'Bonden dreigen de boot te missen' Economie Werkplek precies op maat [elft starters zonder apieren snel failliet Overwerken voor Kosovo Voortbestaan Pharma Bio in het geding Banenmotor VS op toeren Monsanto verkoopt topmerk NutraSweet Tassenfabrikant Kipling in Zwitserse handen Grote verschillen in spaarrente bij banken Internet onvermijdelijk •ERDAG3 JUL11999 11 it osieplan grootste brouwers Brazilië ipaulo De twee grootste brouwers in Brazilië. Brahma en tartica, hebben fusieplannen om internationaal overeind te .ven. Samen zouden ze de op twee na grootste bierproducent wereld worden, achter de Amerikaanse gigant Anheuser- 5j7kch en Heineken. Het duo heeft zeventig procent van de Bra- _ÜSaanse biermarkt in handen en 15 procent van de frisdran- k. jmarkt. Brahma boekte vorig jaar een omzet van 5,5 miljard 4Ó den. Antartica kwam uit op 2,9 miljard. Brahma heeft ban- qq l met het Amerikaanse Miller en het Deense Carlsberg. Ant- oo ica werkt samen met Anheuser-Busch(merk Budweiser). De 60 -de brouwer in Brazilië, Kaiser, is voor 14,2 procent eigen- 90 b01 van Heineken. oo J 12 anenplan Philips scoort het best 25 ;hoven In 1998 heeft 84 procent van de deelnemers aan het jq rkgelegenheidsplan van Philips na afloop een vaste baan ge- 20 iden. Geen enkel vergelijkbaar werkgelegenheidsplan be- 30 [it zo'n hoog resultaat. Het project, dat voortvloeit uit de 5Q 0, biedt langdurig werklozen de kans werkervaring op te 90 ïn. De afgelopen vijftien jaar hebben er ruim 9.000 mensen 50 ai deelgenomen. Daarvan vonden er 6.500 een baan, het me- oo aldeel in moeilijk vervulbare vacatures in het midden- en ïo [nbedrijf. Vorig jaar lukt het niet het beoogde aantal van 600 25 rklozen een ervaringsplaats aan te bieden. Dat komt omdat oo lips zelf minder mogelijkheden heeft en omdat het moeilij- 80 was geschikte kandidaten te vinden. Daarbij speelt volgens 50 aJips ook een rol dat inmiddels de harde kern van langdurig 10 Iklozen is bereikt. 00 ilarissen uitzendkrachten omhoog 85 ^oevedorp Werkgevers en vakbonden hebben een akkoord 55 eikt over de verhoging van de salarissen van uitzendkrach- 70 Per 1 augustus krijgen zij drie procent meer salaris. Het Js van de uitzendkrachten, zo'n 780.000 in Nederland, profi- 50 rt van'de loonstijging. De verhoging geldt niet voor uitzend- 60 chten die het wettelijk minimumloon verdienen of mensen I® volgens de CAO van hun opdrachtgever al een loonsverho- 60 g hebben gekregen. ,60 b ivendi met Softbank in internet ,60 {5 ULï Het sterk groeiende Franse conglomeraat Vivendi en de 95 anse investeringsmaatschappij Softbank gaan samenwerken 00 de financiering van de komst van Amerikaanse internetbe- 20 jven naar de Europese markt. Ze richten samen een onder is ning op met de naam AtViso. Het bedrijf met een startkapi- 90 I van 210 miljoen gulden wordt gevestigd in Parijs en begint 11 ai activiteiten in Frankrijk, Duitsland, Spanje en Italië. Soft- !so ik heeft belangen in Amerikaanse internetbedrijven als Ya- E-loan en Cybercash. Vivendi heeft een belang van 55 pro- 40 jit in internetaanbieder AOL France, met als partner America !io line (AOL). Vivendi, in Nederland eigenaar van Lovers Rail, is jo spronkelijk een nutsbedrijf en heette tot voor kort Générale I15 Eaux. •25 50 jgenslag voor Free Record •?5 fu.e a/d ussELDe vernieuwde internetwinkel van Free Record 30 >p is al meer dan een maand vertraagd. Maar oprichter en !ö5 tuursvoorzitter Hans Breukhoven verwacht dat het volgende ;k gaat gebeuien. De platenketen mikt op een rustig begin [10 een situatie als vorig jaar te voorkomen. Toen deden de .25 300 bezoekers, dTe tegelijkertijd inlogden, het systeem op tilt go in. Die kater was voor Free Record Shop de reden om soft- [25 feleverancier Oracle te vervangen door Microsoft. De 'virtu- 00 schappen' bevatten 750.000 cd-titels. Behalve muziekschijf- 00 staan ook computerspelletjes, video's en cd-roms op de site. Hoogleraar internationaal a rbe ids reel 11 Ja cobs waarschuwt vakbeweging: 95 versoepelde vestigingswet de weggevallen controles de Economische Controle ist (ECD) zorgen voor veel Jmemers die zonder de 25 iste kennis aan de slag [42 1. Ruim de helft van deze 22 ers is binnen twee jaar fail- [47 ,72 KB Nederland (midden- en ibedrijf) en de werkgevers- "26 oiging VNO-NCW stellen .70 vast in een onderzoek on- gg 500 ondernemers die hun /30 ijf hebben beëindigd. On- 36 emers die wel over de ver- li papieren beschikken doen [so beter dan 'ongeschoolde' ■80 ga s. Zij houden het aan- '35 ijk langer uit en hebben .72 Ier schulden bij beëindi- van het bedrijf. is Jm dertig procent van de .80 jjven onder de vestigings- opereert eigenlijk illegaal. L45 voorzitter H. de Boer wijt 10 DE NIEUWE jo VACATURESITE DOR CAD EN ICT 99 PERSONEEL! ui uj.iobuieb.nl TNO demonstreerde gisteren in Delft de vernieuwde Ergomix. ■e be/s*eem toetst al in de schetsfase een nieuwe werkplek aan de ei- an de gebruiker. Afstemming op houding en beweging, zoals bij bestuurder, wordt aanzienlijk bekort. Voor de Ergomix wordt ge- gemaakt van twee camera's. Eén camera maakt opnamen van de i?persoon die de werkhouding en bewegingen simuleert, de tweede fa maakt opnamen van de werkschets. Nieuw is dat nu ook com- 33(beelden of tekeningen gebruikt kunnen worden, foto anp tno De vakbonden in heel Europa moeten nü de vuist ballen tegen de werkgevers. Anders hebben ze over een paar jaar niks meer in de melk te brokkelen. Staken wordt dan onmogelijk en dus krijgen de werkgevers vrij spel. De Tilburgse hoogleraar internationaal arbeidsrecht A. Ja cobs heeft de Nederlandse vakbeweging al meerdere ke ren gewaarschuwd. „Schiet toch op jongens, jullie mis sen de boot!" tilburg rixt albertsma sylvia marmelstein De afgelopen week kwamen al le Europese bonden in Helsinki bijeen om over de problemen te praten. Jacobs: „De bonden hebben zich op Europees ge bied alleen nog bezig gehouden met flut, flut en nog eens flut- onderwerpen. Terwijl ze be langrijkere dingen moeten doen. Ze moeten allereerst voorkomen dat ze straks geen CAO's meer kunnen afdwingen. Dat zit eraan te komen, met die steeds verdergaande internatio nalisering. Stel dat de bonden geen CAO in Nederland bij Hei neken kunnen afsluiten, omdat de werkgevers lastig doen. Dan kunnen ze hier gaan staken. Maar een slimme bierfabrikant verplaatst de Nederlandse pro ductie gewoon tijdelijk naar Spanje. Dan lijdt het bedrijf geen centje pijn." De vakbonden moeten lob byen voor een Europees sta kingsrecht. „Werknemers in verschillende landen moeten dus voor elkaar kunnen staken. Het is al eens misgegaan." Toen laatst een staking uitbrak bij de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij North West Airlines, moesten de piloten van KLM een deel van de vluchten op vangen. De rechter had hen verboden om uit solidariteit mee te staken. Jacobs vindt dat onterecht. „Bedrijven mogen van de rechters wel internatio naliseren, maar de vakbonden niet." Het is wel een moeilijke klus om de werknemers op de been te krijgen voor een staking van dat forse aantal aan de soepeler vestigingsregels van het kabinet uit 1996. Toenmalig minister Wijers (Economische Zaken) wilde op die manier startende ondernemers meer kansen bie den. Maar omdat tegelijk de ECD ook niet meer naging of bedrij ven wel volgens de regels be gonnen, ontstond er meer ruimte voor illegale bedrijven. Zo blijkt dat ruim zestig pro cent van de onrechtmatig ge- vestigden niets heeft gedaan aan een ondernemingschaps- opleiding. Kennis over bedrijfs organisatie, personeelsbeleid en fiscale zaken ontbreekt bij die groep. Ruim een kwart van alle 'illegale' bedrijven voert dit kennistekort aan als reden voor het stoppen van de zaak. Volgens het onderzoeksbu reau Graydon zijn er in de eer ste helft van dit jaar 2.010 fail lissementen uitgesproken. Te genover 2.691 in dezelfde perio de van 1998. Maar onder de nieuwe faillissementswet kun nen kleine ondernemers schuldsanering aanvragen. Daarvan zijn er 2.306 afgege ven. Dat betekent een toene ming van het aantal schuldena ren in het eerste halfjaar van maar liefst zestig procent. Bij deze aantallen gaat het in ne gen van de tien gevallen om kleine (en startende) onderne mingen. markelo Bij de vlaggenfabriek van Faber in Markelo is men naast de gebruikelijke orders op het ogen blik druk bezig met de productie van enkele duizenden UNHCR-vlaggen. Het is een speciale opdracht van de Verenigde Naties in Genève. Het grootste deel van de vlaggen is bestemd voor Kosovo, waar ze gebruikt worden om de aanwezigheid van de internationale hulporganisatie duidelijk te maken aan te rugkerende vluchtelingen uit Albanië en Macedonië. foto anp koen suyk collega's honderden kilometers verderop. „Dat doen ze alleen bij een echte Europese crisis", realiseert Jacobs zich. Als voor beeld noemt hij de invoering van de euro. „Als straks in 2002 iedereen met die munt gaat be talen, moeten de bedrijven hun producten ook in euro's prij zen. Wedden dat ze bij het om- zuidlaren gpd Het faillissement van Pharma Bio Research in Zuidlaren lijkt onafwendbaar. De 325 werkne mers zullen tot zeker na het weekeinde op hun salaris moe ten wachten. De benodigde ne gen ton is er eenvoudigweg niet te vinden in het in surseance van betaling verkerende bedrijf. Volgens bewindvoerder mr. E. Heuzeveldt moet binnen een paar dagen duidelijkheid ko men over de uitbetaling van de salarissen. „Zo niet, dan komen we vanzelf in faillissementswa- 1 teren terecht." Hij zegt een droeve boedel' te hebben aan getroffen en dat de schulden van de ooit zo glorieuze medi cijntester inmiddels zijn opge lopen tot 25 miljoen gulden. washington De banenmachine in de Ver enigde Staten is in juni weer op toeren gekomen na een hape ring in de voorgaande maand. Het aantal arbeidsplaatsen, ex clusief de landbouw, steeg met 268.000. Desondanks ging het percentage werklozen onder de beroepsbevolking omhoog van 4,2 naar 4,3, zo blijkt uit giste ren gepubliceerde cijfers van het ministerie van Arbeid. Het aantal nieuwe banen in juni was duidelijk hoger dan de 220.000 die analisten in door snee hadden verwacht. Daar stond tegenover dat het resul taat voor mei nog slechter uit viel dan in eerste instantie was gemeld. Het aantal arbeids plaatsen ging niet omhoog met 11.000, maar daalde met 5.000. Het gemiddelde uurloon steeg in juni met 0,4 procent en kwam daarmee 3,7 procent bo ven het niveau van een jaar eer der. Dat betekende een toene ming van de looninflatie ten opzichte van mei, toen de per centages respectievelijk 0,3 en 3,5 waren. rekenen de prijs afronden naar boven. Dan wordt het geld van alle werknemers minder waard en krijgen we dus inflatie." De bonden in Europa moeten de werknemers en werkgevers nu al wakker schudden. „Ze moeten eisen dat als het geld minder waard wordt, de werk nemers dat in alle landen terug krijgen via een loonsverhoging in de CAO's. Als de werkgevers niet meewerken, moeten de bonden in alle landen een sta king uitroepen. Daar moeten ze de werknemers nu al op voor bereiden." In plaats daarvan houden ze zich bezig met onbelangrijke onderwerpen, vindt Jacobs. De hoogleraar heeft het dan over de drie 'CAO-akkoorden' die de werkgevers en werknemers in Brussel hebben afgesproken. Zo hebben alle werknemers in Europa recht gekregen op drie maanden onbetaald ouder schapsverlof. „Maar dat was in onze eigen wet ook al geregeld. De bonden hadden moeten knokken voor betaald ouder schapsverlof. Dat was pas een doorbraak geweest." Jacobs heeft FNV-voorzitter De Waal er laatst nog op aange sproken dat hij beter zijn best moet doen voor bijvoorbeeld betaald ouderschapsverlof. „Toen zei hij: maar de andere Europese bonden moeten dan ook meewerken. En dat is een probleem, want ze zijn erg ver deeld. De Finnen zijn bijvoor beeld niet dol op Europese vak bondsafspraken, maar in Span je willen ze maar al te graag." Ook de werkgevers zijn een blok aan het been. „Die zijn niet gebaat bij veel Europese regelgeving. Niet voor niets krij gen de bonden met het idee voor betaald ouderschapsverlof geen voet aan de grond. De werkgevers zijn ook niet gekke Gerritje. Bij belangrijke onder werpen houden ze de poot stijf, bij kleinere geven ze iets toe. Zo lijkt het toch nog alsof ze iets doen." brussel anp De Belgische tassenfabrikant Kipling komt in handen van de investeringsmaatschappij van de Zwitserse bank UBS. De hui dige eigenaar, de Antwerpse za kenman Tony Gram, verkoopt een controlerend belang voor naar schatting 300 miljoen gul den. Hij houdt zelf nog veertig procent van de aandelen. UBS Capital is van plan Kip ling binnen drie tot vijf jaar naar de beurs in Brussel te brengen. Voor de Zwitsers is het de tweede investering in de Benelux dit jaar. In februari kochten ze in Nederland Aqua rius, een fabrikant van machi nes voor lollies en suikerklont jes. Kipling boekte vorig jaar een omzet van 120 miljoen gulden. Het grootste deel daarvan werd behaald in België en Nederland, maar het bedrijf heeft verkoop punten over de hele wereld, van Sao Paulo tot Tokyo. Kipling ging in 1987 van start als fabrikant van rugzakken en breidde het assortiment gelei delijk uit met zachte reistassen, den haag gpd De spaarrekeningen van de banken verto nen onderling grote verschillen. Vrijwel el ke bank geeft een ander rentepercentage. Bij de een is het karig en bij de ander ruim. Of beter gezegd: minder karig. Ook zijn er allerlei beperldngen als de klant^het geld er weer wil afhalen. Een aantal banken geeft alleen een hoge rente over een hoog spaar- bedrag. Zoeken naar de hoogste rente is niet moeilijk. Voor het vergelijken van spaarre keningen 'houden verschillende instanties staatjes bij met de meest recente renteta rieven. Zo drukt de Consumentenbond elke maand een ranglijst af in de Consumenten gids. In de top staan al enige tijd dezelfde na men: de Finansbank Holland, de Garanti Bank, de CMV Bank en het Nationaal Spaarfonds. Leider, de Finansbank, geeft maximaal 5,22 procent. Maar wel bij een bedrag vanaf 50.000 gulden. Tussen de 15.000 en 50.000 ontvangt de spaarder momenteel 4,9 procent rente. Bij een bedrag onder de 15.000 gulden slechts 0,75 procent. De nummer twee van het lijstje is de Gouden Klaver Rekening van de Garanti Bank. Deze rekening geeft 4,6 pro cent rente. Voordeel hierbij is dat er geen beperkingen zijn: geen minimuminleg, geen maximaal tegoed en het geld is op elk moment en zonder kosten op te nemen. Van de overige toppers geeft CMV Bank 3,8 procent rente bij een minimale storting én minimaal tegoed van 500 gulden. CMV is een .dochter van ABN Amro. De laatste topper is het Nationaal Spaarfonds van Delta Lloyd. Zij geeft zonder beperkingen 3,75 procent rente. Onderaan het hitlijstje staat de VSB Bank. Zij geeft op de Ge- makSpaarrekening 3,25 procent. De minst betalende banken zijn in dit overzicht niet opgenomen. De United Garanti Bank en Finansbank Holland zijn dochters van Turkse banken. Beiden zijn Nederlandse nv's en hebben new york-heerlen Het Amerikaanse chemiecon cern Monsanto heeft besloten de zoetstofproductie, met als bekendste merk NutraSweet, te verkopen. Monsanto is op dit terrein nu nog de grootste con current van Holland Sweetener Company (HSC), een onderne ming van DSM en het Japanse Tosoh. De twee hebben vrijwel de hele wereldmarkt voor de zoetstof aspartaam in handen. Een DSM-woordvoerder zei gisteren dat het concern de ver koop met belangstelling volgt. Zelf kopen levert vermoedelijk bezwaren van concurrentie-au- toriteiten op. Monsanto heeft ruim 65 procent van de zoet- stofmarkt in handen en HSC bijna 25 procent. Van de pro ductie van zoetstof komt onge veer tachtig procent terecht in frisdranken. De rest is voorna melijk bestemd voor zoetjes en farmaceutische toepassingen. Monsanto wil ook de produc tie van andere levensmiddele ningrediënten afstoten. Het gaat om activiteiten met een jaaromzet van 2,15 miljard gul den en 2.100 werknemers. De productiefabrieken staan in de VS, Frankrijk en Engeland. Monsanto gaat zich vooral richten op biotechnologie. Het concern heeft in de laatste tijd in die sector grote aankopen gedaan en moest zich daardoor flink in de schulden steken. ECONOMIE WIJZER schoenen en kleding. De sterke groei leidde in 1991 tot financi ële problemen. Toen de banken de geldkraan dichtdraaiden, stapte Tony Gram in het bedrijf. Na de wederopstanding kocht Kipling onder meer concurrent Laurent David, het kledingmerk Jackie O' en de Franse kofferfa brikant Delsey. een Nederlandse bankvergunning. Dit be tekent dat zij ook meedoen aan de collec tieve garantieregeling. Die verzekert reke ninghouders ervan dat zij hun geld tot 44.000 gulden terugkrijgen als de bank fail liet mocht gaan. Het geheim van de hoge rente is volgens de twee banken vrij simpel. Zij lenen het spaargeld zelf voor korte tijd uit aan bui tenlandse bedrijven in opkomende mark ten. Dat zijn risicovolle leningen waar een hoge rente tegenover staat. Verder zeggen de banken veel minder kosten te hebben dan de concurrent. Over het algemeen doen zij alle zaken vanuit één kantoor. De klanten komen niet op het kantoor. „We willen geen klant zien", zegt E. Schroder van de Garanti Bank. Alle over boekingen zijn giraal, waardoor volgens Schroder ook geen grote systemen nodig zijn om alles te verwerken. Bovendien maakt Garanti Bank geen reclame. We moeten aan internet gelo ven. Of we willen of niet. Vooral bedrijven zullen hun organisatie moeten aanpas sen. Maar ook het leven van gewone burgers zal verande ren. Ik zie de ogen al wegglij den. Als je van een ontvrikke- ling weinig afweet, is de ver leiding groot haar te vermij den. Met internet kunnen mensen via een netwerk met hun computers met elkaar communiceren. Hoe dat precies gaat, moet u mij niet vragen. Maar ik weet wel dat ik deze tekst met een paar klikken op de muis di rect op de com puter van de krant kan zet ten. Ik weet ook dat ik elke dag via internet met tientallen men sen berichten uitwissel. E- mail heet dat, elektronische post. Hoe ingrijpend e-mail is, kan ik moeilijk zeggen. Mijn vrouw, om maar iemand als voorbeeld te nemen, heeft er geen bood schap aan. Want met wie zou ze wat moeten e-mailen? De tele foon is wel zo leuk. Dan hoor je de stem tenminste. Voor zakelijke communicatie is e- mail evenwel uitermate ge schikt. Althans dat vind ik. Anderen worden weer gek van de lange reeksen bood schappen die om een reactie vragen en schakelen hun e- maÜ net zo lief uit. Maar in het zakenleven wordt dat een steeds riskantere strategie. Zo langzamerhand wordt ook duidelijk dat internet een schat aan informatie biedt, tenminste voor diegenen die haar weet te ontsluiten. Zelf was ik verkocht toen ik ie mand die ik lange tijd kwijt was, via internet wist te loka liseren, gewoon door haar naam in een of ander zoek programma te typen. Voor te lefoonnummers, reisroutes, boekbesprekingen, het laatste nieuws, alle informatie die u maar wilt over de film Tita nic, complete encyclopedie- en en woordenboeken, seks, cijfers, banen, u vindt het al lemaal op internet. Want al die informatie hebben bedrij ven, overheden en individuen via hun computers er op ge zet. Obstakels zijn de overdaad en de toegankelijkheid. Er staat gewoon veel te veel op het in ternet en het vinden van wat je precies nodig hebt -een ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus Universiteit leuk hotel in Zuid Limburg bijvoorbeeld -is niet gemak kelijk. En hoeveel informatie heeft een gemiddelde burger nu echt nodig? Voor de con sument zal internet voorlopig vooral een leuk en niet al te goedkoop speeltje zijn. Het effect van internet zal on getwijfeld het meest ingrij pend zijn voor de bedrijfs voering. Het Britse blad The Economist wijdde vorige week een bijlage aan de ver anderingen die het bedrijfsle ven te wachten staan. De be langrijkste is dat bedrijven niet meer louter direct, per soonlijk en fysiek met elkaar com municeren, zoals via brieven, tele foongesprekken en ontmoetin- gen, maar steeds meer via hun computers. De mogelijkhe den voor de communicatie via internet zijn bijna te mooi om waar te zijn. Een bekend voor beeld is de com puterleverancier Dell. Wilt u een pc, dan zoekt u Dell op via inter net (met de computer van een vriend?). U krijgt dan alle opties die Dell in de aanbie ding heeft op uw scherm, compleet met een bestelfor mulier. U vult het formulier in, op de computer natuur lijk, geeft uw creditcard num mer, klikt op de muis en dan begint het wonder. Want al de informatie die u ingetypt heeft, gaat niet alleen naar de Dell fabriek in Ierland, maar ook naar de leveranciers van Dell. Iedereen weet dus direct wat te doen om te zorgen dat u uw computer geleverd krijgt. U kunt zelf precies volgen hoe uw bestelling ervoor staat, wanneer de computer klaar is en wanneer het ver stuurd is. Dat bespaart Dell de kosten voor telefonisten die de hele dag bezorgde klanten te woord moeten staan. Voorraden aanhouden is ook niet nodig omdat de le veranciers direct en automa tisch leveren wat nodig is. Volgens The Economist is meer dan negentig procent van de managers van de grote bedrijven overtuigd van de noodzaak via internet te gaan opereren. Toch blijft het wer ken met internet lastig en mensen zijn nu eenmaal ge hecht aan fysieke communi catie. Maar het zal net als de telefoon en de fax nu, straks niet meer weg te denken zijn.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11