Bezuinigingen 'niet sociaal en onnodig' OPRUIMING 'We dachten eerst dat het een dier 'Het werk dat ik doe komt nooit meer temg' Regio Warmond pakt herrie van skatebaan aan Opknapbeurt Klinkenbergerpias Huis kopen in landelijk gebied moeilijk voor kopers van buiten VVV wil strandtenten langer open houden 'RIJDAG 25 JUN11999 chef erna straatsma. 071-5356437,plv.-chef judy nihof, 071-5356416 Boetes geëist tegen oplichters amsterdam Tegen een 39-jarige Wassenaarder, een 37-jarige man uit Oegstgeest en een 40-jarige Voorburger zijn gisteren voor de rechtbank in Amsterdam boetes geëist. De officier van justitie wil dat ze ieder 84.000 gulden betalen. De mannen zou den dat geld hebben afgetroggeld van oudere Amsterdammers. Het drietal was in 1996 al een keer veroordeeld tot celstraffen voor diefstal en oplichting. Met smoezen wisten ze zeker zeven tig Amsterdammers geld en sieraden afhandig te maken. De rechtbank doet op 8 juli uitspraak. Dronken bromfietser vlucht zoeterwoude-runduk Een 16-jarige bromfietser uit Leiderdorp is vannacht in Zoeterwoude-Rijndijk aangehouden wegens rij den onder invloed. De jongen reed veel te hard over de Hoge Rijndijk. Toen politieagenten hem bij de Burgemeester Smeets- weg staande hielden en uit de politiewagen wilden stappen, reed hij snel weer weg. Bij het fietspad onder de A4 kreeg de po litie hem weer te pakken. Behalve met een borrel te veel op, reed hij ook zonder verlichting. Even eerder had de politie op de A4 bij Leiderdorp een 50-jarige automobilist uit Hoogmade aangehouden wegens het rijden onder invloed. Ook hij reed te hard. warmond erna straatsma Er komt een nieuwe isolatie- op de skatebaan aan de Ganzenwei in Warmond. Een eerder aangebrachte isolatie laag werkt niet voldoende te gen geluidshinder. De afgelo pen zes maanden hebben om wonenden overigens geen klachten over overlast bij de gemeente ingediend. De politie heeft sinds janua ri zo'n vijftig controles gehou den bij de speelplek, maar geen enkele keer problemen 'eerd. Tot de controles werd eind vorig jaar besloten, na een reeks klachten van buurtbewoners. Zij klaagden bij de gemeente over herrie en troep op het speelterrein rond de in augustus aangelegde skatebaan. Burgemeester en wethouders besloten direct een hek rondom de ramp te plaatsen en gaven de politie opdracht regelmatig een oogje in het zeil te houden. De buurtbewoners werd gevraagd bij overlast rechtstreeks con tact op te nemen met burge meester I. van der Wel. Zij be loofde dan meteen in actie te komen. Het bezwaarschrift dat een aantal straatbewoners tegen de skatebaan had ingediend is voorlopig opgeschort, in af wachting van de resultaten van een meuwe Nog voor de zomer wordt die laag aangebracht. In septem ber «bespreken gemeente en buurtbewoners de effecten van deze maatregel. Dan be sluiten de buurtbewoners ook of ze hun bezwaarschrift de- fintief intrekken of handha ven. „De afgelopen maanden hebben we niet zo'n last ge had van de skatebaan", zegt buurtbewoner H. van Gerven. „Het was er niet zo druk. Maar nu begint het weer een beetje aan te trekken. En als er maar één persoon aan het skaten is geeft dat al een enorme ge luidhinder. Die isolatielaag die er nu op zit is gewoon onvol doende. Maar als een nieuwe isolatielaag wel goed werkt zal ik de eerste zijn die mijn be zwaarschrift intrekt. We moe ten natuurlijk niet tot in het oneindige doorgaan met deze discussie." Volgens- de burgemeester is de conclusie dat de skatebaan slecht wordt gebruikt onjuist. „Er zijn regelmatig jongeren bij de skatebaan, maar het ge bruik wisselt sterk." Deze week besprak ze met een aan tal straatbewoners hun erva ringen met de skatebaan. Dat fesprek leidde tot de afspra- en over isolatielaag en be zwaarschrift. iM i oegstgeest Schoon zand, reparaties aan de fiet senstalling en de vissteiger, nieuwe informatiepa nelen en prullenbakken. De provincie is volop be zig met een grondige opknapbeurt van de Klinken bergerpias. Zij nam het verwaarloosde en vervuilde recreatiegebied ruim twee maanden geleden over van het Sassenheimse aannemersbedrijf Korswa- gen. Er is voor ruim een ton aan werkzaamheden gepland. Zo komt er een nieuwe ballenlijn die het zwemwater afschermt van het diepe gedeelte van de plas en worden grasvelden en fietspaden verbe terd. Bij het parkeerterrein komt een hoogtebe grenzer om illegale stortingen en illegaal parkeren van vrachtwagens en campers te voorkomen. Sa men met de gemeenten Sassenheim, Oegstgeest en Warmond maakt de provincie afspraken over beter toezicht door de politie. Eind dit jaar moet het werk klaar zijn. foto henk bouwman Actie voor behoud leerlingenvervoer Een bezuiniging op het vervoer van kinderen van en naar speciale scholen, zoals Leiderdorp van plan is, is onnodig, niet sociaal, en niet van deze tijd. Dat vinden ouders die zelf dagelijks te maken hebben met dit leer lingenvervoer per taxibusje. „Je gaat ouders die het toch al moeilijk hebben nog eens extra belasten. Laat je socia le gezicht eens zien, burgemeester en wethouders", rea geert F. Lepelaar. voor hun kind, en anderen meer te laten betalen. „Een betere oplossing is: koop het vervoer scherper in. En combineer met het vervoer voor bejaarden en gehandicap ten. Als je met die inzet naar een taxibedrijf gaat, hebben ze best oren naar een scherpere prijs", zegt C. Callenbach, voor zitter van de ouderraad van speciale school De Brug. Lepelaar vindt dat Kolman haar besluit op verkeerde gron den heeft genomen. „Wat is be langrijker, een sportveld erbij of dit? Dan moet je er maar voor leiderdorp afke van der toolen De ouders, die al een of meer kinderen in het speciaal onder wijs hebben, worden zelf niet getroffen door de bezuiniging. Voor hen geldt een overgangs regeling. Ze komen in het ge weer uit solidariteit met ouders die er komend schooljaar mee worden geconfronteerd. De ge meenteraad neemt maandag een besluit over het voorstel van wethouder P. Kolman (WD) om ouders minder snel in aanmerking te laten komen voor gesubsidieerd vervoer zorgen, dat deze kinderen min der snel naar speciale scholen worden verwezen." Kolman heeft toegegeven dat basisscholen soms te snel kin deren met problemen verwij zen naar speciaal onderwijs. De wethouder wil daarom een deel van de besparing op het leerlin genvervoer aan de scholen ge ven, zodat die meer tijd in 'pro bleemkinderen' kunnen steken. Callenbach verwacht daar wei nig van. „Wat kan je daarmee doen?" Anderen wijzen op de vrouw onvriendelijke gevolgen van de voorstellen van Kolman. Een moeder die niet met haar naam in de krant wil: „De gemeente stelt voor om familie of buren in te schakelen om het kind te halen en te brengen. Dat is niet van deze tijd, dat kan toch niet? Het komt dan maar al te vaak op moeders neer, en die willen ook werken." Jongens vinden lijk in Bos van Haagwijk in Voorschoten SHOWROOM MODELLEN 2b LEOLUX Gelderland GIORGETTTetc. jan bentveldl interieur jan bentveld b. v./nieuwe rijn 24/2312 JD lelden/telefoon 071-5134671 voorschoten jan preenen Het Bos van Haagwijk kende geen geheimen meer voor hen. Dachten ze. Ze waren er al vaak geweest en kenden de hazen, konijnen en fazanten bij wijze van spreken bij naam. Gilian van Steen (14) woont er vlakbij. Aan Haagwijk, een zijlaantje van de Veurseweg op de grens van Voorschoten en Leidschen- dam, waar maar drie huizen staan, wat oude barakken van Defensie die zijn verhuurd aan kunstenaars en een paar kas sen. Don Ruijgrok uit Waddinx- veen, ook 14, logeert vaak op nummer 4. Woensdagavond rond half tien trokken ze samen het bos in. Over een zijpaadje van Haagwijk, dat provisorisch door de boswachter van Duiven voorde is aangelegd. Haagwijk maakt deel uit van het land goed van Duivenvoorde. Gilian liep een stuk vooruit. „Opeens zag ik wat liggen. Zo'n vijftien meter van het paadje. Eerst dacht ik dat het een dier was. Toen ik wat dichterbij kwam, zag ik dat het een skelet was. Don: „Ik dacht een skelet, wat moet je daar nou mee?" Natuurlijk waren ze ge schrokken. „Zo is onze vakantie nog nooit begonnen." Maar van paniek was eerst geen spra ke. Gilian: „Pas toen ik me rea liseerde wat er aan de hand was, sloeg de schrik me in de benen. Het is ook niet niks. Je ziet dat skelet. Het hoofd los van de romp. Het zag er heel oud uit. Eerst dacht ik aan een kind." Ze renden naar huis en haalden de moeder van Gilian erbij. „Die zei meteen, dat is Dode man waarschijnlijk Vlaardinger voorschoten De recherche van de politie Hollands Midden heeft het onderzoek naar het lijk, dat woensdagavond door twee jongens is gevonden in het Bos van Haagwijk in Voor schoten, vandaag overgedra gen aan de politie Rotterdam Rijnmond district Vlaardin- gen-Waterweg. Vastgesteld is inmiddels dat het om een oudere man gaat. Waarschijnlijk wordt hij al langer vermist in Vlaardin- gen of directe omgeving. Vlaardingen-Waterweg om vat de gemeenten Vlaardin gen, Maassluis en Hoek van Holland. Omdat de familie nog niet is ingelicht wil de politie geen mededelingen doen. Gilian van Steen (rechts) en Don Ruijgrok: „We gaan zo weer het bos in, maar niet meer naar die plek." een man. Het bovenlichaam was ontbloot. Er zaten nog een mannenbroek en sandalen aan." Vader Hans van Steen, die meeluistert, reageert op het woord sandalen. Nou je het zegt, ik heb wel eens een oude re man gezien van een jaar of zestig, zeventig. Op sandalen en ook klein van stuk. Die liep al tijd heel rustig. Met een fiets aan de hand. Zei je gedag, dan zei hij nooit wat terug. Waar schijnlijk zocht hij de rust. Voor het overige zag je vrijwel nooit iemand. Ja, mensen die ver dwaald waren of mensen die bramen kwamen plukken. Ver der had niemand er wat te zoe ken. Het pad loopt dood. Om dat het hier altijd zo stil is her inner ik me die man zo goed. Een sjofele man." Na de beschrijving gaat ook bij Gilian een licht op. „Vorig jaar zomer heb ik die man voor het laatst gezien. Hij was altijd warm gekleed, ook al was het erg warm. Een beetje zonder ling type." De politie kon gistermorgen nog niet zeggen of het om een man of een vrouw ging. Inmid dels is vastgesteld dat het een man is. Er wordt rekening ge houden met een misdrijf. Het onderzoek is nog in volle gang. Gisteren werd het paadje afge zet door twee agenten. Een van hen: „We houden iedereen hier weg. Zolang de recherche nog bezig is, moet het terrein maag delijk blijven." Van enige afzet ting is niets te zien. „Wij zijn de lintjes." Voor het overige is niets te merken van wat er is gebeurd. foto mark lamers De deur van het onderkomen van de kunstenaars ('Maartse buien') staat uitnodigend open, maar er is niemand. Wil van der Helm, een van de andere bewo ners, zit rustig voor haar huis een boek te lezen. „Of ik het be angstigend vind wat er is ge beurd? Waarom? Die man kan niet meer weglopen. Daar ben ik erg nuchter in. Ik zou zo weer het bos in gaan." Dat geldt ook voor Gilian en Don. „Als het bos wordt vrijge geven, gaan we daar weer heen. Alleen niet meer naar die plek. Kiekeboe tien jaar Het Oegstgeestse kinderdagver- blijf Kiekeboe houdt morgen een feest vanwege het 10-jarig bestaan. Tussen drie en vijf zijn alle kinderen die er ooit zijn op gevangen, en hun ouders wel kom aan de Geversstraat 48. De schoonzussen Femmy Meijer en Maja Bakker zetten Kiekeboe in 1989 op. De eerste tijd vond de opvang op zolder in het huis van Maja Bakker plaats. Zeven jaar gelden vonden de schoon zussen onderdak in een monu mentaal pand met een grote speelplaats aan de Geversstraat. Zij zoeken nu een ruimte voor naschoolse opvang. Rijdende groenteboer Van Rijn stopt na ruim 50 jaar judy nihof Het bloemstukje op de kast is van tante Mien van de over kant. Ze is een van de bijna honderd vaste klanten van groenteman Gerard van Rijn (68). Meer dan vijftig jaar be zorgt de Stompwijker groenten en fruit bij de mensen thuis. 'aag maakt hij zijn laatste ronde door Stompwijk en Zoe- terwoude. Er is niemand die het van hem overneemt. „Het werk dat ik doe komt nooit meer te rug", zegt Van Rijn. „Het is te genwoordig niet meer haalbaar. Wat kost arbeidsloon tegen woordig niet? Wij hebben ten minste nog de goeie tijd meege maakt. Dat je de supermarkten niet had." Van Rijn komt uit een familie van groenteboeren. „Mijn va der begon 75 jaar geleden. Ik heb zeven broers en die zijn al lemaal groenteboer geworden." Hij zou het werk nog jaren kun nen doen, vindt hij zelf, maar hij heeft toch maar besloten om te stoppen. Nu is hij tenminste jezond. „Ik heb er heel veel over gepraat. Ook langs de weg. De mensen vinden het wel erg dat ik stop. Maar ze kunnen het wel begrijpen." De 'wijk rijden' is altijd Van Rijn zijn lust en zijn leven ge weest. Vroeger met paard en wagen. Later met de auto. Toen zijn vrouw een jaar of vijf gele den besloot om met de groen tewinkel te stoppen, peinsde Van Rijn er dan ook niet over om er ook de brui aan te geven. Hij ging door met bezorgen, niet voor het geld, maar voor zijn plezier. In de groentewin kel staan trok hem niet. Dat was het pakkie-an van zijn vrouw, 's Ochtends hielp Van Rijn altijd wel even in de winkel aan de Dr. van Noortstraat, maar dan was hij gelukkig 'vrij', zoals hij dat noemt. Dan kon hij bestel lingen gaan rondbrengen. Mevrouw Van Rijn heeft geen moment spijt gehad van haar beslissing om de winkel te slui ten. „Ik vind het zalig, heb ge noeg bezigheden. Ik was eraan toe om te stoppen. Ik was ge woon 'op'." Wat haar man nu gaat doen weet hij nog niet pre cies. Hij heeft eigenlijk altijd maar één hobby gehad en dat is zijn werk. „Hij heeft nooit er gens tijd voor gehad. Dan bouw je ook geen hobby's op", legt mevrouw Van Rijn uit. „Het was altijd werken, werken en nog eens werken." Ze hoopt maar dat haar man zich straks vermaakt. „Als hij maar niet om me heen gaat lopeji keutelen", zegt ze lachend, en onmiddel lijk relativeert ze haar eigen op merking. „Ach, het zal wel luk ken. Hij moet alleen zijn draai nog vinden." Er zijn tijden geweest dat Van Rijn dagen maakte van achttien uur, en dat zijn echtgenote twaalf, dertien uur in de winkel werkte. Daarnaast was er nog de zorg voor de kinderen. „Het was een slavenbestaan. Maar je wist niet beter, want je groeide erin", aldus mevrouw Van Rijn. Het was ook veel sjouwwerk. Gerard van Rijn: „Elke woens dag bracht ik wel vijftig mud aardappelen weg. En afleveren aan de deur was er niet bij. Je moest alles op z'n plek bren gen. Vaak was dat op zolder." Tot Van Rijns klanten behoor den haag/regio monica wesseling peter van egmond Het wordt voor 'buitenstaan ders' moeilijker om een huis te kopen in de Duin- en Bollen streek en het Groene Hart. Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland zijn bereid de koop grens voor woningen op te trek ken tot 350.000 gulden. Nu kunnen niet-inwoners nog een huis kopen vanaf 250.000 gul den. De koopgrens dateert van 1994. Sindsdien zijn de huizen prijzen gigantisch gestegen. Zo stegen in de periode 1994-1997 de prijzen in de provincie met meer dan 30 procent. In het landelijk gebied wordt die forse prijsstijging nog eens omhoog geduwd door de schaarste aan woningen. Noord-Holland en Utrecht hanteren al jaren een hogere koopgrens op het platteland. Ook veel Zuid-Hollandse ge meenten willen graag de be schikbare woningen reserveren voor 'eigen inwoners'. In de regio wordt met in stemming gereageerd op de maatregel. „De woningmarkt is ook in Lisse gigantisch krap", weet burgemeester C. van Zon. „Huizen zijn weg voor er fat soenlijk is geadverteerd. Voor woningen van de gemeente moet geloot worden en ook die zijn zó weg. Dit soort maatrege len ligt voor de hand. Zo komt er iets meer ruimte voor de ei gen inwoners." Wethouder H. de Mooij, die over het Rijnsburgse volkshuis vestingsbeleid gaat, komt met eenzelfde reactie. „We hebben een zeer beperkt bouwcontin- gent, dus we zijn wel tevreden met de maatregel. Voor elk huis in bijvoorbeeld de Kleipetten zijn zomaar vijf of tien gegadig den. De maatregel heeft geen ge- volgen voor het bestaande be leid. Als je kijkt naar de verkoop van de nieuwe fasen van de wijk Kleipetten, liggen de prij- zen daar op een niveau tot 340.000 gulden. Dus dat is net jes binnen de grens. In andere fasen gaan de prijzen tot acht ton, dus kopers van buiten Rijnsburg komen daar nog aan hun trekken." De verhoging van de koop grens gaat niet automatisch. De gemeenten moeten een verzoek indienen en alleen dorpen die maar weinig mogen bouwen krijgen toestemming. Zodra de nieuwe Huisvestingswet in wer king treedt (begin volgend jaar) vervalt de provinciale regeling weer. De wet regelt bescher ming van de eigen woningvoor raad tegen kopers van buitenaf. katwijk peter blok den destijds ook nog de grotere afnemers zoals Huize Emmaus in Zoeterwoude. „Die betrek ken nu hun groenten van ge specialiseerde bedrijven die het panklaar aanleveren." Nu heeft ring voor tante Mien. „We moe de Stompwijker nog een groep ten tenslotte ook voor onszelf vaste klanten over, vrijwel alle- nog groenten kopen. Dan kun- maal ouderen. Hoewel Van Rijn nen we toch net zo goed wat stopt, maakt hij een uitzonde- voor haar meebrengen?" De Katwijkse VW wil dat strandtenten 's avonds langer open blijven. Volgens VW-di- recteur R. van der Burg hebben toeristen daar behoefte aan. „Ons wordt steeds vaker de vraag gesteld, waarom het hier niet mogelijk is een afzakkertje te nemen." De Katwijkse strandtenten zijn nu open tot zonsonder gang. Daarna moeten ze van de gemeente sluiten. De paviljoen houders laten bij monde van H. Schaap weten, dat zij het voor stel steunen. „Nu moet je men sen van je terras sturen, omdat de zon onder is. Dat is niet uit te leggen." De gemeente ziet niets in het voorstel. Strandtenten mogen van het college niet de functie van 'kroeg' vervullen. Met een definitieve beslissing wachten burgemeester en wethouders op de nota Strandbeleid is. MOOIE SERRES ZIEN? Kom vandaag nog naar de showroom van Lieftink en bewonder de mooiste serres die u ooit zag. Klaar voor dit grote woonplezier"7 Showroom: Produklieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn lel. 0172 43 26 21 Openingstijden showroom: indag t/m vrijdag van 8.30 tol 17.00 ui zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17