'Contingenten op de schop' Archeon moedeloos van werkzaamheden aan wegen iii'Langeraar lijkt op een speeltuin, een soort Legoland' Rijn Veenstreek ►rug Stationsstraat is eind dit jaar klaar Legionellabacterie in douches Landvliethal Toch meer subsidie voor internetproject Alkemade I Recreatienota helft goedkoper made Tegen de wens van het gemeentebestuur van Al- I kemade en de WD-fractie gaat niet het RBOI adviesbureau de I recreatienota voor de gemeente opstellen maar Marktplan Ad- I viesgroep. Het laatste bureau doet dat voor ongeveer de helft van de 50.000 gulden die RBOI ervoor rekent. CDA en PvdA konden zich gisteravond tijdens de raadsvergadering niet ver enigen met de voorkeur van burgemeester en wethouders. De twee fracties waren van mening dat Marktplan net zo goed werk levert voor minder geld dan het 'huisbureau' RBOI. Het college had volgens CDA-fractievoorzitter J. Uit den Boogaard en PvdA- er F. Schoonderwoerd onvoldoende argumenten om voor het duurdere bureau te kiezen dat Alkemade vaak inschakelt. Uit de offertes blijkt volgens de twee fracties niet dat RBOI meer kwali teit levert. Onderzoek naar renovatie kazerne alkemade Alkemade wil de bouwkundige staat van de brand weerkazerne aan de Spoorstraat in Roelofarendsveen laten on derzoeken. Een onafhankelijke deskundige moet berekenen wat renovatie van de garage kost en hoe hoog de toekomstige on derhoudskosten zijn. Aan de hand van de uitkomst van het on derzoek bepaalt de gemeente of de kazerne met de unieke slan gentoren wordt gesloopt of niet. De brandweer werkt samen met de politie aan de nieuwbouw van hun gezamenlijke onder komen aan de Wilgenstraat. De gemeenteraad ging gisteren ak koord met een krediet van 3,5 ton voor het bouwrijp maken van de grond aan de Wilgenstraat. Rietveldse roeikampioenschappen HAZERSwouDEHet Hazerswoudse Rietveld staat morgenavond in het teken van de 37ste Rietveldse roeikampioenschappen. Bij hotel-café Klein Giethoorn zijn van 18 tot 22 uur de wedstrijden voor de diverse categorieën. Bij de senioren verdedigen Jac van der Neut en Yolanda van der Eyk hun titels. Verder zijn er kam pioenschappen voor de jeugd (tot en met 14 jaar) ten. Vervanging kost 550.000 gulden Iet verkeer kan nog voor het inde van het jaar weer ge- Tuikmaken van de Stations traat in Roelofarendsveen. In iovember is de nieuwe brug kosten 550.000 gulden) klaar. Tot die tijd is het behelpen oor automobilisten en vracht- 'agenchauffeurs. De drukke erbindingsweg blijft tot het inde van de bouwvakantie al- toegankelijk voor auto's anuit de richting van het West inde. Verkeer zwaarder dan 3,5 )7° 'Iton moet omrijden via de Meer- euk. Na 23 augustus begint de loop van brug die in slechte verkeert. Voetgangers en etsers kunnen dan gebruikma- r *.ev\ van een noodbrug. In no- ^jvember verwacht aannemer oms, die ook de rotonde op kruising van de Stations- at, Alkemadelaan en Sota- j aanlegde, de nieuwe oever- /"eVerbinding op te leveren. I De gemeenteraad ging gister avond akkoord met een laediet van 450.000 gulden voor de en 'nieuwe brug. Daarbij komt nog re.inde ton die de raad eerder be- {schikbaar stelde voor de ceno- |ks >p di vatie van de oude brug. PvdA- fractievoorzitter F. Schoonder woerd was verbaasd over dit to tale bedrag. Hij had tijdens de commissievergadering van twee weken geleden begrepen dat er nog maar 3,5 ton bij het renovatiebudget moest. In die vergadering bracht wethouder Beelen de com missieleden op de hoogte van de tegenvaller. Enkele dagen daarvoor was aan het licht ge komen in welke staat de brug verkeert. De brug bleek zo ver rot dat vervanging de enige op tie is. Vrachtverkeer mocht van af dat moment niet meer over de brug en meer auto's tegelijk op het brugdek is eveneens on verantwoord. Tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning drongen de leden aan op onderzoek naar de aanleg van een duiker in plaats van een brug. Dit op het eerste oog goedkopere alternatief is vol gens wethouder Beelen echter niet mogelijk omdat de door- stroom-doorsnede van de brug van het waterschap De Oude Rijnstromen gehandhaafd moet blijven. De legionellabacterie is aan getroffen in de douches van het Gemeentelijk Sportcen trum Landvliethal in Hazers- woude-Dorp. Na de controle die de Watermaatschappij Zuid-Holland Oost (WZHO) gisteren in opdracht van de gemeente Rijnwoude uitvoer de, zijn de douches onmiddel lijk afgesloten. De sporthal is verder nog wel in gebruik. In het gemeentelijke instructie- bad De Dolfijn en sportzaal De Cirkel in Hazerswoude- Rijndijk troffen de controleurs geen bacterie aan die de vete- ranenziekte kan veroorzaken. In de Landvliethal bleek de legionallabacterie bestand te gen het doorspoelen met heet water, een gebruikelijke voor zorgsmaatregel die al eerder was toegepast. In de kantie, die volgende week in gaat, wil de WZHO het water leidingsysteem zo aanpassen dat verdere besmetting onmo gelijk is. Voordat de sporthal na de vakantie weer open gaat, neemt het waterbedrijf opnieuw een monster. In Rijnwoude zijn nog geen meldingen van de veteranen- ziekte binnengekomen. Uit voorzorg heeft de gemeente alle huisartsen in Rijnwoude schriftelijk ingelicht over de aanwezigheid van de legionel labacterie in de Landvliethal. Personen die de sporthal de afgelopen tien dagen hebben bezocht en onduidelijke grie- pachtige verschijnselen heb ben met hoge koorts, hoest, spierpijn en hoofdpijn krijgen het advie om hun huisarts te raadplegen. De stichting Vrije Jeugd Recrea tie (VJR) krijgt van de gemeente Alkemade 1.700 gulden subsi die voor een internetproject in de Alkeburcht. Dat is de helft meer dan burgemeester en wet houders aanvankelijk wilden betalen. CDA-wethouder D. Nagtegaal en burgemeester A. Meerburg gingen overstag na een motie van de PvdA die steun kreeg van het CDA. WD- wethouder L. Beelen bleef net als zijjn partijleden tegen een hogere subsidie. De WD-leden C. Uit den Boogaard en A. van Velzen von den de gang van zaken onbe grijpelijk. Van Velzen: „Dit is de vierde keer dat we over dit sub- sidievoorstel praten en dan komt de raad ineens tot de con clusie dat we dat geld wel aan de stichting kunnen geven. Dat vind ik vreemd." Al eerder was; het voorstel om 864 gulden subsidie te verstrekken in de raad aan de orde geweest. Toen werd het aangehouden omdat VJR eerst moest onderzoeken of zij niet kon samenwerken met bibliotheek De Bloemlezer. Dit bleek op korte termijn onmoge lijk en dus kwam het voorstel opnieuw in behandeling. De PvdA stelde zich echter op het standpunt dat er ook subsi- de verstrekt moest worden over de aanschafkosten van de hard ware en de ISDN-lijn. De partij diende daartoe een motie in. De WD kon zich hier niet in vinden omdat de computer een gift is van een sponsor. Bezoekers raken spoor bijster alphen aan den rijn tim brouwer de koning De Archeon-directie overweegt ludieke acties om de eigen bereikbaarheid te vergroten. Door werkzaamheden aan de toegangsweg naar het archeologi sche themapark raken bezoekers het spoor bijster. „Dit is een drama", ver zucht directeur Veldman. „De situatie is per dag verschillend. Iedereen werkt langs elkaar heen." Veldman doelt op asfalteerders en straatbelijners die Archeon tijdelijk van één kant onbereikbaar maken. „Ik ben al op de werklieden, die in op dracht van rijkswaterstaat werken, af gestapt. Zij toonden begrip, maar kon den me niet vertellen welke werk zaamheden er voor de volgende dag op het programma stonden. Eigenlijk had alles per 20 juni al klaar moeten zijn. Wij zien het nog één week aan. Maar als het volgende week maandag nog niet is geregeld, komen wij in ac tie. Dan gaan wij bezoekers op een lu dieke en functionele manier de weg naar ons park wijzen." Eerdere inspanningen van Veldman hadden niet altijd het gewenste resul taat. Zo bracht hij in overleg met de verkeersbeheerder borden aan, maar die boden slechts voor dat ogenblik soelaas. „De volgende dag kon de rou te naar Archeon door andere weg werkzaamheden aan de ringweg weer anders zijn. De coördinatie ontbreekt. Het is om moedeloos van te worden." Veldman kan zich voorstellen dat bezoekers van buiten Alphen aan den Rijn onverrichterzake naar huis terug keerden. Wie braaf de aanduidingen volgde, kon toch verkeerd uitkomen. „Zo moest ik zelf een bord omdraaien, dat ten onrechte aangaf dat je er niet naar links mocht? Alleen buschauf feurs kwamen er met al hun ervaring wel uit. Zij leverden hier schoolklassen af, maar in de vakantie moeten wij het straks juist van andere bezoekers heb ben." Rotonde Volgens een woordvoerster van de ge meente Alphen aan den Rijn is de ringweg inmiddels niet meer afgeslo ten. Na de bouwvak hervat rijkswater staat de werkzaamheden een stukje verderop. Dan komt er een rotonde bij de Goudse Schouw en de Aziëlaan. „Maar dat lijkt me voor Archeon min der hinderlijk dan de afgelopen werk zaamheden. Weggebruikers kunnen dan onder het aquaduct door. Nu raakten zij soms in verwarring door een aankondiging dat de weg over 250 meter was afgesloten. Dat gold name lijk niet voor bezoekers van Archeon. De gemeente heeft rijkswaterstaat daarop gewezen." Wereldreis verruimt de blik van Jeroen van Rijn Twee miljoen voor grond langs de A4 alkemade marun kramp Alkemade krijgt ruim 1,9 miljoen gulden voor een strook grond in het Veen- derveld langs de A4. De prijs per vierkante meter grond komt daarmee op ruim bijna 55 gulden. Dit is twintig gulden meer dan de gemeente had geraamd. Het geld komt ten goede aan de ontwikkeling van het bedrijventerrein Veender- veld. Een deel van het ver kochte perceel is in gebruik bij de volkstuinvereniging Alkemade. Voorzitter H. van Tol drong erbij de gemeen teraad op aan hun belangen veilig te stellen. De volkstuinvereniging wil niet van de grond af voordat zij een nieuw per ceel heeft. Onlangs heeft de gemeente een stuk weiland in polder het Noordveen bij Nieuwe Wetering gekocht. Mogelijk kunnen de tuin ders daar terecht. Van Tol verzocht het college gister avond tijdens de raadsver gadering goede afspraken met rijkswaterstaat te ma ken. Ook deed hij een drin gende oproep vaart te zet ten achter de plannen voor polder Het Noordveen. Liefst ziet hij dat de ge meente het plan voor de in richting van een nieuw volkstuinencomplex vóór de eerstvolgende raadsver gadering van september klaar heeft. De strook grond in het Veenderveld die rijkswater staat nodig heeft voor de aanleg van de hogesnel heidslijn HSL en de verbre ding van de A4 is in totaal ongeveer dertig meter breed en reikt vanaf de Geest weg tot het Westein de. De opbrengst van de verkoop gaat in de pot van de gemeente en projectont wikkelaar Heegro, een dochteronderneming van Heembouw. Australië heb ik nog als timmer man gewerkt terwijl ik daar niets van af weet. Ik heb me er ingebluft. Met dat geld kon ik weer een tijd vooruit, want Au stralië en Nieuw-Zeeland zijn duur. Toen ik terugkwam had ik eigenlijk geen schulden, hoewel ik heus niet overal op de centen heb staan letten." Zijn reis eindigde in Brazilië. „Ik moest beslissen of ik nog naar Argentinië zou gaan of naar huis. Als ik verder was ge gaan zou dat zeker nog een half jaar hebben geduurd en ik was toen al een half jaar langer weg dan ik had beloofd. Dat kun je natuurlijk niet maken." Hij be sloot zijn ouders met zijn thuis komst te verrassen. Een vriend van zijn zus zat in het complot. „Omdat ik een paar dagen te vroeg was, heb ik nog enkele dagen rondgehangen in Parijs. Heb ik een lange wereldreis ge maakt, ontdek ik dat de mooi ste stad om de hoek ligt! Parijs was fantastisch." Eenmaal in Nederland ging hij in Zuid- Amerikaanse kledij op een afge sproken plek aan de Langeraar- seweg staan, zogenaamd om te liften. De vriend van zijn zus reed samen met zijn ouders in de auto 'bij toeval' langs. Inmiddels is zijn thuiskomst uitbundig gevierd, maar Jeroen van Rijn moet nog steeds accli matiseren. „Het eerste wat me opviel was hoe sterk alles hier geregeld is, hoe zeer we geleefd worden. Langeraar, zo pitoresk met zijn kerkje en zijn water, leek me net een grote speeltuin, een soort Legoland. Gele paal tjes waar je je huisvuil neer moet zetten!" Jeroen heeft nog plannen zat en is nog lang niet uitgereisd. „Bij alles wat ik doe houd ik toch in mijn achter hoofd dat ik wel vrij moet kun nen zijn om nog eens zo'n reis te maken. Voor mij nog geen huisje boompje beestje." Bouwen binnen contouren op langere tennijn toegestaan Idpi jlangeraar ivo pommerel .elek^euvelen met Iraniërs, dwalen het door Nepal en timmeren in de huidAustralische woestijn. Het ziin ;n v)slechts enkele avonturen die ckopLangeraarder Jeroen van Rijn (23) heeft meegemaakt. Hij is sterk gebruind en net terug van een anderhalf jaar lange we reldreis. De tassen vol met hon- derden foto's vertellen slechts een klein deel van zijn verhaal. 'Eén grote speeltuin, een soort Legoland' trof hij bij thuis komst in Nederland aan. „Ik rook het avontuur. Eind 1997 was ik klaar met mijn stu die journalistiek en besloot ik erop uit te trekken. Ik had de tijd en ik was niet gebonden relatie. Mijn familie be loofde ik over een jaar weer te- te zijn. Ik kocht een enkele 5 Istanbul met het vliegtuig vertrok met slechts een rug zak." Van Rijn is nog vol Van zijn avonturen. De extroverte ereldreiziger vertelt exotische verhalen in het huis van zijn ouders aan de Langeraarse mPl Plassen. Van Rijn trok zoveel mogelijk /er land of water en meed als het kon het vliegtuig. „Lopend, fietsend, met de bus, de auto, de boot, zolang ik maar in con tact kon zijn met de plaatselijke bevolking. Dan zie je langzaam hoe de mensen veranderen van streek tot streek. Dat is interes sant. Al snel reisde ik niet meer voor de monumenten of de be kende landschappen, maar om de mensen. Toen ik op de Chi nese Muur stond dacht ik, 'dit is ook maar een muur'. Natuur lijk had ik wel oog voor mooie landschappen, maar het boeide meer om te zien wat de invloed van die landschappen op de Via Turkije trok hij naar Iran. Alleen, want een reisgenoot zou hem maar hinderen in zijn ont dekkingsreis. Eenzaamheid kende hij niet. „Hoe kun je je eenzaam voelen in een land met 1,2 miljard inwoners, zoals China? Als je alleen bent, word je gedwongen met de lokale mensen te praten en om te gaan." Zo leerde hij in Iran dat de mensen binnen de muren van hun eigen huis ruimden kend en joviaal zijn. Het beeld van de aggressieve Iraanse moslimfundamentalist klopt dan ook volgens hem niet. „Het is het regime dat hen het anti westerse gevoel opdringt. Over al loopt geheime politie rond en je buurman kan je zo aangeven. Daarom is iedereen voorzichtig en laten ze zich alleen thuis gaan." Pakistan sloeg Jeroen over omdat hem dat werd aangera den. „Het zou te gevaarlijk zijn. werd me verteld. Maar ik heb uiteindelijk geleerd dat de we reld niet gevaarlijk is. Als je vriendelijk bent, doen mensen vriendelijk terug." India, Nepal, China en Laos deed hij aan voordat hij via Thailand en In donesië in Australië kwam. Daar verkoos hij zijn eigen weg boven de geijkte toeristentrek pleisters. „Kijk, als ik nu met een gids van Langeraar naar Al phen rijd, dan kan hij me aan de linkerkant van de weg wijzen op allerlei dingen die ik nog nooit heb gezien. Maar ik vind het juist interessant om dan ook eens rechts te kijken en dingen te ontdekken. Dat is vaak bevredigender." Waar doet hij dat dan alle maal van, zullen velen hem hebben gevraagd. „Ik had al wat gespaard voordat ik ging en ik had een creditcard bij me. In Gemeenten in het Groene Hart krijgen over enkele ja ren meer mogelijkheden om huizen te bouwen. Mi nister Jan Pronk (VROM) kondigde gisteren tijdens een bijeenkomst op het stadskantoor in Alphen aan den Rijn de afschaffing aan van de zogenaamde contingenten. In plaats van de door de over heid aangewezen maximale aantallen nieuwbouwwoningen komen er nog vast te stellen be- bouwingsgrenzen. Alphen, Gouda, Woerden en Gorin- chem hebben gezamenlijk een visie ontwikkeld die pleit voor meer vrijheid voor gemeenten om aan de vraag naar wonin gen en bedrijfsterreinen te kun nen voldoen. Pronk, die deze visie gisteren op papier kreeg uitgereikt, lijkt hen nu te steu- Knellend Jeroen van Rijn tankt n vriendelijk terug." Al jaren klagen Groene-Hartge- meenten over de knellende contingenten. Het Groene Hart zou zelfs op slot moeten. Vier steden werden aangewezen als regionale opvangsteden om ruimte te bieden aan de groei van de bevolking en de bedrij vigheid. De vijfde nota ruimte lijk ordening van minister Pronk, die tot 2005 duidelijk heid moet bieden en eind dit jaar klaar is, geeft bebouwings contouren aan die in elk geval tot 2010 gaan gelden. Binnen die contouren, geeft Pronk aan, moeten gemeenten op termijn de vrijheid krijgen om wonin gen te bouwen. Volgens Pronk is het niet de bedoeling dat kleinere kernen de dupe worden van de toe komstige bouwvrijheden van de opvangsteden. „Hoewel de contouren bij dorpskernen In het bijzijn van burgemeester Schoof (rechts) luistert minister Pronk aandachtig naar wat de Alphense politiek hem te vertellen heeft. FOTO ENGEL LAMEIJER scherper worden omschreven dan bij de grotere steden, mo gen ook zij op termijn binnen die grenzen bouwen. De over heid legt niet langer beperkin gen op in de vorm van maxima le aantallen, dus wijst ook geen contingenten meer toe", aldus Pronk. Als het aan de minister ligt, worden de contouren niet rekbaar en blijven zij waar schijnlijk gebaseerd op de hui- dige. De minister kreeg in de vier steden rondleidingen langs knelpunten. Zo heeft Alphen zijn oog laten vallen op woon locaties rondom Archeon, het weilandje aan de President Kennedylaan, het waterwinge bied naast Avifauna en de Gnephoek. Hoewel minister Pronk aangaf dat er op korte termijn nog weinig verandert, kunnen de vier steden uitkijken naar een minder knellende toe komst. Daarmee lijkt hun lobby succesvol.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19