Hibiscus-Q 95 Mesten, maaien en dan vakantie Rijp en Groen Tuin in de lommer 'Vlinder vliegt als een gek terug' 1 VRIJDAG 2 JULI 1999 —IJ DA' REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-51 WÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmm HET ADRES VOOR AL UW TUINPLANTEN ■mÊÊÊÈÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÈÊÊÊÊÊÊÊÊMm CRYPTOGRAM horizontaal: 1. Er hoort een goede zwemmer in zijn schoepen! (8); 5. Vochtig hout controleren (8); 6. Ten slotte bijt men hierbij op een houtje (4); 8. Er hoort een auto in deze vesting (4): 10. Op de dansvloer valt drank niet in de smaak (5): 12. Geplooide hals kraag om de grond los te ma ken (5). verticaal: 1Een verkeerde kinderziekte is een tegenvaller (6); 2. Drink- mond (6); 3. Onderwijs in de Fi le? (5); 4. Vertegenwoordiger in een wagentje (5); 7. Een zeme laar zal niet in het leger komen (5); 9. Raak buitenkansje (4); 11. Uitblinkende kaart (3). OPLOSSING VAN DONDER DAG: Horizontaal: 1. Navrant; 8. gua no; 10. kaai; 12. iglo; 14. si; 15. sim; 16. au; 17. rot; 19. ons; 21. esp; 22. oke; 23. hak; 25. ara; 26. do; 27. aas; 28. ai; 30. atol; 32. torn; 34. boter; 36. citeren. Verticaal: 2. Aga; 3. vuist; 4. ra; 5. animo; 6. nog; 7. aks; 9. nou; 11. airshot; 13. laskaar; 18. opa; 20. nor; 24. kalot; 25. aster; 26. dar; 29. ink; 31. obi; 33. ore; 35. te. HEINZ Ook de keizersmantelvlinder is op de rode lijst terecht gekomen. FOTO GPD/HERMAN BERKHOUT Tabaksplant met genen Het Health Sciences Centre in London, Ontario (Canada) gaaÖO NI tabaksplanten kweken waarin genen zitten die het eiwit Intei leukine-10 gaan produceren. Deze stof werkt als een soort as rine en zit van nature al in het menselijk lichaam. Aanvulling zou helpen tegen ontregelde darmen, darmontstekingen en aandoeningen als de ziekte van Chrohn. Volgens centrum-di recteur dr. Anthony Jevkinar gaat het om een uniek experim< met een veldtest van planten die menselijke genen bevatten. Wetenschappers hopen op een doorbraak in het produceren van beter betaalbare medicijnen. Van Interleukine wordt ge zegd dat het een effectieve behandeling biedt, maar dat het v te duur is om uitgebreid te kunnen toepassen. Door planten met de juiste genen het werk te laten doen, kan het veel goec koper. D5 Tl Engelse tuin Zeventien soorten inmiddels uitgestor\>en Planten hebben daglicht nodig om in leven te blijven. Alleen als er voldoen de daglicht is kunnen ze uit het koolzuur in de lucht de voedingsstoffen maken die ze nodig hebben. Maar daglicht is nog iets anders dan zonlicht. Daglicht is er ook, zij het in mindere mate in de schaduw en zeker in halfscha duw. In de praktijk blijken veel meer planten dan we veron derstellen het wonderwel te doen in de scha duw. Ik ken tui nen in de lom mer die er veel romantischer, veel mooier uit zien dan de zon overgoten tui nen. Immers bomen geven een heel apart aspect aan de tuin en vergro ten deze visueel omdat ze als het ware een ver binding vormen met de hemel. Daarom nu eens een stukje over schaduwtuinen. Maar eerst eens wat we schaduw noemen in de tuin. De aller- makkelijkste formulering luidt: een stukje grond waar tussen 11 en 16 uur geen zon komt. Iets gecompliceerder klinkt een stukje grond waar midzomer niet langer dan drie uur zon komt. Schijnt ze langer dan spreken we van halfschaduw en schijnt de zon op datzelfde stukje grond meer dan zeven uur per etmaal dan hebben we het over zonnig. Zo is alles keu rig in een formule gepast. Maar nu de praktijk: we hebben een tuin met weinig zon maar willen toch een leuke aanleg. Niet alleen maar varens natuur lijk, maar met gevarieerde be planting. Eerst eens welke vorm we prefereren voor de tuin. De steeds meer opgang makende formele tuin doet het "Wonder wel in de schaduw. Immers buxus en taxushaagjes gedijen zelfs in diepe schaduw. Als we de vakken die ze omzomen dan ook nog vullen met grondbe- dekkers of planten die scha- duwbestendig zijn is er geen enkel probleem meer. Immers de verharde paden hebben geen zon nodig. De Japanse tuin waarover ik al eens geschreven heb zal het ze ker ook doen in de halfscha duw, zij het dat het water dat bij dit soort aanleg hoort, wel voldoende zon moet krijgen. Een vijver in de schaduw is nu eenmaal geen succes, maar de beplanting met rododendrons, camelia's en esdoorns doet het zeker goed evenals de grondbe- dekkers die de open ruimte vul len. En nu komen we bij de tuin aanleg die tot dan toe de meest bekende en toegepaste was. een afleiding van de Engelse landschapstuin: een gazon met daaromheen een border van struiken en planten. Gras doet het wel in de halfschaduw maar is kwetsbaarder dan in de volle zon. Dus is het aan te raden om zogenaamde stapstenen aan te brengen op weg van bijvoorbeeld huis naar terras dan wel kinderspeelplaats. En nu de randbe- planting. Daarbij dienen we, net als bij elke aanleg, re kening te houden met de grondsoort. Kalkrijke grond is ten enenmale niet geschikt voor bij voorbeeld rodo dendrons en came lia's. Over het alge meen houden alle schaduwplanten van licht zure tot neutrale grond met voldoende humus want schaduwplan ten houden nu eenmaal van vocht in de grond. Kijken we naar de struiken die geschikt zijn voor schaduw dan ontdek ken we een hele reeks. Ik zal ze hier noemen, zoveel mogelijk met de Nederlandse naam, als ik die niet ken dan maar in het Latijn. Uiteraard is dit rijtje niet helemaal compleet maar wel een goede handleiding voor hen die een mooie schaduw- tuin nastreven. Aucuba, Deutzia, Cornus, Viburnum, Mahonia, taxus, krentenboom- pje, braam, zwarte bes, honds roos (niet te verwarren met an dere rozen) rododendron, ca melia, kamperfoeliesoorten, hulst, kardinaalsmuts, liguster en zelfs sommige sierkersen doen het goed in de schadu- w.En nu de vaste planten. Ook daarin is een grote keuze. He laas denken veel mensen dat schaduw alleen geschikt is voor varens. Er zijn ook volop bloei ende planten en planten met interessant blad die het goed doen zonder volle zon.Anemo- nen, akelei soorten, geitebaEud, schoenlappersplant, tranend hartje, dovenetel, hertshooi, maarts viooltje, primula, ker stroos, lelietje der dalen, Hosta, Duchesnea, Waldsteinia, Brug- mansia, Pachysandra, Epimedi- um, Euphorbia. Kortom een heleboel, waaraan zeker nog een aantal toe te voegen is. Dit rijtje is om bezitters van scha duwtuinen op dreef te helpen. GREET BUCHNER geeft antwoord op POSTBUS 507 3002 PA HAARLEM Nu heggenmus en merel hun jongen de wijde vogelwereld in hebben gestuurd, kunnen de hagen met een gerust hart wor den geknipt. De nesten zijn leeg. Complete mezengezinnen bezoeken nu druk kwinkele rend uw tuin, op zoek naar in secten. In de tuin verschijnen steeds meer bloemen, als de uitgebloeide stelselmatig wor den weggeknipt. Bij de rodo dendrons is dat een beetje moeilijk. Vlak naast de bruine overblijfselen schieten twee lichtgroene scheuten op, de bloemknoppen voor volgend voorjaar. Met duim en wijsvin ger worden de bruine sprieten tussen de groene vandaan ge knakt. Hier of daar zal er ook wel eens een toekomstige bloemknop sneuvelen. Niet ge treurd, er blijven er voldoende over. De struik ziet er weer fris groen uit. Strooi nog wat turf molm op de wortels, dan blijft de grond vochtig. Hetzelfde kan tussen jonge heidestruiken, zo dat de zon niet op de wortels schijnt. Bij de rozen worden de uitge bloeide bloemen weggeknipt. Behalve als men bij de botani sche rozen de bottels over en kele maanden wilt zien kleuren. Hoe 'diep' moet worden ge snoeid? Vuistregel is: even bo ven een vijftallig blad. Bij deze zomersnoei kan ook het model van de heester worden bijge knipt. Meestal kan dit worden beperkt tot het terugsnoeien van te lange takken. Ook bij niet doorbloeiende klimrozen kan men de lange takken fiks terug snoeien, zodat jonge scheuten, waarop ze volgend seizoen bloeien, hun kans krijgen. Laatste maal Het is van groot belang om ui terlijk midden juli voor de laat ste maal rozenmest toe te die nen. Dat kan gedroogde koe mest zijn of speciale rozenmest met magnesium. De mest wordt door de grond gewerkt en als het niet regent krijgen de rozen een goede gietbeurt. Wordt er later gemest, dan heb ben nieuwe scheuten onvol doende tijd om voor de winter af te rijpen. Bij de uitgebloeide pioenrozen mogen de bloemstengels pas in het najaar worden afgeknipt, anders kan de plant gaan rot ten. Geef de plant wel flink wat mest om te groeien. Regel de verzorging van de tuin, als de vakantietijd aanbreekt, met een goede buur. Vlak voor vertrek kan het gazon nog worden ge maaid. Niet te kort, want an- vlinders angstvallig dicht opge schoven naar de marges van de gevreesde Rode Lijst. Het klein koolwitje bijvoorbeeld was in 1990 nog veelvuldig te zien. Nu, bijna tien jaar later, resteert van dit beestje nog een krappe der tig procent. Alleen vlinders als het koevinkje, oranje zandoogje en het zwartsprietdikkopje doen het goed. De sombere cijfers over de dag vlinderstand komen van de Vlinderstichting uit Wagenin- gen. Deze natuurvereniging heeft sinds 1990 een landelijk meetnet voor dagvlinders aan gelegd. Vrijwilligers uit het hele land lopen op driehonderd lo caties wekelijks een vast traject en brengen daarbij nauwkeurig aantallen en soorten vlinders in kaart. Deze vaste methode van inventariseren maakt dat de cij fers zeer betrouwbaar zijn. En dat is volgens Kars Veling van de Vlinderstichting nodig ook. „De vlinderstand kan van jaar tot jaar nogal sterk fluctueren. Twee slechte zomers, en de aantallen schieten naar bene den. Dat komt, doordat vlinders maar twee weken de tijd heb ben om zich voort te planten. Als het in die korte periode tien dagen slecht weer is. dan heeft een vlinder maar vier dagen de tijd om een partner te zoeken en voldoende voedsel te vinden ders kunnen de wortels ver branden. Misschien is er nog een scha duwrijk hoekje van enkele van uw favoriete tweejarigen te zaaien zoals vingerhoedskruid, muurbloem, violen, judaspen ning? Terug van vakantie kun nen ze worden gespeend om ze tegen het eind van het seizoen op hun plek in de tuin te zetten. Wat de violen betreft: de trend is de kleinbloemige in bakken te planten. De grootbloemige zogenoemde ijsviolen, die al in de winter kunnen bloeien, kun nen in de volle grond. Een oude naam voor strobloe- men is 'immortelle', zoals Stati- ce. Ze worden in bosjes onder een afdakje gehangen om in de wind en uit de zon te drogen. Denk ook aan de planten met leuke zaaddozen, die in bloem- stukjes te verwerken zijn, zoals papaver, Siberische lis en edel weiss, lampionplant en vele grassen die langs het wandel pad kunnen worden aangetrof fen. Bloeit van augustus tot oktober. 14, In verschillende kleuren. Maat 40/50. VOOf GELDIG T/M 8 JULI OF ZOLANG DE VOORRAAD STREKT De zilveren maan staat op voor het leggen van de eitjes. En dat is te weinig. De slechte zomers van de afgelopen twee jaar hebben weliswaar hun in vloed op de nieuwe cijfers, maar kunnen niet als de grote boosdoener worden aangewe zen. Hier is meer aan de hand." Achter de teruggang van de vlinderstand vermoedt Karsten de toenemende verdroging van de lijst van bedreigde soorten. FOTO GPD/JACQUES ZORGMAN de bodem. „Vlindersoorten zijn vaak op één plant gespeciali seerd. De rups van de zilveren maan gedijt alleen op het moe rasviooltje, een plant die in nat te graslanden voorkomt. Bij verdroging verdwijnt niet alleen deze plant, maar ook de vlin der. Hetzelfde geldt voor de duinparelmoervlinder. Door vergrassing van de duinen in Meyendel is het duinviooltje onder druk komen te staan. En daarmee is ook de duinparel moervlinder in dat gebied een zeldzaamheid geworden." Natte gebieden zijn bij veel vlinders doorgaans favoriet, maar het moet volgens Karsten vooral ook wanordelijk zijn. „Door de opwarming van de aarde komen in Zuid-Limburg soms enkele nieuwe soorten de grens over. Maar ze vliegen als een gek weer terug, omdat e(t he< weiland, gazon of grasland i(oo V Nederland geknipt, geschor^.04 h en geharkt wordt. Daar hebbgran vlinders een enorme hekel a{u T Hoe het ook zij, het uitstervé02t' van vlinders is een sterk sigrfs Pe dat wé niet goed omgaan mta n onze natuurlijke omgeving. 1 zijn hard op weg om het milt04 T te verpesten. Daar moeten vPj|r® iets aan doen. En snel ook." 'AD Een rondfladderende vlinder, het begint in Nederland zo langzamerhand een zeldzaam heid te worden. Aan het begin van de eeuw vlogen door het land nog zeventig soorten. Dat aantal is inmiddels zeer fors te ruggelopen. Zeventien vlindersoorten zijn intussen volledig uitgestorven, terwijl dertig soorten in hun voortbestaan worden bedreigd en op de Rode Lijst zijn beland. Het uitsterven van zeldzame diersoorten is bijna een van zelfsprekendheid geworden. Maar de teloorgang van de vlin der zet zich nu ook op een an der vlak door. Uit tellingen blijkt namelijk dat ook veel al gemeen voorkomende vlinders sterk in aantal zijn gedaald. In enkele jaren tijd zijn deze De hortensia of Hydrangea zoals die officieel heet, is een plai die de vensterbank kan opsieren, maar ook tot tien meter ho te in een boom kan klimmen. Een bekend beeld is een Engel; tuin met vele grote hortensia's met dikke roze bloempluimer vj Maar een hortensia met mooie grove bladeren aan de vijver- rand in een Japanse tuin behoort net zo goed tot de mogelijk J den. Het hortensia-sortiment telt wel tachtig soorten. In de naam Hydrangea zit het Griekse woord hydra; dat staat voor water. De hortensia wil veel water. Plant hem in een vochtige humusrijke grond. Dan kan de hortensia probleemloos in c volle zon staan. Snoeien van hortensia's is doorgaans niet aai te bevelen. De meeste soorten maken namelijk het ene jaar h bloemknoppen aan, om in het volgende jaar volop te kunnen bloeien.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10