Het ABN voor doven M WEER i Het Gesprek van de Dag Onderzoek lek kinderporno f» 189 f De omstreden loopbaan van 'ideale schoonzoon' ZATERDAG 26 JUNI 1999 COMMENTAAR Justitie in Haarlem heeft deze week besloten geen onderzoek in te stellen naar het lek binnen het onderzoeksteam naar de Zand- voortse kinderporno-affaire. Dat terwijl overduidelijk is dat de werkgroep Morkhoven materiaal toegespeeld heeft gekregen van een lid van het team, dat nauw heeft samengewerkt met justitie. De betrokken politieman zou dit gedaan hebben uit onvrede over de resultaten van het onderzoek. De Belgische krant De Morgen publiceerde foto's uit twee bulle tins, die slechts voor intern gebruik bij de politie zijn bestemd. Ook kwam de werkgroep in het bezit van afschriften van originele dos siers. De persofficier zag echter geen mogelijkheid voor een onder zoek. Het argument is dat zoiets ondoenlijk is, aangezien niet al leen politiemensen omgaan met vertrouwelijk materiaal. Terecht merkt strafrechtdeskundige Y. Buruma op dat justitie hiermee een verkeerd signaal geeft. Blijft over de mogelijkheid dat de leiding van het korps Kennemer- land een intern onderzoek instelt. Dit zou wel kans op slagen heb ben gezien de beperkte omvang van het onderzoeksteam. Daar mee slaat de korpsleiding een aantal vliegen in één klap: de niet- lekkende leden van het onderzoeksteam staan niet langer onder verdenking van onloyaal gedrag. En bovendien kan het korps Ken- nemerland laten zien dat het na de IRT-affaire intern schoon schip heeft gemaakt. De commissie-Kalsbeek, die het politiekorps vrijpleitte van nieuwe drugstransporten, concludeerde dat Kennemerland zijn zaakjes goed op orde heeft. Het weigeren van een onderzoek naar interne lekken kan aan dit goede imago alleen maar afbreuk doen. Man 'jogt' bijna 500 kilometer voor vakantiegeld zieke zoon De vader van een terminaal zie ke jongen heeft vorige week zo'n 500 kilometer joggend door twee woestijnen in de Amerikaanse staat Californië af gelegd. Hij hoopte op deze ma nier sponsorgeld bij elkaar te krijgen voor een vakantie voor zijn doodzieke 17-jarige zoon Luke. De 50-jarige Mouncey deed een kleine twee weken over de afstand. De temperatu ren in de woestijn liepen soms op tot zo'n 52 graden Celsius. Hoeveel geld hij bij elkaar heeft gerend was nog niet bekend. Mouncey stak al eerder een van de woestijnen, Death Valley, over. Daarmee haalde hij vorig jaar omgerekend ruim 60.000 gulden op voor het ziekenhuis waar zijn zoon is opgenomen, bericht de krant The Times. Wat is ons voedsel goed! Als het om voedsel gaat, word ik als het ware met de maand wan trouwiger. Er is ook zoveel gedonder over. En dan al de dingen die zijn gebeurd en waar we nooit iets over hebben gehoord. Want het is intussen wel duidelijk dat op het departement van Landbouw, Veeteelt en Visserij ambtenaren zitten die ware wereldkampioenen 'onder de pet houden'zijn. Op het departement van volksgezond heid heb ik het wat dat betreft ook niet zo begrepen. Dat roept, als er weer eens wat is, naar mijn gevoel veel te snel, dat we ons geen zorgen hoeven te maken want dat het geen kwaad kan. Ja ja. Dus meteen hoofd vol achterdocht gisteravond gekeken naar het VARA-programma 'De Ontdekking' dat aan voedsel was gewijd. Tal van deskundigen kwamen aan het woord en o, wat waren ze alle maal tevreden. Ons voedsel is veel gezonder, gevarieerder dan vroe ger. In vorige eeuwen hadden ze geen benul van wat gezond en on gezond was, ze wisten nog niets van vitaminen en mineralen. Het dagelijks menu van een landarbeider in de vorige eeuw was een portie reuzel met brood. Daar moest hij het mee doen. En kijk nu eens. Een veeteeltgeneticus meldde dat we steentje voor steentje het DNA van bijvoorbeeld koeien in kaart aan het brengen zijn waardoor er steeds specifieker kan worden gefokt. De consument, zo zei hij, kan zo nog beter worden bediend. Anders gezegd: onze biefstuk zal al leen maar smakelijker worden. Over de dieren zelf geen woord. Een voedingsexpert zei dat dat procédé ook voor groente en fruit kan op gaan ('een langer houdbare en smakelijker tomaat'). En naarmate we meer van het menselijke genenstelsel weten, kunnen we straks voor specifieke groepen op grond van hun erfelijke situatie bepaalde voedingsaanwijzingen geven die hun gezondheid louter ten goede kunnen komen. Over 25 jaar zo zei een van hen, zullen er wellicht bomen zijn met sinaasappelen die speciaal voor ouderen geschikt zijn. En weer een ander verwachtte dat het aantal producten zo zal toenemen dat over 25 jaar de supermarkten twee keer zo groot als nu zullen zijn. Bracht al dat gemanipuleer met groente, fruit en die ren wellicht ook enig gevaar met zich mee? De deskundigen stapten daar opmerkelijk vluchtig overheen. Ik vond het een oppervlakkig, kritiekloos gemaakt programma over een onderwerp dat veel beter had verdiend. In een halfuur tijd werd alleen maar gladjes langs de dingen heengestiefeld. Jammer. wil buys Fraai zomerweer Boeren doen er verstandig aan om vandaag het hooi van het veld te halen want morgen krijgen we te maken met (onweers)buien. De buien hangen samen met een onweersstoring die zich van Normandië via onze omgeving naar zuidelijk Scandinavië ver plaatst. Voor de storing uit kan er vandaag nog worden genoten van fraai zomerweer. Met een uit oostelijke richtingen waaiende wind wordt lucht aan gevoerd waarin weinig bewolking voorkomt. De middagtempera- turen lopen op tot 24-25 graden. De windsterkte is over land matig. In de kustgebieden neemt de wind toe tot vrij krachtig. Morgen bestaat er vrij grote kans op enkele onweersbuien. Om trent de zwaarte van de buien raad ik u aan om de berichtgeving via Radio, TV/Teletekst of het Internet in de gaten te houden. De temperaturen stijgen tot 19-20 graden en aan de kust wordt windkracht 5 tot 6, een vrij krachtige tot krachtige wind, uit het zuidwesten verwacht. Na het weekeinde wordt het weerbeeld bepaald door een de pressie bij Schotland. Rond dit systeem circuleren onsta biele luchtmassa's waarin gebieden met regen en on weersbuien tot ontwikkeling komen. Verder is het soms tamelijk winderig en zakken de middagtemperaturen naar waarden omstreeks 19 graden. Later in de week gaat de temperatuur weer stijgen. Boven het midden van Europa ontwikkelt zich namelijk een hogedruk- gebied waardoor de wind uit zuidelijke richtingen gaat waaien. Ijs aan het gras gisteren bij het krieken van de dag in Veenhuizen (Drenthe) en Oudega (Friesland). Eelde, waar het kwik in de thermometerhut (meethoogte 1,50 meter) naar 3,2 graad zakte maakte gewag van nacht vorst (op klomphoogte iets onder nul). De laagste tem peratuur ooit gemeten tijdens de laatste junidecade be draagt 1,3 graad op 24 juni 1957 te Witteveen. In onze regio kwam Schiphol op minimaal 6,3 graad. Overdag veel zon en middagtemperaturen rond 20-21 graden. jan visser Anne Baker eerste hoogleraar Nederlandse gebarentaal Ze is zelf niet doof, heeft geen doven in haar familie, maar toch is prof. dr. Anne Baker de eerste hoogle raar in de Nederlandse gebarentaal. Ze beheerst de meeste gebaren goed, maar het blijft voor haar een tweede taal. Baker ziet dat niet als een probleem. „Ik vergelijk mezelf voor de grap wel eens met Rinus Michels. Hij is zelf nooit een topvoetballer geweest, maar was wel een uitstekende coach." Een soortgelij ke rol vervult Baker al een aantal jaren voor de dovengemeenschap in Nederland. De aanleiding daartoe was in 1988 haar benoeming tot hoog leraar algemene taalweten schap aan de Universiteit van Amsterdam. Ze volgde prof. Ben Tervoort op, die onderzoek had gedaan naar de Nederland se gebarentaal. De universiteit vroeg de geboren en getogen Engelse deze studie voort te zetten. Baker ging enthousiast aan het werk. Inmiddels heeft ze diverse promovendi gehad in de Nederlandse gebarentaal en is het onderwijsaanbod voor studenten uitgebreid. Vanaf dit seizoen is het bovendien moge lijk af te studeren in de Neder landse gebarentaal. De hoogleraar werd in 1997 voorzitter van de Commissie Nederlandse Gebarentaal. Doel was uit te zoeken op welke ma nier de Nederlandse gebaren taal als officiële minderheids taal erkend kan worden. De werkgroep kwam vorig jaar met het rapport 'Meer dan een ge baar' met daarin 64 aanbevelin gen. Eén daarvan was de komst van een leerstoel Nederlandse gebarentaal. Een belangrijke taak van Baker wordt de samenstelling van een standaardvorm van de Neder landse gebarentaal. „Een soort Algemeen Beschaafd Neder lands (ABN) voor doven", legt ze uit. „Dat kennen we nu nog niet. Er is vrij veel regionale va riatie. Doven in Groningen ge bruiken bijvoorbeeld andere gebaren dan in het westen of zuiden van het land." Regionale verschillen zijn er na tuurlijk ook in de gesproken taal, maar daar geldt het ABN als algemene norm. „De ont wikkeling van het ABN gaat in feite vanzelf doordat mensen uit verschillende delen van het land elkaar ontmoeten en met elkaar spreken. Bij doven was dat tot voor kort niet zo. Die hadden meestal nauwelijks contact met doven uit andere regio's. Dat is pas de laatste ja ren aan het veranderen." In mei zijn onderzoeken gestart om een standaardvorm van de Nederlandse gebarentaal te ontwikkelen. De Universiteit van Amsterdam werkt daarbij samen met de Nederlandse Stichting voor het Dove en Slechthorende Kind, het Neder - Anne Baker verwacht binnen twee jaar een compleet overzicht van de Nederlandse gebarentaal, het ABN voor doven, te kunnen presenteren. foto cpd marco okhuizen landse Gebarencentrum en de doveninstituten in Groningen, Amsterdam, Voorburg, Rotter dam en St. Michielsgestel. Ba ker: „Binnen twee jaar willen we een cd-rom presenteren met een compleet overzicht van gebaren. Dat wordt dan het Al gemeen Beschaafd Nederlands voor doven." Het ministerie van onderwijs heeft dit als eis gesteld om de Nederlandse ge barentaal officieel te erkennen als minderheidstaal, wat bij voorbeeld het Fries al is. Na de erkenning kan aanspraak wor den gemaakt op extra geld en meer faciliteiten. „Daarom heb ben we alle krachten gebun deld", aldus de professor. Baker en haar staf, een univer sitair docent en twee dove ge- barendocenten, werken ook aan andere aanbevelingen. Zo als het bevorderen van tweeta lig onderwijs op doveninstitu ten. Volgens de hoogleraar wordt te veel gebruik gemaakt van alleen gesproken taal, zodat dove kinderen moeten liplezen. „Voor een aantal vakken zou de gebarentaal de voertaal moeten zijn", stelt ze. „Dove leerlingen kunnen dan veel beter informa tie opnemen. Met liplezen zijn ze vaak vooral druk met het goed spellen van bepaalde woorden en het samenstellen van zinnen." Een ander belangrijk punt is het tekort aan doventolken. Dat probleem speelt al jaren en is extra actueel door het faillisse ment van Madido, de grootste tolkendienst in Nederland. „Ik maak me daar zorgen over", zegt Baker. „Hopelijk leidt het er niet toe dat tolken stoppen met hun werk." Ze heeft kennis genomen van een toezegging van staatssecretaris Vliegen- thart van volksgezondheid. Die gaat na vragen uit de Tweede Kamer samen met het ministe rie van onderwijs bekijken of de opleiding voor doventolken kan worden uitgebreid. „Ik hoop dat ze er serieus werk van maakt, want er moet echt iets gebeuren. Je moet bedenken dat zo'n 250.000 mensen in Ne derland - doven en alle perso nen met wie zij te maken heb ben - gebruik maken van geba rentaal." wim vonk MILLENNIUM nog dagen Nog 189 dagen en het nieuwe millennium brei aan. Reden voor deze om in een dagelijkse si terug te kijken op belanj rijke gebeurtenissen die plaatsgrepen op corres ponderende data in de; gelopen 1000 jaar. Deze week: 21 juni 1884: Kroo prins Alexander overlijd 22 juni 1775: Amerikaan congres voert dollar in;; juni 1667: slot tocht naa Chatham; 24 juni 1948: Rusland begint blokkadi Berlijn; 25 juni 1988: On je Europees voetbalkarn oen; 26 juni 1284: Rattei vanger Hameln slaat toe 26 JUNI 1284 Spijt klinkt nog altijd door in zijn stem. Als we Martin Bro us herinneren aan de televis serie uit de jaren zeventig u mij de weg naar Hameien vertellen, meneer?', noemt li het doodzonde dat slechts' van de 45 afleveringen van immens populaire reeks be waard zijn gebleven. „Je kui het gerust een cultuurfout men", zegt de Amsterdamse teur, die in de serie de slung ge Arnout Koffeij speelt. „Hi sprookjesachtige van Hamel maakte er iets tijdloos van. had het zomaar nu op de tel sie kunnen vertonen, Maar j de meeste banden bestaan: meer". Het verhaal, dat vele duizenden kinderen aan de beeldbuis gekluisterd houdt ontleend aan het sprookje de rattenvanger van Hamele Volgens de sage worden op juni 1284 de jongeren uit he Duitse stadje weggevoerd di een gekrenkte rattenvanger zijn loon niet heeft ontvangt Begin en einde van de Nedei landse televisieserie haken a bij die oorspronkelijke versii itjj de rest is er mooi bij verzon nen. Martin Brozius koestel die periode, zeker ook omdi de nogal bang uitgevallen A nout een fraai tegenwicht vormt met de snelle Martin Brozius die hij dan is in het levisiespel 'Ren je Rot'. Ook zanger Rob de Nijs en Loeki Knol maken furore in Hame Met dank aan het sprookje 1284. henkruul» MENSELIJK De Engelse actrice ELIZABETH HURLEY kan haar droom om als intellectueel door het leven te gaan opgeven. De vriendin van de Engelse acteur HUGH GRANT wilde deelnemen aan een discussie in het gerenommeerde televisieprogramma Question Ti me van de BBC. Maar de producenten van de show wezen haar volgens het Britse showbizzpersbureau WENN af. Hurley had volgens hen niets te melden. Voormalig Spice Girl GERI HALLIWELL en de uit gesproken milieubewuste zanger STING mogen wel meedoen aan de aflevering van Question Time waar beroemdheden hun licht laten schijnen over politieke onderwerpen. Een van de producenten van het programma hoorde Hurley vooraf uit over politieke kwesties. ,,ln het geval van Liz Hurley hebben wij een oriënterend vraaggesprek gehou den om te kijken of ze een mening had over politie ke thema's. Er kwam weinig uit en daarom hebben we besloten haar niet uit te nodigen", aldus een woordvoerder van Question Time. „Beroemd zijn is niet genoeg om deel te nemen aan de show." TEFKAP Volgende week trouwt mijn oude vriend de markies van Rupelmonde IV. In het dagelijks leven heet hij Frank Cools. Tijdens zijn rechten studie ontdekte Frank dat de adelijke titel mar kies wettelijk niet beschermd is. Onmiddel lijk liet hij visitekaartjes drukken. Markies van Rupelmonde IV. Dat markies is dus onzin, Rupelmonde bestaat evenmin en het cijfer vier is slechts toege voegd om het adelijk geslacht een schijn van ouderdom te geven. Maargoed, hij gaat nu trouwen met Judith II - zijn eerste meis je heette ook Judith - dus feli citaties zijn op zijn plaats. Over namen en titels gespro ken, wie in Nederland Van Oranje heet maakt kans op het koningsschap. Wie anders heet valt buiten de prijzen. Dat is niet eerlijk natuurlijk. Nou pro beren die Van Oranjes de pil wel te vergulden door zo gewoon mo gelijk te doen - spijkerbroek en zo - maar daar trap ik niet in. Wie een baantje heeft dat uit de tijd is moet zich daar ook naar durven gedragen. Ze hoeven niet meteen op de markt met oude ambachten te gaan staan maar wat extravagant gedrag en een schandaaltje op zijn tijd is toch het minste. Laten onze monarchen liever een Het echtpaar Cotter uit Beloit in de Amerikaanse staat Wisconsin heeft zijn kat Gray een nieuwe naam gegeven: Lucky. Het'dier overleefde doorbo ring met een 76 centimeter lange pijl en maakt het goed. Wie de pijl afschoot weet RICHARD COTTER niet. „Dat is het lastige met pijlen, ze hebben geen serienummers", zegt de Amerikaan. „Wie doet er nou zoiets?" De tien maanden oude grijze kat was een paar weken zoek, maar ELAINE COTTER vond haar terug in de garage. Ze bleek zwaargewond: een pijl was onder haar linkeroor naar binnen ge schoten en bij haar rechterschouder weer naar bui ten gekomen. Cotter sneed een stuk van de pijl af en bracht het lijdende beestje onmiddellijk naar de dierenarts. Die constateerde dat er wonderbaarlijk genoeg geen belangrijke organen waren geraakt en kon het projectiel met een kleine operatie verwijde ren. Lucky is nu weer kerngezond, zegt hij. „Ze is een sterke kat en God heeft haar geholpen." voorbeeld nemen aan de Engelse Familie Wind sor. Die zorgden in de eerste helft van deze eeuw voor een koning die er met een gescheiden da me vandoor ging. En in de tweede helft was er een hele reeks seksschandalen zoals een net vor stenhuis betaamt. Zaterdag jongstleden liet de familie een nieuw staaltje van zijn kunnen zien. De jongste telg Prins Edward trad in het huwelijk. Bij die gelegenheid werd hij benoemd tot graaf van Wessex. Het is al aardig dat ze van een prins een graaf maken. Het lijkt een beetje op iemand die ter gelegenheid van zijn proefschrift een bewijs krijgt dat hij de lagere school met goed gevolg doorlopen heeft. "The Earl (graaf) Formerly Known As Prince' kopte een Engelse krant. Nog aardiger is natuurlijk dat Wessex niet bestaat. De naam komt alleen voor in romans en oude volksverhalen. Je kan je zoon ook hertog maken van Luilekkerland of koning van Kaskoeskili- wan. Met deze benoeming is prins Edward definitief toegetreden tot een bordkartonnen rijk Daar mag hij de scepter gaan zwaaien met collega's als graaf Dracula van Transylvanië tot Holly wood. graaf Daililo van de lustige Witive, mar kies van Carabas van de sprookjes, Baron van Münchhausen van de roman, Prince de Lignac van cle schriftelijke cursus en Lady Willweïl, Lord Kenneth Moore en Iwan Kapotjeplof van de moppenboekjes. En niet te vergeten met mijn oude vriend de markies van Rupelmonde IV. Gert en Hermien traden in de jaren zeventig regelmatig op in program ma's van de Evangelische Omroep. archieffoto JOOST PRINSEN In de etalage van Kruimeltje lig gen twee singles die de carrière van Gert Timmerman (64) aar dig samenvatten. De eigenaar van de tweedehands boekwin kel in hartje Enschede speelt graag in op de actualiteit, ver- telt-ie. Hij heeft net in de krant gelezen wat Sandra vertelt, over ontuchtige handelingen door haar vader op haar tiende. En dus heeft de boekenwurm twee plaatjes uit zijn Gert en Her- mien-collectie gekozen en uit gestald. Op het ene singletje zingt Gert Timmerman de mierzoete klassieker 'Ik heb eerbied voor jouw grijze Ha ren', samen met ene Tonny Sotthewes. De compositie van Bobbejaan Schoepen stond in 1963 zeven maanden in de hit parade. De toen 28-jarige Tuk ker verkocht er een berg van, 750.000 stuks. Verderop slingert een single op het CNR-label. Op de hoes staat een boerenwagen met een paard ervoor; op de bok zwaai en een piepjong bruidje en een bruidegom met een keurige zwarte kuif. Hermien en Gert - in die volgorde - Timmerman zingen 'Der bunte Hochzeits- wagen' (de fleurige bruiloftswa- gen...). De eigenaar van Krui meltje wil de schijfjes best even uit de etalage halen, maar ze zijn na een middag in de zon zo krom als golfkarton. Het is haast symbolisch voor de loopbaan van de volksjongen van de Enschedese wijk Stads- veld, ooit begonnen met optre dens in het roemruchte Wiener Café, Twente's eerste nacht club. Want tussen zijn allereer ste kraker 'Blume von Tahiti' tot nu (de luidruchtige schei ding van Hermien en Sandra's uitvoerige incestrelaas) is de ene na de andere steen in de onpeilbare vijver die Timmer man heet gegooid. Fans en ha ters van smartlappen zagen steeds opnieuw de 'kringen'. Over het opnemen van porn oplaten in de witte bungalow bij Usselo - Huize Con Amper - tot een gewonnen plagiaatpro ces rond Frans Bauer en Mari anne Weber. D'r was nogal eens wat loos. Veel van de 'ellende' die Gert en Hermien meemaakten, lie ten ze een paar jaar geleden op tekenen in 'Het ware Verhaal'. De biografie van de Timmer mannen werd gepresenteeri met een uitgekiende publici teitscampagne en een nieuw cd met veertien lief- en leed liedjes. Tegenover hun ghostwriter gooien Gert en Hermien hun (bijna) hele hebben en houw op straat, de diepe dalen in cluis. Over ruim drank- en pillengebruik; God, de EO Pinkstergemeente ('We gingi van de ene verslaving naar andere'); over de gekte van showbiz ('We waren machi- nes'); over het'verkwanselen van zangeres Wilma voor 25 gulden aan hun uitgekookte manager; over het verwaarlo zen van hun twee dochters e zoon; over de terugkeer naai het wereldse leven door eeni treden met Normaal; over de naaktsessie van Sheila en Sai dra in Playboy; over hun den in nachtclubs en op hou parties. In 'Het ware Verhaal' vertelt Timmerman waarom hij seks platen ging opnemen. De zal ger had veel geld gestoken een studio bij zijn Usselose stulpje met de bekende 'beel dentuin'. Ondanks toezeggiiv gen investeerden Gooise mu ziekproducenten geen stuivfl in het project. Studiotechnio Theo Wijtzes zag wel een opl sing. 'De mensen willen teges woordig smerigheid', riep De populaire zanger zag een in de markt. Hij benaderde u gever Peter Muller van het sd blad Candy. De heren beslot! een 'erotisch hoorspel' op nemen, geschreven door en Theo. Hij zou elf gulden per elpee' dienen, maar incasseerde al leen ellende. Gert kreeg een dagvaarding, voor het prodiü ren van porno. De plaat, waa op sensueel badgespatter wei nagebootst met een afwasboi stel in een gootsteen, werd de de rechter als 'misdadig' be stempeld, de voorraad moest worden vernietigd. bert janssen )p te r Ger peeu

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2