ICIfHON Eerste opfrisser voor Daewoo Nubira AUTO COLPA liegveld vol VW Golf GTi's lurofestival voor BMW-rijders 'EUÏH'I C<<zn& Ford test brandstofcellen Rover nog meer 'British' IUISMAN Nieuwe olie van Valvoline DAEWOO g Weg en wiel Sportieve A-klasse geen GTi Opel laat Coupé in Italië bouwen Ford 75 jaar in Nederland Bermuda met zeemleren kruis JDAG 25 JUNI 1999 'eld Drachten biedt vol- id weekeinde onderdak aan eerste echte 'hot hatchback' de autogeschiedenis: de Golf waarvan er in een kwart W rond 1,5 miljoen zijn ge- ivvd. De achtste aflevering ide internationale Golf GTi- eting begint vrijdag 2 juli en irt tot en met zondag 4 juli. lens dit evenement worden rlei activiteiten georgani- seerd, waarvan de meeste uiter aard draaien om de populaire Grand Tourisme Injection van Volkswagen. Volwassenen beta len 15 gulden per dag, kinderen tot 12 jaar hebben gratis toe gang. Het hele weekeinde, in clusief gebruik circuitcamping, kost 50 gulden per persoon. Meer informatie: tel. 031 4345 994 of 031 7350 970. mende zondag kan er een jewoon hoog BMW-gehalte rden gemeten rond Lelystad, het plaatselijke circuit al- ir vindt namelijk het vierde [ofestival voor BMW-rijders ats. Werden de vorige drie veringen op het circuit van irlo (Limburg) gehouden, dit ris de organisatie uitgewe- naar de Flevopolder. hele dag worden er sportie- programmaonderdelen afge- rkt, zoals sprint- en slalom- dstrijden en diverse race- impetities. Aan bepaalde ac- leiten kunnen ook bezoekers edoen. BMW-merkenclubs tonen de allernieuwste en diverse exclu sieve modellen, maar ook zijn er een heleboel klassiekers aan wezig. Een bedrijvenshow laat de nieuwste ontwikkelingen zien op het gebied van tuning, styling en audio. En natuurlijk is er een groot aanbod van BM- W-onderdelen en -accessoires. Het circuit Lelystad is geopend van 11 tot 17 uur. Toegang kost 15 gulden, parkeren is gratis. Kinderen tot en met 12 jaar hoeven niets te betalen. Voor meer informatie: VDB Promotions, tel. 016 5503 554. Autobedrijf De Smit De meest unieke dienstverlener van de Duin- en Bollenstreek. Daewoo Matiz vanaf 16.995,- OFFICIAL DAEWOO DEALER MREDIJK 175 LEIDEN 071-5212911 ■KRUISING SCHIPHOLWEG - OEGSTGEESTERWEG - W. DE ZWIJGERLAAN itish', een nieuw tijdschrift uitgever Readershouse is ids kort in Nederland te op. Zoals de titel al sugge st, bestaat de inhoud van het id voornamelijk uit toeristi- ïe informatie en wetenswaar- jheden over Engeland, Ier- ïd, Schotland en Wales, ht een blad voor Groot-Brit - inië-gangers dus. Maar een ntal liefhebbers hoeft geen onnement te nemen, want zij ijgen het blad gratis in de bus. gaat een uitgebreid test- amma opstarten om idstofcellen in de dagelijkse ijk te testen. Tussen 2000 :003 zullen in Californië cir- 45 auto's en bussen met indstofcellen gaan rijden om aringen te verzamelen. Het it voornamelijk om het tes- van de acceptatie van de indstofcel en onderzoek naar passende infrastructuur or de brandstofvoorziening, personenauto's die aan het iject gaan deelnemen zijn het type Ford P 2000, een Dtotype dat in januari van dit debuteerde op de Auto- ow in Detroit. Deze auto wordt direct gevoed met water stof voor de brandstofcel en le vert dus in het geheel geen schadelijke stoffen meer op. De P 2000 is groter dan de huidige Ford Mondeo en weegt 1.450 kilo. Het brandstofcelsysteem levert in de P 2000 aan vermo gen, 100 pk en geeft de auto een acceleratie van 0 tot 100 in 12 seconden. Overigens wordt niet verwacht dat productieauto's straks met waterstof gaan rondrijden. De auto's zullen waarschijnlijk een omvormer aan boord hebben, die methanol of benzine omzet in waterstof. Gazelle Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers veewielers b.v. Dat komt omdat de Rover Group Nederland 65.000 abon nementen (van de 80.000) zal afnemen voor een periode van minimaal drie jaar. De impor teur van de merken Rover, Land Rover, Mini en MG wil 'British' cadeau doen aan zowel de bestaande als toekomstige klanten: 'Dit magazine geeft precies het gevoel weer van 'het nieuwe Rover'. Door middel van een abonnement willen we onze rijders een plezier doen'. Valvoline heeft drie nieuwe mo toroliën op de markt gebracht. De producten heten Turbo V, Durablend en SynPower. Turbo V is gebaseerd op minerale olie en wordt geleverd in verschil lende dikten. De olie is vooral geschikt voor auto's met benzinemotoren tot 1985 en dieselmotoren voor 1995. Durablend is een halfsyntheti sche olie voor auto's die na 1990 zijn gebouwd. De olie is ook geschikt voor die selmotoren met directe inspui ting. Het topproduct van Val voline is SynPower, een volledig synthetische olie, die geschikt is voor de meest veeleisende ben zine- en dieselmotoren met meerkleppen-techniek en di recte inspuiting. de vriendelijkste Daewoo-dealer U BENT TOE AAN 'N Hoorn 65, Alphen a/d Rijn. Tel. 0172-44.53.03 Na afloop van de Tweede Wereldoorlog duurde het tot 1951 voor de Bayerische Motoren Werke (BMW) weer in staat was de autoproductie op te pakken. Maar de fabrikant uit Beieren kwam wel gelijk met iets moois: de 501. Deze luxe limousine met 6-cilinder motor kreeg, vanwege haar volle rondingen, al gauw de bijnaam 'barok-engel'. De 501 en alle opvolgende modellen in deze reeks hadden, afgezien van de bijzondere carrosserie, twee opvallende kenmerken. Ten eerste gingen de portieren alle vier dicht aan de B-stijlzijde en daar bij was de rijdende 501 in het donker te herkennen aan een markante fluittoon. BMW stopte veel geld in de productie van deze wagen, maar haalde dat er niet meer uit. De 501 en later ook de opvolger 502 (met R-cilinder motor) verkocht mondjesmaat en het avontuur betekende zelfs bijna het einde voor de fabrikant. foto bmw SLIEDRECHT Met de nieuwste Astra, die een jaar geleden op de markt kwam, heeft Opel een enorme klapper in huis. De vier lever bare carrosserie versies, 3- en 5-deurs hatchback, 4-deurs se dan en stationwagon, verko pen als warme broodjes en het zal voor Opel dan ook geen en kel probleem zijn de nummer 1-positie in Nederland dit jaar te behouden. Vooral als we bedenken dat de koek nog lang niet op is wat de Astra betreft. De nieuwste ver sie, de midi-ruimtewagen Zafi- ra, is inmiddels gearriveerd en lijkt het nieuwste succesnum mer te worden. En om de As- tra-familie nog aantrekkelijker te maken kondigt Opel nu de komst aan van een nieuwe coupé. Deze aansprekende Automerk Ford is driekwart eeuw actief in Nederland en dat wordt gevierd met een grote expositie in het gloednieuwe AutoDome van Autotron Rosmalen. Rond veertig aansprekende modellen leiden de bezoeker door de roerige Ford-geschiedenis. De Ford-show start zaterdag 3 juli en duurt tot en met zondag 15 augustus. BUK IN HET VERLEDEN De Mercedes-Benz A-klasse is niet direct een model dat je as socieert met sportief autorij den. Toch heeft de Duitse fabri kant gemeend een sterk topmo del te moeten uitbrengen. De auto heet Al90 en levert prima prestaties, maar het echte 'GTi- gevoel' wil toch niet opkomen. Na de door Scandinavische viervoeters veroorzaakte valse start (bij het uitwijken voor de ze dieren bleek de auto niet over voldoende stabiliteit te be schikken), heeft de A-klasse van Mercedes-Benz veel verloren terrein goedgemaakt. In het jaar dat de baby-Benz nu op de markt is, zijn er in de wereld 192.000 stuks van verkocht. Vooral in Japan en in Italië valt een opmerkelijke populariteit te constateren voor het ongewoon gelijnde autootje. De A-klasse laat een wat ander kopersprofiel zien dan van de gemiddelde Mercedes-Benz. In Duitsland is bijvoorbeeld een derde van de verkochte 'A'-tjes voor een vrouwelijke klant. En de gemiddelde leeftijd van de A-koper ligt er op 47 jaar en dat is duidelijk onder het Merce- des-gemiddelde. Toch zou men graag nog een iets jeugdiger imago voor de A-klasse zien en daar zou de nieuwe A190 iets aan kunnen doen. Dit type is voorzien van een nieuwe 1.9 li ter motor, die is ontwikkeld uit de machine van de A160. Door de vergrote cilinderinhoud le vert de motor 125 pk en ook de trekkracht valt hoger uit. De 4- cilinder motor heeft met dit vermogen geen moeilijke taak in de nog geen 1.100 kilo we gende A-klasse. De acceleratie van 0 naar 100 kilometer per uur kost slechts 8.8 seconden en de topsnelheid bedraagt 198 km/uur. Dat zijn zo ongeveer prestaties op het niveau van sportieve middenklasse auto's, GTi's zo u wilt. Toch blijft het GTI-gevoel al rij dend in de A190 uit. Daarvoor mist de auto te veel ingrediën ten van een sportieve midden klasser. Zo is de zitpositie te hoog om goed te voelen wat het onderstel onder je doet. En de bewegingen van de carrosserie komen met een hogere zitposi tie een stuk heftiger door. Een sportieve rijstijl wordt ove rigens in de kiem gesmoord door het Elektronisch Stabili- teits Programma (ESP), dat on middellijk reageert als de gren zen van de grip naderen. Doel gericht en heel effectief remt het systeem één of meer wielen af om de auto op zijn koers te houden. Het werkt perfect, maar het maskeert natuurlijk het oorspronkelijke weggedrag van de A-klasse, dat overigens niet sportief bedoeld is. Het onderstel van de A190 heeft inmiddels wel een hoge graad van perfectie bereikt op het ge bied van comfort. Zeker voor een auto met zo'n korte wielba sis gaat de A-klasse prima over kleine en grotere hobbels. Het interieur van de A-klasse is tegelijk met de introductie van de A190 wat opgewaardeerd en Mercedes heeft ook meer ex tra's in de aanbieding. De spor tief afgestemde 5-versnellings- bak die standaard is op de A190, is ook leverbaar voor de A140 en A160. De bak is trou wens ook leverbaar met een au tomatische koppeling. Verder is er een snelheidsregelaar be schikbaar en vanaf september kunnen achterin separate stoe len worden besteld in plaats van de achterbank. September is ook de maand dat de levering van de A190 in ons land van start gaat. Aan de auto zal dan een prijskaartje van ongeveer 52.500 gulden hangen. wagen debuteert in september tijdens de autotentoonstelling IAA te Frankfurt. De verkoop moet in het voorjaar van 2000 starten. De succesvolle Astra-familie gaat steeds sterker zijn stempel op de Opel-productie drukken. De grote ruimtewagen Sintra, die eigenlijk net op de markt was, verdwijnt ten gunste van de Zafira. Eerder al verdween de fraaie sportcoupé Calibra en daarvoor komt nu ook een Astra-telg in de plaats: de Astra Coupé. De Coupé is een nieu we evolutie van de Astra-vorm maar vertoont ook duidelijke Calibra-invloeden. Hij ziet er strak uit, dat komt vooral door de schuin afgesneden achter kant (coupé) en de schuiner geplaatste voorruit. De aërody namische vorm wordt bena drukt door de zwarte B-stijlen en het ontbreken van de raam- omlijsting op de deuren. Ook is het chassis met twee centi meter verlaagd. Opel heeft voor de nieuwe telg drie Ecotec-motoren gepland: de uit de Astra bekende 1.8 li ter 16-klepper van 115 pk en een volledig nieuwe alumini um 2.2 liter krachtbron van 147 pk. Het meest indrukwek kend is echter een 2.0 liter 16- kleppen turbomotor van 190 pk. Deze geeft de Coupé echte sportwagen-aspiraties. De Astra Coupé zal worden ge bouwd bij de bekende Itali aanse carrosseriebouwer en ontwerper Bertone in een nieuwe fabriek in de buurt van Turijn. Opel voorziet een pro ductie van 30.000 exemplaren per jaar. Prijzen zijn nog niet bekend. Overigens gaat Berto ne ook de Astra Cabriolet bou wen, die na de Coupé op het toneel zal verschijnen. Pas vier jaar is Daewoo in ons land op de markt, maar in die periode heeft het Koreaanse merk al ste vig wortel geschoten. Vorig jaar ging men in de rang lijst landgenoot Hyundai voorbij en mocht men zich het best verkochte Kore aanse automerk noemen. Ook in 1999 wil Daewoo de stijgende lijn vasthouden. Modellen die wat minder goed vallen bij het publiek krijgen direct een opfris ser. Zoals de middenklas ser Nubira. UTRECHT GPD De huidige Daewoo's zijn niet meer gebaseerd op overjarige Opel-modellen en laten qua de sign ook een meer eigen identi teit zien. Dat wil niet zeggen dat alle nieuwe modellen die men de afgelopen twee jaar heeft ge presenteerd, even warm wor den onthaald door het Neder landse publiek. De Matiz en de Lanos zijn behoorlijk populair, maar voor de Nubira is minder interesse. Vandaar deze snelle facelift. De vernieuwde Nubira heeft volgens de Nederlandse impor teur zo'n honderd verbeterin gen ondergaan, waaronder eni ge uiterlijke veranderingen. Daarbij is scherp gekeken naar de grotere broer Leganza, hoe wel dat model ook niet zo suc cesvol is. De Nubira heeft nu een soortgelijk front met dezelf de grille en dubbele ronde kop lampen in units die een beetje zijn doorgetrokken in de mo torkap en het spatbord. De achterkant is vooral bij de sedanversie stevig onder han den genomen met een wat meer zakelijke en robuuste uit straling als gevolg. De sedan heeft namelijk nieuwe achter lichtunits en een kofferdeksel met een scherpe spoilerrand. Minder spectaculair vallen de veranderingen uit bij de achter kant van de 5-deurs hatchback en de stationwagon. De hatch back heeft nog altijd die iets te kort uitgevallen achterkant met ietwat merkwaardig ogende witte glazen in de achterlichtu nits. De stationwagon is beter van proporties, maar heeft ook niet zo'n herkenbare kont. Tot de belangrijke verbeterin gen die Daewoo aan de Nubira doorvoerde behoort ook de ver nieuwing van het interieur. De vorm van het dashboard is iets gewijzigd en er wordt een bete re kwaliteit kunststof toegepast. Daarnaast is de afwerking ook wat verzorgder en fraaier ge worden met hier en daar wat chroom en hout. De Nubira is ook wat luxueuzer geworden. Standaard hebben alle modellen voortaan aircon ditioning en een opklapbare ar-msteun achterin. Vanaf de Nubira SX behoort ABS tot de standaarduitrusting. Daewoo claimt ook het veiligheidsni veau te hebben verhoogd. On der meer door vernieuwde air bags, die minder krachtig wor den opgeblazen en zo veiliger zouden zijn voor kleine perso nen. Tot de technische verbeterin gen mogen we volgens Daewoo het vernieuwde motormanage- ment rekenen. Het wordt voort aan 'powemomics' genoemd, een samentrekking van power en economics. Op de prestaties heeft het geen invloed, want vermogen en trekkracht zijn in vergelijking met voorheen iden tiek gebleven. Het verbruik vaart echter wel bij de power- nomics, want de motoren zijn gemiddeld zo'n tien procent zuiniger geworden. Ook zou de uitstoot van schadelijke stoffen lager zijn. Het rijgedrag van de Nubira is niet spectaculair verbeterd. De auto stuurt en remt gewoon goed en veert aangenaam op grote en kleine hobbels. Goed nieuws voor potentiële kopers is dat de Nubira door de facelift niet duurder is gewor den. De 5-deurs SE-versie met 1.6 liter motor vormt met 32.995 gulden nog steeds de be taalbare basis van de reeks. De sedan kost 1.500 gulden extra en de Wagon vraagt een extra investering van 3.000 gulden. Een 2.0 liter motor is in combi natie met het luxueuze CDX- uitrustingsniveau vanaf 39.495 gulden verkrijgbaar. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij De ideale fietsbroek voor lange ritten moet niet voel baar zijn. Daarom zit zo'n broek als een twee de vel strak om het lijf, heeft een ingenaaid kruis van zeemleer om transpiratie op te van gen en is voorzien van zo weinig mogelijk irri terende naden. De meeste fietsers zweren bij dit type koersbroek, die in korte en lange versie, met of zonder bretels verkrijgbaar is. Sommigen vinden dat strakke minder prettig en stappen niet zo graag ergens naar binnen met zo'n broek die niets ver hult van kruis en billen. Gewone korte broeken, bermuda's of sport - broekjes zitten echter niet prettig op lange fietstochten. Ook daar hebben kledingfabrikanten iets op be dacht. Er zijn ruim zittende bermuda's te koop, die speciaal voor fietsers zijn voorzien van een binnenbroek met zeemle ren kruis. De voordelen van fietsbroek en bermuda worden zwart en navy voor 69,95 gulden. AGU heeft een soortgelij ke broek in twee ty pen: casual denim in khaki en navy voor 129 gulden en casual tactel in zwart en donker blauw voor 154 gul den. Alle broeken zijn verkrijgbaar in de maten S t/m XXL. Fietsalarm zo gecombineerd. Dit type fietsbroek is ideaal voor niet al te lange tochten met veel pauzes onderweg. Bij langere tochten zijn in deze broek toch ook vouwtjes op het zitvlak voelbaar, wat niet prettig is. Profil levert de bermuda in Zou een snerpend gegil van 110 decibel fietsendieven op af stand houden? De makers van Alarm It denken van wel. Het gaat om een stalen doosje dat een alarm, een batterij en een cijferslot be vat en waarin de einden steken van een tweeënhalf me ter lange staalkabel. Bij gepruts aan het slot of doorknippen van de kabel gaat het alarm zes mi nuten lang af. Met onderbre kingen duurt de herrie drie uur. De prijs bedraagt 89,95 gulden. Meer informatie bij Malden Im ports: tel. 020 7762 436.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27