'Geen schending godsdienstvrijheid bij aanstelling imams 'Je raakt elkaar en kan daardoor meer aan Kerk Samenleving VRIJDAG 25 JUNI 1999 redactie aad rietveld. 071-5354 25 VANDAAG Op de twaalfde dag van 'rabie al-awwal', de der de maand van het jaar, omstreeks het jaar 570 van onze jaartelling, is de profeet Mohammed geboren. Een heuglijke gebeurtenis in de mos limwereld, die overal ter wereld wordt gevierd. In sommige landen wordt Mohammeds verjaardag een dag later ge vierd, maar dat heeft te maken met verschillen in tijdzo- ne's. Moslims eten overal vruchten en zoetigheid op Mo hammeds verjaardag, want een Arabisch spreekwoord zegt 'zoet eten en zoet denken' De profeet was volgens de over levering gek op griesmeel met boter, en ook dat wordt door moslims vaak ter ere van de stichter van de islam gegeten. Turken doen op 'de Verlichte Nacht van de Geboorte' alle lichten aan in de moskee. Katholieken eren vandaag de Britse monnik Adelbert, pa troonheilige van de vrije beroepen. Volgens een beschrij ving uit de tiende eeuw was hij eigenlijk 'koning Ethelbert van Kent'. Adelbert zou zijn koninkrijk hebben opgegeven om kloosterling te worden en in de voetsporen van missio naris Willebrord Nederland te kerstenen. Naar verluidt was zijn standplaats Heiloo en trok hij zich voor gebed vaak te rug in de bossen bij Egmond. In het Kennemerland trok hij van leer tegen de natuur religies van die dagen. Hij hakte heilige bomen om en stichtte kerken. In.740 na Christus overleed Adelbert. Zijn relieken zijn in de kerk van Egmond bijgezet. Feest van Johannes de Doper aliaga Ingesmeerd met modder en gehuld in gedroogde bana nenbladeren vierden Filipijnse boeren in de provincie Nueva Ecija giserten het feest van Johannes de Doper. Duizenden mensen kwamen naar het jaarlijkse feest. Zij smeren zich in met modder, omdat zij geloven dat de mens uit modder is gemaakt. FOTO REUTERS Demonstratie voor Iraanse joden den haag Dertien joden die in Iran op verdenking van spionage zijn gearresteerd moeten vrij. Dat is het doel van een demon stratie van de gezamenlijke joodse jongerenorganisaties op 29 juni bij de Iraanse ambassade in Den Haag. Het Centrum Infor matie en Documentatie Israël (CIDI) en het Overlegorgaan Jo den en Christenen (OJEC) hebben bij de Iraanse president Kha tami geprotesteerd tegen de arrestaties. De joden worden ver dacht van spionage voor het 'zionistische regime'. Afscheid van dirigentenechtpaar alphen aan den run Met een concert in de Salvatorikerk in Al phen aan den Rijn neemt het tienerkoor Be Glad vanavond af scheid van Albert en Gabriëlle de Zwaan. Na vijf jaar stopt het dirigentenechtpaar ermee. Het dertig leden tellende koor, dat concerten geeft en medewerking verleent aan kerkdiensten, heeft een gevarieerd repertoire, van gospel tot rap. Het concert in de Salvatorikerk begint om half acht. De toegang is gratis. Evangelie Gemeenschap de straat op alphen aan den run De evangelie gemeenschap Nieuw Leven uit Alphen houdt vandaag en zondag diensten in de open lucht. Nu steeds minder mensen naar de kerk gaan moet de kerk de men sen opzoeken, vinden de voorgangers Ab en Marcia Meerbeek. Vanavond om zeven uur staan zij met de Praiseband op het Thorbeckeplein, zondagmiddag om twee uur bij de kinderboer derij in park Zegersloot. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Putten (wijkge- meente IV), W. Arkeraats te Wer kendam Beroepbaar: C.H. Oechies, vica ris te Hulsten Hontenisse, Breit- nerstraat 31, 4532 GS Terneu- zen. Tel. 011-5616667 CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Heerde, G. van de Groep te Opperdoes. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Aalburg, te Alblas- serdam. te Gouda en te Oud-Beij- erland. C. Neele. kandidaat uit Krimpen aan den IJssel. OUD GEREFORMEERDE GEMEEN TEN IN NEDERLAND Beroepen: te Oosterland. H. Mo lendijk, lerend ouderling te Oos terland; te Ede, G. Gerritsen, le rend ouderling te Barneveld. den haag anp De regels voor het verlenen van werkvergunningen aan imams uit Turkije tasten de gods dienstvrijheid van moslims in Nederland niet aan. De Turkse moskeeorganisaties, die dat voor de Haagse rechtbank be toogden, willen zich gewoon niet aan de regels houden. Dat zei landsadvocaat G. Hoogvliet gisteren. De Turks-Islamitische Cultu rele Federatie (TICF) en negen tien moskeeorganisaties willen, dat de overheid geen beperkin gen meer oplegt bij het aanstel len van voorgangers uit Turkije. De behandeling van aanvragen voor werkvergunningen duurt zo lang, dat negentien moskee- en al een tijd zonder imam zit ten. Daarmee komt de vrijheid van godsdienst in het geding, aldus advocaat R. Moszkowicz. Volgens de wet moet een moskee aantonen dat in Neder land en de Europese Unie geen geschikte kandidaten zijn, voor dat een imam uit Turkije kan worden gehaald. In Nederland moet de vacature vijf weken worden opengesteld, daarna in Europa nog eens acht weken. Terwijl bij voorbaat duidelijk is dat daar geen geschikte kandi daten worden gevonden, stelde Moszkowicz. De moskeeën wil len voorgangers die tot hun stroming behoren, en die wor den uitsluitend geleverd door het Turkse ministerie voor godsdienst. De landsadvocaat zei dat imams die zich gedupeerd voe len, zich tot de vreemdelingen rechter moeten wenden. Vol gens Hoogvliet wijst Arbeids voorziening bijna nooit aanvra gen voor een Turkse imam af omdat er in Nederland of Euro pa gelijkwaardige kandidaten zijn. De afwijzingen hebben meestal te maken met de slech te financiële positie van de werkgever. Rechtbankpresident A. van Delden wees de moskeeën er op, dat ze weten wanneer de ambtsperiode van hun imam afloopt en dus tijdig een opvol ger kunnen zoeken. Maar vol gens Moszkowicz staan de kan didaten in Turkije niet zomaar klaar en leidt de 'rigide' regi ving tot extra vertraging. Hoogvliet meende dat niet Nederlandse wet, maar het brek aan imams in Turkije probleem is. „Men wil gewt de vrije hand bij het aanstt van imams, en geen overheii bemoeienis. Men wil niet derworpen zijn aan de regel dit land." De rechtbank doet op 9 uitspraak. e 1 I A In Benne- broek is het kan toor van de Werkgroep Religieu zen Tegen Vrouwen handel (WRTV). Joke Johanna den Duik (1928) is vice-voorzit- ter en rechterhand van zuster Michel Keesen van de Zusters van Onze Lieve Vrouw van Amersfoort, die in 1991 de WRTV op richtte. Den Duik woont al jaren samen met zuster Keesen. Een blik in hun medi tatieruimte op zolder leert, dat beide vrou wen bewust over ker en dog ma's heenkij ken. Op een hou ten bordje staat Joke's lijf spreuk: 'Mens word'. Als jonge vrouw koos zij voor een celibatair leven in dienst van de medemens. Met af en toe een moment van spijt, want ze is nog steeds gek op kinde ren. Ze was kraamver zorgster en werkte in de geestelijke gezond heidszorg. Een van de meest bewogen perio des bracht ze door in Nieuw Guinea. door ONNO VAN 'T KLOOSTER élk heb mij altijd aangetrokken ge voeld tot de zending. Daarvoor was ik wijkverpleegster, gezinsverzorgster en ook nog leerling-verpleegster in het Academisch ziekenhuis in Lei den. Nadat ik een speciale cursus in Oegstgeest had gevolgd mocht ik in 1957 einde lijk voor de zending naar Irian Jaya, in Neder lands Nieuw Guinea. De eerste tijd zat ik bij Ne derlandse marinemensen. Maar ik was gekomen voor de plaatselijke bevolking en heb overplaat sing gevraagd en gekregen naar Biak en Mano- kwari. Dat was de leukste tijd. Ik leidde er papoeameisjes op tot kampongver zorgster. De mensen daar hebben veel indruk op mij gemaakt. Ze waren heel puur. Intelligent ook. Misschien wel omdat je intelligent moest zijn om te overleven. Het waren moeilijke tijden. Ze wa ren onvoorstelbaar gelovig. Alles ging met hart en ziel. Zoals ze eerst opgingen in hun eigen geloof zijn ze later totaal in het christendom opgegaan. Uiteindelijk heb ik maar vierenhalf jaar, van 1957 tot 1962, in Nieuw Guinea gezeten. Het is er nooit van gekomen om terug te gaan, zoals ik graag wilde. Wel ben ik vorig jaar nog op bezoek geweest in Irian Jaya. Het was veranderd, maar toch weer heel indrukwekkend. In 1962 kwam ik bij de Stichting Geestelijke Ge zondheidszorg, die later opging in de RIAGG. Eenmaal aan het werk krijg je binding met het werk zelf en de mensen om je heen. Het was een tijd van pionieren. De eerste jaren deed ik alles. Later, toen er een splitsing kwam, ben ik naar de jeugdafdeling gegaan. Ik heb er verschillende cursussen voor gevolgd, met name op het gebied van gedragstherapie. Bij elkaar heb iK tot 1988 in de geestelijke jeugdgezondheidszorg gewerkt. Voor de kleintjes maakte ik vaak gedichtjes en verhaaltjes, en zette ze dan op een cassetteband je, zodat ouders ze voor hen konden afspelen. Kinderen hebben mij mijn hele leven gefasci neerd. Ik ben mijn werkzame leven begonnen als wijk- en gezinsverzorgster. Daar hield ik natuur lijk al vaak kinderen in mijn armen. Toch is het anders als het je eigen kind is. Soms, en dat zijn niet meer dan flitsen geweest, heb ik wel eens spijt gehad van mijn beslissing niet te trouwen. Vroeger werd een getrouwde vrouw met kinde ren geacht thuis te blijven. Dat wilde ik niet. Mijn jeugd heb ik doorgebracht in Scheveningen. Ik ben van 1928, dus in mijn pubertijd brak de Tweede Wereldoorlog uit. Daar ligt de kiem van mijn latere beslissing om nooit te trouwen. Ik wilde geen kinderen grootbrengen die later de oorlog in gestuurd zouden worden. Dat zou een nagel aan mijn doodskist worden. Je ziet als kind, want dat ben je feitelijk nog, in de oorlog vreselij ke dingen: honger, geweld. Ik verbleef een keer in een huis waarvan de verdieping waar ik sliep, momenten nadat ik naar beneden was gegaan, kapot werd geschoten. Ik haatte de Duitsers. En toch: het was een Duitse soldaat die mij eens hielp met houtkappen. Door alle ellende besef je juist de waarde van momenten waarop anderen je helpen. Wanneer iemand je onderdak geeft of eten. Ik heb in die tijd een sterk gevoel van be scherming gekregen. Het gaf mijn leven verdie ping. Naderhand las ik daarin een boodschap: ik heb mij overgegeven aan God en gezegd dat ik mij wilde inzetten voor de medemens. Aan die hele oorlogstijd heb ik in ieder geval een aversie overgehouden tegen geweld. In de jaren zeventig en tachtig, toen met de demonstraties in Woens- drecht en dergelijke, ben ik ook zeer actief ge weest. Ik ben nu nog lid van Kerk en Vrede. Michel Keesen leidde in die tijd, zo rond 1973, een groep probleemkinderen. Ze kon daar goed hulp bij gebruiken en daarom bracht een betrok ken schoolarts in Noordwijk ons samen. Zo heb ben we elkaar ontmoet. We raakten elkaar vooral op het gebied van de religiositeit. Zie het maar als een soort geestverwantschap. Op aanraden van de toenmalige deken van Haar lem zijn we later bij elkaar gaan wonen. Religieu zen wonen vaak in groepsverband. En hij zag waarschijnlijk dat het samenleven goed voor ons zou zijn. Ik zie het ook in verband met de roeping in je leven. Iedereen is geroepen de mens te wor den die je bent. In 1988 kreeg Michel het idee een huis voor zwerfkinderen op te zetten in Haarlem, De Terp. Drie jaar later kregen we bestuurlijke problemen. En het eind van het liedje was dat we weggingen. Samen met ons zijn nog zo'n zestien mensen, vooral vrijwilligers vertrokken. Het is nu reguliere opvang geworden, van de kinderbescherming. Eigenlijk is het project ons uit handen genomen. We zijn daar heel kwaad over geweest en zaten vast met gevoelens van boosheid en wrok. Toen hebben we gezegd: 'zo kunnen we niet der', en hebben een sabbatjaar genomen, jaar waarin we naar de bedevaartplaatsen Sant go de Compostella en Lourdes zijn gegaan. 0\ nachten deden we in kloosters en refugio's, of nauwelijks in hotels, 's Morgens wisten we waar we 's avond zouden zijn. Dat jaar heeft enorm goed gedaan. Het was een bevrijding. Aanvankelijk had ik, wellicht ook vanwege r protestantse achtergrond, enige moeite met idee van een pelgrimage. Maar een bevriende ter zei eens: 'pelgrimeren is je leven spelen' ontmoet moeilijkheden en momenten van die innerlijke vreugde. Je komt mensen tegen, jonge mensen, die net als jij op weg zijn. Je ra; elkaar en kan daardoor meer aan. Dat alles vaar je in korte tijd. Toch heb je de rust om ervaring echt te beleven. We gingen er naar! om een steen van ons hart te halen, in verba met de toestanden rond De Terp. Ik weet nog dat we in Lourdes een kruisweg den. Voordien stak ik nog een kaars aan voor mensen waartegen ik wrok koesterde. We zijn de kruisweg gaan bidden voor de mensen die den, geslagen worden en in armoede leven. Mi het mooiste was dat we aan het einde van kruisweg zagen, hoe de steen voor het graf Jez was weggerold. Wij vonden dat zo mooi en symbolisch. De steen voor a het graf was weg, net als de steen die wij op ons hart droegen. Ik noem die periode niet een 'eyeopener', maar een 'hartopener'. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het westen wolkenvelden en af en toe regen. Elders van tijd tot tijd zon en meest droog. Maxima variërend van 17 gra den langs de kust tot 25 in het binnenland. Zweden: Zonnige perioden en vooral in het zuiden kans op een bui. Maxima tussen 20 en 24 gra den. Denemarken: Zonnige perioden, maar ook een enkele bui. Maxima tegen de 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flink wat zon, maar in de nacht ook kans op mist. Morgen van uit het westen meer bewolking en in Ierland en Schotland af en toe regen. Maxima tussen 17 graden in Schotland en 23 graden in Zuid-Engeland. België en Luxemburg: Perioden met zon en waar schijnlijk droog. Middagtempe- ratuur rond 21 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij zonnig, maar morgenmid dag mogelijk een onweersbui. Maxima tussen 24 en 28 gra den. Portugal: Zonnig. Maxima langs de kust rond 23 graden, landinwaarts rond 30. Madeira: Afwisselend wolken en zon. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: Droog en overwegend zonnig. Maxima tussen 30 en 37 gra den, langs de Golf van Biscaje rond 23. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur rond 27 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig, maar dicht bij de kust ook enkele wolkenvelden. Maxima op de stranden rond 25 graden, land inwaarts veel warmer. Tunesië: Zonnig en warm. Maxima' ruim 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig met morgen mis schien een bui. Maxima tussen 25 en 30 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig bij maxima rond 30 graden. Italië: Zonnig, in het noorden morgen kleine kans op een bui. Maxi ma tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Malta: Zonnig. Maxima rond 29 gra den. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog. Op de Egeische Zee een stevige noor delijke wind. Maxima tussen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en bijna overal droog. Maxima 25 tot 30 gra den. O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekker het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kortingp VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van ƒ0,8 aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte og9 hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatting van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar. Va informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave) K N H U I Z Duitsland: Flinke perioden met zon, maar vooral in het noorden in de middag en avond ook een en kele bui. Maxima 17 tot 23 graden. Zwitserland: Veel zon en morgen kans op een bui. Maxima 24 graden in het noorden en 28 in het zui den. Oostenrijk: Flinke perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur 22 tot 26 graden. Polen: Van tijd tot tijd zon en enkele regen- en onweersbuien. Maxi ma 18 tot 23 graden. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon, maar ook enkele buien. Maxima tussen 19 en 25 graden. Hongarije: Zonnige perioden en mogelijk een bui. Middagtemperatuur rond 25 graden. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 FOTO UNITED PHOTOS DE fi( g Zuster Michel Keesen en Joke den Duik.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14