Kleurrijke roze zaterdag TV WEER Zondag zonder Duys nooit meer dezelfde Boze Democraten 187 MAANDAG 28 JUNI 1999 COMMENTAAR D66 is kwaad dat minister Peper de benoeming van een PvdA-bur- gemeester in Utrecht heeft 'doorgedrukt'. Aan de ene kant is die boosheid begrijpelijk, want D66 had zelf gerekend op de deze be langrijke post. Met die constatering houdt het begrip echter op. Want juist van D66, dat de staatkundige vernieuwing en democra tisering tot 'kroonjuwelen' van haar politiek heeft gemaakt, mocht een andere opstelling worden verwacht. Tot die gewenste staatkundige vernieuwing behoort de recht streekse verkiezing van burgemeesters en commissarissen van de koningin. Deze functionarissen worden sinds mensenheugenis aangesteld door de koningin, maar inmiddels is wel het besef ge meengoed, dat bij die benoemingen rekening moet worden ge houden met de wensen van de plaatselijke bevolking. Daarom wordt in gemeenten met een vacante burgemeesterspost tegen woordig uit de gemeenteraad een vertrouwencommissie gekozen, die met de verschillende burgemeesterskandidaten een sollicitatie gesprek voert. Die commissie laat vervolgens de commissaris van de koningin weten welke kandidaat ze het meest geschikt acht voor de functie. Meestal volgt de commissaris deze gemeentelijke voorkeur, waar na bij koninklijk besluit de man of vrouw wordt aangesteld die de vertrouwenscommissie als eerste op haar lijstje had. Meestal, want bij het burgemeesterschap van de grote steden ligt dat anders. Daarover maken de grote politieke partijen met elkaar afspraken: jullie hebben onlangs stad A en stad B gekregen, dan hebben wij nu recht op C, en zij dus op stad D. De vertrouwenscommissie van een grote stad praat veelal voor spek en bonen mee. Een partij als D66 zou deze achterkamertjespraktijk een doorn in het oog moe ten zijn. In Utrecht had de vertrouwenscommissie de voorkeur gegeven aan de PvdA-kandidate Brouwer, burgemeester van Amersfoort. De Utrechtse D66-commissaris van de koningin Staal negeerde die voorkeur en zette de D66-kandidaat oud-staatssecretaris Kohn- stamm als eerste op het lijstje, vóór Brouwer. PvdA-minister Peper van binnenlandse zaken deed echter precies wat programmatisch door D66 zou moeten worden toegejuicht: hij honoreerde de de mocratisch bepaalde voorkeur van Utrecht, en benoemde Brou wer. Peper moest daarvoor vechten in het kabinet. Hij dreigde met op stappen, wat de val van Paars 2 had betekend. D66 en de WD-mi- nisters, die vonden dat de PvdA de laatste tijd te veel belangrijke posten en functies had bemachtigd, bonden daarop in. D66 is zeer kwaad. 'Schaamteloze machtspolitiek', aldus de vice-fractievoor- zitter Bakker van D66. Een opmerkelijke uitspraak voor een partij, die recentelijk nog het kabinet opofferde vanwege een ander 'kroonjuweel', het bindend referendum. Willem Wat een nostralgisch weekendje op televisie! De Avro besteedde ruim aandacht aan het afscheid van een van de grootste persoon lijkheden die deze omroep sinds de oprichting in huis had: Willem Duys. Al jaren geleden stopte hij met zijn werkzaamheden op televi sie, maar op de radio denderde hij maar voort met zijn programma 'Muziekmozaïek'. Tot gisterochtend. Na een carrière van 40 jaar, ge noeg reden voor de Avro om zowel zaterdag als zondag een pro gramma aan deze man op te hangen. Zo kregen we fragmenten voorgeschoteld uit 'Voorde vuist weg'. Dat herinnert u zich vast nog wel, dat programma, waarin de im mer bezwete Willem, met een kom vol goudvissen voor zich, tal van nationale en internationale gasten aan de tand voelde. Muzikanten en mensen die om de een of andere reden in het nieuws waren. Het programma was een regelrechte kraker. Niet in het minst doorzijn acties. Hij hing aan een parachute achter een speedboot, kwam van een glijbaan afglijden en sprong in een bak met water. En hij was ook niet te beroerd voor af en toe een gepeperde uitspraak. Zo deel de hij ooit de moeder van een verkracht kind mee dat hij zich niet kon voorstellen dat ze begrip had voor de dader. Zelf zou hij zo'n man hoogstpersoonlijk hebben doodgeslagen. Dat bracht toen een golf van verontwaardiging teweeg in Nederland. Toen ja, tijden ver anderen. De televisiekijker van tegenwoordig is wel erger gewend. ,,Ik kraamde soms maar wat uit", blikte Willem terug. „Ik was mij er niet altijd van bewust dat ik als presentator toch een voorbeeld functie had.Hoe hij zelf terugkeek op zijn 40-jarige carrière bij de Avro? Daar hoefde Wiillem Duys geen seconde over na te denken. „Ik heb niks gedaan wat van enig belang is, ik laat een paar grappi ge televisiefragmenten na. Dat is alles. Misschien. Maar dat is altijd nog meer dan we van de huidige tele visiepresentatoren kunnen zeggen. Neemt u zelfde proef maar eens op de som. Wat voor een onvergetelijke televisiebeelden hebben Ron Brandsteder, Catherine Keijl, Reinout Oerlemans en Rolf Wouters tot nu toe nagelaten. Wedden dat u niks te binnen schiet? wil buys* Buien en onweer Slechts op één dag is de temperatuur in De Bilt deze maand boven de 25 graden gestegen. Dat zijn er drie minder dan normaal en we moeten terug naar 1991 voor nog minder zomerse dagen. Toen was er geen enkele dag met 25 graden of hoger. De laatste dagen van juni haalt het kwik de 25 graden zeker niet meer omdat we te maken hebben met een depressie bij Schotland. Rond dit systeem circuleren koele en onstabiele luchtmassa's. Een randstoring van de depressie veroorzaakt morgen van het westen uit regen en later op de dag enkele buien met kans op onweer. Tijdens de tweede helft van de week bouwt zich boven het mid den van Europa een hogedrukgebied op. Aan de westflank van dit systeem warmt de atmosfeer razendsnel op. Op donder dag stijgt de temperatuur in het binnenland al tot rond 25 graden, vrijdag worden in het hele land zomerse waarden van meer dan 25 graden verwacht. Het ziet er echter niet naar dat het om bestendig zomerweer zal gaan. Al vrij snel neemt de kans op een regen of onweersbui toe. Storingen die hun invloed via de Britse eilanden tot boven het Noordzeegebied doen gelden zijn debet aan deze ont wikkeling. Morgen komt er van het westen uit meer bewolking en gaat het af en toe regenen. In de loop van de mid dag wordt de atmosfeer onstabieler waardoor de kans op enkele buien, mogelijk met onweer, toe neemt. De wind waait uit het zuiden tot zuidwesten en is matig. Aan de kust-staat evenwel een nu en dan krachtige wind. De temperaturen komen nog uit op een redelijke 20 graden. Net als een week geleden was het afgelopen zaterdag schitterend weer. De zon scheen volop en de temperatu ren kwamen boven de 20 uit. In Bloemendaal werd het 23,6 en op Valkenburg 23,4 graad. Gisteren overwegend veel bewolking en in een klamme atmosfeer kwamen buien met onweer tot ontwikkeling. In Santpoort-Noord viel totaal 19 mm waarvan 10 zondagavond toen het koufront passeerde: in Stompwijk 20 waarvan 15 mm in de nacht en vroege ochtend. jan visser Integratie centraal tijdens twintigste feestdag homoseksuelen In zijn armen wiegt hij een langharig schoothondje op de maat van de muziek. Zijn blote benen zijn gehuld in hoge zwarte laarzen. Hij lacht van oor tot oor en loopt ritmisch op de swingende klanken van de Amsterdamse Samba Band. De trommelende lesbo's trekken door de Arnhemse binnenstad met in hun kielzog enkele tientallen gelijkgestemden. De donkere man met het schoot hondje leek de voorbode van de parade die traditiegetrouw werd gehouden op roze zaterdag, de laatste zaterdag van juni waarop homo's en lesbiennes gelegenheid hebben elkaar te ontmoeten in een open, feestelijke sfeer. Maar er was geen parade tijdens de twintigste editie van de 'roze zater dag' in Arnhem. De organisatie zag daar ditmaal bewust van af en koos voor het thema integratie. Roze zaterdag werd gevierd on der het motto 'buitengewoon divers', om aan te geven dat ho moseksuelen niet alleen opval lend en extravagant zijn. „Bin nen de homowereld is sprake van een net zo grote verschei denheid als in de heteroseksue le samenleving. Dat willen we vandaag laten zien", aldus Hans Hoksbergen, voorzitter van de organisatie. Dat nam niet weg dat Arnhem zaterdag werd bevolkt door een kleurrijk gezelschap. Van ge- piercte, kaalgeschoren heren in zwart leer tot fraai uitgedoste travestieten op hoge pumps. Zij ontmoetten elkaar in een ge moedelijke, ongedwongen sfeer met als hoogtepunt een gevari eerd feest in Musis Sacrum. De belangstelling in Arnhem was met naar schatting zo'n 3.000 bezoekers niet erg groot. In tegenstelling tot elders in Eu ropa. In Berlijn vierden volgens de organisatoren ongeveer 300.000 homo's en lesbiennes feest. De gekostumeerde, ge schminkte en in carnavalsstem ming verkerende manifestanten trokken van de Kurfürsten- damm via de Brandenburger Tor naar het operagebouw. Meer dan 100.000 mannen en vrouwen trokken door de stra ten van Parijs. In de stoet be vonden zich meer dan tachtig versierde wagens. Meest promi nente deelnemer was de Franse minister van Cultuur Jack Lang. Veel leuzen gingen over PACS, het door conservatieve Fransen verafschuwde wetsvoorstel dat samenwonende homo's meer rechten geeft. De rellen in San Fransisco, waarbij halverwege de jaren ze ventig homo's werden neerge slagen en gearresteerd, waren in 1977 aanleiding voor een protestmanifestatie van homo's en lesbiennes in Nederland. Het initiatief hiervoor werd ge nomen door Walter Kamp. Twee jaar na de protestactie In New York namen leden van een motorclub voor vrouwen deel aan de parade in het kader van 'roze zaterdag'. was de eerste Roze Zaterdag een feit. Kamp werd zaterdag in Arnhem onderscheiden met de allereerste Walter Kamp-trofee, bedoeld als blijk van verdienste voor iemand die zich op bijzon dere wijze heeft ingezet voor de homowereld. Wie geen behoefte had aan op tredens van onder anderen Ge orge Baker en de jongensgroep Velvet, die op de Markt ten to nele verschenen, kon zich op de infomarkt rond de binnen stad laten informeren over uit eenlopende onderwerpen. De dames van Wild Side gaven tekst en uitleg over SM voor vrouwen. De Arnhemse politie informeerdè belangstellenden over haar buddy-project. Wie wilde, kon zich voor vijf gulden laten vereeuwigen op een poli tiemotor. De opbrengst gaat naar de begeleiding van aids- patiënten. Na de Roze Rijntrip, een diner aan boord van paityboot The Challenge, of een andere Roze Zaterdag-maaltijd, begeven pakweg tweeduizend homos en lesbos zich naar Musis Sacrum. Rob Meijer, een van de vrijwilli gers van Stichting de Roze Za terdag, staat de bezoekers ge duldig te woord. Hij krijgt veel vragen over Fre- derique Spigt, een van de ar tiesten die een optreden ver zorgt. Een jong meisje kan haar tranen amper bedwingen als blijkt dat Frederique het podi um inmiddels heeft verlaten. Conny van den Bosch zingt over Sjakie van de Hoek en in IJ FOTO AFP STAN HONDA een andere zaal van het Arn hemse concertgebouw begeven de eerste housers zich op de dansvloer. „We hebben die ar tiesten gecontracteerd waarvan je weet dat ze goed vallen bij homo's en lesbo's, zegt Meijer. „Neem Willeke Alberti, die heeft de sfeer van het songfesti val in zich. Dat spreekt heel veel mensen aan. Noem het het ul tieme gezelligheidsgevoel. Lek ker onder elkaar gewoon jezelf kunnen zijn." karin mulder Promotor Nederlandse lichte muziek neemt afscheid Willem Duys heeft gisteren af scheid genomen van de radio. Voor de laatste keer zat de 70- jarige presentator achter de mi crofoon van Muziekmozaïek, het programma dat 37 jaar door de AVRO wekelijks werd uitge zonden. Met het nummer 'Van morgen vloog ze nog' van zijn opvolger Robert Long besloot Duys zijn imposante radio- en televisiecarrière. Willem Duys begon in 1962 met het radioprogramma. In het AVRO-jaarverslag stond later dat de van „televisie afkomstige Willem O'Duys bij zijn eerste programma direct een bijzon der grote luisterdichtheid had". Muziekmozaïek was een regel rechte hit. De zondagochtend was van Duys met zijn lichte muziek. Zelfs toen de AVRO het uitzendtijdstip (van tien tot elf) op zondag kwijt was, mocht Duys op het tweede radionet blijven uitzenden. De laatste ja ren kwam Duys vanuit Frank rijk een keer per twee weken naar Nederland om twee pro gramma s van een uur op te ne men. De promoter van de Neder landse lichte muziek stopte uit eigen beweging. Vorig jaar werd hij getroffen door een lichte be roerte, waarna het praten hem moeilijker afging. Duys, ook ja ren op tv successen vierend met 'Voor de Vuist weg', viel het afscheid zwaar. „Het valt mij buitengewoon zwaar. Lieve mensen, met deze mooie klan ken neem ik voorgoed af scheid", klonk het met een brok in de keel na het laatste num mer en voor hij nog een keer de tune van het programma liet horen. Boudewijn Klap, de scheidend programmadirecteur van de AVRO, noemde het vertrek het einde van een tijdperk. Hij ver geleek Muziekmozaïek met een Onderhandelen voor dummies Het vroegwijze zoontje van een vriend van ons maakt dit jaar als vakantie werk een website voor een computerbe drijf Om zich voor te bereiden op de be sprekingen over zijn salaris leende hij bij de bibliotheek het boek 'Onderhan delen voor dummies', van M.C. Donald son. Een onmisbaar naslagwerk voor iedereen die zijn nazaten een halfuur eerder naar bed wil krijgen, de oorlog in Joegoslavië met een maand wil bekorten of een rnattenset voor zijn nieuwe auto wil binnensle pen. Deze zomer hebben rond de 500.000 scholieren een va kantiebaantje en zij verdie nen daarmee gezamenlijk rond de 300 miljoen gul den. Dat heb ik zelf niet uitgerekend, dat deed de FNV voor mij. Het onderzoek inspireerde de krant van wakker Nederland in elk ge val tot de kop Vakantiewerk betaalt uitstekend'. Niet dat dat nodig is, want volgens de vakcentrale zoeken jongeren helemaal niet naar het werk dat het beste betaalt. Ze vin den het belangrijk dat het leuk en gezel lig is. Om daarop toe te zien liet de ar beidsinspectie alvast weten werkgevers streng te zullen controleren en waakt de belastingdienst erover dat alle premies worden afgedragen. Mijn eigen vakantiewerk was zonder uitzondering slecht betaald, niet leuk en niet gezellig. Het salaris was zwart. Be lasting was iets dat je na afloop met een T-biljet kon terugvragen en waarom zou je bijdragen aan een samenleving waarin het geld maar nodeloos wordt rondgepompt? Jongens waren we nog, de luiers amper ontgroeid, of we togen al naar het platteland om daar eelt op onze weke vingers te kweken met het korten van uien, het koppen van peen. het plukken van sperziebonen of het pellen van bollen. Tegen een armzalig stukloon vulden we kisten met het for maat van een zeecontainer. Op de zaterdagen hielp ik een melkboer bij ons op het dorp. Van acht uur 's morgens tot vijf uur 's middags sjouwde ik met een rieten mand flessen melk, yoghurt en een hele reeks andere zuivel producten naar klanten die uit nostal gische gevoelens over dit uitstervende beroep niet naar de supermarkt gingen. Vooral 's winters, als de melk in de fles sen de temperatuur van de buitenlucht aannam, kreeg het door de koude be vangen hulpje van de melkboer halluci naties over een beter leven: als knechtje van een warme bakker, bijvoorbeeld. Via het bedrijf van een buurman kwam ik uiteindelijk aan het meest verschrik kelijke aller vakantiebaantjes: schoon maker in een loempiafabriek. Als vijf tienjarige knaap begaf ik mij onder ruw vrouwvolk darde hele dag aan een lo- pende band loempiavellen aan zich voorbij zag trekken, waaraan met de linkerhand een groentenmengsel en met de rechterhand een vleesmengsel moest worden toegevoegd. De existentiefiloso fie van Jean-Paul Same of de creaties van Benno Premsela kwamen tijdens deze handelingen niet ter sprake. Een paar meter verderop werden de vel len dichtgevouwen en gingen de loem pia 's over de lopende band naar een grote frituurbak, waar ze werden voor gebakken. Daarna werden de van het vet druipende snacks op roestvrijstalen pla ten gelegd om af te koelen. Mijn taak was het om deze platen schoon te ma ken. Dat gebeurde met behulp van een hogedrukspuit en een reeks chemische strijdmiddelen waarover inspectieteams van de Verenigde Naties jaren later in Irak nog een hoop koude drukte hebben gemaakt. Na de bakken spoot ik ook de vloer schoon. De loempiavellen die het niet tot de frituurbak hadden gehaald verdwenen in de brede goten die aan de randen van de fabrieksruimte liepen, waar ze elke avond onvermijdelijk de afvoer verstopten. Het hoogtepunt van mijn dag was om als dokter Vlimmen met de rechterarm tot aan de oksel in de loempiaprut de afvoerpijp vrij te ma ken. In mijn tijd ging je in de vakantie wer ken om kennis te maken met een wrede wereld, waarin elke volgende dag een strijd was. Waar honger en kou nor maal waren en het gevaar altijd en on barmhartig op de loer lag. Hoe het afliep met die vroegwijze jon gen met dat boek 'Onderhandelen voor dummies', wilt u weten? De baas van het computerbedrijf bood hem tien gul den per uur, de vroegwijze jongen vroeg elf en de baas van her computerbedrijf ging, zijn opluchting verbijtend, meteen akkoord. Zo'n boek heet tenslotte niet voor niets 'Onderhandelen voor dummies'. MILLENNIUP nog dagen Nog 187 dagen en hetp nieuwe millennium br aan. Reden voor deze f om in een dagelijkse s terug te kijken op bela) rijke gebeurtenissen c plaatsgrepen op corref1 ponderende data in dl gelopen 1000 jaar. Der week: 28 juni 1914: mik op aartshertog Frans dinand; 29 juni 1904: dekking veenlijken I the; 30 juni 1859:1 danser Blondin over P gara Falls; 1 juli 1395: grondkoop oudste s huis Martine; 2 juli 16 Slag bij Nieuwpoort al1 juli (1976): bevrijding laars Entebbe. koork 28 JUNI 1914 iis, Bismarck voorspelt het al. n i één of andere stommiteit in Balkan zal de eerstkomeni oorlog veroorzaken'. Op 2 1914 haalt hij zijn gelijk. 'P op aartshertog Frans Ferd van Oostenrijk en zijn gen ee pakken de kranten uit als lo Princip in Sarajevo de ti [S opvolger neerschiet. Nog <ar zelfde nacht worden de lijl^ gebalsemd en stelt de wen g£ vast welke vernietigende k n het vuurwapen heeft 'Geconstateerd werd dat d rechterlong, slagader en li pijp van de aartshertog gel doorboord waren', weten getuigen nauwkeurig te m den. 'Bij de hertogin was h buikvlies geheel verscheur Nog na klinken de woorde keizer Frans Jozef die als r< op de moord uitroept: 'Ni( mij op deze wereld bespa; gebleven. M'n oudste zooi dolf dood, m'n vrouw doo anarchist doodgestoken e ook de troonopvolger en gemalin vermoord'. Op de kan is het lont dan goed in kruitvat gestoken. Oostenr P verklaart wegens de verrat ke moord op 28 juli de oor aan de Serviërs. En vanaf gustus breekt de Eerste W< oorlog uit als het ene na h<s' dere land oorlogsverklarin doet uitgaan. Vier jaar de graven in; de vrede van Ve les is nog ver weg. henk ruul* alternatieve kerkdienst. „Je hebt altijd ontzettend veel gevoel voor mooie klanken gehad", zei Klap. „Je hebt de AVRO een on gelofelijke dienst bewezen. De zondag zal nooit meer hetzelfde zijn." Nadat Duys zijn laatste radio uitzending had afgesloten, nam hij in het gezelschap van vrien den en collega's afscheid. „Duys is een tijdperk dat ver trekt", zei AVRO-voorzitter M. Sanders op de receptie. Uit zijn handen kreeg Duys een gouden, schilderijlijst uitgereikt. „Voor de AVRO hoor jij, Willem, voor altijd in die lijst thuis", meende Sanders. Verder overhandigde Maartje van Weegen Duys een award voor zijn verdiensten voor de klassieke muziek. MENSELIJK k DICK VAN DER PLAS SIEG FRIE 1 WITZ kend de co misse L' de Dip tv-sei Der A overlep Dat rr u een ke in München. Lowitz (84) ovp leed volgens het dagblad in nacht van zaterdag op zondi een kliniek in München. On veer een maand geleden ha een heupkom gebroken. De ste weken leefde Lowitz afg<r ten van de buitenwereld en kwam alleen zijn vrouw Mari bij hem langs. De geboren T ner schreef met Der Alte in Europese landen televisiege schiedenis. Tussen 1977 ei 1985 speelde Lowitz in 10 leveringen de stugge commij ris Koster die kalm en mete; vaderlijke gezichtsuitdrukki talloze misdaden oploste. T Lowitz met de serie stopte, ROLF SCHIMPFde commisj spelen, Popsterren zijn rijk, dat is bij kend. Maar ze moeten wel met hun geld om kunnen ga anders komen er toch problf men. Dat laatste ondervindt gens de Britse krant The Sui Times de zanger ELTON JOI1 die nu een banklening nodi; te hebben van 75 miljoen gi den. Elton John probeert he geld los te krijgen van de Lo dense Samuel Montagu-ban stelt zijn ontelbare hits als o derpand ter beschikking. Ali zanger in gebreke blijft, maf bank ook de inkomsten van komstige bestsellers innen, dat nog met genoeg is, zijn nog altijd de vier landhuizen Groot-Brittannië, Frankrijk Verenigde Staten. De 52-jar zanger staat bekend om zijn travagante levensstijl en uitf venpatroon. Vorig jaar zou h een week omgerekend 750, gulden hebben uitgegeven i zijn credit card.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2