Slecht jaar voor schadeverzekeraars Economie Menselijke schoffelmachine Groeiend optimisme bij bedrijven Zuid-Holland Hoop op productie Fokkertoestellen blijft Nieuwe stroombeurs bescheiden op gang DNDERDAG 17 JUNI 1999 Amsterdam: kantoren boven ringweg r ycrfRDAM Amsterdam wil twee kantorencomplexen bouwen oven de ringweg A 10. De kantoorbruggen moet de twee delen - jn het stadsdeel Bos en Lommer met elkaar verbinden. De ge- jeenteraad buigt zich eind deze maand over de plannen. De - emeente moet een gat op de begroting van 15 miljoen gulden L ekken. Als de raad akkoord gaat begint de bouw in 2001. De westelijke ringweg is dan enkele maanden afgesloten voor groot r mderhoud aan de rijksweg. Amsterdam moet 67 miljoen in de L :antorencomplexen investeren, maar zou door de verkoop van je grond 52 miljoen terugverdienen. Rijkswaterstaat als beheer- jer van de A 10 is bereid mee te werken al wil deze instantie uet dat de viaducten als fundering voor de complexen gebruikt 1 worden. Origin wint OR-prijs FNV Formaat rrgrcHTDe ondernemingsraad-adviseurs van de FNV (FNV tomaat) hebben gisteren de ondernemingsraad (OR) van auto- L natiseerder Origin uitgeroepen tot het meest innovatieve me- - lezeggenschapsorgaan van Nederland. Anders dan bij veel be- [rijven het geval is, was de OR betrokken bij het afsluiten van de CAO. FNV Formaat is zeer te spreken over deze overeen- 1 komst waarin afspraken staan over telewerken, arbeid en zorg, H jeeltijdarbeid en beperking van het autogebruik. Friesland Coberco reorganiseert - miiwARDEN/ARNHEMDe zuivelgigant Friesland Coberco schuift >en aantal activiteiten in elkaar. De researchafdelingen van de Z twee bedrijven, die in 1997 zijn gefuseerd, worden samenge- Ïwoegd in Leeuwarden. Verder werd gisteren bekend dat enkele P ondersteunende diensten samengaan. Bij de plannen zijn twee- honderd werknemers betrokken. De concentratie van de re- - search heeft te maken met de wens onderzoek centraal aan te - sturen. Productontwikkeling wordt daarentegen juist decentraal iij de werkmaatschappijen uitgevoerd. De ondersteunende liensten van Friesche Vlag worden samengevoegd met die van Joberco uit Arnhem. Bij de ondersteunende diensten werken 150 mensen. Tien banen komen te vervallen. Een nog onbekend aantal mensen zal moeten verhuizen. liljoenen chemie in onderzoek milieu ionden De internationale chemische industrie gaat jaarlijks ten minste 25 miljoen dollar (53 miljoen gulden) besteden aan h onderzoek naar de effecten op lange termijn van chemicaliën opgezondheid en milieu. Het gaat om onafhankelijk onder zoek. „Alle resultaten worden gepubliceerd, of zij nu wel of niet gunstig uitvallen voor de bedrijfstak", aldus directeur L. Respini wan Dow Europa gisteren. Respini presenteerde de plannen gis teren het begin van een topconferentie van de Wereld Gezond heids Organisatie WHO in Londen. Wetenschappers uit de hele I wereld zijn opgeroepen hun ideeën te melden, ook via internet. Bottelarijen praten over miljardenfusie londen De Griekse bottelarij Hellenic Bottling Company en de iBritse branchegenoot Coca-Cola Beverages zijn in gesprek over een fusie. Daarmee zou een bedrag zijn gemoeid van 14,5 mil- ard gulden. Coca-Cola Beverages is genoteerd aan de beurs in Londen, maar bottelt en distribueert frisdranken in Midden- en -Europa. Het werkterrein van Hellenic Bottling sluit daar jeografisch mooi op aan. De twee bedrijven onderstreepten gis teren dat een akkoord nog niet zeker is. Komt dat er wel, dan krijgt de nieuwe onderneming een beursnotering in Grieken land. Hellenic Bottling werkt samen met de Griekse Heineken- dochter Athenian Brewery. Gerommel met vakantiegeld truckers houten Bij een steekproef, waarbij de CNV Bedrijvenbond op parkeerplaatsen driehonderd truckers interviewde, blijkt het va kantiegeld in een kwart van de gevallen niet netjes te worden betaald. De CAO schrijft uitbetaling in één keer voor in mei. Niet alle transportbedrijven vinden dat nodig. „We hebben te horen gekregen: Onze mensen gaan pas in iuli met vakantie, dus krijgen ze pas in juli geld", schetst bondsbestuurder Rama kers de situatie. In andere gevallen kregen de chauffeurs te wei nig geld. Ook met loonschalen wordt geknoeid, denkt hij. De bond wil daarom vier keer per jaar de naleving van de CAO con troleren. De bond kan bedrijven desnoods een proces aandoen. Zilver en grijs verdringt rode auto ruswukDe trendy automobilist rijdt in het nieuwe millenium in een zilverkleurige of grijze auto. Rood raakt uit, meldt het blad Rai Voorrang. Bijna een kwart van de auto's is nu rood. Een van de grootste fabrikanten van autolakken, PPG Indu stries, verwacht dat de komende jaren de belangstelling voor die kleur zal dalen. Ook wit verliest terrein. Nieuwe, exclusieve kleuren als donkere metallic-kleuren doen hun intrede, voor spelt PPG Industries. Notaris wil af van suf sigarenimago zwolle Notarissen willen met het nieuwe landelijke netwerk Formaat hun vermeende 'suffe sigarenimago' van zich afschud den. Met de nieuwe notariswet op komst gaan 44 notariskanto ren marktgerichter werken en zich openener opstellen. De initi atiefnemers hebben niet de illusie dat het oranje Formaat-vin- get 'hun' wereld op zijn kop zal zetten. „De sigaren raken we niet kwijt", weet Formaat-bedenker J. van Leeuwen. „Notaris sen zijn nu eenmaal niet de meest flitsende mensen." Dat laat onverlet dat het notariaat vanaf 1 oktober, wanneer de nieuwe wet ingaat, meer initiatief kan nemen naar de klant, omdat de regels voor publiciteit versoepelen. Door de gewijzigde wetge ving kunnen notarissen elkaar vanaf 1 oktober binnen afgespro ken grenzen op prijs beconcurreren. Bod Schiphol op luchthaven van Jakarta schiphol anp Schiphol heeft samen met aartsrivaal British Airport Au thorities (BAA) een bod uitge bracht op 49 procent van de aandelen van de belangrijkste luchthaven van Indonesië, Soe- karno-Hatta Airport bij Jakarta. Bedoeling is dat BAA de winkel tjes in handen krijgt en Schip hol de overige beheerstaken van de luchthaven. De Indonesische overheid wil de nieuwe luchthaven privati seren. Van de aandelen komt 51 procent in handen van de Indo nesische onderneming PT Ang- kasa Pura II; op de rest van het belang mogen buitenlandse be drijven bieden. In Jakarta is er één mededin ger: het Franse Aéroports de Paris. Overigens vindt de Indo nesische overheid zowel het Franse als het Nederlands/Brit se bod te laag. De twee partijen moeten van Indonesië een nieuw bod uitbrengen, als ze een kans willen maken. Schiphol nam al eerder bui ten Nederland belangen in luchthavens. Zo heeft de Am sterdamse luchthaven een con tract voor het uitbaten van de luchthaven JFK in New York. Het is wel voor het eerst dat Schiphol met EAA in zee gaat. orvelterveld Op de velden van biologisch groente- en akkerbedrijf De Wenning in het Drentse Orvelte worden geen chemische bestrijdings middelen gebruikt. Dat betekent dat er geschoffeld moet worden. Bij De Wenning maakt men gebruik van een tractor met beugels, waarin enkele werknemers als een soort menselijke schoffelmachine op hun buik liggend onkruid verwijderen. foto anp peter wassing Duitse topbankier verdacht van belastingfraude berlun peter van nuusenburg correspondent De Duitse justitie heeft een on derzoek wegens belastingsom duiking ingesteld tegen dc top man van de Deutsche Bank, Rolf Breuer. Evenals vijf andere topmanagers van de grootste Duitse bank zou hij geweten hebben van het doorsluizen van geld van cliënten naar reke ningen in Luxemburg. Door de ze transacties zou de fiscus voor vele tientallen miljoenen zijn benadeeld. De woordvoerder van justitie in Frankfurt, Tillman, verklaar de dat de speurders van de fis cale opsporingsdienst gisteren dossiers en notulen van verga deringen in beslag hebben ge nomen. Een eerste onderzoek van het materiaal heeft de ver denking van belastingontdm king versterkt, aldus Tillman. Een woordvoerder van de Deutsche Bank noemde de b< schuldigingen onterecht en zei het onderzoek met vertrouwen tegemoet te zien. Het is de tweede keer dat de fiscale speurneuzen een inval deden bij de Deutsche Bank. Een jaar geleden namen 3.000 man bij het Frankfurter hoofdkwartier en filialen in het hele land dos siers mee. Dat onderzoek is nog niet afgesloten. Meer en duurdere schadegevallen De schadeverzekeraars hebben vorig jaar een slechter resultaat geboekt door meerdere schadegevallen en ho gere schadebedragen. Zowel voor auto's, bromfietsen en vrachtauto's gold dat, maar ook voor schades aan wo ningen. den haag anptaat van het schadeverzeke ringsbedrijf daalde van vijf pro- Het Verbond van Verzekeraars cent van de brutopremies in meldde gisteren dat het resul- 1997 tot drie procent vorig jaar. Onderzoek onder negentig directeuren Ook met de werkgelegenheid ging het goed in het middenbe drijf. Bij 55 procent nam de werkgelegenheid toe en bij acht procent af. Voor het komende jaar verwacht 56 procent een toename en slechts drie pro cent een daling. Meer in lijn met de landelijke trend is de omzet- en winstver wachting. Zo'n 73 procent zag de omzet het afgelopen jaar toenemen en vijf procent signa leerde een afname. Voor het ko mende jaar is het perspectief iets minder gunstig: 66 procent verwacht weer een stijging. In januari was dat nog 71 procent. Het investeringsniveau in Zuid-Holland lag bij 54 procent van de ondervraagde bedrijven hoger, vier procent boven het landelijk gemiddelde. Bijna de helft verwacht een verdere toe name en dat is tien procent meer dan in de rest van ons land. Wat de winst betreft ver wacht de helft van de midden bedrijven een toename, 38 pro cent een stabilisatie en negen i procent een afname. Landelijk gezien verwacht volgens Trend- meter 46 procent een stijging en veertien procent een daling. WA-verzekerde auto's reden vier procent meer schade en het bedrag per claim steeg met vijf procent. Zware hagelbuien, medio 1998, hebben de verze keraars ook handenvol geld ge kost. Vooral dat noodweer zorg de ervoor dat de cascoverzeke ringen per claim met eentiende toenamen. Het aantal autodiefstallen nam wel iets af, maar er werden ook minder gestolen auto's te ruggevonden. De betere bevei liging van de auto's zorgt er voor dat de autodief aast op ou dere auto's. De bromfietsverze kering blijft onverminderd een zorgenkindje. Vorig jaar leden de verzekeraars op elke premie gulden gemiddeld 19 cent ver lies, vooral door schade aan derden. Door het slechte weer moesten de verzekeraars ook meer en vaker uitbetalen aan eigenaars van woonhuizen. De inboedelverzekering loopt weer beter omdat er minder diefstal len uit woonhuizen zijn. De ac ties ter voorkoming van diefstal sorteren effect. De schadelast bij bedrijven groeide, ook weer door slechte weersomstandig heden en doordat er meer grote branden waren. De rechtsbijstandverzekering blijft een groeimarkt. De verzc keraars inden twaalf procent meer aan premies en het resul taat steeg hier met bijna vijf procent. Vooral eigenaars van motorvoertuigen sloten vaker een dergelijke verzekering af. leiden bram van leeuwen Het optimisme bij middelgrote ondernemingen (twintig tot 500 werknemers) in Zuid-Holland over de economische ontwikke lingen is de afgelopen vier maanden duidelijk gegroeid. Dit in afwijking van de landelij ke tendens waar sprake is van een iets minder rooskleurige toekomstvisie. Zo blijkt uit gis teren gepubliceerde resultaten van een onderzoek onder een kleine negentig directeuren door Trendmeter, de stichting waarin BDO CampsObers (ac countants), F. van Lanschot (bank) en VNO-NCW (werkge vers) samenwerken. Verwachtte in januari nog 38 procent van de ondervraagden een verslechtering, in mei bleek dat percentage te zijn gedaald tot 24. De twintig procent die begin van dit jaar van een ver betering uitging was in mei ver der gegroeid tot 26 procent.- Van de Zuid-Hollandse direc teuren zei 52 procent meer or ders te verwachten en slechts vijf procent een afname. In ja nuari zag nog negen procent de orderportefeuille slinken. Rekkof verhuisd naar Lelystad ulystad richard mooyman Rekkof is niet dood. Rekkof leeft. De door velen doodver klaarde onderneming van za1 kenman Rosen Jacobson is ver huisd naar Lelystad. De vesti- op Schiphol-Oost is ont ruimd. Rekkof blijft volgens woordvoerder A. Ledegang broeden op plannen om op nieuw Fokker-toestellen te gaan bouwen. Rosen Jacobson zag na het faillissement van de Fokkerfa briek in 1996 mogelijkheden voor een herstart. Op Schiphol- Oost zouden op jaarbasis 24 toestellen kunnen worden ge bouwd. Een aangekondigd defi nitief besluit bleef echter uit. Toen Rekkof eerder dit jaar op de 'waakvlam' werd gezet, leek het einde nabij. Volgens Ledegang werkt de onderneming echter onvermin derd verder aan de plannen voor vliegtuigbouw. De relaties ontvingen onlangs een verhuis bericht met de mededeling dat alle activiteiten zijn overge bracht naar het vliegveld Lely stad. Daar liggen nu de gereed schappen en onderdelen opge slagen die nodig zijn voor de productie van de Fokkers 70 en 100. „Het was onduidelijk of we in het Fokkercomplex op Schip hol-Oost konden blijven. En de productiehal is daar toch niet meer van deze tijd", aldus Le degang. „We gaven daarom een voorkeur aan een nieuwe start in Lelystad." Hij betreurt de overgang naar de Flevopolder niet. „We maken ons los van het 'besmette' Fokkerterrein, waarvan velen denken dat het daar met de vliegtuigbouw toch nooit meer iets wordt." Rekkof verwacht in Lelystad aanzienlijk goedkoper vliegtui gen te kunnen bouwen dan op Schiphol. De landingsrechten zijn er volgens Ledegang veel lager, de grond goedkoper en er zijn forse subsidies voor nieuwe arbeidsplaatsen. Rekkof gaat er vanuit dat er in Lelystad met circa 350 mensen tussen de 24 en 30 toestellen per jaar kun nen worden gebouwd. Dat is 100 werknemers minder dan in de eerste plannen. Nu staan er volgens Ledegang tien mensen op de loonlijst. amsterdam anp De nieuwe elektronische ener- giebeurs APX is gisteren offici eel geopend. De stroombeurs draait inmiddels drie weken en de directie is zeer te spreken over de omzetontwikkeling. Wel frustreren im- en exportbe perkingen soms de handel. Ver der moesten soms orders wor den teruggedraaid omdat net beheerder Tennet te laat de da- se beperkingen van -het stroomnet bekendmaakte. Minister Jorritsma (economi sche zaken) riep gisteren alle marktpartijen op buitenlandse blokkades bij haar ministerie te melden. De bewindsvrouw sluist die dan door naar de Eu ropese Commissie om via de Brusselse weg de markten open te krijgen. Het viel haar op dat de Nederlandse stroomprijs tot de laagste van Europa behoort, buitenlandse partijen vooral stroom aanbieden en er maar weinig buitenlandse kopers zijn voor het Nederlands product. Inmiddels handelen er der tien partijen uiteenlopend van stroomproducenten, handela ren en distributiebedrijven uit binnen- en buitenland. Op de APX wordt zo'n twee tot drie procent van het Nederlands stroomverbruik verhandeld. Handelaren vinden die hoe veelheid te weinig om van een echte markt te spreken. Pas bo ven de tien procent begint het er op te lijken. Wil de Nederlandse overheid dat de beurs tot bloei komt dan moeten snel beperkingen in het transportnet worden opgehe ven om de grensoverschrijden de transacties ook echt te kun nen uitvoeren, vindt directeur Den Ouden, daarbij gesteund door handelaren. De handel beperkt zich nu tot twee uur per dag. Dan is vraag en aanbod voor de volgende dag bekend en worden de prij zen vastgesteld. Den Ouden wil snel dat er op de dag zelf van uur tot uur gehandeld kan wor den.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9