Roep om vertrek van Milosevic steeds luider Opening Schots parlement luistert heel erg nauw Tedere vervanger van Milosevic is een verbetering' Buitenland Marsverbod zet overleg Noord-Ierland onder druk Gewonden bij aanval op YN-post in Oost-Timor Grenzeloos aanbod van Dutchtone. DINSDAG 29 JUNI 1999 Zweden 'vergoedt' sterilisaties Stockholm Zweden gaat ruim 40.000 gulden smartengeld beta len aan slachtoffers van gedwongen sterilisatie. Een journalist had in 1997 aangetoond dat van 1936 tot 1976 in Zweden bijna 63.000 mensen, meest vrouwen, zijn gesteriliseerd. Dit gebeur de op grond van de overweging dat zij raciaal of sociaal minder waardig waren. Sommige ingrepen zijn in Zweden uitgevoerd als voorwaarde voor ontslag uit de gevangenis, om voor uitke ringen in aanmerking te komen of de zeggenschap over kinde ren te houden. De staat stond de operatie ook toe voor minder jarigen, geestelijk zieken of minderbegaafden en lijders aan val lende ziekte en drankzucht. Fransen gedenken eigen nulmeridiaan london De Fransen vieren het komende jaar festiviteiten langs hun 'eigen nulmeridiaan'. Deze lengtegraad loopt van Duinker ken, door Parijs naar de Pyreneeën op 2,20 graden ten oosten van de echte nulmeridiaan in Greenwich. Sinds 1911 voelen sommige Fransen in hun eer aangetast omdat ze de 'Paris Mean Time' moesten opgeven voor de Greenwich Mean Time. Enkele Franse enthousiastelingen hebben het initiatief genomen om de herinnering aan de lengtegraad weer tot leven te brengen. De drie miljoen mensen die langs de lijn wonen worden uitge nodigd worden om volgend jaar op 14 juli deel te nemen aan een gezamenlijk feestbanket langs de verloren nullijn. Politie vermoedt afrekening bij aanslag merseburg De Duitse autoriteiten denkt bij de bomaanslag op de bar-discotheek in het Oost-Duitse stad Merseburg te maken te hebben met een afrekening in het criminele circuit. Bij de aanslag raakten dit weekeinde twintig mensen gewond, van wie zeven ernstig. De politie zoekt de daders in eerste instantie bin nen het prostitutiemilieu, maar neemt ook de wereld van de drugs- en wapenhandel onder de loep. Volgens de regionale minister van binnenlandse zaken Puechel waren de explosieven afkomstig uit het leger. Concentratiekamp was 'plezierig' zagreb Volgens voormalig commandant Dinko Sakic was het leven in het Kroatische concentratiekamp Jasenovac (ook wel 'Auschwitz van de Balkan' genoemd) plezierig. Voor de recht bank in Zagreb bestreed Sakic de mening van historici dat het kamp 'een fabriek van de dood' was. Jasenovac is het berucht ste kamp van het facistische Ustasja-regime dat tijdens de Tweede Wereldoorlog in Kroatië de dienst uitmaakte. Historici schatten dat er ongeveer 85.000 mensen om het leven zijn ge bracht. Sakic werd in 1942 tot commandant van Jasenovac be noemd. Hij vluchtte in 1944 uit Kroatië en vestigde zich in 1947 in Argentinië. Dat land leverde hem vorig jaar aan Kroatië uit. Bommenleggers ter dood veroordeeld tasjkent In Oezbekistan zijn gisteren zes mensen terdoodver- oordeeld wegens hun betrokkenheid bij een serie bomaansla gen. Die kostte in februari in de hoofdstad Tasjkent aan zestien mensen het leven. Ruim 120 mensen raakten gewond. Het zes tal moslimfundamentalisten werd schuldig bevonden aan ter rorisme, moord, poging tot moord op de Oezbeekse president Karimov en het aanzetten tot religieus en raciaal geweld. Zes tien andere verdachten werden veroordeeld tot tien tot twintig jaar gevangenisstraf. De Oezbeekse president beloofde na de reeks aanslagen het islamitisch fundamentalisme in de Aziati sche republiek met wortel en tak uit te roeien. Vrouw bekent moord op acht kinderen Philadelphia Een 70-jarige vrouw heeft gisteren bekend acht van haar tien kinderen te hebben gedood door hen te laten stik ken. De acht baby's, die geen van allen ouder dan veertien maanden werden, kwamen tussen 1949 en 1968 om het leven in hun wieg. Bij al die sterfgevallen was de moeder, Marie Noe, al leen thuis met de kinderen. Noe verklaarde toen dat ze in hun slaap waren gestorven. Artsen bevestigden destijds dat er van wiegendood sprake was. Toch had de politie het onderzoek naar de dood van de baby's nooit afgesloten. In 1998 werd Noe alsnog aangeklaagd wegens moord. Ze werd gisteren tot twintig jaar voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Gijzeling Shell-personeel in Nigeria port harcourt Gewapende mannen hebben in het zuidoosten Nigeria een helikopter en vijf man personeel van Shell in hun macht. Onder de gijzelaars zijn een Brit en een Australiër. De gijzeling gebeurde zondag bij het olieveld van Enwhe in Ri vers State. De actie wordt toegeschreven aan een groep die 'Ge noeg is Genoeg in de Nigerdelta' heet. Sabotage en gijzelingen komen vaak voor in het gebied. De inwoners beschuldigen de regering en de oliemaatschappijen ervan hun te weinig te geven voor de olie uit hun bodem. Vrouw strijdt voor recht soldaat te zijn Luxemburg Voor het Hof van Justitie van de Europese Gemeen schappen in Luxemburg begint vandaag het proces van een 22- jarige Duitse die eist dat zij als vrijwilliger in dienst mag gaan bij het leger. De vrouw voelt zich door de Duitse wet gediscrimi neerd die alleen toestaat dat mannen dienst doen in het leger. De elektronica-expert had in 1996 tevergeefs gesolliciteerd bij de Bundeswehr, de Duitse strijdkrachten. Een Duitse rechtbank heeft de Europese rechters gevraagd te toetsen of de Duitse wet in strijd is met de EU-richtlijn die de discriminatie van vrouwen bij de beroepskeuze verbiedt. Doden bij verkeersongeluk straatsburg Een verkeersongeluk heeft gisteren op een snel weg bij Straatsburg, in het oosten van Frankrijk, aan twee men sen het leven gekost. Bij de botsing waren een Duitse school bus, een aantal personenauto's en een vrachtwagen betrokken. Veertig scholieren raakten gewond, evenals de bestuurder van de schoolbus. De vrachtwagen reed bij het remmen door de vangrail en ramde daarop verschillende tegenliggers. De be stuurder van de schoolbus probeerde de vrachtwagen te ontwij ken en verloor daarbij de controle over het voertuig dat vijf me ter diep een ravijn Elizabeth moet schipperen tussen keurig jurkje en hermelijnen mantel londen harm harkema correspondent Als koningin Elizabeth donderdag in Edinburgh het vorige maand gekozen Schotse parlement officieel opent, draagt zij niet de hermelijnen mantel of een vergelijkbaar feeëriek kledingstuk waarin zij het Britse parlementaire jaar in Westminster pleegt te openen. In een dergelijke uitdossing zou ze de talrijke Schotten tegen het hoofd stoten die niets moeten hebben van het klatergoud waarmee in Londen jaarlijks de consti tutionele monarchie wordt bevestigd. Niet voor niets benadrukten woordvoer ders van Labour en de Schotse Nationa le Partij eerder dit jaar dat de opening van het Schotse parlement -het eerste sinds 1707- een sober, eigentijds en op de toekomst gericht karakter zou krij gen. Een eenvoudig mantelpakje dan maar? Dat is ook niet waarschijnlijk, want de koningin herinnert zich nog haarfijn de rel van 1953, toen zij werd gekroond in Edinburgh. Zij droeg toen een keurige jurk, niets bijzonders, en een handtasje zoals de hedendaagse politici het zou den wensen. Maar de Schotten spraken er schande van: zo'n simpel jurkje is een belediging van ons volk. Alsof Schotten te min zijn om er een koninklijk gewaad voor uit de garderobekast te halen. De koningin heeft het nijpende dilemma proberen op te lossen. Er is, aldus een woordvoerder van Buckingham Palace, 'gekozen voor een jurk die het traditio nele en het moderne' combineert. En zodoende keert de distel, het nationale embleem van Schotland, in gestileerde vorm terug op Hare Majesteits kledij. Gevoeligheden tussen traditionalisten en modernisten hebben zich ook op een ander vlak voorgedaan. Zo lopen alle hoogwaardigheidsbekleders, inclusief Schotlands eerste minister Dewar en de premier van het gehele koninkrijk, Blair naar het nieuwe parlementsgebouw. De koningin, zo hadden de Schotten ge dacht. kan gezellig meewandelen. Niets daarvan, vond Buckingham Palace, ver schil moet er blijven. En om dat te bena drukken hield het paleis vast aan de eis dat de koningin met een rijtuig voor het parlementsgebouw wordt gereden. Op haar beurt verloor het koninklijk huis de strijd om het vervoer van de Schotse kroon. Dit pronkjuweel uit het eind van de vijftiende eeuw, gemaakt van Schots goud en bezet met 44 edel stenen, kon wat betreft Buckingham Pa lace naar binnen worden gedragen door een Schots kind, waarmee de toekomst zou worden gesymboliseerd. Hiertegen echter kwam het Schotse establishment in het geweer. Zij wonnen hun pleidooi om de kroon te laten dragen door de hertog van Hamilton, omdat diens voor vaderen dat in de zeventiende eeuw ook altijd deden. U(jK houdt zich aan ontwapening De roep om het vertrek van de Joegoslavische pre sident Milosevic wordt steeds luider. Vandaag is er een demonstratie tegen het bewind in Cacak, een stadje dat zwaar door de bommenwerpers van de NAVO is getroffen. De or ganisatoren willen kijken in hoeverre de autoriteiten de oppositie aan het woord laat. belgrado-kosovo poue afp-anp De nationale dag van de Ser viërs was gisteren een treurige gebeurtenis. In Kosovo toog de Servisch-orthodoxe patriarch Pavle naar het heilige der heili ge van het Servische nationalis me, Kosovo Polje. Daar vochten de Serviërs in 1389 vergeefs te gen de Turken, maar de slag geldt als het startpunt van de lange onafhankelijkheidsstrijd. Milosevic presenteerde er tien jaar geleden tegenover duizen den Serviërs in Kosovo zijn agressieve nationalisme. De Serviërs hoeven niet meer bang te zijn, zo klonk zijn strijdkreet destijds. Slechts een handvol Serviërs durft nu nog in Kosovo te blijven. Niemand waagde zijn leven om Kosovo Polje te gedenken. Een van de priesters zei giste ren: „Voor ons en voor ons volk is dit een tragedie. Het volk is het slachtoffer (van Milosevic). Hij vocht zijn pseudo-strijd om Kosovo Polje, maar wij dragen de rampspoed die hij heeft ver oorzaakt." Het is onwaarschijnlijk dat Milosevic de groeiende onvrede nog lang kan verbergen. De christen-democratische politi cus Batic gaat in twintig steden handtekeningen inzamelen voor het aftreden van Milose vic. De Servische intellectuelen eisen inmiddels ook hardop zijn vertrek. De oppositiepartij van Djindjic, de Democratische Partij (DS), eiste dat de namen bekend worden gemaakt van de Servische en Joegoslavische lei ders wier tegoeden in het bui tenland zijn bevroren. De partij wil de tegoeden aanwenden voor de wederopbouw van Ser vië. Het Kosovo Bevrijdingsleger U£K voldoet, voor zover valt te overzien, aan de eisen van de internationale vredesmacht KFOR tot ontwapening. De eer ste fase daarvan moest gisteren tegen middernacht zijn afge rond. De UQK heeft zich vol gens KFOR aan de afspraken gehouden. Patrich Pavle van de Servische orthodoxe kerk herdenkt het gevecht in Kosovo Polje, nu 610 jaar geleden, waar de Serviërs een nederlaag leden tegen het Turks Ottomaanse leger. Een priester van de kerk had harde kritiek op de Joegoslavische president Milosevic. foto ap dav/d brauchli belgrado «jos pak Het water van de rivier de Sava klotst i zachtjes tegen restaurantboot Argu- ment. Een licht briesje zorgt voor het juiste beetje verkoeling op deze bijna perfecte zomerdag in Belgrado. Vrijwel i alle tafeltjes aan boord zijn bezet. De gasten genieten van het riante uitzicht 3 op het zonovergoten centrum van de Joegoslavische hoofdstad. Op de kade wordt geflaneerd dat het een lieve lust is en het lijkt alsof Belgrado de NAVO- i bombardementen zonder al teveel averij overleefd. Het is dat we even eerder met eigen ogen hebben kunnen zien hoe de mi nisteries van defensie en binnenlandse zaken, het hoofdkantoor van Milose vic' socialistische partij en de Servi- j sche tv erbij staan. Of beter gezegd lig gen. Als zwaargewonde omgevallen reuzen temidden van ongehavende panden vormen zij het levend bewijs dat Belgrado wel degelijk oorlogsdoel- wit is geweest. Ja, beaamt de 32-jarige Serviër Dragan Stojkovic. op het oog lijkt alles vrijwel normaal.Als je tenminste van nor maal kunt spreken in dit land. Het is in ieder geval veel abnormaler geweest. Maar toen mensen hier eenmaal door hadden dat niet heel Belgrado zou worden platgegooid door de NAVO, kwamen ze al weer heel snel tevoor schijn uit hun schuilplaatsen. En vanaf het moment dat de bombardementen helemaal stopten, pakte iedereen de draad weer op alsof er niets was ge beurd." Zelf zal Stojkovic de NAVO-aanvallen nooit meer vergeten. Hij was aanwezig in het gebouw van de Servische tv RTS) toen het pand een voltreffer te verwerken kreeg. Zijn geluk was dat hij in een bijgebouw liep op het moment van de inslag. „Drieëntwintig april 2.06 uur. Het staat in mijn geheugen ge grift. Het is nu mijn tweede geboorte dag. Ik was een paar tellen volkomen versuft, dook toen onder de tafel en vloog uiteindelijk zo snel mogelijk naar buiten. We waren bang dat er nog een projectiel met napalm zou volgen om de boel in brand te zetten. Maar het bleef bij die ene inslag. De gevolgen waren zo ook al ernstig genoeg. Volgens Dragan hadden twin tig mensen heel wat minder geluk dan hij. De Serviër kan er nog heel boos over worden. Niet op de NAVO, maar op Milosevic c.s. „De autoriteiten wa ren gewaarschuwd. Ze wisten drie kwartier van tevoren dat het gebouw zou worden bestookt. Het is nooit ie mand van RTS meegedeeld. Ik vind dat zo schandalig. Ze hebben die men sen gewoon de dood ingejaagd. Om vervolgens de NAVO te kunnen be schuldigen." Voor tv-producer Stojkovic was daar mee de maat vol. Hij wilde niet langer voor RTS werken. „De manier waarop daar met de waarheid wordt omge sprongen stuitte me toch al zwaar te gen de borst." Hij liet zich met verlof sturen en verdient sindsdien geld met het begeleiden van buitenlandse tv- ploegen. Hoe de Servische tv de bevolking ma nipuleert? „Ik ben pas naar Kosovo ge weest met een Japans team. Ik heb daar gezien hoe RTS-mensen vluch tende Serviërs filmden. Later zag ik het item op tv en werd het gebracht als be wijs dat Serviërs die eerst gevlucht wa ren, weer terugkeerden." Zo lang Milosevic zo'n sterke greep houdt op de media en de oppositie zo zwak is, ziet Stojkovic geen snelle wis seling van de macht in het verschiet. Of er nu tien miljoen op het hoofd van Milosevic staat of niet. „De meeste Serviërs zien hem nog steeds als een oorlogsheld, niet als een oorlogsmis dadiger. Hij heeft het land toch maar door de oorlog gesleept. En Kosovo is ook nog behouden. Natuurlijk alleen maar op papier, zo zal spoedig blijken. Maar niemand kijkt hier veel verder dan morgen." Het is dat Stojkovic zo van de stad Bel grado houdt, anders was hij vandaag nog vertrokken. „Ik ben notabene uit mezelf teruggekomen. In 1992 stond ik op de nominatie om naar Bosnië te worden gestuurd. Dat wilde ik onder geen beding. Je kon toen nog vrij ge makkelijk het land uit en ik ben met mijn vrouw naar Zuid-Afrika vertrok ken. In 1997 keerde mijn vrouw en kind terug omdat haar vader stervende was. Dat proces heeft een paar maan den geduurd en toen ben ik ook maar terug gegaan. En we zijn gebleven." Toen was hij hoopvoller gestemd dan Likud niet in regering Israël JERUZALEM AFP-Rtr De rechtse partij Likud zal geen zitting nemen in de nieuwe Is raëlische regering. Overleg tus sen de interim-voorzitter van de partij, Sharon, en de geko zen premier Barak heeft giste ren niets opgeleverd. De ultra-orthodoxe partij Verenigde Tora Jodendom gaat wel deel uitmaken van de nieu we Israëlische regering. De par tij, die bij de verkiezingen van mei vijf zetels in het parlement behaalde, heeft daarover met Barak een akkoord gesloten. Eerder wist Barak met drie andere partijen een akkoord over deelname in zijn regering te bereiken. Samen met de ze tels van zijn partij Eén Israël heeft hij nu de steun van 52 van de 120 zetels in het parlement. De verwachting is dat hij zich nu tot de ultra-orthodoxe Shas- partij wendt, die bij de parle mentsverkiezingen zeventien zetels kreeg. De linkse Meretz- partij, die Barak al eerder voor zijn coalitie wist te winnen, gaf gisteren na het wegvallen van Likud haar verzet tegen deelne ming door Shas op. Likud-voorzitter Sharon ver telde dat hij slechts vijf minuten met Barak had gesproken. Die bleek volgens hem Likud niet als volwaardig partner te willen erkennen, een eis die Likud had gesteld. Verdachte van viervoudige moord Monfort blijft vastzitten De van moord op vier Ne derlanders verdachte 35-ja- rige Fransman blijft in voor arrest. Rechter-commissaris Léger heeft dat gisteren be slist na verhoor van de man op het Paleis van Justitie in Auch. De man wordt ver dacht van de moorden op de families Van Hulst en Nieu- wenhuis op 20 mei in hun huis in het Zuid-Franse Monfort. De verdachte blijft ont kennen iets met de moorden te maken te hebben en barstte gisteren in tranen uit toen hij werd teruggebracht naar het Huis van Bewaring van Agen. De man is de laat ste persoon die de Neder landers is leven heeft gezien. Procureur Etienne van Auch en de gendarmerie van Mauvezin, die het onder zoek tot dusverre leidden, hebben duidelijk gesteld dat vorige week bij de huiszoe king geen bewijsmateriaal is gevonden in de woning van de verdachte en diens vrien din. Aanvankelijk werd ge sproken van een aldaar ge vonden bankpasje van de Nederlanders. Dat klopt echter niet. Procureur Etienne denkt evenwel dat de man zijde lings met de moorden te maken kan hebben of hand langers heeft gehad. Gene raal Rivière van de gendar merie sluit voorts niet uit dat de verdachte de in Duitsland ontsnapte Dieter Zurwehme is tegengekomen, en dat in die richting moet worden gezocht. Zurwehme geldt al langer als verdachte. De Duitse politie heeft gis teren per ongeluk een toerist in Erfurt in zijn hotelkamer doodgeschoten. Zij hielden de 62-jarige man uit Keulen voor de misdadiger Zurweh me die naast de mogelijke moord op de Nederlanders tevens wordt gezocht we gens moord en seksuele misdrijven. BELFAST-LONDEN Rtr-AFP-DPA Het vredesoverleg in Noord-Ier land is gisteren onder druk ko men te staan na het verbod op de bekendste protestantse Oranjemars, die in Portadown. De Britse premier Blair en zijn Ierse ambtgenoot Ahern heb ben de Unionisten (protestan ten) en de Republikeinen (ka tholieken) tot morgen midder nacht de tijd gegeven om een oplossing te vinden voor het probleem van de ontwapening van de milities. Die staat al maandenlang de vorming van een regering in de weg, zoals voorzien in het Goede Vrijdag akkoord van vorig jaar. De ge matigde protestantse leider Trimble weigert tot nu toe een coalitie te vormen met Sinn Féin, zolang het Ierse Republi keinse Leger (IRA) zijn wapens niet inlevert. Over de eerste dag van he overleg is niets bekendgemaakt Gisteravond verbood de onaf hankelijke paradecommissie die toestemming moet gever voor marsen in Noord-Ierland de protestantse optocht over di katholieke Garvaghy Road ir Portadown. Reden voor het ver bod is het uitblijven van een ak koord tussen de katholieke be woners en vertegenwoordiger: van de protestantse Oranje Or de. Uit protest tegen het verbot gingen duizend Oranjemannei de straat op. Vorig jaar leidde een dergelijl verbod tot geweld tussen de de monstranten en enkele houder den politiemannen en militai ren. De spanningen in de pro vincie bereikten een tragiscl hoogtepunt met de dood vai drie katholieke kinderen die le vend verbrandden nadat hui huis in brand was gestoken. JAKARTA AFP Ongeveer honderd mensen hebben gistermorgen een post van de Verenigde Naties in het westen van Oost-Timor aange vallen. Daarbij zijn zo'n tien mensen gewond geraakt. De aanvallers zouden leden van pro-Indonesische milities zijn. VN-woordvoerder Wimhurst bevestigde dat de post is aange vallen. Het is de eerste aanva op een post van de missi< (Unamet) die het referendun van augustus over de toekoms van Oost-Timor voorbereidt. Leiders van pro-Indonesischi milities hebben de VN er her haaldelijk van beschuldigd da zij de voorstanders van onaf hankelijkheid steunt. Sommigi functionarissen zijn zelfs me de dood bedreigd. nu. „Het ging economisch redelijk en Milosevic leek aan macht in te boeten. De oppositie liet zich echter heel sim pel inpakken en al snel begon dat ge donder in Kosovo." „Ik zie wel hoe het verder gaat. Ik vind het eerlijk gezegd ook wel spannend. Maar als Milosevic niet aan de kant wordt geschoven, ben ik hier voor de winter weg. De stroomvoorziening is belabberd en blijft dat waarschijnlijk. De verwarming zal een probleem zijn en het brandstoftekort nijpend. Dat zal een enorme weerslag op het leven hier hebben. In zo'n land wil ik mijn kind of misschien straks wel mijn twee of drie kinderen niet laten opgroeien." Als dat allemaal waar is, dan is de keu ze voor het volk toch niet zo moeilijk? Massaal de straat op blijven gaan en in opstand komen tot Milosevic er de brui aan geeft. „Zo werkt dat hier niet. Het spijt me dat ik het moet zeggen, maar Serviërs zijn eigenlijk een beetje tragische mensen. Ze denken altijd dat het erger kan dan met Milosevic. Oké, als die extremist Seselj per ongeluk de macht krijgt. Maar verder is iedere ver vanger ongetwijfdeld een verbetering." Als u nu een ALLIN belpakket met abonnement aanschaft, kunt u in de maanden juni tot en met september eenmalig tot 75 gulden terugkrijgen op uw vakantiegesprekken. Met Dutchtone kunt u in vrijwel heel Europa mobiel bellen en ook in veel landen erbuiten. Voor vragen over het Vakantievoordeel: www.dutchtone.nl of bel gratis 0800 0550. Straks belt iedereen met Dutchtone. tone Straks belt iedereen met Dutchtone.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7