Verlies voor varkenshouders Z0NZ0EKERS REGELEN HUN EIGEN VAKANTIEGELD Economie Hijskranen de lucht in ■wlfesslÉ Kerosine blijkt erg goedkoop op Schiphol Mogelijk afspraken over benzineprijzen 'Benecol wordt een flop' Kopen via internet wordt veiliger met keurmerk Recht van de burger draait vaak om geld irtvliet In het Zeeuwse Poortvliet werden de afgelopen da- de laatste asperges van het seizoen gestoken. De aspergete- op het eiland Tholen waren niet erg te spreken over de op- ngst dit jaar. De lekkernij was over het algemeen wat aan de ine kant en bovendien kwam de groente onregelmatig op ir het wisselvallige weer. foto anp wim van vossen ïxe toiletpapier wint fors terrein d£NDe economische groei dringt door tot het kleinste ka ftje. De grijze wc-rol maakt in tal van toiletten plaats voor hte bilservetten. De consument heeft genoeg van het grijze uurpapier. Het 'crêpe-segment', zoals het officieel heet, ïlde vorig jaar met dertien procent. Hoe anders verging het premium-papieren'. De verkoop van het drie- of zelfs vier- 'S toiletpapier schoot vorig jaar met 28 procent omhoog. Het elaags papier ('middensegment') bleef het populairst. Ne landers gooiden vorig jaar zes procent meer papier in het ri- Maar liefst 758,8 miljoen rollen heeft onderzoeksbureau AC lsen geturfd. ieuwe bulk terminal in Vulcaanhaven rerdamOp het voormalige terrein van het overslagbedrijf aan de Vulcaanhaven bij Vlaardingen gaat volgende week nieuwe overslagbedrijf Rotterdam Bulk Terminal van start, nieuwe terminal wil zich vooral richten op de overslag van gestorte lading, die een speciale behandeling vereist. Bijvoor- Id mineraalsoorten die in kleine hoeveelheden door indu- eën worden verwerkt. Begonnen wordt met twaalf mensen omstig van het overslagbedrijf Maja. Maja, dat zonder wallo- ie met drijvend materieel werkt, en Hes Beheer, de eigenaar i EBS, hebben elk een belang van vijftig procent in Rotter- n Bulk Terminal. Directeur Holleman denkt dat het nieuwe Irijf een kans heeft in een haven die vooral gericht is op otschalige overslag. vissair neemt belang in SAA annesburg Swissair koopt voor omgerekend 465 miljoen den een belang van twintig procent in South African Airways A). Daarmee breidt de Zwitserse luchtvaartmaatschappij de uenwerking met haar Zuid-Afrikaanse collega aanzienlijk uit. ds begin dit jaar hanteerden de twee al gezamenlijke vlucht- nmers op de route Johannesburg-Zürich. De transactie akt deel uit van de privatsering van SAA, de grootste lucht- irtmaatschappij van Afrika. De luchtvloot telt vijftig toestellen er werken 9.400 mensen. KLM zei in januari te bekijken of investering van 25 a dertig procent in SAA interessant was. zegt een woordvoerder: ,,We blijven alert en kijken altijd tr interessante mogelijkheden." tiampagnehuizen in andere handen york De Franse champagnehuizen Mumm en Perrier-Jou- ;aan over van een Canadese naar een Amerikaanse eigenaar, dranken- en amusementsconcern Seagram verkoopt de impagneproducenten voor 660 miljoen gulden aan Hicks, ise, Tate and First, een Amerikaanse beleggingsgroep. Het ïadese concern, dat vorig jaar de muziekmaatschappij Poly- im van Philips overnam, blijft de distributie van Mumm en rier-Jouët verzorgen. Het Amerikaanse Hicks Muse is sinds 19 actief. De aankoop van de champagnemerken is de eerste estering die het in Frankrijk doet. iropese inflatie blijft licht dalen issel De tendens van een lagere inflatie in de eurolanden zet h door. In vergelijking met april van dit jaar daalde de inflatie nei met 0,1 procent tot 1 procent. Voor de vijftien lidstaten de Europese Unie kwam de inflatie uit op 1,1 procent, ook daling met 0,1 procent in een maand tijd. In vergelijking t mei van het vorig jaar daalde de inflatie in de elf eurolidsta- zelfs met 0,3 procent. In de vijftien lidstaten van de unie be- deze daling zelfs 0,4 procent. Nederland komt met een irlopig cijfer voor mei van dit jaar van 2,1 procent ver uit bo- het EU-gemiddelde. Alleen Griekenland (2,2 procent) en land (2,3 procent) doen het nog slechter. LEI: Bloemenkwekers verdienen hel meest in land- en tuinbouwbranche Varkenshouders hebben vorig jaar gemiddeld 85.000 gulden verlies geleden. Ze zijn daarmee de minstverdie- nende boeren van Nederland. Het hoogste inkomen hadden de bloemenkwekers; bijna 150.000 gulden. Dat bleek vanmorgen uit cijfers van het Landbouw Econo misch Instituut LEI-DLO. den haag anp Voor de land- en tuinbouw was 1998 een bizar jaar met sterk veranderde producties en prij zen voor de sectoren. Aardap pelen en suikerbieten gingen verloren door wateroverlast. Na de varkenspest zijn er boven dien zoveel varkens gekomen dat varkensvlees en biggen zeer goedkoop werden. De verdien sten van varkensboeren zijn daardoor vele tienduizenden guldens gezakt. De meeste var kensbedrijven moesten lenen om te overleven. Kippenhouders deelden in de malaise. Een legkippenbedrijf zag zijn jaarinkomen met een ton dalen tot slechts vijfdui zend gulden. Fruittelers kamp ten ook met lage opbrengsten. Zij hielden gemiddeld zesdui zend gulden over. De geringe verdiensten in die sectoren staan in schril contrast met de florissante gezinsinko mens van glastuinbouwbedrij ven. Door de bloeiende export zagen vooral de bloemenkwe kers hun inkomen gemiddeld met een halve ton stijgen tot 150.000 gulden. Glasgroentete lers (97.000 gulden en in min dere mate ook plantenkwekers (145.000 gulden) deden een stap terug. Vergeleken met 1997 ging het ook beter met telers van champignons en bloem bollen. Ietsje matiger ging het met de melkveehouders. Melk is vorig jaar goedkoper geworden en de y- &ti,vkahül/ml ilan 1t1c'|*i am 5 litR/Barrrl en luchthavengelden. Dit mede naar aanleiding van verhalen dat Schiphol als een 'witte pomp' voor heel Europa zou fungeren. De lage kerosineprijzen op Schiphol zijn volgens Netelen bos een gevolg van concurren tie tussen oliemaatschappijen. Verder heeft Schiphol het voor deel van korte aanvoerlijnen van kerosine vanuit zeehavens, aldus de minister. Opvallend duur zijn de vliegvelden van onder meer Wenen, Zürich, München, Helsinki en Dublin. den haag richard mooyman De kerosineprijzen op Schiphol behoren tot de laagste in Euro pa. Maar dat geldt ook voor de vliegtuigbrandstof bij de be langrijkste concurrenten in Londen, Parijs en Frankfurt. Dat schrijft minister Netelenbos (verkeer) in een brief aan de Tweede Kamer. De verschillen zijn volgens Netelenbos slechts marginaal. Het parlement had in 1997 ge vraagd om een internationale vergelijking van kerosineprijzen Je wilt deze zomer van alles, maar geld: hó maar. Daar is dus een oplossing voor: vakantiebezorger! Dat tikt lekker aan: je verdient meteen al méér dan het minimumloon, pakt een vergoeding voor je fiets en als je minimaal drie weken loopt, vang je ook nog 'vakantiegeld mét': 25 piek extra premie. En dat allemaal voor een uurtje fietsen per dag! Van 1 juni tot 1 september kun je net zo lang of zo kort een wijk (vlakbij je eigen buurt) lopen als je zelf wilt. Dat we rekening hou den met je eigen vakantieplannen, spreekt voor zich. Wil je ook een volle vakantie-knip en ben je 15 jaar of ouder? Stuur dan de bon in, of bel even 023 - 5150110 (maandag/ \v\ vrijdag 9-5 uur; zaterdag 8-12 uur) Ja, ik word vakantiebezorg(st)er Ik kan de krant bezorgen in de periode van: Naam: Adres: Postcode/Plaats: Telefoonnummer: Geboortedatum (min. 15 jr.): In envelop (zonder postzegel) sturen naar: Dagbladuitgeverij Damiate b.v., afdeling Oplage-Logistiek-Binnendienst. antwoordnummer 416,2000 VC Haarlem. Vlissingen wil containeroverslag vlissingen anp Zeeland Seaports en Hessenatie NV uit Antwerpen willen in 2001 beginnen met de aanleg van een kade voor container overslag in Vlissingen. De zoge heten Westerschelde Container Terminal wordt 2,6 kilometer lang, zo is bekendgemaakt. Bij de nieuwe kade moet een 150 hectare groot terrein voor de behandeling van ruim 1,5 mil joen containers per jaar komen. Het project kost ongeveer 1,2 miljard gulden en levert naar verwachting 1.500 arbeidsplaat sen op. ECD stapt naar officier van justitie den haag gpd De Economische Controle Dienst (ECD) is 'iets' op het spoor bij de oliemaatschappij en. Wat, wil men niet zeggen. Maar het is in elk geval belang rijk genoeg om de officier van justitie in Rotterdam in te schakelen. Voor de buitenwe reld blijft het gissen. Mogelijk hebben de maatschappijen af spraken gemaakt over de prij zen van benzine aan de pomp. Als dat zo is, betaalt de burger al jaren te veel. Het botert al jaren niet tus sen de oliemaatschappijen en het ministerie van economi sche zaken, de opdrachtgever van de ECD. De vorige minis ter Wijers vond dat er meer concurrentie tussen de maat schappijen moest komen en liet door Coopers Lybrand onderzoeken waarom die con currentie er nauwelijks was. Immers, vier maatschappijen (Shell, Esso, BP en Texaco) zijn eigenaar van negentig procent van de pompen. De onderzoekers constate ren in hun eindrapportage dat de prijzen aan de verschillende pompen tegelijkertijd stijgen en dalen. Coopers Lybrand berekende daarnaast dat de kale prijs van benzine - exclu sief belastingen en accijnzen - aanzienlijk hoger lag dan in de ons omringende landen. Shell was zich van geen kwaad bewust. „Wij hebben niets gedaan dat niet mag", liet Shell weten. Sterker, het is de overheid die de benzine zo duur maakt. Van iedere liter aan de pomp verkochte benzi ne krijgt de overheid 1,60 gul den belasting en accijnzen. Niet lang hierna werd duide lijk dat de ECD wat op het spoor was. De dienst doet al zo'n twintig jaar eens in de vier of vijfjaar onderzoek. Maar de ze keer was het mis, zo was te concluderen. Wat de dienst op het spoor was is niet bekend gemaakt. Het is in elk geval wel van dien aard dat de zaak bij het openbaar ministerie te recht kwam en dat de ECD een strafrechtelijk vooronderzoek moest gaan doen. Dit onder zoek is afgerond en ligt nu bij de officier van justitie. Deze wil geen uitspraken doen over de inhoud. Shell is zich nog steeds van geen kwaad bewust. „Dat er een proces-verbaal is opge maakt, betekent niet per defi nitie dat er strafbare feiten zijn gepleegd", zegt een woord voerder. verwachtingen zijn niet zo gun stig. Voor dit jaar raamt het LEI een verdere teruggang. De melkveeboeren verdienden ge middeld 53.000 gulden, negen duizend minder dan het jaar er voor. De verschillen tussen de melkveeboeren zijn echter groot. Een op de vijf houdt am per geld over, terwijl evenzoveel collega's 150.000 gulden verdie nen. Als geheel heeft de agrosector veel geld Nederland binnenge bracht. Het verschil tussen in voer en uitvoer steeg tot bijna 37 miljard gulden. Het meeste geld ging om bij de sierteelt, die voor het eerst meer dan tien miljard verhandelde. Opleving export vlees verwacht ruswuk anpvoorbeeld. De export was gron dig ingezakt nadat verdacht Belgisch veevoer ook in Neder land aan kippen en varkens was gevoerd. Nog 23 landen hebben een invoer- of verkoopverbod op Nederlands vlees of eieren. Dit zijn onder meer de VS, Chi na, Brazilië, Hong Kong en Egypte. Het productschap ver wacht dat de lijst snel zal krim pen. Onlangs zijn de invoerver boden opgeheven in Hongarije, Japan, Israël, Indonesië, Malei sië, Mexico en Roemenië. De slechts langzaam van het di oxineschandaal herstellende export vEth Nederlands varkens- en kippenvlees kan volgende week een zet in de rug krijgen. Van veel landen wordt ver wacht dat zij binnenkort weer hun grenzen openstellen. Het Productschap voor Vee, Vlees en Eieren (PVE) ziet tekenen dat de Verenigde Staten het im portverbod snel opheffen. An dere landen volgen vaak dat den haag gpd soortgelijk product (Becel Pro Active) op de markt brengen. Problemen met de Europese re gelgeving hebben de introduc tie een paar maanden ver traagd. De managers denken dat de margarine alleen in duurdere supermarkten zal lopen. Overi gens gelooft 44 procent wel dat de zogenaamde 'functional foods' (voedingsmiddelen die de gezondheid ten goede ko men), een grote trend gaan worden. Zelf peinzen de ondervraag den (91 procent) er niet over om Benecol op de boterham te smeren. Ze vinden het te duur, gebruiken geen margarine, ge loven niet in de werking, of ver klaren 'kerngezond' (23 pro cent) te zijn. Een meerderheid van 53 pro cent van de supermarktmana gers is ervan overtuigd dat Ben ecol, de onlangs op de markt gebrachte cholesterolverlagen de margarine, een flop wordt. Het kuipje is met een prijs van 7,95 gulden vooral veel te duur, zo oordeelt men. Van de 125 managers die zijn gehoord door het blad van de supermarktbranche Distrifood heeft zeventien procent wel vertrouwen in het product dat in Finland sinds 1995 op de markt is. Daar eet vier procent van de bevolking, meest 55- plussers, regelmatig Benecol. De margarine wordt in Euro pa door de Amerikaanse firma Johnson Johnson verkocht. Overigens wil Unilever een den haag anp Amsterdam In Amsterdam-Noord zijn zaterdag twee hijskranen van de ADM opgeblazen. De kranen, 105 en 110 ton zwaar, werden jaren gele den voor de scheepsbouw gebruikt. Ze waren echter in zo'n slechte staat dat ze een gevaar opleverden voor de omgeving. De scheepswerf ADM besloot tot opblazen omdat dit de goedkoopste vorm van slopen bleek te zijn. Het betonnen onderstel blijft bewaard. Dit zal onderdeel gaan uit maken van een project voor huisvesting van ateliers en andere bedrijfsruimten. foto anp marco okhuizen Als ik een cd koop via internet, krijg ik hem dan ook echt thuis? Moet ik ook verzendkosten of BTW betalen? En wat gebeurt er met mijn gegevens die ik moet doorgeven? Kopen via internet roept bij consumenten enorm veel vragen op en daar moet wat aan worden gedaan, vindt de Consumentenbond. De organisatie heeft daarom een speciaal keurmerk geïntro duceerd voor betrouwbare in ternetwinkels, dat in oktober in gebruik moet worden geno men. Wie de internetpagina be zoekt van aanbieders met het zogenaamde Web Trader-logo, weet dat hij daar veilig en be trouwbaar kan kopen, stelt di recteur Cohen. Steeds meer mensen kopen producten via internet. In Ne derland hebben volgens de bond al zo'n half miljoen men sen weieens iets via het net ge kocht, en dat worden er alleen maar meer. Maar er gaat nog regelmatig iets mis. Zo bleek uit internationaal onderzoek dat bij 68 procent van de bedrijven die online goederen of diensten aanbieden gedupeerde kopers niet met klachten terechtkun nen. Ruim acht procent van de bestelde goederen komt niet aan. De ondernemingen die van de Consumentenbond een keurmerk ontvangen, moeten dan ook aan een reeks voor waarden voldoen. Zo moet de aanbieder daadwerkelijk be staan en te traceren zijn. Daar naast moet op de site (internet pagina) staan aan welke voor waarden moet worden voldaan als iemand iets koopt, moet de prijs helder zijn en er moet een duidelijke klachtenprocedure zijn, in het Nederlands. Een probleem is dat het keur merk vrij gemakkelijk door mal- TOEAAN EEN NIEUWE uitdaging in de ict? WLuw.iobLueb.nl den haag hans roodenburg Rechten en plichten. Uitkeringen. Aanspra kelijkheid. Burenruzies. Op een verjaardag is er altijd wel iemand die een vraag heeft waarop niemand precies het antwoord weet. Daar is nu het verzamelboek 'Uw Goed Recht' voor. Geschreven door advo caten, universitaire docenten en andere specialisten en uitgegeven door Readers Digest. Het (eerste) hoofdstuk over familiezaken besteedt veel aandacht aan erfrecht en echtscheidingskw^sties. Een klassieker is wat er gebeurt als bij een voorgenomen hu welijk een van de partners er toch plots van afziet. Kan de ander eisen dat het huwelijk doorgaat en/of is er een schadevergoeding af te dwingen? Alleen als er al een akte van huwelijksaan gifte (zogenoemde ondertrouw) is opge maakt, kan de afgewezen partner een ver goeding eisen. Maar uitsluitend directe materiële schade. Zou bijvoorbeeld een vrouw in gemeenschap van goederen trou wen met een miljonair, dan kan zij niet de helft van hun gezamenlijke boedel claimen als de miljonair voor de ambtenaar van de burgerlijke stand plotseling 'nee' zegt. Verder bevat het boek allerhande informa tie over de boedeldeling bij echtscheiding en de valkuilen bij het maken van huwelijk se voorwaarden. Weinig mensen weten dat er een wettelijke plicht is voor huishoud geld. Burenruzies komen zelfs in de beste straten voor. Het advies is uiteraard eerst te probe ren in overleg er uit te komen. Lukt dat niet dan moet aan de 'foute' buren een brief worden geschreven waarin zij worden ge sommeerd hun onrechtmatige gedrag te staken. Helpt ook dat niet, dan moet de gang naar de rechter worden gemaakt met alle juridische kosten vandien. Geldzaken en conflicten in het betalings verkeer worden in het boek ook uitgebreid behandeld. Een praktijkgeval: een land gaat met zijn spaarvarken, waarin meer dan honderd gulden aan stuivers, dubbeltjes en kwartjes zit, naar de winkel om speelgoed ter kopen. Mag de verkoper al dat kleingeld weigeren? Op grond van de Munt- en Bankwet is een winkelier niet verplicht on beperkt munten te accepteren. De Munt wet legt de grens bij honderd vijfgulden munten, veertig rijksdaalders, honderd gul dens, honderd kwartjes, 250 dubbeltjes en honderd stuivers. Een andere vraag betreft een bankover- schrijving. Iemand heeft wel de juiste naam ingevuld, maar een verkeerd rekeningnum mer. Gevolg is dat het geld bij de verkeerde persoon terechtkomt, die niet bereid is het geld terug te storten. Wie is aansprakelijk voor deze fout? In de algemene bankvoor- waarden staat dat het opgegeven rekening nummer de basis is voor de uitvoering van de opdracht. De bank is dus niet verplicht te controleren of het ingevulde nummer overeenstemt met de opgegeven naam. De cliënt zal zelf de schade moeten dragen en/of proberen het geld terug te vorderen bij degene naar wie het geld ten onrechte is overgemaakt. Dat laatste kan nog aardig wat juridische kosten met zich meebren gen. Tenslotte nog het opsporen van dieven en misdadigers. De meeste mensen denken daarbij meteen aan de politie. Iedere bur ger mag echter zelf ook aan opsporing doen en zelfs verdachten aanhouden. Het Web Trader-logo van de Consumentenbond. illustratie anp afide lieden kan worden geko pieerd, wat lastig te controleren is op het internet. Daarom doet de Consumentenbond voor de controle een beroep op de con sumenten zelf. De keurmerken zijn verbon den met de internetpagina van de bond, waarop een lijst staat met de goedgekeurde bedrij ven. Als iemand een bedrijf niet vertrouwt, hoeft hij alleen maar op het logo 'door te klikken' naar de Consumentenbond. Blijkt het bedrijf niet op de lijst te staan, dan kan iedereen een klacht indienen bij de bond, die vervolgens actie onderneemt. De Consumentenbond heeft de banden met een aantal bui tenlandse consumentenorgani saties aangehaald, zodat ook klachten over buitenlandse be drijven op de goede plaats te rechtkomen. Hoewel de bon den in principe geen rechtsza ken gaan aanspannen, hebben ze wel een sterk middel in han den, denkt Cohen. Dat is het lo go afnemen. Het nieuwe keurmerk garan deert geen honderd procent ze kerheid, realiseert Cohen zich. „Maar dat heb je ook niet als je iets koopt bij de winkel om de hoek. Daar kan je kipfilet ook ineens van een dioxinekip zijn", relativeert hij. Le Figaro deels van Amerikaans pensioenfonds parus dpa-anp De Franse krant Le Figaro is voor een deel in Amerikaanse handen gekomen. Het Ameri kaanse pensioenfonds Carlyle heeft een belang van twintig procent gekocht van het media concern Hersant, eigenaar van de krant. Nog eens twintig pro cent is gegaan naar een groep Franse beleggers. Volgens de zondagskrant Journal du Dimanche is het de bedoeling Le Figaro binnen drie tot vijf jaar naar de beurs te brengen. Hoeveel er voor de deelnemin gen is betaald, is niet bekend gemaakt. Al met al heeft bestuursvoor zitter Dassault van het Franse vliegtuigbouwconcern Dassault Aviation, achter het net gevist. Samen met zijn broer heeft hij wel onderhandeld over de aan koop van Le Figaro. „Als Hers ant wil verkopen, dan liever aan mij dan aan een ander", zei hij eerder deze maand. De conservatieve krant Le Fi garo verscheen voor het eerst in 1828. Het dagblad hoort tot de grootste en meest invloedrijke kranten in Frankrijk. De afgelo pen jaren hebben de verliezen zich opgestapeld. Het blad heeft nu een schuld van twee miljard franc (670 miljoen gul den).

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7