Tourtoto blijft populair JyL TV WEER Muizenval met rode loper voor prins Het Gesprek vak de Dag 183 VRIJDAG 2 JULI 1999 COMMENTAAR Vertragingen vakantiegangers De vliegmaatschappijen maken zich op voor een hete zomer. In het Middellandse Zeegebied zal de zon weer uitbundig schijnen. Het is echter niet de hitte op de stranden, maar de broeierige sfeer op luchthavens vol wachtende passagiers die zorgen baart. Lucht reizigers moeten opnieuw rekening houden met forse vertragin gen. Waarschijnlijk wordt het nog erger dan voorgaande jaren. Zwartkijkers waarschuwen voor chaotische toestanden in het Eu ropese luchtruim. Een parallel begint zich op te dringen met de zomerfiles op autowegen naar het zuiden. Steeds meer vakantiegangers boeken een betaalbare vlucht naar de zon. Vliegvelden in het zuiden raken overbelast en ook Schiphol wordt steeds voller. Maar het grootste knelpunt zit bij de luchtver keersleiders die onvoldoende samenwerken. In tegenstelling tot veel snelwegen kunnen de luchtroutes wel degelijk meer verkeer verwerken. Maar dan moeten de nationale verkeersleidingsorgani saties bevoegdheden uit handen geven. Een pijnlijke beslissing, maar alleen dan is een betere planning en coördinatie mogelijk. De centrale Europese verkeersleiding Eurocontrol is niet meer dan een tandenloze tijger zolang landen als Frankrijk weigeren macht in hun luchtruim uit handen te'geven. De slagbomen voor de au tomobilist staan wagenwijd open, maar de koninkrijkjes in de lucht blijven bestaan. En de piloot draait maar weer eens een wachtrondje. Europese politieke leiders moeten snel een einde maken aan deze verspilling van tijd en geld, die ook het milieu no deloos belast. Het bespaart miljoenen luchtreizigers een hoop er gernis. Juist hun buitenlandse reizen kunnen Europeanen nader tot elkaar brengen. Een zandsculptuur aan het Al- meerse Muiderzand heeft een plekje veroverd in het Guinness Book of Records. Met 17,28 me ter is het de hoogste die ooit in Europa is gemaakt. Het vorige record lag op 15,42 meter en is in 1993 in Scheveningen geves tigd. Het bouwwerk, dat de berg Ölympus met daarop een paar goden voorstelt, maakt deel uit van het Holland Sand Sculpture Park 1999. Het thema is dit jaar 'Een ontmoeting met de Griekse goden'. Zestig erva ren zandkunstenaars uit Neder land, Mexico en de Verenigde Staten hebben de avontuurlijke reis van Odysseus verbeeld. Voor de bouw zijn 1400 vracht wagenladingen zand gebruikt. Het park is vanaf 2 tot en met 25 juli voor bezoekers geopend. Warm en nat Het zag er aan het begin van de week nog tamelijk rooskleurig uit. Juli zou beginnen met hoogzomerse temperaturen. Daar is echter weinig van terecht gekomen. Oceaanstoringen veroorzaakten de afgelopen dagen veel bewolking waardoor een flinke temperatuur stijging achterwege bleef. Pas aan het begin van de avond breekt de zon door en stijgt de temperatuur tot zo'n 23 graden. Tijdens het weekeinde wordt het weerbeeld bepaald door een de pressie ten westen van Ierland. Rond het lagedrukgebied circule ren onstabiele luchtmassa's. Daarin komen gebieden met buien tot ontwikkeling. Morgen krijgen we al tijdens de ochtenduren te maken met een storing uit de Golf van Biskaje met in het kielzog een koufront. De passage van storing en front gaan gepaard met een toename van de bewolking en enkele regen en onweersbuien. In de loop van de middag klaart het weer op. Wel gaat het flink waaien. Óver land wordt een matige, in de kustgebieden een krachtige en in het district IJmuiden enige tijd een harde zuidwes tenwind verwacht. De temperaturen lopen op tot maximaal 23 graden, zaterdagavond is het 19-20 graden. In regio's langs de oostgrens stijgt de temperatuur wel tot waarden boven de 25 graden. Zondag wordt het warmer maar in de middag en avond veroorzaakt een frontale storing enkele regen en onweersbuien. Na het weekeinde verandert er niet veel en houden de buienkansen aan. Juni was overdag een weinig te warm maar de nachten verliepen veelal tamelijk koeltjes. De gemiddelde minimumtemperatuur in De Bilt bedroeg 9,3 graden tegen normaal 10,0. Voor het laatst in 1991 was de gemiddelde mini mumtemperatuur lager met 9,0 graden. Curieus was het temperatuurverloop. De laatste tien da gen waren, voor wat de nachten betreft, het koelst. Met gemiddeld 9,1 tegen normaal 10,9 was de derde decade het koelst sedert 1984. jan visser Afwezigheid aantal toprenners maakt Tour de France-spel spannender Om precies te zijn 2699 deelnemers, afkomstig uit 186 plaatsen, namen vorig jaar deel aan de Tour de Mariënvelde. Gezien het tempo waarmee inschrijfformulieren voor het Tour de France-spel deze dagen over de bar van café Heutinck vliegen, wordt dat aantal bij de zestiende editie ruim overschreden, 's Werelds belangrijkste wielerwedstrijd mag dan in het teken staan van dopingaffaires en uitsluiting of af haken van een aantal wieler-coryfeeën, de tourtoto's zijn onverminderd populair. Ode aan Law Order (2) Een mooi bericht om de laatste normale 'Buys' van dit seizoen te be sluiten: Law Order is weer terug! Ik heb even gewacht met deze mededeling. Want de VARA heeft deze reeks al eens vaker na één of twee afleveringen van de buis gesme ten, zoals ik vorig jaar al spijtig moest vaststellen. Law Order mag dan een van beste politie-advocatenseries ooit zijn, de voormalige rode omroep gebruikt haar vooral als vulmiddel. Als de herhaalaf- deling de banden van andere VARA-toppers als Laat de Leeuw, Unit 13 of Kopspijkers in de gauwigheid niet kan vinden, mogen de re chercheurs Curtis en Briscoe weer even hun werk doen. Maar deze keer lijkt het aardig door te zetten. Al vijf afleveringen zijn er inmiddels uitgezonden. Waarmee het record uit 1993 al een beetje in zicht komt. De afleveringen zijn bovendien allemaal uit dezelfde jaargang. Wat een knappe prestatie is, aangezien ze bij de VARA langzamerhand hun nek moeten breken over de afleveringen die ze de afgelopen seizoenen niét hebben uitgezonden. Een foutje is snel gemaakt, wil ik maar zeggen. Maargoed, sinds ruim een maand bestaat onze dagsluiting op don derdag uit het ademloos aanschouwen van die prachtige beelden uit New York. En het volgen van een af en toe duizelingwekkend verhaal, waarin het misdrijf soms nauwelijks ter zake doet en slechts de inleiding is voor iets veel ernstigers. Waarin de dader soms voor de hand ligt, maar niet te grijpen is. Of juist een misdrijf opbiecht dat niemand nog kent. Of willens en wetens de cel in gaat voor iets dat hij niet heeft gedaan. En waarin de rechercheurs soms zeifin het beklaagdenbankje belanden, de aanklagers worstelen met grote ethische problemen, of juist als halve schurken achter on- schuldigen aangaan. Kortom, een verhaal waarin niets is wat-het lijkt, en zelfs de weke lijks terugkerende verrassingen nooit voorspelbaar zijn. Sinds een maand brengt de komst van de nieuwe tv-gids thuis weer enige spanning met zich mee. Open dat ding, op naar de donder dag, naar het einde van de kolom van Nederland 3. Is daar...?In derdaad, ook volgende week is er weer een aflevering van Law Or der. Hoogste zandsculptuur in Almere Eigenaar Henny Heutinck van de horecagelegenheid in Ma riënvelde, een kerkdorp in de Achterhoek met duizend inwo ners, heeft er geen moment over gedacht het tourspel af te blazen. „Natuurlijk is het jam mer dat een aantal topcoureurs niet meedoet. Maar voor het spelletje is dat niet erg, het wordt alleen maar spannender. Er moeten alternatieven komen voor bekende renners die niet meedoen. Het wordt meer gok ken. Daardoor hebben mensen die minder verstand hebben van wielrennen een grotere kans om te winnen." Deelnemers aan de Tour de Mariënvelde, 'de grootste regio nale tourtoto van Nederland', moeten hun wielerploeg zater dag 3 juli bekend maken bij de tourdirectie van café Heutinck. Dat kan door de inschrijfformu lieren te brengen, maar ook via telefoon, fax of internet (www- .marienvelde.com). In het eta blissement staan op de startdag van de Tour de France twaalf computers. „Dat wordt weer een gekkenhuis", voorspelt Henny Heutinck. Ook directeur Martin van der Linde van Alpak BV, een groot verzendhuis in Lopik, merkt niets van verminderde belang stelling voor 'zijn' Tour d'Al- pak'. Het tourspel is vooral be doeld voor relaties. Evenals vo rig jaar zijn er zo'n duizend deelnemers. „Dat is onze li miet", zegt Van der Linde. De dopingperikelen en het voort durende rumoer tijdens de voorbereiding op de Tour de France hebben hem wel doen twijfelen. „Toen de een na de ander uitviel, had ik het idee dat ze de ploegen van Kwan- Café Heutinck is al helemaal in de ban van de Tour de France. Eigenaar Henny Heutinck heeft de etalage van de slijterij aangekleed met fietsspullen en staat met de wisseltrofee van het Tourspel voor de etalage, foto cpd ron nagtzaam turn en Batavus weer moesten oproepen", lacht hij. „Je vraagt je dan af of een tourspel nog leuk is. Een rondgang langs een aantal klanten leerde dat ieder een door wilde gaan." Johan Bosma van de stedelijke woningdienst in Amsterdam is op veel kleinere schaal bezig met een tourtoto, maar ook die gaat gewoon door. „We hebben al jaren zo'n veertig tot vijftig deelnemers. Allemaal doen ze weer mee. De heibel rond de Tour is wel vaak onderwerp van gesprek, maar dat leidt niet tot een boycot van de toto. Het gaat iedereen toch om het spel letje. Of Marco Pantani of Mi chael Boogerd wel of niet mee doet, zal ze in feite een zorg zijn. Als ze maar punten sco ren." De onzekerheid over deelname van ploegen en coureurs aan de Tour de France was voor de or ganisatie van de gezamenlijke tourtoto van de Vara en de dienst kijk- en luisteronderzoek van de NOS wél reden het tour spel een jaartje over te slaan. „Ons probleem is dat nogal wat mensen in deze tijd op vakantie gaan", zegt Hans Wilbrink van de Vara. „Die willen ruim voor de start een ploeg indienen, maar dat is nu geen doen. Voor een ploeg van tien renners mag je wel 25 namen opschrijven." Het tourspel van de Vara en de NOS trok de afgelopen jaren zo'n driehonderd deelnemers. Het wordt oppassen voor muizen die hui zen aan het Noordeinde 66, het woonhuis van de troonopvolger in Roermond. Prins Willem-Alexander kreeg gisteren in die stad, tijdens een werkbezoek aan Limburg, een ferme muizenval cadeau. Een met een rood lopertje, zodat eventuele muizen van stand in stijl hun ondergang tegemoet kun nen gaan. Het geschenk was vervaardigd door een van de 'risicojongeren' die bij de Roer- mondse stichting AanZet een toekomst proberen op te bouwen via vakonderwijs. Een aantal jongeren had zich spontaan aangemeld om de prins te tonen wat ze in middels hebben geleerd. „Best spannend. Hij lijkt me wel een leuke vent. Zal best een goeie koning worden", zegt een jongen met een honkbalpet van de Miami Dolphins. De prins komt en praat vrolijk met iedereen, ziet alleen de honk balpet over het hoofd. Groter is het rumoer bij de meidenafdeling. „Hij ziet er leuker uit dan in de Privé, best stoer." Alexander amuseert zich prima. Hij is in zijn element, al komen de gesprekken met de jongelui niet allemaal even goed op gang. Een mens kan nu eenmaal helemaal dichtklappen als hij voor de eerste keer oog in oog staat met een toekomstig koning. De Limburgse dag is begonnen in Haelen, waar de prins zich verdiept in het herstel van het natuurlijke verloop van de Tungel- royse beek en de gevolgen daarvan voor het gebied. Buiten wachten nonnetjes in vol ornaat, met oranje strikken en vlaggetjes. Het is alweer middag als de - tegenwoordig bijna magere - prins in Maasbracht een in ternaat voor schipperskinderen bezoekt. Het is wel erg keurig in de huiskamer waar zestien kinderen gebruik van maken, vindt Alexander. Hij vermoedt dat het er elders in huis wel beroerder uitziet en vraagt van wie De e-mailbalts U zult met me eens zijn dat het heel verkeerd is een beetje verkikkerd te ra ken op een andere vrouw dan je eigen echtgenote. Ik doe er dan ook alles aan om dat te voorkomen. Ik ga nooit meer naar feestjes of verjaardagen. Ik koop altijd 's morgens vroeg half f acht, op de markt omdat de erva- ring me heeft geleerd dat er dan nog nauwelijks leuke vrouwen-op stap zijn. Ik probeer te voorkomen dat ik even na achten langs het kleuterschooltje vlakbij mijn huis fiets omdat ik weet dat dan een drom droommoeders hun kindertjes bij verrukkelijke juffen afleveren. Sommige moe ders staan zelfs in lichtgevende oranje hesjes het verkeer te rege len. Blijf daar maar eens onaange daan onder Ik ga bijvoorbeeld ook nooit meer naar m'n uitgever. Die heeft z'n he le pand van kelder tot zolder volge- MAARTEN 'T HART Kroonprins Willem Alexander krijgt tekst en uitleg bij een maquette van het stroomgebied van de Tungelroyse beek in Haelen, tijdens een werkbezoek in Limburg. De avond ervoor had de prins een potje getennist op de banen van tennisvereniging BLTC Blaricum. Met... Wouter Hui- bregtsen, de voormalige voorzitter van NOC'NSF, die vorig jaar in het nieuws kwam toen hij tijdens de Olympische Winterspelen van Tokio de kroonprins judasgedrag zou hebben venve ten. De Bussumer was gepikeerd omdat hij z'n ambitie om IOC-lid te worden zag gedwars boomd door de kandidatuur (en uiteindelijk ook benoeming) van Willem-Alexander. Huibregt- sen en de prins hebben die controverse blijkbaar de wereld uit geholpen. foto anp hij de kamer mag zien. „Oh neegilt een bewonertje, maar de prins mag met de kin deren naar boven. Er is een hoop gestommel en kabaal te ho ren, de prins lijkt in een kussengevecht of stoeipartij beland. Dan valt er iemand van de trap. Schrik! Dan opluchting; het is niet de prins, het is de adjudant. Dan nog grote re opluchting: hem mankeert niets. De prins verlaat Maasbracht om zich naar het klapstuk van de dag te begeven: de ont hulling in Obbicht van een monument ter herinnering van de Maasoversteek door Willem van Oranje in 1568, een jaar nadat de hertog van Alva in opdracht van de Spaanse koning ons land binnentrok. Ook een dorpelinge daar heeft alleen ogen voor de prins: „Wa'n leuk jong, zjuust de mam van 'm." Amerikaanse wint 300 miljoen in loterij Een jonge Amerikaanse heeft de hoofdprijs van 150 mil joen dollar (ruim 300 mil joen gulden) gewonnen bij de zogeheten Powerball-lo- terij. De vrouw die in het stadje Roseville (in de staat Minnesota) woont, raadde de zes juiste nummers. Het eerste dat ze wil gaan kopen van haar prijs is een auto. Omdat de gelukkige win nares haar geld in een keer contant wil ontvangen, slinkt het bedrag om belasting technische reden tot onge veer 100 miljoen gulden. Zij verwierp de mogelijkheid om het geld verspreid over 25 jaar te krijgen. Behalve de vrouw uit Ro seville zijn er nog 49 win naars. Zij krijgen elk een prijs van 200.000 gulden. Voor de trekking stonden mensen in lange rijen te wachten op een lootje. Sommigen koch ten, al dan niet in groepen, tweehonderd tot vijfhonderd loten tegelijk. De kans om de pot te winnen was naar schatting één op 80 miljoen. In juli vorig jaar won een groep van dertien fabrieksar beiders uit Ohio het record bedrag van bijna 600 miljoen gulden bij de Powerball-lote- rij. stopt met prachtige meisjes - portier sters, redactrices, telefonistes, vertegen woordigsters, secretaresses, kopieer- sters, en onduidelijke deernen van wie je helemaal niet begrijpt wat ze er doen, maar die helaas wel je hoofd op hol kunnen brengen. Gelukkig kun je tegenwoordig hele manuscripten per e- mail naar je uitgever sturen, dus z'n kantoor hoefik niet meer te betreden. Maar wat wil het geval? Juist die e- mail, waar je zo verbazend veel plezier van hebt, en die maakt dat je nauwe lijks de deur nog uithoeft, blijkt een reuze gevaarlijk verschijnsel. Kreeg ik vroeger een brief van een bewonderaar ster. dan liet ik die vaak weken liggen. Het opzoeken van een vel papier om een brief op te schrijven, vind ik al ver velendPas echt het land in krijg ik echterats ik een brief verstuurbaar moet maken. Vaak ben je al zeeën van tijd kwijt met het zoeken naar een en velop. Dan blijkt dat er geen postzegels meer in huis zijn, of alleen nog kerstze gels van 55 cent. Van de week nog heb ik op ons postkantoortje in de rij ge staan voor een zegel van 25 cent. En 't is gek, maar van weinig heb ik zoveel hartzeer als van geld dat ik moet uitge ven aan Beatrixjes. Alleen al daarom blijven veel brieven onbeantwoord. Maar krijg je tegemvoordig een brief, dan staat er vaak een e-mailadres in. Al wat een brief vervelend maakt, dar je hem op een vel papier moet tikken, vervolgens in een envelop moet doen en met een dure zegel moet beplakken, ontbreekt bij e-mail En daarom kom je er veel gemakkelijker toe een e-mail- ije te sturen. Helaas weet de ontvang (st)er dan je adres, en prompt krijg je een e-mailtje terug. Het gekke is: het blijkt verbazend leuk om e-mail te krij gen. Ik ben er nog niet goed achter waarom. Ook m'n computer is blij. Hij heft een klein fanfaretje aan en op 't scherm deelt hij in een kadertje opgeto gen mee: YOU HAVE NEW MAIL' Spontaan stuur je weer wat terug en voor je 't weet ben je opeens in een cor respondentie verwikkeld meteen totaal onbekend meisje. Eén zo'n meisje schreef een tijd geleden: we draaien maar om de hete brij heen, maar laat het nu eens duidelijk gezegd zijn: volgens mij zijn we verliefd op el kaar geworden. Dat was m'n eerstee- mailverloofde. Daarna kwamen er meteen nog drie opzetten. Het eigen aardige is: je hebt zulke meisjes nog nooit gezien en toch, via het innige e- mailcontact, blijken er soms heel war me gevoelens te ontstaan. M'n eerste e- mailverloofde drong er na een maand computercontact op aan dat we elkaar eens in 't echt zouden ontmoeten, maar dat heb ik tot op heden nog af weten te houden. Inmiddels ben ik veel voor zichtiger geworden met e-mail. Van mail naar balts blijkt maar een piep klein stapje. M I L L E N N I U M sne aard n°9 Wilbrink: „De mensen vinden het jammer dat dit evenement niet doorgaat, maar ze hebben er wel begrip voor. 'De periode dat je de tour kon uitrijden op een banaan en een glas melk is helaas verleden tijd', luidde één van de reacties met een verwij zing naar het veelvuldige ge bruik van stimulerende midde len." De organisatie heeft de wieier- liefhebbers via een e-mailtje verwezen naar andere moge lijkheden om een tourtoto te spelen. Bijvoorbeeld via inter net, waar onder meer de site Sportdreams (www.sportdreams.nl) een spel heeft met de naam Tour Mana ger. De naam 'manager' bete kent niet dat alleen managers welkom zijn, maar duidt op de functie van 'ploegleider'. Deel nemers formeren een ploeg van vijftien renners. Per etappe worden daaruit tien coureurs gekozen. „Het is een spel waar je intensief mee bezig bent. Je kunt jouw ploeg elke dag aan passen", vertelt Matthijs de Groot van het blad Sportweek, dat wekelijks publiceert over Tour Manager. De belangstelling is enorm. Er zijn al duizenden aanmeldin gen, terwijl de inschrijftermijn nog tot 3 juli open is. Voor de meeste Nederlanders is landge noot Michael Boogerd de abso lute favoriet, weet De Groot. „Als hij tenminste meedoet", yoegt hij ,er grappend aan toe. „Ik heb vandaag de krant nog niet gelezen. Je weet het maar dagen r? lont Br v; »n ei PPP Nog 183 dagen en het 'ven nieuwe millennium br®e" aan. Reden voor deze om in een dagelijkse ssif rr terug te kijken op belai rijke gebeurtenissen dk„ plaatsgrepen op correr ponderende data in dëtLHJ gelopen 1000 jaar. week: 28 juni 1914: ma^c op aartshertog Frans Fè Kt dinand; 29 juni 1904: a«e1 dekking veerdijken DrdaSe the; 30 juni 1859: koori? danser Blondin over Nen gara Falls; 1 juli 1395: i grondkoop oudste stad huis Martine; 2 juli 160/ V< Slag bij Nieuwpoort; 3 1976: bevrijding gijzelaJ t Entebbe. IC 2 JULI 1600 Het paard dat hem draagt i dens de slag krijgt later een^ plaatsje in de Rijswijkse sta?01" Stadhouder Maurits van Ni sau, prins van Oranje, wee("er de avond van 2 juli 1600 d#j?r bij het Vlaamse Nieuwpooi^1 door het oog van de naald In kropen en met hem de helf ho derlandse Republiek. 'Tens Bel behaagde het God de Heer^)- de overwinning te schenke*01^ schrijft hij aan zijn neef WiJg A Lodewijk. De Slag bij Nieui?1 poort is het resultaat van e#^er waagstuk, dat de voorzichtig Maurits wordt opgedronge-en door de Staten-Generaal. EPS1' heren eisen een expeditie aS r het kapersnest Dumkerken'dei te roken. Nieuwpoort is hePm ste doel. Op het strand en iP v duinen volgt de confrontation met de Spanjaarden. Aang^ ni vuurd door de Spaanse pripet- Isabella, die belooft desnocJ^e haar sieraden te verkopen v de soldij te kunnen betalen^ drijven ze Maurits met zijnPrs ger bijna de zee in. Maar dPe prins is een militair genie. Ps laat zijn in reserve gehoude ruiterij een frontale charge voeren, waardoor de balani doorslaat naar Nederlands^! kant. En toch mislukt de ex ditie als geheel, want de pri.|-| ziet af van een aanval op Dtl I kerken. Maar de zege levert Maurits als veldheer wel int nationaal aanzien op en deistEi derlandse geschiedenis zijn roemdste jaartal. g« m HERMAN ROSENBERG Or terr Ich lieg n o stei MENSELIJK voi Ben 'n t Een volwassen hertje van ai^, per vijftig centimeter schoujat hoogte en met een gewicht niet meer dan 12,5 kilo blijkt n een niet eerder ontdekte zelter standige soort te zijn. Dat i%,s langs uit een DNA-analyse ijj New York gebleken. In 1997Cns werd het beestje voor het efyye gesignaleerd in Myanmar, ly,s voormalige Birma. Bioloog a ALAN RABINOWITZ van de life Conservation Society (WO de ontdekker van het hertje, monsters van het dier mee ni de Bronx Zoo in New York. Da< ontdekking van het hertje wal wereldnieuws. Dat zal zeker r minder het geval zijn nu uit g tisch onderzoek blijkt dat het geen speling van de natuur i: Dat het diertje zo lang aan de aandacht van biologen heeft nen ontsnappen, komt vooral door de onbekendheid van zi biotoop. Het noorden van My mar is pas sinds 1994 geope voor onderzoek door de WCS. de afgelopen jaren zijn in Zui Oost-Azïe wel meer nieuwe s< ten ontdekt. Vooral in het Am mitegebergte in Cambodja tr< dat veel nieuwsgierige biolog De verwachting is dat die nu aandacht zullen verleggen na Myanmar. NYNKE KAMSTRA is hard op zoek naar meisjes die bij haai de klas willen zitten op de op bare basisschool in het Fries< Metslawier. Ze plaatste deze week een oproep in de krant, wil graag dat er een vriendinn op deze school komt", schrijf Nynke. „Anders zit ik straks i|tn een lokaal vol jongens. Ik wil Lj, eens met jongens spelen, maF- daarna toch wel weer met mep?1 jes. En straks zit ik bij gym ooi helemaal alleen in het kleedh je."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2