CHARME DE FRANCE: allure en eenvoud Op de motor door India vliegtickets Toerisme E tuur in de marge Het lijkt een gewaagde onderneming, maar Ludovic Wallaart kent geen twij fels. Hij woonde tenslotte jarenlang in Dehli en Calcutta en was bovendien een tijdje reisbegeleider voor de Leidse, on der meer in Oost-Azië gespecialiseerde touroperator 'Djoser'. Ervaringen die hem onvoorwaardelijk doen geloven in het succes van zijn opmerkelijke project: een motorvakantie door India. De eerste groep vertrekt op 17 juli vanuit Neder land en het kan niet anders - zo is Wal- laarts rotsvaste overtuiging - of er zullen daarna nog vele trips volgen. Overigens niet alleen door India, maar ook over Sri Lanka. Dat een rit door India van een motorrij der aanzienlijk meer vraagt dan een blokje om in Europa, ontkent Wallaart niet. 'Maar', zegt hij, 'daarom hoef je het nog niet te laten. Toeren door India vraagt alleen meer improvisatie- en aan passingsvermogen dan normaal. Je kunt zomaar voor een weggespoelde weg ko men te staan. Of een kameel die geen centimeter opzij wil gaan. En het kan ook best gebeuren dat het al besproken hotel wegens een staking gesloten is. Vervelend allemaal, maar wie zich daar aan ergert en niet domweg probeert - samen met de rest van de ploeg - het probleem op te lossen, die kan beter thuisblijven. Deze reis moet worden ge zien als een uitdaging.' De route (af te leggen in drie weken) staat al vast* Na de landing in Dehli wor den in Alwar eerst de motoren opge haald: originele 350 cc Enfield Bullets, zo'n beetje de laatste klassieke motor die nog in productie is. Vanaf Alwar gaat het vervolgens in een grote bocht via onder meer Mahansar, Jodhpur, Jaisalmer, Barmer en Kota naar de roze stad Jaipur. De laatste etappe-plaats voor terugkeer naar de startplaats tenslotte is Agra, we reldberoemd door de Taj Mahal die daar staat. Het traject is zo uitgezet dat de grootste drukte wordt vermeden; in drukke ste den blijft de motor 'op stal'. Daar wordt gebruik gemaamt van taxi's, riksja's en het openbaar vervoer. Achter de groep rijdt een busje met de bagage, reserve- -onderdelen voor de motoren en een monteur. Er wordt overnacht in goede hotels op basis van 2- en 3-persoonska- mers. Prijs per persoon 4990 gulden, in clusief onder meer vliegreis, overnach tingen, motorhuur en motorhuur. Wal laart verwacht dat de gemiddelde beste ding per persoon ongeveer 300 gulden per week zal bedragen. Juridische wandeling In Den Haag kan sinds kort een 'juridische wandeling' worden gefnaakt. De route voert onder meer langs de Gevangenpoort, het Binnenhof (waar Van Oldebarnevelt werd onthoofd) en het oude raadhuis waarnaast ooit een kooi stond waarin vrouwen werden opgesloten, die overspel hadden gepleegd. Het traject is vastgelegd in een folder die kan worden aangevraagd bij de Stichting Promotie Den Haag, telefoon 0900.340.35.05 (75 cent per minuut). Fietsgidsjes Bij de ANWB is weer een aantal nieuwe fietsgidsjes uitgeko men waaronder Midden-Limburg, Zuid-Veluwe en Noord-Veluwe. De boekjes maken deel uit van een serie die nu zo'n 22 deeltjes telt en bevatten elk 20 rijwielroutes van om en nabij de 35 kilometer en zijn niet alleen aangegeven op (heldere) kaartjes, maar ook in een uitgebreide beschrij ving. Onder het kopje 'Waar u langs komt' wordt tevens toeris tische informatie verstrekt. Tevens bevatten de boekjes een lijst van fietsverhuurbedrijven in het beschreven gebied. De gidjes kosten 13,95 gulden en zijn verkrijgbaar bij de ANWB- -kantoren. Internet Site Amsterdam Toeristische informatie over Amsterdam kan sinds kort wor den opgevraagd op een compleet nieuwe internet site: visi- tamsterdam.nl. De site bevat vier reisgidsen: Travel Guide (met onder meer informatie over hoe er naar en in Amsterdam kan worden gereisd), de City Guide (wat is er te doen in de hoofdstad alsmede een zoekfunctie voor onder meer accom modaties en boot- en fietsverhuurders), de Smart Guide (met interactieve mogelijkheden om Amsterdam te verkennen) en de Event Guide (evenementen en festivals dergelijke). Spelletjeszomer niemand in een kasteel woont, terwijl ik..." Chateau de Trancis (zeven ka mers, twee appartementen in een bijgebouw en een voortref felijk restaurant) is een juweel tje van een gebouw uit 1830 met een tuin van tweeënhalve hectare. Het gebouw valt op door een mengelmoes van stij len. Pieter van Beyma weet er smakelijk over te vertellen. In het zeer kort: huiseigenaar maakt dienstbode zwanger, dienstbode wordt buitengezet, bereikt lopend België, krijgt werk als huishoudster bij een fabrikanten-echtpaar, baart een zoon, echtpaar (kinderloos) In de tot zetel van de Duitse Bundestag verbouwde Reichstag te Berlijn, blijkt de nieuwe glazen koepel van de Britse archi tect Sir Norman Foster een grote publiekstrekker. Net als het 40 meter hoge terras trouwens, vanwaar de bezoekers een feeëriek uitzicht hebben over de stad. Vanaf september wor den er rondleidingen in het historische gebouw georgani seerd. Belangstellenden kunnen zich hiervoor nu al schrifte lijk aanmelden op het adres: Deutscher Bundestag, Besu- cherdienst, D—11011 Berlin. Duitse geschiedenis Onder de titel 'Einigkeit und Recht und Freiheit' is in het Martin Gropis Bau te Berlijn een expositie geopend over de na-oorlogse geschiedenis van Duitsland. De tentoonstelling duurt tot 3 oktober en wordt gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de Grondwet en de herdenking van de val van de Muur, tien jaar geleden. Aan de hand van origi nele voorwerpen, foto's, films en tv-beelden wordt uitvoerig stilgestaan bij hoogte- en dieptepunten uit de periode tussen 1949 en nu. Niet alleen politici als Adenauer, Brandt, Hon- ecker en Kohl krijgen ruime aandacht, maar (bijvoorbeeld) ook de Duitse welvaartsstaat, de Muur, de protestacties van de studenten, de gastarbeiders, de Stasi en de sportsucces- sen (Becker). Het Martin Gropius expositiegebouw aan de Niederkirchnerstrasse 7 is geopend van dinsdag t/m zondag van 10 tot 20 uur. Het moet in 1981 zijn geweest. Ik was net aangeko men in Miami en ik ontdekte dat ik nog diezelfde avond kon doorvliegen naar Orlando waar ik de ope ning van het Disney-park EPCOT wilde bijwonen. Maar ik had geen vliegticket. Geen bezwaar. We kochten in no time een sterk op ons huidige treinkaartje gelijkend biljet en vertrok ken. Makkelijk zat. Moet je in Nederland proberen. Wel eens op Schiphol een vliegticket gekocht? Voordat ze het hebben inge vuld, is je machine al twee keer op en neer geweest naar Londen. Nog erger is die op het biljet staande geheimtaal. In de reiswereld moeten ze daar nog heel hard op stude ren. Je hebt er zelfs speciale cursussen voor: KLM 1 en KLM 2. Je weet tenslotte niet zomaar wat RQ betekent onder het woordje status. Of de opmerking YLSX1M in het vakje Fare Basis. Laat staan dat je begrijpt wat er wordt bedoeld met AMS KL XIMAD IB (EH) TCI I M256.96YLSXIM IB X/BCN IB (EH) AMS M256. q Ik las deze volzin vanochtend op g een oud ticket en wilt u wel gelo- z ven dat ik me nou al een dag lang zit af te vragen waar ik toen eigen- lijk naar toe ben gevlogen? Het Belasting en Dounae Museum aan de Parklaan 14-16 in Rotterdam besteedt van 2 juli tot en met 5 september aan staande extra aandacht aan zowel oud-Hollandse als moderne gezelschapsspelen. Zo kunnen bezoekers deelnemen aan het bekende 'Vier-op-een-rij' (waarbij met zowel euro's als gul dens wordt gespeeld) en kan er in de reuzensjoelbak worden geprobeerd zoveel mogelijk euro-stenen in de landenvakjes te krijgen. Ook is er een foto-expositie ingericht van historische spellen. Informatie.- Belasting Museum Rotterdam, telefoon 010.436.56.29. Reichstag Chateau de Trancis in Ydes. Een juweeltje van een kasteel, opgetuigd met frutsels en fratsels. foto pr adopteert kind, kind wordt schatrijk door erfenis van adop- tie-ouders, en belooft zijn moe der 'Ik breng je als koningin te rug waar je weg bent geschopt'. Zo gezegd, zo gedaan: zoon koopt het buitenhuis, laat de boel optuigen met frutsels en fratsels aan torentjes en uitbou wen en gaat er binnen tegenaan met een schitterend allegaartje replica-werk van wat hij op zijn reizen zoal is tegengekomen. Het buitenhuis is dan kasteel geworden. Zoon brengt moeder terug naar Ydes. En zij leefde nog lang en gelukkig. Bonbons Ook al sprookjesachtig, maar van een andere orde, is de ac commodatie La Grande Maison (negen kamers) in Chanteuges. En ook hier Nederlands be wind. De Eindhovense Marloes der Kinderen (docente tekenen) vestigde zich op deze plaats met een creatief centrum waar van ze er meer heeft in Frank rijk: tekenen, schilderen, foto grafie, koken, muziek, schrij ven, presentatie, workshops voor managers. La Grande Maison is een smaakvol gerestaureerd huis uit de 15e eeuw, liggend aan de voet van een abdij met uitzicht over het groen van de Hau- te-Loire. De sfeer ruikt naar mooi oud: alkoven, antieke bedden, originele plafond-bal ken, stenen schouwen, open haarden en via brocantes en antiekmarkten verzameld meu bilair en wanddecoratie. Veel oorspronkelijk houtwerk geeft La Grande Maison - ook toe gankelijk voor niet cursisten - allure in eenvoud. Wie La Grande Maison aan doet, kan zich zelf culinair ver wennen met een bezoek aan Auberge La Pensée Sauvage. Wederom een onderneming met Nederlandse eigenaren: Anna en Rob Nypels, afkomstig uit respectievelijk Heerenveen en Leiden. De route erheen vraagt enige uideg en ter plaat se - in het gehucht Pébrac - is het opletten geblazen; de au berge staat er zo bescheiden bij dat-ie al gauw over het hoofd wordt gezien. In een huiska mersfeer valt hier te genieten op een manier die volledig recht doet aan wat de brochure van Charme de France in het vooruitzicht stelt aan traktaties. Zo ook het restaurant van weer een ander type accommodatie: Le Moulin de Mistou in Pon- tempeyrat (Haute-Loire). Een kaart om van te smullen en een hoogtepuntje bij de koffie: huisgemaakte bonbons. 'Mis tou' dankt het bijzondere ka rakter aan een watermolen uit 1730 waarvan de turbine wordt gebruikt voor de elektriciteits voorziening van het hotel. Het riviertje de Ance, een mooie tuin en terras, tillen Moulin de Mistou naar het niveau dat Frantour voor ogen staat: Char me de France. Informatie, gids en boekingen: ['run- tour, Bisonspoor 4002, 3605 LT Maarssen. Tel. 0346-584888. Vier jaar achtereen is reisorganisatie Frantour bij de verkiezingen van het blad Reisrevue, door de reisbureaus uitgeroepen tot dé Frankrijk-specialist van Nederland. De vijfde onderscheiding lijkt binnen handbereik dankzij Charme de France. De gids die bij dit programma hoort, biedt vakantiegangers een fraai opstapje naar bijzondere overnachtingsadressen. Bij de selectie ervan is meer gelet op sfeer dan op luxe en comfort. De nieuwe brochure van Frantour bestrijkt heel Frankrijk, inclusief Corsica. Een bijzonder hoofdstuk vormt de Auvergne. BKerkens gap de Auvergne is al vaak /scgen. Hier rust een prach- Juurgebied waarin tachtig asde vulkanen het land- *^een bijzonder tintje ge in indrukwekkend decor ti extra manifesteert voor de parkeerplaats bij het ld van Clermont-Fer- ifH ngs het kantoortje van !ENtif is gegaan voor een raart rond de Puy-de- Deze belevenis vraagt Ti vat van de portemonnee ekend: 490 gulden p.p.) aj e toerist krijgt er aan veel voor terug. en wat schamele infra- ur heeft de Auvergne geleden onder massa- me 'en dat willen we f o houden', zegt een ver- f«Htoordiger van het regio- oreau du Tourisme. aamheid is geboden nu Ir. 2 »ed door het aanleggen s.m ehvegen makkelijker toe- ijk is geworden. Toeristi- ibok|orden als de Ardèche en *ne dienen voor de Au- als schrikbeeld van hoe t moet. En zo sluimert eek voorlopig nog door in rust en schoonheid: land schappen afwisselend als kleu ren van een toverbal, dorpjes aaneengeklonken door Ro maanse kerken. „De Auverg ne", zo prijst Ruud de Meer, „is een mooi voorbeeld van het echte Frankrijk." Nieuwe trent De Meer bedacht bij Frantour het nieuwe programma Charme de France. De gids bevat zo'n honderd adressen, een bunde ling van wat Frantour-medewerkers in de loop van de jaren uit persoon lijke ervaring noteerden aan bij zondere locaties. De Meer denkt daarmee in te spelen op wat hij ziet komen als nieuwe trend: 'Weg uit het vakantie-ap partement. Op naar de sfeer, ambiance, historie en klein schaligheid van accommoda ties met karakter. „Ik heb niks tegen de Cöte d'Azur - wij brengen er jaarlijks tienduizend toeristen naar toe, maar dit... tja, dit is toch heel wat anders; landelijker vooral." Het pakket beslaat een rijke keuze aan overnachtingsmogelijkheden in auberges, kloosters, kastelen, gerestaureerde molens en burchten. Uitgangspunt: fami liebedrijven met tussen de 10 tot 40 kamers. Zo uiteenlopend als de accommodaties, is ook het prijsniveau: van 75 tot 150 gulden p.p. inclusief ontbijt. De brochure belooft veel. 'Groot gastheerschap', bijvoor beeld. 'De eigenaar zal u graag vertellen over de historie van het gebouw'. Zoals Pieter van Beyma dus; een spraakwaterval in het schitterende Chateau de Trancis in Ydes (Puy-de-Döme), een uurtje rijden van Clermont- -Ferrand. Samen met zijn vrouw Roberta (keukenchef) runt hij dit hotel. Eerst ontwik kelingswerk gedaan in Afrika, daarna (hij) een adviesbureau voor personeelsmanagement opgezet in Enschede en (zij) ge werkt als reiki master en in de alternatieve geneeskunde. Nu dit. Tussendoor overigens ook nog druk bezig geweest om van een adellijke titel af te komen. Pieter van Beyma wilde geen jonkheer meer zijn ('Flauwekul; uit de tijd'). Zo eenvoudig ging dat niet. „Dat werd beschouwd als een belediging van Hare Majes teit, want ooit is uit die hoek de titel verleend." De toenmalige minister Rietkerk kwam eraan te pas, de Hoge Raad van Adel en uiteindelijk was het Marcel van Dam die als ombudsman wist te bewerkstelligen wat Van Beyma wilde. „En de grap nu is, dat de rest van mijn familie nog steeds die titel voert maar er dw.l stac n je hier dus nog wel eens Amsterdammers met vol brood. 'Weet u m waar hier die zwanen Inboor de naam. Die nogal end is. In het Zwanewater baddert en kladdert 3És. De krakeend -•beeld. En de fuut. En de 0 aanrietzanger ook. En de Iver en de nijlgans en de L de grote karekiet en de vooral, waaraan het zijn grootste bekendheid it. Maar zwanen..? r werden ze hier gefokt, ht van de grondbezitter, lit geval waarschijnlijk s was van een gebraden ipootje. En het dons en n doorverkocht. Maar 'eranderen. De enaar verdween en 'e de zwanen; monumenten kwam en ie Do van Dijck. i nooit mee aan de gaan als je 's middags ar het even verderop strand van Callantsoog Do. Hij is hier hter. En entertainer. De i het 'Eerste Water' Jtte bruine-paaltjesroute 4,5 kilometer lang, Jjk) doet er met gemak een 1*|fer. Omdat hij zoveel ■^Jn zo ongehoord mooi rtellen. 's c'e 9e'e rate'aar- SjflBallen die bloemetjes af H°. zie je die bruine pgjlief daar boven die bosjes ^™J? Heeft het toch druk i^^)et twee vrouwtjes onderhouden... Dat geloof je niet hè, maar die kraaiheide krijgt besjes en als een vogel daar teveel van eet dan wordt-ie stom- en stomdronken. Ik heb ze hier lallend over dit pad zien waggelen... Ruik dit duinroosje eens. Kan toch geen baccarat, of hoe heten die rooie krengen ook, tegenop..?' En toen moesten - om maar iets te noemen - de barmsijsjes, de welriekende nachtorchissen, de nonnetjes, de paapjes, de maanvarentjes, de dagactieve nachtvlinders, de groene specht, de vlozegge en de zeeakkermelkdistel nog komen. En dè nieuwe vogelhut natuurlijk, een drijvend gevaarte dat per helikopter werd aangevoerd. Of het Zwanenwater er aanvalliger door is geworden, door die hut..? Mmmm. Maar het blijft een zeldzaam mooie oase natuurlijk, die vochtige, tussen Zijperpolder, Energie Centrum Petten en Noordzeestrand geklemde ruigte van meertjes, valleien, duinen en zandverstuivingen. Natuur in de marge. Maar waar gloeit de zomer mooier? Rob van den Dobbelsteen Het Zwanewater ligt aan de Zuidschinkeldijk even vóór Callantsoog. Per openbaar vervoer te bereiken met bus 152 vanaf het NS Station Schagen. Verdere informatie: WV Callantsoog, telefoon 0224.58.15.41. Pieter van Beyma: kasteelheer zonder adellijke titel. foto peter heerkens

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29