Leidsch HH Dagblad 21 23 Jongere partner raakt Pas 65 kwijt jiegraafplaatstoerisme: Leidenaar in Leiderdorps graf Einstein had letterlijk een wiskundeknobbel duikt in ligheid op sisscholen Museumplein krijgt vorm "A 'Ca 'Duitsers en Russen zullen sector delen' msterdam of Den Haag oeftuin rekeningrijden Extra strook A4 in ochtendspits EXTRA TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. iAG 18 JUNI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 esprek van de Dag Geld speelt geen rol bij Brits sprookjeshuwelijk Binnenland Cultuur en Kunst Politie wordt verplicht auto van hardrijder in beslag te nemen Uitgeest verkent grens moderne kunst Sport Hockeysters in finale Champions Trophy AFKE VAN DERTOOLEN ien in Leiden, maar een graf huren eiderdorp. Of: wonen in Wasse- en juist weer een graf kopen in en. 'Begraafplaatstoerisme' noemt ^iderdorpse wethouder Roest dat. ïsen op zoek naar een graf, voor zelf of voor familie, voelen zich te- lordig niet meer gebonden aan eigen gemeente. Als het elders oier of goedkoper is, dan zoekt men net zo lief daar. Roest ziet er een re- om de relatief lage tarieven van Igemene Begraafplaats Leiderdorp irhogen. De kosten van een graf variëren niet al leen tussen algemene en particuliere kerkhoven, maar ook tussen de alge mene begraafplaatsen zelf. In Leider dorp kost een huurgraf alles bij elkaar 1.205,60 gulden voor vijftien jaar. De Leidse algemene begraafplaats Rhijn- hof berekent voor zon graf 1.315 gul den, voor een periode van tien jaar. De Voorschotense gemeentebegraafplaats Rosenburgh brengt 2.452,80 gulden in rekening voor een vijftienjarig huur graf. De tarieven voor de familiegraven lopen nog verder uiteen. Als de kosten niet worden gedekt, moet de gemeente bijpassen. Volgens de Leiderdorpse wethouder is het een maandelijks fenomeen dat er een of meer mensen van buiten de ge meentegrenzen in Leiderdorp worden begraven. „Het zijn geen schokkende getallen. Maar vroeger - een jaar, an derhalf jaar geleden - kwam dit zelden voor. Kortelings vernam ik dat Leider dorp een van de laagste tarieven han teert. Het schijnt zo te zijn dat begrafe nisondernemers klanten daarom advi seren naar de Leiderdorpse begraaf plaats te gaan." Inderdaad, begraafplaatstoerisme in deze betekenis bestaat, zegt bedrijfslei der Mulder van begrafenisonderne ming Van der Luit. Niet dat hij zijn klanten rechtstreeks adviseert om van wege de kosten uit te wijken naar een andere gemeente. Maar zij informeren er vaak genoeg zelf naar voordat ze hun keus bepalen: „De mensen zijn veel mondiger geworden." Alleen gelooft Mulder niet dat de kosten de grootste rol spelen. De sfeer van het kerkhof is vaak belangrijker. „Mensen gaan zelf op begraafplaatsen kijken hoe de en tourage is. Het Leidse Rhijnhof is heel massaal, en dan is het wel van: ik vind 't in Leiderdorp een stuk intiemer." ONTARIO Rtr ben de ongebruikelijke kenmer ken gevonden in de voor on derzoek geconserveerde herse nen van de Nobelprijswinnaar. Volgens de wetenschappers van de universiteit van Ontario be stuurt het bij Einstein boven matig ontwikkelde deel van de hersenen precies de functies die nodig waren voor het ont wikkelen van de relativiteitsthe orie (energie is massa maal lichtsnelheid in het kwadraat). Einstein legde met die theorie de basis voor de moderne na tuurkunde. Albert Einstein, de wereldbe roemde wis- en natuurkundige, had letterlijk een 'wiskunde knobbel'. Het deel van de her senen dat belangrijk is voor wiskundige redenering en ruimtelijk denken was bij de grondlegger van de relativiteits theorie vijftien procent groter dan normaal. Bovendien ont brak de karakteristieke 'groef die in normale hersenen voor komt. Canadese onderzoekers heb- cialistische Partij heeft al- im zevenduizend Neder- basisscholen een 'veilig- meter' gestuurd. Middels inquête kunnen directies n welke gevaren er in en iin school loeren. De SP inventariseren hoe veilig lolen zijn. ijks worden 20.000 kin- in het ziekenhuis behan een ongeluk op school kinderopvang. In de top aan het rennen of vallen :en glazen deur, verwon- door venijnig uitsteken- pstokhaakjes en puntige akken. onderzoek van het ad- ireau ICS uit Gouda on- ïgentien basisscholen in ivincie Utrecht wees eer jaar uit dat in meer dan van de schoolgebou- og geen veiligheidsglas in nen zit. Ook hebben veel n gladde- vloeren en er ronduit gevaarlijke Destellen. iP drong naar aanleiding rapport aan op een lan- onderzoek naar de veilig- an scholen. Maar staats- aris Adelmund (onder- voelde daar niets voor. De irtte daarom deze week ltematief onderzoek. Ka- Van Bommel zag zich kt in de plannen na een aan een aantal basis- in. „Je weet niet wat je veel scholen liggen stek- zen los op de grond. Dat bijvoorbeeld omdat scho or de snelle invoering van :omputeronderwijs geen adden om maatregelen te n. Het is begrijpelijk, maar kertijd levensgevaarlijk, ren kunnen er over strui- en er kan water overheen zodat er kortsluiting ont- hoopt met de resultaten tijn onderzoek duidelijk- te krijgen over de veilig- op scholen. „We moeten icht krijgen op de proble- zodat we als dat nodig is kunnen ondernemen" en )lan kunnen maken om en aan te passen." amsterdam Koningin Beatrix zal woensdag het volledig gerenoveerde en uitgebreide Van Gogh-muse- um (her)openen. Opvallend is de nieuwe, halvemaan-vormige vleugel van de Japanse architect Kisho Kurokawa, die slechts ondergronds, vanuit het museum, kan worden bereikt. Het geheel gerenoveerde Museumplein, ontworpen door de Deense architect Andersson, zal eind augustus worden geopend. Een van de bijzonderheden is de negentig meter lange vijver, die volgend jaar zal worden voorzien van een vriesinstallatie, zodat Amsterdam er tevens een ijsbaan bij krijgt. foto capital photos Maatregel geldt voor nieuwe aanmeldingen Jongere partners van 65-plussers krijgen vanaf 1 septem ber geen Pas 65 meer, een kortingkaart voor ouderen. Staatssecretaris Vliegenthart van welzijn heeft de zoge heten partnerregeling afgeschaft, die gold voor partners van AOW'ers tussen de 60 en 65 jaar. De maatregel geldt alleen voor nieuwe aanmeldingen. Wie nu als 'jongere' een seniorenpas heeft, mag die houden. DEN HAAG ANP Het besluit volgt op een uit spraak van de commissie Gelij ke Behandeling en een rapport van de adviesgroep Senioren pas. De commissie bepaalde dat ten onrechte onderscheid wordt gemaakt tussen alleen staanden tussen de 60 en 65 jaar en mensen van diezelfde leeftijd met een partner. Alleen die laatste groep kon van de se niorenpas gebruik maken van wege hun burgerlijke staat en Millennium zorgt voor extra omzet supermarkten DEN HAAG GPD De Nederlandse supermarkten verwachten dat de viering van de millenniumwisseling een ex tra omzet van 100 miljoen gul den zal opleveren. Dit blijkt uit een onderzoek van de branche vereniging CBL (Centraal Bu reau Levensmiddelen). Een op de vijf Nederlanders zegt meer geld te zullen uitge ven dan bij 'gewone' jaarwisse lingen: gemiddeld 188 gulden. Men zal meer traiteurproduc ten, alcoholische dranken, champagne en luxe vis kopen. Voor speciale millenniumpro ducten blijkt weinig belangstel ling. Slechts drie procent van de consumenten zegt die te zullen kopen. Bijna de helft van de huishoudens (49 procent) zal het feest thuis vieren. dat is discriminerend. Na de uitspraak stelde Vlie genthart de adviesgroep in. Die vindt dat de Pas 65 moet blij ven, maar was verdeeld over de leeftijdsgrens. Daarnaast be pleitte de adviesgroep uitbrei ding van het kortingssysteem voor stads- en streekvervoer naar trein en taxi. De NS heb ben een eigen seniorenkaart. Vliegenthart gaat met minister Netelenbos van verkeer over leggen over een betere onder steuning van ouderenorganisa- mganp erdam of Den Haag wordt tuin voor het rekeningrij- In 2001 krijgen automobi- i rond één van die steden aken met de elektronische Ring. Als de files inder- kleiner worden dan komt hele Randstad reke- ijden, geen effect betekent inde van de elektronische King. nister Netelenbos (verkeer) innenkort de knoop door- en. Welke stad de primeur hangt af van de deal die worden gesloten. Amster- en Den Haag zitten niet ekeningrijden te springen, daar (versnelde) inves- gen in bijvoorbeeld open- vervoer tegenover staan bereid mee te doen. 'sterdam heeft volgens in den de beste papieren, kan bijvoorbeeld een kop- g worden gemaakt met de d-Zuidlijn, een metrolijn s door de stad. Eerder deze werd bekend dat de dstad en Netelenbos over eenstemming hebben bereikt over de financiering van de Noord-Zuidlijn. Netelenbos wilde aanvanke lijk rekeningrijden in de hele Randstad in 2001 invoeren. Na hevige protesten van met name de ANWB zag ze daar van af. Ze heeft eerder al gezegd te zullen stoppen met rekeningrijden als het niet werkt. Vandaag komt de elektronische tolheffing aan de orde in de ministerraad. Met het huidige compromis kan de minister ook de VVD te vreden stellen, die er nooit voor heeft gevoeld. WD-woordvoer- der Hofstra zegt zich goed te kunnen vinden in de proef. Ook de PvdA en D66 zijn positief over het voorstel. Voordeel vol gens deze fracties is dat de op brengst van rekeningrijden ten goede komt aan een verbete ring van het openbaar vervoer. Naast het experiment met Amsterdam, komen er ook be- taalstroken. De carpoolstrook op de Al tussen Naarden en Diemen zal hiervoor worden gebruikt en ook rond Rotter dam komen betaalstroken. HAARLEMMERMEER ILAN SLUIS De A4 telt vanaf 28 augustus in de ochtendspits geen vier maar vijf rijstroken. Rijkswaterstaat begint dan met een proef waar bij het verkeer tussen Nieuw- Vennep en Hoofddorp richting Amsterdam gebruik kan maken van een spitsstrook. Daartoe wordt de vluchtstrook aan de kant van de middenberm ge bruikt. Het verkeer op de A4 richting Amsterdam loopt nu tijdens de ochtendspits regelmatig vast ter hoogte van het knooppunt Bur gerveen nabij Nieuw-Vennep. Ook op de aansluitende rijks weg A44 en de provinciale weg N207 staan regelmatig files. Om de doorstroming te verbeteren, wordt tussen 6.30 uur en 10.00 uur de vluchtstrook als extra rij baan opengesteld. Automobi listen worden door middel van de pijlen en kruizen van het wegsignaleringssysteem boven de A4 gewaarschuwd of de strook open is of dicht. Buiten de spits wordt de strook voort aan definitief afgesloten. Hij kan dan ook niet meer door ge strande chauffeurs worden ge bruikt. Het is de eerste keer in Ne- wordt gebruik gemaakt van de derland dat voor een spits- vluchtstrook aan de rechterkant strook het weggedeelte langs de van de weg. Na een jaar gaat vangrail wordt gebruikt. Bij ver- Rijkswaterstaat bespreken of de gelijkbare proeven op de A28 proef is geslaagd, tussen Amersfoort en Utrecht BERLIJN-HELSINKI Rtr-AFP-ANP-DPA Duitsland en Rusland maken zich op om de Duitse sector in Kosovo en de bevelvoering in de top van de vredesmacht voor Kosovo (KFOR) te delen. Dit meldt de krant Berliner Zeit- ung vandaag. Het Duitse voor stel moet een einde maken aan de Russische halstarrigheid in zake Kosovo. Moskou eiste een eigen sector en een gedeeld be vel, maar de NAVO weigert dat pertinent. De Duitse minister van de fensie Scharping heeft volgens de krant een hoge militaire af gezant naar Moskou gestuurd, die er met de Russische autori teiten over heeft gesproken. Berlijn zou het initiatief begin deze week in het grootste ge heim hebben ontplooid. Het re sultaat van het overleg in Mos kou is doorgegeven aan de NAVO in Brussel, die vandaag bijeen komt. Volgens de krant zullen Rus land en Duitsland de sector de len, en zullen beide landen de leiding ervan om de zes maan den wisselen. Dat heeft ook ge volgen voor de Nederlandse militairen die aan KFOR deel nemen. Zij zitten in de Duitse sector. De Russische minister van defensie Sergejev en zijn Ameri kaanse ambtsgenoot Cohen kwamen vanmorgen in de Fin se hoofdstad Helsinki opnieuw bijeen in een poging een oplos sing voor het probleem rond KFOR te vinden. Ook de afgelo pen nacht werd op ambtelijk niveau continu onderhandeld. Vanmorgen werd opnieuw ge meld dat een akkoord in het verschiet lag. Sergejev staat on der zware druk van Moskou om niet toe te geven. De Russische president Jeltsin noemde de NAVO-houding gisteren 'on aanvaardbaar'. In Keulen begint vandaag ook een top van de G7, de zeven grootste industrielanden. Het is onduidelijk of de lidstaten de top zullen gebruiken om Rus land extra toezeggingen te doen om het land over te halen zich inschikkelijker te tonen in Kos ovo, of dat Moskou de duim schroeven zal worden aange draaid. De Amerikaanse Senaat heeft gedreigd een hulppakket ter waarde van anderhalf mil jard gulden te bevriezen. Rus land neemt later deel aan de uitgebreide G7, de zogenoemde G8. Jeltsin komt zondag naar Keulen. De NAVO-ministers van bui tenlandse zaken en defensie zullen vandaag door hun Ame rikaanse collega's Albright en Cohen op de hoogte worden gebracht van de vorderingen van het overleg in Helsinki met de Russen. De bewindslieden krijgen daarnaast een voort gangsrapportage over de ont plooiing van de vredesmacht in Kosovo, en de knelpunten die daarbij optreden. Met name de demilitarisering van de rebellen van het Kosovo Bevrijdingsleger U(^K vormt nog een probleem. Voor het hoofdkwartier van de KFOR in de Macedonische hoofdstad Skopje is de afgelo pen nacht een autobom ont ploft. Er raakte niemand ge wond. De bom was gemonteerd onder een kleine vrachtwagen op een parkeerplaats. De wagen werd volledig vernield. LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 JUWELIER goudsmederiii ontdek hel verschil eb mn&nuiu juweliers b.v. Maarsm.insteeg 21 In.i.isi V&Dl Centrum Leiden het woord is aan Lea Couzin De meeste mannen snurken 's nachts, gewoon om zij an ders geen kans krijgen hun mond open te doen. i 1 zondige r perioden 137190 10717° 97190 60% 40% 20% 5SÖj!? 30% 50% 60% Uitgebreid weeroverzicht op pagina -| 4 vandaag 28 pagina's ties in het kader van mobiliteit. Verder krijgen ouderen met de Pas 65 toegangskorting op allerlei sociaal-culturele, educa tieve en recreatieve voorzienin gen. Ook winkels geven soms korting aan de houders. De pas is populair: ongeveer 86 pro cent van de 2,2 miljoen 65- plussers heeft er een. De part nerregeling werd ooit bedacht om geen belemmeringen op te werpen voor 65-plussers met een jongere partner. In totaal zijn er nu ongeveer 100.000 partners van 60 tot 65 jaar met zo'n pas. De Pas 65 werd in 1975 inge voerd met de bedoeling oude ren na hun pensionering meer te laten deelnemen aan de maatschappij. Uit onderzoek blijkt dat sinds 1979 de partici patie van ouderen inderdaad toeneemt en nog steeds groeit. Binnenland Buitenland Cultuur 21 Economie8,9 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Rijp en Groen/Strips10 Sport23,25 Uitgaan20 Weg en wiel27 Kia Pregio 2.7 Itr. diesel BEDRIJFSWAGEN fl. 24.490,- ex btw Vlietwijk Voorschoten 071-5614455 ook voor autowassen Vrouw ontkomt aan gewapende overvaller LEIDEN AD VAN KAAM Door koelbloedig handelen is een 28-jarige vrouw uit War mond gistermiddag ontsnapt aan een man die haar op de Morssingel in Leiden bedreigde met een vuurwapen. Op het moment dat zij een kaartje wil de kopen voor de parkeermeter, sprong de man achter een paar auto's te voorschijn en eiste geld. Toen het bedrag dat zij hem overhandigde blijkbaar tegen viel, dirigeerde hij het slachtof fer naar haar eigen auto en dwong haar tot instappen. Ver volgens gebaarde hij, nog altijd onder bedreiging van het wa pen, het portier aan de passa gierskant open te doen. De \touw gaf daar echter geen ge hoor aan. Ze drukte het gaspe daal diep in en liet de overvaller met lege handen staan. Over stuur belde zij vervolgens de politie. Op het moment dat de agen ten arriveerden was de overval ler in geen velden of wegen meer te bekenen. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: ld Per maand Per kwartael Oautomatisch (t. 9fi,90) 1 automatisch if. 33,70) Oacceptglro (f. 97.90) Leidsch ^Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /elop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1