reis vanuit hun geboorteland I zo goedkoop mogelijk te ma- ^i ken, stappen ze met vijf, zes man in de auto. Hier willen ze De politie op controle bij een tuinder. geld verdienen om een andere wagen te kopen en daarmee te rug te rijden." Molenaar: „Ze komen bin nen op een toeristenvisum dat meestal niet langer dan dertig dagen geldig is. Omdat deze mensen van buiten de Europe se Unie komen, is het niet toe gestaan dat ze hier werken. Een werkvergunning is er dus niet, zodat ze alleen zwart aan de slag kunnen. De agrarische branche-organisaties wijzen er regelmatig op dat de illegale werkers en hun zwarte circuits oneerlijke concurrentie in de hand werken. Een ander argu ment om de illegalen in de ga ten te houden, is dat ze regel matig met onverzekerde auto's blijken rond te rijden. Die au to's zetten de recherche vaak op het spoor van hun verblijf plaatsen. Bij de afdeling vreemdelin genzaken van de politie Noord- Holland Noord werken 44 ambtenaren. Samen doen die gemiddeld drie controles per maand, waarbij soms niet meer dan vijf maar soms ook tiental len mensen tegelijk worden op gepakt. Noem deze acties geen razzia's. Molenaar: „Dat woord roept een beeld op waar ik niets mee te maken wil heb ben. Bij onze controles werken we in alle redelijkheid. De meesten gaan heel gelaten mee. We zien ze niet als ver- GROOTEBROEK GPD Jan Haanstra, burgemeester van de gemeente Stede Broec „De eigenaren komen altijd met het verhaal dat ze vrienden en kennissen tijdelijk aan onderdak helpen. Bij nadere controle blijkt de inrichting tamelijk permanent te zijn. We eisen dat de panden alle regels voldoen, met name met het oog op de brandveiligheid. Want dat is de in valshoek om als burgemeester in te grijpen." Nazan Bobitski, woordvoerder van het Oekra ïense consulaat in Den Haag „In de Oekraïne verdient de gemiddelde werk nemer ruim 120 gulden per maand. Het land heeft moeite met de overstap van de commu nistische naar de kapitalistische aanpak. Veel bedrijven zitten in de problemen, het is geen uitzondering dat er maar een deel van het loon wordt betaald. Vooral de goed opgeleiden, die hun talen spreken en een bredere horizon heb ben, reizen naar het westen. De meesten ko men naar Nederland om daar in korte tijd geld voor de familie te verdienen. Gemiddeld blijven ze drie maanden tot een half jaar. Dat ze onder slechte omstandigheden moeten wonen, ne men ze noodgedwongen voor lief. In de Oekra- ine gebeurt het vaker dat twee of drie generaties bij elkaar in een tweekamerflat wonen." Martin Maassen, regioconsulent Noord-Holland van de RECRON, de organisatie van recreatie- ondernemers: „Campingbedrijven die zichzelf serieus nemen, laten geen illegale werknemers toe. Dat haalt de naam van de camping onder uit. De illegalen zitten vooral bij kleine cam- Wim van Hilten, champignonkweker in Blokker „Onze achterban zit met een enorm perso neelsprobleem. En het aanbod van de arbeids bureaus is daarop geen antwoord. Nederlan ders vinden de verdiensten te laag. Dus hebben de collega's liever een Pool of een Oekraïner die hard wil werken." dachten of criminelen, maar als mensen die worden uitgebuit, als een groep die het thuis zo slecht heeft dat ze hier voor zichzelf de beste weg zoekt." Westbroek: „Dertig procent van de mensen die we ophalen, is vrouw. Die reageren vaak opge lucht als ze mee kunnen. Als wij komen, valt er een last weg en kunnen ze naar huis. Weg van het zware werk en weg uit de slechte huisvesting." De Oekraïners die dinsdag in 't Zand werden opgepakt, zitten nu in een Huis van Bewaring in Tilburg. Met ingehuurde tolken werden hun verklaringen op papier gezet. Geen van allen wilde wat kwijt over zijn werk zaamheden, dus de agrariërs voor wie ze aan de slag waren, gaan vnjuit. Ook de verhuurder van de slechte huisvesting kan de poli tie niet aanpakken. „Wat we zien, geven we door aan de ge meente. Daar moeten ze bepa len of ze er wat aan doen." De politie vermoedt dat er op de achtergrond een paar regelaars aan de touwtjes trekken van de arbeidsbemiddeling en de huis- FOTO ARCHIEF vesting. „Maar zolang iedereen daarover zijn mond houdt, zijn die figuren niet op te sporen." De Oekraïners zijn met arres tantenbussen naar Noord-Bra bant gebracht en gaan ook met speciaal vervoer naar Schiphol waar ze op het vliegtuig worden gezet. Hun reiskosten komen voor rekening van de Neder landse staat. Westbroek beseft dat een deel van de groep bin nenkort weer bij een tuinderij in de regio aan het werk is. „De auto die ze hebben gekocht, willen ze toch ophalen. Sommi gen hebben we al drie keer het land uit gezet." Steeds weer nieuwe contro les, een kostbare afwikkeling. En toch steeds weer meer ille galen. „Het aantal neemt alleen maar toe", weten de politie chefs. Hoe zinvol is hun werk? „Over die wetgeving zou de overheid best eens kunnen na denken. Maar bedenk wel dat er nog veel meer Oost-Europea nen deze kant op zouden ko men als we niet controleren. Dan loopt het echt uit de hand met het zwarte werk. En er is niet alleen een economisch be lang. Het is vooral ook een kwestie van waarden en nor men. Je laat iemand niet op de- ze manier voor dit geld werken, je laat iemand niet zo wonen. Het zijn mensen. En mensen verdienen beter." Wim Kók én Els Borst zwem mend met dolfijnen in Mexico. Jan Pronk en Annemarie Jor- ritsma strompelend over de modderige Wadden, op zoek naar zichzelf en de zin van hun gemeenschappelijke avontuur. Zen-meditatie en energietrai ningen in de tuin van het Cats- huis. Torentjesberaad met Emi- le Ratelband. Visie, waar ben je? Elan, waar zit je? PaEirs smacht naar inspiratie. Altijd dat gezeur om visie, hoor je Wim Kok mopperen. Met tegenzin beraadt hij zich deze zomer op de make-over van zijn kabinet. Het land moet geregeerd worden! In een coali tieregering betekent dat com promissen sluiten, het haalbare proberen uit te voeren in plaats van het wenselijke of - nog er ger - het gedurfde. Maar Wim Kok zal er niet aan ontkomen. Het gaat niet goed met Paars. De club oogt moe en ontmoedigd. De politieke broe ders Melkert (PvdA) en De Graaf (D66) hebben het kabinet opgeroepen ambitieuzer te worden. Zij hebben hun wens voor Prinsjesdag 1999 al opge schreven: het moet nieuwer en uitdagender. Ook al denkt Frits Bolkestein er anders over, er moet groots en meeslepend worden geregeerd opdat het eerste desastreuze jaar van Paars-2 snel vergeten zal zijn. De vraag is of het allemaal nog helpt. Het paarse imago is zwaar beschadigd door de vele affaires. Uit opinie-onderzoek blijkt dat veel burgers hun ver trouwen in deze ooit als ver nieuwend ervaren coalitie heb ben verloren. In één jaar tijd is het tweede kabinet Kok erin geslaagd alle vooroordelen over 'Den Haag' te bevestigen. Ministers zitten aan het pluche geplakt en ne men geen verantwoordelijkheid voor ambtelijk falen. De vierde macht - de ambtenaren - heeft het in Nederland voor het zeg gen. Benoemingen zijn en blij ven politieke spelletjes: wie ho gerop wil, moet de goede poli tieke vrienden hebben. De bur ger hoeft ook niet te rekenen op zorgzaamheid van de overheid, zo heet het, want de bestuur ders hebben het zo druk met hun loodgieterstassen dat er laks wordt omgegaan met de belangen van consumenten, patiënten en slachtoffers. Ook ontbreekt het Kok en zijn colle ga's aan medemenselijkheid gezien de aanmatigende reac ties op het vertrek van minister Apotheker. De deceptie over dit alles bij veel kiezers is vooral zo groot omdat met Paars een nieuw tijdperk zou aanbreken. De ver houding tussen bestuur en bur ger zou worden verbeterd tc falende ministers zouden wl, U den vervangen. In plaats dan van regent het echter schamEL len, die vooral te maken h<Sj| ben met een haperende co|H municatie op en tussen miriH teries. Bewindslieden blijklj vrij machteloos: ze kunnen n A alles op hun ministerie in 'i gaten houden. Het is allemfffl te complex: de nasleep van i|e vliegramp in de Bijlmer, de U't oxine in de kippen en het haj jJ'E rende onderzoek naar de smi kei van cocaïne met hulp v corrupte ambtenaren. Paarse politici op het Binntj hof zeggen elkaar na dat het lemaal niet ernstig genoeg om af te treden. Ze denken o dat het niets oplevert. Die c stelling zorgt in Den Haag vc de muffe sfeer van een geslot bolwerk. De ramen van de T veszaal moeten open opt daar de geur van wantrouw kan doordringen die rondwa in het land. Na de Nacht van Wiegel is - zonder al te veel zichtb. succes - veel aan gedaan 1 onderlinge vertrouwen tuss PvdA, WD en D66 te herstellij! Maar uit niets blijkt dat er oM maar één ogenblik is nagedacl1- over het geloof van de kiezer I. goed Paars bestuur. WaaromjPJ het voor de politici zo moeiljl hun verantwoordelijkheid nemen? Waarom heeft Els Bo| zich niet opgeofferd om l|L vertrouwen van de burger p het 'zelfreinigend vermogt van de politiek te herstelle Waarom heeft Geke Faber c niet gedaan? Of Benk Kortha Ze zouden er een heldenstat mee hebben bereikt, die zfe weerga niet kent. De kans is groot dat de '2 F' mer van Reflectie' vele loverl. waardige voornemens opleve r Misschien een nieuwe slogcjrj bedacht door een speciale n j r nisteriële werkgroep. Of een f P1 ragraaf mooie woorden in lp Troonrede over de vernieuwi !f van de samenleving, met de rige wens voortaan de 'mailr! schappelijke drift' beter aan jr' voelen. En ongetwijfeld zal 1 i t; kabinet zich voornemen 1 kwaliteit van de overheid en lrJ informatievoorziening op 1. ministeries te verbeteren. |1" En dan staat Kok-2 klaar I1 een nieuw jasje. Maar nlf steeds met hetzelfde gelocf waardigheidsprobleem, staat niet langer voor een and re politiek, noch voor een g droomde politieke coalitie, gebrek aan levensvatbare alt< natieven, moet Paars door. H is een 'moetje' geworden, m plucheplakkers als kinderen. DEN HAAG ANS BOUWMANS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5