UIT Zonder bodychecks is inline hockey voor iedereen geschikt Raymond Joval verrast publiek, tegenstander en organisatie Sport lANDAG 28 JUNI 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 ei ap, er wordt straks nog een echte ijshockeywedstrijd gespeeld", vergist een klein kereltje zich. Hij is één van de ongeveer honderd aanwezigen die zich afgelopen dagavond op het Wassenaarse sportcomplex Ter Weer bevonden. Het is namelijk n ijshockeywedstrijd die even later zal worden gespeeld, maar een inline-hockey- dstrijd. De vergissing is overigens begrijpelijk, want de voornamelijk kleine kinde die deze voor ons land nieuwe sport beoefenen, zijn dusdanig ingepakt dat de link het ijshockey snel gemaakt is. De in het wit, groen en blauw gestoken jongens en isjes trekken zich trouwens niet zo veel aan van de toespraken die de opening van de nieuwe inline-hockeybaan van de Shooting Stars begeleiden. CLUB van de WEEK Shooting Stars Be t' wijl diverse sprekers elkaar en weer bedanken, zijn zij ezig met hun warming-up. it tijdens de eerste inline- g keywedstrijd op Wassenaar- a lodem wil je natuurlijk zo 'e d mogelijk voor de dag ko- 11. Het inline hockey is een ilitsing van het zogeheten ethockey, dat zijn oor sprong heeft in de Verenigde Staten. Daar speelden groepjes kinderen bij gebrek aan een ijs baan, op rolschaatsen een vari ant van het in Noord-Amerika immens populaire ijshockey. Toen de rolschaatsen werden vervangen door de snellere inli ne skates, veranderde ook de naam van de sport naar inline hockey. „Maar nog steeds heeft het heel veel weg van ijshoc key", zegt Shooting Stars-me deoprichter en voorzitter Olivia Wielenga. „De uitrusting, de boarding langs de baan en de snelheid van het spel zie je ook bij ijs hockey. Maar het grote verschil is dat inline hockey geen con- tactsport is. Het is dus verbo den om iemand te bodychecken dus om met je volle gewicht tegen je tegenstander aan te rij den om te hinderen." De voor zitter benadrukt dat de sport voor iedereen geschikt is. „We willen het inline hockey stimu leren als een nieuwe sport die niet alleen door ijshockeyers wordt gespeeld. Het is ook echt een op zichzelf staande sport. Om een voorbeeld te geven: in Londen bestaan er zo'n drie honderd inline-hockeyclubs, en natuurlijk geen driehonderd ijs- hockeyverenigingen. Het idee om de Shooting Stars op te richten kwam voort uit de wens van een aantal spelers van ijshockeyvereniging Leiden Li- ons om in de zomer door te trainen. Daar was wel een aan tal mensen voor te porren en samen met hen besloot Wielen ga de Shooting Stars op te rich ten. „Een geschikt veld was het eerste dat we moesten zien te De inline hockeyers van de Shooting Stars bezig met hun wedstrijd. IJshockey op asfalt, maar zonder bodychecks. foto hielco kuipers vinden. We wisten dat de hand balvereniging Olympia '72 een asfaltveld van twintig bij veertig meter had. Ze reageerden met een enthousiast toen we ze vroegen of we voor de trainin gen van hun veld gebruik mochten maken. We schreven ons gelijk in voor de competitie, maar we konden natuurlijk al- jd v\ eter lphu bill e junioren van de Shooting Stars worden getraind door n Huijkman, zelf speler van t nationale inline-hockey- am. En hoewel de trainingen het begin zonder boarding met alleen maar twee goals n start gingen, waren de kin- ren volgens Huijkman gelijk ïtzettend enthousiast'. „Dat rbaasde me echt heel erg", de trainer. „Zoveel spullen dden we niet, maar allemaal 5 gd lSeerc*en ze poshief." Dat er Popp lf april nog geen boarding nwezig was, heeft trouwens ■1 een klein probleempje met :h meegebracht: „We zijn ?t zestig ballen begonnen en hebben we er nog maar heiarfn. De rest hebben we niet Lanjser kunnen terugvinden in bosjes", lacht Huijkman. ui|t. tfet de opening van deze njk -j?uwe baan is er dan ook echt c^'3 n wens in vervulling gegaan, bergènderdag zag ik 'm voor het v d rst en hebben we gelijk extra '.O., ijige partijtjes gespeeld. Want 1. hi kinderen waren natuurlijk :ÏMifemaal blii" idi, |'n stuk of zes talentjes heeft <je trainer al ontdekt in deze ouie:°eP- -Het is moeilijk uit te ;gen waar je dat aan kan ;n", vertelt Huijkman. „Het een combinatie van de s. v.< ïaatsstijl, het reactievermo- g n en natuurlijk ook de inzet, sommigen zie ik echt als eeM n speer vooruit gaan, die TEAM van de WEEK Junioren kunnen echt heel goed wor den. Ik hoop dat ze zo door gaan en zich verbeteren nu de nieuwe baan er ligt. Een groot voordeel is dat we nu een pro fessionele boarding hebben, I want het is heel belangrijk in deze sport dat je daar goed ge bruik van kan maken. Maar schrijf maar op dat ze er niet tegen mogen aanhangen om uit te rusten!" leen maar uitwedstrijden spe len omdat we nog geen eigen inline-hockeyveld, dus met boarding, hadden. Maar het ging al gelijk heel erg goed, want we wisten tot de play-offs door te dringen. En dat we zo goed presteerden zonder zelfs een eigen accommodatie te hebben, belooft natuurlijk heel wat voor de toekomst van deze club." Op dit moment speelt ongeveer de helft van het aantal leden in teamverband. De andere veer tig zitten nog op 'school'. „Om er voor te zorgen dat iedereen gelijk kan spelen, hebben we een inline-hockeyschool opge zet, waar de kinderen onder lei ding van een trainer de basis technieken onder de knie kun nen krijgen. De eerste tien les sen zijn pas geleden afgerond. Deze kinderen kunnen nu twee keer per week in teamverband gaan trainen en met ingang van het nieuwe seizoen meedoen aan competitiewedstrijden. En ze worden met open armen ontvangen." Omdat er in Ne derland, ondanks de sterke groei van de sport, nog niet zo veel inline-hockeyclubs be staan, is deze competitie niet zo Naam: Shooting Stars Oprichtingsdatum: 13 mei 1998 Ledenaantal: Tachtig, waar van de helft in teamverband actief Contributie: f. 225,- (junio ren) en f. 250,- (senioren) Ledenaanmelding: 071- 5723699 (Nicole van Kan) Hoogtepunt: De realisatie van het inlinehockeyveld Dieptepunt: Een aantal op eenvolgende regenachtige zaterdagen, waardoor er niet optimaal getraind kon wor den heel groot. Het seizoen loopt van april tot begin oktober, maar de competitie is nu al af gelopen. „Vooral in deze regio zijn er nog niet veel verenigin gen. We spelen op dit moment dus veel vriendschappelijke wedstrijden." Maar dat het met het inline hockey wel goed zal komen in ons land, daar twijfelt de preses niet aan. Vooral niet nu het aantal ver enigingen in Nederland de laat ste twee jaar met dertig procent is gestegen. „De Nederlandse Inline Bond, die zich voorheen bezig hield met alle inline-activiteiten, is nu opgesplitst. De inline-hoc- keysport wordt nu behartigd door een nieuwe bond, Inline- hockey Nederland." Mede dankzij dit soort ontwik kelingen ziet Wielenga de toe komst van de Shooting Stars dan ook 'rooskleurig' in. „Als het mooi weer is, zie je uit alle hoeken en gaten tegen woordig mensen op wieltjes voorbij komen. En nu is het on ze taak om het inline hockey bij de mensen bekend te maken." TEKST RAYMOND GRIMBERGEN FOTO'S HIELCO KUIPERS krijgt sportmaieriaal aangeboden <oor: ot grote ontsteltenis van 2500 tifosi in het Stadio San- Colomba heeft Raymond Jallelujah' Joval zaterdag- ond in het Italiaanse Bene- nto de wereldtitel (WBU) in middengewicht veroverd. fpéiJpe 30-jarige Amsterdammer Koreun door opgave in de negen ronde van titelhouder Ago- no Cardamone uit Italië. Jo- had Cardamone in de acht- ronde al bijna op de knieën, bliar door een wonder bleef El atador staan, fgln de negende ronde wankel de Italiaan opnieuw. Joval tg voor de knock-out, maar ver liet de hoek van de kam- ben het niet komen. Trainer ^■7vichele Picariello gooide de nddoek in de ring. Voor Joval was er na zijn zege en kampioensgordel, zo ze- was de organisatie ervan Cardamone (33) zijn titel- w j echt zou winnen. De repu- tob v ie van de Italiaan mag er ook met 33 gewonnen (vijftien 5 ock-outs) en slechts twee tever rloren partijen. Joval ging ar Benevento, een stad nabij 6-3.ipels, met 22 zeges (12 k.o) een nederlaag, maar zonder latsing op de Europese rang- it. Het kamp van Cardamone g de komst van de Amster- mmer dan ook als een aardi- opwarmer. loval en zijn trainer Eric van n Berg dachten daar duide- anders over, hun doel was WBU-titel naar Amsterdam en. „We zijn wekenlang met gevecht beziggeweest. Bij j leefde het nog meer dan bij ymond. Ik heb alle banden lét partijen van Cardamone - gezien. Ik wist alles van hem. Verrassingen over zijn stijl van boksen hadden we uitgesloten, we kenden elke stoot en elke beweging van Cardamone", ge noot Van den Berg na over zijn huiswerk. „Toen we van de week bij de perspresentatie waren, bleek uit alles dat ze Joval niet als een echt obstakel zagen. Ik wist wel beter, die knaap van mij is in bloedvorm. Ik wist dat hij hier kon winnen, al kan ik dat ach teraf mooi zeggen." De nieuwe wereldkampioen zelf kon het succes nog moei lijk bevatten. „Ik ben wereldkampioen, een heuse wereldkampioen. Als ik het zeg, geloof ik het niet. Je bokst toch tegen iemand met een prima reputatie en dan ook nog eens in zijn eigen streek. En dan gaat het in de ring zo goed en gemakkelijk. Ongeloof lijk gewoon", aldus Joval. De toeschouwers in Stadio Santa Colomba, de boksring was buiten op het voetbalveld van Benevento opgebouwd, hadden in de eerste drie rondes een gelijkopgaande strijd ge zien. Dat was voor de Italianen al een teleurstelling, omdat ze op een snelle knock-out van Jo val hadden gerekend. In de vierde ronde zette de Nederlander het enerverende gevecht zelfs definitief naar zijn hand. Cardamone had nauwe lijks een antwoord op de ra zendsnelle combinaties van zijn tegenstander. Bovendien bewoog Joval zo goed in de ring dat de wereld kampioen ondanks al zijn rou tine niet eens bij de Amster- Raymond Joval was veel te sterk voor de Italiaanse werldkampioen Cardamore. dammer kon komen. Hij kreeg I in een lager tempo te krijgen, geen enkele kans om de partij Joval danste om hem heen. Het gevecht leek in de vijfde ronde beslist. Joval haalde Cardamone neer met een link se stoot in de maagstreek. De hoek var; Van den Berg en Fred Cohen, Jovals vertrouweling, juichte echter te vroeg. De Amerikaanse arbiter John Femia besliste dat het een te la ge, dus gevaarlijke klap was. Hij gaf Joval uls straf een punt in mindering. Cohen was woest en kon met moeite buiten de ring worden gehouden. De beslissing was inderdaad discutabel, r.iaar niet volgens Femia zelf. „Ik stond er boven op en die stoot was te laag. Ik wil daar niet eens over in dis cussie gaan." Voor Cardamone was de hulp van Femia slechts uitstel van zijn nederlsag. Het was een mirakel dat hij 6e negende ron de nog haalde. In de achtste ronde wankelde hij naar het einde na een serie opstoten van Joval. Trainer Picariello wilde toen al de handdoek gooien, maar de gong was hem voor. Hij deed het vervolgens snel in de negende. Daarmee bespaarde hij Cardamone, maar ook de fana tieke tifosi, een verlies door knock-out. Een uur na afloop zat Cardamone nog steeds ver slagen in zijn kleedkamer. Hij toonde zich sen slecht verliezer. Praten wilde Cardamone met niemand en zeker niet met het Nederlandse kamp van de nieuwe, wereld kampioen. Na de urine-controle liep hij Joval zonder op te kijken voor bij richting uitgang. De 'mster- dammer had het niet sens in de gaten. I Hij droomde nog na. BENEVENTO ANP GESPROKEN Ajax-directeur en oud-basketballer Frank Kales in Sportweek: „lk vind dat er onbe perkt gewisseld moet kunnen worden. Die mensen zitten alle maal op de bank, wat denk je dat dat kost?" Idem: „Coaches moeten de beschik king krijgen over time-outs. Dat zou de kwaliteit van het spel ten goede komen. Nu loopt die trai ner maar een beetje langs de kant te schreeuwen. Idem: Verder vind ik dat iedere scheidsrechter een fluit moet krijgen, dus ook de grensrech ters. Het feit dat je een volwas sen man in korte broek tivee keer vijfenveertig minuten langs een lijn laat rennen om te zien of de bal eroverheen gaat en om buitenspel te beoordelen, vind ik absoluut flauwekul." Voetballer René Eijkelkamp uit Dalfsen in Sportweek: „Als ik een aanbieding van Bar celona of Real Madrid had ge kregen. had ik het nooit gedaan. Veel te ver. Het is daar natuur lijk ook zo'n enorme chaos, zo druk. Oud-tennisster Marcella Mes- ker in Sportweek: „Navratilova was een op en top krachtmens, maar ook een echte ster met allures, privévliegtuigen en alles wat daar verder nog bij- hoort. Ik heb nog eens in haar huis in Dallas gelogeerd. Zei haar secretaresse doodleuk: 'ja we zetten hier per maand 50.000 dollar aan bloemen neer'. Trainer Erik Assink van 'de ro de' IJsselmeervogels over 'de blauwen' van buurman Spa kenburg in Voetbal Internatio nal: „Wespelen om en om thuis. Als wij uit moeten, zijn er wel sup porters van ons die naar de blauwen gaan kijken. Maar pas in de rust, zodat ze geen kaartje hoeven te kopen. En alleen bij een gelijke stand of als Spaken burg achterstaat. Dan komen ze om de tegenstander aan te moe digen. Er Zijn er zelfs die hun oudste schoenen aantrekken. Bij thuiskomst worden die dan weggegooid, omdat ze op ver keerd terrein zijn geweest. Doelman Sander Westerveld in VI: „En ook in Engeland zal ik zeg gen wat ik denk. Zo heb ik al ge vraagd of ik een ander keepers tenue kan krijgen. Liverpool heeft bij de bond een blauw shirt, een groene broek en groe ne kousen opgegeven, maar dat vind ik dus helemaal niets. Een keeper moet uitstraling hebben en dat kan echt niet met een groene broek. Zoals het er nu naar uitziet kan ik een blauwe broek krijgen en dan moet ik er alleen nog voor zorgen dat ik witte kousen krijg. Dat hoort ook bij een keeper. Wiel Coerver in VI: „Van Gaal, Hitzfeld, Ferguson, Wenger en Adriaanse zijn mo menteel de top. En daarmee het bewijs dat er geen trainers zijn, alleen maar coaches. Zij kopen. Dat is óók een kunst, maar te vens het bewijs dat ze geen spe lers kunnen opleiden. Idem: Wat er nu gebeurt, is bezighou den. Want er is geen trainer die spelers leert hoe ze individueel gevaarlijk kunnen worden. Idem: „Ik begin met de technische training, waardoor de tweede stap, de combinatie, sneller gaat. Vervolgens voeg ik er snel heid aan toe. Maar wat gebeurt er in de wereld? Daar beginnen ze met de combinatie zonder dat er het balgevoel is. Dan wordt het al heel moeilijk om over de bal heen te kijken. Idem: „Ik ben naar de Houston Rockets geweest. Ik heb lang met Hakeem Olajuwon gesproken. Hoe trainen ze, waarom schie ten ze zo zuiver? Uitspelen en scoren, legde hij uit. Herinne ring van spieren, uren maken, acties maken. Waarom in het voetbal dan niet?" Paul Foortse, zaakwaarnemer van onder anderen Edgar Da vids en Patrick Kluivert in Het Parool: „De meeste topsporters hebben nu eenmaal lastige, egocentri sche karakters met een tunnelvi sie. Soms willen ze na een wed strijd niet eens met hun eigen omgeving geconfronteerd wor den en dan zouden ze wel direct met de pers moeten babbelen Ze zijn ge- boren om goed te sporten, niet om goed te converseren.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21