sÉÈfÉ. EO-Jongerendag: vredig en toch swingend Bisdom kiest voor 'platte organisatie' Kerk Samenleving mC7 A3 arena IN!0 h vv Maria-Ommegang trekt jaarlijks meer bezoekers Binnendijk geridderd MAANDAG 28 JUNI REDACTIE AAD RIETVELD. 071-53! VANDAAG 28 JUNI Ireneus van Lyon, die vandaag zijn eredag heeft op de katholieke heiligenkalender, is een be langrijke man geweest voor het christendom. Niet alleen stierf hij de marteldood tijdens de christenvervolgingen in het begin van de derde eeuw na Christus. Hij is de grondlegger van de theologie en zette de toon ten aanzien van onderwerpen als: de goddelijkheid van Christus, de Drieëenheid, de maagdelijkheid van Ma ria, de eucharistie en het leiderschap van de paus.Onge- veer 140 jaar na Christus werd Ireneus geboren in Smyrna (Turkije). Hij heeft nog les gehad van Polycarpus van Smyrna, die op zijn beurt een leerling zou zijn geweest van Johannes de Doper. Ireneus zat dus dicht bij het vuur. Uit eindelijk kwam hij terecht in Lyon, waar hij priester en la ter bisschop werd. Trouwen op het strand of in de tuin londen De Anglicaanse Kerk overweegt paren toe te staan te trouwen in een tuin, op het strand of elders buiten de kerk. De laatste jaren is het aantal Britten dat in een anglicaanse kerk trouwt sterk gedaald. Anderzijds is trouwen op een ongebruike lijke plaats populairder geworden. Kanunnik Richard Hanford wijst erop dat veel christenen in het verleden nooit in een kerk zijn getrouwd. Zij lieten hun huwelijk bijvoorbeeld onder een eikenboom bevestigen. Hanford speelt met het idee dat stellen hun huwelijk op een bureau laten registreren, waarna zij op de plaats van hun keuze, ,,in de ogen van God in de echt worden verenigd". Hanfords idee valt niet bij elke anglicaan in goede aarde. Zo meent de bisschop van Durham dat huwelijken moe ten worden gesloten te midden van de plaatselijke kerkelijke ge meenschap. Paus stuurt kardinaal naar Armenië rome» Paus Johannes Paulus II gaat vooralsnog niet naar Arme nië. Wel zal kardinaal Edward Cassidy naar het land reizen om een persoonlijke boodschap van de paus over te brengen aan de zieke Armeense patriarch Karekin I. Het hoofd van de Ar- meens-Apostolische Kerk lijdt aan een ernstige vorm van keelkanker. Cassidy, voorzitter van de pauselijke raad voor de bevordering van de eenheid van de christenen, brengt van 1 tot 3 juli een bezoek aan de Armeense hoofdstad Jerevan. De ont moeting met Karekin I staat voor 2 juli op het programma. Oor spronkelijk zou de paus Armenië bezoeken ter gelegenheid van de viering van 1700 jaar christendom in het land. Bilance samen met hindoes en moslims oegstgeest De rooms-katholieke ontwikkelingsorganisatie Bi lance gaat samenwerken met Himos, de hindoe- en moslimor ganisatie voor ontwikkelingssamenwerking. Bilance voert voort aan het door Himos geformuleerde hulpbeleid uit en financiert het. Himos is al sinds haar ontstaan in 1988 in het gebouw van Bilance in Oegstgeest gehuisvest. De organisatie heeft ongeveer 200 kleinschalige hulpprojecten in Suriname, Guyana, Oost- Turkije en India opgezet. Himos wil relaties tussen hindoes en moslims in Nederland en de herkomstlanden bevorderen. Bi lance wil door de samenwerking het belang van godsdienstige aspecten van ontwikkelingshulp onderstrepen. Boeddhistische monniken tellen geld >higatse Boeddhistische monniken tellen het geld dat pelgrims hebben geschonken tijdens het Tanka-festival in het Tashihun- poklooster. Het klooster in de Tibetaanse stad Shigatse is de ze tel van de elfde Lama, de 9 jaar oude Gyaincain Norbu, die twee weken geleden terugkeerde uit China. foto reuters 'Er lopen alleen maar alto 's rond hier' amsterdam anp Het was zaterdag in de Amsterdam ArenA een stuk vre diger dan tijdens een voetbalwedstrijd en veel minder kleurrijk dan bij de opening van de Gay Games een jaar geleden. Maar de ruim 50.000 bezoekers van de 25ste EO- Jongerendag waren razend enthousiast. Ze dansten, zwaaiden met witte vlaggetjes en lieten menige wave zien. nen, op hun stoelen zitten. Evangelist Henk Binnendijk (65) kreeg een staande ovatie toen hij op een bakfiets met een nepzonnebloem het podium opkwam. Hij gebruikte geen echte plant, omdat de kans be stond dat die door de hitte zou gaan hangen. En dat kon niet, want de zonnebloem stond symbool voor Jezus. Aan het eind van zijn toespraak deed de De evangelische voormannen en hun vrouwen keken vanuit de koninklijke loge toe hoe de Zuid-Afrikaanse rapgroep MIC (Men In Christ) met een opzwe pend ritme christelijke teksten het overdekte stadion in slin gerde. De swingende jongeren gingen uit hun dak. Hun ouders bleven, soms met gekromde te- Rotterdammers in de ArenA op EO-jongerendag. foto wfa onlangs gepensioneerde evan gelist een oproep om 'voor Je zus te kiezen'. Ruim 1600 bezoekers gingen in op de uitnodiging en klopten aan bij de 540 medewerkers van de afdeling nazorg. Meer dan de helft van hen was niet-kerke- lijk, zei hoofd nazorg dominee K. van Velzen. Zij kregen een individueel of groepsgesprek, introductiemateriaal om tot God te komen en telefoonnum mers van onder meer de chris telijke kindertelefoon Stichting Chris. Niet iedereen kwam voor een gesprek over zijn of haar beke ring. Otto van 16 wilde graag praten over zijn problemen thuis en maakte van de gele genheid gebruik. „Je kan het vergelijken met een soort Riagg." De 11-jarige Samanta, dochter van niet-kerkelijke ou ders, liep enigszins verdwaasd achter de schare bekeerlingen aan. Het optreden van de Wer velband leek net iets aantrekke lijker dan de oproep van God. Een EO-vrijwilliger legde vrien delijk een hand op haar schou der en leidde haar naar de na zorgruimte. Ook de medewerkers van het Rode Kruis hadden een drukke dag. Opvallend veel jongeren kwamen tijdens de Jongeren dag psychisch in nood, zei een woordvoerder. „Er waren veel mensen die geestelijk iets min der lekker in hun vel zaten. Dat resulteerde in hyperventilatie en flauwvallen." den bosch anp Het bisdom Den Bosch wil af van alle be stuurslagen die nu nog tussen de parochies en de bisdomstaf staan. De dekenaten moeten verdwijnen. Met die 'radicale be slissing' wil bisschop Hurkmans het kerke lijk leven in de parochies een nieuwe sti mulans geven. Het bisdom Den Bosch kiest, net als veel bedrijven, overheidsorganisaties en zorgin stellingen, voor een 'platte organisatie', schrijft Hurkmans in het bisdomblad. Een organisatie met veel bestuurslagen heeft ingewikkelde overlegstructuren nodig, con stateert de bisschop. En al dat overleg gaat ten koste van het werk in de parochies. Hurkmans stelt juist het belang van de parochies voorop. Hij kondigt tegelijkertijd aan, dat veel van de driehonderdzestig pa rochies in het bisdom moeten opgaan in grotere eenheden. Het bisdom heeft naar zijn mening ook te veel kerken. „Waar dat onvermijdelijk is, zullen kerken moeten verdwijnen", schrijft de bisschop. Hurkmans benadrukt de centrale plaats van de eucharistie en dus van de gewijde priester in de parochie. Priesters moeten als voorgangers in de eucharistie de leiding in de parochies hebben. „In de Katholieke Kerk is het van groot belang dat de compo nenten ambt, eucharistie en leiding bij ek kaar blijven horen", aldus de bisschop. Hurkmans neemt met zijn publicatie in het bisdomblad een voorschot op een brief over het onderscheid tussen priesters en niet-gewijde pastoraal werkers, die de bis schoppen in september zullen publiceren. De bisschoppen zetten daarin uiteen, hoe zij een instructie van het Vaticaan uit 1997, waarin het verschil tussen priesters en le ken wordt aangescherpt, in Nederland gaan toepassen. Veel pastoraal werkers vrezen dat door het toepassen van de instructie hun positie wordt aangetast. Het uitgangspunt van de instructie van het Vaticaan is, dat elk week einde in elke parochiekerk een eucharistie viering moet worden gehouden. Waar een mis wordt gehouden, mag in datzelfde weekeinde geen woord- en communievie ring plaatsvinden. Juist in die woord- en communiediensten gaan vaak pastoraal werkers voor. bergen op zoom anp Voor de 55ste rnaal na de Twee de Wereldoorlog trok zondag middag de Maria-Ommegang door de straten van Bergen op Zoom. Een ruim duizend leden tellend gezelschap, voorafge gaan door een labarum dat het publiek moest waarschuwen dat de stoet eraan kwam, beeld de de zeven vreugden van Ma ria uit. De eerste ommegang werd gehouden in de vroege Middel eeuwen en vormde het hoogte punt van het feest van de Kruis vinding. Aan deze traditie kwam tijdens de Reformatie in 1590 in een klap een einde door onder andere het Hervormde stadsbestuur. Dat was minder gecharmeerd van de openbare devotie van de Bergenaren. Om het stedelijke verbod kracht bij te zetten verbrandde het stads bestuur het Heilig Kruis. Dit re ligieuze kleinood vormde de trots van de Bergse katholieken. In 1945 werd de Maria-Om megang in Bergen op Zoom nieuw leven ingeblazen. Nu niet meer als Kruis-ommegang - het kostbare Heilige Kruis was er immers niet meer - maar als dankbetuiging aan Maria. Ka pelaan Ooyens had in 1942 Ma ria beloofd de ommegang in ere te herstellen, mits de Heilige Maagd ervoor zorgde dat de voormalige vestingstad voor grof oorlogsgeweld gespaard zou blijven. En dat gebeurde. Zondag 27 juni trok de Maria Ommegang - nog steeds vol gens het traditionele middel eeuwse stramien - opnieuw door de straten van Bergen op Zoom. Voor het eerst na de Tweede Wereldoorlog ontbra ken de paarden. De viervoeters waren uit de optocht gehaald, nadat een vande dieren een jongetje had verwond. Gevolg was dat ook de Stedemaagd, die anders hoog te paard door de straten van Bergen op Zoom trekt, de tocht lopend moest af leggen. Bijzondere aandacht was er voor de Zwarte Madonna, van de zusterorganisatie uit de Vlaamse plaats Halle. Dit beeld wordt ook wel Onze Lieve Vrouw van de Kanonskogels ge noemd. Aan het begin van de 14-de eeuw schonk de hertogin van Brabant de afbeelding aan de kerk van Halle. Ook veel be kijks trok het nieuwe kruis, waarin op subtiele wijze een link werd gelegd met de kruis- ommegang uit het verleden. Na een korte terugval consta teren de organisatoren de laat ste jaren een steeds groter wor dende opkomst. Geschat wordt dat dit jaar zo'n 30.000 mensen de stoet hebben bekeken, dui zenden meer dan vorig jaar. weeroverzicht buitenland Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: In het zuiden een aantal fikse re- gen- en onweersbuien en vooral langs de kust veel wind. Elders droger en af en toe zon. Middag- temperatuur ongeveer 20 gra den. Zweden: Wisselend bewolkt en vooral van daag in de zuidelijke helft forse buien, ook met onweer en soms veel wind. Maxima tussen 20 en 25 graden. Denemarken: Soms zon en van tijd tot tijd re- gen- en onweersbuien. Middag- temperatuur ongeveer 21 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd buien. Maxima 15 in het noorden tot 20 graden in het zui den. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en vooral morgen nu en dan regen. Maxi ma rond 22 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Nu en dan zon maar morgen meer bewolking en van het wes ten uit wat regen. Maxima van daag 21, morgen rond 25 gra den. Portugal: Flinke perioden met zon en droog. Maxima stijgend richting de 30 graden op vandaag en 35 graden op morgen in het binnen land. Madeira: Perioden met zon en een stevige noordoostelijke wind. Middag- temperatuur ongeveer 25 gra den. Spanje: Flink veel zon en droog. Langs de zuidelijke costa's kans op een plaatselijke onweersbui. Maxima langs de Golf van Biskaje rond de 22. Elders oplopend tot zo'n 35 graden op morgen. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Langs de noordelijke stranden iets meer wolken en een stevige noordoostenwind. Middagtempe- ratuur rond 27 graden. Marokko: Flink veel zon en droog. Maxima op de stranden rond 23 graden, landinwaarts warm met maxima tusen de 35 en 40 graden. Tunesië: Zonnig en warm. Morgen kans op een onweersbui. Maxima tussen 30 en 35 graden. Zuid-Frankrijk: In het Alpengebied vandaag eerst nog enkele onweersbuien, verder perioden met zon en droog. Maxima oplopend tot zo'n 23 graden in de Vendee en tot net boven de 30 graden bij Mar seille. Mallorca en Ibiza: Zonnig en kans op een plaatselij ke onweersbui. Maxima rond 30 graden. Italië: Perioden met zon, maar vandaag ook een enkele regen- of on weersbui. Maxima rond de 30 graden. Corsica en Sardinië: Overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur iets onder de 30 graden op Corsica en iets boven de 30 op Sardinië. Malta: Zonnig en droog. Maxima rond 31 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en vooral morgen in het noorden kans op een on weersbui. Maxima rond de 30 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en droog. Maxima omstreeks 30 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en af en toe zon, met vooral vandaag nu en dan regen. Morgen in het zuiden droger en meer zon. Maxima op lopend naar 22 graden in het noorden en 27 in het zuiden op morgen. Zwitserland: Vandaag eerst nog een enkele re gen- of onweersbui. Morgen meer zon en droog. Maxima uit eenlopend van 23 graden in het noorden tot 30 in het zuiden. Oostenrijk: Vandaag nog enkele regen- of onweersbuien. Morgen geleide lijk meer zon en droog. Middag- temperatuur rond 27 graden. Polen: Wisselend bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien. Maxima rond 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en enkele re- gen- of onweersbuien. In Tsje chië morgen geleidelijk meer zon en droog. Middagtemperatuur rond 27 graden. Hongarije: Nu en dan zon, maar vooral van daag ook een enkele regen- of onweersbui. Maxima omstreeks 27 graden. DINSDAG 29 JUNI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.23 Zon onder 22 02 Maan op 22.20 Maan onder06 01 _Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04,59 17.21 04.32 16,54 Laag 00.44 13.00 00.25 12,41 Weerrapporten 28 juni 08 u Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Brussel Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas hall bew. onbew 5 0.1 5 23 13 8.0 23 10 0.7 23 14 25.0 22 13 2.0 5 24 13 0.9 21 13 8.0 5 23 12 2.0 1 13 9 19.0 0 31 20 0.0 27 20 0.0 23 16 0.3 27 16 0.0 19 13 11.0 4 22 11 4.0 4 30 23 0.0 6 17 8 2.0 2 21 14 0.2 26 13 15 0 23 11 00 1 19 14 9.0 25 18 0.0 26 12 0.0 I 18 16 0.0 II 26 21 0.0 24 15 0.0 4 19 15 49,0 i 19 11 0.9 22 11 5.0 7 28 0.0 17 37 23 0,0 8 27 21 0.0 5 29 20 0.0 31 17 6.0 3 21 14 2.0 I 23 19 0.0 17 15 5.0 I 19 10 0.1 3 23 11 2.0 0 28 20 17.0 0.0 bewolkt onweer warmtefront regen sneeuw y koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting M hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Wenen onbew Zürich regen Bangkok half bew Buenos Aires motregen Casablanca Johannesburg onbew. Los Angeles licht bew. 25 16 1.0 New Orleans zwaar I 25 12 19.0 New York zwaar I 34 26 0.0 TelAviv half be 18 11 0.0 Tokyo zwaar I 24 20 0.0 Toronto half be 19 4 0,0 Tunis lichlb 18 16 0.0 Vancouver half be 30 24 0 0 28 23 0.0 30 21 0.0 26 22 18.0 27 20 8.0 35 21 0.2 18 11 0,3 'Ik heb liever een lintje in de hemel' amsterdam anp Evangelist en oud-'EO-mede- werker Henk Binnendijk is benoemd tot ridder in de or de van Oranje-Nassau. Bur gemeester A. van der Lee van Rijnsburg reikte de koninklij ke onderscheiding zaterdag avond uit op de EO-Jonge rendag in de Amsterdam Arena. Binnendijk heeft 23 jaar bij de Evangelische Omroep ge werkt. Hij begon als produ cer op de afdeling jongeren programma's. Daarna was hij hoofdmedewerker speci ale programma's en hoofd van de afdeling verkondi gende programma's. De laatste jaren maakte hij pro gramma's zoals Mensenlief, Hart op de tong, Wereld van verscliil, Fifty-fifty en Man nen. Binnendijk schreef vijf tien boeken. Henk Binnendijk (65), die kort geleden met pensioen ging, heeft alle Jongerenda gen van de EO meegemaakt. Een keer, in 1978, stond hij met de mond vol tanden, kon hij zich herinneren. On danks een goede voorberei ding begon hij zijn toespraak met de woorden „Ik weet niet wat ik zeggen moet. Jon gens, ik moet het echt van boven krijgen, want bij m zit het niet." Binnendijk wil ondankl( zijn pensionering het woot van God blijven verkond gen. Tot hij niet meer kaï Vijfjaar geleden zei de riddc 5' daarover in een interviev 5 Als ik stop met de verkond d ging, kom ik in gigantisch1 geestelijke nood. Ik motr aanvallen. Doe ik dat nie dan word ik aangevallen, zou mij met mijn leven geer raad meer weten." Geen enkele prediker va de bijbelse boodschap hee zo'n breed gehoor gehad a] Binnendijk, prees burge meester Van der Lee. „In d overdracht van die booc schap heeft Binnendijk al., 'man Gods' een rol ges waar menig theoloog va droomt. De overheid toor daar grote waardering voor aldus de burgemeester. „Ik heb liever een lintje i de hemel. Dat is eigenlijk hf enige waarvoor ik ga' Binnendijk na ontvangst vat de koninklijke versierselen. „Ik hoop dat God zegt: 1 hebt het goed gedaan. Des alniettemin vind ik dit lintj mooi." De evangelist zei hopen dat zijn beste tijd o aarde nog moet komen. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Roossveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 Zaterdag 10.00—12.00 ui DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071- 5356 230 1 RUBRIEKSADVERTENTIES 071 -5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) j per kwartaal (acceptgiro) j per half jaar (acceptgiro) j per jaar (acceptgiro) j Abonnees die ons een machtiging verstrekk het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kortin betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenlar worden verzonden geldt een toeslag van aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op cassettebaf Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatti van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar, informatie 0436-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gravf Z I K N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Gentrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Op de 25ste EO-jongerendag werd veel gezongen en gebeden. Het thema van de Jongeren dag was 'Keep the faith' (Be waar het geloof). De twee oud ste leden van de EO (99 en 100 jaar) vertelden als inleiding op de collecte, dat zij nog altijd in God geloven. De 100-jarige Westerhuis leerde Jezus al op de zondagsschool kennen. „De Heer is mij altijd nabij gebleven en heeft me altijd onder steund." Westerhuis en haar genera- tiegenote droegen voor elk le vensjaar een gulden bij aan de Jongerendag. Woordvoerders van de EO wilden niet zeggen hoeveel de Jongerendag heeft gekost. Wel deed presentator Bert van Leeuwen een dwin gende oproep minstens tien gulden in de collecte-emmers te deponeren. Hoeveel geld die oproep heeft opgeleverd, is nog niet bekend. .Alleen de EO krijgt mij de Arena in", stond op een span doek. Maar niet iedereen evenement een succes, lein (15) en Esther (16) uit dinxveld liepen zich 'te vervelen'. Ze moeten 'hun ouders tot hun 18-de mee naar de „Er lopen alleen maar rond hier. Hoe durf is niet belangrijk, maar ze I al genoeg vrienden en de ziek is de hare niet.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10