Plan voor duizend huizen bij de Vliet Noodkreet basisschool De Vos Molkenboer moet hand in eigen boezem steken Animo voor vakantieproject Swetterhage 'overweldigend' 'Nieuwe' vandalismemeters voor V oorschotense scholen Regio Schoon varen Eenrichtingsverkeer oj uitvalsweg Rijnegom ZATERDAG 3 JULI 1999 Opknapbeurt speelzalen Oegstgeest oegstgeest De Stichting Kinderspeelzalen Oegstgeest (SKSO) krijgt 10.000 gulden van het Juliana Welzijn Fonds voor het aan brengen van veiligheidsglas en het vervangen van de vloerbe dekking. De Stichting is hier hard aan toe omdat er sprake is van achterstallig onderhoud. De plafonds zijn niet brandveilig, de zalen hebben geen veiligheidsglas en de vloerbedekking is tot op de draad versleten. Beheerders van speelzalen moeten van de gemeente voldoen aan veiligheidseisen om een vergun ning te krijgen. De gemeente heeft toegezegd de aanleg van pla fonds voor haar rekening te nemen. Speelzaal De Bereboot en Speelzaal Kiekeboe komen daarbij het eerst aan de beurt. zoeterwoude Swetterhage, de woon- en leef gemeenschap voor verstande lijk gehandicapten in Zoeter- woude, begint vandaag weer met het vakantieproject. Zes weken lang kunnen ver standelijk gehandicapte kinde ren uit de regio Leiden die nog thuiswonen terecht in het cen trum aan de Blankaartweg. Hun ouders kunnen dan op vakan tie. Bovendien kan deze jeugd ook eens deelnemen aan va kantie - activiteiten. ,,We zitten voor de hele pe riode al vol. De belangstelling is net als anders weer overweldi- voorschoten «jan preenen Wim Posthumus hoopt dat de Voorschotense basisscholen na de zomervakantie eindelijk gaan werken met 'zijn' vanda lismemeters. Aanvankelijk was het de bedoeling dat alle leer lingen al in maart met zijn uit vinding aan de slag zouden gaan, maar dat is niet gelukt. De kunststofmeter voldeed niet aan de eisen die Posthumus er zelf aan stelde. De mede-directeur van basis school De Vink aan de Van Ho- gendorpweg in Voorschoten loreeg landelijke bekendheid toen hij een soort thermometer van papier ontwierp met een groene en rode kolom, waarop wordt aangegeven hoeveel schade in de school wordt aan gericht. Als het 'kwik' in de rode kolom stijgt, is sprake van het nodige vandalisme. Gaat het 'kwik' in de groene kolom om hoog, dan zijn juist geen ver nielingen aangericht. Posthu mus wilde op die manier zicht baar maken wat vandalisme kost en de leerlingen meer ver antwoordelijkheidsgevoel bij brengen. Na een jaar werd de papieren meter vervangen door een twee gend", aldus Paul van Pelt, een van de organisatoren. Gemid deld blijven de bezoekers twee weken. Omdat een van de wo ningen al enige tijd leeg staat, was het dit keer mogelijk om de periode waarin het project plaatsheeft met twee weken uit te breiden. In de afgelopen jaren moest altijd een van de ruimten speci aal voor dit doel worden vrijge maakt. Degenen die aan het project deelnemen, wonen, eten en slapen in Swetterhage en worden overdag bezighou den met spelletjes. Ook worden diverse uitstap jes gemaakt. meter hoog exemplaar van kunststof. Kort na de officiële ingebruikname in maart be sloot Posthumus om de meter meteen weer te laten weghalen. ,,De negatieve kant werd te veel benadrukt met donkere wolken en regen. Je wilt toch dat het groene gedeelte, de goede kant, er meer uitspringt. Daar wordt nu aan gewerkt." Gemeenten in de regio hebben grote belang stelling voor de meter, die on geveer duizend gulden gaat kosten. Dat de vandalismemeter sinds 11 maart niet meer in de hal van De Vink staat, heeft vol gens Posthumus geen nadelige gevolgen gehad. ,,De kinderen begrijpen waarom de meter is weggehaald. Ook zij zijn van mening dat als je iets doet dat je het goed moet doen. In pa pieren vorm had de meter zijn nut al bewezen. Die heeft er ve le maanden gehangen. De kin deren zijn daardoor heel be wust geworden van hun omge ving. Er is sociale controle ont staan, zonder dat het klikken is geworden. Zo van hé, je zit met je poten aan onze spullen. Ook zonder meter zijn ze erg met dit onderwerp bezig." leiderdorp Varen zonder het milieu te vervuilen. Dat kan sinds gis teren vanaf de jachthaven van watersportvereniging Doeshaven in Leiderdorp. De haven heeft een laadpunt voor elektrische boten ge kregen, dat gistermiddag officieel in gebruik werd genomen. In to taal komen er in het Groene Hart 28 laadpunten. Exploitanten van jachthavens die ook een laadpunt willen, kunnen hiervoor subsidie krijgen van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. FOTO HIELCO KUIPERS chef erna straatsma, 071-5356437,plv.-chef judy nihof, 071-535 Zoeterwoude komt bewoners tegemoet zoeterwoude jan preenen Wethouder H. van der Kooi van verkeer komt 'enigs zins' tegemoet aan de wen sen van de bewoners van de Ommedijkseweg in Zoeter woude Rijndijk. De Nassau- laan in de wijk Rijnegom wordt weliswaar doorge trokken naar de Burge meester Smeetsweg, waar door een extra uitvalsweg voor deze buurt ontstaat, maar er wordt vrijwel zeker gekozen voor eenrichtings verkeer. Met de bewoners wordt nog overleg gepleegd of automobilisten op deze plek de wijk moeten kun nen in- of uitrijden. „Liever hadden wij gezien dat de Nassaulaan helemaal niet was verlengd", zegt A. van der Voort, een van de bewoners van de Omme dijkseweg. „Dat hebben we ook steeds laten weten. Het zorgt toch voor overlast en het wordt er niet veiliger door. Het kan een nieuwe sluipweg worden. Beter zou het zijn als er aan de Hoge Rijndijk een extra ontslui- tingsweg zou komen, bij voorbeeld via de Pancra- tiusstraat. We hebben tegen de wethouder gezegd dat als het echt niet anders kan, dat dan op de ontsluitings- weg bij ons in elk geval voor één richting wordt gekozen. Dat is het minst slecht", j Van der Kooi heeft zich echter niet alleen gedeelte-1 lijk laten leiden door de j wens van de bewoners, maar ook door de politie, „Die heeft geadviseerd om het verkeer alleen de wijk te 1 laten in- of uitrijden. An ders ontstaat te veel over last. Daarom denken we nu verder over de mogelijkheid van eenrichtingsverkeer." Op z'n vroegst zal de Nas saulaan pas over twee jaar worden doorgetrokken. Het wachten is op het openen van rijksweg 11 (in oktober) en vervolgens het autoluw; maken van de Hoge Rijn dijk en de Burgemeester Smeetsweg. Van der Kooi: „Het heeft geen zin om de Nassaulaan nu te verlen gen. Dan moet je straks weer alles aanpassen. Je kan beter alles in één keer aanpakken." De Burge meester Smeetsweg krijgt ter hoogte van de Industrie-1 weg een rotonde en wordt j versmald. Inmiddels is Rijnegom al i verkeersluw gemaakt. De i wijk is 30-kilometergebied geworden en ook daar zijn wegversmallingen aange-1 bracht. Projectontwikkelaar verrast Voorschoten Projectontwikkelaar Pro vastgoed wil ongeveer duizend woningen bouwen in de Zuid-Hoflandsepolder in Voor schoten. Het Haagse bedrijf bezit samen met de project ontwikkelaars Waayer en Schouten/De Jong in Leid- schendam het grootste gedeelte van het gebied tussen de Krimwijk en de Vliet. Eerder werd uitgegaan van 658 woningen op dit terrein. keiaars zijn voorts nog afhanke lijk van de gemeente Voorscho ten. Het terrein is door het rijk aangewezen als zogeheten Vi- nex-locatie. Dat houdt in dat de woningen zijn bedoeld voor in woners van de hele regio Lei den en dat het geen probleem is om de agrarische bestem ming te veranderen. Met Voor- voorschoten jan preenen Op dit moment zitten nog tuin ders in de polder, maar volgens H. de Lint, directeur van Pro vastgoed, is het mogelijk om de grond 'in een jaar of twee' vrij te krijgen. „Verder hebben an dere eigenaren nog wat snip pers grond." De projectontwik- schoten moet echter nog over leg worden gepleegd over de in vulling van het terrein. De Lint is daarover in gesprek met wethouder P. Verschoor van ruimtelijke ordening en grondzaken. „In grote lijnen komt het er op neer dat het normale programma zal wor den uitgevoerd. Van sociale bouw tot dure koopwoningen. Daarbij wordt extra aandacht besteed aan de behoefte van mensen van wie de kinderen het huis uit zijn en die op zoek zijn naar appartementen. Er zal overigens overwegend laag bouw komen." Verschoor beaamt dat wordt gesproken met De Lint, maar verbaast zich over het aantal van duizend woningen. „Dat wordt proppen in dat gebied. Het lijkt me niet waarschijnlijk, maar we moeten over de exacte opzet nog gaan praten. We staan helemaal aan het begin van het proces." Aanvankelijk werd rekening gehouden met ernstige vervuiling van het ter rein en kostbare sanering, maar Verschoor heeft inmiddels 'be grepen dat het allemaal meevalt en een beheersbaar probleem is'. Als het aan De Lint ligt, wordt zo snel mogelijk actie onderno men. „Iedereen in de Leidse re gio zit erop te wachten. Aan de andere kant realiseer ik me ook dat Voorschoten nog bezig is met andere wijken, zoals Star- renburg." Verschoor wil daar in dit stadium nog weinig over zeggen. „Na de zomer gaan we alles in kaart brengen. Er zal echter nog heel wat water door de Vliet stromen, voordat een schop de grond in gaat." Provastgoed heeft eerder de ze week een woningbouwpro ject opgeleverd in 'Veursehout' tegenover het winkelcentrum Leidsenhage in Leidschendam. In deze wijk zijn 677 woningen neergezet: 316 huurapparte- menten en 361 koophuizen. De prijzen van de koopwonir.j varieerden van zes ton tot1} miljoen gulden. Voor de dn, ste flats wordt een huurprijs.! vraagd van 2250 gulden, l', gingen de woningen als wa; i broodjes over de toonbi Volgens De Lint komt dat dat sprake is van één duid;» herkenbare klassiek Haagse,1,!] met brede straten, versprinf|j de rijen huizen, vrijstaal koophuizen, torentjes op' flats, parkeren onder de ap|j tementen en ruime balki Zo'n wijk wil hij ook in V| schoten opzetten. Op 'ft schitterende locatie langs|| Vliet'. Naam: John Janssen Leeftijd: 'Dik in de vijftig' Beroep: Advocaat Burgerlijke staat: gehuwd, 1 dochter en 1 zoon Woonplaats: Wassenaar Waar heeft u zich de afgelopen week over opgewonden? Ik ben de afgelopen week op vakantie geweest, dus ik heb me niet zo erg opgewonden. Als er één ding is waar ik me aan heb geërgerd is het adoptie door twee homoseksuelen. Dat vind ik zeer ernstig tegen het belang van het kind ingaan. Kinderen hebben een zeer ster ke drang om te weten wie hun ouders zijn. Ik zie het al aanko men: hongerstakingen van kin deren die willen weten wie hun vader of moeder is. Dank je de koekoek. Met wie zou u wel een weekje willen ruilen? Ja, dat klinkt buitengewoon ar rogant... Ik zou wel minister van buitenlandse zaken willen zijn, omdat ik denk dat ik dan een heleboel grote zaken kan aanpakken. Overigens heb ik me gekandideerd voor het Eu ropees parlement. Met name in Brussel worden veel belangrijke beslissingen genomen. De var- kenswet is bijvoorbeeld een voortvloeisel van een akkoord uit Brussel. Ik zou dat liever zo willen bewerkstelligen dan als minister van landbouw. Waaraan bent u verslaafd? Bonbons en nootjes. Daar kan ik niet vanaf blijven. (Glim lacht) Mijn vrouw vindt dat ik te dik word, maar ik neem het haar kwalijk dat zij die bonbons koopt. Ik probeer me te beheer sen door ze ver van mij weg te leggen, zodat ik op moet staan om ze te pakken. Wat is uw motto? Carpe noctum. Ik verricht de meest grote prestaties geduren- Voorschotense school in financiële problemen de de nachtelijke uren. Ik ga ontzettend laat naar bed. Meestal rond een uur of twee. Ik hou dan van kranten lezen, tijdschriften lezen, boeken le zen. Het journaal even kijken. Eigenlijk is wereldnieuws mijn grootste hobby. Ik ben ontzet tend nieuwsgierig. Wie zou u niet willen verdedi gen? Als advocaat sluit ik niemand uit. Dat vind ik in strijd met het wezen van de advocatuur. Ik heb zelfs enige tijd een oorlogs misdadiger als cliënt gehad: Rien de Rijke, het monster uit Monster. Die presteerde het als kampbewaker in kamp Ommen als een beest tekeer te gaan te gen medegevangenen. Ik zal u de details besparen. Ik heb hem doorverwezen naar een andere advocaat die meer gespeciali seerd is. Maar het is niet aan de orde dat ik iemand niet zou bij staan. Ik zou er tegen zijn als er een trend zou komen dat men sen niet bijgestaan worden. Als ik moet gaan selecteren op mo raliteit van mijn cliënten dan ben ik nergens meer. Er is geen koe zo bont of er zit wel een vlekje aan, of hoe noem je dat... Beschrijft u Wassenaar eens in drie woorden? Halia (Tuurt naar buiten). Prachtig, kijk maar naar buiten, rustgevend en welvarend. Vindt u dat mensen als Öcalan de doodstraf moeten krijgen Daar ben ik op tegen. Ik heb begrip voor de argumenten die voorstanders presenteren en dan heb ik het over de dood straf in het algemeen. Ik heb begrip voor het argument ver gelding. Extreem bijvoorbeeld zijn na tuurlijk Eichmann of Milosevic. Zulke ernstige feiten, dan vind ik wel dat iemand de doodstraf moet kunnen krijgen. Maar bij alle argumenten pro en contra kom ik tot de conclusie dat de doodstraf moet worden afgewe zen. De allerbelangrijkste over weging is dat het inhumaan is. Wat is de grootste fout in uw le ven? Haha (verbergt zijn gezicht ach ter zijn handen). Dat ik in mijn studententijd te veel tijd heb vergooid. Ik had in die periode voorschoten jan preenen De Voorschotense openbare basisschool De Vos verwacht grote financiële proble men als zij geen steun krijgt van de ge meente. „We hebben een reserve van slechts 38.000 gulden. Dat is ruim onvol doende om de komende jaren op adequate wijze zorg te dragen voor de materiële in standhouding van de school", zo schrijft het bestuur van De Vos in een brief aan het college van B en W. De school heeft een zelfstandig bestuur gekregen (de commissie bestuur openbaar onderwijs) en krijgt van de gemeente alleen nog geld voor het opknappen van de bui tenkant van de gebouwen. Voor het interi eur is de school zelf verantwoordelijk. En daarvoor ontbreekt volgens het bestuur van De Vos het geld, ook al zijn er bijdragen van het rijk. „De reserve die we nu hebben, is alleen al nodig voor het vervangen van de centrale verwarming aan de Einsteinlaan. Binnen een jaar staan we daardoor op nul. En dat terwijl we volgens de normen van het rijk een reserve zouden moeten hebben van 250.000 gulden. We kunnen niet spa ren." De Vos wijst er op dat er twee schoolge bouwen zijn. Aan de Prinses Marijkelaan en de Professor Einsteinlaan, waardoor de uitgaven hoger zijn dan voor veel andere scholen. Het bestuur dringt aan op een 'bruidsschat'. Daar voelt de gemeente evenwel niets voor. Voorschoten zou volgens wettelijke regels ook een bei moeten geven aan de bijzondere schole; Y. Molenkamp(D66) wees deze weel; dens de raadsvergadering op de peni situatie van De Vos en drong aan op m regelen. Wethouder A. Draijer zegde to snel mogelijk na de vakantie met een v stel te komen. Een van de mogelijkhedr dat het nieuwe bestuur openbaar on wijs een stichting wordt en volledig wj losgekoppeld van de gemeente. In dat gr kan de gemeente wel een extra bedrag j De Vos geven, zonder de verplichting geld aan het bijzonder onderwijs te strekken. Op dit mofnent is de gemeel raad nog verantwoordelijk voor de schol absoluut geen idee dat tijd in een mensenleven schaars is. Dat zie ik bij mijn zoon ook. Studenten liggen veel op bed. Je moet een gemiddeld studen tenhuis 's ochtends eens voor tienen bellen. Die paar jaar zou ik nu graag terug hebben. Wat is uw grootste ergernis in Wassenaar? Tja... ondanks het feit dat er veel welwillende politici rond lopen: dat het ambtelijk appa raat en de adviseurs nog steeds erg langzaam en rigide zijn. Als ik bezwaarschriften indien, wat zou je dan verwachten? Binnen een of twee weken reactie. Maar wat krijg je dan? Een ont vangstbevestiging. Als ik in dat tempo zou werken, zou ik al lang failliet zijn. Wat is uw slechtste eigenschap? Hahaha... (Loopt de deur uit en roept zijn secretaresse) Abigail! Wat is mijn slechtste eigen schap? Secretaresse: Ja... dat moet u maar even aan uw vrouw vragen. Dat weet ik niet. tekst connie van uffelen foto hielco kuipers Na de verkeerschaos van de afgelopen week is één ding duidelijk: Leiderdorp heeft een ver keerswethouder met een schrijnend gebrek aan inzicht in automobiliteit. Victor Molkenboer heeft zich zeer verbaasd, zo verklaarde hij don derdag, over 'de vanzelfsprekendheid waarmee automobilisten er vanuit gaan dat ze maar door kunnen rijden'. De wethouder maakt zich hier schuldig aan het door elkaar halen van ideaal en werkelijkheid. Van mening zijn dat iedereen eigenlijk de fiets of de bus zou moeten pakken is één ding. Deze ideologie als basis ne men voor de veronderstelling dat de zaak niet uit de hand loopt als je de belangrijkste uitvals wegen van Leiderdorp tegelijkertijd dichtzet, is naïef. Natuurlijk valt er veel negatiefs te zeggen over het gedrag van autorijders die zich geconfron teerd zien met een blokkade. En inderdaad is het waar dat de auto's elkaar begin deze week niet of nauwelijks de ruimte gunden. Er gebeurt iets met mensen als ze in de auto gaan zitten, aldus Molkenboer, en op die observatie is niet veel af te dingen. Ook is het sympathiek om ervoor te pleiten dat meer mensen de fiets of de bus pakken. Mol kenboer toont zich na deze week bereid om verbetering van het openbaar vervoer hoog op het prioriteitenlijstje van het komende ver keerscirculatieplan (VCP) te plaatsen. Geen gek idee voor een forensengemeente als Leider dorp, en het is te hopen dat de gemeenteraad daar hetzelfde over denkt. Maar dit alles doet niets af aan het feit dat Mol kenboer zijn 'bewuste beleid' om de verschil lende wegwerkzaamheden gelijktijdig te laten plaatsvinden - tegen het negatieve advies van de politie in - wel heel slecht heeft voorbereid. Dat beeld wordt bevestigd door de serie ad hoc- maatregelen die het gemeen tebestuur deze week heeft moeten treffen. Gemeente ambtenaren moesten de politie bijspringen bij het regelen van het verkeer. Een noodwet om de Stierebrug dicht te houden voor de scheep vaart werd inderhaast in elkaar gedraaid, terwijl niet eens duidelijk is of de gemeente daartoe wel bevoegd is. Stoplichten op de Engelendaal werden uitgezet, en daarna op bepaalde uren toch weer aan, omdat overstekende schoolkin deren gevaar bleken te lopen. Wethouder Molkenboer, de man die zich zo in spant om 'draagvlak te kweken' voor zijn be leid, heeft een flinke deuk in zijn imago opgelo pen, zowel bij het bedrijfsleven als bij de bur gers van Leiderdorp. De verantwoordelijkheid daarvoor afschuiven op de automobilist is niet op zijn plaats. De schuld ligt bij zijn eigen ver keerde inschattingen, en daar alleen. afke van der toolen 'Sluit contract mi hondenbezitters' voorschoten 'j Bied hondeneigenaren een i, ning aan en sluit vervol{?| met hen een contract wa'! regels staan waaraan ze moeten houden. Wie zich jfj aan het contract houdt, n een forse boete krijgen. Did een van de suggesties die dejl wonersorganisatie Vlietwijk pert in een brief aan de meente om het hondenptjl! probleem aan te pakken, huidige aanpak werkt volj}| de bewonersclub niet. „Bij wordt volop geklaagd over It denpoep op trottoirs, graïft den, speelplaatsen, enzovi Loslooplocaties zijn vervuili daardoor in feite voor am gebruikers niet meer toegai lijk. Honden lopen ook Toe andere plaatsen dan is to> staan. Voor de politie heb hondenpoep en loslope honden geen prioriteit. Stel nog, er wordt geen enkele a dacht aan besteed", scf1) 'Vlietwijk' aan de gemeente bewonersorganisatie pleit ook voor een andere koers stelt bijvoorbeeld ook voor een commissie in het leve1 roepen, die bestaat uit bek} hebbenden en deskundi j Deze commissie moet opjj singen zoeken voor het pijl probleem.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17