eiden Regio 'Stadhuis is te klein voor ambtenaren' 'Ik weet niks van openbaar vervoer' Brugman T)e Stemming fCruijtsnip, krimpsnip JOBO de Bouwers ontwikkelt ;RDAG 3 JULI 1999 WIM WEGMAN. 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 EM mogelijk over twee jaar illedig eigenaar nieuwe bv iLeidse bedrijf NEM heeft optie om over twee jaar het leel over te nemen van de jnklijke Schelde Groep in {gisteren bekendgemaakte jnelijke onderneming 1-Schelde. ide joint venture worden de ige activiteiten onderge- ht van Schelde Industrial beers Contractors (SIEC) chelde Energy Systems Ser- i (SESS) in Breda. NEM )gt vooral kennis in en ziet jctiviteiten als een goede Killing op haar huidige acti- |en. De Schelde wilde graag jluiting krijgen bij een gro- jorganisatie in de energie- let. De honderd medewer- jvan De Schelde in de ketel- ';iv zorgen voor een omzet van 100 miljoen gulden per jaar. NEM is veel groter. Het Leid se bedrijf, van Nederlands- Duitse komaf, heeft een omzet van 450 miljoen gulden. Het bedrijf is met een marktaandeel van meer dan twintig procent een van de belangrijkste leve ranciers van afvalgassenketels achter gasturbines. NEM heeft nu 450 mensen in dienst, van wie 220 in Nederland. Er zijn ook vestigingen in de VS en Duitsland. De Schelde Groep sleept zich al jaren moeizaam voort. Het ziet er naar uit dat het scheeps- en machinebouwconcern, nu nog in handen van de staat, la ter dit jaar van eigenaar veran dert. De gedoodverfde koper is collega-scheepsbouwer Damen Shipyards uit Gorkum. in Agt in comité Von Siebold Huis gen voor de uitgebreide renova tie van het Von Sieboldhuis. Vanaf april 2000 fungeert het pand aan het Rapenburg als landelijk centrum voor Japans- Nederlandse relaties. Dan biedt het ruimte aan permanente en wisselende exposities, colleges, cursussen en lezingen. Het bedrag dat het bedrijfsle ven moet betalen, maakt samen met de 5,4 miljoen, die Neder land en Japan al hebben toege zegd, de tien miljoen rond die nodig is voor het totale project. {-premier en oud EU-am- adeur Dries van Agt wordt Zitter van een comité dat Isen gaat werven voor het se Von Siebold Huis pro- Ook voorzitter van de Raad Bestuur van de ABN Amro, alff, neemt zitting in het co- De werkgroep probeert if september dit jaar de nog jdigde 4,6 miljoen bij het iijfsleven bij elkaar te krij- Pedro Peters wordt directeur Gemeentelijk Vervoerbedrijf Utrecht. Hij is nu nog hoogste baas van Milieu en Beheer in Leiden. „Ik heb hier met heel veel lol gewerkt. De sfeer in de tent met de jon gens is gewoon heel goed." FOTO MARK LAMERS Ondernemingsraad eist uitstel verhuizing De ondernemingsraad (OR) van de gemeente Leiden eist dat de verbouwing van het stadhuis wordt stopgezet en de verhuizing wordt uitgesteld. Volgens de OR is het ver bouwde stadhuis veel te klein en dreigen Arbo-wetten en normen overschreden te worden. De ondernemingsraad heeft inmiddels een kort geding tegen het gemeentebe stuur aangespannen. Wanneer dat dient, is nog niet be kend. LEIDEN RUUD SEP VAN 11.00 TOT 17.00 UUR KEUKENS a BADKAMERS Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 -w -w Zeventien jaar werkte hij bij de gemeente Leiden, waarvan de laatste vijf jaar als di recteur Milieu en Beheer. Als het aan hem zelf had gelegen hadden daar nog één of twee jaar bij kunnen komen, daarna zou hij hoe dan ook vertrokken zijn. „Want als je eenmaal directeur Milieu en Beheer bent geweest, is er in Leiden niks meer wat je leuk vindt", stelt Pedro Peters zonder een greintje ironie daags nadat zijn vertrek uit Leiden definitief is geworden. Afgelopen donderdagavond stemde de Utrechtse gemeenteraad in met de benoe ming van de Leidenaar tot directeur van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf Utrecht (GVU). Het vertrek komt voor Peters misschien wat vroeg, maar niet onverwacht. „Mijn vrouw is altijd de eerste die zegt: volgens mij ga je weer wat anders doen. Dat zei ze een jaar geleden al. Maar ik ben niet op zoek gegaan. Ik was het nog lang niet zat. Maar ik ben benaderd. Zo gaat dat tegen woordig allemaal: via headhunters. Dat was half mei. Ik heb een dag bedenktijd ge vraagd, toen heb ik gesolliciteerd. Het zou immers bijna dom en arrogant zijn als ik dat niet zou doen." Dat Peters interesse had voor de post in Utrecht was begrijpelijk. De directeur van het GVU draait net als de directeur Milieu en Beheer een bedrijf, maar tevens een overheidsvoorziening. Hij heeft te maken met alles wat er komt kijken bij het runnen van een miljoenenonderneming, maar ook met de plaatselijke overheid. „Dat vind ik heel leuk, en ik ben er nog vrij goed in ook." Dat Utrecht uit de drie mensen die ge vraagd waren om te solliciteren uiteindelijk de Leidenaar koos, lag wat minder voor de hand. „Ik weet natuurlijk niks van open baar vervoer. Dat heb ik van het begin af aan duidelijk gemaakt", biecht de man op die zijn werkzame leven ooit begon als on derwijzer, maar al na een jaar schooldirec teur was. „Maar een algemeen directeur hoeft niet de vakman te zijn. Het kan zelfs heel verfrissend zijn. Juist omdat je niet uit die wereld komt, kom je met de stomste vragen en heb je de beste ideeën. Uiteinde lijk is het feit dat ik geen verstand heb van openbaar vervoer een pré geweest bij de benoeming." Niet gehinderd door enige kennis van za ken heeft Peters de opdracht gekregen om binnen zes maanden nadat hij op 1 sep tember aantreedt een toekomstvisie op ta fel te leggen. De vraag die daarbij centraal staat is: moet het GVU verzelfstandigen en zo ja in wat voor vorm moet het bedrijf dan worden gegoten. Daarbij speelt op de ach tergrond dat een eerder besluit om te ver zelfstandigen nooit is uitgevoerd, en dat het vervoerbedrijf de komende jaren moet worden klaargestoomd voor de vrije markt. Tot 2005 heeft het bedrijf het monopolie op het Utrechtse stadsvervoer, daarna breekt de concurrentie los. Peters mag dan staan te trappelen om in Utrecht aan de slag te gaan. het vertrek bij Milieu en Beheer gaat met gemengde ge- voels. „Ja, je zou er bijna tranen van in je ogen krijgen. Ik heb hier met heel veel lol gewerkt. De sfeer in de tent met de jongens is gewoon heel goed. Natuurlijk is er wel eens gemopper, dat kan niet anders in een bedrijf met 500 werknemers. Maar we heb ben echt ontzettend veel lol gehad. En er is natuurlijk ook wel wat bereikt. De Leidse regio zat met een gigantisch afvalprobleem. Een zeer verouderd overslagstation en één van de hoogste tarieven van Nederland. In middels zijn alle oude schulden opgelost, kijken ze vanuit de Bollenstreek jaloers naar onze tarieven die vanaf 2001 zelfs om laag kunnen, en komen mensen uit heel Europa naar Leiden om ons ophaalsysteem te bekijken. Oké, we zijn niet klaar. Maar het is wel een gezonde tent die achter blijft." LEIDEN HANS VAN SCHAREN Leiden wil op 19 juli beginnen met de verhuizing van verschil lende gemeentelijke diensten naar het stadhuis, dat het afge lopen jaar een forse verbou wing heeft ondergaan. R. Hampsink van het Advokaten Kollektief Utrecht, die de OR tij dens het kort geding vertegen woordigt: „De gemeente is her haaldelijk, maar steeds tever geefs, gevraagd om duidelijk te maken waar en hoe iedereen in het heringerichte stadhuis ge huisvest zal worden. Dat is niet gebeurd." Volgens de advocaat leidt deze situatie tot flinke on rust bij ambtenaren. Op woensdag 23 juni ver streek een ultimatum van de OR aan de gemeente. De OR eiste opnieuw duidelijkheid over de huisvesting van alle medewerkers binnen het stad huis. Daarop besloot de onder nemingsraad tot juridische stappen. Hampsink: „De ge meente kan nu wel zeggen dat ze alsnog wil overleggen. Maar dat heeft weinig zin als je voor voldongen feiten wordt gesteld. Er dreigen nu onomkeerbare dingen te gebeuren. Vandaar onze eis tot stopzetting van alle werkzaamheden en de verhui zingvan 19 juli." Volgens de advocaat is het vernieuwde gebouw duidelijk te klein. „Dat is het nu al. En dan wil men er nog allerlei andere gemeentelijke diensten gaan huisvesten. De motie die het college deze week aannam, waarin staat dat er meer ruimte moet komen, acht hij onvol doende. De verantwoordelijke wet houders Van Rij en Baaijens waren gisteren niet bereikbaar voor commentaar. 'Vergunning dakkapel niet weigeren' LEIDEN TESSA BÖCK Spijkers met koppen sloeg de voorzitter van de commissie bezwaar en beroep gistermid dag in de omstreden dakkapel zaak van de familie Vreeburg aan de Kraaierstraat. „Het heeft al veel te lang geduurd. Door toezegging van de monumen tenvergunning kan de bouw- verguning nooit geweigerd wor den", aldus voorzitter Olivier. Olivier las een wetsartikel voor waarin staat dat 'nok en gevel nooit gewijzigd mogen worden, tenzij de monument vergunning is verleend'. „En dat is precies wat hier gebeurd is", besloot hij zijn rede. „Maar toen de bouwvergunning werd aangevraagd was het pand nog geen monument", sputterde een van de ambtenaren tegen. Olivier was niet vatbaar voor haar argument: „Het gaat om dit moment en nü is het wel een monument." Leidse gemeenteraad gaat een welverdiende vakantie jeten. Ze hebben afscheid lelkaar genomen met een gevuld nachtelijk buffet en jborrel, en nu is het reces, tisleden hebben even wat jder publiek. Wethouders hen een tijdje niet meer js elkaar heen werken. Dat dt twee maanden afzien, ir in veel Leidse huishou- 6 begint de ellende nu pas. (loet bezuinigd worden. De ekriem strakker, de tering r de nering. Kopje koffie tante Truus zit er niet meer A'ant onze wethouder finan- i Huib Kruijt heeft een gein- li tgehaald met het presentje Gerrit Zalm ons een jaar ge in gaf. .e vaardige vingers van ijt is de Zalmsnip veranderd lie geeltjes. Het is een ppsnip geworden. Een smel- p. Een sneeuw-voor-de- snip. Een nog-drie-jaartjes- dan-ben-ik-gevlogensnip. jve waren er juist zo blij ig jaar konden we van die ■insnip nog een keer per twee Inden een strippenkaart ko- i. Konden we met het hele jn in zo'n mooie bus van inexxion, met de inmiddels preekwoordelijke vriendelij- ihauffeur, een keertje naar binnenstad. En als we snel fen konden we op dezelfde rt terug. t het gedevalueerde Kruijt- Jje moeten we drie maan- 1 sparen voor dat ritje. Een te snip is 8,33 gulden per and. De Kruijtgeeltjes ver hen het gezinsbudget nog ar met 6,25 gulden per and. Dat scheelt zomaar J gulden. Da's bijna een kilo Idperen. Weet die Kruijt wel hij ons aandoet? ar er was opeens wel weer politieke discussie in de ge- 0|enteraad. De WD wilde be- nigen om ons toch een hele te geven. De PvdA wilde er DZB voor verhogen. Rechts en en links nemen, zeg ar. En GroenLinks bedacht TMMMPftKkUNji l ettVAUKöpZhJ1. Justitie behandelt klacht Leidse arts Schrader LEIDEN/BLOEMENDAAL de inkomensafhankelijke snip. Dat u 'm wel krijgt en wij niet. De vergadering moest ge schorst. De wandelgangen gonsden. Het buffet stond te wachten Een batterij ambtena ren maakte extra overuren. Maar wat geeft het? Het ging tenminste weer ergens over. De raad gaf Kruijtmeiers en Kruijtruggen en Kruijttonnen uit aan externe deskundigen. Die ontdekten dat drie wethou ders hun werk niet goed doen. Die drie verdienen met elkaar 5.333 Kruijtsnipjes per jaar. Maar wat geeft het? Als WD en PvdA en Groen Links hun zin niet krijgen moe ten we die drie geeltjes maar bewaren voor 3 oktober. Daar halen we misschien net een uurtje kermis mee. Een Kruijt- uurtje. Drie kwartier dus. Dag vogels Dat gestoethaspel rond de hon derd gulden lastenverlichting heeft de sfeer binnen het colle ge ondertussen aardig verziekt. Een Ron Hillebrand die voor stelt om de belasting voor de bedrijven te verhogen om met dat geld de inwoner? een geel tje per huishouden extra te ge ven, zoekt ruzie met de CDA'er Kruijt. Zeker wanneer hij even tevoren heeft verklaard dat er wat hem betreft wel wat minder geld uitgetrokken zou mogen worden voor het werven van nieuwe bedrijven, maar dat hij een voorstel daartoe toch niet zal steunen omdat hij dan ruzie krijgt met het CDA. De ontluikende vete tussen ïVdA en CDA is woensdagnacht na anderhalf uur crisisberaad voor de vorm weer zo'n beetje gesust. Maar onder de opper vlakte blijft het nog wel even broeien. Dat zalmvogeltje krijgt dus nog wel een staartje. Maar alsjeblieft nu even niet. Het is zomerreces, hoor. Dus daag, vogeltje. Dag bloemen Leiden slaat haar vleugels uit. De gemeente moet groeien, is het niet richting Bollenstreek, dan wel het Groene Hart in. Van Rij en Hillebrand zeggen het al een hele tijd, Jan Laurier sloot zich daar deze week van harte bij aan - tenminste: voor zover het over Marinevlieg kamp Valkenburg gaat. Annexa tie is voor de Sleutelstad alleen nog maar een kwestie van tijd. Dus laten we al vast maar af scheid nemen: daaaag, bloe men. Dag kinderen De jongens en meisjes politici hebben hun buffet weer gehad. Haring en paling, voor een paar snippen verse zalm en schalen vol met warm vlees om te vie ren dat het voorwerk voor de begroting voor volgend jaar er op zit. Nu nog even de caravan inladen en op naar de zon. Da- aaaaag, kinderen. Dagsluiting We willen deze laatste afleve ring van De Stemming voor het reces graag afsluiten met de uit spraak die Huib Kruijt deed op het eind van zijn antwoord aan de raad. De CDA'er had net met veel gedraai proberen duidelijk te maken waarom hij de gekort wiekte Zalmsnip niet wil repa reren met een belastingverho ging. Voordat hij het spreekge stoelte verliet sprak hij de histo rische woorden waarmee wij volgaarne met vakantie gaan. „Volgens mij is dit het einde van de beantwoording en zou ik hier nu weg willen." Wijs gesproken, heel wijs. Nou Huib. Justitie Kennemerland heeft de aanklacht van de Leidse arts Schrader tegen de Bloemen- daalse cultuurfilosoof Rietdijk in behandeling genomen. De arts deed twee weken geleden aangifte bij de politie wegens 'aanzet tot moord'. Rietdijk pleitte in de media verschillen de malen voor het doden van mensen met een handicap. Het in leven laten van deze mensen zou ten koste gaan van begaaf de mensen. Schrader heeft zelf een zoontje van een half jaar met het syndroom van Down. „Deze ontwikkeling is zeer gun stig", zegt Schrader. „Dit bete kent dat mijn aanklacht serieus wordt genomen en dat de zaak in elk geval niet wordt gesepo neerd." Project De Nobel/Scheltema-complex LEIDEN - De binnendstad van Leiden kent nog maar weinig bouwprojecten van betekenis. Het mag daarom opmerkelijk heten dat wij onlangs succesvol de aankoop van een aantal (fabrieks)panden onder de noe mer voormalig De Nobel/ Scheltemacomplex aan de Oude Singel in Leiden hebben aange kocht. Het project ligt in het hartje van Leiden tegenover de Lakenhal en heeft een divers karakter met ver vallen gebouwen, rijksmonu menten, gemeentelijke monu menten en andere beeldbepalende gebouwen. Het spreekt voor zich dat de ontwikkeling van dit ook historisch belangrijke gebied met zeer veel aandacht en zorg dient te worden uitgevoerd. Overleg met het gemeentebestuur en andere belanghebbenden neemt een belangrijke plaats in bij het bepalen van de invulling van dit gebied ter grootte van een bescheiden voetbalveld. De afdeling projectontwikkeling van JOBO de Bouwers heeft vele jaren ervaring met het invullen van witte vlekken in (binnenste den. Op basis van een steden bouwkundige verkenning maken wij een invulling die wonen, werken en recreëren op een verstandige wijze combineert. Inmiddels zijn wij druk doende met het ontwikkelen van plannen voor het voormalige De Nobel/ Scheltema-complex. Er zijn ver schillende varianten met (hofjes)- woningen, een parkeergarage en appartementen. Op deze wijze draagt JOBO de Bouwers zijn steentje bij aan het gezicht van Leiden. TEKST: AAP RIETVELD EN RUUD SEP JOBO de Bouwers is een bloeiende regionale bouwonderneming met vele disciplines, waaronder een eigen afdeling projectontwikkeling. Deze afdeling bundelt tientallen jaren ervaring op velerlei vakgebied, van de kleinschalige invulling van witte vlekken in (binnen)steden tot en met de ontwikkeling van prominente industrieterreinen en woningbouw. De afdeling projectontwikkeling ontwikkelt ideeën van schets tot uit voering. Ze selecteert bouwlocaties en regelt aankoop en financiering van de projecten, dan wel zelfstandig, dan wel in samenwerking met heidjinstanties en toekomstige ge bruikers werden gerealiseerd. Voor de toekomst staan nog vele ge zichtsbepalende projecten op stapel. Daarmee hoopt Jobo de Bouwers niet alleen nu maar ook in de volgen de eeuw zijn bijdrage te kunnen leveren aan succesvolle woon-, werk en recreatieprojecten. Dlrtcttt JOBO it Bouwen: AJ. ran Dijk, B n bedrijven, gemeenten of instanties. Jobo de Bouwers heeft naam gemaakt met maatwerkprojecten die in nauwe samenwerking met over- TEKENING: MAARTEN WOLTERINK

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13