Oorlogsdreiging in Kashmir Bouterse wringt zichzelf opnieuw in sleutelrol Buitenland !1 Dankbaar onthaal Vliegveld Pristina vanaf volgende week weer volledig operationeel Oorlog leidt tot enorme milieuschade Joegoslavië VRIJDAG 25 JUNI 1999 Terughalen Coca-Cola: 130 miljoen atlanta Het uit de handel nemen van verdachte frisdranken van Coca-Cola in een reeks Europese landen levert een kosten post op van bijna 130 miljoen gulden. De hoeveelheid drank die daarmee is gemoeid, vertegenwoordigt bijna één procent van de jaaromzet van bottelaar Coca-Cola Enterprises. Aanleiding tot de terugroepacties waren gezondheidsproblemen na het drinken van frisdrank in België. Een deel van de schade-kosten kan de bottelaar verhalen op verzekeraars en derde partijen. Spanning tussen VN en Indonesiërs Plu* De spanning tussen de Indonesische autoriteiten en waar nemers van de Verenigde Naties op Oost-Timor loopt steeds verder op. De speciale VN-gezant Jamsheed Marker is door on bekenden met de dood bedreigd. Marker arriveerde gisteren in Oost-Timor, zeer tegen de zin van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken. Uiteindelijk zullen vierhonderd VN'ers toezien op het correcte verloop van het referendum over de toe komst van de voormalige Portugese kolonie. De VN organiseren een referendum over de status van Oost-Timor, dat in 1975 door Indonesië is geannexeerd. Joegoslavische soldaten doden zichzelf Podgorica Twee militairen van het Joegoslavische leger heb ben zelfmoord gepleegd. De twee soldaten waren net uit Koso vo vertrokken en sloegen in de nacht van dinsdag op woensdag de hand aan zichzelf. Hun lichamen liggen nu in het mortuari um van een kliniek in de hoofdstad van Montenegro, Podgori ca. Een van de soldaten, de Montenegrin Zeljko Stijovic, heeft zijn familie een brief achtergelaten waarin staat dat hij geen ver tegenwoordigers van het Joegoslavisch leger bij zijn begrafenis wil hebben. Vonnis Öcalan komende dinsdag Istanbul De Turkse rechters doen komende dinsdag uitspraak in de zaak tegen de leider van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK), Abdullah öcalan. Het proces is gisteren na de laatste Sleidooien afgerond. De aanklager heeft de doodstraf tegen 'calan geëist wegens hoogverraad en separatisme. In de guer rillaoorlog die de PKK al veertien jaar met het Turkse leger voert zijn ongeveer 30.000 mensen omgekomen. Kyoto-doelstelling bedreigd Luxemburg De doelstelling van de Europese Unie om de uit stoot van koolstofdioxide op termijn te drukken, dreigt in het water te vallen. De energieconsumptie zal in de periode tot 2010 met 15 procent stijgen. Steeds meer huishoudens zorgen voor steeds meer mobiliteit. Het personenverkeer zal met 30 procent groeien, het vrachtverkeer zelfs met 50 procent. Volgens het Eu ropese Milieubureau (EEA) zal deze ontwikkeling de uitstoot van koolstofdioxide stimuleren, terwijl de EU-landen in 1997 in het Japanse Kyoto juist hebben afgesproken om die tussen 1990 en 2008-2012 met 8 procent te verminderen. Kinderen vallen uit springkasteel hasselt Een kinderfeest in het Belgische Hasselt is gisteren in een drama geëindigd. Een kolossaal opblaasbaar springkussen in de vorm van een kasteel kapseisde, nadat een groep van twintig kinderen volgens de organisator bovenin het gevaarte was gaan wiebelen. De kinderen maakten een diepe val, enke len duikelden ongeveer negen meter naar beneden. Drie kinde ren liepen ernstige botbreuken op, vijftien jongeren moesten licht gewond naar ziekenhuizen worden afgevoerd. Volgens ooggetuigen was het springkasteel niet goed vastgesjord. Macedoniërs demonstreren massaal skopje Meer dan 20.000 mensen hebben gisteren in de Mace donische hoofdstad Skopje gedemonstreerd tegen de regering, die ervan werd beschuldigd zich te hebben uitgeleverd aan de NAVO en de nationale belangen te hebben verkwanseld. Oppo sitieleider Branko Crvenkovski, die de demonstranten toesprak, viel de regering aan omdat ze duizenden NAVO-manschappen heeft toegelaten, die vanuit Macedonië naar Kosovo zijn ver trokken waar ze deel uitmaken van KFOR. VS-ambassades in Afrika tijdelijk dicht Washington De Verenigde Staten sluiten voor de komende drie dagen zes van hun ambassades in Afrika. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken maakte bekend dat de verte genwoordigingen in Gambia, Liberia, Togo, Madagascar, Nami bië en Senegal om veiligheidsredenen tijdelijk dichtgaan. Een ambtenaar bij het ministerie zei dat er vermoedens bestaan dat deze ambassades de laatste tijd in de gaten werden gehouden door 'verdachte individuen'. Vorige zomer kwamen er bij aan slagen op Amerikaanse ambassades in Kenya en Tanzania 253 mensen om het leven. 'Gewone man' verdacht van Franse moorden parus cees van zweeden correspondent De vier Nederlanders die in de nacht van 20 mei in het Zuid- Franse Monfort op wrede wijze werden vermoord, zijn waar schijnlijk het slachtoffer gewor den van een klusjesman uit de streek. Rechter-commissaris Guy Etienne heeft de man in staat van beschuldiging gesteld wegens 'moord, daden van wreedheid, afpersing en dief stal'. Behalve de man waren ook zijn vrouw en een niet na der geduide man opgepakt. Beiden werden echter weer vrij gelaten. Na wekenlange speculaties dat het viertal ten prooi was ge vallen aan een Nederlandse huurmoordenaar of een Duitse crimineel, kreeg de geruchtma kende zaak woensdag plotse ling een geheel andere wen ding. De gendarmerie pakte drie mensen uit het nabij Montfort gelegen plaatsje Mau vezin op, onder wie de klusjes man. In de nacht van 20 op 21 mei werd Artie van Hulst (51) in zijn boerderij te Monfort doodge schoten en werden zijn vrouw Marianne (51), haar zus Dora (61) en haar man Johan Nieu- wenhuis (62) gekeeld. De moord schokte een streek die bekend staat om zijn lage mis daadcijfers. Korte tijd lag de verdenking op een Duitse crimineel, nadat enkele politiemannen uit Duits land in Zuid-Frankrijk waren neergestreken. Zij verspreidden een foto van een voortvluchtige landgenoot die van een vier voudige moord in Duitsland werd verdacht en verscheidene mensen verklaarden de Duitser gezien te hebben. De man die gisteravond werd voorgeleid, was gewoon een plaatselijke zwartwerker die het echtpaar Van Hulst hielp bij het opknappen van hun boerderij in Monfort. 'Verkiezingen Kosovo in 2001' den haag wenen De Nederlandse diplomaat Daan Everts hoopt binnen twee jaar verkiezingen te kunnen houden in Kosovo. Everts gaat de missie van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (OVSE) in Koso vo leiden. Die zal vooral aan de wederopbouw van de maat schappij gaan werken. Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag maakte zijn benoeming giste ren bekend. Everts (58) verte genwoordigt sinds december 1997 de OVSE in Albanië, waar hij een vergelijkbare taak heeft. Daarvoor leidde hij de missie van de Europese Unie in voor malig Joegoslavië. Daarvoor be kleedde hij diverse hoge func ties bij de Verenigde Naties. Pakistan vraagt Mubarak te bemiddelen in ruzie met India De strijd tussen het Indiase leger en waarschijnlijk door Pakistan gesteunde opstandelingen in de grensprovincie Kashmir lijkt regelrecht te leiden tot een oorlog tussen de buurlanden. India zet zijn offensief tegen de islamiti sche strijders langs de demarcatielijn in Kashmir onver minderd voort. Pakistan schiet terug. Daarbij werd van morgen in Kargil een Indiase burger gedood. Drie ande ren raakten gewond. kargil-new delhi anp-afp-Rtr dat beide landen 'onherstelbare verliezen' zullen lijden als er Pakistan heeft India ervan be- oorlog zou uitbreken. Hij doel- schuldigd oorlog te zoeken, de mogelijk op het feit dat bei- Premier Nawaz Sharif zei giste- de landen atoomwapens heb- ren bij zijn eerste bezoek aan de ben. troepen iangs de demarcatielijn Islamabad heeft de Egypti sche president Mubarak ver zocht te bemiddelen in het con flict. Hij zou positief hebben ge reageerd. Egypte is zowel met India als Pakistan bevriend. Hoge Amerikaanse officieren zijn intussen naar Pakistan ge vlogen. Naar verluidt dringen ze er daar op aan gewapende infiltranten uit Indiaas Kashmir terug te halen. Pakistan houdt vol dat het alleen morele steun geeft aan Kashmiri's die niet bij India willen horen. India meent echter dat het Pakistaanse huurlingen of mili tairen zijn, die zich als een fun damentalistische militie heb ben uitgedost. De Amerikaanse president Clinton lijkt geloof te hechten aan de Indiase lezing, want hij vroeg vorige week Is lamabad de 'militante islamie ten terug te trekken'. India bestookt de strijders al zes weken met artillerie, heli kopters en gevechtsvliegtuigen, kennelijk zonder veel succes. De strijders zitten nog steeds in het hooggebergte in het noor den van het Indiase deel van Kashmir. De hoogste Indiase militair, generaal Ved Prakash Malik, heeft al gedreigd dat zijn troepen de demarcatielijn zul len overschrijden om de aan voerlijnen van de infiltranten a te snijden. De demarcatielijn wordt doo de partijen Line of Actual Con trol genoemd. Het was de front lijn aan het einde van de eerst' oorlog over Kashmir. Een plaat selijke vorst had Kashmir kor na de onafhankelijkheid vai Brits-Indië in 1947 overgedra gen aan India. Pakistan betwist te de overname, en na gevech ten hield India nog ongevee tweederde van Kashmir ovei Aan het einde van die gevech ten werd in 1949 de frontlijn d grens. Daarlangs is in 1965 no een oorlog uitgevochten. pristina Een bejaarde Albanees kon gisteren zijn tranen niet bedwingen toen Javier Sola- se generaal Michael Jackson, liepen Clark en Solana door het centrum van Pristina. Solan, na, secretaris-generaal van de NAVO, en NAVO-opperbevelhebber Wesley Clark een be- zei 'zeer ontdaan' te zijn door de uitingen van dankbaarheid van de Albanezen, die zoek brachten aan de Kosovaarse hoofdstad Pristina. De twee bezoekers werden door de 'NAVO, NAVO' scandeerden en de leiders wilden aanraken. Later op de dag spraken So- etnische Albanezen als helden ontvangen. Samen met de bevelhebber van KFOR, de Brit- lana en Clark met etnisch-Albanese en Servische delegaties, foto ap david guttenfeldl PRISTINA GPD-AFP-Rtr Het vliegveld van de Kosovaar se hoofdstad Pristina is over an derhalve week volledig opera tioneel. Dit verwacht KFOR- commandant Jackson, die zegt uit te zien naar het moment dat de logistieke operaties van de NAVO ook vanuit de lucht kun nen worden uitgevoerd. Een blokkade door Russische een heden was er de oorzaak van dat niet op Pristina kon worden gevlogen. Jackson zei gisteren deson danks tot dusver tevreden te zijn over de KFOR-operatie. NAVO-opperbevelhebber Clark voegde daar aan toe dat de toe gezegde 55.000 soldaten vol doende zullen zijn om alle ta ken in Kosovo uit te voeren. Wel is een aantal landen bereid gevonden eenheden sneller aan te voeren, omdat er gaten in de 'dekking' zijn ontstaan. Veel kleine dorpen hebben nog geen NAVO-soldaat gezien. De spanning tussen de bevol kingsgroepen blijft intussen hoog. Op de campus van de universiteit van Pristina werden gisteren drie doden gevonden. De mannen, waarschijnlijk Ser vische professoren, waren ge slagen voor zij werden doodge schoten. In het ziekenhuis van Pristina raakten een bewaker en een verpleegster gewond toen een schietpartij tussen Serviërs en Albanezen in het gebouw werd voortgezet. Ook elders in Kosovo komt het tot treffens tussen etnische groepen. Duizenden zigeuners (Roma) ontvluchten hun hui zen uit angst voor wraakacties van Albanezen, die hen be schuldigen van collaboratie met de Serviërs. De Roma wo nen in de hele provincie. Veel van hun huizen zijn al geplun derd en verbrand. Er gaan ver halen over ontvoering, mishan deling en moord. Volgens bron nen binnen de NAVO doen ook leden van het Kosovo Bevrij dingsleger U£K daaraan mee. Een Italiaanse KFOR-militair heeft gisteravond per ongeluk een korporaal uit zijn land doodgeschoten. Het ongeluk deed zich voor bij een wisseling van patrouille. De 21-jarige kor poraal wilde in een pantser voertuig stappen, toen hij werd getroffen door een schot uit een automatisch geweer van een collega. Bij aankomst in het zie kenhuis bleek hij te zijn overle den. Het is de derde KFOR-mi litair die is omgekomen, sinds de eerste soldaten Kosovo bijna twee weken binnentrokken. BELGRADO Rtr-DPA-AFP vervolg van voorpagina Tijdens de parlementszitting waarin de oorlogstoestand werd opgeheven, zei de Joego slavische premier Mohair Bula- tovic dat zijn land 'als morele, politieke en ook militaire over winnaar' uit de oorlog met de NAVO tevoorschijn is gekomen. Maar dan wel een winnaar die met een enorme schade aan zijn milieu zit, zo blijkt uit een uitgelekt VN-rapport over de ecologische schade van de oor- log. In VN-kringen is de vervui ling al omschreven als groter dan die van de kernramp in Tsjernobyl in 1986. Door bom bardementen op krachtcentra les en chemische fabrieken is de bodem zwaar vervuild met pcb's en olie. Ook bestaat er ge vaar voor besmet drinkwate en is de luchtkwaliteit achteru gegaan. Natuurgebieden woi den bedreigd door verstorin van het ecosysteem. De miliei schade bemoeilijkt de terugkei van vluchtelingen. Uit de hele wereld kwame gisteren geschrokken reactie op de conclusies van de VN rapporteurs. Het Wereldn; tuurfonds (WWF) vindt dat d Europese Unie snel in acti moet komen. Het opruime van de vervuiling dient deel u te maken van het herstelprc gramma voor de Balkan, aldu de organisatie. Volgens minister Pronk is e geen reden te vrezen voor ee ramp die 'Tsjemobyl' overtref „Er is geen paniek, maar w< zorg met een hoofdletter", zi hij na een discussie met zij 1 EU - milieucollega's. paramaribo armand snuders correspondent Desi Bouterse doet weer van zich spreken, bijna twin tig jaar nadat hij voor het eerst opdook als leider van een groep officieren die een succesvolle greep naar de macht deed. De Surinaamse ex-dictator heeft sinds dien geregeld voor verrassende wendingen gezorgd. Ook nu lijkt er weer een sleutelrol voor hem te zijn weggelegd in de machtscrisis die het land al weken verlamt. Bouterse zal namelijk pas meewerken aan het op een zijspoor zetten van zijn partijgenoot president Jules Wijdenbosch, als de oppositie op zijn eisen in gaat. Het Gestructureerd Samenwerkingsverband (GS), bestaande uit oppositie, bedrijfsleven en vakbonden, komt er zelf niet meer uit. Na de demonstraties en sta kingsacties van vorige maand, waarbij tienduizenden mensen de straat op gingen om te protesteren tegen het wanbeleid van de regering, is men geen stap verder gekomen. Er werd een motie van wantrouwen tegen Wijden bosch aangenomen, maar de president weigert het veld te ruimen. Overlopers in het parlement hebben er verder voor gezorgd dat er geen meerderheid is voor het kiezen van de beoogde nieuwe president André Telting. Al dagen kissebissen de actievoerders onder ling over wat hen nu te doen staat. Een deel van hen wil opnieuw de straat op, terwijl anderen meer heil zien in de politieke weg. Voor de bevolking is dat een totale deceptie. De Suri- namers dachten vorige maand dat het doel vorige maand was bereikt, en dat met Telting aan het roer kon worden opgestoomd naar betere tijden. De be moeienis van Bouterse is niet echt welkom. Het laatste waar éen groot deel van de Surinamers eigenlijk op zit te wachten, is een nieuw dictaat van de sterke man uit de jaren tachtig. Vast staat dat Bouterse eieren voor zijn geld heeft ge kozen en Wijdenbosch nu openlijk laat vallen. In de wandelgangen valt te beluisteren dat de breuk binnen zijn Nationale Democratische Partij (NDP) definitief is. Eigenlijk blijft de NDP, met Bouterse aan de top, over eind en zal Wijdenbosch zich met een kleine achterban noodgedwongen moeten afscheiden. Hoewel de kritiek op het beleid van de door de NDP gedicteerde regering in de afgelopen jaren grenzeloos groot was, zit de oppositie nu toch rond de tafel met vertegenwoordigers van de gewraakte partij. Het waar om is duidelijk: men heeft Bouterse nodig om Wijden bosch uit te schakelen. Immers, in het parlement is zelfs geen meerderheid te vinden om de procedure op gang te brengen ter verkiezing van een nieuwe presi dent, in de persoon van André Telting. Bouterse wil wel meewerken aan de vervanging van Wijdenbosch, maar heeft andere kandidaten op het oog. Hij wil oud-premier Wim Udenhout het hoogste ambt laten bekleden. Daarnaast zou Bouterse in ruil voor de steun van zijn partij eisen dat hij in Suriname niet vervolgd zal worden wegens zijn - nog niet bewe zen - betrokkenheid bij de cocaïnehandel. De bevolking reageert sceptisch op de gesprekken tus sen de NDP en de oppositie. „Het lijkt wel alsof we nooit van Bouterse worden verlost", zegt ondernemer Richard Hiwat. „Hij is medeverantwoordelijk voor de totstandkoming van de regering-Wijdenbosch, dus te vens verantwoordelijk voor de huidige chaos. Wat moeten dan nu met hem in het machtscentrum?" Oppositieleider Otmar Rodgers, die betrokken is bij de onderhandelingen met de NDP, vindt de angst voor een actieve rol van Bouterse onterecht. „Bouterse is geen tovenaar. Hij is een man die altijd die probeert dingen door te driikken. Hij staat echter niet tegenove robots, maar tegenover ervaren mensen die hem ade quaat partij kunnen bieden. Het is geen zonde dat we praten met Bouterse. Het betekent niet dat we onze principes overboord gooien. Hij is geen boeman en ook geen Sinterklaas." De oppositie is vooralsnog niet van plan de ex-dictatoi zijn zin te geven, maar echt veel vertrouwen in de ver kiezing van Telting bestaat er ook niet meer. Rodgers: „Om het eufemistisch te zeggen, heb ik geen redenen tot groot optimisme. Maar we moeten ons inzetten on een einde maken aan de tirannie van het team-Wijden bosch. Nieuwe straatacties, waarbij sprake zal zijn van verscherping, moeten daarbij niet worden uitgesloten. Ook het terugtrekken van de door ons voorgedragen kandidaten is een optie, maar wat mij betreft komt dat nu nog niet ter sprake." Er is nog een andere mogelijkheid: nieuwe parlements verkiezingen. Wijdenbosch wil die vóór mei van het volgend jaar laten plaatshebben. Dat is voor de opposi tie onacceptabel, omdat het staatshoofd tot die tijd in het zadel wil blijven zitten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7