Rood licht tegen de muisarm WALKER Multi Media Griezelen met Dracula Engelen met schietgebedjes ZATERDAG 3 JULI 1999 Een wekelijkse rubriek waarin een paar websites worden beli< die nieuw of origineel zijn, dan wel inspelen op de actualiteit. KINDERWERK Een groen icoontje is alles wat op het beeldscherm zichtbaar wordt. Wie een muisarm wil voorkomen - volgens staatsse cretaris Hoogervorst van sociale zaken dé beroepsziekte van de volgende eeuw - kan dat ikoon- tje maar beter op z'n pc instal leren. Waarschuwt de tachograaf een vrachtwagenchauffeur voor te lange rijtijden, de Beeldscherm tachograaf doet hetzelfde bij te langdurig werk achter de com puter. Een oplossing om chro nische klachten te verhelpen is het niet. Maar voorkomen is beter dan genezen. En daar le vert deze software een bijdrage aan. Werkend Nederland lijdt de laatste jaren in toenemende mate aan RSI (Repetitive Strain Injury), oftewel een 'muisarm'. Het is een hypermoderne aan doening die in Nederland ei genlijk pas sinds een jaar of vijf wordt gesignaleerd, maar die met het toenemende pc-ge- bruik steeds grotere en daar door zorgelijker vormen aan neemt. 'In 1994 vingen we de eerste signalen op. RSI was hier toen nog een volstrekt onbekende ziekte', zegt Jan Warning. Hij is arbo-deskundige van FNV Bondgenoten en bedenker van de Beeldschermtachograaf. Het was in die tijd dat de bond voor het eerst door werknemers op hun probleem werd gewezen. RSI is een van de minder pretti ge kanten van de vooruitgang. De muisarm ontwikkelt zich bij overmatig en repeterend werk op de computer. Ontsteking en slijtage van ledematen en ge wrichten zijn het mogelijke ge volg. 'Het gaat om pijn aan de bovenste ledematen, variërend van de vingertoppen tot aan de nek. Het is een statische belas ting. Het gevolg is spanning op de schouder, waardoor de bloedtoevoer onvoldoende wordt'. Alarmfase Fase één zijn klachten tijdens het werk. Een stap verder blijft de pijn zich ook daarna voor doen. De alarmfase treedt in als ook na langdurige rust de pijn blijft en geen herstel meer merkbaar is. In het internatio nale medisch tijdschrift The Lancet gaf de Canadese weten schapper Yassi aan dat gene zing van een muisarm een moeizaam proces is en dat de maatschappelijke kosten (ziek- tegeld en zelfs WAO) in de VS en West-Europa op zo'n veertig miljard dollar mogen worden geschat. In Amerika gaat het bij beroepsziekten nu reeds in zes tig procent van de gevallen om RSI. In Nederland, dat verhou dingsgewijs bijna tweemaal zo veel beeldschermwerkers telt (34 procent) als andere Europe se landen, ligt dat percentage reeds op veertig. De eerste verontrustende signa len hier kwamen drie jaar gele den naar buiten tijdens de eer ste nationale beeldschermdag. Sindsdien kan de muisarm re kenen op meer begrip en wordt er meer aan voorlichting ge daan. Jan Warning: 'Het heeft bijgedragen aan de bewustwor ding, maar verder is er in be drijven weinig mee gebeurd. RSI-patiënten worden in de watten gelegd met een goede stoel, een voetenbankje en an dere hulpmiddelen. De rest van de mensen werkt nog steeds in dezelfde omstandigheden'. Met de Beeldschermtachograaf, waarvoor FNV Bondgenoten zo'n twee ton aan ontwikke lingskosten uittrok, kan het eu vel vroegtijdig worden gesigna leerd. Het is software die een voudig op de computer kan worden geïnstalleerd en dan de 'pc-belasting' registreert. 'Het is een snelheids- en intensiviteits- meter. De tachograaf registreert bijvoorbeeld het aantal aansla gen en muisklikken per halve minuut'. Test Het bijzondere is, vervolgt de bedenker die in samenspraak met de ergonomische consul tant VHP uit Den Haag en de Amsterdamse multimediapro ducent Full Moon tot de disket te is gekomen, dat de gebruiker meer krijgt dan voorlichting. Met de software kan een test worden uitgevoerd, een per soonlijk profiel worden inge steld en ten slotte worden ge signaleerd wanneer het fout gaat. Het icoontje op de taalbalk springt bij langdurig werken van groen naar oranje naar rood (wanneer langer dan zes uur per dag de toetsen van de pc worden beroerd). Het geeft ook tussentijds signaaltjes dat een rustpauze nodig is. War ning: 'De bedoeling is dat een werknemer ermee naar zijn chef kan gaan. Hij heeft iets waarmee hij kan aantonen dat hij al dagen 'in het rood' staat. Ook voor de Arbeidsinspectie is het een tastbaar bewijs'. Hoe langduriger op een pc wordt gewerkt - bijna een kwart van de beeldschermwerkers in Nederland zit zelfs langer dan de wettelijk toegestane zes uur per dag achter het toetsenbord - hoe groter de kans op RSI-ver- schijnselen. Aan de kwaal zelf verhelpt de Beeldschermtachograaf op zich niets. Het is een puur preven tief hulpmiddel. 'Zoals een rood stoplicht niet voorkomt dat iemand doorrijdt, maar het kan wel ongelukken voorko men', zegt de beleidsadviseur van FNV Bondgenoten. De Beeldschermtachograaf is te bestellen bij FNV Bondgenoten (tel. 030-2738.600 of per email: mariedel@bg.friv.nl). De disket te kost 80 gulden, FNV-leden betalen 20 gulden. eventueel alleen de printshop kopen. Min. systeemeisen: PC 486/66 Mhz, 8 Mb Ram, Windows 3.1/95/98. Macintosh: 68040,16 Mb Ram, Systeem 7.1. Prijs: 49,90 gulden. Zonder printshop: 34,90 gulden en de printshop al leen: 34,90 gulden. Pirates Captain's Quest, dat Valkieser voor Discovery Chan nel MultiMedia produceerde, is HEINZ een cd-rom die je spelenderwijs op de hoogte brengt hoe de pi raterij van weleer precies in el kaar stak. Het bleef niet alleen bij enteren van rijk bevoorrade koopvaardijschepen; om het als piraatkapitein goed te doen, kwam er meer kijken. Natuurlijk wordt er gevochten (het liefst man tegen man met zwaarden als wapen), maar je Cye is een betaalbare robot die iedereen thuis zelf kan gaan programmeren. Het apparaat, dat oogt als een veredelde gras maaier is volgens de makers de droom van elke amateur-robo- ticus. Maar wat Cye nu precies allemaal kan, afgezien van wat heen en weer rijden volgens een voorgeprogrammeerde route, blijft op de website een beetje onduidelijk. Kennelijk gaan de bouwers er van uit dat de programmeur wel een zinnig karwei kan verzinnen voor de robot, die bij lange na nog niet de charme heeft van de kleine R2D2 uit Star Wars, en natuur lijk helemaal niet kan wedijve ren met Data uit Star Trek. Cye is echter geen verzinsel en is bereikbaar voor iedereen die er 1500 gulden voor over heeft. En misschien kan een handige jon gen hem leren om 's morgens koffie of thee te zetten. www.personalrobots.com De Tour de France, die net van start is gegaan, is bij uitstek een evenement voor het hyperactu- ele medium Internet. De NOS heeft zeer fraaie website ge maakt voor mensen die zonder het nadrukkelijke commentaar van Mart Smeets alle wetens waardigheden over de tour eens rustig willen bekijken. De website is zeer uitgebreid: etap- peverslag, alle rangschikkingen, laatste nieuws, een overzicht van de deelnemers en de ge- KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1. Keg; 3. zet; 6. muzieknoot; 9. geliefde van Zeus; 10. vrouwelijk zoogdier; 12. wandpilaster; 14. tropische vrucht; 16. in een volgende ronde gekomen (sport); 19. rondhout; 20. oude lengtemaat; 21. laurierachtige boom; 26. reeks; 27. grondsoort; 29. dwergbuffel op Celebes; 31. voorzetsel; 32. familielid; 33. hecto gram; 34. gat in het ijs. VERTICAAL: 1. Scherpzuur; 2. loofboom; 4. afgelo pen; 5. onontgonnen; 7. ontploffing; 8. brilslang; 11. netelige toestand; 13. aan tekenen; 15. voorzetsel; 17. tijdperk; 18. bladgroente; 21. springloop; 22. half (Latijn); 23. winters voertuig; 24. goed keuring; 25. guit; 28. lidwoord; 30. grootmoeder. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Waterrad; 5: natellen; 6. sate; 8. fort; 10. rumba; 12. frees.Verti- caal: 1. Wanbof; 2. tetter; 3. rijles; 4. agent; 7. armee; 9. tref; 11. aas. Het Artwalker Project gaat ovB kunst in de directe omgeving jj Klik op een kaart van de were1 en kijk hoe kunstenaars hun 1 stad of dorp in beeld gebrachl hebben. Dat levert een reeks M fraaie schilderijen op, vaak v<|j| zonnige vakantie-oorden me j| huizen in fraaie pasteltinten. I Maar ook landschappen in vc landen en zelfs universiteitst» reinen zijn, door de kunstens j in de tijd stilgezet, terug te vü den. De werken kunnen via li i ternet zelfs worden aangekoc I www.artwalker.com Zoek op Internet naar je eigeiJ artiest om voor wat sfeer te ztfl gen op je feest. Dat kan via h«.j ArtiestenNet. Er is een enonrB aanbod beschikbaar. Niet al-i leen zangers en muzikanten, maar ook mimespelers, portnM tisten, acrobaten en ga zo no® maar een tijdje door. De echtl toppers zitten er niet tussen, J maar er zijn dan ook weinig j mensen die tienduizend gul- 'ft dens kunnen investeren om p Rob de Nijs of Lee Towers in L huis te kunnen halen. www.kies.com/artiesten moet ook het schip en de be manning in conditie houden: dus ratten afschieten voordat er een plaag ontstaat, proviand in slaan in handelssteden en on derhandelen met mede- en te genstander. Vertrouw niemand, is het devies en komt het tot een gevecht, dan is het zaak om goed te laveren, want de ka nonskogels vliegen over en Het gangbare beeld van de en gel, een lieftallige door de schepper gezonden cherubijn, wordt in het computerspel 'Re quiem, Avenging Angel' aan flarden geschoten. Het gaat hier om een combinatie van een schiet- en adventurespel, dat volgens de makers 'modern vermaak met bijbelse propor ties' garandeert. De gedachte achter het spel is even origineel als platgetrapt: de eeuwigdurende oorlog tus sen hemel en hel. De strijd tus sen goed en kwaad is deze keer echter voorzien van een smake lijke saus die futuristische, sa distische en natuurlijk religieu ze elementen bevat. Na een oogstrelend introfilmpje wordt direct duidelijk wat de taak van de hoofdpersoon (de speler) is: het afwenden van de totale ondergang van de mens heid. Duizenden jaren geleden kijkt de schepper bezorgd naar beneden. Zijn grootste experi ment - de mens op aarde - wordt geplaagd door hebzucht, corruptie en onnozelheid. Het 'Hemelse Engelenleger' raakt verdeeld omdat hun 'baas' zo ontevreden is. Zonder toestemming van God besluit een groep engelen het voortbestaan van de mensheid beneden op aarde tot een einde te brengen. Opgeruimd staat netjes, is het credo van deze gu errilla-engelen. Gelukkig is daar nog altijd Malachi, een door God uitverkoren engel, die de vernietiging moet stoppen. Het is al een hele tijd geleden, maar ooit gaf Corel - voordat het de wereld zou proberen te gaan veroveren met Corel Draw en WordPerfect-producten - kinderspellen uit. Een deel van die Engelstalige schijfjes is des tijds ook in Nederland terecht gekomen, maar de verkoopcij fers waren niet geweldig. Een spel kan nog zo goed in elkaar zitten, de (onbekende) taal is voor een doelgroep onder de twaalf jaar meestal een te hoge hindernis. Eén van de spellen die toen de oceaan overkwamen was Dra- cula's Secret, een knap gemaakt griezelspel met veel humor. Dat was een kolfje naar de hand van Transposia, vooral bekend door de knappe reeks van Freddi Fish, waarvan inmiddels drie sucesvolle cd-roms zijn uitge bracht. Het moet gek gaan wil Het Geheim van Dracula, zoals de Nederlandse (of liever Vlaamse) versie heet, niet het succes van de populaire vis op z'n minst benaderen. Reden om dat aan te nemen is dat de doelgroep een stukje groter is, omdat de 'boven grens' van twaalf jaar niet te let terlijk genomen moet worden. Oudere kinderen en zelfs vol wassenen kunnen veel plezier beleven aan de avonturen van de uit Transsylvanië stammen de creatie van Bram Stoker, die Dracula 102 jaar geleden in En geland het levenslicht liet aan schouwen. Het is een zeer uitgebreid spel dat op diverse niveaus kan wor den gespeeld. Het kent liefst 25 interactieve landschappen, 19 raadsels en zo'n 200 animaties. Het systeem van het dubbele scenario, dat voor het eerst bij Freddi Fish 3 werd toegepast, betekent dat het spel niet snel gaat vervelen. Als je denkt dat je weet hoe je verder moet, omdat je een bepaald beeld al eerder hebt gezien, krijgt het spel in eens een heel andere wending. Min.systeemeisen: PC 486/33 Mhz, 8 Mb Ram, Windows 95. Macintosh: 68040, systeem 7.1. Prijs: 59,90 gulden. Voor de leeftijdsgroep van 3 tot 7 jaar verscheen bij Transposia het derde deel van Blinky Bill, het aandoenlijke koalabeertje. Gebaseerd op een Australische strip uit de jaren zestig en later vooral bekend geworden via een televisieserie, die ook in Nederland is uitgezonden. Na 'De Griezelgrot' en 'Het Formi- dastische Ballonavontuur' ligt nu 'De Goochelaar' in de win kel. Ook nu weer is gekozen voor het principe van het leven de boek, dat door kinderen naar keuze gespeeld of alleen beluisterd kan worden. Er zijn allerlei leuke spelletjes te doen, die stuk voor stuk een educatie ve waarde hebben. Bijvoor beeld het herkennen van kleu ren of dieren, het maken van rijmwoorden en handigheid 1 f2" krijgen met de muis via een doolhof. Bij Blinky Bill 3 zit een cadeau tje in de vorm van een printshop. Een extra cd-rom met meer dan honderd prenten van Blinky en zijn vrienden, een speciaal lettertype en de moge lijkheid om allerlei handig drukwerk (brieven, kaartjes, enz) te maken. Wie daar geen belangstelling voor heeft kan ook alleen het spel aanschaffen en wie dat weer niet wil, kan www.omroep.nl/nos/tour Min. systeemeisen: PC 80486, Mb Ram, Windows 3.1/95/98. I Engelstalig met Nederlandse handleiding. Prijs: 79,95 gulder wamÊÊÊÊKÊKÊÊÊÊËKm R I P Min. systeemeisen: Pentium 166, 32 Mb Rm, Windows 95/98. 3D- kaart aanbevolen. Prijs: 99 gul den. Beschikbaar gesteld door Ubi Soft /MVSP. schiedenis van de momenteel zo door dopingschandalen gi teisterde wielerronde. weer en zorgen voor ernstige schade aan het schip. Pirates Captain's Quest ziet eiil zoals we van Valkieser gewen ij zijn, prachtig uit. Requiem begint als Malachi ver in de volgende eeuw een harde landing op aarde maakt. Ont daan van al zijn goddelijke krachten belandt hij direct in Chaos (de hel). In deze onder wereld - een reusachtig labyrint met kloppende wanden van bloederig vlees waar ratten kna gen aan menselijke kadavers - kan de speler zich alleen of via een netwerk direct bekwamen in de tamelijk eenvoudige be diening van het spel. De muis en een paar toetsen zijn genoeg om Malachi redelijk op koers te houden. Ingewikkelder wordt het als de ze wraakengel in commandok leren zich in realistisch ogende straten, kerken, hotels, metro's en cafés tegen de diverse schepsels moet verdedigen. Malachi heeft een indrukwek kend en steeds groter wordend wapenarsenaal tot zijn beschik king. Origineel is zeker dat je Malachi kan laten vechten met een serie bijbelse rampen. Naar keuze kan de tegenstander worden uitgeschakeld met sprinkha nenplagen, hete as- en kolenre- gens en zelfs een allesvernieti gende apocalyps. Jammer is echter, dat Malachi ook vecht met wereldlijke wapens, waar door Requiem toch weer de zo veelste 'shooter' is geworden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27