Een makelaar van goeden huize c ZATERDAG 3 JULI 1999 en spraakmakend mens en als het m hem zo uitkomt een openhartige pra- ter. Wie bij Bas Romeyn niet meteen in het pulletje valt, kan hooguit rekenen op for mele conversatie. „Tenzij zo iemand iets interes sants voor me heeft, dan trek ik wel alle registers van de HTS open. Niet de Hogere Technische School, want die opleiding heb ik nooit gevolgd. Nee, onder HTS versta ik in dit geval mijn eigen Hogere Toneel School. Ik ben altijd wie ik ben. Maar als het nodig is kan ik mezelf in een bepaal de trance brengen, met het doel anderen voor een zaak te winnen. Ik heb het tijdens vergaderin gen met onder anderen gemeentelijke vertegen woordigers al heel wat keren mogen meemaken dat daardoor alsnog beweging kwam in bepaalde Batavus Droogstoppels. Ach, de beste acteurs zijn zij, die toneelspelen en dan toch zichzelf blijven." L.B. Romeyn te Lisse zegt zijn eigen manier van zakendoen te hebben ontwikkeld. Die wijkt vol gens hem af van de methodieken van collega's die stelselmatig het onderste uit de kan proberen te halen. „Moeten zij weten; ieder het zijne. Er zijn ego's en vooral veel egootjes in de wereld van het onroerend goed. Ik Iaat gevoel nog wel eens voor ratio uit gaan. Het is dikwijls genoeg ge beurd dat hier mensen voor mijn deur stonden, spijt als ze hadden gekregen van de aankoop van een huis. Dan scheur ik zo'n contract gewoon door. Ben ik makkelijk in. Ik vertrouw mensen, tenzij het tegendeel blijkt. Daardoor ben ik wel eens op mijn gezicht gegaan. Maar liever neem ik dat risico dan elke ochtend tot de tanden gewa pend de arena te moeten betreden. Ik mag tijdens besprekingen graag andere mensen laten lachen. Dan word je ook wel eens het een en ander ge gund." Afgaande op de jaguar die voor zijn kantoor pand staan geparkeerd, is de onroerend goed- markt voor hem geen windhandel gebleken. Hij multimiljonair? „Olie B. Bommel zei: 'Een heer praat niet over geld, dat heeft hij'. Trouwens, in een mensenleven draait heel langzaam een vitri ne rond. De ene keer keer zie je een hoop zand liggen, vervolgens wat koper, dan wat zilver en nu is het al goud wat er op de onroerend markt blinkt. Maar wie weet moet er straks weer zand geschept worden. Daarom is het ook zaak nooit tevreden te zijn. De olie voor de drive die je hebt, is altijd een bepaalde vorm van ontevredenheid. Je moet altijd denken: het was net niet goed ge noeg. Dat houd je onrustig en scherp." Geestelijke leegte Romeyn beschouwt zich als een man van erudi tie. Als zeer belezen. Hij meent na dertig jaar de branche goed genoeg te kennen om zijn vakgeno ten op hun interesses te kunnen taxeren. Zijn op merking dat hij als vermoedelijk enige in de we reld van het onroerend goed ooit een boek heeft gelezen, klinkt een tikje aanmatigend. „Maar het is gewoon zo. Ik kom veel geestelijke leegte tegen, zoals overal eigenlijk. Ik ga met vrijwel alle jon gens in deze spanning- en sensatiegevende we reld vriendschappelijk om. Zakelijk vriendschap pelijk dan wel te verstaan. Privé ben ik met nie mand uit het vak bevriend. Ik zal met collega's niet gaan praten over de big bang, over het moge lijke ontstaan van de aarde. Want dan ben ik gauw uitgepraat." Romeyn was al een bijzonder kind vanwege zijn buitengewone fascinatie voor de ruimtevaart. „Ik wilde als jonge jongen' namelijk graag weten, waar wij mensen vandaan kwamen en ik zag de ruimtevaart als middel om achter het antwoord te komen. Ik meende toen dat het verborgen lag in de geheimen van het heelal." Voor hem op* tafel ligt een album, volgeplakt met brieven en foto's. Vrijwel het complete V2- team dat zich inzette voor de oorlogsmachine van de nazi's zit erin. Van Hermann Oberth als vader van de ruimtevaart tot Werner von Braun, die na de bevrijding door de Amerikanen als raketexpert werd gebruikt aan toe. De jonge Romeyn schreef iedereen aan, die hij belangwekkend achtte voor zijn verzameling. Zo ook Joeri Gagarin, de eerste Bas Romeyn: in onroerend goed, vorstinnen, strips en films Met ingehouden adem spelde Bas Romeyn eind jaren zestig de kranten om kennis te nemen van de avonturen van onroerend goed-magnaten alsZwolsman en Caransa. De nu 55-jarige Lissenaar voelde er zich zo door aangesproken dat hij dertig jaar geleden brutaal besloot ook maar het vastgoed in te gaan. Zijn kennis van zaken reikte niet veel verder dan wat hij tijdens talloze monopolyspelletjes had opgedaan. De nu zakelijk druk bezette Romeyn, is ook privé een ondernemend mens. Hij verzamelde diverse brieven van de (ex)vorstinnen Emma, Wilhelmina en Juliana. Van de laatste kreeg hij toestemming ze te bundelen. Drie vorstinnen'stond weken in de Boeken-Top Tien. Veellezer Romeyn kocht de rechten van enkele boeken, waarvan hij vindt dat die hoognodig verjilmd moeten worden. Hij wees vlak voor haar staatsbezoek aan Egypte koningin Beatrix in een open brief op het geheim van het gesloten deurtje in de piramide van Cheops. ,,Na zo veel jaren kan ik nog steeds genieten van de 'art of the deal'." Russische ruimtereiziger. „Hoe ik aan z'n adres kwam? Ik luisterde indertijd geregeld naar de Ne derlandse uitzendingen van Radio Moskou, daar stuurde ik ook mijn correspondentie naartoe." Zijn passie doofde, toen bleek dat de ruimte vaart hem niet de weg naar de oorsprong van de mens kon wijzen. „Het zonnestelsel bleek zo dood als een pier, nergens is ooit zelfs maar een bacterie aangetroffen. Voor mij was de romantiek eraf." Romeyn monsterde na de ontnuchtering van zijn jongensdroom aan als bediende op een crui seschip van de Holland Amerika Lijn. Varen in de Caribbean, dat was waarachtig wel wat anders dan in Hillegom en De Zilk rondbanjeren. Maar hoe leuk aanvankelijk ook, het dagelijkse leven aan boord -werd allengs een sleur. Terug aan wal trad hij in dienst bij de Royal Sanders Factories in Leiden. Romeyn in zeep, zonnebrandcrème, shampoo en haarspray. „Ik werd daar de assis tent van de onnavolgbare meneer Mentink. Vre selijk gelachen met die man. Hij hoorde eigenlijk een bril te dragen, maar uit ijdelheid hield-ie die wel eens in de koker. Zo ook die ene keer dat ik met hem meereed in zijn sportwagen. We raakten verzeild op het Levendaal in Leiden, waar een he le grote vrachtwagen pal voor een pand stond ge parkeerd. De ruimte was heel krap, maar Mentink wilde met alle geweld doorrijden. Ik zei: 'meneer Mentink, dat kan niet'. Hij riep meteen 'wadde', want Mentink was het type dat om alles wilde wedden. Afijn, hij kwam aan alle kanten klem te zitten, de zijkanten van de sportwagen waren to taal vernield. Zijn reactie: 'Beste kerel, jij hebt ge- Vastgoed Intussen werd Romeyn getroffen door de bericht geving over Maup Caransa en Reinder Zwolsman, die in die dagen als onroerend goed-magnaten volop 'voor het echie' aan het monopoliën waren. „Caransa kocht Schiller; Zwolsman heel Scheve- ningen. Zelf had ik het monopoly-spel al duizen den keren gespeeld, zo gek was ik ervan. En door deze heren ontdekte ik ineens dat het ook in de dagelijkse praktijk mogelijk was duizendjes te la ten rollen voor hotels. Ik wist van niks, had er niet voor doorgeleerd om in het vastgoed te stappen. Had na de middelbare school alleen een jaartje archeologie gestudeerd, maar was daarmee ge stopt, omdat ik het tamelijk onzinnig achtte de namen van gleufjes en zuilen uit mijn hoofd te le ren." Naar eigen zeggen hield Romeyn zich als make laar/projectontwikkelaar scherend langs de af grond overeind, nadat eind jaren zeventig de on roerend goed-markt volledig was ingestort. Ach teraf zegt hij destijds op de been te zijn gebleven, omdat het geluk hem toeviel een gezonde fabriek in orthopedische hulpmiddelen te kunnen over nemen. Hem werd wel eens gevraagd wat hij zoal voor de kost deed. En dan antwoordde Romeyn: „Ik heb een onderneming die bestaat uit een on roerend goed-poot en een houten poot. Het fami liebedrijf Fransen heb ik later voor een 'interes sant bedrag' kunnen overdoen aan Brocacef." Tal van gerechtelijke procedures heeft Romeyn door de jaren heen aangespannen. Geen juridisch gevecht schuwt hij. „Wat nou querulant?! .Wan neer iets tegen mijn gevoel voor rechtvaardigheid indruist, gaat het gisten in mij. Laatst kreeg ik een bon, naar het heette omdat ik al flitsend mede weggebruikers had gewaarschuwd voor een snel heidscontrole. Ik wist van niks, had misschien een bekende gegroet. Dus heb ik het laten voor komen. Maar waar een jaar of vijftien geleden rechters nog wel de lol van een vernuftige smoes konden velen, zijn die van nu de tollenaars van minister Zalm. Ik ben na mijn zaak nog een tijdje blijven hangen op het kantongerecht, nou, ieder een ging voor de bijl. Voor mijn gevoel ben ik een vriendelijk mens. En juist omdat ik me ook in za ken zo vriendelijk pleeg op te stellen jegens mijn medemens, heb ik nog wel eens een rechtszaak bij de hand gehad. Omdöt ten onrechte bij som migen het idee begon post te vatten: 'Die vent kunnen we wel even een poot uitdraaien'. Be paalde mensen hebben inmiddels ondervonden dat dit in de praktijk erg tegen kan vallen." Knevelarij Romeyn ligt al jaren in de clinch met de gemeen te Warmond over de driekwart ton, die hij in 1991 moest dokken voor het bouwen van villa's op het terrein van de voormalige jachthaven KPM. Zijn advocaat vroeg of hij wel helemaal goed bij zijn hoofd was geweest om het kapitaal te betalen. De jurist sprak van oplichting, je reinste knevelarij. Februari dit jaar wees het gerechtshof in Den Haag de eis van Romeyn tot restitutie van het be drag dat door de gemeente Warmond was aange wend voor sociale woningbouw in hoger beroep af. „Warmond heeft die bijna acht ton, mijn geld, aan projectontwikkelaar Eurowoningen uitbe taald. Die hebben zich rot gelachen. In eerste in stantie had ik er geen fiducie in om in beroep te gaan, totdat de cassatie-juristen als de krenten- wegers van de advocatuur de uitspraak van de rechter juridisch onjuist bevonden. Door het ge rechtshof zijn we nu juridisch in het gelijk ge steld, maar daarmee heb ik die ruim zeven ton nog niet terug. De rechtsprekende heeft namelijk met terugwerkende kracht de overeenkomst waarin het bedrag stond vermeld om billijkheids redenen ontbonden. Het mooiste van de grap is dat ik niet langer verplicht ben, nu het contract ontbonden is, de straten, de straatverlichtingen, de Wateren en de riolen voor een gulden over te dragen aan Warmond. Daarover heb ik al die ja ren wel gemeentelijke heffingen moeten betalen. We zijn in cassatie gegaan, over een half jaar ver wacht ik duidelijkheid. Dan zal ik in overleg met mijn advocaat ook beslissen de reeds betaalde THE GENERAL GOES Houywoop belastingen op te eisen." Het heeft er de schijn van dat Romeyn zichzelf heilig heeft voorgenomen nog zo veel mogelijk activiteiten te ontplooien, vooraleer het tijdstip daar is dat hij voor de grote rechter dient te ver schijnen. „Ik ga niet golfen als ik stop, golven moet je voor je boot hebben. Ik lees liever, da's voor mij nummer een van de geneugten des le vens. Onlangs heb ik in Amerika de rechten ver worven van enkele boeken, waarvan ik vind dat die hoognodig verfilmd moeten worden. Ik ben al bezig een team te formeren voor het vervaardigen van een serie tv-documentaires. Eerder heb ik trouwens al een paar films van Matthijs van Hey- ningen en van Theo van Gogh mede gefinancierd. De heren liggen elkaar niet zo, nee. Maar ik kan met beiden goed opschieten. Of ik dat ook kan met de duivel? Laat ik zeggen dat ik wel een in dringend gesprek met hem zou willen hebben. Zo hij al bestaat." Hij kocht ook de rechten van de stripfiguur De Generaal, met de bedoeling in samenwerldng met stripexpert Han Peekei een stripstad in Rotter dam op te zetten. De gemeente was enthousiast voor het initiatief, dat vooralsnog sneefde op het failliet van Peekei. „Maar ik heb er geestelijk nog geen afscheid van genomen. Misschien dat er be tere tijden aanbreken voor Peekei, die ik hoe dan ook bij deze onderneming wil betrekken." Brieven Juliana Privé schuimt Romeyn, die zichzelf achtereenvol gens kenschetst als een calvinistische bourgon diër en een autodidact, allerlei veilingen af. Altijd op zoek naar boeken, kunst en documenten van historisch belang. Begin jaren negentig kreeg hij een catalogus in handen van het veilingbedrijf Bubb Kuyper in Haarlem. Aangekondigd werd de openbare verkoping van een partij kinderbrieven van prinses Juliana aan haar gouvernante Mien Hulleman. Op de veilingavond moest Romeyn opbieden tegen een andere veilingbezoeker. Onze erudiete makelaar uit Lisse had er het meeste geld over voor. Een paar maanden later kwamen ook in Den Haag tientallen brieven van de ex-vor- stinnen Emma en Wilhelmina ter veiling. Uitein delijk had Romeyn een behoorlijke collectie van vorstelijke correspondentie van voor 1940. „Ik vond dat de brieven gebundeld moesten wor den." De titel van het brievenboek had Romeyn al in het hoofd. Maar de auteursrechten waren in an dere handen, in die van prinses Juliana. Hij be sloot er maar eens een brief aan het adres van pa leis Soestdijk aan te wagen, met onder meer deze pakkende tekst: „Koninklijke Hoogheid, u behoeft zich geen zorgen te maken over de inhoud van uw brieven. Want, met permissie, u komt er in naar voren als een schat van een meid." Een week of zes later plofte bij Romeyn een brief op de deurmat, afzender Soestdijk. Tot zijn grote vreugde las hij dat de voormalige moeder des vaderlands onder zekere voorwaarden toe stemming verleende de brieven te publiceren. In 1995 is Drie Vorstinnen uitgegeven. „Heeft weken in de Boeken Top-Tien gestaan." Deurtje Vorig jaar herfst wees Romeyn vlak voor haar staatsbezoek aan Egypte koningin Beatrix in een open brief op de ontdekking die de Duitse ingeni eur Rudolf Gantenbrink had gedaan van een hou ten deur in de piramide van Cheops, tijdens het installeren van een ventilatiesysteem. „Ik zag in een tv-documentaire hoe Gantenbrink met een robot onderzoek deed. In diezelfde uitzending had doktor Hawass als de grote baas in Egypte van alle piramiden het over de grootste ontdek king van de eeuw. Ik vond met nog vele andere geïnteresseerden dat het deurtje open moest. Maar lange tijd bleef het stil. Vandaar dat ik ko ningin Beatrix heb verzocht president Mubarak te vragen wat er verder met het deurtje ging gebeu ren. Van Hare Majesteit heb ik verder niets ge hoord. Tijdens een ontvangst in Londen sprak ik met koningin Noor van Jordanië over het geheim van Cheops. Ze had er niet van gehoord, maar als vriendin van de familie Mubarak beloofde ze de Egyptische president erover aan te spreken. Een maand of vier geleden kreeg ik van de Nederland se ambassade in Cairo bericht dat doktor Hawass op het punt stond in Kopenhagen een privélezing te geven voor koningin Margaretha. Mijn vrouw en ik waren ook van harte welkom. Ik heb Hawass gesproken. En hij kondigde aan dat het deurtje in de piramide van Cheops bij wijze van een Egyp tisch millenniumgeschenk aan de mensheid op 1 januari zal worden geopend." Romeyn is opgegroeid zonder vader. Senior, destijds verzetsman, kwam om in het concentra tiekamp Neuengamme. Niet lang geleden is hij postuum onderscheiden met het verzetsherden- kingskruis vanwege diens gepleegde overvallen op gemeentesecretarieën. „Tijdens mijn jeugd heb ik niet zo bij hem stil gestaan. Hij was niet uit de oorlog teruggekomen, klaar, ik wist niet beter. Pas toen ik eenendertig werd, begon de man als vader figuurlijk gesproken werkelijk voor me te leven. Hij is eenendertig geworden, vandaar. Hou ouder ik word, hoe meer ik 'm mis. Ik heb tot dusver nooit de moed gehad hem te bezoeken. Gek is dat, hè. Wat me heeft tegengehouden? Eh... Ik ga er hoe dan ook binnen een jaar naartoe. Zo ver ben ik nu wel." GERARD VAN PUTTEN Bas Romeyn: „De olie voor de drive die je hebt, is een bepaalde vorm van ontevredenheid. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER RON PICHEL

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 51