Richtingenstrijd Groenen opgelaaid Het begin van het einde van Milosevic Buitenland Vonnis doet Nederlandse Koerden pijn Belgische gemeenten weren Turkse zender IRA-slachtoffers gevonden JOENSDAG 30 JUNI 1999 Honderden doden op Sri Lanka colombo Srilankaanse regeringstroepen hebben sinds zater dag bij een offensief meer dan 250 rebellen van de Tamil Tijgers gedood. Dat meldde de Srilankaanse regering gisteren. Het re- ;eringsleger heeft naar eigen zeggen sinds zaterdag 67 vierkante dlometer land op het Bevrijdingsleger van Tamil Eelam (LITE) veroverd. Het leger trekt aan de westkust op in noordelijke rich ting. De afgelopen maanden heeft het regeringsleger een reeks soortgelijke operaties uitgevoerd tegen de rebellen van het LT- TE. De Tamil Tijgers strijden sinds 1983 voor een eigen staat in het noorden en oosten van het land. India herovert berg in Kashmir dras Het Indiase leger heeft gisteren de bergpiek Point 4.700 in het Indiase gedeelte van Kashmir op islamitische guerrillastrij ders heroverd. De top ligt vijf kilometer van de bestandslijn tus sen India en Pakistan, die in 1972 werd overeengekomen. Vol gens Indiase legerwoordvoerders zijn bij de bestorming aan In- h diase zijde 25 doden gevallen, en onder de infiltranten 15 tot 24. Er vielen aan beide zijden in totaal zeker tachtig gewonden. De strijd om de '4.700' maakte deel uit van het Indiase offensief om de strategisch belangrijke Tiger Hill terug te veroveren. Deze vijfduizend meter hoge berg kijkt uit over de snelweg die de le- h vensader vormt voor het Indiase Noord-Kashmir. Weer geen debat over Wijdenbosch Paramaribo Het is het Surinaamse parlement gisteren opnieuw niet gelukt te vergaderen over de procedure om president Wij denbosch af te zetten en de verkiezing van een nieuwe presi dent en vice-president voor te bereiden. Evenals twee weken geleden was de vereiste meerderheid van 26 leden niet aanwe zig. De politieke impasse duurt nu al een maand. Op 1 juni nam het parlement een motie van wantrouwen tegen Wijdenbosch aan. De president weigert echter op te stappen. De oppositie wil een interim-kabinet onder leiding van ex-bankier André Telting om orde op zaken te stellen en verkiezingen voor te breiden. Akkoord Europa en Zuid-Amerika Rio de janeiro» Europa, Latijns-Amerika en het Caribisch gebied ytectl hebben tijdens de Rio-top besloten een strategisch partner ed schap te vormen voor samenwerking op economisch en politiek vip.L gebied. In de 69 punten tellende "Verklaring van Rio' is afge- sproken samen te werken op het gebied van mensenrechten, terrorismebestrijding en technologie. Ook hebben de landen af- lytecl gesproken de handel te liberaliseren. Het aanhalen van de ban- hh den is tevens een uitdaging aan de VS, die traditioneel vëel in- ^Hvloed in Zuid-Amerika hebben. In de slotverklaring werd niets HHgezegd over de Amerikaanse wet waarmee bedrijven kunnen jk LyCWorden gestraft als zij op Cuba investeren. Cuba wilde graag dat ti Col(de top een veroordeling van de wet zou uitspreken. irand Korea doodt 23 kinderen RIseoul Door een brand in een Zuid-Koreaans vakantiekamp bij le hoofdstad Seoul zijn gisteren zeker 23 kinderen om het leven ;ekomen. Twee kinderen en een leraar raakten gewond, aldus le politie. Het ging om scholieren van basis- en kleuterscholen, iommige kinderen kwamen om omdat het provisorische ge- iouw van hout en golfplaten gedeeltelijk instortte. Andere kin leren zijn levend verbrand of gestikt. Zo'n vijfhonderd kinde en. voor het merendeel zes jaar oud, brachten hun vakantie loor in het gebouw van drie verdiepingen, 's Nachts brak op de jveede etage brand uit, waarna het vuur zich snel verspreidde aar de derde. De oorzaak wordt nog onderzocht. Er is mogelijk af sprake van kortsluiting in een apparaat om muggen op afstand te houden. Voedselhulp aan Rusland verdwijnt den haag Een deel van de Europese voedselhulp aan Rusland lijkt onderweg te verdwijnen. Er zijn grote twijfels of vlees en graan bij de bevolking aankomen. Bovendien arriveert de hulp maanden later dan beloofd. Binnen de Europese Commissie wordt beweerd dat voor 400 tot 500 miljoen gulden van de hulp verkeerd is besteed. Minister Brinkhorst (landbouw) zei gisteren in de Tweede Kamer dat hij 'niet vrolijk' werd van de proble- _men bij de voedselhulp. WD-Kamerlid Geluk hield Brinkhorst voor dat gewoon fraude wordt gepleegd. Russische fabrieken zouden het goedkope Europese vlees duur doorverkopen. Brinkhorst ziet echter geen reden om de hulp te staken. Doden door explosie in Noorse tunnel Brammen Door een brand in de Drammen-tunnel bij de Noor se hoofdstad Oslo zijn gisteren twee doden en vijftien gewon den gevallen. Eén persoon wordt nog vermist. De slachtoffers zijn vooral werklui, die de nieuwe tunnel bouwden. De brand onstond nadat zeventig kilo dynamiet door nog onbekende oor zaak explodeerde. Enkele brandweerlieden raakten gewond door een tweede explosie tijdens het blussen van het vuur. De vermiste bevindt zich waarschijnlijk op een plaats in de tunnel die nog niet kon worden bereikt. Drammen ligt ongeveer zestig ilometer ten zuidwesten van Oslo. Twee doden bij vliegtuigongeluk België Seraing Een vliegtuigje van de Duitse post is vanmorgen neer gestort in de buurt van Seraing, vlakbij het Belgische Luik. Door het ongeval vielen twee doden. Het toestel verzorgde de verbin ding tussen Londen en Frankfurt. Na vertrek van de luchthaven Alton in Groot-Brittannië meldde de piloot motorpech aan de uchtverkeersleiding op Zaventem bij Brussel. Daarna verdween iet toestel van het radarscherm. Het vliegtuigje stortte midden n een bos neer. De identiteit van de doden is niet bekendge- naakt. oor 15 Het voordeel kan oplopen tot méér dan f 175.- obiel bellen en gebeld orden in méér dan 75 landen (1 34.95 per maand abonnen ol een 2-jarig standaai abonnement <f 24.95 pi LIBERTEL Alkmaar Almelo Alphen a/d Rijn Amsterdam (5x) Amersfoort Apeldoorn Arnhem Breda Den Bosch Den Haag Den helder Deventer Eindhoven Groningen Goes Haarlem Hengelo Hilversum Hoogeveen Leiden Leidschendam Maastricht Middelburg Nijmegen Roosendaal Rotterdam (2x) Schiedam Tilburg Udcn Utrecht (2x) Zaandam Duitse jeugd zet zich aftegen linkse partij-oprichters illustratie tom janssen den haag gpd Zwijgzaam zijn ze. En teneerge- slagen. De sfeer in het stamp volle zaaltje van de Koerdische Arbeiders Vereniging aan de Stationsweg in Den Haag is be drukt. Naar schatting honderd Koerden kijken met tranen in hun ogen naar het Turkse tv- journaal, dat het laatste nieuws brengt over het doodvonnis van PKK-leider öcalan. De vermoeidheid is af te le zen van de gezichten. Wellicht dat de kilometerslange, vijf uur durende demonstratie naar het Vredespaleis daaraan heeft bij gedragen. Woordvoerder Okta van het Nationaal Bevrijdings- front van Koerdistan (ERNK) wil dan ook pas na enig aan dringen zijn zegje wel doen. Ernstig laat hij weten dat de Koerden met deze demonstra tie een 'soort oorlog' hebben verklaard. Maar geweld en on geregeldheden, zoals in februa ri, hoeven Nederland of andere Europese landen niet te vrezen. Israël boycot Libanon-overleg tel aviv ad bloemendaal correspondent Israël boycot het overleg in de internationale commissie die toezicht houdt op de naleving van de bestandsovereenkomst van 1996 in Libanon. Het is gis teren niet komen opdagen op de eerste zitting sinds de vijan delijkheden van vorige week. Volgens defgensieminister Arens hebben de gesprekken geen zin meer omdat de shiiti- sche verzetsbeweging Hezbol lah, die vanuit Libanon ope reert, de overeenkomst stelsel matig schendt. Volgens hem is het hoog tijd dat de confronta- tie-regels worden gewijzigd. Hij vindt dat de nieuwe regering maar moet uitmaken of ze het overleg wil voortzetten. Het besluit is slecht gevallen bij de Israëlische legerleiding. Een hoge legercommandant noemt het te gek voor woorden dat Israël dertien klachten over de Hezbollah bij de commissie heeft gedeponeerd, maar nu weigert daarover te praten. De commissie is in 1996 inge steld. In antwoord op raketbe schietingen door de Hezbollah bombardeerde Israël toen op grote schaal doelen in Zuid-Li- banon. Meer dan tweehonderd Libanese burgers kwamen daarbij om. Omdat het er naar uitziet dat Israël begin volgende week een nieuwe regering heeft, heeft het besluit van Arens geen gevolgen op langere termijn. zo verzekert de woordvoerder. „Dat is één keer gebeurd en be hoort tot het verleden." De spontane, maar vreedza me demonstratie is daar een bewijs van, zo vinden de Koer den. De ruim 150 demonstran ten liepen gistermiddag van de Stationsweg om de binnenstad heen naar het Vredespaleis. Bij het Turkse consulaat aan de Koningskade, veilig afge schermd door de politie, ston- dèn de Koerden even stil en scandeerden ze leuzen als 'Weg met terrorist Turkije' en 'Lang leve öcalan'. Maar ook op die 'gevoelige' plek bleven de emo ties in bedwang. Vasthoudend bleken de Koer den wel. De regen, die zo nu en dan met bakken uit de hemel kwam, wordt getrotseerd. Bij het Vredespaleis werden verkla ringen voorgelezen. 'Dit pro ces', meldde een vrouwenstem via een megafoon, 'zal als het meest oneerlijke proces ooit de geschiedenis ingaan'. Zij voor spelde dat het vonnis in Turkije en in het gehele Midden-Oos ten de weg zal vrijmaken voor nieuwe gevaarlijke conflicten en een periode van achteruit gang. Zelfs als het doodvonnis daadwerkelijk wordt voltrok ken, verwacht Okta in Neder land en andere landen echter geen grimmige toestanden. In Turkije zal dat anders zijn, zo voorspelt hij: „Daar breekt de hel los." Binnen de Koerdische gemeenschap zal het verdriet gedragen kunnen worden, al dus Okta. „We zijn al zo veel gewend." Wat er ook met de inmiddels bij leven al legendarische leider gebeurt, hij behoudt voor de Koerden een symbolische func tie. Dino, een Koerdische vluchteling uit Irak, zegt 'nooit op te zullen geven', „öcalan zal altijd het symbool zijn voor ons volk en de vrede." Want voor vrede heeft hun leider volgens de Koerden altijd gestaan, ook al was hij voor Turkije staatsvij and nummer één. De smeulende richtingenstrijd bij de Duitse Groenen is weer opgelaaid. Een prominente vertegenwoordiger van de rechtervleugel van de partij, drong er bij zijn linkse partijgenoot en minister van milieu, Trittin, op aan zijn ontslag in te dienen. Trittin was 'ongeloofwaardig' ge worden, omdat hij vorige week in Brussel de EU-regeling had tegengehouden, die autofabrikanten verplicht oude auto's ter recycling terug te nemen. Trittin had deze re geling nog willen aanscherpen, maar was teruggefloten door Schroder. Het afgelopen weekeinde hebben veertig jonge Groenen een manifest gepubliceerd waarin wordt afgerekend met de veelal linkse oprichters van de partij. De 'jonge honden' verwijten hun in de protestbe wegingen van de jaren zeventig vergrijsde mede-Groenen 'ie dereen op de zenuwen te wer ken met hun rituelen uit de ou de doos'. „De Groenen moeten eindelijk regeringspartij wor- berlun peter van nuusenburg correspondent De kleine partner in de rood groene coalitie van bondskan selier Schroder wordt sinds haar oprichting in 1980 perma nent geteisterd door een machtsstrijd tussen de linker en rechtervleugel, maar leek de afgelopen weken tot rust te zijn gekomen. Deze rust is nu weer verstoord. brussel anp-belga De Turkse staatstelevisiezender TRT zal na de zomer niet meer te ontvangen zijn in een deel van Vlaanderen. Iveka, een sa menwerkingsverband van ge meenten in de Belgische Kem pen, haalt TRT van de kabel we gens de mensenrechtensituatie in Turkije. Iveka-functionaris Van Rom- paey hekelde gisteren 'de domi nante manier waarop Turkse militairen de inhoud van de TRT-uitzendingen bepalen, wat leidt tot desinformatie van ei gen mensen'. Het besluit heeft niets te maken met het dood vonnis tegen Koerdenleider öcalan van gisteren, want het werd eind vorige week al geno men. Wethouder Verstraelen van Antwerpen verwierp een op roep om het voorbeeld van Ive ka te volgen. Verstraelen vindt dat hij de Turkse gemeenschap in Antwerpen geen informatie mag onthouden omdat de Turkse regering de mensen rechten niet zou eerbiedigen. colgagh Na vijf weken van onafgebroken graven, hebben forensische experts van de Ierse politie twee stoffelijke overschotten gevonden van mensen die in de jaren zeventig slachtoffer werden van een IRA-afrekening. De terreurorganisatie gaf vorige maand na zware druk de plaatsen vrij waar de doden zouden zijn begraven. Pas gisteren was er succes. De lijken van Brian McKinney en John McClory, twee jonge mannen uit Belfast die in 1978 verdwenen, werden gevonden bij het gehucht Colgagh, net over de grens tussen Noord-lerland en Ierland. Ze lagen in een ondiep en goed verscholen graf bij een veenmoeras. De twee werden door de IRA geëxecuteerd, omdat ze bij een overval in Bel fast een wapen van de organisatie zouden hebben gebruikt. foto epa peter morrison CACAK JOS PAK Cacak, een stad in Midden-Servië, be leefde gisteren zijn eigen 'D-Day*. De verzamelde oppositie gaf er volgens ei gen zeggen de aanzet tot de omverwer ping van het regime-Milosevic. De druk moet zó hoog worden opgevoerd dat de president uit zichzelf opstapt, een overgangsregering de lopende za ken kan gaan regelen en dat er nog dit jaar echt vrije verkiezingen kunnen worden gehouden. De politie is met extra mankracht over duidelijk aanwezig, maar grijpt niet in. Ook niet als op het stadsplein onver bloemd de vloer wordt aangeveegd met het echtpaar Milosevic. Een spreker maakt gewag van de wandaden die de president en zijn vrouw hebben begaan, en waarmee ze het land zo aan de rand van de afgrond hebben gebracht. 'Die ven, dieven', en 'Gespuis verdwijn', scanderen de naar schatting achtdui zend betogers. Deze bijeenkomst was ruim van tevoren bij de autoriteiten aangekondigd, maar tot op het moment dat de kopstukken - onder wie de zeer populaire ex-gene- raal Obradovic - hun opwachting ma ken, komt er geen officiële reactie. En zo beleeft Servië zijn eerste echte betoging sinds het einde van de NAVO-bombar- dementen. Behoudens een vuurwerk- bom in een container doen zich geen incidenten voor. 'Laat u niet provoce ren', is de duidelijke boodschap Van de organisatie. Het publiek is zeer gemê leerd, maar overwegend jong. Dat juist Cacak het spits afbeet van wat een lange reeks demonstraties moet worden, is niet toevallig. Deze stad met 80.000 inwoners heeft een lange traditie van opstand. Eerst tegen het koninkrijk, later tegen het communisme en nu te gen Milosevic. Diens partij SPS heeft hier opvallend weinig aanhang: slechts zeven zetels in de gemeenteraad. Er is geen stad waar de SPS zo slecht verte genwoordigd is. De werkloosheid in Cacak is hoog: offi cieel 10.000 mensen, maar volgens Ljubodrag Grbic van de Nieuwe Demo cratische Partij zitten sinds de NAVO- bombardementen nog eens 9.500 men sen thuis. De drie grote bedrijven van de stad werden tot ruïnes gereduceerd. Alleen al Alleren Sloboda, een bedrijf dat huishoudelijke apparaten en militai re apparatuur produceerde, bood werk aan vijfduizend inwoners. De woede over de verwoestingen werd in april ge koeld op de enige McDonald's van Cacak. Nu richt de haat zich niet meer op het westen, maar op Milosevic. Nadat een priester de betoging heeft ingezegend, wordt eerst een minuut stilte in acht ge nomen voor de mensen die zijn omge komen in de oorlogen van de jaren ne gentig. „Zolang Milosevic aan de macht is zal hier altijd de staat van oorlog heersen", zegt Vladan Batic van de nog niet in het parlement vertegenwoordig de christen-democraten. „Het is de schuld van deze regering dat de Serviërs overal zijn verdreven. Al die doden, gewonden, vluchtelingen en verwoestingen hebben we aan Milose vic te danken. Zie hoe we er nu voor staan. Mensen halen van ellende eten uit containers. De vrienden van dit land zijn Khadaffi, Castro en Saddam Hus sein. Laat Milosevic met zijn Mira naar Cuba vertrekken, en daar verder dro men van Marx en Engels." Batic weet de menigte goed op tempe ratuur te brengen. „Aftreden!", brult hij met hese stem. „Ik hoor jullie niet goed", zegt hij uitdagend, waarop er massaal wordt bijgevallen. „Jullie zijn het nieuwe Servië", bezweert Batic. „Voor Milosevic is dit het eind, voor ons het begin. In tien jaar zijn er vier oorlo gen gevoerd en verloren. De toekomst is vernield. Het is genoeg geweest. Wij doen niks meer voor Milosevic. Hij heeft ons misbruikt." Zoran Zivkovic, burgemeester van de grote stad Nis, neemt het estafettestokje moeiteloos over. „Ik hoop dat de ko mende jaarwisseling niet alleen een ka lenderwisseling zal zijn, maar dat we echt een nieuwe eeuw ingaan. Met dit regime gebeurt dat niet." Zivkovic, te- gens vice-voorzitter van de Democrati sche Partij, houdt zijn gehoor voor dat het westen niet klakkeloos zal worden gevolgd in de goedbedoelde raadgevin gen. „We bepalen zelf wat er gebeurt. Wij willen zelf weer een echt deel van Europa worden. Het is de hoogste tijd. We kunnen ons niet nog een fout per mitteren." Op de aanpalende terrassen lijkt een deel van de plaatselijke bevolking de manifestatie aan zich voorbij te laten gaan. Dat verandert op slag als Yelja Ilic, de ondergedoken burgemeester van Cacak, het podium betreedt. Ilic is aan geklaagd omdat hij staatsgeheimen zou hebben verraden, Tientallen mensen snellen alsnog naar het stadsplein om zijn strijdlustige verhaal niet te missen. „Velja, Velja", scandeert de menigte. Vesna Jelopavlovic en Mirjana Gordic doen enthousiast mee. Ze zijn niet bang. „We zijn hier vreedzaam bijeen en we vernielen niets. We komen alleen voor onze mening uit." Geloven ze wer kelijk dat dit het begin van het einde voor Milosevic is? Ze knikken heftig van ja. „Gelooft u ons, dit is een historische gebeurtenis." Het valt te betwijfelen of iedereen in Servië die mening is toege daan. De staatsradio, die uit de hand van Milosevic eet, repte gisteravond in geen enkele nieuwsuitzending van D- Day in Cacak. den en ophouden protestbewe ging te zijn", zeggen de jonge ren verder. De initiatiefnemers vrezen met name dat hun ooit bij de jeugd zo succesvolle milieupar tij bij de jonge kiezers de boot heeft gemist. Bij de deelstaat verkiezingen van februari in Hessen, tot dan een groen bol werk, kozen de kiezers, die voor het eerst mochten stem men, massaal voor de conser vatieve CDU. De traditionele Groenen-onderwerpen, het mi lieu en het pacifisme, bleken niet aan te slaan bij deze groep die zich vooral zorgen maakt over de economie en werkgele genheid. De 'jonge honden' willen van de Groenen een links-liberale partij maken, waarin de zorg voor het milieu een belangrijke, maar niet meer de alles over heersende hoofdrol speelt. 'Onsmakelijk werk moet toch gebeuren' BUSSUM GPD Zijn fameuze prikstok en zijn nog bekendere reukorgaan zal Harry Jongen (53) uit Huizen, bijgenaamd 'De Neus', niet no dig hebben in Kosovo. Vanoch tend is hij met adjudant Fred Bolle (50) en sergeant Geert Jonker (29) naar Prizren ver trokken. Niet het opsporen van massagraven, maar het bergen van de slachtoffers wordt de taak van de Bergings- en Identi- ficatiedienst. Teamleider Jongen kan goed begrijpen dat hem wordt ge vraagd of hij er na het zien van de gruwelbeelden op televisie tegenop ziet. „Nu zal ik er zelf bij staan, zal ik die lichamen oppakken en er handelingen mee verrichten. Maar ik kijk er niet zo tegenop als u dat zou doen. Wij weten wat het is om onder zulke onsmakelijke om- standigheden te moeten wer ken. Ik doe dit werk al 32 jaar. Het moet gebeuren. Maar het is psychisch zwaar, dat wel." Aanvankelijk leek de hulp van Jongen niet nodig, omdat het opsporen en ruimen van (mas- sa)graven wordt gedaan door het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag. In, het door Neder landers bewaakte gebied tussen Prizren en Orahovac werden af gelopen dagen echter overal stoffelijke overschotten gevon den. Soldaten van de Gele Rij ders stelden vast dat zij het ber gingswerk aan professionals moeten overlaten. Zo kwam het sein voor 'De Neus' om zich klaar te maken voor vertrek naar Kosovo. Jongen werd bekend doordat hij eerder werd ingeschakeld bij het opsporen van (massa)gra- ven. In voormalig Joegoslavië, maar bijvoorbeeld ook in de zaak Dutroux. De missie in het gebied van de Gele Rijders gaat voorlopig drie weken duren. Voorlopig gaat Jongen uit van 'tientallen' lijken, maar hij be seft dat het gebied nu pas wordt verkend. Het aantal vondsten kan daardoor nog flink oplopen. Jonge leugenaar misleidt pers en stad New York new york anp Een 13-jarige Hondurees heeft de pers en het bestuur van New York flink misleid. Edwin Sabil- lon haalde de voorpagina's met zijn relaas over een barre tocht van 37 dagen, die hij vanuit Honduras had ondernomen om zijn vader in New York te zoeken. Edwin vertelde de autoritei ten dat hij geen toekomst meer had in Honduras, omdat zijn land volledig is verwoest door de orkaan Mitch. De jongen kreeg openlijke steun van bur gemeester Giuliani en van tallo ze anderen. Hij ontving veel ca deaus, zoals rolschaatsen, kle ding en hamburgers. Het persbureau AP kwam er uiteindelijk achter dat Edwin had gelogen. Zijn vader is al ge ruime tijd dood en zijn moeder, die hem al op jonge leeftijd heeft verlaten, woont in het noorden van Honduras. Edwin verbleef bij familie in Florida toen zijn vader vorig jaar aan aids overleed. Na een kort ver blijf in Honduras keerde de jon gen terug naar Florida. Tegen toevallige passanten in een ca feteria zei hij dat zijn vader in New York hem zocht. Deze mensen waren zo ontdaan door zijn verhaal dat ze een bus kaartje voor hem kochten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7