Huurders: aandacht voor klachten en onderhoud Smullen van zelfgemaakte 'oude hap' Geen woongenot: rond Topaasflats Rijn Veenstreek 'Zorgen dat niemand er iets aan overhoudt9 Skeeler vedetten razen over Rips asfalt Ovatie voor paarden van 'Abraham Fock Het achterdeel van de Ford Transit met dubbele cabine. MAANDAG 28 JUNI 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv -chef marieta kroft. 071 -5356 Ravage in brillenwinkel roelofarendsveen In een brillenwinkel aan het Noordplein in Roelofarendsveen hebben vanmorgen inbrekers huisgehouden. Door de ravage, die gealarmeerde agenten omstreeks half vijf aantroffen, weet de eigenaar nog niet wat de dieven hebben meegenomen. De politie verricht een buurtonderzoek. Automobilist ongedeerd uit Oude Rijn koudekerk aan den run Een onfortuinlijke automobilist is gister ochtend in de Oude Rijn gereden. De 58-jarige man was op weg van Alphen aan den Rijn naar Koudekerk en kwam in de berm van de Hoogewaard terecht. Daarbij ramde hij een lantaarn paal. Zijn auto draaide vervolgens een halve slag en ging achter waarts het water in. Getuigen hielpen de bestuurder, die onge deerd bleef, op het droge. De auto verdween onder water. Dui kers van dé brandweer moesten er aan te pas komen om het voertuig uit de Oude Rijn te takelen. Vrouw wijst verkeerde inbreker aan alphen aan den run» Een bewoonster van een huis aan de Con- certweg in Alphen aan den Rijn heeft een verkeerde man als dief aangewezen. Zij dacht dat de man, die zij een uur na de inbraak in de buurt van de Preludeweg aantrof, dezelfde was als de in breker die zij bij haar woning had gezien. Na aanhouding van de man rees bij de politie twijfel. Toen de geraadpleegde be woonster bevestigde dat de aangehouden man niet bij de in braak was betrokken, .liet de politie hem, met de excuses voor het ongemak, gaan. Motorrijder onderuit zwammerdam Een dertigjarige motorrijder uit Alphen aan den Rijn is gistermiddag op de Ziendeweg in Zwammerdam ten val gekomen. Hij was op weg naar Nieuwkoop, toen hij schrok van een hem tegemoet komende automobilist. Na zijn val moest de motorrijder met armletsel en een zere nek naar het Rijnland zie kenhuis in Leiderdorp. koudekerk aan den run vervolg van voorpagina In café De Hoek ging, ondanks de domper op de feestelijke dag, het kroegleven door. Enke le bezoekers probeerden de he likopter te bekijken, maar vanaf de Dorpsstraat was het wrak niet te zien en de politie hield iedereen op afstand. Alleen lan delijke en regionale pers mocht eventjes het land op om foto- en filmopnames te maken. Daardoor verlegde de aandacht van omstanders zich snel weer naar de live-muziek in het café naast de brug. Op het terras aan het water geeft bestuurslid van het café Manon de Greef enkele uren na het ongeval een reactie. „Het feest moet doorgaan, alhoewel voor ons de lol er wel af is. Als er gewonden waren geweest, hadden we alles afgeblazen. Maar de slachtoffers zijn al naar huis en deze nieuwe lading pu bliek weet niet wat er is ge beurd." Weliswaar is op een enkele schram na niemand gewond geraakt, maar de schrik zit er goed in, vertelt ze. „Niet alleen bij de mensen in het toestel, ook de omstanders. We hebben slachtofferhulp al ingeschakeld. Zij komen deze week tijdens een bijeenkomst praten met de slachtoffers en eventueel hun ouders. We moeten ervoor zor gen dat niemand hier iets aan overhoudt." De Greef heeft ook de beheerders van het weiland waar het ongeval gebeurde uit genodigd voor die bijeenkomst. Maar meneer en mevrouw Van Wensveen bedankten vriende lijk. „Ik ben dolblij dat er geen ge meentenaren om- het leven zijn gekomen", zegt J. van Wens veen. Hij vermoedde al problem men toen hij de helikopter laag over de boerderij hoorde vlie gen. „We hoorden een gruwelij ke klap, maar hebben niets ge zien." Daarom is zijn vrouw niet bang voor nachtmerries. „Toch zal ik wel wakker liggen. Niet van het ongeluk, maar van de herrie uit het café tot diep in de nacht", lacht ze. Bakwedstrijd in Romeinse sfeer alphen aan den run De Woningstichting Alphen aan den Rijn (WSA) wil klachten van huurders efficiënter afhandelen. Uit een onderzoek blijkt dat bijna een kwart van de huurders vindt dat de WSA de manier van klachtenafhandeling moet verbeteren. Verder willen de huurders meer infor matie over het geplande onderhoud en reparaties aan hun woning en de huurverhoging. Ruim zestig procent van de ondervraagden is tevreden over de woning, ne gen procent niet, schrijft de stichting in de maanduitga- ve WSAmagazine. meenschappelijke ruimten en de verhuisredenen van huur ders. Dat is nodig, omdat de uitkomst laat zien dat de WSA op sommige punten vooruit gang heeft geboekt, maar op andere onderdelen slechter scoort dan met de laatste pei ling in 1996. De stichting houdt het, alle plussen en minnen op geteld, op een zeven. Duizend mensen werden eind vorig jaar aangeschreven saskia buitelaar De WSA heeft naar aanleiding van de enquête vier aandachts punten opgesteld om het wo ningaanbod en de dienstverle ning te verbeteren. Naast de klachtenafhandeling besteedt de stichting het komende jaar extra aandacht aan onderhoud van de woningen en het groen, het schoonhouden van ge- om de vragenlijst in te vullen. Bijna 400 stuurden die terug. Zij beoordeelden het onderhoud aan de woning met het rapport cijfer 6, de woonomgeving met een 6,5 en de woning met een 7. Vergeleken met het onder zoek in 1996 is dat een lagere score. De bereikbaarheid van de WSA daarentegen is vooruit gegaan, vinden de huurders. Zeker nu de openingstijden zijn verruimd en de WSA ook 's middags open is. De medewer kers scoren het hoogst. Hun klantvriendelijkheid is goed voor een ruime 7. De huurprijs is in relatie met de kwaliteit van de woning wat aan de hoge kant. Die bedroeg vorig jaar gemiddeld 750 gul den. Dat is 25 gulden meer dan het jaar ervoor, terwijl het aan tal mensen met huursubsidie met bijna twintig afnam tot 2033. In de uitgave van WSAmaga zine staan niet alleen de uit komsten van de enquête, maar ook een samenvatting van het jaarverslag. Daaruit blijkt dat de WSA vorig jaar voor het eerst sinds 1994 weer een positief jaarresultaat had. Ruim twee miljoen gulden winst, tegen over 12 miljoen gulden verlies het jaar ervoor. De verkoop van 13 huurwoningen is een be langrijke oorzaak van de goede cijfers. Die leverde 1,7 miljoen gulden op. De komende jaren wil de WSA 600 woningen ver kopen. Ook onder 105 huurders van de Stichting Woningbouw St. Jozef is onlangs de tevreden heid onderzocht. Zij hebben vooral behoefte aan meer groen en rust in hun buurten en wil len meer mogelijkheden om hun woning aan te passen. Groot onderhoud voor een betere woonomgeving levert niet in alle Alphense wijken meer woongenot op. In de Edelstenenbuurt beleven be-, woners geen plezier aan de nieuwe inrichting van hun wijk. Meisjes en kleuters zitten binnen omdat buiten groepen jongeren strijden om de macht in het Topaasplant soen. Dat schrijft de bewo nersvereniging Topaas in een brief aan de gemeente. De Woningstichting Alphen aan den Rijn (WSA), de jongeren werker en de. etnische op- b.ouwwerker voor Turken en Marokkanen in de wijk heb ben de brief ondertekend. De WSA renoveerde het af gelopen jaar de hoogbouw- flats aan het Topaasplantsoen en begon een buurtbeheer- project om de openbare ruim te in en om de flat schoon te houden. De andere flats in wijk volgen, evenals het opef baar groen en de speelpla sen. „Er wordt volop gewer aan de uiterlijke verbeterii van de wijk", schrijft de bew nersvereniging. Maar de bl; woners hebben er weinig aa „Ze zitten binnen omdat straat de jongens met grootste bek regeren, meisjes worden lastiggevallf j en de kleintjes uit de speeltu geslagen." Volgens Topa jj verhuizen veel gezinnen o die reden en raken kinden in een isolement De briefschrijvers willen dij de gemeente zich actief inzn voor het project Thuis Straat (TOS). Daarbij begelt den buurtbewoners kinder n bij het buiten spelen. Tijde een informatie-avond daav over in februari was er nij weinig enthousiasme voor h project en was niemand b reid het voortouw te nemen. Avond-fietsvierdaagse in Alkemade - alkemadefe Fietsen staat volgende week centraal in het programma van de stichting Vakantiespelen Alkemade. Op maandag 5 juli bégint de avond-fietsvierdaagse. Deelnemers kunnen op twee plaatsen tus sen 18.30 en 19 uur vertrekken. In Roelofarendsveen geldt café Ho- genboom aan de Sotaweg als startpunt, in Rijpwetering vervult snackbar De Halte aan de Oudadeselaan die rol. Deelnemers kun nen kiezen uit een korte (20 a 25 kilometer per avond) of lange (35 45 kilometer) route. Het inschrijfgeld bedraagt vijf gulden (jeugd tot 15 jaar twee gulden). Vroeg in de morgen weerklin ken zoete tonen van harp en dwarsfluit over de binnenplaats van de Romeinse herberg in het Alphense Archeon. Vera en Jorien moeten met hun muziek het nieuwste evenement van de werkgroep Vroeg Vogelen, het Romeins Smikkelfeest, opluis teren. Het zondagse eetfestijn bestaat uit de 'Bakwedstrijd van het Millennium' en een dagje Archeon. Het thema is 'Jouw Favoriete Millennium'. Geheel in Ro meinse en middeleeuwse sfe ren overigens. De muzikanten en organisatrices zijn gekleed in Romeinse gewaden. Twee trou badours dragen kledij uit de dertiende eeuw. Loslopende kippen geven het geheel een ex tra tintje. Het thema moet passen bij de locatie", zegt Paul Kentie, bedenker van Vroeg Vo gelen, een project dat vorig jaar is gestart om mensen creatief aan het werk te zetten. „Van daar een Romeins smikkelfeest in een Romeinse herberg." In het gebouw staat een lange tafel opgesteld. Aan de ene kant staan ingestuurde werkstukken, vervaardigd door kinderen. Aan de andere kant is het 'millenni umgebak' opgesteld. Ongeveer vijftig mensen doen mee. Alle maal leveren ze gebak in. En niet alleen diverse gekleurde taarten met het cijfer 2000 doen mee. Ook pannenkoeken, een eetbare molen, een broodvaas en een vierkant stuk donkere cake dingen mee naar de titel van het 'origineelste of lekker ste gebak van het millennium'. Rond de tafel lopen de juryle den. Voorzichtig snijden ze stukjes los van baksels, om ze vervolgens aandachtig te proe ven. Om kwart over tien mogen de deelnemers aanvallen. Met bruine, aardewerken bordjes staan de bakkers met hun kroost in de rij te wachten tot Berry Ponjée van de Vroeg Vo gelen Werkgroep ook hen be dient. Buiten op Binnenplaats eten de vroege vogels aan lange Wie veel te vervoeren heeft, kan rekenen op de ruimte van de Ford Transit. Moeten er behalve goederen ook nog personen vervoerd worden, dan is er de Ford Transit met Dubbele Cabine Deze beschikt over zes volwaardige zitplaatsen, met hoofdsteunen en veiligheidsgordels. Verder is hij standaard uitgerust met airbag, stuurbekrachtiging en een in hoogte verstelbare bestuurdersstoel. Kiest u voor de Luxe Dubbele Cabine, dan heeft u onder andere het voordeel van luxe bekleding, elektrische bediening van ramen en spiegels, centrale portiervergrendeling, een meervoudig verstelbare bestuurdersstoel en instapverlichting voor uw passagiers Daarmee staat deze Transit op het comfortniveau van een personenwagen. Bovendien worden alle extra's zoals airco, tweede airbag en metaallak, af fabriek, tijdelijk geleverd met 50% korting. Het grootste voordeel van de Ford Transit met Dubbele Cabine zit hem echter in zijn prijs. Slechts f 28.995, Zeker zo scherp is de prijs van f 30.495,- voor de Luxe Dubbele Cabine. rupwetering Met lange klap pen raast het skeeler-peloton over de Ripselaan. De lange Leiderdorper Ruud Borst (rechts voor) en zijn Woubrug- se concurrent Henk Angenent (uiterst rechts) maakten er za terdag in Rijpwetering een af valrace van. Niemand kon de twee ontketende schaats- en skeelervedetten lang volgen. Borst trok na 28 kilometer aan het langste eind. Esther van der Salm uit Hoogmade was de snelste vrouw. Het skeeler evenement trok net als vorig jaar 130 deelnemers. foto loek zuyderduin noordwuk vervolg van voorpagina Op het Noordwijkse strand trekt de demonstratie met de paardenreddingboot 'Abraham Fock' van Ameland en zijn tachtig meegekomen begelei ders veel bekijks. Het publiek kijkt vol bewondering toe. Ge traind wordt voor het werken met de reddingboot niet. De paarden zijn in particulier bezit en worden alleen tijdens de monstraties ingezet. „Dat is training genoeg. Als een nieuw paard wordt ingewerkt zetten we hem tussen een span van vier in. Dan moet 'ie wel mee. En hekel aan zout water heb ben ze niet. Ze vinden het juist heerlijk. Na de demonstratie worden ze wel afgespoten. Want zout water is niet b,r< voor hun huid." De 'Abraham Fock' vo er zich intussen bij de andere monstratieboten uit Katw IJmuiden en Scheveninj e( voor een historische vlo schouw. Een groet van reddi boten uit Denemarken, Z\ ,g den, Polen en Noorweg deelnemers aan een internal^ nale reddingbootconferentie ai Engeland, maakt het pla;n compleet. IVi Een klein uur later wordt J1! 'Abraham Fock' uit zee geha; Twaalf paarden ploegen d(n het mulle zand langs duizend belangstellenden. Een staaiuS ovatie is hun deel, maar ze pen rustig door. Op weg in de brandslang die het zout hun huid spoelt. IV tafels hun 'ontbijt'. De twee troubadours zorgen met hun trommels en zeeschelp voor aangename achtergrondmu ziek. Peter JBatelaan, eigenaar van een patisserie, is door Vroeg Vogelen gevraagd als jurylid. Hij is te spreken over de kwali teit van de meegenomen etens waren voor het Romeinse eet- feest. Een aantal mededingers heeft gebak gemaakt dat het ni veau aardig ontstijgt." Batelaan is gevraagd om de smaak te be oordelen van de gerechten, Ge rard IJzereef, directeur van Ar cheon, is aangetrokken om punten te geven voor dat gebak dat het thema het dichtst bena dert en Ineke Vis behandelt de originaliteit. Rond 11 uur hebben zij hun oordelen aan elkaar gekoppeld. „We beginnen gelijk met de nummer één", kondigt Ba telaan aan. „Dat doen we om dat de winnaars hun eigen prijs mogen kiezen." De familie Borst krijgt de eerste prijs: een dinerbon voor twee personen bij een plaatselijk restaurant. „Het was goed verzorgd en lek ker", zo motiveert Batelaan het oordeel van de jury. We heb ben gisteren de hele dag staan staan bakken", reageert me vrouw Borst, maakster van on der meer een chocolade-aman deltaart en 'aardbeienboter'. „En vooral veel lol gehad. De kinderen vonden het prachtig." Het gezin Oskam sleept de tweede prijs in de wacht. Het stuk gebak in de vorm van een middeleeuws wagenwiel bena dert het thema het dichtst. Bo vendien verdiener) de dochters Annet en Eline vrijkaartjes voor Archeon voor de twee mooie boshutjes die zij hebben ge maakt van gras. De familie Dongelmans wint de derde prijs (beste smaak) met een overheerlijke kruidenkoek uit lang vervlogen tijden. De origi nele 'broodvaas' van de B raaks - ma's is goed voor de vierde prijs, een bon voor een middag je high tea. De familie Van Rooijen ten slotte krijgt een eervolle vermel ding voor de taart in de vorm van een molen. Ze hebben er veel tijd aan besteed, het smaakte en het zag er goed uit", aldus Batelaan. Mevrouw Van Rooijen neemt de overgebleven prijs in ontvangst: een kookles, verzorgt door jurylid Batelaan. Bij het Romeinse badhuis, na afloop van de prijsuitreiking, loopt het gezin Van Mierlo met een kinderwagen maar zonder prijs. Moeder Van Mierlo lijkt er niet mee te zitten. „Vorig jaar hebben we aan bijn alle acties van Vroeg Vogelen meegedaan, alleen dit jaar nog niet. Daarom vonden we het leuk aan deze bakwedstrijd mee te doen. Maar we hebben ons niet zó uitgesloofd, dat we een prijs verwachtten." Gebak en taarten in allerlei soorten en maten gaan over tafel bij het smikkelfestijn in de Romeinse herberg van Archeon. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12