Een literaire lokettist M Het Gesprek van de Dag Executie geen oplossing Na 'jachtvliegtuig op wielen' nu Ferrari voor Bernhard 185 WOENSDAG 30 JUNI 1999 C 0 M E N T A A R let Turkse gerechtshof veroordeelde gisteren de leider van de l ocrdische Arbeiderspartij, PKK, Abdullah öcalan tot de strop. \ls het Hof van Beroep het vonnis overneemt, moet het parle ment beslissen of de doodstraf, in Turkije al 15 jaar niet meer oltrokken, nu wel wordt uitgevoerd. De vooruitzichten zijn mgunstig voor öcalan. Mede onder druk van de publieke opi nie heeft een aantal politieke partijen laten weten dat de straf uitgevoerd moet worden. Ook president Demirel, die het uit eindelijke besluit neemt, liet zich al eens ontvallen voor öca- lans dood te zijn. 1 let is te hopen dat Turkije nog tot inkeer komt. De executie v an de Koerdenleider biedt geen oplossing voor het probleem van de Koerden. De dood van öcalan zal de relatie tussen Tur ken en Koerden verder op scherp zetten. Bovendien dreigt 1 tirkije zich bij uitvoering van het vonnis internationaal te iso leren. Öcalan voorspelde tijdens zijn rechtzaak een golf van geweld als hij doodgemaakt wordt. Kort na zijn arrestatie in februari uitten de Koerden hun frustratie met gewelddadige acties, de monstraties en zelfverbrandingen. Nieuwe terreuracties zullen meer doden opleveren in een Koerdische onafhankelijkheids- i rijd die al meer dan 30.000 mensen het leven kostte. De ople ving van het Koerdische geweld zal bovendien het toch al noodlijdende toerisme in Turkije de das om doen en tevens buitenlandse investeerders wegjagen. >ok de relatie met Europa komt onder grote druk te staan. I Hiitsland zei gisteren, ais voorzitter van de Europese Unie, dat als Turkije ooit nog lid wil worden van de EU de Turkse rege ring öcalan moet laten leven. De Raad van Europa, een men- m nrechtenorganisatie waarvan Turkije lid is, dreigt het land uit de Raad te gooien als het vonnis wordt voltrokken. De Raad is tegen de doodstraf en leden mogen de straf niet uitvoeren. H alan heeft tijdens zijn proces meerdere malen aangeboden iKoerdische onafhankelijkheidsstrijd stop te zetten en als i ".'middelaar in het conflict te willen optreden. Het leidt geen twijfel dat er bloed aan de handen van de Koerdenleider kleeft, maar ook de Turken gaan niet vrijuit. Turkije onderdrukt de oerden al jaren en ontkent stelselmatig het Koerdenpro- bleem. öcalan ombrengen zou een voortzetting zijn van die i uitkenning. Turkije doet er beter aan het vredesaanbod van alan te accepteren en met de Koerden aan de onderhande lingstafel plaats te nemen. Jong l-i :ijn van die televisieavonden dat je hevig naar vakantie gaat i -Hangen. Na de stuitende uitzending van 'Jong1 op de EO, i mk ik God op mijn blote knieën dat die tijd niet ver weg meer is. jong' gaat over mensen die vertellen overeen verschrikkelijke rvaring. Gisteren zaten een jongen en een meisje in de studio hij presentator Mare Dik. Beiden waren een naaste kwijtgeraakt He plotseling was verdwenen. 'Wat voorde één een spannend i 'i rit aal is, is voor de ander de harde werkelijkheid, vertelde Dik. t-'randen was van de ene op de andere dag haar beste vriendin l f mja kwijt, die na een feestje op haar studentenvereniging op- r> ns was verdwenen. Een pseudo-reconstructie waar elk mis- daadprogrammazich voor zou schamen, werd vertoond. Dik i< gde zelfs samen met Francien de (vermoedelijke) wegnaar i anja's huis fietsend af. Onderwijl stelde hij haar vragen over hoe zt zich voelde. Ze gingen zelfs samen op bezoek bij de ou- ders run het vermiste meisje, fatliijs had zijn vader twaalf jaar geleden voor het laatst ge- ien. Ook plotseling van de aardbodem verdwenen. In het geval cm zijn vader zou het ook mogelijk kunnen zijn, dat die er met zijn nieuwe vriendin vandoor is gegaan en niets meer met zijn vroegere leven te maken wilde hebben. 'Eigenlijk hoop ik dat hij het slachtoffer is geworden van een misdrijf. Je zoon verlaten is immers ook een misdrijf, zei Mathijs. Ook vertelde Mathijs dat hij blijft zoeken, maar dat zijn eigen vel uk moet prevaleren en dat het beleefde drama zijn leven niet mag blijven bepalen. Aan het eind van het programma bezocht li ij de familie van zijn vader in Frankrijk. 'Jong' had ervoor ge- zorgd dat zijn vriendin en zijn moeder daar ook aanwezig wa ren. Na het tafereeltje klonk ineens 'Ne me quitte pas' ('Verlaat mij niet') van Jacques Brei. Wat moet de argeloze kijker hiermee? Moet ik hieruit opmaken i lat je door God of Jezus nooit verlaten wordt? Moet mensen die met vragen zitten, verteld worden dat de antwoorden in de bij- I el staan? Kan een programma zo straffeloos andermans leed vbruiken om kijkers te trekken of om het doel van de omroep dichterbij te brengen? Ik zag het programma gisteren voor het eerst en ik beloof mezelf dat het tevens de laatste keer is. Na deze vorm van reli-porno kan ik elk wansmakig sex-programma (kan Menno Büch weer 11'rug op de buis) bij de commerciëlen weer rustig bekijken. WIL BUYS W?l Wisselend Op de valreep is juni de kas aan het spekken. Onder invloed van een frontale storing heeft het dinsdag aan het einde van de middag en het begin van de avond gegoten. Op Schiphol viel in korte tijd 20, in Edam 29 mm. Over het gehele etmaal werd in- Edam 36 mm opgevangen, op Schiphol 26, Santpoórt- Noord 18, Valkenburg 16 en in Stompwijk 12 mm. Over de hele maand juni kwam Santpoort-Noord tot dinsdagavond uit >p ongeveer 115 mm. Dat is voor dat deel van de provincie twee keer zoveel als er normaal in een hele maand valt. In Stompwijk viel totaal 88 mm. In de klam aanvoelende lucht waren de temperaturen dins- i lagmiddag niet onaangenaam. Plaatselijk werd het ruim 20 ;iden en ook de afgelopen nacht wilde het niet echt afkoelen. alkenburg bleef op 15,8 graad steken. Ook vandaag is het niet i a ci al droog gebleven. Dat kwam doordat een frontaal sys- i '-cm maar langzaam naar het oosten trok en het hogerop in dc atmosfeer vrij koud bleef. Op de eerste juli laat de zon zich wat vaker zien. Meestentijds gaat het evenwel om een flets schijnende zon. Een over de Britse eilanden naar het noord- 'osten trekkende storing veroorzaakt namelijk wolkenvel den. De kans op regen is klein en met middagtempera- turen tot 21-22 graden is het best aangenaam. De wind waait uit het zuidwesten en is matig. Op vrijdag, zaterda'g en zondag stijgen de tempe- i aturen tot waarden tussen 24 en 28 graden. Warm omerweer dus ware het niet dat de atmosfeer gevoelig blijft voor storingen. Deze trekken met m zuidwestelijke hoogtestroming over de Brit se eilanden naar het noordoosten. Van tijd tot tijd moeten we dan ook rekening houden met een regen of onweersbui. De storingen maken deel uit van een groter gebied van lage barometerstanden boven de Britse eilanden. Carel Helder belooft heldere taal in eenmanstijdschrift Het gebeurde vorig jaar tijdens een zonvakantie in Frankrijk, toen de wind zijn donkere haardos streelde. Gebronsd en wel werd Carel Helder ineens bevangen door het vrijbuitersgevoel. Ter plaatse voelde hij pas echt hoe zijn zoveel zekerheden biedende baan op het postkantoor Buikslo- termeerplein in Amsterdam-Noord hem met de jaren sluipenderwijs was gaan benauwen. Helder, tot dan onder meer vrije tijdspoëet, besloot zich voortaan professioneel over te leveren aan zijn drang naar het uitventen van dichterlijke vrijheden. Begin september verschijnt van zijn hand de eerste editie van De Koperen Ploert, een eenmanstijdschrift met een maandelijkse frequentie. „In dit maandblad geen plaats voor geneuzel, er komt heldere taal in te staan." Welzeker is er marktonderzoek gedaan naar de mogelijke le vensvatbaarheid van zijn een manstijdschrift. Dat wil zeggen, Helder heeft links en rechts wat rondgebeld. Rond dertig men sen, variërend van goede vrien den tot vage kennissen. ,,Ik heb ze uitgelegd wat mijn plannen waren. Ze namen prompt een abonnement. Ik dacht: ziezo, marktonderzoek afgesloten." Maar daar liet Helder het niet bij. Van 12 tot 27 juni organi seerde hij de actie Abo's voor Abo's, waarbij hij abonnees aanspoorde tot ronselpraktij ken in de kennissenkring onder het motto 'gaat heen en verme nigvuldigt u'. De kleurrijke Am sterdammer stelde 'niet mis te verstane' geschenken als belo ningvoor een geslaagde wer vingscampagne in het vooruit zicht. Inmiddels hebben rond 150 personen aangegeven De Koperen Ploert maandelijks te willen ontvangen. Zij behoren volgens Helder tot het selecte groepje Nederlanders, voor wie het leven voortaan ten minste eens in de maand een feest zal zijn, aangezien op het vrolijke geklepper van de brievenbus steevast een klaterende lach zal volgen. En dat allemaal voor een bedrag van 200 gulden, goed voor een eeuwigdurend abonnement. ,,Ik streef naar een oplage van rond tweehonderd exemplaren. Dat zou heel mooi zijn. Gesteld dat ik er na een jaar mee op houd, dan krijgen mijn abo's het betaalde geld in z'n geheel terug. Moet ik van mezelf of ge dwongen door andere omstan digheden er na twee jaar mee ophouden, dan nog krijgen mijn lezers de helft terug. Hou ik het drie jaar uit, dan hou ik alles. Voor adverteerders han teer ik dezelfde vuistregel. Vijf tienhonderd gulden in één keer te voldoen, dan zijn zowel zij als ik meteen van al het gezeur af." De Koperen Ploert moet, zo stelt Helder het zich althans voor, een maandblad worden met een hoog Swiebertje-gehal- te. Helder is namelijk van plan er veel op uit te trekken: in ge zelschap van telkens een ande re abonnee wil hij zwerftochten door Nederland en Vlaanderen maken langs auteurs, dichters en cartoonisten. Het is de be- Carel Helder: 'Het zal tobben worden, maar ik denk van mijn literaire activiteiten te kunnen leven.' foto united photos de boer poppe de boer doeling dat al die trips tot in de finesses .worden beschreven in bevlogen reisverhalen, waarin ook de te bezoeken kunstenaars uitgebreid aan het woord ko men. ,,Van degenen die ik heb ge beld, reageerde vrijwel iedereen even enthousiast. Jan Wolkers en Theun de Winter, die ik bin nenkort op Texel ga bezoeken, namen meteen een abonne ment. De Winter krijgt voor de moeite iets als aanvulling voor zijn verzameling. Die man spaart alles wat los en vast zit aan wat met ezels heeft te ma ken. En Wolkers wilde graag zo'n klokje dat verliezende deelnemers aan de kwis 'Per Seconde Wijzer' ontvangen. Daar was voor mij makkelijk aan te komen, aangezien ik met Peter Smit de inleidende tek sten voor dat tv-programma schrijf. De enige die nee zei, was Neeltje Maria-Min, al wilde ze wel het blad in de bus heb ben. Maar ze laat zich nooit in terviewen, omdat ze naar haar mening niets zinnigs te melden heeft. Ach, ik verwacht heus nog wel een keer van een erf te worden afgeschopt. Dat is me al eens gebeurd, toen ik voor Propria Cures een vraaggesprek met Reve wilde maken. Ineens stond de Matroos, die potige vriend van hem, voor m'n neus. Dat heerschap had niets vrien delijks in de zin. Ik moest ren nen voor mijn leven." Journalist wilde Carel Helder ooit worden. Maar hij deed z'n best niet op de middelbare school, vandaar dat hem drin gend werd verzocht elders zijn heil te zoeken. Hij vond de eer zame betrekking van bromfiets koerier, daarna vervulde de nu 41-jarige Amsterdammer nog vele andere baantjes. Een jaar of zeven geleden posteerde hij zich achter het loket van het postkantoor Buikslotermeer- plein in Amsterdam-Noord. Zo dra de employé maar even de tijd vond, vertrouwde hij een van zijn literaire oprispingen toe aan de achterkant van het interne dienstformulier, model PK 3022. „Wonder boven won der werden die geplaatst in Pro pria Cures en De Tweede Ron de, het blad van uitgeverij Van Oorschot. Op het laatst was ik assistent-manager op het post kantoor. En als ik nog langer was blijven zitten, had ik wel licht een nog mooiere functie gekregen." Maar Carel Helder, vader van twee dochters, heeft voor zich zelf dus een creatievere toe komst bedacht. Daarom is hij niet langer trainer van het eer ste zaterdagelftal van de voet balclub DRC uit Durgerdam, dat volgens Helder kampioen werd omdat de spelers nooit naar hem luisterden. En hij ver brak meteen na zijn vakantie in augustus ook telefonisch zijn dienstverband bij de PTT. De chef was in eerste instantie vol komen onthutst, maar hield daarna zijn zelfgekozen ontslag op staande voet een maand te gen, onder verwijzing naar de opzegtermijn. „Ik hield voor mijn ontslag al links en rechts toespraken op aanvraag. En ik zat ook een pe riode 's avonds in cafés recla mecampagnes te voeren voor Campari. Ik kwam 's nachts om drie uur thuis en om acht uur 's ochtends moest ik dan weer achter mijn bureau zitten. Het was niet meer vol te houden. Ik deed ooit mee aan een lees- avond, waar ook Henk Spaan, Gerrit Kouwenaar, Theo van Gogh en Freek de Jonge present waren. De Jonge vroeg na mijn lezing wat ik overdag voor de kost deed. Ik zei: 'Loketbeamb te'. Ik heb nog nooit iemand zo smakelijk zien lachen. Eerder had Ivo de Wijs al eens gepro beerd me in de richting van de literaire wereld te duwen. Maar waar het mij altijd aan heeft ontbroken is zelfvertrouwen. Nu nog kan ik een week van slag zijn door één negatieve re actie, zoals laatst toen iemand meende te moeten opmerken dat De Koperen Ploert voor mij alleen maar een middel is om in de belangstelling te komen." Al enige tijd houdt Helder, die zichzelf in zijn CV heeft neerge zet als iemand die doet wat an dere mensen niet zo goed kun nen, voorleessessies in kroegen. Zijn gortdroge humor kan zelfs Freek de Jonge ertoe verlokken om Helder eruit te pikken als 'de leukste van'de avond'. Daarentegen vonden tal van se nioren in een verzorgingshuis hem zo lang van stof, dat Hel der spontaan werd weggezon- gen. „Eentje begon 'Bij ons in de Jordaan' te kwelen, waarna de rest inviel. Ik beleefde daar trouwens toch al moeilijke mo menten, omdat er af en toe ie mand werd weggereden, van wie ik niet zeker wist of die nog in leven was." In zijn agenda staat de vijfde september volgeboekt voor het zogeheten Koperen Ploert Eve nement Op die datum wordt in het weiland van abonnee Siem Burger in Ransdorp een oprich tingsdiner aangericht, waarvoor de eerste 200 abonnees alvast van harte zijn uitgenodigd. „Het zal tobben worden, maar ik denk van mijn literaire activi teiten te kunnen leven. Het valt natuurlijk moeilijk te zeggen hoe lang De Koperen Ploert te leven heeft, maar het lijkt mij sterk dat de bron snel zal zijn opgedroogd." GERARD VAN PUTTEN De hobby's van prins Bernhard zijn fotograferen en vliegtuigen, zo meldt de officiële biografie van de echtgenoot van prinses Juliana. Maar in het rijtje met levensgeneugten horen zeker ook 'automobielen' thuis. Ge durende zijn leven schafte de prins zich zo'n dertig opzichti ge en vaak peperdure modellen aan. Voor zijn 88ste verjaardag zou de prins zichzelf getrak teerd hebben op het aller nieuwste type Ferrari, de 456 GT. De Rijksvoorlichtingsdienst, de spreekbuis van het koninklijk huis, wil niet bevestigen dat Bernhard zich een splinternieu we bolide heeft aangeschaft. „Het gaat immers niet om een dienstauto, maar om een privé- wagen," aldus een woordvoer der, die ook over de autoliefde van de prins niet uitweidt. „Maar inderdaad, hij heeft vroeger een aantal leuke auto's gehad." Zo leuk zelfs, dat er twee jaar geleden een boek over het wa genpark van prins Bernhard verscheen: De automobielen van prins Bernhard. Het rijke lijk met foto's opgesierde werk van autokennër Frans Vrijal- denhoven leert dat de prins be gin jaren vijftig zijn Cadillac in ruilde voor zijn eerste Ferrari, de '212 Inter'. Sindsdien is de prins verliefd op het Italiaanse merk, hij reed zelfs regelmatig naar Modena om bij zijn vriend Gianni Agnelli, baas van Fiat, het allernieuwste model op te halen. Zijn nieuwste, tonnen kostende aanwinst haalt een topsnelheid van bijna 350 kilometer per uur, maar de bejaarde prins stuurt niet meer zelf. Bernhard hangt de snelheidsduivel uit naast zijn privé-chauffeur, die een ra ce-licentie bezit. Uiteraard moeten ook lieden van konink lijke bloede zich houden aan de wettelijke snelheidsregels. „Bernhards chauffeur is regel matig op het circuit van Zand- voort te vinden. Het is zeker niet uitgesloten dat zijn baas er soms even naast kruipt om zich op topsnelheid te laten ron- dracen", aldus een ingewijde. Voor de Tweede Wereldoorlog, en voordat hij definitief viel voor Ferrari, had Bernhard zijn hart verpand aan de Alfa Ro meo 8C 2900, 'een jachtvlieg tuig op wielen', aldus Vrijalden- hoven. Prins Bernhard is de enige ech te 'autofreak' in de koninklijke familie. 'Indien de vaderlandse industrie in de behoefte kon voorzien, werd daaraan voor rang gegeven', schreef het auto blad Carros naar aanleiding van het paviljoen met 'Royal Cars' op de AutoRAI dit voorjaar. Het koninklijk huis heeft wel een ja renlange band gehad met Ford, waarvan Bernhard in 1937 nog een Cabriolet V8 in de prak reed toen hij op een zandauto botste. Prinses Juliana deelt de auto liefde van haar nog immer le vensgenietende echtgenoot niet. „Zij ziet de auto puur als vervoermiddel", aldus de inge wijde. De prinses heeft boven dien nooit haar rijbewijs ge haald. Desondanks liet zij in Zwitserland in 1985 een Merce des Benz 380 FEL ombouwen tot vier-deurs Cabriolet. De achterliggende reden: handig voor haar uitstapjes met de kleinkinderen. BERRIT DE LANGE Streekroman Paars lijkt met de week meer op een familie barstensvol wrok en vete. f3> G' z- Daar is weinig mis aan en heilige oorlog verschaft de brouwerij meer leven dan matte vrede. Niks saaiers dan een keurige familie met veel begrip over en weer. Daarvan maakt de fantasie geen chocola en de politiek nog minder. Nou, daar hoef je gelukkig bij paars niet over in te zit ten. Alle ingrediënten zijn er en vooral veel ponteneur Een harde harses. Zodoende blijven de Haagse troebelen steken op het peil van de betere streekroman. |i Simpel en met veel boerenbe- drog. Neef Bram slaat met de §j| eeltige knuist op tafel, slaakt een verwensing, zegt 'zo ver dom ik het nog langer' en gaat op zijn dikke sokken - gebreid HAN MULDER door mooie Neel - naar de deur en zijn klompen op de gang. Niemand mag met klompen aan de Trêveszaal bin nen. Reken maar dat ze even stil zijn. Bram is Hayo niet Die gooide de derri ère echt tegen de varkenskribbe. Toen heeft tante Els zo lang zitten snikken dat haar beroemde balkenbrij die keer extra zout smaakte. Maar Bram is Bram. Altijd een hooivork in de buurt. Pure passie beheerst paars. De bomen kreunen op het Plein, de Kneuterdijk kan elk moment doormidden breken, een ijsje lekt smeltend op de klompen van Jan de dagjesmens die al die stevi ge karakters in het echt komt bezichti gen. Elk hoofdstuk is er nieuwe bonje rond hoeve Het Binnenhof. Steeds weer die grote ego's en die nog grotere bekken en dan oom Wim weer met stemver heffing: 'koppen dicht'. Gelukkig heeft vrouw Rita van de restjes van het smyr- natapijt stevige sokken voor haar man geknoopt ander was het uitgedraaid op krassen in het parket van die Trêves zaal. Ik hoop dat paars zoals een dege lijke streekroman betaamt de omvang van een trilogie zal krijgen. Maar mijn vrees is dat het bij één dik eerste deel zal blijven. Aan het tweede wordt ge werkt en aan leuke intriges ontbreekt het ook al niet, maar het is dun. De Slegte schijnt geen belangstelling te hebben. Verfilming ho maar want geen acteur wil de sluwe lijkbleke inwonen de knecht Ad M. spelen. Naast de betere ontspanningslectuur over het geslacht-Kok, heb je ook nog een wekelijks feuilleton. Dat heet PvdA- -vlugschrift. Het heeft veel van een clubblad van een geheime sekte. Je kunt je er niet op abonneren. Je krijgt het niet gratis op het station en denk maar niet dat een eenvoudige boeren lul uit de partij er zelf een stukje in kan schrijven. Maar elke zondag hoor ik weer op de radio en zie op teletekst: in het PvdA-vlugschrift heeft de lijkbleke knecht Ad M. zus beweerd en de be geerlijke melkster Karin A. zo. Ja, die struise Karin, ideaal van elke vrijgezelle boerenzoon in de slapeloze flarden van de nacht. En hoe gaat dat? Slaaptekort, het is vroeg dag op hoeve Het Binnen hof en hup daar breekt al weer de eer ste klomp. Tegen zulk paars gooi- en smijtwerk kan zelfs de beste klompen maker niet op. En Els zei nog zo: 'Bram, waarom moet nou ook weer die Annie voor het hooi en? Alweer een volle nicht van jullie. Waarom mijn volle neef Jacob niet. Die kan ook nog goed mest rijden en dor sen.' Toen begon Bram dus met die deuren te slaan. Wim te fronsen, Anne- marie met de andere kant uit te kijken en de lijkbleke knecht Ad met zijn vlug schrift. Het blijft een schitterende streekroman en met elk nieuw hoofd stuk komt de ontknoping een stapje dichterbij. MILLENNIUM nog dagen Nog 184 dagen en het nieuwe millennium bilf- aan. Reden voor deze I om in een dagelijkse si terug te kijken op bela n rijke gebeurtenissen d plaatsgrepen op corre ponderende data in di gelopen 1000 jaar. Dei J week: 28 juni 1914: mt op aartshertog Frans I dinand; 29 juni 1904: dekking veenlijken Dri the; 30 juni 1859: kooi g danser Blondin over I\ gara Falls; 1 juli 1395: grondkoop oudste stafj huis Martine; 2 juli 16( s Slag bij Nieuwpoort; 3 u 1976: bevrijding gijzel. Entebbe. 30 JUNI 1859 Extra treinen en excursiebln; - speciale Blondins genoe rs voeren de 30ste juni 1859 zenden nieuwsgierigen a; Het is als een lopend vuum rondgegaan: iemand is zo om de Niagara-watervalle te steken! Van de Amerika j" naar de Canadese kant is koord gespannen, vijf een r ter breed en 350 meter lai daaronder, op zo'n vijftig ter, komen kolkende watt p sa's bijeen.'Voor de spich guur in rose broek, Iedere t pantoffels en bebaard aar zicht een vijftiental meter gevorderd, bezwijmen ret verscheidende vrouwen' een ooggetuige vast. De v\ hals zal nadien wereldber worden, maar deze 30ste Jean-Franois Gravelet, dit treedt onder zijn pseudor Charles Blondin, nog niet dan een kundig acrobaat, verwege spuwt Blondin ei verachtelijk in de onmete draaikolk en waagt een ac waartse salto'. Er zullen n le geslaagde pogingen vol zowel bij de Niagara-wate^ len (zelfs met iemand op rug) als bijvoorbeeld over Amstel (1882). Blondin ge^ nooit een net. 'Het zou m keloos maken en ik zou vi moedelijk mijn nek breke 73-jarige leeftijd overlijdt 1897, ondanks zijn gevaai1 toeren, vreedzaam. De b; ceerstok staat naast zijn b j HENK RUUL t MENSELIJ Gitarist ERIC CLAPTON he, een interview met de Brits Sunday Times gezegd dat de jaren '70, toen hij aan en heroïne verslaafd was, enige regelmaat zijn vrouv\! Tl BOYD, verkrachtte. „Ik dat toen ik echt een hopel coholist was iedereen in rr omgeving voor me sidderd zegt de 54-jarige Clapton, een tijd geweest dat ik mij vrouw gewoon tot seks dwt dacht dat ik daar recht op Ik hield volstrekt geen rekt met andere mensen." Het view had plaats op Antigué Clapton een kliniek voor a en drugsverslaafden, Cros' .genaamd, heeft gesticht. ton vertelt als student aan kunstacademie voor het ei drugs te hebben gebruikt. 1969 was hij zover dat hij flessen wodka per dag dro jaar later gaf hij per week pond (5.000 gulden) aan I ne uit. Clapton zocht in 19 voor het eerst hulp en was. 1987 van zijn verslavingeij Nog geen twee jaar na haa lijden, lijkt de 'Prinses Di- verleden tijd. De eerst mej massale belangstelling vo<| 1997 als gevolg van een a ongeluk overleden Britse p is sterk afgenomen. Dit bli gens de krant The Times u tegenvallende kaartverkoo een bezoek aan het familii goed van DIANA SPENCEI Althorp, waar zich haar gr. vindt en waar een expositii de prinses is ingericht. He goed is alleen in juli en au geopend voor publiek. Tot zijn slechts twee van de 6 ningsdagen uitverkocht. E nog 30.000 kaartjes over, terwijl het Diana-museum jaar ook is opengesteld voi groepsreizen. Vorig jaar b( ten zo'n 150.000 menser laatste rustplaats van Diai directeur van het Diana-rr in Althorp zegt dat de afni de belangstelling voor het urn een natuurlijk proces hysterie rond de prinses i; bij. De mensen komen nu met bloemen en tranen, n met fotocamera's."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2