INGEN VOORBIJGAAN iDe Rooie Jeugd, haringkarren en kapotte schoenen Leiden Regio STADSGEZICHT ZATERDAG 3 JULI 1999 CHEF WIM WEGAAAN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-535643C 'Wat doe jij voor je vak?' Ik dacht: wat doet dat er nou toe, maar antwoordde hem dat ik timmerman was. 'Dan kunnen we je goed gebruiken,' zei de secretaris. Ik was stomver baasd: ik bij een jeugdbewe ging? Ik was al negentien jaar. Maar ja hoor, ik werd ook lid. De reden dat de beweging mij nodig had, was dat ze een jeugdzaal aan het bouwen wa ren op de Herengracht. De zaal werd gebouwd naast het Volks gebouw, het gebouw van de moderne arbeidersbeweging, zoals dat heette: de besturen van de vakbonden en de Soci aal Democratische Arbeiders Partij (SDAP). De jeugdzaal zou groot genoeg worden voor 200 mensen. Met zijn drieën heb ben Jan van Wijk, Henk Zonne veld en mijn persoontje de zaal gebouwd. De rijksopzichter was de heer Staal, die ook betrokken was bij de bouw van het Acade misch Ziekenhuis Leiden (het oude gebouw, red.). Aan de bouw van de zaal hiel den we een grote schuld over: 300 gulden op zeventig leden. Omdat ik, nadat de zaal vol tooid was, penningmeester van de Leidse afdeling werd, was ik ook nauw betrokken bij de op lossing van dit probleem. Ik stelde voor dat we de Stadsge hoorzaal zouden huren en een film zouden laten zien over het Internationale Jeugdfeest in Amsterdam. Het was een film van Joris Ivens. Het was natuur lijk wel een stomme film. Dus nodigden we ook een vooraan staand kaderlid van de Arbei ders Jeugd Centrale uit als com mentator. Ja, mensenlief, de huur van de stadsgehoorzaal kostte 60 gulden. Vooralsnog staken we ons alleen maar ver der in de schulden. We drukten entreekaarten, die we verkoch ten voor 36 cent per kaartje. Daarvan ging zes cent naar de belasting. De rest was voor ons. We zijn met groepjes de stad in gegaan om ze te verkopen. Ge lukkig was het een groot succes. Zo'n zevenhonderd kaarten hebben we verkocht, waardoor we 250 gulden van onze schuld konden aflossen. De leden van de Arbeiders Jeugd Centrale waren onderver deeld in drie leeftijdsgroepen: de rode valken (leden tussen de 13 en 15 jaar), de rode wachten (leden tussen de 16 en 21 jaar) en de jonge socialisten (leden boven de 21 jaar). Een belang rijk onderdeel van de activitei ten van de AJC en van de socia listische jeugdbeweging in het algemeen waren de feesten en de kampen. Het meest indruk wekkende feest dat ik heb mee gemaakt, was het Internatio naal Jeugdfeest in Wenen in 1929, waar 525 Nederlandse jongens en meisjes heen zijn gegaan. De vredesdemonstratie in Wenen telde 27.000 man. Van de Leidse afdeling namen er drie leden deel. Ikzelf, een andere jongen die ook in de bouw werkte en een meisje, een laborante. We hadden er twee jaar voor gespaard, want de reis kostte zestig gulden, een dub bel weekloon. 's Zomers organiseerden wij Tiet Geerlings werd op 6 augustus 1907 tóeboren in de Pasteurstraat. Zijn vader jflvas tuinman in de Hortus Botanicus en p' Werkte zes en een halve dag per week. jMleen zondagmiddag was hij vrij. Toen Piet oud genoeg was om te werken, l besloeg zijn werkweek al een halve dag k^jninder, maar de werkdagen bleven lang. f Nadat Piet in 1926 min of meer per toeval -J)ij de socialistische jeugdbeweging ||i)etrokken raakte, demonstreerde hij regelmatig voor de achturige werkdag en beter onderwijs. Na de tweede wereldoorlog stond hij aan de wieg van de PvdA en speelde hij een belangrijke rol in de partij. In deze aflevering van 'De dingen die voorbijgaan' vertelt hij over de dertien jaar dat hij zich inzette voor de Leidse afdeling van de Arbeiders Jeugd Centrale: als penningmeester, timmerman, kampleider en een keer zelfs als schoenmaker. Leidenaars blikken terug op hun verleden ie De leden van de Leidse afdeling van de Arbeiders Jeugd Centrale (AJC) voor hun gebouw aan de Herengracht, foto gaan zij de stad in om nieuwe leden te werven. dikwijls kampen in de Katwijkse duinen. Dan gingen we 's zater dags te voet naar Katwijk en op zondag weer terug. Iedereen nam zijn eigen brood mee, wat thee en wat suiker. Onze tenten en de strozakken waar we op sliepen mochten wij opbergen bij het Zeehospitium, zodat we ze niet elke keer hoefden mee te slepen. Dat was heel uitzon derlijk, want de gelovige Katwij- kers moesten eigenlijk niets hebben van ons, de rooie jeugd. Met nijdige ogen zagen ze onze activiteiten in de duinen aan. Een keer ging het fout, toen we zwaaiend met vlaggen en wim pels optrokken naar ons vaste stukje duin. We hadden er geen rekening mee gehouden dat Katwijk een Oranje-feest vierde. Toen de Katwijkers onze rode vlaggen zagen op hun Oranje dag, sloeg de vlam in de pan. De grote jongens in onze groep vingen de klappen op die de Katwijkers uitdeelden. Gelukkig bereikten we redelijk heelhuids de kampeerplek, maar toen we op zondag thuiskwamen en vertelden wat er gebeurd was, werden de volwassen SDAP'ers erg kwaad en organiseerden zij een strafexpeditie tegen de Kat wijkers. Op de Warmonderweg wist de voorzitter van dë SDAP, Mr. Van Eek, de kwade groep te onderscheppen en te overtui gen d^t het geen goed plan was wraak te nemen op de Katwij kers. Hij kon echter niet voor komen dat de volgende dag overal in Leiden haringkarretjes van Katwijkse vissersvrouwen werden omgekiept. Vanwege diezelfde verdeeldheid kregen de 1 mei-optochten in Leiden ook altijd politiebegeleiding. Wat mij raakte bij de AJC was de saamhorigheid. Tegenwoor dig heet dat 'solidariteit'. Toen heette dat gewoon 'samenwer ken'. Jongeren van werkeloze ouders die het dubbeltje contri butie niet konden betalen, hoorden er gewoon bij. In 1933, tijdens de crisis, organiseerden we kinderkampen voor leden van werkloze SDAP-leden. Zo'n 2700 kinderen hebben we ge durende vijf weken in ons kamp vermaakt. De eerste groep die we hadden bestond uit Friese kinderen van het plat teland, van arme komaf. Na en kele dagen riep de medische dienst de kampleiders bij elkaEir en vroeg ons of we gezien had den hoeveel kinderen gaten in hun schoenen hadden. Het was hen opgevallen door de grote hoeveelheid splinters die zij in de laatste dagen uit kinderte nen hadden gehaald. Dus vroe gen ze wie van ons schoenma ker was van zijn vak. Niemand stak zijn hand op. Ik zei: 'Ik ben geen schoenmaker, maar ik re pareer thuis wel mijn eigen schoenen.' Toen bleek er nog zo iemand te zijn en samen met een vakman die erbij werd ge haald, werden we in een aparte tent aan het werk gezet om de schoenen van de kampkinde ren te repareren. Aan het eind van de week, nadat wij honder den schoenen hadden gerepa reerd, toonden de kinderen trots hun schoenen aan hun ouders, die hen kwamen opha len. Met als gevolg dat het woord zich verspreidde en de ouders vein de volgende groep hun kinderen expres de meest kapotte schoenen aantrokken in de hoop dat die ook gerepa reerd zouden worden! Een andere belangrijke doel stelling van de Socialistische Jeugdbeweging die mij aantrok, was jonge arbeiders te leren verder te kijken dan hun neus lang is. Kinderen gingen in die Na geposeerd te hebben voor de FOTO PRIVÉ-ARCHIEF PIET CEERLINC' tijd maar kort naar school, maar bij de AJC kregen we les- I j sen van studenten, waaronder j de bekende econoom Jan Tin- bergen, die ons wat meer alge- mene kennis probeerden mee te geven. Zo kregen we lessen j! j over allerlei landen: over de ta- len, de culturen, de staatsrech telijke organisatie, de econo- 1 mie. Ik was altijd al leergierig geweest. Tijdens schafttijd in de bouw had ik altijd wel iets bij me om te lezen. Ik kon dat niet;,j met de andere bouwvakkers de lij len, behalve met een bijzondere, [j vriend, die metselaar was. Ge- durende schafttijd vertelde hij mij over de hemellichamen. Door mijn werk voor de Jeugd- I beweging kwam ik in contact I met het Instituut Arbeiders Ontwikkeling. Daardoor kreeg |i ik de mooiste kans van mijn le- ven. Ik mocht namelijk naar de arbeidersavondschool, diverse H kaderscholen en later de Troel- |J stra-school in Beekbergen om 11 verder te leren." ESTHER BARFOOT 0'!: Leidsch DagbladARCHIIiVIÏiX ANNO 1899 Maandag 3 Juli LEIDEN - Uit het verslag van het bezoek van het Departement Leiden der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid aan de Leidsche Katoen-Maatschappij: Zoo za gen wij het katoen worden tot fijn veelkleurige gordijnengoed, dat in Noord-Amerika als echt Perzisch zal worden gekocht, tot groot eenkleu rige doeken, waarmede de negerinnetjes van Zanzibar zich zullen sieren, tot smaakvolle sarongs, waarmede de Maleische schoonen zich zullen tooien, tot keurige blauwtjes voor de japonnetjes van onze Hollandsche dienst meisjes. m Jacques Urlusplantsoen. FOTO JAN SCHEERDER ANNO 1974 Aan de timmermansschool leerde ik om trappenmaker te worden. Een van mijn eerste trappen maakte ik in dat huis. Het is een heel bijzondere trap. Beneden in de hal liep aan weerszijden een trap omhoog, en die kwamen bijeen in een bordes, om daar in de vorm van één trap verder omhoog leid den. Na de ambachtsschool kon ik direct bij een trappenmaker aan de slag. In Leiden was in die tijd een bekende trappen- specialist: Van Klaveren, op de Maredijk. De trappenmaker waar ik terecht kwam was op de Volmolengracht. Alle soorten trappen kon ik bij hem maken: rechte trappen, wenteltrappen, trappen met een kwartslag be neden of bovenaan. Op mijn negentiende verdiende ik al het volle loon. Ik was een perfectio nist. Daardoor vonden sommi ge timmerlieden mij veel te traag, maar mijn werkgever vond dat ik goed werk aflever de. Rond die tijd kwam ik voor het eerst in aanraking met de socia listische jeugdbeweging. Ik liep een oude vriend van de tim mermansschool tegen het lijf, Izak Koster. Na het beëindigen van de school waren we elkaar uit het oog verloren. Zijn tante en hij namen mij mee naar Am sterdam, naar het Internatio naal Jeugdfeest van de interna tionale socialistische jeugdbe weging. Wat er precies allemaal te doen was weet ik niet meer, maar ik herinner mij wel een enorm tentenkamp en dat de deelnemers een kaart kregen om een museum te bezoeken en een toegangskaart voor de schouwburg. Het maakte, hoe dan dok, indruk op me, want ik heb het adres opgevraagd van de Leidse afdeling van de Arbei ders Jeugd Centrale, de Neder landse tak van de socialistische jeugdbeweging. Het leek me wel wat voor mijn zusje van twaalf. Toen ik haar bij de afdeling aanmeldde, zei de secretaris: ALPHEN - De Laura is weer begonnen. Gisteren trokken de fietsers door Leiden en omgeving. De Duinpoort in De Zilk was een van de pleisterplaatsen. FOTO ARCHIEF Woensdag 3 juli KATWIJK - Op heterdaad werden gisteren een 12-jarig jongetje en zijn 11-jarig zusje betrapt toen zij aan de Valkenburgseweg in Katwijk aan den Rijn bezig waren met het leeghalen van de kassa van een benzinestation. De echt genote van de pomphouder kon het meisje in de kraag grijpen. Later vond zij de jongen een paar straten verder, die in het gras de buit, een bedrag van 400,-, zat te tellen. Bij verhoor door de politie bleek dat broer en zus zich aan een vijftiental andere vergrijpen hebben schul dig gemaakt. Een dag eerder hadden de twee een speedboot ontvreemd, die gemeerd lag in de Oude Rijn, ter hoogte van de Valkenburgse weg. Met de 50 pk speedboot voeren ze naar Leiden, waar ze het ding zwaar beschadigd achterlieten. Al eerder had het tweetal een greep uit de kassaladen van het pompstation gedaan. Toen bedroeg de buit vijftig gulden. Ook hebben zij een bedrag van zestig gulden uit een bloemenzaak in Katwijk aan den Rijn ontvreemd. In Rijnsburg heeft de jongen een aantal inbraken gepleegd in berghokken van flats. In de Katwijkse groentenveiling werden sinaasappelen en 'n hoeveelheid sigaretten ontvreemd. De jongen heeft nog meer vergrij pen op zijn kerfstok: brandstichtingen, inbra ken, vernielingenen diefstallen. Een deel van die vergrijpen pleegde hij met zijn zusje, soms ook met andere kinderen. Het onderzoek van de politie duurt nog voort. DORTMUND - De Duitse boulevard-pers heeft zich gretig op de Oranjeformatie die aan het wereldkampioenschap in Duitsland meedoet, gestort. Johan Cruijff en zijn makkers schijnen aan de vooravond van de grote slag tegen Bra zilië niets anders aan het hoofd te hebben dan vrouwen en drank. Dat staat te minste te lezen in 'Bild', een vermaard sensatieblad. Ook de Duitse televisie stelt alles in het werk om de Oranje-spelers zo slecht mogelijk af te schilde ren. Minuten lang ziet de aandachtige toe schouwer Cruijff fout op fout stapelen. De kou de oorlog is in alle hevigheid losgebarsten. Mi- chels laat het allemaal gelaten over zich heen gaan. ,,We laten ons niet uit onze concentratie halen. Brazilië weerstaan, daar gaat het om". de lagere school ging ik de timmermansschool aan e Pieterskerkgracht. Dat bete- ende dat ik 's avonds naar ging van kwart voor zes ot tien uur en op zaterdag van vee tot vier. Overdag en op za- erdagochtend werkte ik in de 1 ouw. Ik werkte weliswaar niet p zondag, zoals mijn vader moeten doen, maar vrij be kende in die tijd niet wat het andaag betekent. Vrij beteken- e huiswerk maken en helpen het huishouden, ijdens mijn jaren in de bouw heb ik onder andere meege- bouwd aan Oranjepark 1. Een prachtig huis, bestemd voor de familie Paardekoper, een be kende familie uit Oegstgeest. Het huis had een schitterende voordeur en heeft die nog steeds. Vorig jaar ben ik nog eens wezen kijken. Het is een dubbele deur van teakhout. Zo'n deur waarbij je het boven ste en het onderste gedeelte on afhankelijk van elkaar kunt openen. Dat was het nieuwste in die tijd. Bovendien was teak hout een erg dure houtsoort. ndapjet Geerlings: „Wat mij raakte bij de Arbeiders Jeugd Centrale was de rijnSaamhorigheid. Tegenwoordig heet dat solidariteit, toen heette dat ge- ~"%oi gewoon 'samenwerken'. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15