Meer woningen aan Hoge Rijndijk Molkenboer volhardt in koers Onderwijs, dat is li gesprek blijven' Regio [ennepkweker moet 15.000 gulden inleveren tel Flower power in Warmond Poelmeer maand dicht wegens renovatie Ook Rijnland Ziekenhuis wist nergens van OENSDAG 30 JUNI 1999 Jakker Tijsterman verliest kort geding iegstgeest De Oegstgeestse bakker B. Tijsterman moet stop- len met het gebruik van de term 'echte bakker'. Doet hij dit niet an moet hij 1000 gulden betalen per dag of per keer. Dat heeft e Haagse rechtbank gisteren bepaald. De Stichting Echte Bak- ersgilde eiste vorige week in een kort geding dat Tijsterman liet meer zou adverteren met de term 'echte bakker' wegens in- ireuk op het merkrecht. Alleen bakkers die bij het gilde zijn angesloten mogen de aanduiding 'echte bakker' gebruiken. De echter was het ermee eens dat de woorden 'echte bakker' te eel lijken op het woordmerk 'De Echte Bakker'. Dit zou tot ver warring kunnen leiden bij het publiek. Volgens de bakker was er chter sprake van een misverstand omdat zijn naamgenoot, wel ehorend tot het gilde, ook in de krant adverteert. )p- en afrit A4 bij Zoeterwoude dicht deterwoudeIn verband met asfalteringswerkzaamheden wor- en de op- en afrit van de A4 bij Zoeterwoude-Dorp tijdelijk af- esloten. Van maandag 5 tot en met donderdag 8 juli kan het erkeer uit de richting Den Haag van 's avonds negen uur tot 's j ïorgens half zes geen gebruik maken van de afrit. In de nacht an donderdag 8 op vrijdag 9 juli wordt tussen negen uur 's 's ronds en half zes 's morgens zowel de op- als de afrit afgeslo- >n. Ten slotte kan het verkeer uit de richting Amsterdam in de acht van maandag 12 op dinsdag 13 juli tussen negen uur en 1 5 de afrit niet gebruiken. Het verkeer wordt met borden mgeleid. inelkraak Terweeweg Oegstgeest - egstgeest Door met een auto tegen een ruit van een winkel an de Terweeweg in Oegstgeest aan te rijden, hebben dieven Hl anmorgen rond kwart over vier verschillende kledingstukken unnen meenemen. Getuigen zagen de verdachten tegen de jit aanrijden, de winkel ingaan en vervolgens snel wegrijden, [a een achtervolging sprong een van de verdachten uit de auto, laarna hij werd aangehouden. De chauffeur is doorgereden. Ie auto is later in Leiden teruggevonden. li haag/voorschoten het kweken van hennep in irschoten en Nootdorp, dief- van elektriciteit en verbo- wapenbezit is een 32-jarige jenaar gisteren door de agse politierechter E. Tim- rsmans veroordeeld tot een rkstraf van 180 uur. Pers laarnaast hangt de man een irwaardelijke gevangenis- T if van twee maanden boven hoofd en moet hij de met hennepverkoop gemaakte ist van 25.000 gulden af- an. De straf is gelijk aan de van officier van justitie A. idorp. Jaar aanleiding van klachten ;r een sterke henneplucht de de politie op 20 mei twee geleden in Nootdorp vlak- het voetbalveld een kwekerij planten op. Het ener- bedrijf berekende dat vanaf ecember 1996 voor het kwe- van de planten elektriciteit waarde van ruim 27.000 gul- *aat an inie van uffelen OU Dank Bfrj'O In de Nootdorpse kwekerij werd een huurcontract voor een pand in Voorschoten aan getroffen. Op dit adres vond de politie nog eens honderd hen nepplanten en een pistool. Vol gens de officier van justitie kan voor de aangetroffen hoeveel heid planten een hogere straf dan zes maanden gevorderd worden. Gezien de ouderdom van de feiten kwam zij echter tot een-lagere eis. Advocaat J. Stok zei dat zijn cliënt door het kweken van de hennep financieel in de proble men is gekomen. Zijn bedrijf is failliet gegaan en de man staat voor twee ton in het rood. Aan gezien de fiscus hem fors heeft aangeslagen voor de opbrengst van de hennepkwekerij, zou de man verlies hebben geleden. Daarom is er volgens advocaat Stok geen winst, die afgepakt kan worden. De politierechter was het niet met hem eens. Zij noemde de berekening van de winst door de officier van justi tie zo redelijk dat geen cent van de ontnemingsvordering af kan. warmond Niet iedereen was gisteravond uitgedost in de sfeer van de flower-power tijd. Maar enkele ploegen die meededen aan de touwtrekwedstrijden in het Warmondse park Groot Leerust hadden wel hun best ge daan om het thema uit te beelden. De vrou- wenploeg van Hotel de Zon bestond uit 'zon netjes' en won de prijs voor de meest origi nele kledij, gevolgd door de ploeg van Paula Eibers (zie foto). De vrouwenploeg die beschikte over de meeste spierkracht was die van de IJsclub. Bij de mannen won de club van Peter Warmer dam. In totaal deden dertien ploegen mee aan de wedstrijd, die onderdeel was van de Warmonder Kaagweek. De festiviteiten van de Kaagweek werd gisteravond rond midder nacht afgesloten na een optreden van de band Anoushka. FOTO MARK LAMERS CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437,PLV.-CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 oegstóeest connie van uffelen Het Oegstgeestse zwembad Poelmeer gaat morgen bijna een maand dicht wegens on- derhouds- en renovatiewerk zaamheden. Er worden onder meer oude, asbesthoudende ventilatiekanalen vervangen. In maart 1997 werd bij een regu liere inspectie ontdekt dat deze kanalen, die door het plafond van de technische ruimte lo pen, asbest bevatten. Het bad is destijds drie dagen gesloten ge weest omdat een van de kana len bij deze inspectie was be schadigd. Bij de reparatie zijn deze kanalen bespoten om het materiaal te fixeren. Volgens zwembadmanager D. van der Bent is er daarom geen gevaar. „De arbeidsinspectie advi seerde ons destijds wel deze ka nalen te vervangen als we zou den gaan renoveren. Daarom pakken we dit nu meteen aan", aldus Van der Bent. Het zwem bad heeft in januari al besloten het bad deze periode te sluiten. Volgens Van der Bent komt dat het best uit, omdat het les- en schoolzwemmen nu is afgelo pen. Bovendien is de vakantie periode geen 'toptijd' voor het binnenbad. Het zwembad brengt een au tomatisch spoelsysteem aan om legionellabesmettingen in de toekomst te voorkomen. Ook vernieuwt Poelmeer tegel werk, plafonds en verlichting van het instructiebad. In het sportbad komt moderne onder waterverlichting, die het bad in diverse kleuren kan beschijnen. Het zwembad gaat op 26 juli weer open. den haag/voorschoten Werkstraf na wraak op ex-zwager aanspreken. Ook namen de twee het de zwager kwalijk dat deze achter was met alimenta tiebetaling aan hun zuster. De broers zijn legaal in Nederland. De mishandeling was ook het gevolg van ruzie over werk tus sen illegalen en legalen, zo bleek uit de stukken. De advocaat van de verdach ten, inr. Jonker, vroeg de rech ter rekening te houden met de omstandigheid dat er over en weer het een en ander was ge beurd. Omdat de verdachten een blanco strafblad hadden, kregen ze een alternatieve straf van politierechter Y. Wijnnobel- -van Erp. Officier van justitie mr. E. Visser had een celstraf van zes weken geëist; de officier sprak van een 'wraakoefening'. Twee Turkse broers uit Den Haag zijn door de Haagse poli tierechter veroordeeld tot zestig uur onbetaald werken, omdat ze 26 februari in Voorschoten op de Anthonie van Dijklaan een illegale landgenoot in el kaar sloegen. Ze hadden de fietsende man klemgereden voor zijn werk in Voorschoten, een horeca-loon- bedrijf waar de oudste broer vroeger zelf ook werkte. Het slachtoffer is een ex-zwager van de broers. De ex-zwager zou een derde broer, die ook in het bedrijfje werkt, hebben be dreigd. De twee oudere broers wilden het slachtoffer daarop Zoeterwoude: 'Als bedrijven vertrekken Zoeterwoude wil meer woningen bouwen aan de Hoge Rijndijk tussen de rijksweg A4 en de Rijnstraat. De ge meente wil open plekken opvullen met huizen en juicht het vertrek van bedrijven in dit gebied toe. zoeterwoude jan preenen „We gaan er meer een woonge bied van maken, zonder dat we de bedrijven onder druk zetten. Laat daar geen enkel misver stand over bestaan. Ze hoeven niet per se weg. Maar als ze stoppen, kunnen ook op die plekken huizen worden gezet", aldus wethouder S. Stuijt van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Om dat doel te verwezenlij ken, is het bestemmingsplan gewijzigd en heeft de grond waar nu'de bedrijven zitten een dubbele bestemming gekregen: industrie en wonen. Zoeter woude is daartoe overgegaan, omdat zij de Grote Polder groen wil houden en elders in de ge meente nog maar weinig moge lijkheden heeft om te bouwen. Stuijt: „We willen alles optimaal benutten. Dus zeker ook de ruimte aan de Hoge Rijndijk." Al eerder is besloten om op het braakliggende terrein te genover de Oranjelaan (het zo geheten Omtzigtterrein) zestien appartementen neer te zetten. Daar worden er nu vier aan toe gevoegd. Bovendien worden op andere open plekken vijf hui zen gebouwd. Omdat niet iedereen op de hoogte was van de ontwikkelin gen aan de Hoge Rijndijk heeft de gemeente de overgebleven bedrijven er nogmaals op gewe zen dat zij op hun grond ook huizen kunnen bouwen. Van die mogelijkheid maakt bakker John Tijssen nu gebruik. Hij heeft zijn bakkerij op nummer 89 gesloten en verhuist naar de Admiraal Banckertweg op het industrieterrein De Waard in Leiden. De brood- en banket bakkerij aan de Rijnegommer- straat blijft gewoon open. „Het pand aan de Hoge Rijn dijk is te oud. Er moet te veel aan verbouwd worden en dat is het me niet waard. Vroeger zat ik hier met mijn winkel, maar die is overgegaan naar de Rijn- egommerstraat. Zodra ik een sloopvergunning heb, gaat de zaak plat", aldus Tijssen, die ook winkels heeft in Leiden en Voorschoten. In Zoeterwoude kan hij aan de Hoge Rijndijk twee woningen neerzetten. Op Hoge Rijndijk 143 kunnen tien huizen worden gebouwd. Daar zit sinds 1973 Tijssen Jachtbouw. „En daar ga ik ook nog niet weg", laat eigenaar W. Tijssen weten. „De nieuwbouw staat hier pas zes jaar. Die ga ik niet zomaar afbreken. Ik vind het wel een prettig idee om te weten dat ik nu twee mogelijk heden heb. Of gewoon door gaan, waarvoor ik nu kies, of huizen laten bouwen." inneke Hermansyerlaat Rijnlands Lyceum wil jroot zak e twi et oc :ihav letër. wink :°P^] collegiale sfeer en het ver- ond1Wen van leerlingen. Dat Het conrector Hanneke Her- het leukst aan haar dertig :n bij het Rijnlands Lyceum Oegstgeest. Morgen neemt afscheid. Ze gaat vervroegd pensioen. /at ze dan gaat doen? „Goeie J', zegt Hermans. „Kijken k nog iets kan doen aan de ïenwerking met Rusland." mans was de drijvende ht achter de uitwisseling een school in Krasnoyarsk s nog steeds wild enthousi- Niet over het ministerie van lerwijs, want dat mag do- ten wel eens wat beter beta- Nee, vooral de rol van het lerwijs in de samenleving :laim ze fascinerend. Onderwijs is een bindende or in de samenleving. Op ooi delen mensen iets. Ze jen gemeenschappelijk les. leren dezelfde liedjes. Krij- PSp® dezelfde achtergrondinfor- fL^tie. Dat bindt." Het gaat bij jff* onderwijs dan ook niet al- om het overdragen van nis, maar ook om begelei- en geduld. „Geduld staat aandacht. Dan heb je be- i voor dingen." e verwijst hierbij naar haar ;n docent biologie, tevens :ctrice, op de HBS voor sjes op de Garenmarkt in len. „Ik kreeg van haar re- natig een klap in mijn ge it als ik daar van de trapleu- afgleed. Maar ze had er rip voor. Ze begreep dat het ÏIT& r mij een uitdaging Iwpjken hoe ver ik kon gaan. heeft met de ontwikkeling leerlingen te maken. Het leggen van hun grenzen. Dat ik de uitdaging van het on- ijs. Dat je een stukje mee lt in de ontwikkeling van flingen." r T l)at meelopen doet ze sinds 1 *in 1965 aan het Thorbeeke Lyceum in Den Haag begon als docent biologie. Een jaar later werd ze gevraagd door het Rijn lands Lyceum in Wassenaar en precies dertig jaar geleden be gon ze in Oegstgeest. Eerst als docent, later als conrector. Eerst voor 5 en 6 VWO later voor personeel en organisatie. Begin jaren negentig ging ze dertig jaar terug in de tijd. In de school Univers in Krasnoyarsk ervoer ze hoe het is om weer voorlichting te geven zonder lesmateriaal. „Ik ging dan naar school om een doorsnede van het mannelijk geslachtsorgaan op het bord te tekenen en dacht: dalijk komen die kinde ren en die lachen zich dood. Dat was een herhaling van mijn eigen beginjaren. In '65 was voorlichting in Nederland ook een heel apart onderwerp." Het Rijnlands is inmiddels ook niet ontkomen aan veran deringen in de samenleving. Onlangs nog kwam de school in het nieuws door een uit de hand gelopen eindexamen stunt. Vorig jaar zijn bij twee in cidenten met wapens kinderen van school gestuurd. Een leer ling voelde zich gepest en liet een luchtbuks zien. „Vroeger liepen ze misschien met klap perpistooltjes, nu met een windbuks", zegt Hermans ver ontwaardigd. Hoewel er verder niets is gebeurd, heeft het de school wel wakker geschud en is er in alle klassen over gedis cussieerd. Kort daarna liet een leerling een pistool zien. „Ik weet niet of het echt was, we hebben het zelf niet gezien, maar een leer ling wees ons erop. Het feit al leen al dat je met zoiets naar school komt is bedreigend." Hermans vindt dat onverteer baar. „Er zitten ook vluchtelin gen en asielzoekers op school. Stel dat een pistool een rol in het leven van een van de leer lingen heeft gespeeld, bijvoor beeld in Kosovo, en opeens komt dat weer terug..." Het leiderdorp afke van der toolen De Leiderdorpse PvdA-wethouder V. Mol kenboer (verkeer) ziet in alle commotie rond de huidige verkeersopstoppingen geen enkele reden om spijt te hebben van zijn beslissing de rotonde op de Persant Snoepweg tegelijkertijd aan te leggen met die op de provinciale weg. Ondernemers aan de Achthovenerweg die grote schade lijden omdat ze slecht bereikbaar zijn en zelf het dorp moeilijk uitkomen? „Tja, daaruit blijkt maar weer dat dit soort ver- keersaantrekkende bedrijven niet aan de Achthovenerweg thuishoren." Boze foren sen? „Ach, zo zie je maar weer wat er met mensen gebeurt als ze in een auto gaan zit ten." Molkenboer heeft er voor de gelegenheid zijn beleidsmedewerker T. de Vreugd bijge haald. Om het beleid nog eens goed uit te 'Dit is waanzin' leggen. Hoewel: „Je kan het toch niet uit leggen", aldus de verzuchting van de ver keerswethouder. Niet omdat het beleid ver keerd is, maar omdat de burgers dit soort keuzes, die hen rechtstreeks in hun auto mobiliteit treffen, toch niet snappen. En dat terwijl het voor hun eigen bestwil is, legt Molkenboer uit. „De mensen zullen dankbaar zijn als deze grote infrastructure le werken eenmaal af zijn. Uit deze opstop pingen blijkt nu juist hoe erg ze nodig zijn. Ze zullen de doorstroming van het verkeer zeer ten goede komen. Straks komen ze te rug van vakantie en dan is het ergste leed geleden." Je kunt nu goed zien wat er zou gebeuren bij de een of andere calamiteit, vult ambtenaar De Vreugd aan. „En afge zien daarvan, het is elke dag een crime met het verkeer in Leiderdorp." De wethouder toont zich niet erg onder de indruk van de aankondiging van juridi sche stappen door de ondernemersvereni ging Lage Zijde. Op de politie is hij veel bo zer, omdat die tegen deze krant heeft ge zegd een negatief advies te heibben gegeven over de gelijktijdige werkzaamheden. „Daar zal nog met de politie over gespro ken worden. De uitspraken van politie woordvoerder Van Egmond hebben twijfel gezaaid bij de burgers, het idee 'dit is alle maal niks'. Het voedt de houding van 'age ren tegen'. Bij dit soort zaken moet je naar buiten één lijn trekken." De wethouder wil wel speciaal benadruk ken dat de samenwerking met dé plaatselij ke politiemensen goed verloopt. „We bekij ken onderling per dag hoe we de proble men aanpakken." Zo leeft op dit moment het idee om de komende dagen een politie auto op de Stierebrug nee r te zetten, om te voorkomen dat die open gaat voor het scheepverkeer. "M Conrector Hanneke Hermans op het plein voor het Rijnlands Lyceum. „Onderwijs is een bindende factor in de samenleving." FOTO HIELCO KUIPERS sterkt haar alleen maar in haar overtuiging dat de rol van het onderwijs heel belangrijk is. Dat ervoer ze ook als leerlin gen haar vertrouwden en naar haar toe kwamen met vragep. Niet alleen óver de keuze van een vakkenpakket, maar ook over persoonlijke dingen als een slechte band met ouders. „Dat vind ik bijzonder en soms te veel eer. Ze denken dat je over zoveel levenservaring be schikt. Ik kreeg ook vragen als: denkt u dat ik anorexia heb? Of leerlingen die het niet meer zien zitten. Hoe ga je daar mee om? Hoe houd je met die leer lingen contact, zonder dat je met ze in een isolement raakt omdat ze niet willen dat je het verder vertelt. Het kan ook heel belemmerend voor kinderen werken als het verwachtingspa troon van ouders te hoog ligt. Het is prachtig als je dat be spreekbaar kunt maken." Over 'de jeugd van tegen woordig' is ze optimistisch. „Als je leerlingen maar persoonlijk benadert. Het zijn wel mensen met gevoelens. Het is de kunst in het onderwijs om met leer lingen in gesprek te komen en te blijven. Je kunt niet alleen maar verbieden. Je kunt bij voorbeeld ook een opmerking maken waar ze niet van terug hebben. Dat ze even moeten nadenken over een antwoord. Dan heb je een gesprek. Dat is onderwijs: in gesprek blijven." vervolg van voorpagina Niet alleen de ondernemers aan de Achthovenerweg wer den begin deze week ruw met hun neus op de feiten gedrukt. Ook het Rijnland Ziekenhuis was niet door de gemeente in kennis gesteld van de weg werkzaamheden. „Ik denk dat de gemeente zich lelijk heeft verkeken op de gevolgen", zegt woordvoerster J. Vink. .Ambulances hebben op de eerste dag van de werk zaamheden soms erg veel pro blemen gehad het ziekenhuis te bereiken." Het Rijnland Ziekenhuis heeft vervolgens zelf contact opgenomen met de gemeente. Vink: „Mede op basis daarvan is er actie ondernomen." De stoplichten op de Enge- lendaal staan inmiddels con stant op oranje, wat de door stroming in die hoek van het dorp vergemakkelijkt. De grootste problemen op dit mo ment vinden plaats in en rond het oude dorp. Daar ondervin den ondernemers zo'n schade van de opstoppingen dat ze ju ridische stappen gaan onder nemen. De bedrijfsleiders aan de Achthovenerweg zijn woe dend. „Dit op deze manier aanpakken is de allergrootste waanzin die er is", zegt direc teur H. Koen van afvalbedrijf Vliko. De directeur van Vliko noemt de ontstane situatie 'rampzalig'. „Ik heb al diverse opzeggingen van klanten die we niet hebben kunnen bedie nen. Onze productie ligt mo menteel op veertig procent. Ik snap niet hoe iemand op het gemeentehuis dit heeft kunnen bedenken. Hiennee draai je bedrijven de nek om." Volgens Koen was de situatie gisteren nog 'dramatischer' dan maandag. „Onze wagens doen er vanaf hier twee uur over om naar Leiden te ko men." De chauffeurs van het afval bedrijf draaien veel overuren. „Maandag tot laat in de avond moesten onze mensen rijden. We overtreden momenteel de rijtijdenwet wel, .maar wat moet je dan? Vanmorgen zijn we vroeger begonnen, maar dat heeft weinig zin gehad." Soortgelijke geluiden komen van verhuizer Bas Verkroost. „Het is vervelend voor de jon gens en het kost geld. Als die jongens een uur stilstaan zijn ze een uur later bij de klant, dus dat worden overuren", legt woordvoerder L. Albers uit. Een eindje verderop, bij de Betoncentrale Koudekerk (BCK) komt de ene na (ie ande re schadeclaim binnen, meldt directeur J. van Aalst. De juri dische stappen van zijn buur- ondernemers ondersteunt hij van harte. Want ook zijn be drijf lijdt forse schade door de verkeersopstoppingen. „Wij maken een bederfelijk product. Betonmortel moet na faibricage binnen anderhalf uur op de bouwplaats worden veiwerkt, anders kun je het weggooien. De wagens zijn nu die tijd al kwijt om iiii Leiderdorp te ko men." Door he:t koude natte weer blijft het materiaal wat langer goed, manr als het warmer wordt verwacht hij de beton mortel daadwerkelijk te moe ten dumpen. „Nu klagen aan nemers ook al steen en been, want wij kunnen pas om 13.00 uur leveren wat er om 11.00 al had moe ten zijn. Dan veran dert hel prijskaartje van je overeenkomst. Bovendien moet ik meer wagens inzetten om kwa'liteit te kunnen leveren en ook het omrijden kost geld." Van Aalst vindt dat Leider dorp snel met een oplossing moet komen, maar op het ge meen tehuis van Leiderdorp kreeg hij geen bevredigende reactie op zijn klachten. „De burgemeester was er niet en een verkeersambtenaar zei 'we doen ons best'. Nou, daar hebben we.veel aan."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17