Stevenson intrigeert de tenniswereld Sport EURO 2000 voor de fans: alles of niets IfDeelname Jalabert is niet uitgesloten' fTeeirwissen passeert fle gevestigde orde Amazone zet problemen even van zich af Graf zwaait racket als scepter Interesse voor Van Hanegem klJDAG 2 JULI 1999 chef willem spierdijk. 071-5356464, plv -chef janet van dijk, 071 -535646 t)enver Nuggets kiest Nederlander Penver De Amerikaanse basketbalploeg Denver Nuggets, uit komend in de NBA, heeft tijdens de jaarlijkse selectie voor het et w komende seizoen de Nederlandse center Francisco Elson als 91ste speler geselecteerd. De 22-jarige Rotterdammer, 2 meter 10 lang, speelde tot nu toe voor Amerikaanse universiteits- leams. !l it)nLsteltenis over besluit Manchester (.ondenIn Engeland is ontsteld gereageerd op de beslissing fan titelverdediger Manchester United om komend seizoen niet deel te nemen aan de befaamde FA-cup. De Champions Lea gue-winnaar wil deelnemen aan het WK voor clubs. „Dit is voor het eerst dat er zo met de FA-cup wordt omgesprongen", aldus manager Jim Smith van Derby County. Everton liet in een ver klaring weten van mening te zijn dat Manchester de plicht heeft kijn titel te verdedigen. Geoffrey Richmond, voorzitter van Brad- eanford, meende dat de FA-cup nu is gedevalueerd. „En dat terwijl mt. supporters veel meer belang hechten aan de nationale beker yjQgjian aan dat WK voor clubs." Van Wonderen weer in ziekenhuis iorp Rotterdam Kees van Wonderen is opnieuw opgenomen in het WOEkiekenhuis. De verdediger van Feyenoord is herstellende van /ereeihen buikoperatie. De wond is echter gaan infecteren, waardoor le international minimaal nog enkele weken is uitgeschakeld, "ij mist daardoor de start van de voorbereiding. Ook Julio Cruz is geblesseerd. avis Cup naar Noordwijk ioordwukDe Davis Cup komt naar Nederland. Volgende reek donderdag is de oudste sporttrofee ter wereld te bewon- leren in Noordwijk. Daar worden van maandag tot en met don- Ierdag de wedstrijden om de Junior Davis Cup gespeeld. Tij lens dit evenement nemen teams van de districten Utrecht, >en Haag, Limburg en Gelderland het tegen elkaar op. Net als iijdens de Davis Cup spelen de tennissers vier enkelspelen en :en dubbel. Speciaal voor dit evenement is op de banen van het lasino Racket Centre een tribune gebouwd voor 600 toeschou- rers. Het toernooi valt samen met de jaarvergadering van de internationale tennisfederatie (ITF), die volgende week in Huis er Duin in Noordwijk wordt gehouden. De wedstrijden om de unior Davis Cup beginnen op maandag en woensdag om 12.00 lur, op dinsdag en donderdag om 10.00 uur. rotterdam gpd Voor vele voetballiefhebbers zat er goed nieuws in de enve lop van EURO 2000, die deze week op de deurmat plofte: de toewijzing van een of meer kaarten voor het Europees kampioenschap voetbal, dat volgend jaar in Nederland en België wordt gehouden. Maar voor nog veel meer anderen (rond de 56 procent) bleek de aanvraag voor toegangsbewij zen tevergeefs te zijn geweest: uitgeloot en dus geen kaarten. De organiserende stichting EURO 2000 gaf deze week schriftelijk uitsluitsel aan de circa 130.000 gegadigden voor de eerste 400.000 kaarten voor het voetbalevenement. Dat duizenden fans teleurgesteld zouden moeten worden, was volgens de organisatie onont koombaar. Bij de computerge stuurde loting werd niet geke ken of een kandidaat al kaarten had of niet. Zo kon het gebeuren dat de oogst nogal uiteen liep, van al les tot niets. Een enkeling kreeg de toezegging maar liefst acht kaarten te zullen ontvangen, anderen stonden met lege han den. De een mag wel naar de finale op 2 juli in Rotterdam, terwijl zijn collega zich tevre den moet stellen met een wel licht oninteressant groepsduel. De gelukkigen die een of meer duels mogen bezoeken, kregen bij de brief een blauw-witte sticker met het vignet van EU RO 2000 en de tekst 'I'll be the- Ongeveer de helft van de .31 toemooiwedstrijden is nu uit verkocht. Daaronder de wed strijden van het al geplaatste Nederlands elftal in Amster dam en Rotterdam, de kwartfi nales (met uitzondering van die in Brussel op 24 juni), de twee halve finales en de finale op 2 juli in de Rotterdamse Kuip. Vooral voor de ontmoe tingen in België zijn nog kaar ten beschikbaar. Dat geldt ook voor twee groepswedstrijden in de Kuip, op dinsdag 13 en 20 juni. Sinds gisteren zijn de laatste 40.000 kaarten voor het publiek in de verkoop gegaan. Deze tweede fase van de kaartenuit- gifte loopt door tot alle exem plaren aan de man zijn ge bracht. Toegangsbewijzen zijn aan te vragen op Internet (ww- w.euro2000.org), telefonisch (0900-0055) of schriftelijk (Stichting EURO 2000, Postbus 70028, 3000 LK Rotterdam). De organisatie hanteert hierbij wel het principe: wie het eerst komt, die het eerst maalt. Na de loting voor de eindronde, op 12 december in Brussel, wordt begonnen met de verkoop van kaarten door de bonden van de deelnemende landen. arijs rtr/afp olgd jet is niet uitgesloten dat Lau- :termepnt Jalabert morgen toch aan iet vertrek staat in de Ronde Bn Frankrijk. Dat heeft José jntonio Montero, secretaris generaal van ONCE, verklaard. )e naam van Jalabert prijkte :rhotfoensdag verrassend genoeg de door de Tourdirectie ver- reide voorlopige deelnemers- jst lrum( Die lijst, zo luidde een eerste 79- erklaring, was gebaseerd op len fax die de Tourorganisatie lOEfcterdag van ONCE had ont- en Qpjangen. De wielerploeg presen- 'eterperde zelf dinsdag de samen- van itelling van de Tourploeg. 3°len)aarop ontbrak de Fransman, joetel Ploegleider Safe neemt uit- Westjindelijk de beslissing of Jala- atenkjert al dan niet zal starten in de verklaarde Montero. De inner zelf zei eerder nooit teer in Frankrijk te zullen wiel- nnen omdat hij zich niet wil act cinderwerpen aan de medische ntroles van de Franse wièler- bond. Jalabert rijdt dit seizoen op een Zwitserse licentie. De onttroonde Franse kampi oen riep gisteren in een brief in de Franse krant L'Equipe op tot een internationale oplossing voor het dopingprobleem. „De ze zaak kan niet alleen op Frans niveau worden opgelost. De oplossing kan slechts komen vanuit een internationale nor malisatie, anders zullen alleen Franse renners worden ge straft." De winnaar van de Ronde van Frankrijk krijgt dit jaar een bo nus van 2,2 miljoen franc. Om gerekend is dat 737.000 gulden. Voor de runner-up van de gele trui ligt in Parijs precies de helft klaar. De derde renner op het podium ontvangt 600.000 franc, of 200.100 gulden. Het prijzengeld loopt daarna hard af, al krijgt iedereen een bedragje mee naar huis. Voor de 150ste in de eindrangschik king is dat f. 837,50. Dagelijks is er voor de 180 deelnemers ook geld te verdienen. Misschien leuk om te weten. Lindsay Davenport staat voor het eerst in de halve finale van Wimbledon. Ze ver sloeg kampioene Jana Novotna gisteren dik, tussen veel regen door. Maar dat zat er al in, Novotna begon Wim bledon met een zwakke enkel. In Engeland en Amerika willen ze liever iets anders weten. Wie is de vader van Alexandra Stevenson, flinke Amerikaanse surprise in Londen? Haar kwartfinale tegen Jelena Dokic verregende gisteren. Dcit was lastig, maar geen ramp, kan de kwestie blijven doorsudderen. gon het ineens Engelse ponden te regenen, tot nu toe al 50.000. De vakbond van de tennissters hield evenwel vol dat Alexandra enkel hotel- en reiskosten ver goed zou krijgen omdat ze amateur is. Moeder Stevenson wilde het volle pond en dreigde direct met de rechter. Stront aan de knikker en dan smullen de Britten graag mee. De hoogste baas van Wimble don gaf tenslotte de Stevensons gelijk: wie zich niet als amateur had aangemeld voor het toer nooi is prof. De zaak Stevenson zou alsnog zijn weggeëbd als de 18-jarige Ameri kaanse rap had verloren, maar ze bleef winnen. Het nieuwe sterretje is pas achttien, nog onervaren en een aardig meis je zelfs. Moeder 'Sam' gooide echter meer olie op het vuur door te zeggen dat haar dochter regelmatig met racisme te ma ken had, net als Venus en Sere na Williams. Bovendien is het vrouwentennis een 'gevaarlijk wereldje vol lesbiennes en ver bitterde vrouwen'. Haar doch ter was pas 'een echt meisje'. „Alexandra heeft tot haar der tiende met Barbie's gespeeld en moet haar eerste zoen nog krij gen." Moeder Sam ziet er zelf op toe dat de grote boze wereld haar dochter niet in zijn klau wen krijgt. Dat ging er in Lon den in als koek. Moeder heeft dat helemaal londen rene van hattum Anna Kournikova is er in het enkelspel niet meer bij op Wimbledon. Dat scheelt veel geroddel. Tim Henman nog wel, maar daar is alles over be kend. En over boze papa Dokic - 'Father from Hell' - kan niet iedere dag opnieuw worden be richt. De Serviër met de woeste baard houdt zich bovendien rustig. Toch treurt Groot Brittannië niet: tussen de vele buien en de weinige tennispar- tijen door hebben de populaire media een nieuw verhaal én slachtoffer opge doken: Alexandra Stevenson, 18 len tes, mooie teint en behept met een knappe backhand en opslag. Dat lijkt evenwel niet inte ressant. Het verhaal is dat Alexandra alleen een moeder lijkt te heb ben: Samantha, journaliste. Geen vader kan uiteraard niet. „Sam is mijn vader en moeder tegelijk, een fantastische alleen staande ouder en ik heb alleen haar nodig", zei Alexandra in Londen. Verder geen commen taar op vragen over haar vader. Eerder was gezegd dat hij was overleden. Waarschijnlijk was er nooit diep gespit als moeder in stilte de centenkwestie van haar dochter had geregeld. Alexan dra was voor Wimbledon nog scholiere en amateur. Toen ze het hoofdtoernooi haalde, be niet gezegd, zei dochter daarna om de zaak te sussen. Dat van dat racisme misschien wel, maar dat was vroeger, bij de ju nioren. Toen was ze wel eens uitgescholden vanwege haar huidskleur, nu allang niet meer. Daarna vertelde het tienertje haar eigen verhaal. Dat ze graag danst, zingt en acteert en dat ze ook op ballet zit. Op school speelde ze onlangs de boze heks in The Wizard of Oz. Ze kon kiezen tussen de tinnen man en de boze heks en koos de boze heks. Stond gisteren al lemaal keurig in de kranten. Niettemin werd nog een keer naar haar vader gevraagd. Daarin zijn Britten vasthou dend en schaamteloos. Voor beeld van een vraag aan een speler uit een vorig Wimbledon: even voor de feiten, is je vader nou dood en je moeder ziek, of is het andersom? Dat kan in En geland. „Geen commentaar", zei Alexandra opnieuw tegen de gretige ondervragers. In Amerika spitten ze net zo graag in heikele zaken. Daar weet Bill Clinton alles van. In Fort Lauderdale werd dus afge lopen dagen al een doopakte opgedoken én gepubliceerd, met daarop de naam van Sa mantha Stevenson en voorma lig sterbasketballer Julius Erving II, in zijn tijd bekend als Dr.J. Samantha Stevenson volgde negentien jaar terug als verslag geefster de NBA-ploeg van de Philadelphia 76'ers, waar Er ving speelde. Erving heeft al ontkend. Het echte verhaal zal wel niet lang op zich laten wachten. Of ze nou wint of verliest, Alexan dra Stevenson komt met haar ferme opslag en haar knappe backhand wel terug in de schijnwerpers. Ze wordt bijge staan door Craig Kardon, oud- coach van Martina Navratilova. Dit Wimbledon is haar eerste Grand Slamtoernooi en als Kar don zich met haar bemoeit zul len er wel meer volgen, ook in Engeland. Bovendien is over zeven weken de US Open. tsK-debutant in spoor van Van Grunsven faar ||rNHEM TOM VAN DEN BERG 1aag )e gevestigde orde in de dres- DEFfursport had op een intema- lonaal kampioenschap tot voor en elort altijd een streepje voor. taaier zelden durfde het aanwe- traatïige jurykorps het aan om een lebutant na een mooie proef >p het ereschavot te plaatsen. metEen nieuweling die tot de top s herien doordrong, mocht zich roorstaan op een indrukwek- tende prestatie. De jury op het Europees kampioenschap in er Irnhem rekende gistermiddag n so,|f met die voorzichtige benade ling. Arjen Teeuwissen werd na fijn eerste optreden op een EK ïweef161 ru*n Yakumo's Goliath lp een tweede plaats gezet, rijk. De entree van de 28-jarige Teeuwissen in de arena op sportcentrum Papendal was ^gjonduit sensationeel. Juryvoor- aanjitter Eric Lette uit Zweden amnflasseerde de combinatie zelfs t eertls eerste, nog voor titelfavoriet Vnky van Grunsven met Gesti- pn Bonfire. Eerder ihaakten in [997 de Duitse Ulla Salzgeber iternpet haar paard Rusty en een uins^ar later het Nederlandse equi- ïsslepelid Coby van Baaien met de iekhengst Olympic Ferro een 0 overdonderende opmars op in ternationaal niveau, maar de Stunt van Teeuwissen was nog '"g^ijna nooit eerder vertoond. De Duitse Nicole Uphoff flikte het 1 in 1988 om met de legendarisch iGLRembrandt beslag te leggen op Grotje Olympische titel bij haar de- ndeijmut op een internationaal kampioenschap, irkt I »Wat moet ik zeggen, hier 'pen ik beduusd van", aldus Teeuwissen. „Na het zien van tnijn score dacht ik alleen maar stfwauw!'." Ondanks de record- Score van Teeuwissen en Goli- th (1878 punten), werd Duits- id andermaal Europees teamkampioen met.een totaal pan 5606 punten, voor Neder- and (5577). Al was het verschil tussen beide grootmachten kleiner dan ooit, 29 punten. In het individuele tussenklas- sement volgt Teeuwissen zijn voormalige trainster Anky van Grunsyen op de voet. Die trai ningen zijn na het Nederlands kampioenschap in Nijmegen overgenomen door Sjef Jans sen, de partner van Van Gruns ven en tevens haar levensgezel. ,Als je die foutjes niet maakt, dan sta je eerste", brulde Jans sen zijn nieuwe pupil toe. Om daar grinnikend aan toe te voe gen: „Maar dat kunnen we na tuurlijk niet hebben. Dan moet je weer een nieuwe trainer zoe ken. Maar even serieus, Arjen kan nog beter." Teeuwissen begon zijn op mars tijdens het NK. Hij ver overde met name door een prachtige kür op muziek de ti tel. Tijdens het concours hippi- que in Aken bevestigde de in ternationaal nog groene combi natie de goede vorm, onder meer met een vierde plaats in de kür. Aanvankelijk aarzelde Teeuwissen om met Goliath naar Aken af te zakken. Zijn paard maakte een enigszins vermoeide indruk. Teeuwissen: „Sjef en Anky wisten me te overtuigen toch naar Aken te gaan. Daar zat immers dezelfde jury als hier in Arnhem. En het zou een voordeel zijn dat ze Goliath al een keer in actie heb ben gezien. Ja, ze hebben na tuurlijk wel gelijk gekregen. Zowel op het NK als in Aken werd de combinatie Teeuwis- sen/Goliath met de dag beter. En eindigde het hippische duo in elke proef weer een flink stuk hoger. Na zijn optreden in Arn hem, waarvoor het publiek hem met een staande ovatie beloon de, heeft de ruiter plots zicht op. de titel. „Nou, daar denk ik dus echt niet aan", zei Teeuwissen. „Ik houd nooit ergens rekening mee, dan valt het altijd mee. Wanneer ik nu zou zeggen, ik wil bij de eerste drie eindigen en ik zou uiteindelijk op een vierde plaats uitkomen, dan zit ik met een enorme kater." Arjen Teeuw issen verbaas de met Goliath vriend en vij and. FOTO ANP ARNHEM GPD Amazone Coby van Baaien is gedurendé het Eu ropees kampioenschap dressuur in Arnhem vaak met haar gedachten bij haar vader Jan Dorre- steijn. Door een ernstige ziekte kan de 77-jarige Dorresteijn zijn dochter niet meer van nabij vol gen. Van Baaien zette haar privésores op de rug van haar toppaard Olympic Ferro echter van zich af. De combinatie scoorde gisterochtend 1783 punten in de Grand Prix, goed voor een negende plaats in de tussenstand. Ondanks zijn ziekte had de paardenfokker zijn dochter op het hart gedrukt om zich niet voor het EK terug te trekken. De combinatie gaf met verve gehoor aan dat verzoek. De trieste privé-situatie had volgens haar de prestaties niet beinvloed. „Op het moment dat je op je paard zit, denk je daar niet meer aan", was de ervaring van Van Baaien. „Ik kan die situatie dan van me afeetten. Me volledig afsluiten en op de wedstrijd concen treren." Alexandra Stevenson. londen gpd Het ging op Wimbledon ander halve week over gelijke betaling voor mannen en vrouwen. Ar gument van de tegenstanders was dat de mannen veel langer op de baan staan. Als dat de maatstaf is, moeten Steffi Graf en Venus Williams voor hun kwart finale allebei hetzelfde krijgen als de mannen. Graf had gisteren, drie regenpauzes in begrepen, zeven uur en tien mi nuten nodig om Venus Wil liams af te schudden met 6-2 3- 6 6-4. De wedstrijd overtrof het mooiste mannenduel in ander halve week. Steffi Graf heeft zeven keer Wimbledon gewonnen. Daarbij zou het blijven, was de ver wachting nadat nieuwlichters als Martina Hingis, Venus en Serena Williams en Lindsay Da venport op waren gestaan. In Parijs liet de 30-jarige Duitse drie weken terug met haar 22- ste Grand Slamtitel al zien dat ze het zelf nog geen tijd vindt om plaats te maken. Gisteren stond ze helemaal als een ko ningin op het belangrijkste cen tre court van de tenniswereld en zwaaide haar racket als een scepter. Omdat ze in Venus Williams een tegenstander had, die ook door haarzelf als de toekomsti ge nummer één wordt getipt, werd het een titanenstrijd van de eerste tot de laatste klap. Daarin won de slimste speel ster, die meer deed dan de bal alleen hard van baseline naar baseline slaan. Graf, kampioen Vein de slice backhand, koos nu en dan zelfs voor een topspin backhand om Williams te ver rassen. In de beslissende set, na drie regenpauzes, kwam ze zelfs een paar maal naar het net en volleerde. Die lef en afwisse lingen gaven net de doorslag L het duel met de gedoodverfd kroonprinses, die vocht als ee leeuwin. „Het was mijn zwaarst kwartfinale ooit," zei Graf. „Ie dereen in de kleedkamer ha het naderhand over een onge looflijke wedstrijd." Graf ha< tijdens de urenlange regenpau zes in de kleedkamer niet naa de herhalingen van haar eige wedstrijd op tv gekeken. „Ve nus keek wel. Waarom ze kee terwijl de wedstrijd nog nit was afgelopen snapte ik niet.' Uiteraard kwam de wisselin van de wacht en het afhoude van het aanstormend talent aa de orde. „Ik denk niet aan mij leeftijd. Mijn lijf wel af en toi maar ik niet. Ik denk nergen aan, ook niet aan dat ik nog iet moet presteren. Ik doe gewooi wat ik leuk vind." overveen ruud ramler Willem van Hanegem hoopt dit weekeinde uit sluitsel te krijgen over een mogelijke nieuwe werkkring. De onlangs bij AZ opgestapte trainer heeft contacten met het Spaanse Real Mallorca en de nationale ploeg van Wales. Bondscoach Neville Southall, de voormalige keeper, heeft hem gepolst voor een adviserende functie. Van Hanegem zei ook dat het weekblad Privé volgende week een artikel over hem zal rectifice ren. Volgens het bewuste stuk zou de trainer uit eigen beweging zijn vertrokken bij AZ vanwege een verhouding met een medewerkster van de club. „Ik heb in eerste instantie gedreigd met een advocaat. Maar die is niet nodig want ze hebben toegezegd dat de inhoud wordt herroepen." Kort nadat bekend werd dat Van Hanegem geen trainer meer was van AZ, zocht de clublei ding van het Engelse Nottingham Forest als eer ste contact met hem. „Die mogelijkheid is inmid dels van de baan. De voorzitter met wie ik toen sprak is daar nu weg." Forest stelde gisteren ex- intemational David Platt aan. Vervolgens kwam de trainerscarrousel op gang in Spanje waar onder meer Atletico Madrid en Valencia van oefenmeester veranderden. „Omdat ook de trainer van Real Mallorca daarbij betrok ken was, kwamen ze bij mij. Er is contact ge weest, maar voorlopig moet ik afwachten." Ook Neville Southall belde al verscheidene ke ren naar huize Van Hanegem in Overveen. „II wil dat ik hem help met de nationale ploeg. Ko mend weekeinde spreken we elkaar weei kans dat Martin Haar, zijn assistent bij AZ, Vai Hanegem volgt als deze een nieuwe werkkrin heeft gevonden, is groot. Van Hanegem heel steeds gezegd dat hij in de toekomst graag wee- samen zou werken met zijn collega en vriend Van Hanegem benadrukte ook gisteren wee dat het contact met de spelersgroep en techni sche staf altijd voortreffelijk is geweest, maar da de sfeer binnen AZ hem steeds meer een o genaam gevoel gaf. Vorige week, toen de traine al was vertrokken, kwam daar nog eens een arti kei overheen in weekblad Privé. Van Hanegen zou volgens dat stuk een verhouding hebben me een medewerkster. „Dat deed pijn. Zeker als j weet dat mijn zoontjes het heel goed met haar ei haar familie konden vinden." Navraag bij het blad leerde Van Hanegem da voorzitter Dirk Scheringa de bron zou zijn ge weest. „Hij heeft dat tegen mij, tot twee keer toi in alle toonaarden ontkend." De Alkmaarse pre ses had in een landelijke krant gezegd dat Vai Hanegem 'wegens prive-problemen' zou zijn op gestapt bij AZ. Over de aard van de problemei zei Scheringa, kon hij niets zeggen omdat dat 'd familie Van Hanegem zou schaden'. „Ook daa heb ik met hem over gesproken. Scheringa zei te gen mij dat hij doelde op de gokkasten die doo het bestuur uit het spelershome zijn verwijderd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21