D66 vraagt om onderzoek De sprekende duim maakt overuren Regio Het voordeel van de Ford Transit met dubbele cabine, f 28,995,-* 3 Belangrijk dat andere ouders hiervan weten' 'We kunnen niet bij de kassa gaan fouilleren' iANDAC 28 JUNI 1999 chef erna straatsma. 071-5356437.plv -chef judy nihof. 071-5356416 Leiden, Automobielbedrijf Rijnland B.V, 071 - 5813151. Leiderdorp, Automobielbedrijf Rijnland B.V, 071 - 5813111. Lisse, van Kalmthout van Niel B.V, 0252 - 4190 51. Noordwijk, Ford Duinstreek, 071 - 3641010. ■Ind. 12.000 - chequekorting Prezen exd BTW, o»cl kosten nalaat maken en vecw»denngsb.|rtrage W'wxjwi WMtahWCkn AlgeU-xKJü auto kan afweken van iroene brochure van Zoeterwoude ieterwoude Burgemeester A. Koopmanschap van Zoeterwou- heeft vrijdag het eerste exemplaar van de brochure 'Tussen kutto's en grachten' aangeboden aan G. van den Berg, direc- ur van de Stichting Het Zuid-Hollands Landschap. In de bro- mre wijst Zoeterwoude erop hoe 'mooi, levendig, rijk, wijd en il' dit deel van het Groene Hart is. Koopmanschap: „Onze pol- ;t irs zijn erg in trek bij allerlei plannenmakers, die huizen wülen luwen en wegen willen aanleggen. Wij hopen dat hun ogen vo ermee open gaan." De brochure is vooral bedoeld als extra re ipen in de strijd met politici. Zij kunnen lezen dat de Grote ilder geen 'openluchtmuseum is, maar een springlevend ge- ddi B z art uit Warmond toch in de prijzen ntje aanden geleden zonder succes deelnam aan een van de voor indes van de Nederlandse Jeugd Prijs, is alsnog in de prijzen vallen. Na lang beraad heeft de jury hem de Nederlandse >rdt ugdpersprijs toegekend, omdat de Warmonder zoveel publici- ?ha< wist te krijgen voor zijn idee. Voor de Jeugdprijs had Bart 1 d n nieuwe Nederlandse provincie bedacht in het Markermeer: ,en( nedanië. Artikelen hierover verschenen in twee kranten. De taai ugdpersprijs is een abonnement op het tijdschrift KIJK. luitse fietster gewond ASSENAAREen 30-jarige Duitse fietster raakte zaterdagavond wond aan hoofd en enkel na een botsing met een bromfiet- r. Een 17-jarige Wassenaarder haalde de vrouw omstreeks ze- n uur in op de Groot Haesebroekseweg. Daarbij raakten de uren van beide tweewielers elkaar. De fietster kwam ten val is ior behandeling overgebracht naar het Bronovo-ziekenhuis. lijverbod voor dronken man assenaar Een 48-jarige automobilist uit Wassenaar kreeg za- dagmiddag een rijverbod van tien uur. De politie hield hem onken aan op de Hofcampweg. Na een blaastest werd zijn rij- :wijs ingevorderd. Huldiging van Piet de IJscoman in Voorschoten Ambtenarenkorps Leiderdorp heet hangijzer bij voorjaarsnota D66 wil dat er een gedegen onderzoek komt naar de sa menstelling en de kwaliteit van het Leiderdorpse ambte narenkorps. Daarbij hoort een vergelijking met andere gemeenten. De kosten voor het personeel overtreffen de verwachtingen al jaren, en dat moet afgelopen zijn, vin den de plaatselijke democraten. D66 dient vanavond een motie van die strekking in bij de voorjaarsnota. leiderdorp afke van der toolen Leiderdorp kampt met een groot personeelsprobleem. Het dorp kan niet gemakkelijk aan ambtenaren komen, met als ge volg dat het werk ernstig achter ligt op schema. En het tijdelijke personeel dat wordt ingehuurd is verschrikkelijk duur. Gemeentesecretaris ad inte rim N. Rigter sloeg onlangs alarm over de situatie. Daarop overviel verantwoordelijk wet houder A. Roest (CDA) de raadscommissie voor financiën bij de eerste behandeling van de voorjaarsnota met de vraag om tonnen extra voor een per manente personeelsuitbreiding. D66 neemt het signaal van Rigter serieus, aldus fractie voorzitter E. Grootaarts. Maar voordat er beslissingen worden genomen, moet binnen een half jaar het ambtenarenkorps grondig worden onderzocht. Grootaarts: „We moeten eerst kijken of de samenstelling van het ambtenarenkorps in Leider dorp in aantal en kwaliteit af wijkt van wat er in vergelijkbare vergelijkbare gemeenten ge bruikelijk is. Het zou vreemd zijn als Leiderdorp voor hetzelf de takenpakket meer of minder ambtenaren zou hebben dan andere gemeenten." D66 wijst erop dat diverse ad viesbureaus gespecialiseerd zijn in dit soort onderzoek. Overi gens wordt op het moment ook het hele 'loongebouw' van het gemeentepersoneel herzien. Dat wil zeggen dat alle functies opnieuw worden gewaardeerd, en zo nodig in een hogere schaal terechtkomen. Dit ge beurt om talentvolle ambtena ren, die anders snel worden 'weggekocht' door het bedrijfs leven, meer ruimte te geven voor groei binnen het Leider- dorpse apparaat. LU _J LU CO 22 :n O co cc O Voorschoten lijkt net op tijd tot het besef te zijn gekomen dat het zon der jeugd geen toekomst heeft. Het dorp dreigt te veranderen in één groot bejaardenhuis, waarin de verzorging van de wieg tot het graf wel erg letter lijk wordt genomen. Van de 23.000 in woners zijn er bijna vierduizend ou der dan 64 en bijna veertienduizend vormen de leeftijdsgroep van 20 tot 64. Jongeren zijn nauwelijks te vin den. Al jaren rust Voorschoten tussen twee en vier uur 's middags en legt zij zich vanaf 's avonds zeven' uur te ruste. Vanaf die tijd gaat de gemeente op slot en wenst zij niet gestoord te wor den door auto's, brommers en bus sen. Ook de Nederlandse Spoorwegen en luchtvaartmaatschappijen probe ren met de ouderen rekening te hou den. Op alle mogelijke manieren wordt nu geprobeerd om Voorschoten wakker te schudden. Wethouder Aad Draijer heeft al een gevecht aangekondigd met de woningbouwvereniging Woonzorg. De corporatie wil nog meer voor ouderen bouwen. Draijer wil voorrang geven aan jongeren, om dat hij van Voorschoten geen 'senio rengemeente' wil maken. Hij bedoelt eigenlijk te zeggen dat Voorschoten voor ouderen al de grootste hangplek van Nederland is. Nou heeft de gemeente het natuurlijk vooral aan zichzelf te danken dat mensen er zo lang blijven hangen. Het is te gezellig en te rustig. Daar zal vooral iets aan moeten gebeuren. Na het heropenen van het jongerencen trum en het opnieuw leven inblazen van wijkcentra moeten overal disco's worden geopend. Dan trekken die oudjes vanzelf wel weg. En als dat niet helpt, kunnen pastoors en dominees Piet de IJscoman praat met zijn duim. Als hij iets goed vindt, gaat deze vinger steevast om hoog. Zaterdag vond hij alles goed. Hij genoot. Vooraf had hij nog nadrukkelijk laten weten dat hij niet gehuldigd wilde worden vanwege zijn 50-jarige jubileum als ijscoboer in Voor schoten. Iemand die hem wilde interviewen, gaf hij bij wijze van spreken een lel. „Sodemieter op, ik loop pas 49 jaar met ijs", zei hij half gekscherend, half gemeend. Voor iemand die niets van een feest rond zichzelf wilde weten, had hij het zaterdag uit stekend naar zijn zin. De man, die met zijn ijskoude waar alles en iedereen laat ontdooien, smolt dit keer ook zelf. Als een kampioen liet hij zich door het centrum rijden, nadat hij met kar en al op een oplegger was gehesen. Zijn duim zwaaide naar alle mensen langs de kant en toen hij op het Treubplein op een spreekgestoelte werd gezet, maakte zijn bekendste vinger overuren. Vele honderden juichten hem toe, onder wie burgemeester P. Cannegieter. „U bent een pu blieke figuur en uw jubileum is uniek. U kunt nog jaren door gaan, omdat u nog lang niet af tands bent. Daarom krijgt u de ereroemer van Voorschoten, een speciale onderscheiding." De IJscoman werd ook toege zongen door kinderen van de muziekschool. Toen dat alle maal achter de rug was, be dankte hij op zijn eigen wijze: „Mensen van Voorschoten be dankt hè." En weer nam zijn duim daarna het woord over. De 72-jarige Piet de IJscoman heet eigenlijk Piet de Graas. Niemand kent hem als zodanig, zoals ook vrijwel niemand weet dat hij helemaal geen Voor schotenaar is, maar Leidenaar. Geen enkele Voorschotenaar beschouwt hem als een buiten staander. Integendeel. Jong en oud juichte hem toe, schudde hem de hand, klopte hem op de schouder en wilde met hem op de foto. Iedereen kent hem, zo als hij iedereen kent. Bij toeval is De Graas vijftig jaar geleden aan zijn opvallen de gedaanteverwisseling gaan werken. „Ik werkte tot dan toe bij een groenteboer. In Wasse naar. Die man ging echter naar Canada. Of ik meeging. Nee. Wat moest ik nou in Canada? Niets toch. Op een gegeven mo ment ging ik een ijsje halen bij Eigeman in de Papelaan. Zei meneer Eigeman tegen me: ik zoek een flinke, nette man, heb jij geen zin? Ik twijfelde even, maar ik heb het toch maar ge daan. Het leek me wel leuk. Aan het eind van de straat zat een wagenmaker. Daar moest ik naartoe, want daar kon ik de ijscowagen halen. Een heel mooi kar. Van echt hout. Geen waaibomenhout. Er zat eigenlijk maar één na deel aan die kar. Er zat maar één bak ijs in. „Het was in de tijd dat je nog drie bollen voor een kwartje kreeg. Na een halve dag was je los en kon je weer te rug." Nu hij sinds een jaar of 25 een wagen met motor en twee bakken heeft, kan hij tenminste 'de hele dag rustig werken'. Op het Treubplein en bij de Hors ten, waar hij ijs en weder die nende in actie komt. Voor Eigeman, of liever ge zegd de familie Van Tol die de zaak zo'n 32 jaar geleden over nam, was het zaterdag voldoen de reden om hem met behulp van andere leden van het speci ale jubileumcomité en de boe- i'emmertjes met mes bedreigd in Poelmeer Voorschoten verandert in één grote disco. net als vroeger weer huisbezoeken gaan afleggen om Voorschotenaren moreel te verplichten veel meer kin deren te nemen. Zwembadgeweld Vroeger bestond een zwembad uit een grote bak met water met een nog groter grasveld eromheen. De bezoe kers sloegen hier letterlijk en figuurlijk hun tenten op en brachten er hele da gen door. Ze sleepten zoveel met zich mee dat handdoek, badpak en zwem broek bij aankomst onvindbaar wa ren. Geen nood, want zwemmen was toch maar bijzaak. In de jaren tachtig kwam de klad in deze recreatievorm en kelderden de bezoekersaantallen. Om te overleven moesten zweminrichtingen flink in vesteren in toeters en bellen. Zonder knuffelmuur en waterglijbaan kon je de tent net zo goed sluiten. 1 Ier en der ontstonden zwemparadijsjes die elkaar hevig beconcurreerden. Het Ti- ki-bad van het Wassenaarse Duinrell was trendsetter. Zwemmen is hier kennelijk nog altijd niet de voornaamste bezigheid. Op één dag zijn er in deze waterhei der tien meisjes aangerand en is een an- Piet - de Uscoman - de Graas tijdens zijn rondrit. „Vroeger kreeg je drie bollen voor een kwartje en was ik na een halve dag los." FOTO DICK HOCEWO- NINC renblaaskapel De Bierschui mers op een voetstuk te zetten. „Toch wel leuk zo'n feessie, maar niet langer dan een paar uur hoor. Wat ik het leukste vind van dit vak? Dat ik buiten en vrij ben. Dat ik eigen baas ben en nog eens een ijssie kan weggeven." Zaterdag was er voor alle kinderen gratis ijs. opa fijn zich 'kapot' geschrokken vrijdagavond eind mei in Oegstgeestse zwembad ilmeer. Daar werden de der- hjarige Bart jan en Lennart in2>r een leeftijdgenoot be- s (igd met een mes. Onlangs reven ze een brief naar de der^nt over het voorval. In eerste :antie wilden ze anoniem da< i/en. Nu willen ze hun ver- r ni^l wel toelichten. 'Omdat we belangrijk vinden dat ande- ouders weten wat ons is rkomen'. ie twee vrienden wilden zich afloop van het discozwem- n gaan omkleden. Ze zagen net dat een groepje jongens een jaar of dertien uit het •mbad werd gestuurd. „Om- ze zaten te klieren", vertelt tjan. In een van de kleed jes kreeg Lennart 'bezoek' i de weggestuurde jongens, zeiden dat hij er uit moest nen. „Anders zouden ze mij ;lkaar slaan", aldus Lennart, vervolgens bij Bartjan in het je kroop. )at was achteraf ook het ver- idigste, vinden ze nu. „Een l de jongens keek vanuit marts hokje naar ons en liet mes zien", zegt Bartjan. it was in totaal ongeveer 25 30 centimeter lang", ver- *t Lennart. „Hij zei: 'Het is ar goed dat je bent wegge- want anders...'" Voor tjan en Lennart was de maat Ze besloten naar de bad meesters te stappen. De jongen die hen had be dreigd, waarschuwde Bartjan en Lennart nog. „Als je zegt wie het gedaan heeft, heb je een probleem." Eenmaal in de kan tine kregen de twee vrienden nog een 'verzoek' van de jon gen en zijn groepje: „Koop eens wat snoep, anders slaan we je in elkaar!" Inmiddels had het personeel de politie ingescha keld. Toen de agenten arriveer den, begonnen ze het groepje jongens te fouiilleren. „Ze von den een ander mes, maar niet het mes waarmee we waren be dreigd. Ik denk dat die jongens dat aan iemand anders hebben gegeven", zegt Lennart. Ook een zoektocht in de prullenbak ken leverde niets op. „De poli tie heeft twee jongens opge pakt. We kregen gratis wat te drinken van de badmeester en toen zijn we naar huis ge bracht", besluit Lennart het verhaal. Het was pas zijn tweede keer dat hij 's avonds in Poelmeer zwom. Nu mag hij niet meer van zijn ouders. Bartjan mag nog wel. „Ik was al heel vaak geweest, maar ik heb nog nooit meegemaakt dat ik met een mes bedreigd werd. Volgens mij wisten ze niet wat ze deden, maar deden ze een beetje stoer. Je mag dan niets uitlokken of zelf gaan vechten. Je moet altijd gelijk naar de badmeester gaan", zegt hij kalm. Daarvoor hebben ze niet al leen van hun ouders een pluim Voorschoten doet verwoede pogingen om de jeugd in het dorp te houden. Naar verluidt worden op elke straathoek binnenkort discotheken geopend. Het Wassenaarse Tikibad draait de klok voor de jeugd juist honderd jaar terug. der meisje verkracht. De leiding draaide naar aanleiding van deze wal gelijke gebeurtenissen de klok bijna een halve eeuw terug en laat - voorlo pig - mannen en vrouwen gescheiden zwemmen. Hier en daar wordt wat la cherig over deze maatregel gedaan. De Tiki-bazen hebben in elk geval duidelijk gemaakt dat zij de gewelds explosie en de slachtoffers serieus ne men. Dat kan niet worden gezegd van de baas van het Oegstgeestse zwembad Poelmeer, Dick van der Bent, die de ontwikkeling met de toeters en bellen nog wel kon volgen, maar die van het wangedrag van sommige bezoekers niet meer. De twee jongens die eind mei in de kleedhokken met een mes zijn bedreigd, vormen wat hem be treft geen enkele aanleiding tot maat regelen. Hij doet de zaak af met 'een incident'. Discotheken worden voor zien van kogelvrij glas, uitgaansgebie den krijgen permanente camerabe waking, maar in Poelmeer hoeft bad meester Van der Bent alleen maar op zijn fluitje te blazen als een badmuts van een dameshoofd wordt getrok ken. Dream on, Dick! jan preenen wim koevoet gekregen. Bartjan: „Even later kwam er toevallig iemand van bureau Halt bij ons op school. We hebben ons verhaal verteld en die vrouw zei dat we goed hadden gehandeld. Klasgenoot jes vonden het wel een span nend verhaal." Bartjan weet wel beter: „Je moet het zelf meema ken, dan is het heel anders." 'Uitermate vervelend' noemt zwembadmanager D. van der Bent het voorval in zijn zwem bad. „Ik beschouw dit als een incident. In de 20 jaar dat ik leiding heb gegeven is dit nooit voorgekomen. De me dewerkers hebben in dit geval goed ingegrepen. Er is geen paniek uitgebroken. Die groep jongens is voor onbepaalde tijd de toegang tot onze ac commodatie ontzegd." Hij stelt dat zijn zwembad al jaren een protocol 'conflict hantering' kent, waarin staat hoe medewerkers moeten handelen bij agressie en ge weld. „Je moet zulke jongeren bijvoorbeeld nooit en plein public aanspreken, maar apart nemen. Je moet rustig vertellen waarom iets niet mag. Onze medewerkers moe ten ook niet alleen naar een groep gaan, maar samen met collega's. Ook staan er regels in voor buitenlandse jonge ren, die je weer op een iets an dere manier moet benaderen. Voorkomen kan echter nie mand dit. We kunnen niet bij de kassa gaan fouilleren", zegt Van der Bent. „Dit voorval heeft te maken met een een maatschappelijke sociale ontwikkeling. De jeugd gedraagt zich anders dan tien jaar geleden. Daar worden wij nu als sportaccommodatie mee geconfronteerd. We moe ten niet denken dat we de maatschappij in dat opzicht kunnen veranderen." De twee aangehouden jongetjes wor den overigens niet vervolgd. Het is volgens een woordvoer ster van de politie niet straf baar om in het bezit te zijn van het aangetroffen mes. Ook zouden de verklaringen van de daders en de bedreigde jongetjes wat verschillen. De ouders van de dadertjes zijn op de hoogte gesteld van de bedreiging. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER RON HENDRIKS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13