Leidsch Dagblad lijden met auto wordt duurder 21 ij le erindeiing R0xy volledig afgebrand bij begrafenisfeest 14 'NAVO tientallen jaren in Kosovo' en Haag lat door Golfen met een handicap in Noordwijk Lekker en verstandig. ineeuwval in Oostenrijk Ld warmer TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Leidsch êisDagblad w !7 zeve nen vo ID AG 22 JUNI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42033 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Gesprek van de Dag Binnenland Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst rli :eren, iden in de l rukke!: m. ■rug rkeersminister Netelenbos wil automobilist per gereden kilometer belasten ms ros st in het oog springende trigen «regel is het plan van Nete- t veris os om automobilisten per leeftijo den kilometer te belasten, ederai «die heffing komt er op z'n een ju gSt in 2004. ,,De technische t bew jerking kost tijd", aldus Ne- wertó nbos. Ze houdt rekening c'rliiK en, vli üter Peper v :bee1 :Z elijk Is lien oude /lindei ijes w net h Vijftig mille voor sieraden Zangeres zonder Naam Het wil maar steeds niet lukken met een baan voor Winnie Sorgdrager Modern imago voor Leger des Heils Den Haag Sculptuur moet troefkaart voor residentie zijn paarse fracties, het CDA en Groenlinks steunen de linen van minister Netelenbos van Verkeer om auto- len duurder te maken. Tegelijkertijd wordt het bezit de auto goedkoper. met tegenstand. „De wereld gaat op z'n kop als je het reali seert. Het is een revolutie, die de rest van Europa met argus ogen volgt." Andere voorgeno men maatregelen zijn rekening rijden en tolheffingen, gekop peld aan verlaging van de mo torrijtuigenbelasting. Over nut en noodzaak van de verschillende prijsmaatregelen zijn de fracties het niet eens, bleek gisteren. PvdA, WD en D66 steunen het experiment om in één stad rekeningrijden in te voeren, maar vinden dat tegelijkertijd het openbaar ver voer sterk moeten worden ver beterd, zodat automobilisten een volwaardig alternatief heb ben. Het CDA wijst de elektro nische tolheffing onveranderd af, omdat het openbaar vervoer te wensen over laat. D66 wil ook automobilisten op de snelweg een keus bieden. „Naast rekeningrijden moet er een rijstrook komen waar be stuurders niet hoeven te beta len", aldus D66-Kamerlid Gis- kes. Ze pleit verder voor vrijstel ling van de elektronische tol heffing voor taxi's en mensen die een auto delen. PvdA, D66 staan positief te genover een kilometerheffing. WD en CDA hebben grote twij fels. Ze vinden het systeem, waarbij een automobilist een bedrag per gereden kilometer betaalt, fraudegevoelig. Meer eensgezindheid is er over be- taalstroken en tolheffing. Hier zou op beperkte schaal een be gin mee kunnen worden ge maakt. Gisteren lekte ook een onder zoek uit waaruit zou blijken dat benzine-auto's de staat meer opleveren dan ze kosten. Het onderzoek is, zo meldt De Volkskrant, verricht door het Centrum voor Energiebespa ring en schone technologie, in opdracht van Verkeer en Water staat. Er zouden 25 manieren van vervoer zijn vergeleken. De benzine-auto komt na weging binnenland- houdt vast aan een ge- ntelijke herindeling van Haag. Hij gaat door met de Joering van de zogenoemde eëvreti 'e Rem^es- die het mogelijk j0I. ikt om de stad uit te breiden Het w delen van rie randgemeen- brief aan de Tweede laaril1" constateert Peper dat herindeling zorgt voor een oplossing voor de finan- in grootstedelijke proble- an de stad. De gemeente onder meer de nieuw- wlocaties Ypenburg, Leid en het resterende. Wateringse Veld in Jen. Een corridor door on- Rijswijk moet de wij- rerbinden met Den Haag. et gezamenlijk voorstel van Haag en de buurgemeen te komen tot een sterke Isprovincie is niet haalbaar. ;ens Peper bereiken de be- X len gemeenten op korte geen overeenkomst de sterke stadsprovincie 2002. let de herindeling volgt de lindsman het regeerak- iap, hi td. dat uitgaat van een ge- Welnffcuitbreiding van Den Haag delen van Rijswijk, Voor- Leidschendam, Pijnacker d vvori Nootdorp. In augustus en aferee tember voert hij gesprekken de gemeenten over de itbreefnscorrecties. verantwoordelijkheid voor de grenscorrec- instantie bij de list irefaicie Zuid-Holland. Gede- spelw ^de Staten (GS) slaagde lichl tër vorig jaar niet i J door zondi instil ,e best,wring lijn i Dichte wolken rook hingen tijdens het blussen boven de brandende discotheek. AMSTERDAM i om de ing aai™1 ilthobi ;hter verbood twee keer een aston foitieve besluitvorming iherindeling. Vervolgens be- opulai Ên GS het inmiddels ehoed den dossier terug te geven hie i de minister, bodes Het afscheid van de Amsterdamse kunstenaar, activist, dichter en ontwerper Peter Giele is gisteravond (onbe doeld) even spectaculair verlopen als zijn inbreng in de Amsterdamse kunstwereld bij zijn leven is geweest. Tij dens een vaarwelfeest in discotheek Roxy, waarvan Giele het interieur had ontworpen, brak een brand uit die zijn creatie vrijwel volledig in de as legde. Volgens een ooggetuige brak de brand uit tijdens een wilde vuurwerkact. Vermoedelijk zijn vonken verspreid doordat de airconditioning in het gebouw aanstond. De vuurwerkact was een symbolische voortzetting van het afscheid dat vrienden en nabestaanden eerder op de dag op de Amstel waren begonnen. Tijdens de ex travagante begrafenisoptocht werd Giele's kist in een boot over de Amstel gevaren, voorafgegaan door een boot met vuurkanon. Metershoge vlammen begeleid den de kunstenaar op zijn laatste tocht naar begraaf plaats Zorgvliet. Hij overleed afgelopen woensdag op 44-jarige leeftijd aan een herseninfarct. 's Avonds moesten honderden aanwezigen op het feest rond negen uur noodgedwongen onder hevige rookontwikkeling de Roxy verlaten. Vanaf de Singel za- NOORDWUK JOB DE KRUIFF Gisteren is Benecol geïntroduceerd. De producten van Benecol zijn Puur plantaardig en helpen het cholesterolgehalte te verlagen. &ls 'n Benecol halvarine en een margarineproduct waarmee u hint smeren, bakken en braden. En we kunnen u vertellen: het is ook nog erg lekker. Vandaar dat wij Benecol vandaag al voor u in onze winkels hebben. Eet u smakelijk (en gezond natuurlijk). b.D lhetï «»egm van de zomer is in henrijk gepaard gegaan met voor ^uwval. In de bergen Kuwde het op sommige totsen onder 1500 meter, de Grossglockner viel de •pen nacht vijftien centi- Ker. Door de krachtige wind ontstonden sneeuwhopen van soms een halve meter hoog. Autorijders reden op de belang rijke weg over de Tauernpas door blubber als gevolg van de neerslag. De tunnel onder de Tauern is nog steeds dicht vanwege de brand die daar vorige maand woedde. Nergens is een handicap zo gangbaar als in de golfsport. Bij Golf Centrum Noordwijk bleek gisteravond dat ook voor mensen met een verstandelijke handicap golf een geschikte sport is. De Stichting Vrienden van de Nederlandse Sportbond voor ver standelijk Gehandicapten (NSG) hield er samen met Special Olympics een clinic voor verstandelijk gehandicapten uit de re gio. Op de driving range slaan ze één voor één een heel mandje ballen weg. De mees ten eerst nog met hulp en advies van ou ders of begeleiders, maar al gauw hanteren ze hun eigen greep en techniek. Draaien met de knie en het nawijzen van de bal blijkt helemaal niet nodig om toch tot over de heuvel te slaan. Vooral Dirk, een jongen die ook hockeyt, blijkt hem aardig te kun nen raken. Hij informeert dan ook al voor zichtig naar de prijsuitreiking. „Perfect Yvon", roept haar moeder. En er loopt zo waar ook een Bart-Willem rond. Een talent, natuurlijk. De organisatoren hadden op honderd deelnemers gehoopt, het werden er zo'n twintig. Ook staatssecretaris Margot Vlie- genthart liet het afweten, maar betuigde van een afstandje haar steun aan het intia- tief. Het beginnersenthousiasme van de deelnemers, de meesten tieners, vergoedt veel. Organisator Wim Duchhart staat te genieten. „Als ze aan sport gaan doen, wor den ze veel zelfstandiger. En verstandelijk gehandicapten kunnen even goed golfen als ieder ander", vertelt hij. „In de States doen ze het heel veel, daar is dat al wat ver der ontwikkeld." Personeel van veren Wadden dreigt met acties HARLINGEN CPD De zeventig medewerkers van rederij Doeksen, die de bootverbindingen met Ter schelling en Vlieland onder houdt, dreigen in verband met een CAO-conflict het werk neer te leggen. De nieu we CAO had op 1 januari al van kracht moeten zijn. Di recteur Oosterbeek wil de overuren die worden ge maakt niet alleen in vrije tijd, maar ook in geld uitbetalen. Het personeel voelt daar echter niets voor en wil een tijd-voor-tijd-regeling. Als de directie niet toegeeft, dreigt het personeel met acties. Oosterbeek is een ultima tum gesteld: hij heeft tot donderdagmiddag de kans om te reageren. Doet hij dat niet, dan gaat het personeel in staking. Vakbondsman Leo Ben jamins van FNV Bondgeno ten: „De actiebereidheid is groot." Het idee is om een dag lang alleen de eerste en de laatste boot naar Ter schelling en Vlieland te laten varen. Alle tussenliggende veerdiensten zullen dan wor den stilgelegd. Aantal vlinders in Nederland daalt stevig van een groot aantal factoren daaruit als een 'netto-betaler'. Dieselauto's zouden -net als vervoer over rail en water- de staat juist meer kosten dan ze opleveren. Netelenbos wilde gisteren niet verder ingaan op het onderzoek. Het Centrum voor Energiebesparing wilde vanmorgen ook geen toelich ting geven omdat het nog slechts om een conceptrapport zou gaan. Pagina 2: Commentaar Van de zeventig soorten dag vlinders die aan het begin van deze eeuw in Nederland voor kwamen, zijn er inmiddels ze ventien uitgestorven. Dertig soorten staan op de Rode Lijst, omdat zij in hun voortbestaan worden bedreigd. Dit melden het Centraal Bureau voor Sta tistiek (CBS) en de Vlinder stichting. Ook de veelvoorkomende soor ten lopen in aantal achteruit. Met name 1997 was een slecht jaar. Over het geheel genomen doen slechts enkele soorten het goed, zoals het nog zeer alge mene zwartsprietdikkopje, het oranje zandoogje en het koe vinkje. Oorzaak van de teruggang zijn de natte zomers en de ver dwijning van leefgebieden van vlinders. De verspreide ligging van de natuurgebieden maakt onderlinge uitwisseling nauwe lijks mogelijk. Vermesting, ver droging en verzuring verslech teren de leefgebieden. Vooral vlindersoorten die van drassige gebieden houden, hebben het Vlinders doen het duidelijk slechter dan andere diergroe- pen die landelijk worden ge teld. Met de vleermuizen gaat het ronduit goed en broedvo- gels zijn als groep stabiel geble- HET WOORD IS AAN Heinrich Böll Oude mensen hebben het verkeerd als zij over de ge lukkige jeugd spreken: als je jong bent, is alles ernstig en moeilijk en niemand helpt je. VOOR WOENSDAG L M geleidelijk 9*/20° »7210 11722° 20% 10% 10% jomcsch'i'n 50% 60% 60% VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Schrijvende lezers22 Sport Trends/Strips Uitgaan Plaatsveiyangend defensiechef Van Baal: FOTO GPD ROBBERT SLAGMAN gen de feestvierders vol verbijstering hoe de hippe dis co grotendeels in vlammen opging. Alleen de muren en gevel bleven overeind staan. De brandweer, die met zeventig man ter plaatse was, had moeite het vuur te bedwingen, omdat de blussers niet goed in de buurt van de Roxy konden komen. Een boot met waterkanon werd vanaf de Singel ingezet om het vuur te bestrijden. Ook vanaf de Kalverstraat pro beerde de brandweer de brand te bereiken. Belenden de panden werden ontruimd en liepen aanzienlijke rook- en waterschade op. Diep in de nacht was het vuur in de Roxy definitief gedoofd. RUSWUK-WASHINGTON GPD-ANP NAVO-troepen zullen de vrede in de Servische provincie Koso vo zeker nog enkele tientallen jaren moeten handhaven. Dat voorspelt de plaatsvervangend chef defensiestaf A. van Baal, de op één na hoogste verantwoor delijke voor Nederlandse vre desoperaties. Van Baal waarschuwde voor een operatie van lange duur op een symposium van het Inter kerkelijk Vredesberaad en enke le defensie-organisaties. Hij vreest dat KFOR-soldaten 'zeker tot 2035' in Kosovo moeten blij ven, omdat Albanezen en Ser viërs elkaar naar het leven zul len blijven staan, en Servië de provincie nooit zal opgeven. Het Nederlandse aandeel in de NAVO-troepenmacht be staat uit 2.050 militairen en zware houwitsers. Eerder is ge steld dat de landmacht grote moeite zal hebben om genoeg personeel te vinden voor zo'n langdurige operatie. Militairen worden een half jaar uitgezon den, en blijven daarna mini maal een jaar in Nederland. De plaatsvervangend chef de fensiestaf vindt de lange duur van de operatie geen probleem. Hij refereerde aan discussies in Amerika, vlak Wereldoorlog, o rugtrekking van ropa. „Ze zijn e daar ben ik ze na de Tweede ver spoedige te- troepen uit Eu- r nog steeds, en zeer dankbaar voor", aldus Van Baal. De generaal verdedigde de stelling dat de militaire verdedi ging van Nederland de primaire kerntaak van de Nederlandse krijgsmacht blijft. Daarmee lijkt hij afstand te nemen van zijn politieke baas, minister De Gra ve (defensie), die juist crisisbe heersing, vredesoperaties en verdediging van het NAVO- bondgenootschap het zwaarste accent geeft. Volgens de Amerikaanse krant International Herald Tri bune heeft de NAVO voor het bereiken van het akkoord over de ontwapening van het Koso vo Bevrijdingsleger UQK op schrift toegezegd 'te zullen overwegen' dat het UQK een soort 'voorlopig leger' wordt. Dat betekent dat het U£K ook na ontwapening een georgani seerde macht zal blijven. Pagina 7: Meer nieuws over Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. - Pla; >rgingj Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) I Qacceptgiro (f. 97.90) automatisch (f. 33,70) - Handtekèi iclie bel DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, leidsch Dagblad, Abonnee-service, OF BEL 071-51 28 030 8'712141"400114

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1