m 'Weer is chaotisch proces' Tuin om in te mediteren Rozen in stalmest Rijp en Groen VRIJDAG 25 JUNI 1999 redactie. margot klompmaker en saskia stoelinga 023-515| GREET BUCHNER Mode is er bij de gratie van de menselijke behoefte aan veran dering. Dat geldt niet alleen voor kleding, interieur, auto's, ook tuinaanleg luistert naar mode. Nu we op zomerse da gen vaak toontuinen bekijken, even een woord over een tuin- trend die steeds meer in de be langstelling komt: de Japanse tuin. Samen met de zo genaamde forme le tuin beconcur reert dit soort tuinaanleg de border rond een grasveld. Een ver kleinde uitgave van de Engelse landschapstuin die tientallen ja ren opgeld deed. We zijn kennelijk toe aan een ander tuinbeeld en het aardige van de Ja- 31 Briever panse tuin is dat postbi de overgang wat 3002 PA p minder opvallend is. Immers de formele tuin dwingt ons tot strakke vormen en rechte lijnen. Een ieder die daarmee niet zo goed overweg kan, moet eens kijken naar de Japanse tuinaanleg waarin de natuur zoveel mogelijk wordt nagebootst, zij het in minia tuurformaat. Niet zo gek. Japan is immers bijna net zo overbe volkt als Nederland, dus is grond voor tuinen schaars. Om te beginnen: elke goed aan gelegde Japanse tuin is omge ven door een flinke afscher ming. In diepste wezen is de Ja panse tuin bestemd om erin te mediteren en dan wil je nu een maal niet gestoord worden door voorbijgangers en buren- .Verder vinden we, als het goed is, alle elementen uit de natuur in mini-afmeting terug. Bergen die in Japan een mythische rol spelen worden vertegenwoor digd met behulp van grote brokken natuursteen, veel Ja panse tuinen worden ook zo aangelegd dat er een soort heu velreliëf ontstaat. Dat kan dan weer mooi met de grond die uit de vijver komt, want water hoort natuurlijk ook in een op de natuur geïnspireerde tuin. Als het even kan komt er nog een waterval bij al kost die dan wel de aanleg van elektrische bedrading, maar mooi en le vendig is een watervalletje wel, volgens Japanse opvattingen omzoomd met dikke moskus sens. Het donkere dennen bos wordt in het klein gesymboliseerd door een Pinus sylvestris die dan wel klein en in vorm wordt ge houden. Dat klein houden is heel een voudig: elk jaar de mooie nieuwe kaars jes toppen tot op een lengte van hoogstens vijf centimeter. De vorm kan in de loop van de jaren verkre gen worden door het wegzagen van een hele laag takken die zich in de loop van een jaar hebben ge- vormd. Loofbos is er 507 in de vorm van een RLEM miniloofboom en wel de Acer lampatum met het fraai gevormde blad en de mooie herfsttinten. Helaas niet altijd goed winterhard. De boom met kersenbloesems kan en mag niet ontbreken in deze oriëntaalse tuin. Het wordt de Prunus subhirtella, vaak in treurvorm, vooral aan te beve len in een zeer kleine tuin om dat treurvormen per definitie laag blijven. Als het goed is, komt er ook een klein tuinhuisje, te bereiken via eenvoudige stapstenen omge ven door laagbüjvende grond- bedekkers.Vaak worden hier voor maagdenpalm (Vinca) en Saginella toegepast. Persoonlijk zou ik de voorkeur geven aan Pachysandra terminalis, naar mijn ervaring de beste grond- bedekker die ook hardnekkig onkruid weet te overwinnen. Er zijn uiteraard meer mogelijkhe den, maar gras komt in de klei ne Japanse tuin niet voor. Sier- bamboes, winterharde came lia's en een enkele mooi ge vormde, kleine struik zorgt voor wat afwisseling in een tuin die arm is aan variatie van plant en boom en het van soepele aan- leglijnen moet hebben. Lathyms op Het Loo In de stallen van Paleis Het loo wordt van 2 t/m 11 juli voor de vijfde maal de nationale lathy rus tentoonstelling gehouden. De bloemarrangementen waar in de lathyrus domineert zijn voor een groot deel verwerkt met historisch tuingereedschap uit de collectie van het Paleis Het Loo. Het geslacht lathyrus telt meer dan 130 soorten, waarbij de oorspronkelijke vorm een vlakke fel rode vlag, lichtblauwe zwaarden met hiel en veelal lilakleurige bloemen vertoont. Is de kas-lathyrus het terrein van de beroepslavekers en daardoor het hele jaar be schikbaar, snij-lathyrus van buitenteelt en lathyrus in pot, worden grotendeels gekweekt door amateurtelers. De ten toonstelling streelt niet alleen het oog, maar is tevens een wel daad voor de neus. Lathyrus is bekend om haar heerlijke geur. Leden van de Nederlandse La thyrus Vereniging zijn in de Stallen van het Loo aanwezig om belangstellenden informa tie te verstrekken. Paleis en tui nen zijn dagelijks geopend van dinsdag t/m zondag van 10 uur tot 17 uur. De eend die diagonaal zwemt. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Windvlagen, door meteorolo gen flakkeringen genoemd, zijn chaotisch. Dat merkte Arjan van Dijk, promovendus aan de Technische Universiteit Delft, afgelopen week nog aan den lij ve. Uitwijkend voor een auto werd hij door zo'n vlaag 'gegre pen' en belandde hardhandig in de greppel. Het is alsof de duvel ermee speelt. Want juist over turbulentie gaat het proef schrift dat hij deze week verde digt. Van Dijk bedacht een re kenmethode om luchtstromen beter te analyseren. Met een daarmee verfijnd meetsysteem zouden de weersvoorspellingen preciezer kunnen uitvallen. De tekortkomingen van de hui dige werkwijze bevinden zich in de manier van meten, legt hij uit. „Als dienstweigeraar heb ik een tijd bij het KNMI gewerkt. Daar hadden we erg veel leuke snoepreisjes naar plekken waar we windmetingen verrichtten, maar van de gegevens die we daar verzamelden, hadden we echt geen flauw idee wat ze be tekenden." Een meetpaal in de zee heeft nu eenmaal zijn be perkingen: „Een wervelstorm gaat links of rechts langs het platform met de paal, of even- meel er boven- of onderdoor. Maar in de werkelijkheid zon der meetapparatuur gaat de storm toch echt rechtdoor. Door te meten beïnvloedden we de luchtstroming zelf." Het probleem van de huidige meetsituatie verduidelijkt Van Dijk nog eens met een voor beeld dat speciaal voor de leek verzonnen is. Zijn verhaal gaat Vraag en antwoord De rozenstruiken van mevrouw B. de Jong uit IJmuiden heb ben erg veel last van luis. Wat ertegen te doen? Op de allereer ste plaats: luizen en andere kwalen zijn vooral het gevolg van een slechte staat van de plant. Is er voldoende humus en goede mest bij de rozen? Ro zen worden beter met een laag je stalmest in de herfst op de grond. Staan ze verder niet te veel op de tocht en in de wind? Kortom, verbeter de groeiom- standigheden voor zover het gaat en stop wat knoflookteen- tjes in de grond. Als ze aan de groei zijn, houden ze de luizen enigszins op afstand. Dille bij mijn weten niet. Afrikaantjes zijn goed tegen rozenaaltjes, de bloemen mogen er best uitge knipt worden vanwege de con trasterende kleur. En tot slot: ikzelf gebruik in plaats van al lerlei spuitmiddelen gewoon water, om de vijf dagen flink spuiten, als het kan met lauw water. Maar nogmaals: vooral ervoor zorgen dat de planten het naar hun zin hebben, dan blijft de luis weg. Redelijk mi lieuvriendelijke sproeimiddelen zijn Plantschoon en Spruzit. George Gussenhoven uit Leiden schrijft dat er bij het op nemen van planten voor con tainers op balkon dan wel ter ras veel planten die met succes in pot of bak groeien niet ge noemd worden. Ervaring leert, volgens de schrijver, dat ze het (de wortels) wonderwel doen in een kleine behuizing en dat zijn dan: sering, rhododendron, co- toneaster Juniperis. En een aantal heideachtigen. Waarvan, met dank, melding ten behoeve van balkonbezitters. J.E. Verheijde Stam uit Bloe mendaal heeft moeilijkheden met de cylaam. De blaadjes smetten. Naar ik aanneem is dat vooral het gevolg van een verkeerde manier van water ge ven. De cyclaam is uiterst ge voelig voor water op blad of knol daarom is de beste manier om de plant om de paar dagen, afhankelijk van de temperatuur, een kwartiertje in een bak met een laagje lauw water te zetten. Dan kan de grond zich volzui- wat een geluk dat u nog niet op vakantie hoeft, nu de tuin op z'n mooist is! geniet ervan op z'n engels, japans of grieks. alles te koop bij: bloemendaal bv. rijksstraatweg wassenaar opeens over eendjes in het wa ter. „De eend die in de lengte richting van de golf zwemt ziet de golven anderhalve meter uit elkaar. Maar de eend die diago naal zwemt, kwaakt dat-ie tus sen de golven een afstand van drie meter ziet. Ze krijgen ruzie, omdat ze eikaars bevindingen betwisten." In de meetresultaten van luchtstromen ontstaat een soortgelijke verwarring. Moge lijk zou die te corrigeren zijn met metingen op verschillende punten. Maar dat blijkt voor de meteorologie eenvoudigweg een te kostbare zaak. Het bracht de promovendus erop om het gedrag van de windflak- keringen theoretisch te benade ren. Hij vond de 'oplossing' in wat hij een 'wiskundige zeef noemt. „In de. vergelijking met de eenden is de kortste afstand tussen de golven de reële af stand. Je zou kunnen zeggen dat ik nu een rekenmethode heb gevonden om die kortste afstand uit de gegevens te krij gen. Of in het geval van de luchtstromen: ik weet de grote re structuren terug te duwen naar kleinere structuren, zodat de turbulentie beter te interpre teren is." Voor de weersvoorspelling op de korte termijn is dat voorde lig. Over de lange termijn wil Van Dijk eigenlijk niet spreken: „Weer is een chaotisch proces. Aan een voorspelling over meer dan vijf dagen kunnen we ons beter maar helemaal niet wa gen." gen met water en blijft de bo venkant van de plant droog, verder houdt deze plant niet van volle zon en hoge tempera turen. Om de twee weken iets mest is goed tijdens de groeipe riode. Zo behandeld zal het ze ker goed gaan met deze mooie plant. 101 Tuinvragen Leer en droomboeken Het is hier al eerder opge merkt: tuinboeken vallen te verdelen in lees- en kijk boeken, iets duidelijker in leer- en droomboeken. Zo kan elke tuinliefhebber een keuze naar eigen inzicht en wensen maken. Het boek dat ik hier bespreek is over duidelijk een lees- en leer boek. Ideaal voor mensen die willen weten hoe te handelen met plant en plaag. De auteur beant woordt in dit boek geen 101 maar liefst 119 vragen van de meest uiteenlopende aard. Daarbij ontbreekt zel den de altijd goede raad om planten vooral op de juiste plaats en in de juiste grondsoort te zetten, iets waartegen enthousiastelin gen nogal eens zondigen met als direkt gevolg plagen en ziekten. Ook de aan schaf van planten die resis tent zijn tegen veel voorko mende plagen wordt gead viseerd, en het ware te ho pen dat men bij de verkoop daarover duidelijke infor matie zou verstrekken. Op de genoemde bestrij dingsmiddelen kan ik kri tiek hebben. Die zijn tot mijn spijt lang niet allemaal milieuvriendelijk te noe men en het advies om be proefde eenvoudige milieu vriendelijke middelen ont breekt helaas. Maar voor de rest niets dan goeds over een boek waarin te lezen valt dat de snoeiwonden bij de Catalpa altijd afgedekt moeten worden om schade te voorkomen en dat het gebruik van chemische mest- en bestrijdingsmid delen de zo nodige wormen populatie in de grond te niet doet. Een heel lang verhaal over gesnoeide buxusfigu- ren teruggaande tot de Ro meinse tijd zal liefhebbers van groene grillige vormen plezier doen evenals een lijstje van klein blijvende bomen. De aanleg van een vijver, planten voor een schaduwrijk terrasje, de vraag of een clematis in een roos geleid mag worden en nog veel meer interessante vragen vinden we in dit boek beantwoord.» 101 Tuinvragen, Ivo Pauwels, Lanno Terra, f29,90 GREET BUCHNER Tips voor voortuin Gewoonlijk krijgt de achtertuin veel meer aandacht dan de ho voor de woning, maar de laatste tijd komt daarin geleidelijk y< andering. In het zeer tuinminnende Engeland zijn ze er al vee langer mee bezig. Er verschijnen bijvoorbeeld talrijke boeken over de voortuin waarvan de vertaalde uitgave 'Een tuin voor het huis' ook in Nederland te koop is. In plaats van een allesw tende schrijver, worden er in de uitgave verhaaltjes verteld ov deskundigen die mensen helpen bij het opknappen van hun voortuin en oplossen van problemen. De een krijgt bijvoorbei advies om een steil aflopende hof fraai in te richten, terwijl eei ander tips krijgt voor een zeer lange en smalle tuin. Kortom, h zijn tuinen waar de gemiddelde Nederlandse liefhebber nietz gemakkelijk mee uit de voeten kan. Want helaas ontbreekt de vrij kleine voortuin zoals die in Nederland nogal eens voorkor Voor eigenaars van een omvangrijke hoektuin of ook wel een glooiende tuin levert de uitgave echter enkele praktische inric tingstips op. •'Een tuin voor het huis'; Terra, Zutphen; ISBN: 6255 694 9; f39,90. J |2! Afrikaanse uitstraling Afrika is de komende maanden het thema waarmee Bloemen bureau Holland, de promotieorganisatie van bloemenkweken'1 enkele soorten planten en bloemen onder de aandacht gaat brengen. Vandaar dat deze zomer verschillende boeketten in benen bekers of ruw bewerkte houten bakken staan en in de bosjes riet en bamboe zijn te ontdekken. Boeketten zullen bo j vendien de tegenstellingen van het Afrikaanse landschap we spiegelen, voorspelt de promotieorganisatie. Om die ambitie ze doelstelling in te vullen, zijn bloemenwinkels volop getooii v met wilde bossen in diepgroene kleuren (die het oerwoud mo ten symboliseren) waarin heldere bloemen zoals anjers zitten Naast bloemen, zijn er ook enkele kamerplanten om Afrika in de huiskamer tot leven te brengen. De exotische uitstraling va (r| bijvoorbeeld de zogenoemde vingerplant fatsia japonica of de 0I palm livistonia australis zijn daarvoor uitgekozen. Opvallend echter dat de livistonia oorspronkelijk uit Australië komt. BeidJe soorten staan graag op een lichte plek in huis en moeten gere geld water krijgen. De livistonia schiet bovendien aardig de hoogte in, want de palm kan ruim 1,25 meter hoog worden. D )f vingerplant blijft een stuk kleiner. Waterstress bij peren Fruittelers werken het liefste met lage bomen. Dat is makkelij! 1: voor bewerking en oogst. Korte stammen ontstaan meestal door enting op een onderstam die nauwelijks groeit. Voor de appelteelt is een dergelijke zwakke stam beschikbaar. Maar vo-( de perenteelt niet. Daar gebruikt men al dertig jaar lang CCC, een chemische groeiremmer met chloor erin. Maar sinds kort j dit middel verdacht. In koelcellen worden de laatste paar jaar c hoge gehalten van dit spul gemeten in peren, vooral in de schi Door de vruchten langer te bewaren zakt het niveau beneden u de wettelijke norm en komen ze alsnog in de winkel. Niettemi wordt gezocht naar veiliger alternatieven.Het Instituut voor f Agrotechnologisch Onderzoek in Wageningen toonde dit vooi 3 jaar aan dat het CCC-gehalte in peren drastisch omlaag gaat e door de vruchten een dag lang in warm water (37 graden C) te leggen. Door het warmwaterbad schiet de stofwisseling om- j hoog en wordt het gif versneld afgebroken. De bereikte vermin e dering is niet altijd genoeg en de kwaliteit van de peren kan lij den onder deze behandeling. Op het proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp kiest j men voor een praktischer aanpak. Uitgerekend is dat niet spui ten met CCC de fruitteler drieduizend gulden per hectare kos! E aan extra snoeikosten. De bomen van Conferenceperen blijvei1 redelijk klein als ze dicht op elkaar worden geplant. De gebruil te soort wordt geselecteerd op zijn vorm: heel smal en zonder te veel zijtakken. Selectie op boomvorm werkt echter niet voor ;i alle perensoorten. Een andere benadering is waterstress. De truc is de bomen net genoeg water te geven dat de vruchtgroei er geen last van heeft, maar de scheutvorming wel. Op die ma-1 nier wordt het aantal nieuwe takken onder de duim gehouden i De methode werkt in elk geval bij appels. Weer iets anders is I wortelsnoei. Hierbij wordt een deel van de wortels in de grond afgesneden. De boom stopt de nodige energie in het herstel vi j de wortels. Dat gaat ten koste van de groei van de boom. Ge zocht wordt naar een evenwicht tussen boven - en ondergron I se groei. CRYPTOGRAM horizontaal: 1. Kofferruimte waar de poes uit eet (8); 5. Wat de schoenma ker betaalt voor zijn studie (8); 6. Van die opdracht heb je geen gemak (4); 8. Zin in een reis (4); 10. Vals rund van een geschied schrijver (5); 12. Steunt iemand die hoorbaar de diepte bepaalt (5). verticaal: 1. Om een heks te vangen? (6); 2. Dat kindergezicht wordt op gegeten (6); 3. De geest is grie zelig aan de maat (5); 4. Er ont breekt niets aan het voedsel van een omnivoor (5); 7. Grote dorsüesser (5); 9. Niet prettig voor een oude dief om erin te zitten! (4); 11. Engelsman die de reeks omdraait (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Abonnee: 7. es; 8. as; 10. uzi; 13. tel; 15. la; 16. cru; 18. ba; 19. tand; 21. idem; 23. ge; 24. en; 25. over; 27. unit; 29. pi; 30. eik; 32. si; 33. esp; 35. Ate; 36. eb; 38. el; 39. eremiet. Verticaal: 2. Bei; 3. os; 4. na; 5. Est; 6. zult; 9. klam; 11. zaagvis; 12. Ur; 14. eberiist; 16. cd; 17. ui; 20. nee; 22. den; 25. open; 26. re; 27. uk; 28. tien; 31. ik; 34. per; 35. ale; 37. be; 38. ei. HEINZ W-A-T £-£-W 6-£-/rUK £>-A-T /-* J-7-£■<£'£- O-A'N AT-A-M /-AT J-£ M-/J- h/ IS-A-AT'A-rS- T- Rhododendron voor kleine behuizing. FOTO PR De voortuin. FOTO' £-N O-z-T W-AS MS TJ-ES/-/-E-T O-H, &-E-Z-E /-£ 0-OAT AtO-O-/, /*-£-* A T U /J

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10