eiden Regio Water goedkoper opruim Sneltram moet anoniem Rijnland samensmeden Het einde van een traditie Digitaal Lokaal in september open Nieuwe brug 'Leiden zit nog te veel vast aan LWO' Politiek akkoord met contract Nieuweroord PROVESTE Ik kwam, ik zag en ik koos. DAG 25 JUNI 1999 wim wegman, 071-5356414, plv.-chef herman joustra, 071-5356430 Vctie op til tegen parkeerplannen kidenBewoners van de Professoren- en Burgemeesterswijk bjn van plan actie te voeren tegen het voornemen van de ge meente betaald parkeren in te voeren in hun wijken. Dit bleek jsteren tijdens de wijkinformatie-avond die voor Leiden Zuid irerd georganiseerd. Vooral het feit dat ook bezoekers keer op teer moeten betalen stuit hen tegen de borst. Een van de buurt bewoners, los Versteegen: „Volgens mij vergeten veel mensen Bat." De bewoners zien veel meer heil in het instellen van par- teerzones waar parkeerschijven moeten worden gebruikt. „Dat phet een goed middel tegen langparkeerders", aldus Verstee- en. ifROM beraadt zich op noodkreet Liden Het ministerie van VROM wil nog niet in actie komen ha de 'noodkreet' van bewoners van het Trekvaartplein. Vol lens een woordvoerder van VROM is de brief van de bewoners inderdaad binnengekomen, maar wil het ministerie zich er op graden. Een antwoord wordt niet voor het einde van de vol- jende week verwacht. Bewoners van het Trekvaartplein wend- len zich na de sloop van de illegale villa en het massale optre- len van de ME tot minister Pronk. Ze hopen dat hij de gemeen te wil dwingen meer standplaatsen op het kamp in te richten, bverigens zal hoe dan ook niet minister Pronk zich over de Kwestie buigen. Woonwagenkampen vallen onder de verant woordelijkheid van staatssecretaris Remkes. Vlaggen in Haarlemmerstraat foto taco van der eb •iden'Vlaggetjes, vlaggetjes en nog eens vlaggetjes. In de Haarlemmerstraat. En in de Janvossensteeg. De winkeliersver eniging van de Haarlemmerstraat'heeft gisteren het winkelge bied feestelijk versierd in het kader van de waterdagen die dit weekeinde plaatsvinden. Het is de bedoeling dat de vlaggetjes (de Leidse, de Nederlandse en de Europese) tot 5 oktober blij- hangen, om de straten zodoende ook met de Lakenfeesten en de 3 oktoberfeesten een stukje fleuriger te maken. Daarna is het afgelopen, omdat dat dan de feestverlichting voor de win termaanden weer uit de kast wordt gehaald. Het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland verlaagt de waterta rieven voor het eerst sinds jaren. De prijs gaat per kubie ke meter met een dubbeltje omlaag naar 3,14 gulden. Directeur P. Jonker wil hiermee de klanten in Den Haag, Leiden, de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek la ten meeprofiteren van het gunstige resultaat van 22 mil joen gulden dat DZH vorig jaar heeft geboekt. Volgens Jonker is het mogelijk om na 2000 de tarieven verder omlaag te brengen. leiden wim koevoet De laatste keer dat DZH het wa tertarief aanpaste, was in 1997. Toen werd het water duurder. In de jaren daarna bleef de prijs ongewijzigd. In een persbericht noemt DZH de winst van 22 miljoen 'aanzienlijk'. Dat de klant daarvan 'maar' een dub beltje terugziet, is volgens een woordvoerster omdat het be drijf zijn eigen vermogen naar een 'aanvaardbaar' niveau wil brengen. „Dan is immers min der vreemd vermogen nodig waardoor er ook minder rente hoeft te worden betaald. En dat is evengoed gunstig voor de klant want rentekosten worden altijd aan hem doorberekend." Directeur Jonker toont zich bijzonder in zijn sas met de jaarrekening 1998. DZH is de laatste tijd vooral ongunstig in het nieuws geweest. Zo levert DZH al enkele jaren het duurste drinkwater van heel het land en waren er grimmige conflicten met de ondernemingsraad die niet veel moest hebben van de reorganisatie en de bezuinigin gen, inclusief een vacaturestop, die jonker doorvoert. De directeur ziet in de resul taten over vorig jaar een bewijs van zijn gelijk. Hij wijst erop dat de winst is geboekt onder on gunstige omstandigheden. De klanten gaan steeds bewuster om met drinkwater en dat is niet bevorderlijk voor de afzet van DZH. Anderzijds kunnen door dit consumentengedrag investeringen om de capaciteit te vergroten, uitblijven. Overigens valt pas aan het einde van dit jaar, in de Raad van Commissarissen, een defi nitief besluit over de tarieven. meerdere jaren sprake is van een lager prestatie niveau dan overeengekomen was in de jaarlijkse overeenkomsten'. Zowel Houari als Van der San- de wilde deze tekst geschrapt zien uit de over eenkomst. Leiden zou volgens hen de vrijheid moeten hebben eerder in te grijpen als daar aan leiding toe is. „Wij kopen producten bij een in stelling en die instelling moet die producten dan ook gewoon leveren", aldus El Houari. Welzijnswethouder H. Kruijt hield echter vol dat de passage beslist niet rigide moest worden opgevat. De gemeente moest alleen niet te snel en te lichtvaardig overstappen naar andere part ners. „Het is zeker de bedoeling consequenties te verbinden aan datgene wat er wordt gespres- teerd. Het is dus niet zo dat we pas in 2003 of zo ingrijpen om iets wat in 1999 is gepresteerd." Kruijt zei verder dat de gemeente juist warm voorstander is van 'flexibele inzet', van het verde len van susbidiegelden over meerdere welzijnsin- stellingen wanneer daar aanleiding voor is. leiden Nee, zo ziet het er nog niet uit tussen de Sta tionsweg en de Steenstraat. Maar binnen een jaar moeten bezoekers van de Bruine Boon ongeveer dit zien als ze naar buiten kijken in de richting van het volkenkundig museum. Het ontwerp van de Amster damse architect Syp van Breda werd gisteren met enthousiasme ontvangen door de commissie ruimte lijke ordening. De nieuwe brug vervangt de oude, bouwvallige Rijnsburgerbrug, is hoog genoeg om kleine jachtjes doorvaart te verlenen en is toch van boven zo vlak dat er te zijner tijd een sneltram over heen kan rijden. De oeververbinding is daarnaast een stuk breder dan de voorganger. „We hebben rneer gestreefd naar een plein dan naar een brug als zodanig", lichtte de architect zijn ontwerp gisteren toe. Let vooral op de leuning die naadloos overgaat in een bankje. computerfoto pr herman joustra De gemeente zit contractueel nog veel te veel vast aan de Leidse Welzijnsorganisatie. Het zou veel gemakkelijker moeten zijn om met andere welzijnsinstellingen in zee te gaan, zeker als de kwaliteit die de LWO levert te mager is. De zoge heten uitvoeringsovereenkomst voor dit jaar, die Leiden met deze organisatie wil tekenen, laat daarvoor te weinig ruimte. Dat was de niet malse kritiek die R. van der Sande (WD) en H. El Houa ri (PvdA) gisteravond spuiden tijdens de vergade ring van de commissie welzijn. Beiden vielen met name over één passage van de overeenkomst, het contract waarin de dien sten staan vermeld die de LWO moet leveren voor de ruim acht miljoen die zij aan subsidie ontvangt van de gemeente. In die passage staat dat de gemeente pas kan besluiten met andere partners een contract af te sluiten 'indien over leiden «ruud sep Als het aan een meerderheid in de Leidse politiek ligt, mogen er voor een periode van tien ja&r 600 asielzoekers worden ge huisvest in de voormalige zus- terflat Nieuweroord aan de Rijnsburgerweg. De bewoners van de Vogelwijk, die gister avond opnieuw pleitten voor verkorting van het contract tot vijf jaar en beperking van de ca paciteit tot driehonderd perso nen, kregen alleen steun van de WD en LWG/De Groenen. De WD'er L. de Lange kon digde gisteren in de commissie ruimtelijke ordening aan dat zijn fractie volgende week in de raad in een in een motie vraagt om de opvang tot vijf jaar te be perken. De liberalen verwach ten op die manier de omwo nenden meer zekerheid te bie den dat zij niet jaren lang over last hebben. M. Vlasveld ver klaarde zich voorstander van een huurperiode van vijf jaar én een beperking van het aantal bewoners tot 300. D66-fractie- leider O. Welling wil in een mo tie de garantie loskrijgen dat de huidige opvang over tien jaar echt afgelopen is. Voortzetting van een centrum met 300 be woners is voor hem nog wel be spreekbaar. Nu de politiek akkoord is, kan de verhuizing van het asielzoe kerscentrum naar Nieuweroord nog maar op één manier in de knel komen: bewoners van de Vogelwijk hebben inmiddels bezwaar gemaakt tegen vesti ging zonder dat daarvoor het bestemmingsplan wordt aange past. Volgens hen kan dat niet. leiden ruud sep Rotterdam heeft zijn haven, Den Haag zijn bestuurscen trum en het Westland heeft de tomaat als verbindend element. Maar wat maakt Rijnland, het gebied langs de Oude Rijn van Alphen tot de kust, tot een een heid? Heel veel. Rijnland is een economisch bloeiende regio waarbinnen op allerlei niveaus economische banden worden onderhouden en waarbinnen een grote verscheidenheid aan landschappen en economische en culturele activiteiten te vin den zijm Een ideale regio dus? Nou nee.' De grote verscheiden heid is de oorzaak van het grote manco van Rijnland: niemand erkent het gebied als een sa menhangende regio. Een bescheiden begin maken met het op de kaart zetten van Rijnland als echte regio. Dat was opzet van het seminar van de Hollandse Werkgevers Ver eniging (HWV), gisteren in het gebouw van het hoogheem raadschap dat al eeuwen de naam 'Rijnland' draagt. Onder leiding van oud-wethouder Aart van Bochove discussieerde een gezelschap van voornamelijk ondernemers drie uur lang over manieren om de Rijnlanders meer 'regio-zin' bij te brengen. Dat wat de regio samen moet binden bestaat al - op de teken tafel althans. De Rijn-Gouwelijn moet een prachtige verbinding gaan vormen tussen de belang rijkste kernen van het gebied. Niet voor niets nam deze ge plande sneltramverbinding een,, belangrijke plaats in tijdens het seminar. Voor het bedrijfsleven is de lijn immers heel belang rijk. De snelle verbinding maakt bestaande bedrijven beter be reikbaar voor zowel personeels leden als klanten uit een groter gebied. Plaatsen langs de lijn worden daarnaast ineens heel aantrekkelijk voor de vestiging van nieuwe bedrijven. Twee vertegenwoordigers van grote bedrijven zegden spon taan toe dat zij wel een bijdrage wilden leveren aan de totstand koming van de Rijn-Gouwelijn. Maar verder bleef het stil. Be drijven kunnen zich nu een maal niet zomaar veroorloven om geld te steken in zaken die pas op de lange termijn voor ie dereen profijt opleveren, legde één van de aanwezigen uit. De regio moet gaan beseffen dat de Rijn-Gouwelijn vreselijk belangrijk is, betoogde Van Bo chove keer op keer. Als de regio verzuimt om de krachten te bundelen, dan is het gevaar le vensgroot dat de lijn aan de neus van de regio voorbij gaat. En zonder die lijn loopt de re gio weer de kans om van een economische bloei af te glijden naar de economische stagnatie, De bijeenkomst van gisteren waarschuwde HWV-voorzitter krijgt, als het goed is, binnen- Paul Elsinger. kort een vervolg. 1 MANNENMODE De Nederlander hangt aan tra dities. Zo zelfs, dat we er af en toe een tegen wil en dank creë ren. Zoals het spelen van de KNVB-bekerfinale in de Rotter damse Kuip. Koste wat koste wil 'Zeist' een soort sfeertje scheppen zoals jaarlijks bij de FA-cupfinal op Wembley. Het enige traditionele eraan is dat dat maar niet wil lukken. De stad Leiden daarentegen kan zich wel beroepen op een echte bekertraditie in het voetbal - zij het ih het klein. Zo wordt ieder jaar, na afloop van de reguliere voetbalcompetitie, op het Trek vaartplein 'het kamptoernooi' georganiseerd. In de maand juni is er slechts één voetbalveld in Leiden in gebruik en dat is het terrein aan de Haarlemmertrekvaart. Al 26 jaar lang neemt dit voor malige trainingsveld van Lugd- unum, gezegend met clubhuis en kleedkamers, in de voorzo mer de sociale functie over van de Leidse voetbalclubs. Zelfs een afgebroken villa en 100 man ME hebben dat deze week niet kunnen verhinderen. Henk Kersten, de kantinebe heerder van clubhuis Rolle- man, zette het gezelligheids - toernooitje in 1973 op poten. De redenen ervoor somt hij op. Omdat er bij veel Leidse voet ballers de behoefte bestond om door te spelen. Omdat veel jon gens van het kamp in eerste elf tallen van Leidse clubs speel den. En, vooral, omdat het veldje er toch lag. „Er zijn tijden geweest dat de finale van het kamptoernooi zo'n zevenhonderd toeschou wers trok", vertelt Kersten niet zonder trots. „Alhoewel dat nu al weer zo'n vijftien jaar gele den is. Maar toch, het veldje heeft door de jaren een grote sociale functie gehad." Gehad? „Nou die sociale functie heeft De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad het nog steeds. Jammer genoeg is dit het laatste jaar dat het toernooi hier gespeeld wordt. Het is namelijk de bedoeling van de gemeente dat de reno vatie van het woonwagencen trum zich uitstrekt over het veld heen." „Het probleem is dat het kamp te vol wordt", zegt bewoner Henk Brandt, zelf altijd een vaste deelnemer aan de mid- weekse wedstrijden. „De kin deren moeten ook een plaatsje krijgen om te staan. Ze willen allemaal hier blijven, ze zijn hier opgegroeid. En voor de veiligheid is het ook beter dat we meer ruimte krijgen om te bouwen. Het is alleen jammer dat het ten koste gaat van het voetbalveld." „Bovendien gaat het stukje in tegratie met de Leidse bevol king op die manier deels verlo ren", valt Kersten zijn medebe woner bij. Daar sluit kantine beheerder Hans van der Starp, ooit zelf een begenadigd voet baller, zich van harte bij aan. „Ja, het voetbal is een binden de factor, tenminste voor mij wel", zegt 'Starp'. „Ik kom van buiten. Maar ik ken al deze jon gens van het kamp via het voet- baL Ik heb met ze samenge speeld of ik heb tegen ze ge speeld." ,,A1 die ploegen die meedoen kijken er elk jaar weer naar uit", aldus Kersten. „Niet zo lang geleden deden er zelfs 24 teams mee. Ik hoor het in Lei den overal om me heen: zowel spelers als toeschouwers zullen het gezelligheidstoernooi mis sen. Nou moet u overigens niet denken dat ze op het veldje ge zellig met z'n allen een kratje bier achteroverslaan en dat het voetbal er maar een beetje bij- hangt. Nee, het gaat op het scherpst van de snede. Elk team gaat vol voor de winst. Ze komen vaak kapot het veld af. En tuurlijk, na afloop zitten ze Internet-cursussen voor ouderen Hans van der Starp, Henk Kersten en Chris van Tongeren (vlnr) zijn het roerend met elkaar eens. Het 'kamptoernooi' moet blijven. gezellig in de kantine met een kratje bier." „Het kamp is een apart feno meen", probeert Brandt het uit te leggen. „Het toernooi ook. Ik kan het niet goed omschrijven. Tja, Ik ben hier opgegroeid. Het is een klein stadje behept met een soort van campinggevoel, het is nog een stukje Nederland met sociale controle. En in principe hoort dat veldje bij dat gevoel. Het zou jammer zijn ais het definitief over is met dit ge beuren. Heel wat nostalgie gaat verloren. Zelfs al wordt er een alternatief gevonden." „De traditie moet voortgezet worden", zegt Kersten reso luut. „Je gooit 26 jaar toch niet zomaar weg?" Maar hij kijkt wat ongelovig. Want voorlopig reikt Ajax-speler Tim de Cler op zaterdag 3 juli de laatste be ker aan de winnaars uit. En als er geen alternatief wordt ge vonden, is Leiden een mooie traditie armer. Een echte tradi tie. Niet zo'n neptraditie. Quintus is jarig Denk niet dat Minerva de enige stLidentenverenigirig in Leiden is, die haar verjaardag viert. Ook bij Quintus is het feest. Het bereiken van de 20-jarige leeftijd gaat niet ongemerkt voorbij. De lustrumactiviteiten beginnen vandaag. Wij noe men enkele 'hoogtepunten.' Een bierestafette (hoe kan het ook anders) van het oude pand aan de Korte Mare naar het nieuwe onderkomen aan de Boommarkt begint vanavond om 21.15 uur. Aangekomen bij Quintus wordt de verbouwde sociëteit officieel in gebruik ge nomen waarna het spetterende openingsfeest losbarst. Dinsdag 29 juni begint om 12.00 uur het Heksenfeest voor 48 kinderen van de Merenwijk- school. Er wordt in de sociëteit een spelletjesparcours uitgezet en 's avonds is er toneel voor het goede doel vanaf 21.30 uur. Tijdens de avond proberen twee disputen zo veel mogelijk foto taco van der eb geld op te halen voor de Doe een wens Stichting Nederland. Deze stichting vervult de wen sen van kinderen met een le vensbedreigende ziekte. Een avond later strijden om 19.30 uur in de Pieterskerk acht studentenverenigingen uit Ne derland om de eerste prijs in het nationale studenten song festival. Voor de winnaar lijkt een grote carrière in het ver schiet te liggen. Immers, ooit won Guus Meeuwis deze wed strijd. Donderdag 1 juli nemen verschillende disputen van Quintus het tegen elkaar op in de Leidse Hout. Op het pro gramma staan onder meer de onderdelen strobaal werpen, hamerslingeren en kogelstoten. Dit evenement begint om 11.30 uur. Als er tenminste nog stu denten te vinden zijn die tegen die tijd vast op hun benen kun nen staan. pieter van schie eric-jan berendsen leiden janneke de jonge Ouderen en jongeren kunnen vanaf september terecht in het Digitaal Lokaal in de Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat. In deze ruimte komen elf com puters met internet te staan die tijdens de openingstijden van de bibliotheek te gebruiken zijn. Vier tot zes dagdelen wor den voor de ouderen gereser veerd; jongeren kunnen er vier tot vijf dagdelen per week te recht. Tijdens een aantal van de dagdelen voor ouderen worden cursussen gegeven. Het Digitaal Lokaal voor ou deren is een initiatief van oud burgemeester C. Goekoop, die een deel van zijn afscheidsca deau beschikbaar stelde voor het project. Zijn aandeel komt neer op zo'n 80.000 gulden. Verder wordt het lokaal bekos tigd door de provincie Zuid- Holland en de Rabobank, en betalen cursisten 13,50 gulden per cursus, die bestaat uit meerdere bijeenkomsten. Voor een gebruikskaart moet vijf gul den worden betaald. Om het project financieel haalbaar te maken, wordt het gecombi neerd met een Digitale Hang plek voor jongeren (genoemd naar de speciale website die de gemeente heeft voor jongeren). Wethouder H. Baaijens (on derwijs) geeft toe dat het voor de ouderen wellicht beter was geweest om de faciliteiten de centraal, in de wijken, te orga niseren. De bibliotheek in de binnenstad is immers moeilijk toegankelijk voor mensen die niet zo mobiel zijn. „Maar het is' niet haalbaar cursussen te ge ven als we de faciliteiten niet bundelen", aldus Baaijens. „En alleen gelegenheid geven het internet op te gaan is niet ge noeg voor deze groep mensen." Voor 55-plussers die niet in staat zijn de bibliotheek te be reiken, wordt daarom vervoer geregeld. Op termijn wil de wethouder het digitaal lokaal voor ouderen wel decentraal gaan realiseren. Daarbij denkt hij aan plekken als verzorgingshuizen. Gezocht wordt niet alleen naar bruikba re ruimtes, maar ook naar be geleiders. „Die tweede fase is) heel belangrijk, want daardoor wordt het project heel toegan kelijk", aldus Baaijens. Schoner rijden in Leiden met Shell Pura. O

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13