Toch verblijfsvergunning voor duizenden asielzoekers Zweeftrein: revolutie in het vervoer Omroepen behouden iun eigen televisienet Hermans wil vernieuwing wetenschappelijk onderzoek Binnenland 'Lek bij politie moet wel worden onderzocht' Jurist met een sociaal gezicht Hoogleraar Roel Fernhout gekozen tot Ombudsman Nieuwe winkel regelt etnische begrafenissen SU DAG 25 JUN11999 Nederland mag boeren compenseren russel Nederland en alle andere Europese lidstaten mogen loeren en voedingsproducenten compenseren voor vlees, eie- en en zuivel die zij als gevolg van het dioxineschandaal niet lebben kunnen verkopen. Dat zou niet in strijd zijn met de EU- egels over concurrentievervalsing. Over compensatie voor ver- jes van marktpositie moet de Europese Commissie nog apart lordelen. Europa zelf betaalt waarschijnlijk niets. Er is volgens en zegsman „nauwelijks nog geld in kas voor dit soort com- iensaties." Wallage klaagt over KNVB iONiNGENBurgemeester Wallage van Groningen heeft zich bij ninister Peper (Binnenlandse Zaken) beklaagd over de KNVB. Vallage vindt dat er met de voetbalbond geen open discussie nogelijk is over het verplaatsen van wedstrijden die ongere geldheden kunnen veroorzaken. Zodra een burgemeester dreigt ;en voetbalwedstrijd uit te stellen, kan de KNVB dreigen de bre wedstrijd dan maar zonder publiek in Zeist te laten spelen. [)oor de burgemeester zo voor het blok te zetten, wordt diens landelingsvrijheid beperkt, meent Wallage. Bij de voetbalrellen 2 SQ [fgelopen zaterdag, na afloop van de wedstrijd FC Groningen - 2laj iparta, werden veertig mensen aangehouden. Elf politiemensen l die taakten gewond. De raadscommissie was lovend over het optre den van de politie tijdens de ongeregeldheden. )ea Inspectie over vierdaagse schoolweek Krtx utrecht Onderwijsland moet goed nagaan wat het doorbreken rlij( ran de vijfdaagse schoolweek kan betekenen voor de prestaties tan schoolkinderen, vindt de onderwijsinspectie. Dat is immers ïog onbekend. De inspectie zegt dit in een reactie op de rechts- :aak die ouders in Diemen hebben aangespannen tegen de ba- naasisschool van hun kind. Die stuurt alle leerlingen eens in de 48: wee weken op vrijdag naar huis, zodat leerkrachten hun adv kunnen opnemen. Ook elders gaan basisscholen over op een vierdaagse werkweek als gevolg van de nieuwe CAO waarin kor- ere werktijden zijn afgesproken. Veel tips over neergeschoten fietser Amsterdam De politie heeft tientallen tips binnen gekregen over de 30-jarige fietser die dinsdagavond in Amsterdam-West werd doodgeschoten. Inmiddels zijn twintig getuigen gehoord, irlai Die sterken het vermoeden dat de aanleiding voor de schietpar tij een verkeersruzie was. Justitie heeft een beloning van 25.000 julden uitgeloofd voor de juiste tip. De politie is op zoek naar wee verdachten van ongeveer 25 jaar oud, die er na de schiet- jartij op een brommer vandoor gingen. Een van hen droeg een ipvallend donker jack voorzien van het opschrift C.I A. Het ilachtoffer, de 30-jarige Mare Breunis, werd op een brug niet ver van zijn huis neergeschoten en overleed op weg naar het ziekenhuis. Het aantal rechercheurs dat naar de verdachten sajai zoekt is inmiddels verhoogd tot twintig. Geen kabelbaan Abnere-Amsterdam s'. Malmere Een kabelbaan tussen Almere en Amsterdam is te lang- ;n ldjzaam, te duur en zou pas in 2008 kunnen worden geopend. >u\wDaardoor is het op dit moment geen serieus middel voor open- vJedJbaar vervoer. Deze conclusie trekken burgemeester en wethou- voe ders van Almere. Twee particuliere initiatiefnemers wierpen het vrei idee voor de kabelbaan medio 1998 in de strijd tegen de dage lijkse files tussen Almere en Amsterdam. Ze deden inspiratie op in Nijmegen, waar vergevorderde plannen "zijn voor een kabel baan over de Waal. Uit onderzoek blijkt nu dat de reis per kabel over het IJmeer drie kwartier duurt, terwijl trein en auto een half nodig hebben. Zoekactie naar man in kanaal kelej utrecht De brandweer in Utrecht heeft gisteravond tevergeefs uiti gezocht in het Amsterdam-Rijnkanaal naar een mogelijk ver dwenen man. Ooggetuigen zagen de man langs het kanaal fiet sen. Even later vonden ze zijn fiets. Van de man was geen spoor meer te bekennen. De passanten vertelden dat aan de politie, die aanleiding zag voor een grote zoekactie. Twee duikteams van de brandweer begonnen rond zeven uur met dreggen. De zoekactie werd omstreeks half tien zonder resultaat gestaakt en zal vooralsnog niet worden voortgezet. 'km Van der Ploeg van de baan er M. en haag gpd Imroepen blijven de komende iren op de meest bekeken uren "Ha ewoon op hun eigen net, het ogenoemde thuisnet. Het plan an staatssecretaris Van der (Media) om iedere om- oep op drie netten te laten uit enden, is daarmee goeddeels ■an de baan. Wel zullen hun programma's wk te zien zijn op andere zen- Iers als die passen binnen de profielen' die voor alle drie de lublieke zenders worden opge teld. Er mag echter met niet meer dan vijftig procent van de programma's worden gescho ren. Dit staat in de gewijzigde toncessiewet van staatssecreta- Van der Ploeg (mediazaken), die waarschijnlijk vandaag wordt besproken in de minis terraad. Tegen eerdere plannen die de aad van Bestuur van de NOS gtt{ had voorgesteld rees bij de om roepen - verenigd in de Raad ran Toezicht - nogal wat verzet. Ze waren bang hun thuiszender en daarmee hun herkenbaar-. te verliezen. De raad van bestuur (de dagelijkse leiding ran de publieke omroep) wilde naar een stelsel van drie 'doel groepenzenders'. Gedacht werd aan een pretnet, een familienet en een serieus net. Al snel kwa men daarvoor de namen Het Net, Ons Net en Mijn Net in omloop. De raad van bestuur houdt vast aan het idee profielen op te stellen voor de drie netten naar analogie van de kranten: één net voor lezers van de Telegraaf en Algemeen Dagblad (met lich te programma's), één voor de traditioneler ingestelde lezers van Trouw en van de regionale kranten (waaronder ook religi euze programma's) en één net voor NRC Handelsblad en Volkskrant-lezers (met serieuze programma's). De program ma's van de omroepen moeten gedeeltelijk versnipperd over de drie zenders uitgezonden wor den. Van der Ploeg laat zich zelf niet uit over de profielen. Dat vindt hij een zaak van de om roepen zelf. Die moeten vóór de consessiewet in werking treedt (op 1 september 2000) een plan voor die netprofilering hebben aangenomen. Elk net krijgt een coördinator die in overleg met de omroepen de netprofilering bewaakt. 5en haag anp Minister Hermans van Onder wijs wil het wetenschappelijk onderzoek in Nederland ver nieuwen. Dat is nodig om de samenleving en economie te blijven voeden met nieuwe in richten. Daartoe investeren de minister, de universiteiten en de onderzoeksorganisatie NWO een bedrag van jaarlijks 75 mil joen gulden. Dat staat in de nota Wie oog- tten wil, moet zaaien, die Her mans gisteren in Den Haag pre senteerde. Universiteiten en NWO moeten ieder 25 miljoen Sulden ophoesten. Dat gaat ten ïoste van het bedrag dat was ANP Algemeen Nederlands Perst GPD Geassocieerde I Coalitie eens over terugkeer uitgeprocedeerde vluchtelingen Enkele duizenden uitgeprocedeerde asielzoekers krijgen alsnog een verblijfsvergunning. Het gaat om mensen die buiten hun schuld niet kunnen terugkeren naar hun land of die al erg lang in de opvang verblijven. Dit zijn de coalitiepartijen PvdA, WD en D66 gisteren met elkaar overeengekomen in een politiek overleg. den haag cees van der laan Na maandenlange meningsver schillen werden de partijen het uiteindelijk eens over het 'te rugkeerbeleid' van staatssecre taris Cohen van Justitie. Zijn notitie over de terugkeer van uitgeprocedeerde asielzoekers vormt het sluitstuk van het nieuwe asielbeleid van dit kabi net. Vandaag hakt het kabinet defintief de knopen door. De partijen zijn het ook eens geworden over het gedeeltelijk loslaten van het zogeheten 'meewerkcriterium'. Dit hield in dat een uitgeprocedeerde asielzoeker opvang geboden kreeg als hij meewerkte aan zijn uitzetting. In de toekomst krij gen uitgeprocedeerde asielzoe kers vier weken de tijd om vrij willig terug te keren naar hun eigen land. Na die periode krij gen zij geen opvang meer. Dit was een belangrijke eis van de WD. Duiken ze de illegaliteit in en lopen ze dan tegen de lamp, dan worden ze tot 'ongewenst persoon' verklaard. Dat bete kent in beginsel dat zij kunnen worden vastgezet. PvdA en D66 zijn tevreden dat er toch een vorm van 'gene raal pardon' komt voor Iraniërs, een beperkte groep Somaliërs, Chinezen en statenloze Palestij- nen. Zij kunnen niet terug naar hun land van herkomst. Een al geheel generaal pardon, waar de PvdA op aan had gedrongen, bleek politiek niet haalbaar. De WD bleef zich daar fel tegen verzetten. Cohens stelt verder de op richting van speciale 'terug- keerteams' voor. Die moeten ervoor zorgen dat afgewezen asielzoekers Nederland oook echt verlaten. In de asielcentra komen aparte 'vertrekafdelin gen', waar uitgeprocedeerden worden voorbereid op hun te rugkeer. Het vertrekcentrum Ter Apel blijft voorlopig in zijn huidige opzet bestaan. Gedwongen uitzetting van uitgeprocedeerden die echt het land moeten verlaten zal onder meer plaatsvinden in samen werking met België door geza menlijk chartervliegtuigen in te zetten indien dit nodig is. Uit gewezen asielzoekers die vrij willig terugkeren kunnen echter reken op steun. Cohens notitie bevat ook een aantal voorstel len om een Europees terugkeer beleid van de grond te krijgen. Die brengt Nederland in tijdens de Europese top in het Finse Tampere komend najaar. Kritiek op besluit Haarlemse justitie de hoogleraar. „Als je dat doet raak je de greep op politiemen sen kwijt. Die kunnen dan via de media hun superieuren on der druk zetten om een beslis sing waar ze het niet mee eens zijn, te veranderen. Zeker als duidelijk wordt, dat ze er mee weg kunnen komen. Zelfs als je niet helemaal zeker bent of er gelekt is, moet je serieus onder zoek naar naar dit soort signa len doen." De persofficier benadrukt dat het een uiterst kwalijke zaak is. „Maar er zijn niet alleen politie mensen die toegang tot het dossier hebben. Daarom ver wachten we niets van een on derzoek." Professor Buruma weerlegt dat laatste. „Zo moei lijk is zo'n onderzoek helemaal niet. Dat is echt onzin." Justitie in Haarlem geeft een verkeerd signaal met het besluit geen onderzoek in te stellen naar mogelijke lekken binnen het politiekorps. Dat stelt pro fessor Y. Buruma, strafrecht deskundige aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Hij reageert hiermee op het feit dat de Belgische werkgroep Morkhoven beschikt over ver trouwelijke dossiers over de Zandvoortse kinderporno-affai re. Woordvoerder M. Vervloe- sem van de werkgroep zegt dat het materiaal afkomstig is van een ontevreden politieman. De Haarlemse persofficier Th. Bot gaat ervan uit dat inderdaad vertrouwelijke stukken naar buiten zijn gekomen. „Het lekken van dit soort in formatie kun je niet zomaar over je heen laten gaan", aldus Transrapid kan geduchte concurrent worden voor NS De magneetzweeftrein Transrapid den haag rien polderman In vijftig minuten de Randstad rond. Nederland staat aan de vooravond van een omwenteling op het gebied van het vervoer, als de overheid in gaat op het aanbod van het elektroni caconcern Siemens om een ringlijn te bouwen voor zijn supersnelle mag neetzweeftrein Transrapid. Samen met ABN AMR O en de bouwonderne mingen Ballast Nedam en HBG maakte Siemens een plan dat de be lastingbetaler in principe niets hoeft te kosten. Het werd gisteren aanbe- boden aan de directeur-generaal van verkeer en waterstaat. Het 'Rondje Randstad' van Siemens is een ringvormige metrolijn met tien tot twaalf stations. Ook Leiden zou een aansluiting kunnen krijgen. Haarlem niet. Dat is door de groei van Schiphol en na de aanleg van de Schiphollijn in een ietwat verloren hoekje van de Randstad komen te liggen. De Trans- rapids, die zonder wielen vrijwel ge ruisloos met 250 tot 500 kilometer per uur over een hoge baan van geschakel de magneten suizen, moeten vooral de automobilist verlokken de wagen al leen nog voor de rit naar het station te gebruiken. Die stations liggen dus pal naast of boven de autosnelweg. Iedere zes minuten kun je er een Transrapid pakken. De zweeftrein doet ook enkele NS-sta- tions aan, maar alleen als die tevens aan de snelweg liggen. Amsterdam CS ligt dus vooralsnog niet op de route; Amsterdam Zuid WTC wel. Leiden Centraal blijft het domein van de NS, maar aan de oostkant van de stad, waar de vernieuwde Rijn-Gouwelijn de autosnelweg A4 kruist, zou bijvoor beeld wel een Transrapid-halte kun nen komen. De supersnelle magneetringbaan kan over een jaar of tien in gebruik zijn. Het consortium van de vier onderne mingen kan zijn 'Rondje Randstad' ge heel zelf betalen, bouwen en exploite ren. De overheden hoeven alleen de nodige vergunningen en concessies te verlenen. Doen ze dat, dan heeft dat ingrijpende gevolgen voor het be staande spoorwegbedrijf. Te verwach ten is, dat op sommige verbindingen de Transrapid de klassieke NS-trein op wielen domweg gaat verdringen, zoals de stoomtrein na 1839 de trekschuit verdrong op het traject Haarlem-Am sterdam. Zo ziet het er somber uit voor de rechtstreekse NS-intercity van Haar lem naar Utrecht en verder. Deze al leszins snelle en comfortabele trein rijdt de afstand Haarlem-Utrecht nu in 50 minuten, waarvan het traject Am sterdam Amstel - Utrecht er 25 vergt. De Transrapid echter doet straks slechts twaalf minuten over de rit van Amsterdam Zuid WTC naar Utrecht, en gaat bovendien om de zes minuten. Dat gaat de NS vast en zeker veel klan ten kosten op de verbinding Amster dam- Utrecht en het is dan de vraag of het aantal Haarlemse reizigers het voortbestaan van de intercity blijft rechtvaardigen. Overigens zien de plannenmakers van het 'Rondje Randstad' hun zweeftrein als 'aanvulling' op de hogesnelheids treinen, waarvoor het noodzakelijke PUBLICITEITSFOTO SIEMENS hogesnelheidsspoor volgens de plan ning eerder klaar is. De hogesnelheids trein rijdt de afstand Schiphol-Amster- dam in een kwartiertje, de Transrapid is ongeveer even snel, maar doet bo vendien onderweg Leiden en Den Haag nog aan, zij het aan de buiten kant. De aanleg van het hogesnelheidsspoor naar het oosten (via Arnhem) kan wel licht toch nog de 'redding' zijn van de directe intercity's Haarlem - Amster dam - Utrecht wanneer ook deze bin nenlandse treinen daarover zouden mogen rijden. De reiziger kan dan gaan afwegen: Neem ik de auto en een stukje file en daarna de bliksemsnelle Transrapid, ga ik met stoptrein en me tro naar het zweeftreinstation, of kies ik zonder overstappen toch maar de 'langzame' vertrouwde intercity. PORTRET ROEL FERNHOUT den haag «gpd bestemd voor de toponder zoekscholen. Hermans vindt dat er meer behoefte is aan vernieuwing dan aan verhoging van de kwa liteit via de topscholen. In de vier jaar lopende onderzoeks programma's die NWO van het geld opstelt, krijgen de alfa- en gammawetenschappen een ex tra accent. Op termijn wil Hermans het bedrag verdubbelen. „We stre ven naar 100 a 150 miljoen", zei hij. Dat zou overeenkomen met de wensen van de NWO en de vereniging van universiteiten VSNU, die de koersverlegging van de minister steunen maar het huidige budget krap vinden. Prof. mr. Roel Fernhout (51) is een vooraanstaand jurist op het terrein van het bestuursrecht. De Nijmeegse hoogleraar in het Europees migratierecht is ech ter vooral opgevallen door zijn kritische uitlatingen over het asielbeleid. Asielzoekers wor den volgens hem te makkelijk aangeduid als economisch vluchteling. „Met die term hiel den we in de jaren dertig de joodse vluchtelingen uit Duits land buiten de deur", is een van zijn uitspraken. Volgens collega's aan de Katho lieke Universiteit Nijmegen kan door zijn kritiek het beeld zijn ontstaan van een man met ra dicale standpunten. Dat is on juist. Fernhout is geen man van de barricaden en de controver ses, zeggen zij. Gedegen en so ciaal is een juiste typering. Hij kan beminnelijk maar hardnek kig onderhandelen. En hij heeft oog voor de mens achter de re- gels. Fernhout (51) was van 1988 tot 1992 voorzitter van de Neder landse afdeling van Amnesty International. In 1990 promo veerde hij tot hoogleraar Euro pees migratierecht. In zijn proefschrift beschuldigde hij de Nederlandse overheid zich in het vraagstuk rond de asielzoe kers te veel te laten leiden door 'de angst voor het getal'. „De spreekwoordelijke gastvrijheid waar Nederland zich immer op beroept staat haaks op het asielbeleid dat is doortrokken van hypocrisie en haaks staat op de internationale normen", stelde hij. Zijn stellingname over de rech ten van vluchtelingen betekent niet dat Fernhout vindt dat ie dere asielzoeker in ons land moet worden toegelaten. Wel pleit hij ervoor dat asielzoekers die in Nederland terecht ko men, direct moeten horen of ze een kans van slagen hebben. Nutteloze procedures moeten worden voorkomen, bepleitte hij eind vorig jaar nog. Als Ombudsman moet Fern hout de klachten behandelen van burgers die in aanvaring zijn gekomen met de overheid. De Nationale Ombudsman heeft ook de bevoegdheid uit eigen beweging een onderzoek in te stellen naar de wijze waar op een overheidsorgaan zich in een bepaalde aangelegenheid heeft gedragen. De grote kennis van het bestuurs- en het vreem delingenrecht maakt Fernhout volgens kenners bij uitstek ge schikt voor deze functie. Van de achtduizend klachten die de ombudsman vorig jaar bereik ten, gingen er immers tweedui zend over het asielbeleid. Fernhout is behalve hoogleraar onder andere lid van de com missie Mensenrechten van de Adviesraad Internationale Vraagstukken, voorzitter van de Stichting Rechtsbijstand Asiel Noord Oost Nederland. Hij heeft een grote lijst van weten schappelijke publicaties op zijn naam staan. Zodra hij als Om budsman aantreedt, zal hij zijn werkzaamheden aan de Katho lieke Universiteit Nijmegen be ëindigen. Professor Fernhout, de nieuwe Nationale Ombudsman. FOTO ANP BERTBEELEN den haag gpd De Nijmeegse hoogleraar migratierecht Roelof Fernhout is gis teren door de Tweede Kamer gekozen tot Nationale Ombuds man. Hij kreeg 97 van de 131 uitgebrachte stemmen. De WD- fractie stemde als één man voor de andere kandidaat, de Rotter damse gemeentelijke ombudsman Van Kinderen. WD-fractieleider Dijkstal wilde geen toelichting geven op het stemgedrag van zijn fractie. „De stemming was geheim", zo hield hij vol. Bekend is evenwel dat de liberalen vrezen dat Fernhout met name in asielkwesties te mild zou zijn. Ongeveer 25 procent van de klachten die de Nationale Ombudsman be handelt, houdt verband met asielverzoeken. Over de benoeming van de Nationale Ombudsman ontstond vorige week nogal wat rumoer. Oud-minister van justitie Sorg- drager stond als eerste op de voordrachtslijst die een comité van aanbeveling en een Kamercommissie hadden opgesteld. De oppositiepartijen maakten bezwaar tegen Sorgdrager omdat zij als Ombudsman te vaak geconfronteerd zou worden met klach ten over beleid dat ze zelf als minister had gevoerd. De oud-mi nister besloot zich daarop terug te trekken. Mogelijk crematies in open lucht den haag gpd Eind juni gaat in Den Haag de eerste winkel open die 'etni sche' begrafenissen regelt. De organisatie Nederlandse Cultu rele Uitvaartverzorgers staat onder leiding van de Surinamer Davoed Poese. Hij krijgt ver sterking van een Turkse en Ma rokkaanse medewerker. Uit- vaartverzekeraar Monuta is deels de eigenaar van het bu reau dat in de komende jaren ook winkels vestigt in Rotter dam, Utrecht en Amsterdam. Uitvaart-rituelen van de etni sche groepen kunnen zeer ver uiteenlopen. Hindoestanen cre meren hun doden maar willen voor de plechtigheid meer tijd dan het half uur dat normaal is in Nederland. De Hindoestaan- se voorganger, dé Pandit, be paalt met zijn religieus gevoel wanneer de daadwerkelijke cre matie plaats vindt. Daardoor duurt de plechtigheid de ene keer een half uur, de andere keer twee uur. Daarbij is het in de Hindoe- staanse traditie normaal om de dode in de buitenlucht te cre meren, aan het strand of op een open veld. Dit is in Nederland niet mogelijk al wil de Hindoe- staanse gemeenschap het wel. „Ik denk dat de overheid haar onderdanen niet in hun tradi ties moet beperken", zegt Bob van Laatum, product manager bij Monuta. „Ik sluit niet uit dat de crematie in de open lucht straks mogelijk wordt." Islamieten hebben weer an dere gewoontes. Zij willen de doden begraven op geweide grond. De stoffelijke resten gaan daarbij niet in een kist maar in een lijkwade. De Ne derlandse overheid staat dit een sinds paar jaar toe. Ook is het mogelijk geworden om de do den binnen 24 uur na het ster ven ter aarde te bestellen, wat volgens de islam ook moet. Voor de islamieten die in Ne derland worden begraven zijn bij een aantal begraafplaatsen speciale hoekjes ingericht. Een eigen begraafplaats bestaat nog niet. Het meeste geregel hebben de uitvaart-ondememers aan mensen die een begrafenis wil len in hun geboorteland. Dat heeft de voorkeur van vrijwel alle oudere islamieten, de eer ste generatie die naar Neder land kwam. Met name de 24- uurs eis vereist bij een begrafe nis in het land van herkomst enige inspanning op admini stratief gebied. Monuta heeft voor dit geregel mensen in dienst uit de betreffende lan den. Deze contactpersoon moet de bureaucratische ge woontes van de lokale autori teiten omzeilen. Monuta zelf zorgt voor het technische gedeelte van het vervoer. Het lijk moet in korte tijd in Nederland gebalsemd worden en er moet een vlieg tuig beschikbaar zijn. Belangrijk is ook de kennis van het wegen net in de landen. Veel allochto nen komen van het platteland en uit bergachtige gebieden in Turkije en Marokko. Vervoer naar deze gebieden kost tijd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3