Opnieuw dreigt tijdelijke sluiting banen Schiphol relecombedrijven moeten i rSM-zendmasten delen' Binnenland Agressie tegen agenten wordt harder aangepakt Pijpen nog even overeind Kans op extra EK-vluchten Willens en wetens is ondeugdelijke wet gemaakt' OENSDAG 30 JUNI 1999 )iscotheek RoXy wil doorgaan msterdam Het is nog niet precies duidelijk hoe en waar, maar le vorige week afgebrande Amsterdamse discotheek RoXy moet Is een feniks uit zijn as herrijzen. Bedrijfsleider Kleiss zei giste- en dat de directie ,,in de geest van RoXy" wil doorgaan. Ondui- :,er' lelijk is nog of de discotheek weer op dezelfde plek aan de Sin- el wordt opgebouwd. ,,Het hoeft niet per se op die plek", aldus leiss. Door het uitbranden van RoXy en de sluiting van disco- lieek iT wegens drugshandel is er een behoorlijk gat gevallen in iet Amsterdamse uitgaansleven. Loco-burgemeester J. van der Ïa zei gisteren in een commissievergadering nieuwe initiatieven an RoXy toe te juichen. itoring afgifte kentekenbewijzen eendam Door een computerstoring bij het RDW (voorheen ijks Dienst Wegverkeer) zitten zesduizend automobilisten al rekenlang zonder kentekenbewijs. De politie en het Verbond an Verzekeraars zijn op de hoogte gesteld van het probleem. )e storing begon op 2 juni. Het RDW in Veendam geeft sinds fgelopen maandag, totdat de stagnatie is opgelost, ontvangst- iewijzen uit. Op het ontvangstbewijs zal in meerdere talen uit- ;elegd worden dat het Deel 1 niet beschikbaar is voor de auto- nobilist. Het gaat om kentekenbewijzen van individuele aan- ragers. Dit zijn mensen die een auto hebben ingevoerd en laarvoor een Nederlands kenteken hebben aangevraagd. Vol- ens het RDW is de computerstoring inmiddels verholpen en is bezig de achterstand snel weg te werken. gj^et in veevoer blijkt veilig )xmeer De partij vet waarin veevoerbedrijf Hendrix UTD op 8 juni een lichte vervuiling met dioxine aantrof, blijkt bij nader nderzoek veilig te zijn. Het bedrijf maakte gisteren bekend dat vne ïstituut Rikilt-DLO bij een nauwkeuriger test minder dan een licogram dioxine (een biljoenste gram) in het vet heeft aange- offen. De hoeveelheid is minder dan de gangbare norm van es picogram per gram vet. Het van een Nederlandse leveran- ier afkomstige vet is inmiddels in gebruik genomen. Hendrix ITD zegt een van de weinige veevoerbedrijven in Nederland te ijn die de geleverde vetten op dioxine controleert. lieer trek-duwtreinen NS aarlem De NS werkplaats in Haarlem gaat 22 intercityrijtui- en verbouwen tot stuurrijtuig. Daarmee kan NS Reizigers van etrokken treinen vaste trek-duwcombinaties maken, met aan e ene kant een locomotief die zowel kan trekken als duwen en an de achterzijde een rijtuig met stuurcabine. De NS hoeven an op de begin- en eindstations van intercitytreinen met loco- O'iotief niet meer te rangeren, waarmee tijd en mankracht wordt itgespaard. Ook de tussenliggende rijtuigen moeten daarvoor rorden aangepast. Zeer lange getrokken intercitytreinen voor- et NS binnenkort ook aan de achterzijde van een locomotief, lèe treinen worden dus getrokken èn geduwd en trekken daar- oor sneller op. ienaat steunt Hermans in OV-kwestie ;n haag De Eerste Kamer heeft gisteren ingestemd met het ian van minister Hermans van Onderwijs om de OV-jaarkaart ior studenten onder de prestatiebeurs te-brengen. Dat bete- :nt dat studenten die hun diploma niet binnen de voorge geven termijn halen, het geld voor hun OV-kaart moeten te- igbetalen. Het voorstel van Hermans haalde het maar net: 37 matoren stemden voor, 36 tegen. De drie regeringsfracties, rdA, WD en D66, steunden de bewindsman. CDA, Groen- inks, SP, de kleine christelijke partijen en de onafhankelijke se- lator Bierman waren tegen. Hermans wil met de maatregel de «Mogelijkheid handhaven dat studenten kiezen tussen een feekkaart of een weekeindekaait. loogovens betaalt te veel salaris iUIDEN Ongeveer 20.000 werknemers en ex-werknemers van foögövëns hebben deze maand een te hoog salaris of pensioen ^kregen. Per vergissing heeft het staalbedrijf hun in juni het bon over april uitbetaald, inclusief vakantiegeld. Met de vergis- ng waren tientallen miljoenen guldens gemoeid. Lang hebben e werknemers niet van de fout kunnen profiteren. Volgens een oordvoerder heeft Hoogovens de bedragen meteen weer afge- phreven. „We hebben de fout gelukkig tijdig ontdekt en de be dingen ongedaan gemaakt. Mensen met een bankrekening en hun salaris in plus en meteen weer in min op het afschrift li daarna het gewone salaris. Postbankklanten merkten er niets an, bij hen was de fout al gecorrigeerd." Hoogovens heeft de [erknemers per brief uitleg gegeven en excuses aangeboden. Politie houdt treinvandalen aan arssen De politie heeft twee jongens (19 en 20) aangehou- ^n die in de nacht van 10 op 11 juni bij station Maarssen een jValidenbrug en onderdelèn van een fietskluis op de rails had- •'bn gelegd. Een nachttrein botste daar met een snelheid van J0 kilometer per uur tegen aan, maar ontspoorde niet. De Ihade aan de trein en aan het spoor bedroeg enkele honderd- Wenden guldens. Het tweetal had het slot waarmee de invali- jenbrug was vastgezet met een betonschaar doorgeknipt. De 6-jarige heeft verder toegegeven een bezinestation in brand te tóben gestoken. De jongen bleek bovendien twintigTietsen- Ijefstallen te hebben gepleegd. lankoop grond voor HSL trager in haag De stijgende grondprijzen maken het steeds moeilij- 1 :r om langs het traject van de hogesnelheidslijn tussen Haar- Immermeer en de Belgische grens land en opstallen te kopen, et projectbureau HSL-Zuid meldt de Tweede Kamer in het Jdfjaarlijkse voortgangsrapport dat bij de verwerving van grond ftrtraging is opgelopen. Maar door nauwkeurige afstemming Tn de bouwplanning op de gerealiseerde grondaankoop hoeft e aanleg van de spoorlijn naar Parijs geen vertraging op te lo- jen schrijft het Projectbureau. De hogesnelheidstrein moet in r 105 rijden. Leid' b. ihaag hans jacobs 2612jgs redacteur f), SP en Groen Links vinden staatssecretaris De Vries rkeer en waterstaat) de tele- nbedrijven moet dwingen jien gebruik te maken van idmasten voor mobiele tele- de. De Vries wil samenwer- g wel 'bevorderen' en 'aan- ledigen', maar is vooralsnog t bereid ze met de wet in de id op te leggen. Samen met Vereniging van Nederlandse jneenten (VNG) en de bedrij- I gaat ze een handleiding op- jlen. De samenwerking werkt t", oordeelde Kamerlid Ven- t (Groen Links) gistermid- f. SP-woordvoerder Van pmel repte van 'wild west' [reien in de wereld van de Ibiele telefoons. Hij hekelde wildgroei aan zendmasten, li Bommel was daarom blij I de Haarlemse rechter on- gs de gemeente Haarlem- rmeer gelijk gaf dat ze voor zendmasten een bouwver- ning vereist. [e Vries liet de Kamer weten daar minder gelukkig te zijn. Zij respecteert weliswaar de uit spraak van de rechtbank, maar vond ook dat de bouwvergun ningen niet echt zijn bedoeld voor de zenders. In overleg met alle betrokkenen hoopt De Vries snel richtlijnen te kunnen opstellen. „Maar regelen kan ik niets. De gemeenten zijn auto noom", aldus de staatssecreta ris. De gemeente Utrecht vindt - in navolging van Haarlemmer meer- nu overigens ook dat voor de plaatsing van GSM- masten een vergunning moet worden gevraagd. Bovendien moeten de eigenaren aangeven hoeveel antennes ze al hebben laten bouwen, waar deze staan en wanneer ze gebouwd zijn. Met de invoering van de ver gunning ziet de gemeente ook mogelijkheden eisen te stellen. Masten mogen alleen op be drijfsgebouwen met minstens zes verdiepingen komen. Ver der zijn er regels over de af stand tot andere masten, tot monumenten en verblijfsruim- ten. Utrecht telt inmiddels 200 zendmasten. ANP Algemeen Nederlc den haag/leiden herman joustra Het Openbaar Ministerie gaat harder optreden tegen mensen die zich agressief gedragen te gen agenten. In overleg met het het politiekorps Hollands Mid den is een protocol ontwikkeld om deze vorm van geweld te lijf te gaan. De nieuwe werkafspra ken houden onder meer in dat agenten voortaan onverbidde lijk mensen zullen arresteren die hen beledigen, hinderen of belagen. Justitie neemt dergelij ke zaken daarna zo snel moge lijk in behandeling. In het verleden wilde de poli tie genoemde vormen van agressie nog wel eens door de vingers zien, maar daar is nu geen sprake meer van, aldus hoofdofficier L. den Hollander. „We zijn het spuugzat." Uit vloeisel van deze opstelling is onder meer, dat de politie nu ook consequent eventuele schade op de agressor probeert te verhalen, of het nu gaat om een deuk in de politieauto of geestelijke schade voor de agent. Als het aan de politie ligt; is ook een scheldpartij al goed voor een stevige boete of eert taakstraf. Uiteindelijk is het echter justitie die de strafmaat bepaalt. Den Hollander consta teert echter dat de politierech-- ters in hun vonnissen de aan pak van de laatste maanden on derstrepen. Overigens is Hol lands Midden niet het enigq korps dat op die manier werkt. Zo ging de politie Haaglanden dit korps al voor. Dordrecht Gefotografeerd door de spijlen van een hekwerk lijken de schoorstenen van de ontman telde elektriciteitscentrale in Dor drecht andere afmetingen te krij gen dan ze in werkelijkheid heb ben. De pijpen zullen voorlopig nog even onderdeel vormen van het silhouet van Dordrecht. Aan vankelijk zouden ze deze maand worden neergehaald, maar omdat er aan de binnenkant asbest zit dat voorzichtig moet worden ver wijderd blijven ze enkele enkele maanden langer overeind. Pas in het najaar verdwijnen de tiental len meters hoge schoorstenen van de Dordtse horizon. foto anp jos wesdijk Bakker Bart in Duitse handen düsseldorf anp burg. Namen waaronder het bedrijf actief is, zijn naast Bak ker Bart ook Arie Schoon, Bak kerij 't Stoepje, Arie Bertram en in België Cocachoc. Er werken 500 mensen. Kamps kijkt uit naar verdere overnemingen in ons land. Kamps verwacht dit jaar een omzet van 844 miljoen mark. Er werken 6.300 mensen. De aam delen Bakker Bart waren in handen van het management. Broodreus Bakker Bart is in Duitse handen. Het bedrijf, met een omzet van 162 miljoen gul den, is eigendom geworden van de op de Duitse beurs geno teerde Kamps uit Düsseldorf. De 'zeer winstgevende' Bakker Bart Food Group verkoopt zijn producten in tachtig winkels en op zeshonderd markten. Bakke rijen staan in Alkmaar, Amster dam, Beuningen en Spaken- Luchthaven wil overschrijding geluidsnonnen voorkomen Schiphol is bereid zelf landingsbanen tijdelijk te sluiten om te voorkomen dat de komende maanden 's nachts de geluidsnormen worden overschreden. Dat zegt een woordvoerder van de luchthaven in reactie op de aan kondiging van minister Netelenbos (verkeer en water staat) gisteravond in de Tweede Kamer dat Schiphol op harde maatregelen kan rekenen omdat de normen deze maand al eens zijn overtreden. den haag hans jacobs „We hebben afgesproken dat overtreding van de regels in de nacht niet is toegestaan en ook niet wordt gedoogd", aldus Ne telenbos. Nu het toch is ge beurd moet Schiphol onmid dellijk het Gebruiksplan voor de rest van het jaar aanpassen en aan de minister voorleggen. „Ik weet zeker dat Schiphol zorgt dat zo'n overtreding niet meer voorkomt", meent Netelenbos. Vorig jaar moest op last van de minister de Buitenveldertbaan enige weken dicht als sanctie op het overschrijden van de ge luidsnormen. Netelenbos vindt het sluiten van banen wel een 'erg forse in greep'. Ze is daarom voorstan der van een uitgebreider 'sanc tie-instrumentarium', waarin ook boetes zijn opgenomen. „Maar het moeten wel boetes zijn die echt pijn doen." Groen Links-fractievoorzitter Rosen- möller is van de mening dat de boetes 'een flink deel van de winst van de luchthaven moe ten afromen'. Anders bestaat het gevaar dat Schiphol een simpele kostenafweging maakt, de regels aan zijn laars lapt en gewoon betaalt. Voor D66 en SP is dat juist een reden om tegen de boeteheffing te zijn. PvdA, WD en CDA zijn wel voor. De nieuwe strafmaatregelen worden opgenomen in de luchthavenvergunning die van af volgend jaar tot 2003 voor Schiphol van kracht wordt. Daarin staat dan precies aan welke regels voor onder andere lawaai, stank en veiligheid het vliegveld moet voldoen. Vanaf dat moment worden overtre dingen overdag ook niet meer gedoogd, zoals nu nog het geval is. Na 2003 gaan weer strengere regels gelden. Zonder de vijfde baan kan Schiphol daar niet aan voldoen. Reden voor Netelenbos om de Luchthaven opnieuw te ma nen haast te maken met de aanleg van die baan. Schiphol weigert met de aanleg te begin nen, voordat de uitslag bekend is van een aantal juridische procedures bij de Raad van Sta te. De minister heeft daar wei nig begrop voor: „Ik heb Schip hol verschillende keren ge maand op te schieten en ik kan er niets aan doen als zij geen bedrijfsrisico's durven te ne men". Die uitlatingen kwamen haar overigens wel te staan op felle kritiek van CDA en WD. Zij noemden haar opmerkingen 'gênant' en 'staatsrechtelijk on juist'. Eind dit jaar neemt het kabi net een principebesluit over de toekomst van Schiphol, dat zelf het liefst een nieuwe luchtha ven in zee wil bouwen. CDA en D66'hebben al een uitgespro ken mening. Het CDA is voor een vluchthaven op zee, terwijl D66 tegen is. Groenlinks en SP zijn ook tegen. De WD ziet de kosten (zeker 40 miljard gul den) als een groot obstakel. De PvdA wacht de onderzoeken nog af. Alle fracties vinden dat de luchtvaarsector zelf groten deels voor eventuele kosten moet opdraaien. De minister zei gisteren nog geen flauw benul te hebben of de luchthaven in zee haalbaar is of dat Schiphol öp de huidige locatie moet uitbreiden. Nete lenbos benadrukte dat ook kan blijken dat beide opties een brug te ver zijn. „Misschien kan er wel helemaal niets." Vier omwonenden Schiphol goed voor vierduizend klachten den haag hans jacobs KPN Telecom heeft bijzonder goede klanten aan vier omwo nenden van Schiphol. De vier waren afgelopen maand samen goed voor vierduizend klachten over het vliegtuiglawaai. „Een hele prestatie om dat te halen", meende minister Netelenbos, die de Tweede Kamer gisteren voorhield dat voor sommige kla gers de herrie meer 'tussen de oren' zit dan 'in de oren'. Netelenbos zei heel goed te weten wat vliegtuiglawaai is. De minister van verkeer en waterstaat woont zelf in Haarlemmer meer. „Ik hoor de vliegtuigen overkomen. Ik weet dat een deel van klachten over de herrie terecht is. Daarom treed ik ook streng op en maken we nieuwe regels, maai" als je naar luchtha vens in andere landen kijkt dan zie je dat Nederlanders-'kampi oenen klagers' zijn." schiphol anp Het ministerie van verkeer en waterstaat beraadt zich op het mogelijk maken van extra vluchten tijdens het EK voetbal volgend jaar in ons land. Er is nu geen ruimte om supporters meteen na wedstrijden terug te vliegen. Supporters zouden hierdoor urenlang in de steden rondzwerven. Slotcoördinator H. Wijkhuizen heeft bij het mi nisterie aan de bel getrokken. ,,'s Nachts is er geen ruimte voor extra vluchten. Als de or ganisatie en de politie suppor ters snel het land uit willen hebben moet er een bijzondere positie gecreëerd worden", meent Wijkhuizen. De minister bekijkt nu of in het kader van openbare orde en veiligheid ontheffingen voor de nacht kunnen worden verleend. De slotcoördinator verwacht overigens niet veel extra drukte door het EK. „Het evenement is in de zomer. Dan zijn er genoeg lijndiensten voor de meeste supporters. Extra vluchten zul len nauwelijks nodig zijn", al dus Wijkhuizen. Vorig jaar dreigde de Champions League finale tussen Juventus en Real Madrid in Amsterdam niet door te gaan omdat er geen ruimte was voor extra vluchten. Uitein delijk gaf het kabinet toestem ming voor 79 extra vluchten. Varkenswet volgens jurist Willem Bruil vanaf begin riskante onderneming Het kabinet voelt zich gepakt door de rechter. De Varkenswet - officieel Wet Herstructurering Varkenshouderij - is voorlopig buiten werking gesteld, omdat de overheid geen schadevergoe ding heeft geregeld. Een belangrijk milieudoel (minder mest) wordt nu niet gehaald, mopperde minister Brinkhorst van land bouw deze week. Vandaag praat de Tweede Kamer weer over de chaos in de varkenssector. Het kabinet blijft het oneens met de rechter: de wetgever moet kunnen ingrijpen in de varkenssector zonder daarvoor te betalen. Jurist Willem Bruil vindt dat de overheid volledig de plank heeft misgeslagen. aalten ans bouwmans „Het kabinet heeft een onaan vaardbaar risico genomen met de Varkenswet", zegt Willem Bruil, docent Staats- en be stuursrecht in Leiden en direc teur van het Instituut voor Agrarisch Recht in Wageningen. Kabinet en parlement hebben volgens de jurist willens en we tens een ondeugdelijke wet ge maakt, die de rechter onrecht matig vindt. „Ik begrijp de op winding niet. Het was te voor zien dat het mis zou gaan, en het ging mis. Van Aartsen heeft er een puinhoop van gemaakt. De overheid staat nu met lege handen". Bruil vindt het schokkend dat de Eerste Kamer, die wetgeving moet toetsen op rechtmatig heid, deze wet heeft laten pas seren. „Als de Eerste Kamer verzaakt, dan ben ik blij dat er in ieder geval nog de rechter is. In de senaat gelden blijkbaar andere motieven dan het recht. De Eerste Kamer kan beter in geruild worden voor een hoog gerechtshof dat wetten toetst aan de Grondwet en internatio nale verdragen". De wetenschapper denkt dat de Varkenswet vanaf het begin een prestigezaak is geweest. Jo- zias van Aartsen, minister van landbouw in het vorige kabinet, heeft volgens hem gebruik ge maakt van de negatieve senti menten rondom de varkens- boeren. Na de pestepidemie was de tijd rijp voor drastische maatregelen. „De wet was geen oplossing voor welk probleem dan ook. Er waren geen econo mische redenen het aantal var kens te beperken, evenmin wel- zijnsredenen. Er was alleen een milieudoelstelling: de mestpro ductie. Daar hadden we al een regeling voor: de mineralen- boekhouding (Minas). Omdat die moeilijk te handhaven zou zijn, is de Varkenswet er boven op gekomen. Hij ziet de Varkenswet als een voorbeeld van 'cynisch be stuur'. „Juridische procedures kunnen jarenlang slepen. Acht jaar, tien jaar. In de tussentijd heb je de varkenssector gesa neerd. Dan moet je wellicht als nog miljarden schadevergoe ding betalen, maar dan heb je je doel wel bereikt. Ik denk dat het kabinet er niet op verdacht is geweest dat de rechter met een de hele wet buiten werking zou stellen. Dat was een streep door de rekening". De juridische discussie tus sen politiek Den Haag en de rechter gaat over het begrip ei gendom. Een lapje grond, een huis, dat is duidelijk een bezit ting. Dat kun je iemand niet af nemen, zonder daarvoor een vergoeding te betalen. Maar is een vergunning, een melkquo tum of een varkensrecht ook een stukje vermogen? „Kijk je naar het Europese verdrag voor De schaapjes van jurist Willem Bruil hebben het beter dan de varkens, voor wier eigenaars hij het niettemin opneemt. foto gpd wouter borrie de rechten van de mens, dan zie je dat het begrip eigendom daar ruim wordt geïnterpre teerd", zegt Bruil. Door de invoering van de Varkenswet moesten boereji hun mestquota inruilen voor een geringer aantal 'varkens rechten'. Op die manier werd hun productiecapaciteit met 10 procent ingeperkt. Gedwongen door de rechter heeft minister Brinkhorst nu voorlopig een streep gezet door deze inper- king. De redenering van de rechter is dat mestquota en de varkens rechten geld waard zijn en ver handeld kunnen worden. Ze vertegenwoordigen dus een stukje vermogen. De overheid kan bestaande rechten afpak ken of beperken, als dat in het algemeen belang is. Maar uit het oogpunt van rechtszeker heid moet dat wel goed worden geregeld. Volgens Bruil is de juridische strijd om de varkensrechten de voorbode van meer rechtszaken waarin 'eigenaren' een beroep doen op het Europese verdrag van de rechten van de mens. „De wetgever is er zich te wei nig van bewust dat quota, sub sidies of .vergunningen een ei gendomsrecht kunnen opleve ren. Je moet van tevoren be denken dat dit probleem kan ontstaan, en een concessie, subsidie of vergunning duide lijk tijdelijk verlenen". Maar daar is in de agrarische sector in ieder geval niet altijd aan ge dacht. Vogelteller gedupeerd door diefstal groningen gpd Vogelteller Ben Koks heeft het even helemaal gehad. Bij een inbraak in zijn wo ning in Groningen nam een inbreker enkele noti tieblokken mee waarin Koks vier jaar lang een ei gen onderzoek naar de grauwe kiekedief be schreef. De Groninger is de afge lopen jaren nagenoeg elk vrij moment aan de kust, op het Wad of op één van de eilanden te vinden ge weest om aantekeningen te maken over het welbevin den van de roofvogel. Vaak is hij al om' vier uur uit de veren om in alle rust de zeldzame vogels te obser veren. En juist al die aante keningen zijn gestolen. „Het is zo ontzettend zonde van alle tijd en ener gie die ik in het werk heb gestoken. Ik heb echt het gevoel dat ik alles voor niets heb gedaan. Gelukkig heb ik over anderhalve week vakantie en dan kap ik er voorlopig even mee. Volgend jaar zien we wel weer. Ik ga zeker door. Maar nu even niet." Koks is vooral verbaasd en boos omdat de notitie boekjes alleen voor hem van waarde zijn. Verder ging de inbreker er met zijn auto, een draagbare tele foon en computer van door. De vogelteller, die werkt voor de Samenwer kende Organisaties Vogel- onderzoek Nederland, heeft een beloning uitge loofd om zijn spullen terug te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5