Peloton legt zich neer bij overmacht TVM'er Knaven gaat met een rotgevoel op vakantie Croes' rol snel uitgespeeld Sport lijden tegen Raboploeg voetballen tegen 22 man' Beste Nederlandse neo-amateur is een Australiër Doping voert boventoon in weekeinde NK's Van Kessel ziet tevreden terug op eerste 'grote' NK IAANDAG 28 JUN11999 .pen peter van der hulst ir de supporters van Andre de Reep kJonk in de slotfase het NK voor neo-amateurs ider 23 jaar) een hoopvol be door de luidsprekers, 'an de Reep sluit zich aan bij kopgroep van acht man." :t was de bevestiging van de »rte wijze waarop de Hil- ;ommer tot dan toe de ruim 4 kilometer lange wedstrijd i ed. De renner van Van Vliet- j Ifeba bevond zich consequent J n de kop van het peloton, j laar die Piemert, he. Dat is i nkloteding." I Op de korte maar stevige klim oest Van de Reep zo'n 25 ki- meter van de finish het ant- Dord schuldig blijven op een imarrage van Rabobank-ren- e ir Addy Engels. Hij vond in jn ploeggenoten Mathew toeayman - de uiteindelijk win- ;as Liar - en Thorwald Veneberg ■nt d et*Se medestanders- zodat de ieef! ïbobank evenals vorig jaar al- plaatsen op het podium be- Ie^' Leuk is het allemaal niet eer. De hegemonie van de ïbobank werkt verstikkend op kansen van andere wieler- ir° Q oegen. Niet alleen zijn de ren- 1 irs van die ploeg sterker, om- g it zij veelvuldig over de grens s als^0111611 te8en internationale l I pploegen, bovendien heeft ces lb°bank tijdens het NK ook leve 'g eens een numeriek over- cht. Veertien rijders, tegen- er zes bij de andere nationale pploegen. Als er bij ons drie egrijden, is de ploeg op. De It-ïbobank heeft dan nog zes IVnners over om de boel in het •loton af te stoppen. Het is net |/"k )e met een elftal voetbalt te- 'vF n een ploeg die nog 22 man rer heeft. Er moet eigenlijk ïjns inde lester-Marieke Kroes deed in het begin wat ze kon, maar op iet moment dat haar ploeggenote Leontien van Moorsel serieus le benen strekte, besefte de Langeraarse dat haar rol in het NK wielrennen was uitgespeeld. ,,Ik ben eenmaal in een ontsnap- '^t( >ing meegeweest en heb enkele gaatjes dichtgereden. In het be- ;in heb ik dus nog wat voor de ploeg kunnen doen en daarover tien ik tevreden", aldus Kroes die uiteindelijk in gezelschap van ie Stompwijkse Irma van der Salm op 8.14 minuten van winna- es Van Moorsel over de streep kwam. „Het groepje waar ik in at, daar hoor ik gewoon thuis en de klassering maakt dan niets neer uit." Nog voor de koers halfweg was, was de rol van de angeraarse uitgespeeld. „Leontien demarreerde op de Koning ran Spanje en toen kon ik niet meer volgen." Nadat de kop- ïie' i»üoeP verschillende malen van samenstelling wisselde, bleven ye] ïiteindelijk alleen Van Moorsel (Farm Frites-Hartol), Mirjam /lelchers (nationale selectie) en Yvonne Brunen (Greenery) iver. „Het is mooi dat in die kopgroep rensters van drie ver ijl chillende ploegen zaten. Dat is goed voor het wielrennen." k jai Moerenhout voelt zich miskend ios Moerenhout reed gisteren Gulpen een uitstekend NK, - jnder zich ooit kanshebber te de 1>elen. De renner is niet tevre- ■n over het aanbod van Rabo- ^^ink en kondigde zijn vertrek n. De consequentie lag voor hand. Geen Tour voor Moe- nhout, geen beschermde rol i het NK. „Ik ga de tuinmeu- ;ls maar eens van zolder h'a- r i", keek de in Steenbergen lonachtige renner vooruit lar de tourloze weken. Moe- 11 §€.i ianC[)( duiz! chef willem spierduk. 071-5356464. plv -chef janet van dijk. 071-5356463 1 an de Reep voert kansloos gevecht een tweede formatie bijkomen die eenzelfde programma als de Rabobank rijdt. Nu zitten er ge woon te veel mensen in een ploeg." Is er een ontsnapping dan springt er altijd een Rabo-ren ner mee om de belangen te be waken. Zo ondervond ook Van de Reep dat. Engels bleef keurig in het wiel van de Hillegommer zitten, deed niets en sprong op de Piemert weg uit het wiel. „Dat is niet echt leuk meer. Er brak iets bij mij. Ik zat er ge woon helemaal doorheen. Ik probeerde nog wel mee te gaan, maar het koppie was er af', klonk het in mooie wielerter- men. „Het was hier gewoon lood zwaar", zegt Van de Reep als hij kapot over de finish is geko men. „Vooral die omschakeling van het weer maakte het erg moeilijk. Vorige week reden we nog in de regen en nu is het zo heet. En als je wat probeert, dan gaan ze in je wiel zitten. In het peloton was het ook hollen of stilstaan en op een gegeven moment breekt je dat op." Thijs Zonneveld kan daar over meepraten. De 18-jarige Noordwijkerhouter fietst pas anderhalf jaar en maakte on danks het feit dat hij de koers niet uitreed een verdienstelijk debuut. Lange tijd hing hij aan de staart van het peloton en hoefde de groep pas in de slot fase te laten gaan. Zijn ploeggenoot van RTV de Bollenstreek Harm Bronkhorst reed het NK wel uit. De Venne- per finishte met Hillegommer Gerben van de Reep in een tweede grote groep op 12.53 minuten van winnaar Hayman. Hij was niet helemaal tevreden. „Ik had liever in het peloton ge zeten." gulpen gpd De beste Nederlandse neo- amateur is een Australiër. Mis schien dat het Wilhelmus za terdagmiddag in Gulpen juist daarom wel een beetje vals klonk. Mathew Hayman kende de tonen. „Een mooi liedje", lachte hij zijn tanden bloot. Of hij de tekst beheerste? „Nee, maar daarin ben ik niet de eni ge in Nederland", wist de kers verse kampioen onder 23 jaar. „Het is een raar gevoel, als ik straks naar Australië bel zullen ze het niet geloven", besefte Hayman (21). Toegegeven, het is ook misschien wel vreemd. Het rood-wit-blauw van de beste neo zit - als Hayman niet tussentijds overstapt naar de profs, en daar heeft het wel alle schijn van - een heel jaar lang om de knokige schouders van een ranke Australiër. Volgens de reglementen van de interna tionale wielerbond UCI zijn coureurs gerechtigd te starten in het land waar zij hun licentie hebben aangevraagd. Welnu, Hayman koos bij de Rabobank - ploeg voor een toekomst in Ne derland en kreeg zijn 'start nummer' van de KNWU. Om dat hij ook nog eens duidelijk de sterkste was, zo moesten ook zijn ploegmaten en mede vluchters Addy Engels (Zwarte- meer) en Thorwald Veneberg (Wormer), de nummers twee en drie, beamen, verhinderde hem dus niets om Nederlands kampioen te worden. De koers werd, gelijk de laat ste jaren, volledig gedomineerd door de Rabo's, die in Neder land niet alleen het beste po tentieel hebben maar daar ook nog eens het best mee om springen. In de eerste uren van de koers waren Ronald Mut saars en Bram de Waard erop uitgestuurd. Nadat zij waren ingelopen leek het strijdplan even te mislukken, kwamen de 'eenlingen' Bram Tankink en Pascal Hermes voorop. Maar in de finale zag het weer compleet oranje. Veneberg en Engels, de neo- kampioen van vorig jaar, reden weg en kregen even later steun van Hayman, die solo de sprong van het peloton naar zijn kompanen maakte. Vene berg: „Toen wist ik genoeg. We zouden er gedrieën om strij den, maar het was voor mij al snel duidelijk dat Mathew ster ker was." Engels: „Hij reed op kop vijf kilometer harder dan wij." Engels moest zich troos ten met de gedachte dat hij de beste 'echte Nederlander' was. Sport kan soms zo eenvoudig zijn: weer Van Moorsel Het zag zaterdagmorgen in Gulpen zwart van de pet ten. Uitgedeeld door het promotieteam van de Farm Frites/Hartol-forma- tie: de 'zwarte trein'. De ploeg van de zekere kam pioene: Leontien van Moorsel. Het was alleen nog even wachten, tot vlak voor twaalven. Toen kon de champagne worden ontkurkt, de biertap echt wijd open. Seizoenzege 23 van 'Tinus' was een feit, de zoveelste kampioenstrui was binnen. gulpen edward swier Sport kan soms eenvoudig zijn. Bij het dames wielrennen is dat in ieder geval al jaren zo. Aan het eind ligt altijd weer de grootste bos bloemen, de meest blinkende medaille en de enige trui klaar voor Leontien van Moorsel. De concurrentie moest zich tevreden stellen met de gedach te dat ze Van Moorsel 'toch eventjes pijn had gedaan'. De overmacht van Van Moor sel legt haast een grauwsluier over het damespeloton. De Farm Frites/Hartol-formatie boekte tot zaterdag al 35 over winningen, de kleinste kruimels waren voor de rest. De nationa le selectie van bondscoach Jean-Paul van Poppel maalt er, naar buiten toe, nauwelijks om. Met het NK werden alle partijen tevreden gesteld. Van Moorsel heerste weliswaar, de overige podiumplaatsen waren voor een selectielid (Melchers) en Leontien van Moorsel wint de sprint van Mirjam Melchers (tweede) en Yvonne Brunen (derde). foto anp The Greenery-kopvrouw Bru nen, de nationaal kampioene van 1994, 1995 en 1996. Het trio kwam, gelijk de tactieken, in de finale voorop en besliste de wedstrijd in een adembene mende eindspurt. Het is dit seizoen niet anders, Van Moorsel is en blijft een klasse apart. Melchers: „Het ligt niet in mijn aard blij te zijn met de tweede plaats, maar mis schien is het wel fair om te be kennen dat Leontien hier toch weer iets sterker was." Brunen, terug na een lange blessure, kon evenmin balen. „Dit is voor mij het bewijs dat ik het nog kan, een opstapje naar meer. En Leontien? Tsja, wat moet ik daar nu nog over zeggen. Je hebt haar zien fietsen." Het is nu echter even gedaan met Van Moorsels heerschappij. Ze neemt een pauze en twijfelt nog of ze ingaat op de uitnodiging van de selectie in augustus een wereldbekerwedstrijd te rijden. „Ik wil de accu goed opladen. Het WK tijdrijden is pas in ok tober en op de baan duurt het seizoen ook nog lang. Ik hoop al dit jaar olympische kwalifica tie af te dwingen." Want, dat is voorlopig nog het enige smetje; er is nog geen olympisch goud. Van Moorsel gokt op drie fron ten. „De baan, de tijdrit en, ach, dan moet ik de wegwedstrijd ook maar meenemen." Van Poppel vindt dat weliswaar on verstandig, maar weet één ding zeker. „Ze kunnen daar in Syd ney sowieso vast één trui in haar maat bestellen." renhout voelt zich miskend. „Ik heb toch ook weer laten zien dat ik een belangrijke rol heb in de ploeg." Het aanbod dat hij enkele weken geleden van de ploegleiding Jcreeg, stel de hem teleur. Hij deed een te genbod, maar kreeg geen reac tie. „Ik vind het belachelijk dat ze me zo maar laten vertrek ken." Nog voor het einde van de Tour wil hij een beslissing ne men over zijn toekomst. „Er is interesse", zei hij nadat hij als zevende was gefinisht. In het weekeinde van de natio nale wegkampioenschappen voerde doping de boventoon in de wielersport. Het was in elk geval zo in Duitsland, Frankrijk en Italië. In Duitsland betichtte oud-kampioen Rolf Wolfshohl de universiteitskliniek van Frei burg van systematische doping door 'verleiders in witte jas sen'. Het staat vandaag alle maal in 'Der Spiegel'. Het Duit se weekblad publiceerde al eer der 'bewijzen' van dopingzon- den door de formatie Telekom (met oud-Tourwinnaar Ull rich), die onder medische sur veillance van Freiburg stond. Amateurs uit Wolfshohls natio nale selectie kwamen terug met dozen vol pillen die prestaties met 15 tot 20 procent zouden verhogen, heette het. De directie van Lampre, dat Ivanov pakt toch nog een titel voor TVM in Geraardsbergen Ludo Dierckxsens als kampioen van België kon huldigen, bood de media voor de komende Tour de France 'open huis' aan. Ie dereen mag 24 uur per dag in de keuken komen kijken van de formatie met wereldkampioen Oscar Camenzind. Dit was het antwoord op 'vulgaire insinuaties' door de Duitstalige Zwitserse televisie. Een fotograaf had een mede werker van Lampre betrapt op het dumpen van een zak afval. In de zak zaten ampullen waar in dopingproducten hadden gezeten, zo had dokter Frey uit Zürich uitgeplozen. De Zwit serse wielerbond stelde een onderzoek in. De Italiaanse ploegleiding was beledigd en riep dat nooit één coureur op doping was betrapt en dat de wagens van de ploeg tientallen keren waren aangehouden en gecontroleerd zonder dat iets van doping is gevonden. Ze zette de advocaten aan het werk om de rechten te be schermen en gooide dus alle deuren wijd open. In Franloijk was de nationale voorzitter Daniel Baal tevreden dat bij de bloedonderzoeken voor het NK geen enkele cou reur hoefde te worden uitgeslo ten. De 30-jarige Francois Si mon zegevierde voor Pascal Hervé. Richard Virenque, ge weerd van de Tour, eindigde als vierde. Baal plaatste nog een paar kanttekeningen. Hij had van wetenschappers be grepen dat de bovengrens van de hematocriet op 47 kan wor den gesteld in plaats van de nu gangbare 50 procent. Baal maakte zich zorgen over de profliga die vorige week is gevormd met sponsors binnen de UCI. „De nationale bonden worden gepasseerd", zei Baal. Hein Verbruggen, voorzitter van de UCI, repliceerde dat dit in de praktijk toch reeds het geval was. De Italiaanse sportartsen gaan, uit protest tegen hun be schadigd imago, een dag in sta king. Het tijdstip zullen ze na der bepalen. De arts van Panta- ni kreeg grove nalatigheid toe geschoven na de Ronde van Italië, waarin de rozetruidrager met een te hoge hematocriet- waarde moest verdwijnen. In de nationale kampioen schappen heersten over het al gemeen de mindere goden. Geen der internationaal erken de toppers hulde zich in de na tionale trui. In Nederland deed Michael Boogerd afstand ten fa veure van zijn helper Maarten den Bakker. Tom Steels deed in België de driekleur over aan Lu- do Dierckxsens. De laatbloeien- de 'stoemper' kwam in Ger aardsbergen met minuten voor sprong over de streep. Francois Simon reed jarenlang in de schaduw van de grote Laurent Jalabert, die dit jaar zijn titel niet verdedigde. In Duitsland ging de titel naar meesterknecht Udo Bölts en zo was het ook in Italië met Salva- tore Commesso, de sprintaan trekker van Mario Cippolini. An gel Casero is in Spanje ook nog maar pas begonnen aan zijn ere lijst. In Zwitserland zegevierde Ar- min Meier voor de tweede keer. TVM-Farm Frites boekte een succes met de Russische titel voor Sergei Ivanov. 'Nu kan ik me echt richten op de Vuelta en het WK' ïulpen rene banierink K|j|' E; J^aÉf Ai JB hebben veel gebeld. Ons toot- det toch wel een 'rotgevoel' fiaan de renners van TVM- er8' :arm Frites vandaag op va- d °,r cantie. „Met een nationale ti- el op zak is het missen van de our toch minder erg", mokte e winnaar van het zilver Ser- 'ais Knaven een beetje na. Het nationale kampioen schap in Gulpen werd voor de irlarijioeg van Cees Priem na de ïitsluiting van de Tour de •rance opeens het hoogte- >unt van de zomer. Niet al- omdat er voorlopig geen vedstrijden meer zijn. „Vooral )m te laten zien dat wij geen weederangs ploegje zijn dat e zomaar even in de hoek cunt zetten." Na een levendige en harde coers waarin TVM tot twee onden voor het einde alle caarten nog in handen had, w )leek uiteindelijk dat ex-colle- ;a Maarten den Bakker niet te louden was. Knaven moest - leamen dat de sterkste renner konïn de sterkste ploeg had ge- formvonnen „Maar de Rabo's lebben wel laf gereden. Wel a^( ?en beetje demarreren maar u ,sils ik meezat nooit doorrij den. Aan de motivatie had het in d geiegen. Die was na een ilechte week wel weer op peil. Anderhalve week eerder 'en ttiadden de TVM-ers de on- ettei hebben veel gebeld. Ons voor deel is nog een beetje dat we een heel goed voorjaar hebben gehad. Maar voor Jeroen Blijle- vens is het natuurlijk vervelen der dan voor mij. In Zweden hebben we 's avonds aan de bar veel gepraat. Dat gaat nu toch wat gemakkelijker na alle ellende van vorig jaar. En na twee biertjes ziet het er al weer heel wat beter uit." Een beetje kwaad is hij echter nog steeds. „We zijn als enige buiten de deur gehouden. En waarvoor? Voor niks, toch? Ja, dat maakt me kwaad, nog steeds. Maar het raakt niet alleen ons. Neem Vandenbroucke, die wordt pa gina's vol voor van alles en nog wat uitgemaakt, zou van alles I gebruikt hebben. En nu, nu hij j overal van vrijgesproken is, J staat er zo'n lullig stukje. Je wordt het gewoon een keer zat." Wat dat betreft komt een kor te vakantie wel goed uit. „Best wel leuk, zo'n onver wachte vakantie", lacht Kna ven, die ook voordelen ziet. „Nu kun je je echt richten op de Vuelta en in mijn geval het WK tijdrijden. Andere jaren was je dan op het WK al half op en werd je twinitgste of zo. Voor mij is het dit jaar zeker I de moraal was perfect. En toen het allemaal een stuk minder." een ander deel in Zweden) hiel- belangrijk omdat we een jaar hoorden we dat we niet naar de De renners (een deel met pen elkaar maar een beetje voor de Olympische Spelen zit- Tour mochten. Opeens ging Blijlevens reed in Catalonië, door de moeilijke periode. „We ten." Servais Knaven (links) praat na met teamgenoot Martin van Steen. Beiden kunnen even met vakantie heilstijding gekregen. Knaven reed in Zweden. „Ik was twee de geworden in de proloog en foto gforce nusmeijer gulpen peter van der hulst „Ik ben de hele tijd weggeweest en dat brak op den duur op. Ik kon gewoon niet meer." Het Nederlands kampioenschap voor professionals en elite amateurs (vanaf 23 jaar) was koud van start gegaan of Mi- quel van Kessel kon aan de bak. „Er werd in de eerste ronde al gedemarreerd op de Piemert en ik wilde er vanaf het begin bij zijn." De uit Ter Aar afkomstige renner maakt dit seizoen een enorme progressie door. In de Giro mocht de TVM-coureur enkele weken geleden voor het eerst aan het grote rondewerk ruiken. Hij beloonde het ver trouwen van de ploegleiding door als enige Nederlander de Ronde van Italië uit te rijden. Hetzelfde herhaalde hij afgelo pen week nog eens in de Ronde van Catalonië. Waar zijn ploeg maats afstapten leverde Van Kessel in de voorlaatste etappe beschermeling Sergei Ivanov af bij de voet van de laatste berg. De vele kilometers die de TV- M'er de afgelopen tijd in de be nen kreeg, misten hun uitwer king in het Limburgse land niet. Op het glooiende parcours met twee venijnige klimmetjes had Van Kessel zijn antwoord klaar op de eerste ontsnapping in de koers. „Je weet dat als er ama teurs in de koers zitten, er met een wordt gepoogd om weg te komen. Zij willen zich toch in de kijker rijden." Al snel vorm de zich een kopgroep van zes tien man met daarin ook de on langs tot de profs toegetreden Rabo-renner Bram de Groot uit Zevenhoven. Om de koers echt te openen kneep Van Kessel er na zo'n 100 van de 226 kilometer koers tus senuit. Hij kreeg gezelschap van Matthé Pronk, maar de coureur van de Rabobank liet het mees te werk aan de TVM'er over. Op de momenten dat Pronk over nam, kon Van Kessel in tweede positie geregeld de benen stil houden. Onder aanvoering van de inwoner van Ter Aar groeide de voorsprong tot zo'n 45 se conden. „En die ontsnapping heeft gewoon veel gevergd." Nadat Pronk en Van Kessel waren teruggepakt kon hij nog enige tijd in de voorste gelede ren meerijden, maar toen Koos Moerenhout en Bart Voskamp de Finale definitief inluidden was het gedaan met de krach ten van de kleine coureur. De achterstand groeide ziender ogen en uiteindelijk kwam Van Kessel als 16de op een achter stand van 5.40 minuten op de uiteindelijke winnaar Maarten den Bakker over de meet. De achterstand die Bram de Groot opliep was aanzienlijker. De Ze- venhovenaar finishte op 12.20 minuten als 26ste.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19