'Zingen, dat is als eten en drinken' Bijkomen ZATERDAG 3 JULI 1999 Cristina Deutekom mist in operawereld het heilige moeten Je kan eigenlijk niet zeggen wat het beste woordenboek is. Ze hebben allemaal wel hele goeie kanten, en ze hebben allemaal hun tekortko mingen. In een dik woordenboek staat meer, maar dat is niet altijd een voordeel. Bovendien kan de kleur helemaal niet passen bij je in terieur, of je hebt alleen maar geld voor een klein woordenboekje. Soms zijn de woordenboeken het helemaal niet met elkaar eens, en krijg je tegengestelde informatie. Veel mensen komen niet op het idee dat ze in een tweedehands boekwinkeltje vaak voor minder geld meer woordenboek kunnen vinden. Gelukkig maar, want daar door kan ik ze er altijd weer vinden en ik heb graag zo veel mogelijk woordenboeken. Een interessant meningsverschil tussen woordenboekenmakers merk je als je kijkt wat ze vertellen over het woord 'bijko men'. De Grote Koenen, een woordenboek uit 1986 dat helaas niet herdrukt wordt, vermeldt bij 'bijkomen' onder andere de volgende betekenissen: (1) 'ergens zich bij voegen' {Er zijn dit jaar tien nieuwe leden bijgekomen): (2) 'ergens bijpassen' (die kleur komt er niet goed bij). Maar ook 'rei ken' (Daar kan ik niet bijkomen) en natuur lijk 'tot zichzelf komen' (zij gaat al bijko men). Laten we dat eens vergelijken met wat de jongste grote Van Dale zegt. Van Dale heeft onder andere ook 'uit een be zwijming ontwaken', wat overeenkomt met Koenens 'tot zichzelf komen'. Maar dan zegt Van Dale tussen haakjes: 'geen sa- menst. zijn 'ik kan er niet bij komen', 'er zijn veel nieuwe leden bij gekomen', 'die kleur komt er niet goed bij'.' Stellig geen toeval dat het juist de voorbeeldzinnen van Koenen zijn! Misschien leest u er overheen. Het is ook maar opmerking tussen haakjes. Maar wat Van Dale hier beweert, heeft ver gaan de consequenties. Er is hier een groot me ningsverschil tussen Koenen en Van Dale. Om te beginnen over 'bijkomen', maar als je de lijn doortrekt, gaat'het om duizenden woorden. Ik zal proberen het uit te leggen. Wat betekent de zin: 'Er zijn tien leden bijgekomen'? Met Koenen in de hand kunnen we dat opvatten als: het aantal le den is met tien vermeerderd. Nee, zegt Van Dale, dat staat er niet. Het enige wat er staat is dat er blijkbaar een aantal leden in katzwijm lagen, en dat er nu tien weer tot bewustzijn zijn gekomen. Als je bedoelt dat het ledental met tien vermeerderd is, moet je schrijven: 'Er zijn tien leden bij geko men'. Ziet u het verschil? Van Dale schrijft 'bij gekomen' los, en Koenen aan elkaar. Ik ben het deze keer 'ns eens met Van Dale. Het werkwoord 'bijkomen' betekent volgens mij ook 'uit een bezwijming ontwa ken', en wie wil zeggen dat er enkele nieu we leden zijn, zou moeten schrijven: 'Er zijn tien leden bij gekomen'. Erbij is: bij de vereniging, bij de leden die er al waren. Bij komen is echt iets anders. En als 'bij' geen stukje van het werkwoord is, dan moet het uiteraard los geschreven worden, en niet aan het werkwoord vast. (Of eigenlijk: het moet zo mogelijk aan 'er' vastgeschreven worden: 'Tien leden zijn erbij gekomen'. En daar staat dan iets heel anders dan: 'Tien leden zijn er bijgekomen'. Met die opmer king tussen haakjes tikt VanDale Koenen op de vingers. Wat geldt voor 'bijkomen', geldt ook voor duizenden andere werkwoorden. Een beetje merkwaardig is het om te zien dat Van Dale die het zo goed weet, en inder daad (althans volgens mij) een juister in zicht toont te hebben toch even zo vrolijk tal van woorden en betekenissen opneemt die er niet zouden moeten staan. Van Dale houdt zich absoluut niet aan zijn eigen re cept. Neem nou 'afvallen'. Wat betekent 'afval len'? Onder andere is het 'vermageren, afnemen in gewicht'. Inderdaad. Van Dale denkt dat dat komt door 'voedselgebrek, ouderdom of ziekte', wat niet onjuist is, maar het dieet ontbreekt. Ernstiger is dat Van Dale bij 'afvallen' toch weer op z'n Koenens vermeldt: 'het boek viel van z'n knieën af. Net alsof we daarin ook het werkwoord 'afvallen' hebben. Het is echter, volgens mij zo dat het boek 'van z'n knieën afviel', en niet: 'afviel'. We schrijven, of al thans zouden moeten schrijven, dat ie mand van een dieet 'afvalt', maar laveloos van een stoel 'af valt'. Afvallen van een stoel, dat gaat niet. Zoals ook boeken niet kunnen afvallen. Ach, laat ook maar. 't Is niet belangrijk. Amsterdamse Concertgebouw. Het is de komende week twaalf en een half jaar geleden dat ze plotseling ophield met zingen. Het einde van de bijzondere internationale carrière van de Nederlandse coloratuur sopraan Cristina Deutekom, die leek te zijn geboren voor het bel canto en naam maakte als de gedroomde Koningin van de Nacht. Ze heeft nooit spijt gehad van haar besluit en is ook nog steeds met hart en ziel aan de wereld van de opera verbonden. De komende week is La Deu tekom in Alkmaar voor masterclasses aan jonge operazangers tijdens het The International Holland Music Sessions. Op 8 juli werkt ze met haar studenten in de Kleine Zaal van het ristina Deutekom kijkt verrast. i Twaalf en een half jaar geleden trad ze voor het laatst op. „Is dat al zo lang geleden?" Voor het publiek kwam het afscheid onverwacht, maar niet voor haar. „Het werk werd te zwaar voor mijn hart. Ik wilde graag honderd worden en als ik was blijven zingen zou me dat nooit kunnen lukken. Van dat besluit te stoppen heb ik nooit spijt gehad. Ik verveel nog steeds niet en kom zelfs tijd te kort." Natuurlijk, graag was ze blijven zingen. Er lagen immers nog genoeg plannen. „Ik stond net op het punt om over stappen naar ande re componisten. Ik had Beethoven willen zingen. En rollen als Tosca en Butterfly van Puccini. En bij De Nederlandse Opera zou ik Semiramide zingen. Die voorstelling is toen afgelast omdat ze niemand anders konden vinden voor die rol... Stel je voor: onvervang baar." Haar tijd stopt ze nu voor een groot deel in het begeleiden van jonge zangers. Zo geeft ze de komende week in Alk maar, als onderdeel van het jaarlijkse festival The International Holland Music Sessions, een se rie openbare masterclasses. Met de deelne mers aan die lessen werkt ze op 8 juli in de Kleine Zaal van het Am sterdamse Con certgebouw. Wie die deel nemers zullen zijn en welk repertoire ze meebrengen? Ze heeft nog geen idee. „Maar één ding is zeker: het zijn jonge mensen en daar zal ik voorzichtig mee moeten omgaan. Voor je het weet heb je iemand ondanks ja ren studie volledig aan het twijfelen ge bracht. En altijd ben je bang dat je iets zegt waardoor iemand dichtklapt. Neem Elisa beth Schwarzkopf. Twee keer heeft ze hier in Nederland masterclasses gegeven en nog praten de mensen over hoe dwars ze was en haar leerlingen op een vreselijke manier neerzette. En dat is natuurlijk heel makkelijk en de lachers heb je dan al gauw op de hand. Of dat zo moet...?" Podiumervaring Deutekom put voor haar master classes uit ruim dertig jaar interna tionale podiumervaring. Zo zong de alleen al 140 keer de titelrol in Donizetti's Lucia di Lammermoor. Verder heeft ze al zeven jaar haar eigen groep van twaalf leerlingen op het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Ze vindt het heerlijk om daar die ervaring door te geven aan een jongere generatie zangers. Maar toch,De drang om te zingen, de be zetenheid, die ik vroeger zelf zo sterk voelde, vind ik nu zo zelden bij de jongeren terug. Het gekke is dat nota bene ik zelf vaak tijdens de lessen de bezielende persoon ben en niet degene die zingt. Ik krijg dan zo weinig res pons, terwijl zingen net zo belangrijk moet zijn als eten en drinken. Dat gevoel heb je nodig als je later gaat werken, want een mooie stem alleen is lang niet genoeg. Nelly Miricioiu, bij voorbeeld, de lieveling van het Amsterdamse publiek, die lééft voor het zin gen. Ik heb ooit op film Rubinstein een master class zien geven. Hij liet eerst iemand een stuk spelen en speelde het toen zelf nog een keer. Hij liet horen wat je nooit in hef noten schrift ziet staan. En daar gaat het om, dat is het moeilijkste. Noten lezen kunnen we alle maal. Maar wat daar achter zit, daar gaat het om. En dat moet je als leraar met je leerlin gen kunnen ontdekken. Zelfs een zangeres als Angela Gheorghiu houdt dat^ zingen van wat achter de noten zit, nog steeds niet een hele voorstelling vol." Cristina Deutekom: „Een mooie stem alleen is lang niet genoeg." foto archief buil te vallen. En je moet natuurlijk kritiek kunnen ver dragen, want denk erom dat er wat op je af komt. Kritiek gaat nooit over. Wat denk je, laatst las ik dat een zangeres haar succes waarschijnlijk alleen heeft te danken aan haar mooie boezem. Dat is klakkeloos, de makkelijkste kritiek, de gemeenste. Maar voor iemand met honderd procent inzet moet dat erg pijn doen." Jong Nederlands talent dat kans maakt op een grote carrière? Zonder aarzelen noemt ze de sopraan Wiebke Getjes. Ze heeft de afge lopen jaren bij het operahuis van de Duitse stad Meiningen gezongen en is daar volgens Deutekom 'waanzinnig' gegroeid. „Ze heeft er Tosca gezongen, een Wagner, Fidelio van Beethoven, Ariadne van Richard Strauss. Wiebke heeft een mooie zilverachtige stem en is bovendien een echte doorzetster. Ze zit nu in Stuttgart, bij weer een ander, groter operahuis, waar ze zich verder kan ontwik kelen. Zo hoort het. Caball heeft het op die manier gedaan, Sutherland en ik zelf ook." Operahuizen „Zulke kansen zou ze in Nederland niet krij gen. Wij missen hier nu eenmaal provinciale operahuizen. Theaters met een vaste groep zangers die verschillende producties per jaar spelen en daarmee een enorm repertoire kunnen opbouwen. Maar Nederland is te klein voor zulke dure gezelschappen, al zou den steden als Groningen en Leeuwarden zo'n operahuis verdienen. Het zou intussen al heel wat zijn, als de grote operaproducties hier de kleine rollen met jonge Nederlanders zouden bezetten. Prachtig dat Henk Smit hier net de rol van Alberich in Der Ring heeft gezongen. Een groot artiest. Ook de Hoofdstad Operette zou meer Nederlandse stemmen moeten aan trekken. Daar wordt door de regisseurs meestal te veel gekeken naar het 'plaatje'. Het uiterlijk van de zangers en zangeressen moet uiterlijk passen bij zijn opvattingen." Als docent en begeleidster heeft Cristina Deutekom ook veel leerlingen zien vertrek ken naar de musical. „Ik hou van musical en ik heb er dan ook veel gezien. Cats vond ik prachtig. Maar Les Misrablesl Nee, helemaal gebaseerd op vijf noten. Maar als goede ope razangers die kant op gaan vind ik dat toch jammer, omdat ze dan meestal voor het ope ravak verloren zijn. Als je dan hun ontwikke ling ziet, vraag ik me toch af waar het ze om gaat, om ons vak of om het geld." HANS VISSER Openbare masterclass Cristina Deute kom, The International Holland Ses sions, Kleine Zaal Concertgebouw, Am- serdam, 8 juli, 18.00 uur, gevolgd door pianorecital om 20.30 uur. Inf.: 072- 5821300. Kameraadschap „Nog moeilijker is het te ontdekken waar precies bij iemand het talent schuilt en hoe die persoonlijkheid in elkaar zit. En voor ie dereen geldt altijd weer de vraag: waar doe je het voor? Ik denk dat je de mensen een plezier wilt doen. Het feit dat ze daar voor jou in de zaal zitten schept al een saamho righeid, een kameraadschap. Je moet je in elk geval realiseren dat je niet voor een kantoorbaan kiest, dat je soms het lot moet tarten en op de grens moet lopen van wat je kunt. Je moet flexibel zijn, jezelf kwetsbaar durven opstellen, het risico nemen jezelf een

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 53