Gevaarlijke schimmels in graan 'Kwaliteit water zal snel achtemit gaan' m Binnenland Varkens in nood ontfermt zien ook over kippen 'wegmengen' vet Isoleercellen te vies en klein Op de uitkijk voor taxi's Minister Brinkhorst: Extra geld voor biologische boeren Kamer ontevreden over Dierenopvang Schiphol 'Doodsteken fietsenmaker was noodweer' iLLi Oud-minister Ed Nijpels is gisteren benoemd tot Com- ideur in de Orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg deze hoge erscheiding onder meer voor zijn werk voor het Wereld Na- Fonds. Hij heeft na negen jaar voorzitterschap gisteren af- ;id genomen. Tijdens een afscheidsreceptie op landgoed 00 u tbroek in De Bilt kreeg Nijpels de onderscheiding opgespeld r Nationale Ombudsman Oosting, die tevens vice-voorzitter het WNF is. Nijpels neemt afscheid van het WNF omdat hij utair na negen jaar moet aftreden. Zijn opvolger is per 1 juli neens oud-minister Hans Wijers. foto anp koen suyk m iRDAMOngeveer dertig Belgische leerkrachten kunnen ïenkort op Rotterdamse basisscholen aan de slag na een ad- entiecampagne ('Wie durft?') in Belgische kranten. Er rea- iden zo'n honderd onderwijskrachten, een derde van hen W d geschikt bevonden. Rotterdam heeft zich op de Belgische IALIS1 erwijsmarkt begeven vanwege het tekort aan leerkrachten, met name ontstaat door invoering van arbeidsduurverkor- op basisscholen. Om leerkrachten in staat te stellen hun ex- nije tijd (adv) op te nemen, geven steeds meer scholen de leren op vrijdagmiddag vrij, of zelfs een hele dag per twee den ivoners blij in Vinex-huis terdam Terwijl architecten en politici steen en been klagen de saaie huizen op de grote bouwlocaties, zijn de bewo- zelf daar juist erg over te spreken. Zij geven hun woning in ogeheten Vinex-wijken gemiddeld een 8,1 en hun woonom- ng een 7,5. Veel waardering is er vooral voor de gunstige inval in de woningen en de grootte van de woonkamer. De roners klagen wel over een gebrek aan bergingen, en vinden dat zij weinig mogelijkheden hebben om de woning naar n wens in te delen. Wat hun woonomgeving betreft, zijn be iers vooral te spreken over de bereikbaarheid van hun wo- gmet de auto en de omgang met de buren. Klachten zijn er r winkels, parkeren, openbaar vervoer en voorzieningen kinderen. «lÉgen voor de klas ukte door EO, TT en homo's /uk^ Enkele grote evenementen zorgen dit weekeinde voor iodige verkeersdrukte op weg en spoor. Zo is in Amsterdam ©-jongerendag, in Assen de TT, in Arnhem Roze Zaterdag n Den Haag Parkpop. De ANWB verwacht dit weekeinde ex- rerkeer op de A28 richting Assen. In verband met het grote lal evenementen zetten de NS dit weekeinde extra treinen foor bezoekers aan de EO-jongerendag in de Amsterdamse ïA laat de NS op het traject Zwolle-Duivendrecht meer trei- rijden. Naar de stations in Den Haag, waar naar verwach- zo'n 300.000 mensen het Parkpopfestival zullen bezoeken, ben de NS geen extra treinen ingezet, maar wel langere. Ook Ier zaterdagnacht een extra trein tussen Arnhem en Utrecht deelnemers aan de Roze Zaterdag weer naar huis te vervoe- antal aids-doden blijft afnemen «burg Het aantal aids-doden blijft dalen. Vorig jaar overle- in Nederland 131 mensen aan de ziekte tegen 184 een jaar der. De afname past in het beeld van de laatste jaren. In 1994 rieden 444 Nederlanders aan aids, een recordaantal. Twee later waren dat er 327, dankzij de zogeheten combinatie- rapie. Sinds de invoering in juli 1996 is deze therapie zeer ef- ief gebleken. De behandeling leidt tot uitstel van de ziekte llV-geïnfecteerden, maar zorgt niet voor definitieve gene- al rekeningrijden uitgesteld ihaag Het overleg tussen minister Netelenbos van verkeer de stuurgroep Hou de noordelijke Randstad bereikbaar (HN- over rekeningrijden en de aanleg van een tweede Coentun- is opgeschort. Beide partijen vonden de materie te complex binnen enkele uren te behandelen, zodat dat onderwerp de agenda werd geschrapt. Er is nogal wat weerstand tegen ruil binnen de stuurgroep, omdat de minister de tunnel al ja- geleden heeft beloofd. Het is nog onduidelijk of er voor het nerreces nog een bijeenkomst komt. otest tegen moord in Zwijndrecht üdrecht Honderden mensen hebben donderdag in een stil 'test bloemen gelegd in de Merelstraat in Zwijndrecht. Eerder re week werd op deze plek een 29-jarige Turkse vrouw voor ogen van haar kinderen door haar ex-man doodgeschoten, oproep kwam van een groep vriendinnen van het slachtof- Zij wilden de indruk wegnemen dat het incident cultuurbe- ald zou zijn. Volgens hen was dit het zoveelste voorbeeld van loos geweld. Een vertegenwoordiger van de Turkse gemeen- ap verwoordde de gevoelens van onmacht: „De boodschap ide islam is dat als je een mens doodt, je de hele mensheid odt. Wij kunnen nu niets meer doen, behalve bidden." De ruw wordt morgen in haar geboortedorp begraven. mgen verkracht 7-jarig meisje wieer Een 13-jarige jongen uit Boxmeer heeft een meisje izeven jaar uit zijn dorp verkracht. Hij troonde het kind eer deze week mee naar een park en verkrachtte haar. Tijdens i buurtonderzoek zag de politie gisteren een jongen fietsen raan het signalement van de dader voldeed. Eenmaal op het litiebureau volgde al snel een volledige bekentenis. De politie •ft zowel voor het slachtoffer als voor de verdachte hulp gere- d. De jongen is gezien zijn leeftijd thuis in verzekering ge ld. unpakket bij Iraanse ambassade ihaag Bij de Iraanse ambassade is gisteren een bompakket !orgd. Volgens het Explosieven Opruimings Commando IC), dat het pakket onschadelijk maakte, ging het om een ofessionele bom'. Bij het pakket is geen verklaring gevonden. ies water kan vee ziek maken Maar De ziektes bij vee in de kop van Noord-Holland zijn te wijten zijn aan smerig slootwater. Vooral in ondiepe ten is de kwaliteit belabberd, met name door lozingen uit 'en en door de uitspoeling van op het land uitgereden mest. I Hoogheemraadschap wil zo snel mogelijk in samenwerking ft de landbouworganisaties afspraken maken over mest in de <en en moet er extra worden gebaggerd. Aanleiding tot het derzoek naar de slootwaterkwaliteit waren de steeds terugke- 'de klachten van de veebedrijven over de slechte gezondheid ™hun dieren. De boeren wezen als schuldige de vervuiling ti het slootwater aan. ANP Algemeen Nederlands Persbur T7f j i i i Onderzoeknaar den haag gpd In de media verschijnen de eerste beel den uit België van ladingen kippen die besmet zijn met dioxine en als afval worden verwijderd. Bergen van tiendui zenden dode kippen die in grote kuilen worden gestort en met ongebluste kalk worden overgoten. Schokkende beelden die herinneren aan de pestepidemie bij varkens, twee jaar geleden. „Of het nou om kippen, varkens of konijnen gaat, om dioxine of varkenspest, de bio-indu- strie is gewoon mensonterend", zegt schrijver Voskuil. „Het is allemaal even ellendig." Hij begon twee jaar geleden met de actie 'Varkens in Nood' voor een meer diervriendelijke productie. Koos van Zomeren, Youp van 't Hek en vijf kinderboekenschrijvers zijn hem inmiddels gevolgd. „De keuze voor var kens was in die periode een tactische zet om veel mensen te bereiken. Varkens zijn namelijk intelligente en lieve bees ten die op mensen kunnen reageren. Kippen staan wat verder van de mensen af. Maar dat mag geen reden zijn om zich niet ook voor die dieren in te zet ten", zegt Voskuil. Terwijl in Nederlandse kippen geen dioxine is aangetroffen, heeft het dioxi neschandaal wel gevolgen voor de Ne derlandse pluimveehouders. De vraag naar eieren is in Duitsland, waar tachtig procent van onze export naar toe gaat, gehalveerd. De prijs is met eenderde ge daald. „Het is een strop voor de pluim veehouders", zegt Andries May, alge meen secretaris van de Nederlandse Or ganisatie voor Pluimveehouders. De markt was al vóór de dioxinezaak over voerd. En die situatie is nu verergerd. Nederlandse pluimveehouders kun nen hun kippen en eieren niet meer kwijt. Om het overschot weg te werken wilden pluimveehouders ongeveer twee miljoen kippen voortijdig slachten en tot veevoer venverken. Dat plan is nu weer van de baan. De organisatie van pluim veehouders (NOP) is bang dat kwaad willenden ervan profiteren als er een op koopregeling zou komen. De NOP wilde de kippen slachten tot veervoer verwer ken omdat ze als soepkip aan de straat stenen niet kwijt te raken zijn. De 'ruim- kosten', een gulden per kip en dus twee miljoen in totaal, zouden uit een fonds van de pluimveehouders worden be taald. Nu blijven de kippen dus nog even zitten, maar niet voor lang, want er staat een nieuwe generatie leghennen klaar en die moeten de hokken in de leg batterijen gaan bevolken. De kippen boeren draaien nu zelf op voor de kos ten. Overigens is de oorzaak van de 'over bevolking' de sluiting van de Belgische slachterijen. Ruim zestig procent van de Nederlandse hennen wordt bij onze zui derburen geslacht. Door de dioxineaf- fairre moesten de slachterijen dicht en konden de kippen niet tijdig worden af gemaakt. Inspectie Milieuhygiëne onder zoekt welke mogelijkheden Ne derlandse bedrijven hebben om vet te vermengen met gevaarlij ke afvalstoffen. Het gaat om zo'n tachtig bedrijven die vet inzamelen of verwerken. Minis ter Pronk (VROM) wil weten welke risico's er kleven aan de ze praktijk. Het verschijnsel heet wegmengen: gevaarlijke afvalstoffen worden gemengd met dierlijke en plantaardige vetten, die als grondstof wor den gebruikt voor veevoer. Als het goed is worden de gevaarlij ke stoffen net zo lang verdund tot hun concentratie onder de wettelijke norm komt. Nat weer zorgt voor te hoge concentraties Nederland verscherpt de controle op graan. Bij drie monsters zijn onlangs overmatig veel giftige schimmels ontdekt. De schimmel komt van nature in graan voor, maar is door natte weersomstandigheden de laatste tijd toegenomen. Meer Europese landen en vooral de VS kampen met het probleem. den haag anp Een van de drie ontdekte gifge- vallen in Nederland betreft een partij ruw graan die vijf maal de Amerikaanse norm van één milligram per kilo graan over schreed. De andere twee partij en betreffen graanproducten met 1,8 en 1,2 maal deze norm. Na de eerste vondst op 22 april heeft het ministerie van Volks gezondheid de controle ver scherpt. De productie op het bewuste bedrijf werd stilgelegd. Afgelopen maandag hebben de Algemene Inspectiedienst (AID) en de Inspectie Volksge zondheid de bedrijven bezocht waar de hoge schimmelconcen traties zijn gemeten. De bedrij ven hebben restanten van de monsterpartijen vrijwillig ge blokkeerd. Dwang was niet mo gelijk, omdat er geen wettelijke normen bestaan voor de hoe veelheid het gehalte van het zo geheten deoxynivalenol in graan. Minister Borst gaat ver sneld wettelijke normen voor de giftige stof vaststellen, als de Europese Commissie dat zelf niet eerder doet. Woensdag is een Europese werkgroep van deskundigen hiervoor bijeen geweest. Veelal wordt de Amerikaanse norm gehanteerd voor mense lijke consumptie van eendui zendste gram per kilo. Voo veevoer is die vijfmaal zo hoog Het ministerie heeft de graan verwerkers voor levensmidde len inmiddels gevraagd een klaring te ondertekenen dat zij alleen graan leveren met hoog uit één milligram van de stof. De vijf grootste bedrijven, die samen tachtig procent van het graan leveren, hebben dit in middels gedaan. Het weekblad Oogst meldt vandaag dat het Productschap voor Granen, Zaden en Peul vruchten al enkele maanden berichten bereiken over te hoge gehaltes. Het productschap spreekt volgende week met te lers, handel en verwerkers. Het blad laat onderzoeker Waalwijk van het Wageningse planten- ziektekundige instituut 1PO- DLO aan het woord over de op lossing van het probleem. Vol gens hem moeten andere schimmels en specifieke be strijdingsmiddelen de schim mel gaan bestrijden. Tarwe bevat volgens Waal wijk de laatste jaren verontrus tend meer giftige mycotoxines. Mycotoxines worden gevormd door de schimmel fusarium. Deze schimmel is de laatste ja ren erg in opkomst door warme zomers en onvoldoende bewer king van de grond. Bij mensen leidt een overmaat aan mycot oxines tot lusteloosheid, misse lijkheid en keelkanker. Het Ne derlandse graan zit nog onder de kritieke grens, maar in Oost- Europa en Noord-Amerika wordt al tot vijf keer zoveel ge meten. Ook in biologische tar we zijn sterk verhoogde waar den vastgesteld. den haag anp Zeventien instellingen voor ver standelijk gehandicapten mo gen hun isoleercellen niet meer gebruiken omdat die onvol doende geventileerd zijn, niet schoon genoeg of te klien. In zeventien andere instellingen vertonen de ruimtes ook tekort komingen, maar niet zo ernstig dat zij onmiddellijk dicht moe ten, heeft staatssecretaris Vlie gen thart van welzijn gisteren de Kamer gemeld. Verleden jaar werden 8000 verstandelijk gehandicapten af gezonderd of kregen een dwangbehandeling omdat zij zichzelf of anderen dreigden te verwonden. Bijna de helft van de afzonderingsruimtes die daarvoor worden gebruikt, vol deed niet aan de eisen. den haag anp Minister Brinkhorst van land bouw werkt aan een nieuwe, ruime subsidieregeling voor biologische boeren. In septem ber of oktober wil hij met de Tweede Kamer een nieuwe re geling bespreken. „De ontwik keling van biologische land bouw is een van mijn redenen geweest om minister te wor den", zo gaf Brinkhorst gisteren het belang aan dat hij aan de zaak hecht. Nederland heeft nog relatief weinig biologische boeren. De nieuwe minister had bij een be zoek aan varkenshouders ont dekt dat slechts een op de dui zend varkensboeren op biologi sche wijze werkt. „U kunt van mij dus krachtige uitspraken hierover verwachten bij het var kensdebat volgende week." Brinkhorst deelde de kritiek van de Tweede Kamer op de laatste stimuleringsregeling voor biologische boeren. De re geling sloot twee maanden ge leden en bleek in enkele uren tientallen malen overvraagd. Brinkhorst voelt er echter niets voor om zomaar een paar mil joen te geven aan de afgewezen aanvragers. „We willen een eer lijke effectieve regeling. Geen tombola". Dat een voormalige over heidsdienst in Flevoland de helft van de subsidie ontving, stoorde ook Brinkhorst. Temeer omdat een ambtenaar van zijn ministerie in het bestuur van dit bedrijf zit. De minister on derzoekt inmiddels zijn rol in de toewijzing van de subsidie. Hij heeft ook alle bijbanen van zijn ambtenaren opgevraagd. „Voorshands ziet het er goed uit", aldus Brinkhorst. den haag Terwijl de politie buiten de wacht hield, diende in het Haagse Paleis van Justitie een kort geding van de taxichauffeurs tegen de nieuwe taxiwet die beoogt meer concurrentie in de branche te bren gen. De taxichauffeurs eisten dat ze op zijn minst een schadevergoe ding krijgen als ze hun tarieven straks moeten verlagen omdat dan in principe iedereen een taxibedrijffje) kan beginnen. Het bleef echter rus tig bij de rechtbank. Terwijl het geding diende, maakte minister Nete lenbos een paar honderd meter verderop in de Kamer duidelijk dat ze vasthoudt aan de wet. Ze deed daarbij de toezegging om de wet aan te passen als dat na een paar jaar nodig blijkt. De minister wil wel tege moetkomen aan de wens van de Kamer om de Nederlandse mededin gingsautoriteit de positie van taxi's op Schiphol te laten onderzoeken. Taxichauffeurs op de luchthaven houden in het voorstel hun bescherm de status. foto anp marcel antonisse Kritiek op maatregelen staatssecretaris den haag anp Moszkowicz wil fietsensteun en vlaggenstok in rechtszaal amsterdam anp Advocaat Moszkowicz wil dat het gerechts hof in Amsterdam zich buigt over een fiet sensteun en een vlaggenstok. Hij heeft die nodig om aan te tonen dat zijn 24-jarige cliënt uit noodweer handelde toen hij vorig jaar de 26-jarige fietsenmaker Eddy Wind in Amsterdam-Oost doodstak. Vlak daarvoor had hij al de eigenaar van de zaak neergestoken omdat hij aan het eind van de middag geen tijd had om de scooterband van de man te maken. De rechtbank veroordeelde de dader tot tien jaar cel, die in hoger beroep ging omdat hem naar zijn gevoel 'onrecht was aange daan'. Volgens zijn raadsman handelde de man uit noodweer toen hij de fietsenmaker neerstak. De rechtbank accepteerde het be roep op noodweer destijds niet. Tegen vijf uur kwam de 24-jarige man de fietsenwinkel binnen om een band te laten repareren. Toen de eigenaar zei dat hij geen tijd had, ontstak de bromfietser in woede en trok een lang mes dat hij in zijn broeksband droeg. Hij stak het wapen ver volgens tot het heft in de buik van de fiet senmaker. De zwaar gewonde man riep te gen zijn drie medewerkers dat hij was neer gestoken. De medewerkers renden daarop naar buiten. Wind had een metalen fietsensteun in de handen waarmee hij dreigend op de dader af kwam. Een collega had zich gewa pend met een vlaggenstok. Volgens de messentrekker voelde hij zich hierdoor be dreigd, waarop hij toestak. Hij raakte Wind recht in het hart. De eigenaar van de fiet senwinkel, die gisteren voor het hof moest getuigen, zei nog regelmatig nachtmerries te hebben. „Ik heb de angstkreten van Ed dy gehoord en die hoor ik nog steeds". Deskundigen vinden dat de messentrek ker een persoonlijkheidsstoornis heeft en zijn agressie niet goed kan reguleren. Zij achten de kans op herhaling groot en plei ten voor tbs. Tegelijkertijd denken ze dat zo'n behandeling weinig uithaalt, omdat de verdachte niet gemotiveerd is. De recht bank wilde daarom destijds geen tbs opleg gen. Het Openbaar Ministerie riep gisteren opnieuw een psychiater op om zijn rapport toe te lichten. Moszkowicz wil nog een ooggetuige horen die gisteren niet was ver schenen. De zaak wordt 19 juli voortgezet. De opvang van inbeslaggeno- men dieren op Schiphol loopt nog steeds niet goed. Maanden na het verhakselen van vier honderd eekhoorns, is de Tweede Kamer niet tevreden over de maatregelen van staats secretaris Faber van landbouw om een herhaling te voorko men. Volgens de Kamer vormden de eekhoorns slechts het topje van de ijsberg. Zieke of bedreig de dieren of dierproducten worden zelden teruggestuurd naar het land van herkomst. Bijna alle dieren worden ver kocht, gedood of bij dierentui nen ondergebracht. Probleem is dat het overleg over een qua- rantaineopvang nog gaande is. Faber wil de rekening hiervan bij de vervoerders en Schiphol leggen. Volgens haar is hun be reidheid groot, sinds de inci denten wereldwijd voor op schudding zorgden. Groot kritiekpunt is dat inbe- slaggenomen dieren of dieren- producten (zoals opgezette beesten) soms worden verkocht aan particulieren. Op deze ma nier blijven de producten en dieren in de handel. Faber heeft hierover inmiddels advies ge vraagd aan een gespecialiseer de commissie. GroenLinks, D66 en de SP vinden ook dat Faber de con trole beter moet regelen. Op dit moment zijn zowel douane, Koninklijke Marechaussee, de AID en RW actief. De partijen willen duidelijker en strengere opsporing. D66-Kamerlid Au- gusteijn is vooral boos dat de AID extra arbeidsplaatsen heeft gekregen voor opsporing, maar daar niets mee heeft gedaan. Een voorstel van de SP om een dierenbrigade (vergelijkbaar met de anti-drugsteams) op te richten zal door Faber met het ministerie van Justitie worden besproken. Nota Waterhuishouding valt slecht bij Waterpakt groningen «monica wesseling Groene soep op het water, zwemverboden door blauwalgen, dode vissen in het water, uitster vende libellen en waterinsecten met vreemde afwijkingen! Nare beelden die volgens het Wa terpakt (een aantal samenwerkende natuuror ganisaties) binnen korte tijd worden bewaar heid. In de onlangs vastgestelde Vierde Nota Waterhuishouding heeft het rijk namelijk de minimumeisen voor de waterkwaliteit afge zwakt. Maar de verantwoordelijkheid voor het verder schoon maken van het water is bij pro vincies en waterschappen gelegd. Het Water- pakt verwacht daar bijzonder weinig heil van. „De kwaliteit van het water zal achteruit gaan. Zelfs een vooruitstrevende provincie als Noord- Holland en een hoogheemraadschap als Rijnland lukt het niet de waterkwaliteit te verbeteren. Het lukt hun wel voor meststoffen, chloor en zuurstof normen te stellen en die te halen, maar voor alle andere stoffen niet. En dat betekent dus een for se yerslechtering van de kwaliteit", zegt coördi nator Vertegaal van het Waterpakt. In het Water- pakt werken de Stichting Reinwater, de Stichting De Noordzee, de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer en de Waddenvereniging samen. Vertegaal veegt de vloer aan met de nota Water huishouding. De overheid heeft de afgelopen ja ren de eisen waaraan het water moet voldoen tel kens aangescherpt. De nieuwe nota vormt echter een ommekeer in dit voortdurend strenger ge worden beleid. Het vervuilingsgehalte is nu voor ongeveer de helft van de onderscheiden vervui lende stoffen teruggedrongen tot de gestelde maxima. Maar er zitten volgens Vertegaal nog veel te veel bestrijdingsmiddelen, zware metalen, polycylische koolwaterstoffen en meststoffen in het water. „En wat doet het rijk: ze zwakt de nor men af en maakt de provincies en waterschap pen verantwoordelijk voor het halen daarvan." Provincies en waterschappen mogen zelf eisen stellen die strenger zijn dan het rijk voorschrijft. De meeste doen dat niet, maar Noord-Holland en Rijnland zijn volgens Vertegaal voorbeelden van koplopers op dit terrein. „Noord-Holland heeft er bijvoorbeeld op eigen houtje voor ge zorgd dat er niet langer botenverf met koper wordt gebruikt. Maar zelfs voor zo'n koploper is deze taak te groot." Vertegaal legt uit waarom aanscherping van de normen zoveel werk is. „Neem arseen, een stof die ongewenst is omdat arseenverbindingen kan kerverwekkend kunnen zijn. De stof komt van nature in de grond voor en in de ene grondsoort veel meer dan in de ander. Voor elke grondsoort en elke situatie moeten dan dus aparte normen worden gesteld." Al met al maakt Vertegaal zich grote zorgen. Het Waterpakt heeft de Tweede Kamer gevraagd de nota aan te scherpen. „De normen moeten strenger en het rijk moet gewoon weer zelf de verantwoordelijkheid nemen voor het schoon maken van het water. Als dat niet gebeurt raken de sloten weer vol algen, komen zalm en forel nooit terug en zullen sommige eendensoorten beduidend minder vruchtbaar worden. Het wa ter is echt nog steeds heel vies. Iedereen heeft het over de het dioxineschandaal van België, maar het gehalte aan dioxine in paling is al jaren vier keer zo groot als die in kip."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5