Rohan Goetzke is de rust zelve Sport Van den Goorbergh kan val navertellen htensieve bloedcontroles jjdens komende Tour Groth presteert wisselend met nieuwe partner Boogmans overwint valse start Eindzeges Casagrande en Beltran iJDAG 25 JUNI 1999 chef willem spierdijk, 071-5356464, plv -chef janet v ik, 071-5356*163 Ie Graafschrap koopt Splinter ietinchem De Graafschap heeft Amo Splinter (21) van Ajax contracteerd. De Doetinchemse eredivisionist kwam gisteren overeenstemming met de Amsterdamse club, waar Splinter 3 onder contract staat. Splinter zal voor drie of vier jaar teke- ?n. Hij gaat bij De Graafschap waarschijnlijk de positie van ■rdedigende middenvelder gaan bekleden. De voetballer be- ndde bij Ajax in het tweede elftal toen Jan Wouters het roer (emam van Morten Olsen. Het afgelopen seizoen speelde hij echts vier maal in de Amsterdamse hoofdmacht. tzasa naar Feyenoord ietinchem Feyenoord en De Graafschap hebben overeen- emming bereikt over het vertrek van de Pool Tomasz Rzasa aar Rotterdam. De linkerspits stond nog tot de zomer van 2001 nder contract bij de club uit Doetinchem. „We zijn eruit", zei t Graafschap-voorzitter Hylke Enzerink. Rzasa moet nog wel jn persoonlijke eisen aan Feyenoord kenbaar maken. lil y Gil heeft banden met maffia iDRip Jesus Gil y Gil, burgemeester van Marbella en voorzit- :r van Atletico Madrid, heeft banden met de maffia in Sicilië, it melden de Spaanse kranten gisteren. Zij baseren zich op tn rapport over anticorruptie van het parket in Spanje. Vol- ins het rapport heeft Gil y Gil zowel een vriendschappelijke als ammerciële relatie met de Italiaan Felice Cultrera. Hij maakt eel uit van de clan Benedetto Nitto Santapaola, een beruchte it laffiafamilie. De openbare aanklager in Spanje heeft eerder de- e maand wegens verscheidene fraudegevallen een gevangenis- traf van 34 jaar geëist tegen Gil y Gil. Ook zou hij een boete van 5 miljoen gulden moeten betalen. lopmans en Schultz gepasseerd lversum Amanda Hopmans en de geblesseerde Brenda :hultz ontbreken in het Fed-Cupteam dat van 21 tot 24 juli intreedt in de kwalificatieronde in Amsterdam. Hierin moet Iranje in een reeks groepswedstrijden een plaats in de wereld- roep veiligstellen. Bondscoach Hans Felius deed ook geen be- iep op Seda Noorlander. Felius heeft gekozen voor Miriam remans, Kristie Boogert, Manon Bollegraf en Caroline Vis. Hij van mening dat dit kwartet het meest ervaren is om de strijd iet de andere landen aan te gaan. Naast Nederland nemen i'it-Rusland, Australië, Japan, Taiwan, Argentinië, Roemenië en lovenië deel aan de kwalificatieronde. De landen spelen in ree groepen van vier. De winnaars van beide poules moeten in •n onderlinge wedstrijd bepalen wie zich kwalificeert voor de ereldgroep. Warm' onthaal Pakistaanse cricketers irachi Enkele honderden gefrustreerde supporters hebben :t Pakistaanse cricketelftal gisteren een 'warm' onthaal bereid j terugkeer in Karachi. De woedende menigte stortte op de ichthaven een regen van scheldwoorden en eieren over de jelers heen wegens de nederlaag in de eindstrijd van het WK gen Australië. „Schande, schande. We willen geen knoeiers en Traders maar echte cricketers", riepen de verongelijkte fans. Met 286 kilometer per uur gleed Jurgen van den Goor bergh gisteren over het asfalt. Zonder motor, daarvan deed hij in de eerste kwalificatietrai- ning van de Grote Prijs van Ne derland maar wat graag af stand. Valpartijen zijn op hun gevaarlijkst als rijder en ver voermiddel onafscheidelijk zijn. In Assen bleef de mens ongedeerd, de machine werd dertig centimeter korter. Van den Goorbergh geraakte op het TT-circuit van het ene uiterste in het andere. Vorig weekeinde trainde hij in Cata- lonië de snelste tijd, voor eigen publiek was opnieuw sprake van een spectaculaire actie, nu ongewild. Aan het einde van het snelste stuk van het circuit wilde de MuZ Weber niet wat de coureur uit Breda wilde, na melijk remmen. Het gas bleef hangen, heet dat in technische terminologie. Daardoor ging het achterwiel de lucht in en was het aan het kloek reageren van Van den Goorbergh te dan ken dat hij de valpartij even la ter nog kon navertellen. In de val had Van den Goor bergh de tegenwoordigheid van geest om de 130 kilo zware machine van zich weg te du wen. „Laat maar gaan, zo'n motor is dan grof vuil, weg met dat ding. Alleen aan jezelf den ken." De beschermende kledij vrijwaarde de coureur van blessures. „Het pak is nog heel", zei hij. „Het wordt alleen erg heet onder je rug als je zo over het asfalt schuift." Daarop had oud-judoka Van den Goor bergh ook een passend ant woord. Onderweg slaagde hij erin zich op de andere zij te draaien. „Dat zijn de reflexen die je als motorcoureur wel te hulp komen." Het commentaar was dan ook nuchter. „Het zit effe te gen." Maar geschrokken was Van den Goorbergh wel. „Zo'n crash gaat niet in je kouwe kle ren zitten." De Brabander deed het enig juiste, meteen weer opstappen, gelukkig had hij een tweede motor in voorraad. „Ik heb de eerste drie rondjes wel sneller in de remmen ge knepen. Maar al snel zat ik weer in mijn ritme." Vergeten was de smak, die net zo gemakkelijk in een dra ma had kunnen eindigen. „Ik ben wel eens met zeventig, tachtig kilometer per uur geval len en heb me toen veel meer pijn gedaan", aldus de rijder. „Ik voel me nu wat stijf, heb wat last van mijn linker schou der, maar eigenlijk niks bijzon ders. De motor is er veel be roerder aan toe, de monteurs hebben wel even werk om die weer op te lappen." De vraag wie voor de smak verantwoordelijk was, kon Van den Goorbergh nauwelijks be antwoorden. „Ik niet, dat is ze ker", wist hij meteen en dat werd bevestigd na het zien van de tv-beelden. „We hebben het hele seizoen al wat mindere carburateurs ter beschikking. Daar is niks aan te doen. Dat is waarschijnlijk de oorzaak." Coach Krajicek ziet zijn baas in Londen snel naar het goede gevoel groeien Becker juicht zoals alleen Becker mag Rohan Goetzke heeft ge weldig zitvlees. De coach van tennisser Richard Kra jicek kan uren stil op een stoeltje langs de baan zit ten. Als zijn baas, tevens vriend, in drie sets van To dd Woodbridge wint, klapt hij in anderhalf uur precies drie keer. Twee keer voor een knappe volley, één keer na de laatste klap. Voor de rest ziet hij de tweede Wimbledonwed- strijd van Richard Krajicek emotieloos aan. us/brussel afp/belga dens de komende Tour de mee zal het aantal bloedtes- worden verhoogd. Dit is leren bekend gemaakt door in Verbruggen, voorzitter de wereldwielrenunie UCI. bovengrens van de hemato- etwaarde blijft op vijftig lig- n elk geval dienen alle ren- rs op de ochtend van de pro- ig bloed af te geven. Daarna iken de controleurs bij ver sing op in de hotels waar de iners tijdens de Tour worden dergebracht. n de slotfase van de Ronde Italië testte de UCI de top- van het algemeen klasse nt. Twee dagen voor het ein- vverd klassementsleider Mar- Pantani uitgesloten wegens hematocrietwaarde van 52. Vlet toestemming van de elrenners worden de bloed- onsters ook gebruikt voor we- ischappelijk onderzoek om Fotograaf vindt spuiten en ampullen mogelijk in de toekomst het ge bruik van erythropoetine (EPO) te kunnen opsporen. De resul taten van dit onderzoek zijn voor het einde van het jaar be kend. Pantani is door het Italiaans Olympisch Comité onschuldig verklaard aan doping. Wel wordt zijn medisch begeleider ervan beschuldigd de gezond heid van Pantani in gevaar te hebben gebracht. Een vrachtwagen van de wie lerploeg Mapei is gisteren door Franse politiemannen tot vijf keer toe gecontroleerd op do- pingmiddelen. Er werd niets aangetroffen. Mecanicien An drea Nieri bracht de wagen uit de Ronde van Catalonië terug naar België. Op een traject van zeshonderd kilometer moest Nieri vijf keer stoppen en door zochten gendarmes de vracht wagen. Na de laatste controle riep de politie: „Tot ziens in de Tour.'' londen rené van hattum Hij is de enige van het vier mansteam Krajicek die roerloos en met een stalen gezicht toe kijkt. Daphne Deckers, met nieuwe coupe met staart en vanaf 7 juli mevrouw Krajicek, klapt wel vaak. Tineke Naaktge boren ook, de vrouw van Jan, de fysiotherapeut, die ook vaker bijval toont dan Goetzke. De Naaktgeborens zorgen er niet alleen voor dat Krajiceks spie ren in Londen los blijven, ze zorgen er ook voor dat de oud kampioen die zo graag nog een keer Wimbledon wil winnen, voldoende slaap krijgt, 's Nachts is Emma van anderhalf bij Jan en Tineke in hun royale suite. Deze twee weken, zo zei de oud-kampioen eerder in de week, is hij egoïstisch. Hij is in Londen om iets neer te zetten, zei hij erbij. Als hij dan wil sla pen, moet hij kunnen slapen. Ongestoord. Maar Rohan Goetze dus. Zo roerloos als hij de 7-5 6-4 6-4 tegen Woodbridge aanziet, zo kijkt hij altijd toe, ook als het een keer niet zo soepel loopt, zoals afgelopen weken in Parijs, Halle en Rosmalen. „Ik zit in- Richard Krajicek won eenvoudig van Todd Woodbridge. derdaad heel rustig", zegt de Australiër na anderhalf uur standbeeldje spelen. „Maar ik kan toch niet laten zien wat er in mijn hoofd omgaat. Ik moet vertrouwen tonen." Wat hij dan wel doet als hij daar zit, vlak langs de baan? „We hebben een keer of tien oogcontact gehad. Niet gezien? Toch is het er wel, eventjes maar, een knikje ofzo, als hij de baan weer opgaat of als hij zit." Dat het niet is opgevallen, vindt hij prettig. „Hij moet ook niet te vaak kijken. Jonge spelers doen dat. Dat is niet goed, want dat lijkt op paniek. Een paar jaar geleden deed Richard het ook nog vrij vaak, nu niet meer." Als Goetzke zo roerloos zit te zitten, het hoofd steevast ver stopt onder zijn witte pet, doet hij meer dan alleen maar knik jes geven. Dan observeert hij. „Richard ging in de return toch niet goed genoeg in de bal. Wel met zijn bovenlichaam, maar met zijn voeten niet. En bij de return moet zijn hand losjes zijn, niet te krampachtig zijn racket vasthouden: want zeker op gras moet je snel kunnen zijn. Dat kan niet als je hand niet los is. En hij moet ook niet teveel haasten met de service, zoals hij aan het eind van de derde set deed." Het was geen klacht over de service van zijn werkgever, 'want hij sloeg toch 18 aces in drie sets', maar het zijn de details waarop hij ge acht wordt te letten. Wanneer Goetzke zijn bevin dingen met Krajicek bespreekt, hangt er vanaf hoe hij hem na de wedstrijd in de kleedkamer aantreft. „Soms hebben we het er direct na de wedstrijd over, soms de volgende ochtend bij de training. Maar daar moet je je ook niet te veel van voorstel len, het zijn gewoon een paar opmerkingen." Goetzke heeft na de overwin ning op Woodbridge niet de be hoefte om veel te sleutelen. „Want het gaat goed. Hij hoeft nu nog niet top te spelen, als hij maar groeit en dat doet-ie. De laatste paar weken heeft hij ge worsteld met zijn timing, maar die is nu honderd procent be ter. Hij was na Parijs, Halle en Rosmalen niet zijn zelfvertrou wen kwijt, maar raakte de bal len gewoon niet goed. Toen hij hier kwam, zaten ze er wel ge lijk 'clean' op." Het snelle terugvinden van de juiste timing geeft Goetzke het gevoel dat er dit jaar misschien wel weer iets heel moois kan gebeuren in Londen. „Want zo 'clean' als hij ze nu slaat en zo snel als hij hier zijn timing heeft gevonden, deed hij hier de laat ste jaren niet. Ook vorig jaar niet toen hij de halve finale haalde. Maar de knie is ook he lemaal goed, dat scheelt een heleboel. Dat zorgt automatisch al voor een hele verbetering ten opzichte van vorig jaar." Bovendien heeft Goetzke zijn oogappel tegen de toch nog al tijd lastige grasspecialist Wood bridge iets zien doen, dat hem helemaal een goed gevoel geeft. In de eerste ronde tegen Chris tian Ruud zag hij dat ook al. „Richard beweegt goed, terwijl we nog in de eerste week zitten. Dan is het gras nog groen en re delijk slipperig en toch be weegt-ie al beter dan andere ja ren. En die passingshots gingen ook goed. En dat is héél lekker voor zijn zelfvertrouwen. Hij doet precies wat hij moet doen." Als Krajicek dat blijft doen moet Lorenzo Manta, de Zwit serse nummer 196 van de we reld, morgen ook geen pro bleem zijn. londen gpd Het gebeurt niet vaak dat alle stoelen rond het centre court van Wimbledon de eerste woensdag van het toernooi vol zitten. Dat er ook geen le ge stoel is in de Royal Box. Dat gebeurt alleen als de Britse held Tim Henman heel vroeg in het toernooi te gen Pete Sampras speelt, of zoiets. Gistermiddag was wel alles bezet. Stonden de fans zelfs stiekem op de trappen. Geen mens wil de laatste da gen van Boris Becker op Wimbledon missen. Maandag was er nog een programmafoutje gemaakt. Werd de drievoudig kampi oen en zevenvoudig finalist op baan 2 neergezet. Dat leidde tot lange rijen rond het kleine stadion en zelfs duw- en trekpartijen. Voor de partij Becker-Kiefer, de Duitse Wimbledonkeizer van de jaren tachtig tegen de Duitse kroonprins, die zijn landgenoot niet uit kan staan, waren de oude man nen van de All England Club verstandiger en kozen ze het grootste stadion. Ze konden bijna niet an ders. De verering van Becker heeft idiote vormen aange nomen in Engeland. Na zijn zege maandag op de Schot Maclagan verschenen er pa- ginabrede krantenkoppen als 'Heil koning Boris van Britain' en 'Boris zal altijd koning zijn'. De enige ten nisser die in Engeland popu lairder is dan Becker is Tim Henman. Mochten die twee elkaar tegenkomen, wat pas in de finale kan, dan is het nog de vraag voor wie partij gekozen wordt. Na gisteren zal de verering er nog groter op worden. De 31-jarige versloeg zijn tien jaar jongere landgenoot met 6-4 6-2 6-4 met tennis waar van niemand dacht dat-ie dat nog kon. Bijna zoals hij dat vroeger deed, voordat hij in 1997 zei dat hij nooit meer terug zou komen op Wim bledon. Daarna deed Boris wat alleen hij mag doen op Wimbledon: hij hief zijn ar men, balde zijn vuisten en juichte niet als gewoon als een winnaar, maar als een bokser die wil laten zien wie de sterkste is geweest. Boris mag dat. /JKOIU' Een medewerker van Lampre, de wielerploeg van wereldkampioen Oscar Camenzind, is gisteren tij- is de laatste etappe van Ronde van Zwitserland betrapt terwijl hij ampullen en injectienaalden weg- le in een container. De gevonden spullen be vatten volgens de Duitstali ge Zwitserse televisie mid delen die op de zwarte lijst van de UCI staan. De affaire werd aan het licht gebracht door een fo- taf die de Tour de Suisse volgde. Zijn aan dacht werd getrokken toen een wagen van Lampre on derweg van Nauders in Oostenrijk naar finish- plaats Arosa dichtbij een geïsoleerd staande vuilcon tainer stopte om iets weg te werpen. Hij ging even te rug om een kijkje te nemen en trof in de afvalbak een zak met spuiten en medi cijnflesjes aan. De Zwitser overhandigde zijn vondst aan sportarts Walter Frey. Die bevestigde op tv dat een eerste onder zoek had uitgewezen dat het om verboden prestatie- bevorderende preparaten jing, onder meer enkele die niet in de urine aan toonbaar zijn. Lampre wilde gister avond niet reageren op de verdachtmakingen. Zeiler Kartsen Groth heeft gisteren tijdens de derde dag van Kieler Woche wisselende resultaten behaald. Met zijn nieuwe stuur man Raoul Renique eindigde Groth in twee races op een 19de en zevende plaats. Woensdag zeilde het duo een 12de, 17de en zevende plaats bijeen. De Alphenaar verbrak onlangs de samen werking met zijn stuurman Maurice Paar- denkooper. In onderling overleg bepaalden de twee na de Spa-regatta dat verdere sa menwerking niet mogelijk was. Zowel een gebrek aan financiële middelen als de ge brekkige resultaten in het afgelopen jaar lag daaraan ten grondlag. Groth brak eerder al met Leiderdorper Bob Smolders. Renique zeilde voorheen in de La- ser5000-klasse. Aangezien die boot wat zeilprincipe betreft geen grote verschillen kent met de 49'er, geldt Renique als redelijk ervaren. De matige klassering in de eerste race van de dag, wijt Groth aan het feit dat hun boot te vroeg vertrok. De gedwongen her start en de onweersbui die op de vloot neerdaalde, zorgden ervoor dat de achter stand niet meer goed gemaakt kon worden. De derde race van de dag werd afgeblazen. Deze wordt vandaag ingehaald. Het team van Roy Heiner, met onder an deren Alphenaar Peter van Niekerk, staat er in de Soling goed voor. Het team finishte een keer als vierde en eenmaal als tweede. Het voorlopige resultaat is de elfde plaats, maar het klassement zal flink door elkaar worden geschud als de slechtste prestatie wordt afgetrokken. Winnaar Casagrande wordt geflankeerd door Jalabert (links, tweede) en Simoni (derde). foto ef Miquel van Kessel op de 57ste plaats in Ronde van Catalonië winterthur/rabassa anp De laatste etappekoersen voor de Tour de France zijn gewonnen door Francesco Casagrande (Zwitserland) en Manuel Beltran (Catalonië). Francesco Casagrande kwam naar de Ronde van Zwitserland om zich op de Tour voor te be reiden. Hij was negen maanden geschorst we gens herhaalde dopingzonden. Op de derde dag stelden de controleurs van de UCI bij zijn Russi sche ploegmakker Sergei Gontsjar een te hoge hematocrietwaarde vast. Dit betekende de on middellijke uitsluiting van de gehele ploeg Vini Caldirola van de Tour. Casagrande gaf toen maar vol gas in de 'Tour du Suisse'. Woensdag onttroonde hij de Frans man Laurent Jalabert als klassementsleider. Gis teren droeg hij het 'gouden tricot' over bijna 230 kilometer naar de eindstreep in Winterthur. Drie renners koersten in de slotetappe de gehele dag voor het peloton uit. Casagrandes landgenoot Maurizio de Pasquale won de sprint tegen zijn vluchtgezellen Patrick Vetsch (Zwi) en Gianpolo Mondini (Ita). Michael Boogerd eindigde in Zwit serland op de 20ste plaats. De 28-jarige Manuel Beltran was al leider in de Ronde van Catalonië, maar hij won in Andorra ook de afsluitende klimtijdrit naar Alto de la Ra- bassa over 14,2 kilometer. Hoe steil het was bleek uit de gemiddelde snelheid van nauwelijks 25 ki lometer per uur. In Catalonië eindigde Miquel van Kessel op de 57ste plaats. warmond/lisse peter klein Jeroen Boogmans stuitte bij het Open BI-Toernooi van Dekker Tennis in Warmond op onver wacht fel weerwerk van Maar ten Kallenberg. De speler van Zee Duin bereikte met 7-5 in de derde set toch de volgende ronde. Het duel bij de vrouwen tussen Dekker 2 en Merenwijk eindigde in 0-2. Sylvia Sieval verraste Marieke Bethlehem in twee close sets. Jacqueline Poot gaf zich niet zonder slag of stoot gewonnen, maar de team genote van Bethlehem moest Marjet Groenleer toch na drie sets feliciteren. Een nieuwe lente in het LD Tennis Circuit, maar geen nieuw geluid bij Jeroen Boog mans. De speler van Zee Duin staat bekend als een 'slow starter' en ook dit jaar is het stroeve er bij Boogmans nog niet af. De Katwijker moest gis teren bij Dekker Tennis diep gaan om zich Maarten Kallen berg van het lijf te houden. Boogmans trof in de Unicum- mer een man in vorm, die de eerste set met 6-4 op zijn naam schreef. In de tweede set was het de drievoudig Leidse Bl- Master (tussen 1994 en 1996) die doordrukte naar 6-2. De Katwijker kreeg het in de derde set een stuk moeilijker. Kallen berg bleef tot 5-5 bij, waarna de grotere wedstrijdervaring ten slotte toch het gewenste effect, twee gewonnen games op rij, opleverde. Sylvia Sieval is in het Leidse BI-circuit een tamelijk anonie me speelster. De Merenwijkse speelt in het tweede team van de bruisende Leidse club en moet waar het bekendheid be treft speelsters van het vlaggen schip (Barbara van der Gugten, Bionda Zonderop, Marjet Groenleer) en teamgenote Mar- got van Overloop laten voor gaan. De Leidse vormt echter wel een bedreiging, die soms raak kan toeslaan. Gisteren was het de beurt aan Marieke Beth lehem om de slagkracht van Sieval te ervaren, 5-7 6-7. Bij het duel tussen Groenleer en Poot won de favoriete Me renwijkse de eerste set met 6-2 en was het in de tweede set de speelster van Dekker 2, die met 6-4 het best overeind bleef. In het beslissende deel was de weerstand van Poot gebroken en bereikte Groenleer toch nog tamelijk eenvoudig de halve fi nale. Ook Ingrid Kruit kwam zo ver. De winnares van de BI bij De Merenwijk leverde de eerste set bij Marloes ten Berge in, maar won de tweede op 'love'. Kruit kreeg de derde set bij een 2-0 voorsprong van de licht ge blesseerde Ten Berge cadeau. Bij het Open Kampioenschap van de Bollenstreek van LTC Lisse bleef de geplaatste Marco van Trigt in de BI-afdeling in twee sets Henrik Kroon de baas. Met tweemaal 6-3 klopte de kopman van Hillegom de eerste man van de hoofdmacht van de organiserende vereni ging- In de B2 was trainer Waldo Jansen met tweemaal 6-2 de meerdere van zijn 13-jarige pu pil Roderick Goedegebuure. CIRCUIT IN CIJFERS Open Toernooi Dekker Tennis Warmond HEB1, tweede ronde: S de Lange (1) T. van Dijk 6-0 6-0; J. Koemans - J Poots 6-2 6-0; C. Vrieze - E Lonejo (Porto Ri co) 6-3 6-4, J Boogmans - M. Kallen berg 4-6 6-2 7-5 DEB1, tweede ronde: M ten Berge M van Ark opgave wegens blessure Kwartfi nale: S. Sieval M Bethlehem 7-5 7-6; I. Kruit - M. ten Berge 3-6 6-0 2-0 opga ve wegens blessure, M. Groenleer J, Poot 6-2 4-6 6-1. HEB2, kwartfinale: M. Lexmond jr. J. van Prehn 6-0 6-3. HEC1, tweede ronde: F Vogel - C. Verweij 6-3 6-3. DEC1, kwartfinale: S. Draulans - Y Verver 6-1 6-2; T. Waayer - N Bovee 6-2 6-1 Open Kampioenschap van de Bollenstreek, LTC Lisse HEB1. tweede ronde: M. van Trigt H Kroon 6-3 6-3; R Warmerdam - R Lam mens 3-6 6-3 6-3 DEB1, eerste ronde: J. Tromp - A.K Wil brink 6-2 7-6. HEB2, kwartfinale: W. Jansen - R. Goede gebuure 6-2 6-2, F. Stokman P, van Hal 6-1 6-3. HEC1, tweede ronde: S. Wassenaar P. v.d.Spek 6-2 6-2 eldsdl Uagf,,^ <CeUn's--"'fu„ Rabobank

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23