Bestuur LOA doet aangifte van sabotage Uniek gemengd huwelijk basisscholen Alkemade aura vooral populair Jij veertig-plussers' Woningcorporaties p weg naar fusie Rijn Veenstreek Vandaal in beroep tegen stadionverbod Burgermeesters gaan woensdag in het zadel Stadshart stap dichterbij 'ERDAG 3 JULI - [ammoettransport door Rijnwoude iwoude De Arnhemse netbeheerder TenneT is begonnen n het mammoettransport van een transformator richting Ha- swoude-Rijndijk. Het gevaarte, met een gewacht van 414 ton, nsteren om 1.00 uur vanuit de fabriek van Smit Transforma- 'en in Nijmegen op transport gezet richting Hazerswoude- ndijk. De transformator komt in de nacht van zaterdag op fidag over het water rond 1.00 uur aan op de Rijndijk. Daar irdt de transformator overgeladen op een platformwagen en at hij vervolgens over de Gemeneweg naar Hazerswoude- >rp. De platformwagen wordt bij de brug in Hazerswoude- irp uitgebreid om het gewicht over een groter oppervlak te delen. Als het gevaarte de brug is gepasseerd vervolgt het zijn g via de Hoogeveenseweg, de Nieuwe Hoefweg en de Zoeter- «erselaan tot het eindpunt in Bleiswijk. Voor dit uitzonderlijke insport zijn langs de route enkele maatregelen getroffen, zo- ]t het tien meter lange en vijf meter brede gevaarte ongehin- rd zijn weg kan vervolgen. Zo zijn verkeersborden, lantaam- len en verkeerslichten tijdelijk verwijderd en vluchtheuvels jevlakt. Het transport wordt maandagochtend op zijn eindbe- imming verwacht. aatste garagebedrijf weg uit centrum 'hen aan den rijn Garagebedrijf Oosterman vertrekt uit het itrum van Alphen aan den Rijn. De Opel-dealer heeft een ik grond gekocht aan de autoboulevard in het industriege- id. Wethouder D. van der Veen Meerstadt verwacht dat het drijf over twee jaar het pand tegenover de openbare biblio- •ek verlaat. Oosterman mag het doorverkopen ten behoeve i kantoren, dienstverlening of winkelruimte. De wethouder it niet uit dat de bibliotheek er kan uitbreiden, zoals de D66- ctie oppert. „Maar zo ver zijn we nog niet. We gaan niet voor )3 met de Lage Zijde aan de slag. Voor ons was het grootste lang dat het laatse autobedrijf uit het stadshart verdwijnt." ees Lek koninklijk onderscheiden aar» Op de dag van zijn vervroegde uittreiding heeft Kees ic een koninklijke onderscheiding gekregen. Hij ontving de derscheiding Ridder in de Orde van Oranje Nassau uit han- n van waarnemend burgemeester Lyklema van ter Aar. De jarige Lek was financieel directeur van het bedrijf Lek Instal- ietechniek. i'stival voor bouwproject in Ecuador e wetering/leiderdorp Tien jongeren uit Oude Wetering en derdorp houden vanavond een benefietfestival voor een Liwproject in Ecuador. Met de opbrengst van het festival in Sjelter in Leiderdorp willen zij hun reis bekostigen. In Ecua- - gaan zij met andere leden van de jongerenorganisatie Nirld Servants een bouwproject uitvoeren. Het festival met de der andere de Leidse bands Larynx en Sure en het Leider- pse Fresh Frozen begint om 19.30 uur. De entree bedraagt 0 gulden. Sjelter ligt aan de Heemraadlaan 67. Migens stichten brand in park jw vennep» Vier jongens uit Nieuw Vennep zijn is brandstichting. Zij staken gisternacht in een park op irtschipper in hun woonplaats tegen een boomstam kranten plafondplaten in brand. Na hun aanhouding bekenden de gens in de leeftijd van 15 tot en met 17 jaar de brandstich- Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. de oprichting van een ge- fnlijke federatie zetten de Rijnwoudse woningbouw- igingen een flinke stap in ichting van een fusie. In de ratie brengen de Benthui- Bouwvereniging Alge- Belang, de Koudekerkse igbouwvereniging Goed len en het Hazerswoudse^ belang hun werkorganisa-* inder die verantwoordelijk or de uitvoering van het d. Het beleid blijft voorals in handen van de drie af- lerlijke besturen. De verre- ide samenwerking heeft gevolgen voor het vaste oneel. eerder, in 1991, richtten de ingbouwvereningen het sa- werkingsverband Habeko n dit overlegorgaan formu- chef tim brouwer de koning. 071-5356417, plv.-chef marieta kroft, 071-5356411 leren de drie voorzitters van de woningbouwverenigingen ge- zamelijke standpunten voor het overleg met de Rijnwoudse wethouder van volkshuisves ting. Om de belangen van de huurders beter te behartigen en efficiënter en goedkoper te kunnen werken biedt het Habe ko samenwerkingsverband ech ter te weinig ruimte. Een orga nisatiebureau werd aan het werk gezet om de mogelijkhe den voor een nauwer samen werkingsverband te onderzoe ken. Uit het onderzoek bleek dat er geen onoverkomelijke ver schillen waren tussen de drie vereningen, zegt C. de Jong vi- ce-voorzitter van Goed Wonen. „De verschillen betreffen bij voorbeeld het automatiserings pakket en het personeelsbe stand. Zo heeft Hazerswoude timmerlieden in dienst en be- alphen aan den run De kop is eraf. Gistermiddag kwam het nieuwe stadshart van Alphen aan den Rijn een stap dichterbij met de feeste lijke handeling ter ere van de bouw van het Centrum Beeldende Kunst aan de Castellumstraat. Als begin van de werkzaamheden aan het eerste gebouw van het nieuwe stadshart onthulden burgemeester Ni co Schoof en wethouder Hans Groen in 't Wout twee levensgrote werken van kunstenaar Koos Breukel. foto annette lameijer steedt Koudekerk dit werk uit. Maar dit is geen probleem voor de oprichting van een federa tie." Het vaste personeel blijft ver zekerd van zijn baan, bena drukt De Jong. „De mensen met een tijdelijke aanstelling kunnen zich waarmaken bij de nieuwe directeur. Wie weet zit er een vast dienstverband in." De woningbouwvereningen zijn op zoek naar een directeur die nog voor het einde van het jaar aan de slag kan gaan. In to taal hebben de drie verenigin gen ongeveer 1700 woningen in hun bezit. Volksbelang neemt daarvan 1000 voor haar reke ning, Goed Wonen 500 en Alge meen Belang 200. Als de samenwerking in een federatie goed verloopt gaan de woningbouwverenigingen over tot een volledige fusie. Volgens De Jong is er geen termijn ge steld. „Maar ik denk dat je voor zoiets een jaar of twee, drie no dig hebt." Voorlopig behouden de drie woningbouwverenigin gen hun eigen kantoor, maar in de toekomst komt er naar alle waarschijnlijkheid één geza menlijk onderkomen met in el ke dorpskern een loket waar huurders terecht kunnen. ihense fietsvierdaagse is zorgeloos feest EN AAN DEN RUN trappen ze in vier dagen de 720.000 kilometer weg. De Laura-fietsers, hoofdzakelijk ikgenoten, die volgende week op Iets stappen voor de 52ste Alphen- Iwielvierdaagse. Een team van der- jrijwilligers begint in september al fie voorbereidingen voor de 53ste. r jaar zorgen zij ervoor dat het Al- hse fietsevenement voor de deel- ers een zorgeloos feest is. over twee maanden de fietsers laatste vrienden en familieleden bijpraten over hun topprestaties ïli, stoft de Laura-organisatie de I ten van vijf jaar geleden alweer af. er jaar rijden we de route die vijf J eerder aan bod kwam, zo hebben etsers toch wat afwisseling", legt J ïtaris van het Laura-bestuur Her- Benningshof uit. gen jaar geleden maakte hij ken- iet de Laura. „Na een niet zo pret- werkdag reed ik met de trein naar ien. Langs een spoorwegovergang ik de kleurig geklede deelnemers de Avond-Laura in de zon staan fjten. 'Sufferd', dacht ik. 'Daar had j moeten staan'. Het jaar daarna k zelf op de fiets." len de organisatie enkele jaren la ten secretaris zocht, meldde Ben- Jshof zich vol overtuiging. Hij was pst verhuisd van Rijnsaterwoude 'f Alphen. „Ik zie het als mijn in burgeringscontract in deze nieuwe ge meente. Je moet er je plekje vinden en met de Laura kan ik op een snelle ma nier contacten leggen. Die niet alleen zinvol zijn, maar ook prettig." De stemming onder het team van vrijwilligers is uitstekend. „Het is een gezelschap waarin niets te moeilijk is. Alle problemen lossen zich op, omdat er altijd wel iemand is die zegt 'ik doe 't wel'. Dat stimuleert." In werkgroepen bereiden de vrijwil ligers ieder jaar het evenement voor. Zo is er bijvoorbeeld de wegencom missie die in de winter de routes na- fietst en de beschrijving waar nodig aanpast. Want ook al zijn ze slechts vijf jaar oud, er kan onderweg veel veran derd zijn. Om geen enkel risico te lo pen. fietsen leden van de Alphense wielerclub Avanti de routes vlak voor de Avond-Laura nogmaals na. Belangrijk is dat de routes ook echt 60, 100 of 150 kilometer zijn. „De 150- kilometerrijders zijn 'cracks', sportfiet- sers die dagelijks op het zadel zitten. Die geven niet om een paar kilometer extra. Maar de 60-kilometerrijders zijn recreatieve fietsers, hoofdzakelijk vrouwen. Die vinden 67 kilometer te veel." Hoe gevarieerd het publiek van de drie afstanden ook is, op één punt ver tonen ze grote overeenkomsten: bijna alle deelnemers zijn boven de 40 jaar. Het is dan ook een beetje een oude- lullentocht, geeft Benningshof toe. „De groep 12- tot 40-jarigen maakt Herman Benningshof over de Laura: „Ik zie het als mijn inburgeringscontract in deze gemeente." maar zes procent van het totaal uit. Jammer, want meedoen is gezellig en ongedwongen, het gaat om het plezier. Iedereen is aardig voor iedereen, waar tref je dat nog?" Zo kijkt Benningshof ieder jaar met plezier naar een groep fietsers onder de 100-kilometerrijders, die zichzelf 'De Groenteman' noemt. „Je moet best doortrappen als je voor vijf uur klaar wilt zijn met die 100 kilometer. Maar deze mensen nemen ook de tijd om af te stappen en ergens langs het water te picknicken. Daar straalt iets goeds van af." Vorig jaar reden in totaal 1700 deel nemers één of meer dagen mee met de Laura. Dit jaar verwacht de organisatie 1800 mensen aan de start. De popula riteit van fietsen blijft groeien, meent Benningshof. Dat er daardoor ook steeds meer toertochten worden geor- Gemoederen steeds meer verhit De gemoederen binnen de Lokale Omroep Alphen aan den Rijn raken steeds meer verhit. Het bestuur van de LOA heeft bij de politie aangifte gedaan van vernielingen in de studio aan De Dillenburg. Voorzitter Hans Jacobs spreekt van sabotage. Hij zoekt de dader in de hoek van de jonge vrijwilligers die het niet eens zijn met de koers wijziging van de lokale omroep, die op dit ogenblik geen uitzendingen verzorgt. alphen aan den run TIM BROUWER DE KONING Volgens Jacobs had er bij het gemorrel aan een stopcontact zelfs brand kunnen uitbreken. „Dit zijn geen kwajongensstre ken meer", zegt hij ontstemd. „Onze studio bevindt zich in een ruimte die wij delen met andere instellingen. Daarom kunnen wij de centrale entree niet afsluiten. Wel hebben wij maatregelen getroffen die een herhaling van deze sabotage kunnen voorkomen." Jacobs vermoedt dat een goed ingewijde aan een stop contact heeft gemorreld om de zender, die tot donderdag op non-stop stond afgesteld, uit de lucht te halen. „Het moet wel één van onze vrijwilligers zijn geweest die moeite heeft met de koerswijziging van de LOA. De jeugd heeft kennelijk tijd nodig om te wennen aan het idee, dat wij programma's moe ten maken waar we niet alleen zelf op kicken, maar die voor een breed publiek interessant zijn. Na de vakantie gaan we met de vrijwilligers die dat wel zien zitten opnieuw uitzen den." Dat hij in de strijd tussen de twee stromingen binnen de LOA ook zelf buiten zijn boekje is gegaan, bestrijdt Jacobs. „Er is eerder sprake geweest van geduw en getrek, maar dat vind ik van een andere orde. Boven dien is daarvan geen aangifte Politiewoordvoerder Jaap Nelemans bevestigt de aangifte van Jacobs. „Maar het is er deze week niet van gekomen om de andere kant van het verhaal te horen", zegt hij. „Als er een vermoedelijke dader is ge noemd, krijgt die van ons een uitnodiging. Ik denk dat dat volgende week gebeurt. Deze zaak is nog tamelijk vers. De politie neemt zo'n aangifte wel serieus. Als blijkt dat het ver moeden terecht is, kan het openbaar ministerie proces verbaal opmaken." alphen/amsterdam argos Wegens geweld tegen een poli tieman in Amsterdam op 24 maart 1996 hoorde een 26-jari- ge man uit Alphen advocaat-generaal Van Beunin- gen gisteren voor het Amster dams gerechtshof 140 uur werkstraf en drie maanden cel eisen. De man zou die dag, voor de wedstrijd Ajax-Feijenoord, met anderen een agent hebben ingesloten en geslagen en ge trapt. Van Beuningen eiste ook een stadionverbod van negen maanden. De man ging in be roep, omdat hij vindt dat hij ten onrechte is veroordeeld. Hij verklaarde dat hij wel bij de rel len was, maar dat hij het slacht offer niet heeft aangevallen. „De ME dreef de menigte naar achteren om de Feijenoord-supporters door te laten. Ik had dat nog nooit meegemaakt en vond het span nend. Er ontstond een soort spel tussen de ME en mij, waar bij ik steeds een stukje verder naar voren liep", zei de Alphe- naar. Toen de 26-jarige een groep jongens zag staan, ging hij kij ken en zag dat zij de agent mis handelden. Hij zegt dat hij al leen heeft gekeken. De advo caat-generaal was op basis van foto's een andere mening toe gedaan. Op één van die foto's staat de verdachte met een op geheven been, wat zou duiden op schoppende beweging. Vol gens de man was zijn been op geheven omdat hij aan het ren nen was. Het hof doet op 15 juli uitspraak. foto engel lameijer ganiseerd, beïnvloedt het deelnemers aantal van de Laura niet. „De Neder landse Toer- en Fietsunie zorgt ervoor dat verschillende verenigingen hun tochten op elkaar afstemmen. De Lau ra kent nauwelijks afhakers, sterker nog, velen nemen er net als de organi satie een week vakantie voor op. Men sen spreken met elkaar af voor het vol gende jaar en ze komen, weer of geen weer." De Laura voert ieder jaar naar vier windstreken - Leiden, Am sterdam, Utrecht en Rotterdam - en begint in Alphen. Van de eerste letters van die steden is de naam van het evenement af geleid, want 52 jaar geleden werd de tocht in het leven geroepen voor de burgemeesters, toen nog notabelen, van die steden. Ja renlang fietsten zij de Laura. Ook nu is er nog ieder jaar een be- stuursrit voor burgemeesters. Een kleine, van 38 kilometer, want de burgervaders moeten op tijd terug zijn om te lunchen en weer aan het werk te gaan. Woensdag om 9.30 stappen 16 burgemeesters, onder wie Schoof (Alphen), Boelen (Rijnwou de), Van Beek (Jacobswoude), Meerburg (Alkemade), Barend- regt (Liemeer), Borgdorff (Bodegraven), Hermans (Hillegom), Veldhuizen (Nieuwkoop), oud-burgemeester Paats van Alphen en dijkgraaf Van Tuyll op de pedalen bij Avifauna. MARUN KRAMP Het heeft ruim tien jaar ge duurd, maar na een langdurige verliefdheid en een paar jaar verloving zijn de besturen van de zeven Alkemadese basis scholen per 1 juli getrouwd. Een voor Nederland uniek ge mengd huwelijk. De receptie laat nog even op zich wachten, maar het volgende schooljaar hopen de directeuren H. Hoek van de Gerardus en W. Hom burg van De Roelevaer staatsse cretaris Adelmund van onder wijs te ontvangen als verlate tuige van de interzuilaire ver bintenis. „De schoolstrijd is ge streden", zegt Hoek. In het hele land zijn school besturen bezig met samenwer ken en fuseren. Met een over heid die zich steeds meer terug trekt is dat noodzakelijk, stelt Hoek. Basisscholen moeten ri sico's spreiden. „In een groter verband kun je financiële te genvallers beter opvangen. Op het gebied van het onderhoud van gebouwen en de personele bezetting. Daarbij is het be staansrecht van de scholen met de fusie veiliggesteld. Drie van de zeven basisscholen, waaron- Een besturenfusie dwars door de zuilen heen is voor de Alkemadese basisschooldirecteuren Homburg en Hoek een logische stap. foto mark lamers der de protestant-christelijke, hebben in wezen te weinig leer lingen. Dat wordt in het samen werkingsverband gecompen seerd door het leerlingenaantal van de andere scholen. Zo heb ben we het protestants onder wijs voor de gemeente behou den zonder volledige fusie." Terwijl de meeste besturen van basisscholen de voorkeur geven aan een fusie gebaseerd op de oude zuilen, maakt Al kemade een geografische keu ze. Daarmee heeft deze ge meente een primeur. Voor Hoek en Homburg is het een logische stap. Door de jarenlan ge samenwerking, overleg over het gebruik van het zwembad en de sporthal, de vakantieda gen en de voetbaltoernooien groeide de band tussen de vijf rooms-katholieke, twee protes tantse en de openbare basis school. Hoek: „Zo gaat dat in een niet al te grote gemeente. Je leert van elkaar." Dat de fusie dwars cjoor de zuilen gaat is uniek in Nederland, maar niet zo vreemd, vindt Homburg. „In de scholen is die mix allang aanwezig. Door alle veranderin gen in het onderwijs en het leerkrachtentekort geven katho lieken allang les op openbare en protestante scholen en an dersom. Ook is de geloofsover tuiging van de ouders niet meer bepalend voor de schoolkeu ze." Maar wat voor de zeven scholen op een gegeven mo ment vanzelfsprekend was, bleek in de praktijk moeilijk te realiseren. In de afgelopen tien jaar liepen ze keer op keer te gen de beperkingen van de on- derwijswetgeving op. De sa menwerking kreeg toen dat wettelijk mogelijk was vastere vorm in een personele unie en twee stichtingen. Eén voor het openbaar en één voor het con fessioneel onderwijs. Na nog een aanpassing van de wet vo rig jaar was de weg vrij voor de fusie. De bonden waren aanvanke lijk huiverig. Zij vreesden dat de levensbeschouwelijke identiteit van de scholen in het geding zou komen. Hoek: „Maar na onze argumenten gehoord te hebben kregen ze meer ver trouwen. Nu zijn ze zelfs geïn teresseerd in deze samenwer king." In de schoolgebouwen is ove rigens weinig te merken van de besturenfusie. De identiteit van de scholen blijft gewaarborgd. Dat is vastgelegd in de statuten, benadrukken Hoek en Hom burg, beide directeur van een rooms-katholieke school. Wel kan het vóórkomen dat een leerkracht die op zijn school moet afvloeien terecht komt op een school met een andere ge loofsovertuiging. „De meeste leerkrachten hebben daar geen problemen mee", meldt Hoek. „We hebben ze een aantal jaar geleden allemaal gepolst en slechts een klein deel had on overkomelijke bezwaren. Het kan lastig zijn voor een leer kracht van de openbare om in eens catechisatie te geven. Maar dat is gemakkelijk op te lossen door een andere leer kracht voor die lessen in te zet ten. Het komt aan op creativi teit. Dat is niets nieuws in het onderwijs."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19