Boeren krijgen tijdelijk varkens terug 'VS Stroppenkaart tegen onveiligheid Rotterdamse metro Binnenland 'Over schouder van astronaut meekijken' - N-Telecom pakt ratis bellers aan Nauwelijks verbetering van milieu in Europa Tweede Kamer akkoord met ontwikkelingsbeleid SP boos over snel bouwen van GSM-zendmasten U". poeli ll% rJ •Z-./el L- K ISDAC 29 JUN11999 Vitte illegalen fietsen naar Den Haag iden Ongeveer honderd witte illegalen en sympathisanten appen morgen en donderdag op de fiets om te herdenken dat >n jaar geleden, op 1 juli, de Koppelingswet werd ingevoerd, ie wet sluit illegalen uit van overheidsvoorzieningen zoals uit gingen, onderwijs en medische zorg. Ze houden alleen recht medisch noodzakelijke hulp. De demonstranten vertrekken iorgen vanaf de Dam in Amsterdam naar Leiden waar ze wor- •n ontvangen door wethouder J. Laurier. Leiden steunt hun rotest. Donderdag verzamelen de fietsers zich op het Plein, bij ;t Binnenhof. Het comité wil proberen in contact te komen iet Kamerleden. Volgens de woordvoerster valt het protest sa- met de afscheidsbarbecue van de leden van de Tweede Ka- en het kabinet. ongen bekent nog een zedendelict )xmeerEen dertienjarige jongen uit het Brabantse Boxmeer vorige week werd opgepakt nadat hij een zevenjarig meisje ad verkracht, heeft nog een mogelijk zedendelict bekend. Eind irige maand heeft de knaap op een speelweide in zijn woon- laats een driejarig meisje betast. De ouders van dat kind had signalen van hun dochtertje begrepen dat er iets was ge- eurd. Wat precies is echter niet duidelijk geworden, aldus een roordvoerster van de politie. De verdachte heeft huisarrest ge regen totdat is bepaald wat voor straf hij krijgt. Zowel voor het oudste slachtoffertje is hulpverlening geregeld. moet meer allochtonen trekken haag Het hoger beroepsonderwijs moet er alles aan doen allochtone jongeren te trekken. Ook moet het hbo vol- iassenen en werkenden meer bieden. De HBO-Raad, de ver- ïiging van hogescholen, wil zo het verwachte tekort aan hoger igeleiden in de komende jaren bestrijden. De stijging van het ital nieuwe studenten, die het afgelopen jaar vijf procent be- roeg, is niet voldoende om aan de groeiende vraag van de ar- eidsmarkt te voldoen. In alle sectoren lopen die tekorten op, et sterkst in de zorg, de economie en de techniek. j^'ronk tegen privatiseren drinkwater haag Minister Pronk (VROM) wil dat de overheid volledige introle houdt op de verstrekking van drinkwater. De openbare atervoorziening is zo'n belangrijke levensbehoefte dat markt- erking ongewenst is, vindt Pronk. Hij volgt daarmee de motie PvdA-Kamerlid Feenstra die zich vorig jaar keerde tegen rivatisering van de watersector. De rol van de overheid wordt istgelegd in de nieuwe Waterleidingwet. Vooruitlopend op de ittelijke regeling wil Pronk afspraken maken met de Vewin, de 3epel van waterleidingbedrijven, en provincies en gemeenten n het overheidseigendom van de Nederlandse waterleiding- drijven te behouden. ïenjarig Veldhovens meisje verkracht )hoven Een tot nu toe onbekende jongen heeft zondag in Brabantse Veldhoven een tienjarig meisje uit die plaats ver- racht. Dat gebeurde in een parkje. De politie vermoedt dat de- J'le dader een week daarvoor een zevenjarig meisje heeft ;erand. Het onderzoek in die zaak heeft tot nu toe niets op- rerd, aldus een politiewoordvoerder. De verkrachting en de anding gebeurden in dezelfde wijk. De signalementen van ader vertonen in beide gevallen overeenkomsten. De itoffers omschrijven de dader allebei als een jonge jongen. ,rlem kees van der linden een mobiel tele- intoestel met een pre-paid- >or art kunnen niet straffeloos oberen gratis te bellen. KPN- n Jlecom gooit klanten die zon- A beltegoed kosteloos hebben ^Telefoneerd sinds enkele we- uli i9t)o ihet r uli i9j)oor de enorme toestroom Mci n nieuwe mobiele bellers ra- ",CL p de lijnen bij KPN de laatste H zodanig overbelast, dat de Ipiputer die de kosten van het /lftegoed afschrijft, er de brui geeft. Ook bellers zonder jltegoed slagen er tijdens ekuren in kosteloos te telefo- iren. Woordvoerster Koreman n KPN wil niet zeggen hoe- el mensen misbruik maken p de haperende computer, ilaar het probleem is zodanig, it we er wat tegen Afgelopen zaterdag deed zich 'n piekuur voor, toen het krme weer voor volle stran- n zorgde. Bij strandbezoek jgen veel mobiele bellers de hoefte hun exacte locatie te bellen naar familie en enden met de vraag 'kom je k?'. aldus KPN. Frequente misbruikers krij- n van KPN een 'sms-je' ikstbericht) met het verzoek beltegoed op te waarderen, egang tot het net is pas weer Dgelijk als de klant aan dat INFORMATIE OVER BELGISCHE LEVENSMIDDELEN J Op verzoek van de ministeries van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en van Landbouw, Natuurbeheer en -j Visserij heeft het bedrijfsleven op 9 juni jl. uit voorzorg een aantal Belgische producten waarbij mogelijk sprake is van verontreiniging met dioxine uit de handel genomen. Het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) heeft een lijst van producten die uit de handel zijn -j genomen opgesteld; deze lijst staat vermeld op pagina 810 van NOS Teletekst, Internet: www.cbl.nl en www.postbus51.nl. Deze lijst omvat inmiddels een beperkt aantal producten waarvan de fabrikant nog niet heeft kunnen aantonen dat deze geen verontreinigde grondstoffen bevatten. Mocht u de producten die momenteel op de lijst staan nog in huis hebben, dan kunt u deze de komende dagen terugbrengen naar de supermarkt waar u het product heeft gekocht. Hier ontvangt u het j aankoopbedrag of een vervangend product terug. j Voor eventuele vragen kunt u contact opnemen met de voor dit onderwerp geopende Postbus 51 informatielijn (gratis): 0800-1161, bereikbaar op werkdagen van 09.00 tot 21.00 uur. Dit is een gezamenlijke publicatie van het ministerie van VWS, het CBL en de Consumentenbond. Aantal dieren moet uiteindelijk hoe dan ook verminderen Varkensboeren krijgen van minister Brinkhorst (Land bouw) voorlopig hun afgenomen varkens terug. Hij draait de korting van 10 procent terug die zijn voorgan ger Apotheker oplegde op 1 september 1998. Ook mogen boeren hun 'latente varkensrechten' benutten. Maar boeren mogen niet nog méér varkens gaan houden. gelen worden opgenomen in een noodwet die binnen enkele maanden van kracht moet wor den. Volgens Brinkhorst noemt de situatie in een brief aan de Tweede Kamer uiterst zorgwek kend. Sinds de rechter de var- Brinkhorst wil zo een ongebrei delde groei van de varkenssta pel voorkomen nadat de rech ter onlangs andermaal bepaal de dat de varkenswet niet mag worden toegepast. De maatre- kenswet op 23 februari buiten werking stelde kunnen boeren hun stallen weer volzetten. In middels is gebleken dat tot nog toe „naar alle waarschijnlijk heid nog nauwelijks iets van de 25 procentreductie" is ge realiseerd. Dat komt ook omdat de eerste kortingsronde van tien procent in werkelijkheid niet meer dan vier procent kan opleveren. Dat ligt aan een aan tal speciale regelingen in de varkenswet die gunstig voor boeren uitpakken. Om te voldoen aan Europese mestregels moet de varkenssta pel echter hoe dan ook kleiner worden. Daarom komt Brink horst naar verwachting in sep tember met voorstellen voor ex tra maatregelen, die in 2001 tot wetgeving moeten leiden. Uit gangspunt blijft dat voor 2002 14 miljoen kilo fosfaat minder in het milieu terechtkomt dan in 1997. Brinkhorst noemt twee manieren waarop dat kan wor den geregeld. Eén is dat de var kenshouder harde garanties geeft dat zijn mest binnen de milieunormen kan worden ge bruikt. Een andere mogelijk heid is dat een bedrijf het 'te veel' verkoopt. Op voorhand sluit Brinkhorst niets uit om de varkensstapel te verkleinen. Ook heffingen zijn volgens de minister een moge lijkheid. Zodra de noodwet van kracht is, kan Brinkhorst weer verder gaan met de opkoop en afroming van varkensrechten, een belangrijk instrument om de varkensstapel te verkleinen. Boerenorganisatie LTO-Ne- derland is „tamelijk positief' over de brief van Brinkhorst, omdat deze voortborduurt op de varkenswet. LTO wil graag snel met de minister om de ta fel. Ook de WD en D66 zijn voorzichtig positief. De Neder landse Valcbond Varkenshou ders (NW) vindt de noodwet van Brinkhorst overbodig. De bond verwacht namelijk geen ongebreidelde groei van de var kensstapel. NW-voorzitter Wien van den Brink vindt het wel goed dat boeren hun laten te varkensrechten nu mogen benutten en ook de 10 procent van hun varkensstapel terug krijgen, waarmee ze eerder wer den gekort. Model van ruimtestation in Noordwijk lefoneren zonder beltegoed rukt op Vooruitzichten ongunstig De oud-astronauten Wubbo Ockels (links) en Uwe Merbolt uit Duitsland (rechts) r in Noordwijk. i gisteren e den haag gpd De Europese Unie (EU) heeft ondanks 25 jaar gemeenschap pelijk milieubeleid nauwelijks vooruitgang geboekt bij de aan pak van de belangrijkste milieu problemen. Aanzienlijk meer inspanningen zijn nodig om de milieukwaliteit te verbeteren, maar of dat lukt is zeer de vraag. De vooruitzichten zijn ongunstig. „Over het geheel ge nomen is er sprake van een be droevend beeld", zei stafmede werker P. Bosch van het Euro pees Milieuagentschap (EMA) gisteren bij de presentatie van de eerste Europese milieuver kenning. De EMA heeft alleen een 'vol doende' uitgedeeld geeft aan de reductie van de uitstoot van gif tige stoffen die de ozonlaag aantasten. Maar zelfs op dat terrein zijn de prognoses voor dc nabije toekomst negatief. De doelstelling van de EU om de emissie van 'broeikasgassen' voor 2010 terug te dringen met acht procent wordt van geen kant gehaald. Als het menselijk gedrag niet verandert, zal de uitstoot van broeikasgassen zelfs met zes procent stijgen. Belangrijkste oorzaken zijn de verwachte toename in de ko mende tien jaar van vervoer met personenauto's (dertig procent) en vrachtwagens (vijf tig procent). Het vliegverkeer verdubbelt zelfs, zo voorspelt het agentschap. Even somber zijn de vooruit zichten voor de afvalproductie. De hoeveelheid afval in de EU is tussen 1990 en 1996 met tien procent toegenomen. Het EMA verwacht dat deze lijn de ko mende jaren doorzet. Een an dere prognose is de stijging van internationale aankomsten van toeristen met vijftig procent. „Dat vormt, samen met de uit breiding van stedelijke gebie den, een ernstige bedreiging voor het platteland en speciaal voor kwetsbare gebieden, zoals kustzones", waarschuwen de onderzoekers. Ook zorgelijk is de toename van de uitstoot van zware metalen als cadmium en koper door industrie, wegver voer en landbouw. De milieuproblemen houden direct verband met de econo mische groei in de Europese Unie. Meer welvaart leidt tot extra productie en consumptie. Daardoor komen er meer ver vuilende stoffen en afval. verzoek heeft voldaan, uitge zonderd de opwaardeeriijnen 321 en 444 en het alarmnum mer 112. Ook kan de klant nog steeds worden gebeld. Rob Kempers uit Hoofddorp heeft ervaring met het sanctie beleid van KPN. Het toestel van zijn 18-jarige dochter weigert al tien dagen dienst. Vijf van haar vrienden en vriendinnen zitten met hetzelfde probleem, ook al hebben ze hun beltegoed in middels opgewaardeerd. „Het lukt gewoon niet meer om toe gang te krijgen. De telefoniste zei haar vorige week dat het ze ker vijf dagen zou duren.. Maar nu zitten we nog te wachten." De Hoofddorpse vader is met het weigerachtige toestel van zijn dochter naar de plaatselijke Primafoonwinkel geweest om verhaal te halen. „Daar vertel den ze me dat er tientallen klanten met een pre-paidtele- foon dezelfde klacht hadden." KPN-woordvoerster Koreman houdt vol dat mobiele bellers binnen 24 uur na opwaardering van hun beltegoed weer toe gang krijgen. „Maar het zou kunnen kloppen dat het bij sommige mensen even heeft geduurd", geeft ze toe. Oor zaak, inderdaad: de computer. „We hebben vorige week pro blemen gehad met het lezen van de bestanden. Maar die vertraging moet inmiddels zijn opgelost." De eerste elementen van het internationale ruimtestation cirkelen al rond de aarde, maar het zal nog tot eind volgend jaar du ren voor het station operationeel is. Giste ren werd alvast bij het Europees ruimte agentschap ESA in Noordwijk een 'wer kend' model van de Europese bijdrage aan dat station, het Columbus-laboratorium, onthuld. Ook opende staatssecretaris Mo nique de Vries (V&W) een 'gebruikerscen trum', waar wetenschappers en het publiek straks „over de schouders van de astronau ten zullen kunnen meekijken", zoals zij dat noemde. Het internationaal ruimtestation (International Space Station - ISS), dat soms op een heldere avond al zichtbaar is aan de hemel, is een project van de VS, Rusland, Japan, Europa en Canada. Fokker Space in Leiden is één van de bedrijven die nauw bij het project is betrokken. Het bouwt een robotarm voor het ISS. In het station zullen permanent zes of zeven ruimtevaarders en wetenschappers aan boord zijn, waaronder minstens één Euro peaan per jaar. Hiervoor worden zestien Europese astronauten opgeleid. De enige Nederlander onder hen, André Kuipers, liet gisteren het model op ware grootte zien van de Columbus-module, waarin hij en zijn collega's vanaf 2003 steeds drie maanden achtereen zullen wer ken. Dat gebeurt vanaf het moment dat het lab aan het ruimtestation is gekoppeld. De 'dummy' in de hal in het ruimtecen trum in Noordwijk is volgens'Kuipers een goed middel om op de grond alvast de weg in het laboratorium te verkennen. „De ap paratuur in de dummy is ook echt, al zullen er straks in 2004 wel nieuwere spullen in zitten". Het centrum is bestemd voor de gebrui kers van het laboratorium, de bedrijven en wetenschappelijke instellingen die aan boord van het internationaal ruimtestation onderzoek willen laten doen. Zij kunnen straks letterlijk meekijken en meedoen met de astronauten die hoog in de ruimte het onderzoek moeten uitvoeren, en hen daar bij helpen. Het model van de Columbus zal hen daarbij behulpzaam zijn. Ook het pu bliek zal op de hoogte worden gehoudën. Er is een mediacentrum, waar journalisten interviews met de astronauten 'kunnen houden, en het publiek kan toekijken. Het zal overigens nog vijf jaar duren voordat de Nederlandse astronaut onder vraagd kan worden. André Kuipers heeft net zijn basisopleiding voltooid, en vertrekt later dit jaar naar de Verenigde Staten voor om te worden geschoold te worden in de taken die hem aan boord van de space- shuttle en het station zelf te wachten staan. Daarna volgt nog een 'specialistenklas. Als hij al die opleidingen achter de rug heeft is de arts Kuipers (40) klaar om, na Wubbo Ockels, de tweede Nederlandse ruimtevaar der te worden. Ockels verbleef in 1985 een week in het Amerikaanse Spacelab verbleef. Hij is nu nauw betrokken bij het internatio nale ruimtestation en het wetenschappelijk onderzoek, waarvoor hij in het bijzonder probeert jonge wetenschappers in Neder land warm te maken. „Ik zou zelf graag nog eens meegaan naar het station, maar mijn taak is nu vooral het interesseren van jonge i hij gisteren. den haag gpd den haag hans jacobs De SP is boos op staatssecretaris De Vries (verkeer en waterstaat) omdat zij de tele communicatiebedrijven wil helpen met het snel bouwen van zendmasten voor het mo biele telefoonverkeer. De Vries probeert daarmee te voorkomen dat nieuwkomers als Telfort, Ben en Dutchtone in moeilijk heden komen nu de Haarlemse rechtbank onlangs heeft bepaald dat een gemeente voor zendmasten een bouwvergunning mag eisen. Haarlemmermeer was de eerste gemeente in Nederland die dit verplicht stelde. De bewindsvrouw moet vandaag in de Tweede Kamer haar beleid uitleggen. De Vries wil in overleg met het ministerie van VROM bekijken of het mogelijk is een ver snelde aanvraagprocedure in te stellen. De Vries vindt dat de gebruikelijke procedure voor het krijgen van een bouwvergunning te traag. SP-Kamerlid Van Bommel vindt het een schande dat de staatssecretaris 'al les doet om het de particuliere telecombe- drijven bij het plaatsen van duizenden GSM-masten naar de zin te maken'. Minister Herfkens heeft de 'lan denlijst', de basis voor het Ne derlandse beleid op het gebied van ontwikkelingssamenwer king gisteren vrijwel onge schonden door de Tweede Ka mer gekregen. Op de lijst staan de landen waarmee Nederland een langdurige hulprelatie wil aangaan. Benin en Rwanda zit ten nu in de wachtkamer voor langdurige Nederlandse hulp. De samenwerking met Ethiopië en Eritrea gaat voorlopig de ijs kast in. En Albanië komt voor lopig niet op de lijst. De Kamerleden stelden in het zeven uur durende debat over de lijst wel veel vragen. Zo was twijfel over de hulp aan Ethio pië en Eritrea, die sinds een paar maanden opnieuw met el kaar in oorlog zijn. Minister Herfkens kondigde dan ook aan dat zij de samenwerking met beide landen bevriest. PvdA en D66 wiiden graag Benin toevoe gen aan de landenlijst. De mi nister bekijkt of het Afrikaanse land toch op de lijst kan. Ook Rwanda, dat niet op de lijst staat maar dat veel hulp van de vorige minister Pronk kreeg, krijgt op verzoek van de PvdA volgend jaar een herkansing. Ingewikkelder lag het bij de Balkan. CDA en GrocnLinks vinden dat Albanië, dat zoveel vluchtelingen uit Kosovo heeft opgevangen, net als Macedonië op de hulplijst moet staan. PvdA. WD en D66 willen dat de minister de hele Balkan als re gio opneemt, zodat zij per land of zelfs per deel van een land kan nagaan wat er nodig is. Herfkens wil geen speciale re latie met Albanië aangaan, om dat zij het beleid van de rege ring te slecht vindt. Ook had zij moeite met het plan van de co alitie om de hele regio te adop teren. Zij wil nu na de zomer met een 'plan dc campagne' komen voor de Balkan, als dui delijk is hoe de internationale gemeenschap de wederopbouw van de regio wil aanpakken. Op de lijst van Herfkens staan Bangladesh, Bolivia, Burkina Faso, Eritrea, Ethiopië, Ghana, India, Jemen, Macedonië, Mali, Mozambique, Nicaragua, Pakis tan, Sri Lanka, Tanzania, Oe ganda, Vietnam, Zambia en Zimbabwe. Geen roze, geen blauwe, maar een groene. Metrogebruikers die gisteren via het Rotter damse metrostation Delfsha- ven reisden, kregen een groe ne strippenkaart uitgereikt van protesterende buurtbewo ners. Met het uitdelen van de ze 'stroppenkaart' en het ver zamelen van handtekeningen voerden de bewoners actie voor een veiliger openbaar i Rotterdam. rotterdam anp De hal van metrostation Delfs- haven is voor de gelegenheid volgebouwd met kleurrijke stands. De livemuziek van twee zangers met gitaar en tamboe rijn komt -de reizigers beneden op het perron al tegemoet. In het midden van de hal verza melen actievoerders handteke ningen onder metrogebruikers. De ene reiziger heeft haast en loopt verontschuldigend door, de ander steekt meteen zelf een verhaal af over de onveiligheid op metrostations. Initiatiefneemster Rini Ver meulen besloot tot de actie naar aanleiding van de vele in cidenten in het openbaar ver voer. Bedreigingen, mishande lingen en berovingen lijken vol gens haar aan de orde van de dag. Al zeven jaar zet ze zich als lid van de bewonersorganisatie Bospolder Tussendijken in voor de veiligheid van metroreizi gers. Toen haar dochter in de metro werd gemolesteerd door een groep jongens, was de maat vol. Aan de actie doen veel orga nisaties mee. Zo staan er stands van Slachtofferhulp, Stichting Meld Geweld, Topscore, bewo nersorganisaties en Meldpunt Drugsoverlast. Informatieboek jes en folders liggen in waaiers uitgespreid op de tafels van de stands. De stand van de ge meente Rotterdam trekt de aandacht. Op een groot vel pa pier mogen voorbijgangers aan bevelingen voor hun veiligheid in het ondergrondse Rotterdam doen. Ook de RET is vertegenwoor digd. Manager Toezicht en Vei ligheid, Bas van Dam bena drukt dat de vervoersorganisa tie niet in zijn eentje de veilig heid van reizigers kan garande ren. „We moeten het met zijn allen doen. RET heeft de wijs heid niet in pacht, was het maar waar", aldus Van Dam. Samen met de gemeente, de GGD en de politie probeert de RET te doen wat mogelijk is, zo zegt hij. Zo staat het metrostati on Marconiplein waar het vol gens Van Dam een chaos was, sinds twee maanden onder per manent toezicht. Volgens van Dam loopt het proefproject als een tierelier. En dat permanen te toezicht moet bij voorkeur door dezelfde mensen gebeu ren. Zo leren zij de buurt ken nen en de buurt hen, dat schept een vertrouwensband, aldus Van Dam. Aan het uitdelen van de stroppenkaart is overigens nog het nodige gesteggel voorafge gaan. De bewoners wilden eerst reizigers aanzetten tot zwartrij den met de ongeldige strippen kaart om zo hun steun aan het protest te laten blijken. De RET gaf toen te kennen dat het, on danks de sympathie voor de ac tie, gewoon zou controleren en indien nodig, boetes uitdelen. Op de kaart staat nu dat de rei ziger hem op eigen risico ge bruikt. Bij de ingang van het metrostation Delfshaven werden gisteren handtekeningen ingezameld en 'stroppen- kaarten' uitgedeeld om te ijveren voor veiliger openbaar vervoer. FOTO ANP Ri 1BER1

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5