Regio Onderzoek schokt groot deel politiek Het 'tasje van Huib' Nooit gedacht roeibotenverhuurder te worden Schotse taferelen in Leidse Hout Impasse rond verkoop De Sleutels opgelost H an den Bergh in bestuur UvA JjP trekt beroep tegen E,eidse Sociale Partij in De impasse rond de verkoop van 199 huizen van woning bouwvereniging De Sleutels is opgelost. Tijdens een be sloten ledenvergadering gis teravond stemden de leden alsnog in met het beleid van de corporatie. Enkele weken geleden strandde het voorstel nog, toen er na veel commo tie over de agenda een motie van wantrouwen tegen voor zitter P. van Zelm werd inge diend. De Huurders Belangenver eniging de Sleutels (HBS) loopt al enige tijd te hoop te gen de prijzen van de huizen, die alle in de Zijlwijk staan. De huurders vinden dat de woningen kampen met ge breken en veel achterstallig onderhoud. Ze willen daar om dat tien procent van de verkoopprijs aan de bewo ners wordt uitgekeerd als een bijdrage in het onderhoud. Dat idee werd gisteravond door de meerderheid van de aanwezige leden afgewezen. Volgens De Sleutels verliep de vergadering, ondanks de forse tegenstellingen, deze keer in een constructieve sfeer. De verkoop van de wo ningen, waarvan er overigens al 33 van de hand zijn ge gaan, gaat nu gewoon door. De motie van wantrouwen tegen voorzitter Van Zelm is gisteravond niet aan de orde gekomen. Van Zelm is op va kantie en het bestuur vond het niet goed de motie zon der haar te behandelen. De kwestie is nu doorgeschoven naar een volgende ledenver gadering, die waarschijnlijk na de zomer wordt gehou den. JDAG2 JULI 1999 wim wegman, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 )rietal opgepakt na poging tot inbraak iden» Drie mannen zijn vannacht aangehouden na twee po- 'tlj ngen tot inbraak aan het Vijf Meiplein. Rond 3.15 uur werd bij »n boekhandel en bakkerij geprobeerd de glazen voordeur te irceren. Toen de politie verscheen, ging het drietal er in een jto vandoor. Zij werden op de Churchilllaan aangehouden, et gaat om een 25-jarige Hagenaar en twee mannen uit Sche- jningen van 32 en 34. uitwerpen: naar Leids voorbeeld otwerpen De stad Antwerpen is bijzonder geïnteresseerd in et project Toezicht door Jongeren zoals dat in Leiden al een idlang met succes draait. Een vijftal directe betrokkenen heeft isteren in de Belgische stad een presentatie gegeven waarbij pwel de burgemeester als de hoofdcommissaris van politie inwezig waren. Toezicht door Jongeren is een project van de meente, politie en jeugdzorg. Ook steden als Haarlem, Gouda Delft overwegen dit concept over te nemen. aakstraf voor autokraker o. flfn haag/leiden Wegens acht autokraken is een 21-jarige Lei- Itr /7Pnaar veroordeeld tot 180 uur dienstverlening en vier maan den voorwaardelijke celstraf. De straf was conform de eis van de ^P^ffïcier van justitie in Den Haag. Aan een van de gedupeerde moet hij 400 gulden schadevergoeding betalen, oktober en september pleegde de Leidenaar de kraken sa- ïen met een vriend. De Leidenaar bleef met zijn brommer op e uitkijk staan terwijl zijn vriend cd's, autoradio's, mobiele te- tfoons en een zonnebril uit auto's haalde. Die vriend, een min- erjarige, moet nog voor zijn aandeel in de inbraken voor de |^Bnderrechter verschijnen. Drs. Greetje van den Bergh uit Leiden is benoemd tot het College van Bestuur van de Universiteit van Amster- ^Ham (UvA). Zij vult daarmee de vacature die ontstond toen be- ^Huurslid dr. Sijbolt Noorda op 4 januari de overleden Jankarei ■Wevers als voorzitter opvolgde. Van den Bergh begint haar ^Srerkzaamheden bij de aanvang van het studiejaar 1999-2000. ^Ban den Bergh (1947) studeerde vertaalwetenschap aan de UvA. ^Bij werkte als literair vertaler en publicist bij NRC Handelsblad ■Ht als beleidsmedewerker bij het ministerie van Binnenlandse Van 1993 tot 1997 was ze algemeen secretaris van de Ne- HBerlandse Taalunie. Daarna werd zij hoofdinspecteur Hoger ZffiS)ndenvijs. ~>edro Peters verlaat Leiden Een groot deel van de Leidse politiek is geschokt door de bevindingen van bureau Bakkenist bij de dienst Cultuur en Educatie van de gemeente. Vooral de ernst van de problemen bij de dienst, en ook hoe diep die zitten, heeft PvdA, WD, Groenlinks, SP en CDA overdonderd. Tegelijk maken PvdA en Groenlinks zich grote zorgen over hoe de dienst er weer bovenop moet komen. leiden robbert minkhorst Bakkenist deed in opdracht van de gemeente onderzoek naar Cultuur en Educatie. B en W besloten tot dat onderzoek na dat de directeur van de dienst L. Schepman het college had ingelicht over de problemen binnen haar afdeling. Bakkenist concludeert dat ambtenaren, directeuren en wethouders te vaak op eigen houtje opereren, de financiële administratie niet op orde is en er een groot ge brek aan vertrouwen is. „Het ernstigste vermoeden dat we hadden, wordt ruim schoots bevestigd", vindt frac tiespecialist A. Geertsema van oppositiepartij WD. „Er wordt duidelijk gemaakt hoe het zover heeft kunnen doorrotten. De wethouders hebben erbij geze ten en keken ernaar." De WD vindt de twee tot drie jaar die nodig is om orde op zaken te stellen 'een nogal zorgelijke constatering'. Geertsema wil in elk geval dat de financiële dienst eerst wordt gesaneerd, en dat pas dan de gaten in de begroting worden gedicht. „Dit heeft al meer dan drie miljoen gulden gekost, terwijl nog on duidelijk is hoeveel het nog meer gaat kosten." „Wat ik het ergste vind", laat SP-fractievoorzitter C. Vergeer weten, „is dat het rapport con cludeert dat sturing totaal afwe zig is. De ene wethouder zegt zus en de ander zo, waardoor mensen niet weten wat ze moe ten doen. Dan heeft het college de mond vol van collegiaal be stuur. Daar is dus kennelijk geen sprake van." Vergeer vraagt om een debat in de ge meenteraad over de problema tiek bij Cultuur en Educatie. „De wethouders moeten de kans krijgen om zich te verdedi gen. Als ze dat niet lukt, vrees ik voor het politieke leven van een of meerdere wethouders. Ja, ik neem de zaak zo hoog op." Geertsema wil niet zo ver gaan als Vergeer. „Er zal geen meer derheid zijn om het college naar huis te sturen. Dat komt de zaak ook niet ten goede." „Het heeft mij verrast dat de problemen zo diep en breed zijn", zegt fractiespecialist G. van den Berg van de PvdA. „We weten niet waar we moeten be ginnen en wat we allemaal moeten aanpakken. Dat maakt het extra zorgelijk. Er is tenmin ste niemand die kan zeggen: het ligt niet op mijn bordje." S. ter Harmsel (GroenLinks): „Alle problemen bij elkaar maakt het ingewikkeld om een oplossing te vinden. Het college heeft in ieder geval de ernst van de situ atie niet ingezien. In hoeverre waren de wethouders op de hoogte?" O. Welling, D66-frac- tievoorzitter, kijkt vooral in ei gen kring: „Heeft de gemeente raad tijdig en adequaat gerea geerd? Nee. Ik heb andere raadsleden onvoldoende weten te overtuigen van de noodzaak i om maatregelen te nemen. En I een deel van de problemen treft I meer diensten dan alleen Cul tuur en Educatie." Het CDA en RPF/SGP/GPV willen dat zo snel mogelijk wordt bqgonnen aan het oplos sen van de problemen binnen de dienst. F. van As van klein rechts: „Ik zie licht in de verte van de lange tunnel." M. de Jonge (CDA): Het is ontzettend goed dat we het rapport heb ben. Nu kunnen we gericht aan de slag met wat niet deugt." Negatieve reclame voor je zaak, een weinig vlei ende opmerking? Geen probleem. Herhaal ge woon de woorden van degene die je dat geleverd heeft. Met een knipoog. En ziedaar: je weet in eens aller ogen op je gericht. Hans Edink, van de Leidse Stripshop, is dat in elk geval goed gelukt. Die liet doodleuk een naar citaat van wethouder Huib Kruijt over zijn winkel op linnen tasjes drukken. 'Maar...het is natuurlijk niet zo dat ie mand uit Rijnsburg speciaal naar Leiden komt voor de stripwinkel'. Een aardig stuntje, zo bleek, aan positieve reacties geen gebrek, zegt Edink. Kruijt plaatste die opmerking een poosje terug in deze krant toen het Aalmarlriproject ter sprake kwam. Een paar winkeliers, behalve van de de Leidse Stripshop ook van Starket, Grieks restau rant Apollo en de Witte Snackbar uit de Vrou- wensteeg hadden een brief aan de gemeente ge stuurd, waarin zij stelden dat Leiden veel te wei nig aandacht besteedt aan de kleine onderne mers bij de plannenmakerij voor het Aalmarktge bied. Stadsgehoorzaal, Vroom en Dreesmann, LVC en Minerva, dat zijn de namen die in de be richtgeving van en over de gemeente steeds op duiken. Maar wat er met de kleine winkels moet gebeuren in de plannen is nog volstrekt onduide lijk, zo stelden ze. In een reactie liet Kruijt weten dat de gemeente wel degelijk in het wel en wee van de kleine mid denstand geïnteresseerd is. Alleen kan volgens hem de aantrekkingskracht van Leiden op men sen van buiten de stad vergroot worden, wan neer zich echte publiekstrekkers in het gebied vestigen. In dat verband noemde hij de ook de 'klant uit Rijnsburg'. Een verkeerde opmerking, vindt Edink. Eentje ook die kant noch wal raakt en beslist niet is ge stoeld op statistische gegevens. Zo ontstond ook het idee voor 'het tasje van Huib' „Ik heb hier per week zo'n driehonderd mensen in de zaak die iets kopen. Dat is best veel. En van die driehon derd komt de helft van buiten Leiden. Dat zie ik aan de kaarten in mijn klantenbestand. Haarlem, Noordwijk, Katwijk, Zoetermeer, Alphen, Bos koop...Er komt hier zelfs elk jaar een Duitser. Niet dat hij speciaal uit Duitsland naar de Strip shop komt, maar als hij in de buurt van Leiden is, komt hij toch even langs. Voor de nieuwste Kuif je-spullen. Dat zegt wel iets." Al reacties gekregen van de gemeente op zijn linnen tasjes? „Nee. En wat die brief betreft, we hebben netjes een bevestiging van ontvangst ge kregen, maar daar is het dan ook zo'n beetje bij gebleven. Goed, we hebben een gesprekje gehad met twee ambtenaren over de plannen. Maar ons is toen niet duidelijk gemaakt, wat er met de klei ne winkels hier moet gebeuren. En het verslag van dat gesprek dat we toegestuurd zouden krij gen, hebben we nooit ontvangen. Echt, de ge meente heeft gewoon maling aan ons." Wethouder Kruijt was niet bereikbaar voor commentaar. Zorgen over Cultuur en Educatie eiden Pedro Peters (47) vertrekt per 1 september als directeur an de gemeentelijke dienst Milieu en Beheer. Peters wordt al- j||||emeen directeur van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf Utrecht. Hljllij was sinds 1982 in dienst bij de gemeente Leiden, eerst als fj- inderwijsadviseur, later als hoofd van de directie Onderwijs en Ie dienst Cultuur en Educatie. Sinds april 1994 was hij zowel di- ecteur van Milieu en Beheer als van de Gevulei. In zijn tijd als lirecteur heeft Peters zich vooal bezig gehouden met de invoe- J Jing van het wijkgericht werken van Milieu en Beheer. Verder -*wam onder zijn leiding de sector Stadstoezicht tot stand en anitapte de gemeente over op een nieuw systeerrï'van vuilinzame- ing. Het Gemeentelijk Vervoerbedrijf Utrecht heeft ongeveer '00 werknemers in dienst en vervoert per jaar zo'n 32 miljoen passagiers. Het bedrijf is goed voor een jaaromzet van 90 mil- oen gulden. en warring probeert te zaaien on- iRlos ponit der de SP-kiezers", aldus Ver- RLeidse afdeling van de Soci- tische Partij heeft na overleg t het hoofdbestuur van de het beroep ingetrokken te- *>r in de naam Leidse Sociale irtij van het raadslid Daan bos. Uit eerdere uitspraken in de Raad van State blijkt vol- ins SP-fractievoorzitter Cor ïrgeer dat er weinig kans is idig h dit te winnen. Vergeer )udt overigens wel bezwaren J^jjen de naam van de nieuwe trtij. „Ik blijf van mening dat )os, die op de loop is gegaan met een zetel van de SP, ver geer. Sloos is blij met het besluit van zijn oud-partijgenoten en zegt te hopen op een goede sa menwerking met respect voor elkaar. „Ik vind het wel jammer dat Cor nooit goed begrepen heeft waarom ik ben wegge gaan en nooit gereageerd heeft op mijn argumenten", aldus Sloos. „Hier ga ik niet op in, maar ik wens Daan succes met zijn partij", reageert Vergeer. Sloos verwacht binnen enkele weken bestuur en statuten van zijn partij te kunnen presente ren. Druk was het gisteren niet tijdens de Highland games van Quintus. Wel traditioneel. FOTO TACO VAN DER EB leiden marieke de wit Een groepje van acht studentes loopt, met de slaap nog in de ogen, het veld van de Leidse Hout op waar hun vereniging Quin tus vandaag Schotse Highland Games houdt. Het is na enen, de spelen zijn al een uur of wat aan de gang, maar echt fanatiek gaat het er nog niet aan toe. Boomstam men en hamers liggen klaar om geworpen te worden. Maar pas vier van de veertien studententeams zijn aanwezig. „Zeker een nieuw dispuut", buldert Bram Degeling, organisator van de spelen, in zijn microfoon als hij de studentes in het oog krijgt. „Jullie zijn keurig op tijd." Ze kijken glazig in zijn glimmende ogen. De inge huurde doedelzakspeler zet een nieuw lied in. Quintus bestaat twintig jaar en een van de activiteiten ter gelegenheid daarvan vor men deze traditionele Schotse spelen. Het feest van de avond daarvoor is veel studen ten echter niet in de koude kleren gaan zit ten. Dat verklaart de lage opkomst, zegt Jo ris van der Lugt van de vereniging. „We zijn nu alle disputen aan het bellen om ze uit bed te halen." Elk dispuut vormt een team dat dertien spelen uitvoert als boomstamwerpen, ko gelstoten en vatrollen. Het dispuut met de meeste punten krijgt een prijs. „Wel origi neel", vonden ze de mogelijkheid om Highland Games te houden. „Weer eens wat anders dan een normaal sportweekein de." Is ze hem vroeger hadden ge raagd wat wil je worden, had larco Vermij nooit geant woord roeibotenverhuurder. 'och is hij sinds april de nieu we baas van Botenverhuur 't Jalgewater aan de Weddesteeg. iamen met zijn vriendin ilaatste hij een advertentie met laarin het verzoek om een woonschip met ligplaats in Lei- len. Sjaak Veringa, de vorige ïigenaar van de Botenverhuur, eageerde. Ja, hij had een schip, le Berezina en ja, hij had een igplek maar er zat ook nog het ten en ander bij. Roeiboten, ano's en waterfietsen bijvoor- >eeld. De 35-jarige Vermij be sprak de situatie met zijn vrien din, onderhandelde met Verin- ga en hapte toe. Er was echter nog één probleempje. De Bere zina was te klein. Daarvoor in de plaats ligt nu het schip De Liefde, dat wél groot genoeg is. De afgelopen maanden is Ver mij vooral bezig geweest zijn 'botenpark' op te knappen. De roeiboten zijn zo goed als klaar en momenteel worden de ka no's en waterfietsen onder handen genomen. Hij is sinds half april open en wil tot half oktober blijven verhuren. Van maandag tot en met donderdag van 12.00 tot 22.00 uur en vrij dag tot en met zondag van 11.00 tot 22.00 uur. „Maar ik ben flexibel want per slot van rekening woon ik naast mijn werk." Vermij woonde in Voorburg, Edam en vervolgens 17 jaar in Amsterdam. „Die stad en Lei den lijken erg veel op elkaar." Hij gaf zeilies in Friesland en heeft 'iets' met water. „Er is geen plek waar je zo tot rust kan komen." Het is dan ook niet verwonderlijk dat hij het op zijn nieuwe stek tegenover molen De Put naar zijn zin heeft. „Mensen komen bij mij voor een uitje en hebben dus plezier. Het is hier een prachti ge plek en ik heb al een goed voorjaar gedraaid. Daarnaast krijg ik complimentjes. De planten rond het koffiehuis doen het zo goed, hoor ik regel matig en na het opknappen van de roeiboten werd mij ge vraagd of ik nieuwe had ge kocht." Toch is hij een vreemde eend in de bijt in de botenverhuur- branche. „Ik ben beeldend kunstenaar. Ik wil wel 's win ters blijven schilderen en in de zomer exposeren. Momenteel is er van mij een expositie te zien in Veere. Het is de bedoe ling dat mijn schilderijen ook in het koffiehuis bij de boten verhuur komen te hangen." Maar dgt is toekomstmuziek. Het onderhoud aan de boten en de koffieruimte bij de ver- huurruimte staat voorop. En daarnaast hoopt hij op veel zon en veel werk. Eén ding weet hij echter zeker. „Motorboten ver huren zal ik nooit gaan doen. deuren komt te staan, neemt met de dag toe. De bakker op de hoek gaat dicht, de slager neemt het er een paar weken van en de groentenman ver dwijnt eveneens een dag of 20 naar de Spaanse costa's. Het personeel van de Biblio theek Leiden vormt hierop geen uitzondering. Het filiaal in 't Spoortje aan de Bernhardka- de is daarom gesloten van 12 tot en met 30 juli. De leeszaal aan de Trix Terwindtstraat in de Stevenshof sluit haar deuren van 7 tot en met 21 augustus. Die periode wordt tevens aan gegrepen om daar nieuwe vloerbedekking te leggen. Ten slotte rijdt de bibliobus niet van 26 juli tot en met 13 augus tus. Toch is er ook goed nieuws voor boekenwurmen. De lees zaal aan de Nieuwstraat en de bibliotheek aan de Rosmolen in de Merenwijk blijven de hele zomer gewoon open. Daar kan iedereen terecht óm boeken in te leveren of te lenen. Een le nerspas van de Bibliotheek Lei den is in alle vestigingen geldig. Vakantie 2 Over vakantie gesproken. De Blauwe Steen gaat er ook tijde lijk tussenuit. Gedurende de komende twee maanden ver schijnt onze rubriek dan ook niet. Dat betekent niet dat wij onbereikbaar zijn. Voor tips kunt u altijd bellen: 071 - 5356439. eric-jan berendsen Roeien en kanoën door Leiden is veel beter dan in zo'n stin kende bak door de stad te va ren." Vakantie Ja, ja, de vakantieperiode komt er weer aan. De kans dat u op diverse plekken voor gesloten Marco Vermij: „Amsterdam en Leiden lijken erg veel op elkaar." FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13