Enschede krijgt mega-recreatiepark Gemiddelde schuld per huishouden 4.100 gulden Economie .eliant wacht tot uiterlijk ktober op overname UNA Doorbraak gloort in schildersconflict Gel geeft treinen meer grip op rails Vliegchaos door gebrekkige coördinatie Succesvolle emissie levert Fortis 4,2 miljard gulden op Meevaller van 1,4 miljard door lage werkloosheid 9AG 2 JUL11999 nzineprijs morgen weer omhoog jfERPAMDe literprijzen van diverse soorten benzine gaan •gen opnieuw omhoog met twee cent. Donderdag ging de zineprijs ook al omhoog met één cent. De adviesprijs van ktleider Shell voor ongelode benzine komt door de verho- uit op 2,23 gulden per liter. Ongelode superbenzine gaat r 2,29 en super met loodvervanger komt zaterdag op 2,35. PT|E<brijs van een liter diesel stijgt met 1,6 cent naar 1,520. .k. 'I a )baho in handen van 'Aalsmeer' 60 s De Hobaho Horti Groep in Lisse is definitief in handen 25 omen van de Bloemenveiling Aalsmeer. De Nederlandse oo iedingingsautoriteit heeft de overname goedgekeurd. Bloe- 65 ïveiling Aalsmeer hoopt met de overname marktvergroting so endementsverbetering te bereiken. Hobaho is met een om- 50 van 400 miljoen gulden de op een na grootste bloembollen- 50 ing. De bedoeling is dat Hobaho zelfstandig blijft opereren. 3Q a >aho speelt een belangrijke rol in de bloembollensector. De 50 ïp verleent bemiddelings- en veilingdiensten en doet aan 30 paratie, conditionering en veredeling. Ook coördineert Ho- Q5 o de activiteiten van kwekersverenigingen. 40 75 m euw glasvezelnetwerk in Europa DO 30 den Het Britse Interoute Telecommunications gaat meer 35 120.000 kilometer supersnelle glasvezelkabels neerleggen in 20 a entien Europese landen. Met het project is drie miljard gul- 50 i gemoeid. Het netwerk bestaat uit zeven ringen die de 96 otste steden met elkaar verbinden. De eerste cirkel, de Bene- 70 ring, moet begin 2000 klaar zijn. Deze beslaat in Nederland bo a Ier meer Amsterdam, Rotterdam en Maastricht. In Neder- l°0 d moet het bedrijf concurreren met onder andere KPN en 30 fort. Het Britse concern is voor het grootste gedeelte in han- '0 i van de Zwitserse Sandoz Foundation die ook een meerder- dsbelang hebben in een van de grootste internetproviders in !0 land, World Online. >o '0 'o 1 ania-fabriek Meppel naar Zwolle [5 )lle Het Zweedse vrachtwagenbedrijf Scania heeft Zwolle !5 igewezen als de Europese hoofdvestiging voor truckassem- '5 ge. Daarmee is de werkgelegenheid van de 400 Scania-werk- ners in Meppel verzekerd. Deze groep kan in 2002, als de ca- 5 b efabriek haar deuren sluit, overstappen naar Zwolle. Scania 5 af van een eerder plan om de productie van cabines volle- in Zweden te centraliseren. Scania Nederland reageert ver- o a igd op de beslissing. Volgens een woordvoerder kan de 5 rkgelegenheid in Zwolle stevig groeien. „Nieuwe orders ko- q 5 Vi voortaan hier terecht en niet bij de twee assemblagefabrie- o i in Zweden en Frankrijk." In Zwolle werken in totaal 1.700 nsen. o 11 LA. ontkent misbruik bij Formule 1 5 eve» De Internationale Automobiel Federatie (FIA) ontkent >bruik van haar positie te maken bij Formule I-autoraces. De ropese Commissie beschuldigde de federatie van machtsmis- lik. „De aantijgingen zijn absurd", zo laat de FIA via een ver- ring weten. Ook de tv-rechtenkwestie is volgens de FIA niet ils de EC die voorspiegelt. De federatie zou de EU-concur- i itieregels ernstig overtreden, zo merkte de Belgische euro- nmissaris Van Miert op. Het onderzoek van de commissie am voort uit klachten over de FIA-regels van tv-maatschap- i ;n. Gebonden aan de reglementen zouden die geen reporta- i kunnen maken. NU neemt Franse Adde over lrlem VNU Business Information Europe versterkt haar po- e als aanbieder van marketinginformatiediensten in Frank- met de overname van Adde. Dit bedrijf had vorig jaar een zet van een kleine zeventien miljoen gulden en er werken geveer 75 mensen. De VNU-diensten worden verricht onder ,naam Claritas en is inmiddels actief in tien Europese landen de VS. Claritas levert klanten informatie over consumenten- irag, geodemografische informatie en -systemen en database jtrketingdiensten. orse groei uit uitzendbureaus rlen Sinds de invoering van de flexwet, die uitzendkrachten ler zekerheden geeft, is de groei vrijwel uit de uitzendbu- ius. In het eerste kwartaal is de omzet op ruim drie miljard 'tomen. Dat is 3,8 procent meer dan hetzelfde kwartaal vorig }jr. Ten opzichte van het laatste kwartaal van 1998 jaar is er ïfs sprake van een daling met dertien procent. Het CBS turfde Jttien miljoen uitzenduren van mensen die een contract voor /paalde of onbepaalde tijd hebben met het uitzendbureau, üt komt overeen met 25.000 voltijdsbanen. Verder waren er 73 jljoen uitzenduren-oude-stijl, waarbij de kracht zijn werk di- iit verliest als de klus ihilips en HP doen meer samen i sterdam Philips en het Amerikaanse Hewlett Packerd gaan };n samenwerking op het gebied van verlichting uitbreiden. De menwerking concentreert zich rond de lichtuitstralende dio- 'fe (leds) van HP, die nu vooral worden toegepast in verkeers- {jiten. Beide ondernemingen steken ruim 300 miljoen in de ïstaande joint venture LumiLeds Lighting. De samenwerking jpeft ongeveer 1.000 werknemers in het Californië, Maleisië i'het Brabantse Best. LumiLeds gaat wereldwijd een serie pro leten brengen op basis van de led-technologie. Het gaat daar- j(om uiteenlopende kleuren licht, die toegepast kunnen wor- ip in de automobielindustrie, signalering en buitenverlichting. 1 - ëgenslag Free Record op internet »elle a/d ussel De vernieuwde internetwinkel van Free Record op is al meer dan een maand vertraagd. Maar oprichter en stuursvoorzitter Hans Breukhoven verwacht dat het volgende lek toch gaat gebeuren. De platenketen mikt op een rustig be- 1 om een situatie als vorig jaar te voorkomen. Toen deden de .000 bezoekers, die tegelijkertijd inlogden, het systeem op tilt lan. Die kater was voor Free Record Shop de reden om soft- ireleverancier Oracle te vervangen door Microsoft, de 'virtuele happen' bevatten 750.000 cd-tifels. Behalve muziekschijfjes ajan ook computerspelletjes, video's en cd-roms op de site. 'Amerikaanse energiebedrijf ïant wacht uiterlijk tot 1 ok- }er op de overname van de o Oj>rd-Hollands-Utrechtse oomproducent UNA. Daarna tt het voorlopige koopcon- t op losse schroeven. etajeliant wil het stroompro- t hettiebedrijf kopen voor 4,5 gulden. Afblazen van de zou voor de aandeelhou- ntvS (o.a. de provincie Noord- land) grote financiële gevol- hebben. Minister Jorritsma Dnomische zaken) moet toe- voor de overname en, maar heeft dat tot nu toe Is op 1 oktober het koop- |tract zou verlopen zijn er - mogelijkheden. „We gaan door met de koop, we gaan op nieuw onderhandelen of we stoppen ons kapitaal in een an dere Europese partij", aldus de zegsman die opmerkt dat aan elk wachten een eind komt. „Ook in onze branche is tijd geld. We kunnen niet te lang wachten met orize ambities om toegang te krijgen tot de Euro pese markt." Het wachten is op een oplos sing voor een serie onrendabele energiecontracten die de UNA eerder sloot in Nederland en Scandinavië. Afgesproken is dat de combinatie Reliant-UNA zo'n 500 miljoen gulden van het verlies voor haar rekening neemt. De rest drukt op de aan deelhouders. Jorritsma eist ech ter meer financiële garanties van Reliant. Miracle Planet mikt op 1,5 miljoen bezoekers enschede «gpd In de schaduw van het Arke Stadion in Enschede, thuis basis van FC Twente, wordt 130 miljoen gulden geïnves teerd in Miracle Planet. Het mega-recreatiepark opent volgend jaar mei de poorten. Anderhalf miljoen bezoe kers per jaar moeten de attracties op Miracle Planet gaan trekken. Ter vergelijking: De Efteling wordt in vijf maan den door bijna twee miljoen mensen bezocht. Miracle Planet mag er een heel jaar over doen want alle tien at tracties zijn overdekt. jectontwikkelaar nog aanspraak maken op miljoenen guldens investeringspremie en mag het de investeringen bovendien versneld afschrijven. Hij is ook optimistisch over de bouw van de langste over dekte skipiste van Europa. De 200 meter lange baan met liefst 50 meter 'verval' moet de topat tractie worden van het park. Onderhandelingen met ex-ski- kampioen Marc Giradelli, die al skischolen in Oostenrijk en Zwitserland een overdekte kunststof-skibaan in Antwer pen exploiteert zijn in een ver- Vermogende Twentenaren heb ben er samen voor gezorgd dat de miljoenen op tafel kwamen. Volgens Dick Wessels, bestuur der van de bouwgigant Konink lijke Volker Wessels Stevin, gaat het om een 'stuk of vijftien par ticulieren hier uit de buurt.' Zijn eigen beleggingsfonds Reg- geborgh Beheer doet overigens niet mee. 'Maar als Volker Wes sels Stevin blijven wij ook fi nancieel risico dragen. Want dit wordt een succes.' Door snel te bouwen kan de bouwer als pro- gevorderd stadium. Onder de skibaan moeten een hotel met 100 kamers, een parkeergarage, een fitnesscen trum en een 'entertainment- center' komen. Andere attracties zijn: Sea Di ve, een duikcentrum waar op tien meter diepte naar scheeps wrakken kan worden gedoken; Adventure World, een overle vingstocht in een tropisch oer woud; Meteor City: jagen met laserwapen op wezens uit het heelal; StarWorld, een multi functioneel partycentrum, met 2.000 stoelen en 5.000 staan plaatsen; StarGate, een interac- tief-amusementscentrum waar de bezoeker met laserstralen zichzelf kan bedienen; Starlane, een hypermoderne bowling baan: CineStar, een mega-bio- scoop met uitgaanscentrum; Soccer City, een voetbalamuse mentscentrum en Speed World, een indoor cartbaan als het stratencircuit in Monaco. utrecht anp Een lik gel op de rails zorgt er voor dat treinen makkelijker kunnen remmen en optrekken. Een test van NS Railinfrabeheer heeft dat bewezen. De substantie maakt de spoorstaven stroever, waardoor treinen meer grip hebben. De spoorbeheerder experimenteerde met het glibberige goedje door het dagelijks tussen Schie dam en Hoek van Holland op de rails te smeren. Treinen hadden gedurende de proef nauwelijks last van slippende wielen. Optrekken en afrem men ging stukken beter, met tijdwinst en minder vertragingen als gevolg. Treinen hebben bij gladheid een langere rem weg nodig en komen langzamer op gang. Niet al leen bladeren, vuil of roest zorgen in combinatie met vochtig weer voor glibberige spoorstaven, ook industriële uitstoot (zoals bij Hoek van Hol land) maakt sporen glad. utrecht gpd-anp Een stakende schilder in de Jaarbeurs tijdens de landelijke 'stempeldag'. foto anp toussaint kluiters Werkgevers en bonden praten vandaag weer over de CAO voor de 35.000 schilders, afwerkers en glaszetters. Dat werd gisteren meegedeeld door FNV en CNV op de actie- in de Utrechtse Jaarbeurs waar zo'n 4.000 schilders bijeenkwamen. Zij zijn sinds een week in staking. Mochten de ge sprekken op niets uitdraaien, dan gaat de staking dinsdag weer door. De sfeer tussen bonden en werkgevers blijft grimmig. De bonden zijn volgens ac tieleider G. Wildeman (CNV) boos dat de ■werkgevers willen tegenhouden dat de schilders vandaag weer voor een dag aan het werk gaan om hun uitkering tijdens de winterwerkloosheid veilig te stellen. De werkgeversorganisatie FOSAG heeft dat in een instructie aan de leden meege deeld. De werkgevers staan onder druk om dat er juist in de zomer veel werk is. De natte zomer van vorig jaar heeft bovendien achterstand opgeleverd. Juist de problemen rond de winterwerk loosheid willen de bouwbonden oplossen. Zij willen het werk in de zomer duurder en in de winter goedkoper maken. Verder ei sen ze een loonsverhoging van zeven pro cent in twee jaar. De werkgevers hebben al met al zes procent geboden. CNV-onderhandelaar L. Raadgever ver wacht nog lange gesprekken voordat werk gevers en bonden er uitkomen. Beide par tijen hebben woensdag informeel overlegd. „Ik heb de indruk dat er bruggen zijn te slaan", aldus Raadgever. Hij vermoedt dat het een tweejarige CAO wordt omdat een periode van twee jaar beter past bij het op lossen van de problemen in de slappe win tertijd. De opkomst in Utrecht was mede zo groot omdat alle stakenden in de Jaarbeurs moesten 'stempelen'. Veel schilders zijn schoorvoetend tot staken gekomen. Ze zijn vooral bang dat hun bazen hen na de win ter ontslaan omdat zij nu hebben meege daan. „We krijgen een kruisje achter onze naam en zijn de eersten die er na de winter uitvliegen", aldus enkele Drentse schilders. FNV-voorzitter L. de Waal was speciaal uit Helsinki ingevlogen om de stakers een hart onder de riem te steken. Grote vraag van beleggers KLM, Martinair, Transavia en Air Holland op ergste voorbereid utrecht anp De Belgisch-Nederlandse bank verzekeraar Fortis heeft met een emissie van aandelen en obligaties 4,2 miljard gulden opgehaald. Door de grote vraag van institutionele en particulie re beleggers waren beide uitgif tes volgens het financiële con glomeraat overtekend. Door de overweldigende vraag is het goed mogelijk dat het bankensyndicaat besluit nog eens tien miljoen aandelen uit te geven. Deze zogenoemde 'green shoe' zou Fortis nog eens 650 miljoen opleveren. In totaal zijn er al zestig miljoen nieuwe stukken op de markt gekomen. Fortis gebruikt de opbrengst van een van de omvangrijkste emissies in Europa onder ande re voor de miljardenovername van de American Bankers Insu rance Group (ABI). De overna me van de Amerikaanse verze keraar zal in het derde kwartaal afgerond worden, zo verwacht Fortis. De financiële groep gaat de laatste aanwinst samenvoe gen met American Security Group, waardoor de omvang van Fortis in de VS verdubbelt. Bestuursvoorzitter H. Bar- telds van Fortis toonde zich zeer in zijn nopjes met het be haalde resultaat. Hij wees op de moeilijke marktomstandighe den. Bij eerdere emissies was het Nederlands-Belgisch conglo meraat minder gelukkig. Vorig jaar oktober moest een emissie, ook van vier miljard, door de slechte marktomstandigheden afgeblazen worden. In januari dit jaar volgde een uitgifte van aandelen, die minder in het la tje bracht dan verwacht (twee miljard). Lange rijen wachtende passagiers op de Griekse luchthaven van Saloniki. Tweederde van de 77 geplande vluchten werd gisteren afgelast in ver band met een staking bij de nationale luchtvaartmaatschappij Olympic Airways. foto »ap» eurokinissi Bezuinigingen kunnen worden geschrapt HFM HAAG AMP Hr»lf Hp nitoairpn aan Hp schiphol richard mooyman vervolg van voorpagina De internationale luchtvaartor ganisaties AEA en IATA voor spellen een chaos in het vakan tieverkeer door de gebrekkige onderlinge coördinatie. De overkoepelende organisatie Eu rocontrol heeft te weinig be voegdheden, waardoor de vliegroutes en procedures niet goed op elkaar aansluiten. Frankrijk torpedeerde onlangs een JEU-voorstel om Eurocon trol meer macht te geven. Uitgerekend boven Frankrijk zal het luchtruim de komende maanden mudvol zijn, terwijl in Spanje een tekort aan luchtver keersleiders merkbaar zal zijn. Een extra hindernis vormen de 'wegwerkzaamheden' in de lucht van de Duitse en Zwitser se verkeersleidingen. Beperkin gen rond Kosovo blijven voor lopig van kracht, waardoor charters naar Griekenland moe ten omvliegen. Komend weekeinde begint de eerste grote vakantiedrukte op Schiphol. De piek wordt eind juli en begin augustus ver wacht. Nederlandse vakantie gangers hebben 22 procent meer vliegreizen geboekt dan vorig jaar. Vooral Griekenland, Spanje en Portugal zijn in trek. Ook verre bestemmingen als de VS, Mexico, Indonesië en de Nederlandse Antillen vertonen bovengemiddelde groeicijfers. Alleen Turkije is uit de gratie vanwege de vrees voor aansla gen door de Koerdische PKK. De KLM, Martinair, Transavia en Air Holland verwachten een 'hete zomer' en hebben zich op het ergste voorbereid. Alle maatschappijen melden dat de interne procedures verder zijn aangescherpt om op tijd te ver trekken. „Als je op Schiphol treuzelt, kun je achterin de rij aansluiten", aldus U. Buys van Martinair. „Dat levert al gauw een vertraging op van een half uur of een uur." De vertraging kan de hele dag doorwerken, aangezien de toestellen meer dere vluchten uitvoeren. De vliegmaatschappijen kla gen over reizigers die bij het winkelen op de luchthaven de tijd vergeten. Transavia heeft al publiekelijk gewaarschuwd dat de piloot voortaan niet meer wacht op passagiers die te laat zijn door een uit de hand gelo pen winkelbezoek. Ook de KLM vraagt reizigers om vooral op tijd naar de gate te komen. „Gok niet op een laat vertrek." De Vereniging van reisorgani satoren ANVR maakt zich zor gen. „Het aantal vakantievluch- ten groeit en de problemen worden elk jaar nijpender", al dus directeur P. van der Kaaij. „De luchtverkeersleiding moet nodig op Europees niveau wor den gebundeld." De reisbureaus behoren de vakantiegangers vooraf te infor meren over de verwachte pro blemen, aldus Van der Kaaij. Hij adviseert reizigers om zich voor de zekerheid voor te berei den op een lange wachttijd. „Zorg dat je voldoende geld op zak hebt en tref vooral als je kinderen hebt maatregelen." De Consumentenbond gaat de vertragingen dit jaar regi streren. De vervoersvoorwaar- den van luchtvaartmaatschap pijen worden door de bond be stempeld als 'erg klantonvrien delijk' op het punt van vertra gingen. Passagiers kunnen hooguit een maaltijd en drankje verwachten. Bij de Geschillen commissie Reizen komen wei nig klachten binnen over ver tragingen van enkele uren, aan gezien daarvoor volgens een woordvoerster geen recht op schadevergoeding bestaat. De meeste vakantiegangers hebben veel tijd, maar niette min lopen de irritaties bij ver tragingen op. Zeker als een vol toestel schijnbaar zonder aan leiding op de grond blijft staan omdat het luchtruim boven pakweg Frankrijk vol is. „Het is heel vervelend als je vakantie zo begint", aldus M. Meijer van Air Holland. „Iedereen zit natuur lijk liever op het strand." den haag anp Het kabinet kan dit jaar reke nen op een onverwacht grote meevaller van 1,4 miljard gul den in de uitgaven voor de soci ale zekerheid. Dat komt door de lage werkloosheid. Volgend jaar komt daar nog eens 800 miljoen gulden bij. Hierdoor kunnen voorgenomen bezuinigingen weer worden geschrapt. Minister Zalm (financiën) meldt de meevallers in de 'juli- brief, die het kabinet vandaag in een eerste ronde bespreekt. De eerste mogelijke tegenval lers doemen volgens Zalm pas op in 2001. CARRIERE KANSEN IN DE ICT? ujujLD.jobiueb.nl Ook de uitgaven volksgezondheid ontwikkelen zich voorspoedig. Dit jaar re kent Zalm daar op een meeval ler van 300 miljoen gulden, een jaar later zou minister Borst (volksgezondheid) precies met haar gejd moeten uitkomen. In 2001 is het verwachte saldo weer negatief (200 miljoen). Verder zijn er een aantal ver spreide meevallers. Zo blijft de stijging van de ambtenarensala rissen binnen de perken. De wateroverlast van vorig jaar kost 225 miljoen gulden minder en door de hoge olieprijzen ver dient Nederland volgend jaar 200 miljoen gulden meer aan het aardgas. Al met al komt het begro tingstekort in 1999 uit op 1,2 procent en volgend jaar op 1 procent. Zalm meldt in de juli- brief dat het kabinet jaarlijks zo'n 400 miljoen gulden extra kan besteden aan hulp voor Kosovo en de Balkan. Voor de salarissen in de sociale advoca tuur wil Zalm jaarlijks 50 mil joen meer uittrekken. Nederlander leent meer en meer den haag gpd De Nederlander leent graag en gretig. Begin vorig maand was het uitstaand bedrag aan kredieten 28,4 miljard gulden, negen procent meer dan een, jaar terug. De meest gebruikte vormen van con sumptief krediet zijn de persoonlijke lening en het doorlopend krediet. Per huishouden is de ge middelde schuld opgelopen tot 4.100 gulden. De dalende rente op de kapitaalmarkt (lenin gen van minimaal twee jaar) heeft consumptief krediet goedkoop gemaakt, concludeert het on derzoeksbureau MoneyView Research in een rapport. „Dit maakt het voor consumenten aan trekkelijk om te lenen en de traditionele spaarre keningen minder interessant." De waargenomen sterke groei in de kredietver lening is sinds 1991 niet meer voorgekomen. De leningen hangen samen met de groei van de be stedingen aan duurzame consumptiegoederen, waardoor de economie voorspoediger blijft groeien dan alle voorspellers hadden gedacht. Mensen lenen het geld vooral voor auto's en woninginrichting, de hogere inkomens voorop. Huishoudens met een jaarinkomen van tussen de 70.000 en 100.000 gulden zijn goed voor 42 procent van het uitstaande krediet. Dat kost hun wel iets. „De consument betaalde in 1998 een be drag van 2,6 miljard gulden aan rente en kosten, 9,7 procent van de gemiddeld uitstaande schuldaldus het MoneyView-rapport. De onderzoekers bespeuren een sterk toegeno men voorkeur voor flexibele kredietvormen. „In middels is meer dan 82 procent een vorm van doorlopend krediet, in 1990 was dat nog maar de helft." Consumenten maken tevens steeds meer ge bruik van de mogelijkheid om rood te staan op hun betaalrekening. „Een gemiddeld huishou den staat zo'n 1.500 gulden rood. Eind 1997 was dat 1.150 gulden. Deze forse groei wijst op een stijgende behoefte aan kort, flexibel krediet." Hoewel rood staan een nogal dure vorm van geld lenen is. Ongeveer 42 procent van de schuldenaren gaan voor lening of krediet naar de bank, op de voet gevolgd overigens door de 36 procent die aanklopt bij financieringsmaatschappijen als Vo- la, Defam, Crediam en dergelijke. Krediet op de creditcard groeit ook sterk, plus achttien procent. Deze ondernemingen hebben inmiddels een marktaandeel van vijftien procent. Postorderbedrijven (4,5 procent) en gemeentelij ke kredietbanken (2,4 procent) completeren het rijtje geldschieters. De postorderaars noteren een relatief sterke groei van één procent.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9