A200Ö in handen UPC Economie Gevecht voor de rechter over oosterse frisdrank Slopen kassen duur door asbest - r' Compromis over omstreden lening voor armoede China Tietmeyer optimistisch over Duitse economie Rechter gelast bemiddelingsgesprek tussen KLM en oud-stewardess Kers moet wijken voor zomerkoninkje Watersport zet jaarlijks 4 miljard gulden om Vuurwerkbranche stort zich op veiligheid JDAC 25 JUNI 1999 n benzines en diesel blijft maar tvvee dagen gehandhaafd. De nt eraf die gisteren inging, komt er zaterdag weer bij. „Je zit er ik weieens naast bij het bepalen van de prijzen op langere ter- ijn", aldus een woordvoerder van Shell. „We proberen altijd gemiddelden te bepalen bij kleine schommelingen. We ichten enkele dagen geleden dat de verlaging van de prijzen b p de wereldmarkt enigszins blijvend zou zijn. Dat blijkt dus et zo." De adviesprijs van Euro loodvrij wordt 2,20, super met odvervanger komt op 2,32 en diesel gaat 1,49 kosten. ewakers Philips in actie iDHOVENEnkele tientallen bewakers van Philips hebben gis- rmiddag in Eindhoven actie gevoerd voor het behoud van in arbeidsvoorwaarden. Dat gebeurde ten dele onder werk- d. De bewaking van enkele complexen was daardoor tijdelijk it een minimum teruggebracht. Philips wil de beveiliging van er bedrijfsterreinen overdoen aan Randon Beveiliging. Het lat om tachtig werknemers. Volgens FNV-bestuurder J. Cupe- is is er echter een groot verschil tussen de CAO bij Philips en e van de beveiligingsbranche. Alleen al het inkomen is 25 pro nt lager dan bij Philips. De FNV vraagt Philips daarom de ensen in dienst te houden. De directie beraadt zich en heeft ^gezegd op korte termijn een beslissing te zullen nemen. !AO-akkoord voor Thuiszorg ietermeer Werkgevers en werknemers zijn vanmorgen tot een nderhandelaarsakkoord gekomen voor de CAO in de Thuis- jrg. De CAO geldt voor ongeveer 160.000 werknemers. De vak- iganisaties AbvaKabo FNV, CFO (CNV-bond), NU'91, en de erkgeversorganisaties LVT en BTN zijn tevreden over het re- iltaat en leggen het akkoord met een positief advies voor aan un achterban. Alleen de werknemersorganisatie LAD maakt :n voorbehoud. Er zijn onder meer afspraken gemaakt over ;n loonsverhoging van vier procent per 1 juli dit jaar en ander- ilf procent per 1 juni 2000. Per 1 december 2000 wordt een inmalige uitkering van 0,5 procent uitgekeerd. lypotheekrente derde keer omhoog jtterdam De hypotheekrente gaat voor de derde keer deze enzine slechts twee dagen goedkoper itterdam De verlaging met een cent per liter van de prijzen laand omhoog. Wederom is het Roparco, onderdeel van de obeco Groep, die de hypotheekrente als eerste verhoogt. Vanaf l juni gaan de Roparco-tarieven omhoog. De voortschrijdende ;nte op de obligatiemarkt is de reden dat de rentetarieven op nglopende hypotheken deze maand met 0,5 tot 0,6 procent istegen is. Het basistarief voor hypotheken met een looptijd an vijfjaar gaat met 0,2 procent omhoog tot 4,9 procent. De njarige lening komt uit op op 5,6 procent, een stijging van 0,1 rocent. Roparco is een van de kleinere hypotheekverkopers. «greep bij BAe kost 2.200 banen inden British Aerospace (BAe) gaat grondig reorganiseren, iet Britse lucht- en ruimtevaartconcern maakte gisteren be- ?nd dat de ingreep bedoeld is om de productiviteit en de instgevendheid te verbeteren. De maatregelen gaan ten koste in 2.200 van de ongeveer 43.000 arbeidsplaatsen. Om de in- reep te bekostigen heeft BAe 250 miljoen £ond sterling (845 liljoen gulden) uitgetrokken. Het concern sluit zijn vestiging in lunsfold, waardoor achthonderd banen verdwijnen. De slui- is het gevolg van minder orders voor gevechtsvliegtuigen. Iconomie groeit goed ondanks dipje haag Het is ietsje minder, maar ook in het eerste kwartaal an dit jaar blijft de economie flink groeien. De consumenten orgen met hun fikse kooplust nog steeds voor behoorlijke im- ulsen. Ook de verwachtingen van de bedrijven zijn optimisti- :her dan in najaar 1998. Internationaal scoort Nederland met en bovengemiddelde groei heel goed. Alleen loopt Nederland ternationaal enigszins uit de pas met de hoge inflatie (2,2 pro- in t). Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zegt dat als ostprijsverhogende belastingen zoals BTW, OZB en motorrij- uigenbelasting uit het inflatiecijfer weggelaten worden, de in- latie in' Nederland op 1,9 procent komt. Dat is veel hoger dan iet gemiddelde van 1,1 in de Eurozone. iZ hoopt op Airbus-kantoor haag» Nederland maakt kans op het binnenhalen van het dministratieve hoofdkantoor van Airbus, een van de grootste liegtuigbouwers ter wereld. Airbus is momenteel nog een sa menwerkingsverband van de vliegtuigfabrieken van Duitsland, rankrijk en Engeland. Er wordt gewerkt aan omvorming tot en 'gewone' vennootschap, genoteerd aan de beurs. Voor het oofdkantoor kiest Airbus mogelijk een onafhankelijk land, al- lus minister Jorritsma van economische zaken gisteren in de weede Kamer. Ze waarschuwde de Kamer dat er nog niets is «sloten. Mogelijk moet de Staat een klein aandeel nemen in lirbus om het kantoor binnen te halen. Kamer noch Jorritsma ijn enthousiast over een staatsdeelneming, maar de minister iil die deur nog niet dichtgooiten. utrecht anp Zijn de frisdranken CH'I en Xi voor de gemid delde consument uit elkaar te houden? Deze vraag kreeg de Utrechtse rechtbank gisteren voorgelegd. CH'I Holland eist in kort geding dat Vrumona uit Bunnik Xi onmiddellijk van de markt haalt wegens inbreuk op het merken recht. CH'I is een frisdrank op basis van mineraal water, waarin een vierduizend jaar oud Chinees kruidenrecept is verwerkt. CH'I is het Chinese woord voor de innerlijke kracht. De frisdrank is sinds vijf jaar in Nederland te koop. Woord- en beeldmerk zijn volgens advocate A. van der Veen wettelijk beschermd. Van der Veen stelt dat Vrumona het oor spronkelijke idee heeft nagemaakt en vorig jaar onder een vrijwel identieke naam op de markt heeft gebracht. Vrumona, een onderdeel van Heineken, zou met enorme reclamebudgetten CH'I van de markt willen drukken. De advocate wees erop dat CH'I vanwege distributieproblemen vorig jaar contact heeft gezocht met Vrumona om het drankje in Bun- nik te laten bottelen. Vrumona had uiteindelijk geen interesse. Van der Veen vond het erg toe vallig dat het Bunnikse bedrijf kort daarna een identiek concept onder de naam Xi lanceerde. Xi is afgeleid van het Japanse Ki, een woord met dezelfde betekenis als het Chinese CH'I. Bovendien hebben beide producten volgens de advocate dezelfde doelgroep. Zij is bang dat de consument door de reclamecampagne van Vrumona gaat vermoeden dat CH'I de namaker is. Raadsman mr K. Limperg van Vrumona be toogde dat er ook in de frisdrankenindustrie sprake is van trends. Limperg gaf aan dat Vru mona de drank heeft laten ontwikkelen door een gerenommeerd bureau. De naam was vol gens Limperg weer door een ander bureau be dacht. Van het team dat zich over de naam had gebogen, zou ook een Japanse vrouw deel heb ben uitgemaakt. Limperg vindt niet dat de namen op elkaar lijken. Hij voert aan dat de zachte klank Tsjie en het harde Ksie door de gemiddelde Nederlan der goed kunnen worden onderscheiden. Daar naast weerspreekt Limperg dat de naam CH'I wettelijk is beschermd. Uitspraak 8 juli. H tril 57" T s?: m I - r.jj:| .,1 je» liiksiN"" - 1 VS blokkeren 'Tibetaanse' deellening WASHINGTON ANP/Rtr In het bestuur van de Wereld bank is gisteren een compromis bereikt over een omstreden le ning van 160 miljoen dollar (340 miljoen gulden) voor ar moedebestrijding in China. Een lening van 40 miljoen dollar gaat voorlopig in de ijskast. Binnen het bestuur is men be zorgd over de gevolgen voor Ti betaanse bevolkingsgroepen en voor het milieu. Het bedrag van 40 miljoen was bestemd voor de verhui zing van 58.000 arme Chinese boeren naar vruchtbaarder en dunner bevolkt land dat tradi tioneel toebehoort aan Tibeta- nen. Het gaat om een gebied in de provincie Qinghai dat grenst aan Tibet. Tegenstanders binnen en buiten de Wereldbank zien steun aan het project als een versterking van de Chinese overheersing van de Tibetanen. De Wereldbank gaat het om streden project nu opnieuw be kijken en keert zolang dat duurt geen geld uit. Op zich onge bruikelijk overigens. De Wereldbank had de be slissing afgelopen dinsdag al uitgesteld. De machtigste lid staat, de Verenigde Staten, liet toen weten dat zijn vertegen woordiger in het 24 leden tel lende bestuur tegen zou stem men. Ook andere bestuursle den hadden bezwaren. st. annaland Bloementeler L. de Witte uit St. Annaland op het Zeeuwse Tholen vernieuwt zijn kassen. Ondertussen gaat de oogst gewoon door. De vernieu wing kost De Witte maar ook an dere kassentelers in Nederland sinds kort een bom duiten. De ar beidsinspectie heeft namelijk re cent verordonneerd dat de ont manteling van de kassen, waar van de ruiten vroeger met asbest houdende afdichtingskit werden vastgezet, alleen door gespeciali seerd personeel mag gebeuren. De strenge eisen kosten de telers om die reden geen 80.000 maar 300.000 gulden per te slopen hectare kas. Volgens de telersor ganisatie LTO telt Nederland zo'n 1.200 hectare aan kassen met as best in de afdichtkit. Door de re cente drastische prijsverhoging laten beduidend minder telers hun kassen op tijd renoveren of vernieuwen, aldus de LTO. foto anp wim vossen munster afp/dpa Amsterdamse kabel groeit naar 1,5 miljoen aansluitingen amsterdam anp Het Amsterdamse kabelbedrijf A2000 wordt volledig ei gendom van UPC. De grootste private kabelmaatschap pij in Europa heeft voor 487 miljoen gulden het vijftig procentsbelang van MediaOne in A2000 overgenomen en zal ook de bankleningen van 255 miljoen op zich ne men. names. Een woordvoerder stelt dat de kabelmaatschappij nog wel een tijdje op oorlogspad zal blijven. „Onze aandeelhouders verwachten dat van ons", licht hij toe. „Zij zien ons graag op deze manier groeien." In Ne derland maakt UPC samen met Dutchtone en kabeldochter Casema de dienst uit. UPC maakte gisteren tevens bekend het Tsjechische Kabel Plus van Media One over te hebben genomen. Voor het be lang van 97 procent betaalt A2000 bereikt in de regio Am sterdam met zijn kabeltelevisie diensten, ruim een half miljoen huishoudens. Het nieuwe moe derbedrijf verwacht dat de transactie in het derde kwartaal van dit jaar afgewikkeld zal zijn. Het klantenbestand van UPC komt dan uit op 1,5 miljoen huishoudens verspreid over heel Nederland. Dit jaar heeft UPC al ruim 3,3 miljard uitgetrokken voor over- UPC 320 miljoen. Kabel Plus voorziet in Tsjechië en Slowa kije ruim 400.000 huishoudens van kabel-tv. De kabelaar is nu actief in tien Europese landen en Israël. Duitsland vormt nog een blinde vlek en staat dan ook hoog op het lijstje van de directie. Zo volgt het de verkoop van het netwerk van Deutsche Telekom met argusogen. „We zijn vooral geïnteresseerd in delen van het kabelnetwerk waar we een meerderheid in kunnen krij gen", aldus de woordvoerder. Eerder deze maand greep het concern naast de Duitse bran chegenoot Telecombus. Daar mee had het concern in één klap een bestand van twee mil joen Duitse huishoudens in huis gekregen. Een logisch gevolg van de overnamelust is dat het aan de Amsterdamse beurs genoteerde UPC elk kwartaal verlies op ver lies stapelt. Zo leed het in de eerste drie maanden van dit jaar een verlies van 140 miljoen. Het concern verwacht dat die lijn door de hoge investeringen zich nog jaren zal doorzetten. Een nieuw project moet na twee jaar meer opleveren dan het kabelconcern er in heeft ge stoken, zo luidt het parool van UPC. Op de Amsterdamse effecten beurs waren beleggers gisteren niet erg onder de indruk van de overnames waarmee ruim 1 miljard gemoeid is. Het aandeel werd op een positief gestemd Damrak 1,25 euro goedkoper en kwam op 53,25. Bundesbankpresident H. Tiet meyer heeft zich gisteren posi tief uitgelaten over de Duitse economie. Volgens de bankpre- sident bevindt Duitsland zich weliswaar nog niet in een ge makkelijke situatie, maar zijn er steeds meer tekenen voor ver betering. Tietmeyer zei dit na afloop van de tweewekelijkse vergade ring van de Bundesbank. Hij zei het herstel van de Duitse eco nomie af te leiden uit verbete rende groeicijfers van de indu striële productie en aan de aan trekkende wereldeconomie. Dat laatste is erg belangrijk voor Duitsland, dat voor een groot afhankelijk is van de exportin dustrie. CARRIERE KANSEN ujLuuj.iobweb.nl Ie Vries weigert nderzoek naar IPN-smeergeld aatssecretaris M. de Vries van rkeer en waterstaat stelt geen iderzoek in naar de vermeen smeergeldaffaire van tele- mbedrijf KPN. Het bedrijf iu in Tsjechië en Indonesië nkoopsommen hebben be- ald om toegang tot de markt krijgen. Volgens De Vries is 'N een zelfstandig opereren- onderneming en is de over- id (belang 44 procent) niet rantwoordelijk. CDA, Groen- nks, D66 en de PvdA vinden -hter dat de overheid moet aderzoeken wat KPN precies .'eft gedaan. Zij vinden dat de 'erheid medeverantwoordelijk voor dergelijke affaires bij ote bedrijven. KPN stelt naar inleiding van de affaire een op. amsterdam anp De KLM en oud-stewardess G.J. Bos uit Amsterdam moeten sa men proberen een oplossing te vinden voor het conflict over Bos' pensioen. Dat heeft de rechter gisteren bepaald, zo meldde de KLM. Bos eiste in kort geding dat de KLM haar alsnog een pensioen uitkeert dat gelijk is aan dat van haar voormalige mannelijke colle ga's. De oud-stewardess die al sinds 1993 procedeert tegen de discriminatie in de pensioenre geling voor vrouwen kreeg eind vorig jaar gelijk van de Hoge Raad. Maar volgens haar voert de KLM dit arrest niet uit. Vol gens de KLM bleek uit herbere keningen dat de vrouw dan geen geld zou ontvangen, maar juist moest terugbetalen. Dit zou de luchtvaartmaat schappij haar hebben gemeld, maar daar zou zij niet op heb ben gereageerd. Op verzoek van de raadsman van de vrouw zijn de berekeningen waarop de KLM zich baseert vorige maand toegestuurd met een uitnodi ging voor een mondelinge toe lichting. Ook daarop zou niet zijn gereageerd, stelt de KLM. Bos spreekt dat tegen en be ticht de KLM van gegoochel met cijfers. Volgens de stewar dess weigert de KLM inzage in de berekeningen. Zij heeft uit gerekend dat ze recht heeft op meer dan 26.000 gulden met te rugwerkende kracht tot het jaar van haar pensioen en zo'n 750 gulden per maand bovenop het j dat zij thans ontvangt. Gisteren gaf de rechter de KLM tot 26 augustus de tijd een afspraak met Bos en haar advo caat te maken om samen beider berekeningen onder de loep te nemen en het conflict op te los sen. Mevrouw Bos werkte van 1953 tot zij in 1972 op non-ac tief werd gesteld omdat vrou welijke pursers toen na hun 40ste niet bij de KLM mochten doorwerken. In 1982 ging zij met pensioen. Omdat vrouwen indertijd ook niet mochten deelnemen aan het KLM-pensioenfonds voor Vliegend Personeel kreeg zij een minder gunstig pensioen uit het algemene KLM pensi oenfonds dan haar oude man nelijke collega's. «sterdam gpd meer dan 24 meter lang. Al die jachten worden geëxporteerd. In totaal zetten deze negen be drijven 610 miljoen gulden om en bieden ze, direct en indirect, werk aan 2.257 mensen. In de kleinere jachtbouw wordt 1,2 miljard gulden omgezet en ver dienen 6.917 mensen een bo terham. Mensen die een boot hebben willen een steeds luxueuzere inrichting. Dat merken de groot- en detailhandel, die hun omzetten de laatste jaren flink zien groeien. Vooral het GPS- systeem, waarmee met behulp van de satelliet de positie van het schip bepaald kan worden, is erg populair. Ook een magnetron mag niet meer ontbreken in de kombuis. Inmiddels is de omzet in deze branche ruim een miljard gul den en biedt ze werk aan 4840 mensen. De overige guldens worden verdiend in de dienst verlening, zoals stalling van de boten, opleidingen, makelaar dij, botenverhuur en dergelijke. Uit het onderzoek blijkt ook dat de consumenten ook nog eens 1,2 miljard gulden verte ren. De Hiswa, de branchever eniging voor de pleziervaart, is blij met de uitkomst over de overheidsinkomsten die bin nenkomen door de sector. „Naast de 335 miljoen gulden aan belastingen en premies is de sector ook nog goed voor 234 miljoen gulden aan BTW- inkomsten", aldus voorzitter J. Boelen van de Hiswa. De Hiswa kan deze getallen gebruiken om de overheid te overtuigen dat de pleziervaart al meer dan voldoende bij draagt aan de schatkist. De sec tor ligt namelijk overhoop met de regering over de invoering van vaarbelasting. „Die moet volgens het regeerakkoord 80 miljoen gulden opleveren", zegt Boelen. „Dat geld wordt echter niet besteed aan de ple ziervaart en daarom zijn we> er op tegen. We willen best beta len, maar dan moet het geld in een fonds gestopt worden en moeten we zelf mogen meebe slissen over de bestemming van het geld." heerde anp tiel» In de kersenboomgaard van kwekersechtpaar Gennissen in Tiel moeten de zogenoemde hoogstam kersenbomen wijken voor aarbeienplanten. De in 1943 geplante bomen worden omgezaagd. In de Betuwe zijn nog slechts enkele hoogstam-kersenboomgaarden over. Door de lastige pluk vanaf lange ladders maar ook door de toenemende last van vraatzuchtige spreeuwen, blijkt het niet meer rendabel dit type fruitbomen te handhaven. De laagstam kersenteelt is eenvoudiger te bewerken, omdat je de oogst met netten kunt af schermen en het fruit gemakkelijker te plukken is. Het echtpaar kiest echter voor aardbeien omdat ze van de zomerkoninkjes meer rendement verwachten. foto wfa jan bouwhuis Utrecht kwamen de resten van afgeschoten pij len op toeschouwers terecht. Reil beklaagt zich over de overheid. Volgens haar is er al acht jaar overleg tussen de VEN en de ministeries van verkeer en waterstaat, justitie en volksgezondheid, maar dat overleg heeft nog altijd geen goede regels opgeleverd. De VEN heeft besloten de noodklok te luiden, omdat ze rond de millenniumviering veel vuur werkevenementen verwacht en veel onwetend heid over vuurwerk signaleert. Daarom gaat de VEN alle gemeenten en provincies informeren. Verder gaat de VEN tijdens evenementen steek proefsgewijs controleren of de regels worden na geleefd. Met de veiligheid in de vuurwerkbranche is van alles mis. De overheid doet echter niets om die via voorschriften en controle te verbeteren. Dit stelt de Vereniging Evenementenvuurwerk Ne derland (VEN). De leden van de VEN hebben daarom zelf veiligheidsvoorschriften op papier gezet, die ze vanaf 1 juli strikt willen hanteren. Bij de VEN zijn veertien bedrijven aangesloten. Volgens C. Reil van de VEN gaan er te vaak din gen mis in de vuurwerkbranche. Ze verwijst als voorbeeld naar de vuurwerkshows in Utrecht en Wouw waarbij op Koninginnedag vijf gewonden vielen. In Wouw viel een stellage om en in Het economisch herstel uit zich ook in de groeicijfers. In het eerste kwartaal groeide de Duitse economie met 0,4 pro cent vergeleken met de laatste drie maanden van 1998, toen het bruto binnenlands product (BBP=omzet goederen en dien sten) nog kromp. Volgens Tiet meyer is het belangrijk dat deze dynamiek zich verder ontwik kelt. De opmerkingen van Tiet meyer komen op een moment dat de Duitse regering verwoe de pogingen doet de economie uit het slop te halen. Woensdag werd de begroting voor het ko mende jaar gepresenteerd. Gis teren werd in de Bundestag, de Duitse Tweede Kamer, al hevig gedebatteerd. Sloopregeling EU opnieuw op lange baan geschoven luxemburg «anp De lobby van Volkswagen-top man Piëch tegen een Europese sloopregeling voor auto's is gis teren opnieuw gelukt. De EU- milieuministers stelden een de finitief besluit daarover voor de tweede maal in successie uit. In oktober buigen de ministers zich weer over het voorstel dat ze in december vorig jaar al goedkeurden. De bewindslie den hadden in maart moeten beslissen, maar deden dat on der druk van de Duitse auto-in dustrie nog niet. Vqlgens de regeling wordt vanaf 2005 elk autowrak in een speciaal bedrijf verwerkt. De Duitse auto-industrie klaagt over de hoge kosten omdat de 160 miljoen auto's die nu rond rijden eronder vallen. Die kos ten schatten zij op 15 tot 20 miljard mark. De verkoop zou daarmee in het gedrang komen. Kanselier Schroder sprak zich vervolgens openlijk uit tegen de regeling. Bonden beloven steun aan bange stakende schilders WOERDEN ANP Schilders die door hun bazen geïntimideerd worden om zich niet aan te sluiten bij de lande lijke staking, krijgen extra steun van de bouwbonden van FNV en CNV. Dat heeft het actiecen trum in Woerden gisteren ge zegd. Daar zijn op de eerste sta kingsdag en gisteren opnieuw berichten binnengekomen dat bedrijven proberen schriftelijk of mondeling schilders van sta ken af te houden. Die pogingen lopen uiteen van dreiging met ontslag tot opmerkingen dat het zo'n vaart niet loopt omdat de bonden de CAO toch al bijna rond hebben. Ruim 1800 schilders hebben zich inmiddels aangemeld als staker. Volgens het actiecen trum van de bouwbonden van FNV en CNV zijn er gisteren vijfhonderd bijgekomen bij de ruim 1.300 die op de eerste sta kingsdag de kwast neerlegden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9