F SWA krijgt nieuw pand en nieuwe baas 'Alphense kunstcommissie doet zijn werk niet goed' Rijn Veenstreek inister heeft meer tijd nodig tor besluit boortunnel HSL IMuiting portieken noodzaak door overlast van hangjongeren Bouw kantoren bij rotonde vertraagd Polen wilden landgenoot beroven Alkemade spekt de pot met een miljoen DAG 25 JUNI 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417. plv -chef marieta kroft, 071-5356411 laverjassen en schoenverkoop Alphen hen aan den rijn Klaverjassessies en een schoenenuitverkoop in op het zomerprogramma van het Alphense activiteiten- itrum Wielewaal. De kaartavonden beginnen op dinsdag 29 j om 19.30 uur en krijgen een vervolg op 13 juli, 27 juli, 10 justus en 24 augustus. Ook op de zondagmiddagen 4 juli, 25 en 8 augustus (aanvang 14 uur) komen de kaarten op tafel ide Kwartelstraat 66. Op dinsdagmiddag 29 juni doet een loenenfirma er tussen 14.30 en 16 uur schoeisel in de uitver- ondag geen treinen Alphen-Woerden hen aan den rijn/bodegraven Zondag rijden er geen treinen sen Alphen aan den Rijn en Woerden. Vanwege werkzaam - len aan het spoor wordt het treinverkeer omgeleid. Twee ;r per uur rijden er stoptreinen via Gouda naar Woerden, •der zet de NS bussen in tussen Alphen, Bodegraven en jerden. Reizigers moeten rekening houden met een extra stijd van dertig minuten. Na 15.15 rijden de treinen weer nor- al. jmerstop Historisch Centrum je wetering Het Historisch Centrum in Oude Wetering is de anden juli en augustus gesloten. Zondag en dinsdag kunnen joekers nog naar de tentoonstelling 'meten en wegen' komen ;en. In september komt de Stichting Oud Alkemade met een uwe tentoonstelling 'Het onderwijs van toen'. In het Histo- :h Centrum wordt een schoollokaal van rond de eeuwwisse- g ingericht. Ook zijn er ruim 200 schoolfoto's te zien uit de node tussen 1890 en 1985 van de vroegere Ignatiusschool en Mariaschool. oofdwond na aanrijding JU ■Jari ;ilk» Een 15-jarige jongen uit De Zilk is gistermiddag met een ifdwond naar het ziekenhuis gebracht, nadat hij op de krui- ;van de Zilkerbinnenweg en de Hoogduinweg in zijn woon- its door een Haarlemse automobilist van zijn fiets was gere- De automobilist zag de jongen door de begroeiing te laat, na hij een aanrijding niet meer kon vermijden. ok te veel gedronken ij_ Een 29-jarige Lissenaar heeft in de nacht van donderdag vrijdag van de politie een rijverbod van een uur gekregen, idat hij een slokje te veel op had. Het alcoholpromillage van man lag een fractie hoger dan is toegestaan. De politie hield man in de Julianastraat aan, nadat hij er bij het zien van een iitiewagen op de Blokhuis met hoge snelheid vandoor was Alphen moet zeggenschap Sociale Werkplaats delen De werknemers van de Sociale Werkplaats Alphen aan den Rijn krijgen een nieuw onderkomen en een andere baas. De SWA is met de gemeente in onderhandeling over een plek op het industrieterrein. Daar zou een nieuw, groot pand moeten komen dat de huidige vijf lo caties vervangt. Tegelijkertijd is de directie bezig met de oprichting van een gemeenschappelijke regeling tussen de zes Rijnstreekgemeenten en Alkemade. singen kosten handenvol geld. „We lijden veel verlies op de verschillende kantines en ma gazijnen", zegt directeur H. Frankes. Met directeur A. Post hoorn licht hij de veranderin gen die op stapel staan toe. Over de verhuizing naar een alphen aan den run saskia buitelaar De verhuizing is nodig omdat de SWA, met 500 mensen in dienst, uit zijn jasje groeit. Het gaat goed met het bedrijf en in terne verbouwingen en aanpas nieuw bedrijfspand willen ze niet veel kwijt, omdat de onder handelingen met de gemeente in volle gang zijn. Over de nieuwe regeling tus sen de gemeenten des te meer. „Op dit moment is de SWA een onderdeel van de gemeentelijke dienst van Alphen", zegt Fran kes. „Net als de brandweer, de leraren in het onderwijs en de ambtenaren in het stadskan toor werken wij, ook de gehan dicapten, in dienst van de ge meente." Straks is niet langer de ge meente Alphen de werkgever van de gehandicapten en de ambtenaren bij de SWA, maar een zogenoemd 'schap'. Al kemade, Rijnwoude, Ja- cobswoude, Ter Aar, Nieuw koop en Liemeer kopen bij de SWA werkplaatsen voor de ge handicapten in hun gemeente. Volgens de nieuwe Wet Soci ale Werkvoorziening (WSW), die sinds 1 januari 1998 van kracht is, zijn gemeenten zelf verantwoordelijk voor de uit voering van de WSW. „De wet staat niet toe dat ge meenten die verplichting over dragen. Ze mogen wél samen werken met gemeenten die een sociale werkplaats hebben. Dan moet elke gemeente evenveel mers. Om dat te bereiken studere- ren de directeuren met ambte naren van de gemeenten op een nieuwe rechtsvorm. Ze hebben daarvoor de gemeen schappelijke regeling bedacht, afgekort tot het schap SWA. Dat wordt niet aangestuurd door de gemeente Alphen, maar door een bestuur dat is samenge steld door vertegenwoordigers van de gemeenten. Die juichen de plannen toe, weten Frankes en Posthoorn. Zij bezochten verschillende commissievergaderingen om de veranderingen toe te lichten. „De bestuurlijke betrokkenheid van de gemeenten is straks veel groter. Oftewel ze hebben meer te zeggen, terwijl het hun niet meer tijd of geld kost", zegt Posthoorn. Alphen blijft de grootste aan deelhouder in het schap, omdat nu eenmaal de helft van de werknemers uit deze gemeente komt. Maar Alphen kan niet al leen beslissingen nemen. „Want besluiten nemen over hoeveel mensen je in dienst neemt en welke zorg zij nodig hebben, is een taak van alle ge meenten." Wethouder Dales deelt kritiek WD alphen aan den run Netelenbos neemt nog geen besluit over loortunnel voor de hoge- ïeidslijn HSL onder het ;ne Hart. Op het ministerie verkeer en waterstaat st onzekerheid of zij nog het zomerreces kiest voor korte of een lange boortun- under de Oude Rijn tussen erdorp en Rijnwoude. Het ectbureau HSL Zuid houdt aing met een besluit begin Vrijdag is de dag waarop ;abinet besluiten naar bui- irengt. itelenbos hoopte het on- oek naar een korte boor tunnel als alternatief voor de zeven kilometer lange boortun nel eind juni te hebben afge rond. Volgens een woordvoer ster van haar ministerie is de kans op een spoedig kabinets besluit nog steeds aanwezig. Het projectbureau HSL Zuid rekent op een besluit voor de zomervakantie. „Er moet snel duidelijkheid komen", zegt een woordvoerder. „Het projectbu reau moet verder, de aanne mers moeten verder en ook de bewoners moeten weten waar zij aan toe zijn." Over het kabi netsbesluit moet vervolgens de Tweede Kamer zich nog bui gen. Dat gebeurt naar verwach ting in het najaar. annette lameuer De WD is een offensief begon nen tegen de kunstcommissie. Ze vindt dat deze haar werk niet goed doet. De perikelen rond de piramide van Makkink, het Shuttlekunstwerk en recent de problemen met het kunstwerk the Poetry Garden bewijzen volgens L. Harmsma dat de kunstcommissie op een eiland leeft. Wethouder F. Dales kan zich vinden in de kritiek en wil de commissie aanvullen met zes 'gewone' inwoners. We zijn het zo zat", fulmi neert het WD-raadslid. „In het- verleden zijn er al zo veel pro blemen geweest met kunstwer ken die niet 'ravotbestendig' waren, denk maar aan de loszit tende brokken van de piramide van Makkink in winkelcentrum de Atlas. Nu blijkt bij het zwem bad De Hoorn het kunstwerk Poetry Garden van Giny Vos le vensgevaarlijke situaties op te leveren voor spelende kinde ren. De metalen mat steekt op tal van plaatsen uit de graszo den omhoog. De grasmat ver toont grote kale plekken. Eén van de vensters is kapot." De WD heeft er bij de sa menstelling van het collegepro gramma in 1998 al dringend om gevraagd dat de werkwijze van de kunstcommissie op nieuw zou worden bekeken. De selectie commissie Beeldende Kunst bestaat uit drie kunste naars en drie ambtenaren. „In september 1997, toen de eerste bespreking van Poetry Garden Aan het kunstwerk Poetry Garden bij zwembad De Hoom zitten volgens de WD gevaarlijke metalen randen. aan de orde was, ben ik onbe- Maar ik ben daar toch zo on- clubje nog heel wat veranderen, vangen naar de vergadering van prettig bejegend. Uit oogpunt De gemeente heeft de mond vol de kunstcommissie gegaan, van democratie moet in dat van betrokkenheid en commu- foto engel lameijer nicatie. Waarom worden de verslagen van de vergadering niet in het huis-aan-huis blad gepubliceerd?" vraagt Harms ma zich af. Voorzitter Abe van der Werf heeft eind april een evaluatie rapport het licht doen zien. Vol gens de WD geeft hij daarin een te optimistische kijk op de gang van zaken rond het kunst beleid van de gemeente Al phen. „Van der Werf gebruikt het woord spraakmakend. Ja, de kunstwerken vertonen tech nische mankementen. De bur gers winden zich daarover op. Maar of je dat nou spraakma kend moet noemen?" Harmsma is van mening dat ook het in het rapport voorge stelde platform, waarin zes in woners zitting gaan nemen, een duidelijke rol zou moeten krij gen in de besluitvorming. Deze notitie is nog niet door de raad behandeld. Ook vindt Harms ma het bevreemdend dat de vergadering van de kunstcom missie synchroon valt met an dere commissievergaderingen. „Dales zit dan bij andere verga deringen, maar hij is wel wet houder van cultuur." De wethouder laat weten de kunstcommissie te willen her vormen. „We moeten meer let ten op praktische uitvoerbaar heid", zegt hij. „Daarvoor heb ben wij technische specialisten nodig. Ook belangstellende Al- phenaren moeten zitting kun nen nemen in de commissie, die in januari 2000 wordt sa mengesteld. Ik wil voorkomen dat het kunstbeleid alleen maar op het stadskantoor wordt be dacht. Daarom komt er in sep tember ook een stadsdebat." igd maakt smeerboel van winkelcentrum De Herenhof alphen aan den run aan den run» dhangende jongeren maken van de ieken in het Alphense winkelcen- De Herenhof een smeerboel. Ze sen er, bekladden de postbussen en patat, sausresten en lege blikjes er. Bewoners die 's avonds door portiek naar boven willen, voelen door de aanwezigheid van de jon- n bedreigd. Eigenaar van het com- Stichting woningbouw St. Jozef, (maar één oplossing: een snelle ver ing van de twee portieken waar de last het ergst is. Na de ingreep van gulden, waarvan de gemeente gulden betaalt, zijn de portieken Ier sleutel niet meer van buitenaf te ien.Aanhoudende klachten van be- :rs maakten deze actie noodzake- Izegt directeur R. Helsloot van St. Jo- t.Elke ochtend en elke middag komt ïn schoonmaker om de troep op te len. Maar toch is het, vooral na het ;einde, bar en boos. De politie is on- itig, want de portieken liggen mid- in het voetgangersgebied van het telcentrum. Tegen de tijd dat de iten uit de auto zijn gestapt en bij de ieken zijn, hebben de jongeren zich ig uit de voeten gemaakt." bewoner die aan de galerij boven favoriete hang-portiek woont, ziet (regelmatig gebeuren. Volgens hem politie het niet handig aan. „Die ;n kiezen dit portiek niet voor niets let zit vlak naast cafetaria De Vork, bovendien is het een prachtig uit- tunt. Je kunt alle ingangen van het 'lcentrum in de gaten houden. Dus ilitie moet niet eerst langs twee van igangen rijden, maar gelijk aan de rkant parkeren en de jongens over- in." Of afsluiten een eind aan de [last maakt, vraagt hij zich af. „Als je In dicht maakt, moet je ze allemaal !n jong stelletje op diezelfde galerij ijfelt ook of de aanpak zal slagen, is wel het meeting point, ik weet of andere portieken net zo aantrek- zijn", zegt het meisje. „Maar deze van De Herenhof is populair bij ieren. Nu zitten er vier meisjes op de tinnen rand bij het water", zegt ze vijl ze met haar vinger wijst. „Twee en geleden waren dat twaalf jon- Toen was de politie net op tijd om grote vechtpartij te voorkomen." et verbaast haar vriend niets dat jon- n er graag rondhangen. „Je kunt tot alf uur 's nachts nog een biertje ha- bij het cafetaria." De drie jonge be iers willen liever niet hun naam noe- Want hoewel de jongeren in het bek hen niet lastigvallen, zijn ze toch saskia buitelaar De bouw van het nieuwe kantoorpand van La Gro Advocaten aan de Prins Bernardlaan in Al phen aan den Rijn loopt vertraging op. Het grondwater in het gebied staat er te hoog om de ondergrondse parkeerkelder droog aan te leg gen. Omdat voor het droogpompen een ver gunning van de provincie nodig is, ligt het werk nu al twee weken stil. Bouwadviesbureau Alphaplan die de bouw namens La Gro begeleidt, verwacht dat de aan nemer volgende week weer aan de slag kan en dat de vertraging beperkt blijft tot drie weken. „Dat kan een hoop geld kosten, maar over wie daarvoor opdraait, hebben we het nog niet ge had", zegt woordvoerder F. Hofman van Al phaplan. „Eerste prioriteit was om verder te gaan met de bouw." Woordvoerder F. Somers van La Gro zegt eveneens dat de kosten nog onderwerp van dis cussie zijn. Of de problemen met het grondwa ter waren te voorzien, moet volgens hem nog worden onderzocht. Van tevoren zijn er welis waar grondwaterpeilingen verricht, legt Hof man uit. „Maar de resultaten daarvan fluctueer den 60 tot 80 centimeter." De afgegraven kuil met water is inmiddels af gezet met een hek, om ongelukken te voorko men. „Het bouwterrein ligt vlak naast het ten nispark. Kinderen gaan daarvandaan op onder zoek uit, dus dat hek is echt nodig. De aanne mer gaat er regelmatig langs om te controleren of het hek nog dicht is en om kinderen weg te sturen." Verdachten schietpartij Haz.erswoude-Dorp spreken elkaar tegen Verschillende groepen jongeren houden zich op rond winkelcentrum De Herenhof. Voor de hangjongeren in de portieken moet twee keer per dag een schoonmaker komen. Die op het plein ruimen altijd hun eigen rommel op, zegt Thijs Debets (vierde van links). „Anders ben ik 's ochtends zelf de lui." foto engel lameijer hazerswoude-dorp marieta kroft De drie Polen (23, 24 en 33 jaar) die vorige week zijn aangehou den tijdens een ontvoering wil den hun landgenoot waar- schijnlijk van zijn geld beroven. De politie gaat ervan uit dat de roof het motief was voor ach tereenvolgens de schietpartij op een kwekerij in Hazerswoude- Dorp, de mishandeling en de ontvoering. De politie houdt nog een slag om de arm. „Er zijn tegenstrijdige verklarin gen", zegt politiewoordvoerder H. Vos. De politie heeft het vuurwa pen, een gaspistool, in beslag genomen. Wie het wapen in be zit had, is niet bekend, ook al omdat de drie tegenstrijdige verklaringen aflegden. De ont voerders en de gijzelaar waren bekenden van elkaar. Het slachtoffer, dat een uit zendbureau heeft voor Polen in Nederland, was op bezoek bij een kwekerij op de Voorweg toen drie mannen plotseling het erf opreden. Zij losten drie schoten en duwden de man hardhandig zijn eigen ayto in. De man liep daarbij een gebro ken rug op. De drie verdachten en hun gijzelaar gingen er in de auto van het slachtoffer van door. Een half uur later reed de politie ze zo'n tien kilometer verderop in Zoeterwoude klem. De politie pakte de drie gijzel nemers op en het slachtoffer werd met de ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Het drietal zit in elk geval tot woensdag vast. Het Openbaar Ministerie heeft voor de tijd daarna verlenging van de voor lopige hechtenis aangevraagd. Het is nog niet bekend wanneer de rechtbank de zaak van de drie Polen behandelt. bang dat ze straks een ingetrapte brie venbus aantreffen. Mevrouw Duyverman (79 jaar) daar entegen wil gerust met naam en leeftijd in de krant. „Ik ben niet bang, want dan heb je geen leven. Ik praat geregeld met die jongens. Ze weten precies wat ze bij mij wel en niet kunnen maken." Volgens haar staan er zo'n zes tot acht jongeren, vooral Marokkanen en Surina- mers. „Maar die vieslapperij wordt door Nederlanders gedaan", zegt ze stellig. „Op zaterdagochtend lijkt het hier wel een urinoir." Spugende Marokkanen spreekt ze gerust streng toe. „Luister 'es, zeg ik dan, ik ben ook moslim en ik weet dat je tijdens de ramadan geen speeksel mag inslikken. Maar als ik bij jouw moe der op de grond ga staan spugen, word ik ook de deur uit geschopt. Dit is mijn hal en ik moet betalen om hem te laten schoonmaken." Zo'n gesprek werkt be ter dan schreeuwen, ervaart ze. „Nu zeg gen ze me gedag en doen ze de deur voor me open." Andere jongeren die bij De Herenhof rondhangen vinden het jammer dat een kleine groep het voor de rest verpest, Want als er overlast wordt gemeld, stuurt de politie ook hen van het plein af. „Een aantal van ons werkt bij de C1000, dus na werktijd drinken we hier een biertje" zegt Thijs Debets (18 jaar), die met ruim tien andere jongens en meiden rondhangt. „We hebben de af gelopen twee maanden expres buiten het plein gezeten, zodat de politie de juiste jongens een keer zou pakken. Maar dat is helaas niet gelukt." Hij reali seert zich dat ook zij herrie maken on der de woningen aan het plein. „Maar als de politie komt, hebben we een goed gesprek en vertrekken we naar Het Kas teel. Onze rotzooi ruimen we altijd op. Dat moet ook wel, want anders ben ik zaterdagochtend als ik kom werken zelf de lui." Wethouder H. Groen in 't Wout ver wacht niet dat de problemen zich ver plaatsen naar andere portieken bij het winkelcentrum. „De jongeren blijven toch in die cirkel rond het cafetaria." Maar zo lang de gewenste JOP's (jonge- renontmoetingsplekken) er nog niet zijn, weet hij ook niet waar de jongeren dan naar toe gaan. ,Als de overlast zich toch verplaatst zou me dat teleurstellen. Want de afsluiting van de portieken is een duidelijke boodschap. En we moe ten toch met elkaar in overleg." alkemade marieta kroft De spaarpot van de gemeente Alkemade wordt weer voller. De politiek besloot gisteravond om er 1,1 miljoen gulden in te storten. Dat kan doordat de gemeente vorig jaar ruim negen ton meer heeft overgehouden dan begroot. Dat dit geld niet is uitgegeven kwam omdat een aantal geplande werkzaamheden niet is uitgevoerd. „De.tijd was er niet voor en dat kan bijvoorbeeld door vacatures zijn gekomen", licht hoofd fi nanciën P. Theuns toe. Een aantal commissiele den drong erop aan om de begroting voortaan beter te plannen. Bovendien heeft de gemeente 230.000 gulden van het rijk gekregen. Dat brengt het totaal op een bedrag van 1,1 miljoen gulden, dat nu opzij kan worden gelegd. Een deel van het geld, 11.000 gulden, wordt besteed aan onderhoud op de gemeentewerk plaats, de vloerbedekking van het gemeentehuis en kleedruimten van de buitensportaccomoda- ties. Verder zet Alkemade 40 mille opzij voor op leidingen voor het gemeentepersoneel. Volgens Theuns heeft de gemeente genoeg wensen waaraan het geld kan worden uitgegeven. „De politiek heeft alleen afgesproken dat het pas uit de reserve wordt gehaald op het moment dat het nodig is en niet ad hoe." Door de storting van 1,1 miljoen gulden ont vangt de gemeente jaarlijks 55.000 gulden extra aan rente, uitgaand van een rente van vijf pro cent. De reserves van Alkemade zijn hiermee opgelopen tot 40 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19