Kassa rinkelt voor wapenindustrie Maak je geen zorgen, dit is als Noord-Ierland in de jaren 70' £D4- lacedonië blijft vluchtelingen dwarszitten vergelding' komt in zicht Buitenland rtie Russen vertraagt derzoek tribunaal )ERDAG 17 JUNI 1999 iderzoek van het Joego- tribunaal naar oorlogs- jen in Kosovo is ver- door de Russische inna- het vliegveld van Pristi- le KFOR-troepenmacht, het tibunaal geheel af- jjk is, moest daardoor op jaar een andere locatie aar hoofdkwartier en kon ibunaal geen faciliteiten Maar volgens aanklager m Blewitt kunnen foren- experts die diverse lan- jn het tribunaal hebben eerd' zodra het startsein even binnen 48 uur ter zijn. >ens Blewitt zijn al enkele rerkers van het tribunaal iovo om het onderzoek bereiden. Het tribunaal icht dat de terugkeer van ■se vluchtelingen naar de werkzaamheden zal •ilijken. Ook vreest het massale aanwezigheid lurnalisten en camera- n bij ontdekte massagra- iet bewijsmateriaal zal romitteren'. Blewitt: „Dat het later voor verdachten echtszaal makkelijker om in: dit bewijsmateriaal is door de media, of door aantal locaties waar het aal zich op richt is 'hoger raalf', maar- kan nog oplo- iarmate KFOR zich ver door Kosovo en nieuwe inname vliegveld van Pristina Ig.GPDplaatsen aantreft waar misda den zijn gepleegd. Dinsdag ont dekten Nederlandse Gele Rij ders twintig verkoolde lijken bij Velika Krusa, een dorp dat in de aanklacht tegen de Joegoslavi sche president Milosevic wordt genoemd. Aanklager Blewitt onderstreepte gisteren dat het tribunaal niet op alle locaties die worden gevonden onder zoek zal doen. Het tribunaal legt de prioriteit bij zaken waar voor reeds een aanklacht is uit gevaardigd of in voorbereiding is. „Maar de schaal van de mis daden is zo groot dat we niet de capaciteit hebben ze allemaal te onderzoeken." Blewitt verwacht in totaal zo'n honderd forensische ex perts in Kosovo in te zullen zet ten. Zij komen uit onder meer Frankrijk, Groot-Brittannië, de VS, Zweden, Noorwegen en Ne derland en moeten door KFOR worden gehuisvest en van voedsel worden voorzien. Eerst zullen de onderzoekers zich concentreren op het verzame len van bewijzen bovengronds, omdat die met het invallen van de winter onder de sneeuw zul len verdwijnen. Volgens Blewitt gaat dat om onder andere ko gelhulzen en granaatscherven, maar ook om schedelfragmen ten die kunnen wijzen op standrechtelijke executies. Het openen van massagraven heeft volgens Blewitt geen prioriteit, 'want die zijn er volgend jaar ook nog'. De Kosovo-crisis biedt de oor logsindustrie uitzicht op lucra tieve orders. Het Amerikaanse Raytheon kon deze week als eer ste oogsten. LE BOURGET RONALD FRISART Met donderend geraas scheert het prototype van de Eurofighter Typhoon over het Parijse vliegveld Le Bourget. Even later gunt een F16 Fighting Fal con het publiek een blik in zijn vurige achterwerk. Behalve voor de civiele vliegtuigbouw is Le Bourget deze week ook een uitstalkast voor vliegend wa pentuig. Kansen om het dodelijke gereedschap te slijten, zijn er genoeg. „Na jaren zit er weer wat groei in de Amerikaanse defensiebegroting. Internationaal ne men de budgetten zelfs flink toe", stelt Boeing-directeur Michael Sears. „In si tuaties als in Kosovo zijn zeer goede producten nodig." Het nieuwste ge vechtsvliegtuig uit zijn eigen stal bij voorbeeld, de Super Hornet. Zijn col lega James Albaugh is al even goedge mutst: „We zijn zeer opgetogen over de forse groei die we voorzien op het gebied van militaire informatie en communicatie". Airbus-topman Noël Forgeard doet voor de Amerikanen niet onder. „Kos ovo heeft aangetoond dat er meer mi litair luchttransport nodig is", orakelt de Fransman. Hij vergeet niet de A400M aan te prijzen. Volgens Airbus- documentatie is dat transporttoestel 'beter dan de Hercules C-130 van Lockheed en goedkoper in gebruik van de Boeing C-17'. Klein minpuntje: de A400M ligt nog op de tekentafel. De industriëlen lijken oud-Kamerlid Amerikaanse militairen voorzien een gevechtsvliegtuig van nieuwe raketten. De wapenindustrie kan gouden tijden tegemoet zien. Door de oorlog in Kosovo zijn veel kruisraketten op en zijn gevechtsvliegtuigen aan vervanging toe. foto reuters stefano rellandini Fred van der Spek gelijk te geven. Op Radio 1 zei hij onlangs dat Kosovo de oorlogsindustrie een prachtkans bood om producten in het echt te testen. Diezelfde conclusie is te vinden in een rapport dat deze week op Le Bourget werd uitgebracht door Forecast Inter national. Dit Amerikaanse bureau ana lyseert onder meer de wapenindustrie. Óp grond van het rapport kan één conclusie veilig worden getrokken: de kassa bij defensiebedrijven zal harder gaan rinkelen dankzij Kosovo. Voor de hand liggen bestellingen voor kruisra ketten en andere projectielen. Daarvan zijn er op Servië - en vorig jaar op Irak en Afghanistan - zó veel afgevuurd, dat de Amerikanen door hun voorraden heen raken. Vooral de NAVO-gevechtsvliegtuigen hebben het op de Balkan zwaar gehad. Ze zijn daardoor sneller aan vervan ging toe. Forecast verwacht dat Was hington meer F16's zal gaan bestellen dan de dertig die al in de pijplijn zit ten. En programma's voor geheel nieuwe vliegtuigtypes als de Joint Stri ke Fighter, de Eurofighter Typhoon en de F22 zouden wel eens versneld kun nen worden. Problemen hadden de NAVO-vliegers met de Servische luchtafweer. Dat dwong piloten om op grote hoogte te vliegen. De precisie van hun bombar dementen leed daaronder, zo is enkele malen pijnlijk gebleken. Het Forecast- rapport trekt daaruit de conclusie dat er geïnvesteerd zal moeten worden in onder meer radar, communicatie en accurate munitie (slimme bommen). Deze week al volgde de Britse regering dat spoor. Bij een consortium rond het Amerikaanse Raytheon Systems be stelde Londen voor 2,7 miljard gulden een vliegend radarsysteem. Regelrecht verlammend voor de NAVO waren eenvoudige, vanaf de schouder afgevuurde Servische raketten. De Amerikanen vonden het risico daarvan zo groot dat ze hun Apache-gevechts- helikopers niet eens gebruikten. „Deze problemen moeten worden bekeken bij de ontwikkeling van een opvolger aldus het Forecast-rapport. De analis ten denken dat de bal twee kanten uit kan rollen: ofwel er komt snel meer geld voor de nieuwe RAH-66 Coman che van Boeing, ofwel het wordt juist moeilijker om fondsen los te peuteren voor gevechtshelikopters. Zwakke plekken legde de Kosovo-crisis ook bloot in de vervoerscapaciteit van de NAVO. Volgens Forecast zijn er meer transportvliegtuigen nodig. Kan sen dus voor de A400M van Airbus en - als die niet verder komt dan de te kentafel - voor de C-17 van Boeing en de C-130J van Lockheed. Op zee zou het nog slechter zijn ge steld. Op de Amerikaanse marine is de laatste jaren te rigoureus bezuinigd, menen de analisten. Ze reppen over een 'kritiek tekort aan vliegdeksche pen'. Versneld nieuwe aanschaffen, luidt hun advies. acht. as al moeilijk voor ze om ld binnen te komen, toen id ze in de persoon van vische soldaat op de hie lt. Kosovo-vluchtelingen allesbehalve welkom in _,°P onië. En nu ze naar huis zijn de Macedonische leiten opnieuw niet te be- le vluchtelingen een paar n de grens vast te hou- )oor tergend langzaam spieren te controleren, die al hebben, egenwoordigers van de elingenorganisatie UNH- ikken zich de haren uit iofd bij de grenspost Bla- 1 ns was dit het decor van is hel lc|en vervuilde, aan hun a 'ergelaten vluchtelingen, le stroom uit Kosovo op 1 "ezjkwam en Macedonië de sloot. „Dit is pesten, een woord heb ik er niet zegt een UNHCRJer. P redelijke verzoeken heb- staa |e Macedonische grens- en geen oor. Ze schelden lin8( ren tegen alles en ieder- -elfs tegen UNHCR-verte- 'ordigers. weken hebben de vluch- i in tenten doorge- Velen leefden ruim twee len onder primitieve sa- omstandigheden en met e r"e en hekken rond hun kam- in nu worden ze als hon- terug in hun auto's als ze vlakbij de grens* 'en de hitte van de wagen file ontvluchten, eehonderd meter auto's, Macedonische taxi's vol cerende mannen, die als ost de bezittingen thuis aanschouwen. Allen heb- ria het geruchtencircuit of rblijvers wel iets gehoord de staat van hun dorpen •den. Maar een krantje van 1HCR waarschuwt ze nog Brug te gaan. Er liggen veel in in Kosovo, veel huizen jn geen dak meer, water verdl lektriciteit zijn een pro- en bovenal: het is er niet veilig. Bovendien, liet onbelangrijk: wie Ma- culie ,jë verlaat, komt er later *r' neer in. „Geduld", wordt h iraden. „De UNFICR zal voor u zorgen." Bij de grens tussen Macedonië en Kosovo groeit de rij vluchtelingen die terug willen naar hun huizen in Kosovo. De Macedonische autoriteiten houden de boel enorm op, door tergend langzaam alle papieren -voor zover aanwezig- te controleren. foto epa georgi licovski De adviezen worden in de wind geslagen. Misschien niet verstandig, maar de gemiddel de Nederlander rijdt al hard naar huis na een bezoek van twee weken aan een vijfsterren- camping in Zuid-Europa; nieuwsgierig hoe de tuin er bij staat, uitkijkend naar de post. De Kosovaren zijn vopral be nieuwd of ze sowieso nog een huis hebben. Al dan niet met dak. Maar vertel dat de Macedoni sche grenswachten. Als de rij even te snel doorrijdt, lijken ze haast te schrikken. Ho ho, dat is niet de bedoeling! En dus wordt er aan de rem getrokken. Koso varen die in alle vroegte wegre den om voor het donker op hun bestemming te zijn wel zo verstandig dezer dagen kun nen dat vergeten door het op onthoud. En als ze willen terug keren om hun gezinnen op te halen, mag dat ook niet meer. De eersten van hen worden door Macedonische grens wachten tegengehouden in het niemandsland tussen Kosovo en Macedonië. De woedende UNHCR kan niets anders doen dan voor postduif spelen tussen deze mannen en hun gezinnen in de kampen en (Albanese) gezin nen in Macedonië. „Anders krijgen die families geen bericht of ze kunnen terugkeren of niet." De UNHCR-vertegen- woordiger kijkt een tikkeltje sip. „Liever zien we de mensen wachten. We organiseren een geordende terugkeer. Wat hier gebeurt, is niet verstandig. Maar we kunnen de mensen niet tegenhouden." Het is nog maar het begin. Ruim 250.000 vluchtelingen in Macedonië wachten (nu nog) gelaten op het moment dat zij terug kun nen. In het bij de grens verspreide UNHCR-krantje staat dat in Kosovo de eerste maanden al leen eten en drinken kunnen worden gegarandeerd. Voor de herbouw van huizen, reparatie van daken en andere zaken is meer tijd nodig. Maar die hulp komt er ook, staat er. Shaib Nuha uit Urosevac gaat hoe dan ook naar huis. „En daarna ga ik mijn gezin halen. Want de streek is veilig." Een vriend van hem begint te lachen. „Hij spreekt zichzelf moed in. Het is daar helemaal niet veilig en dat weet hij best. Maar we gaan sowieso. Het heeft lang genoeg geduurd." Als Nuha de grens passeert, komt daar het bericht binnen dat de eerste auto met terugke rende vluchtelingen op een mijn is gereden. Het gebeurde op een landweg niet ver Koso- vo-inwaarts. Er vielen twee do den. HAARLEM MAAIKE OPPENKAMP MONIQUE VAN HOOGSTRATEN Manuel Martinez Coronado kreeg in februari 1998 een do delijke injectie. Het leven zou binnen dertig seconden uit hem wegvloeien. Maar net na dat de terechtstelling was be gonnen, viel de elektriciteit uit, waardoor de geautomatiseerde injectie stilviel. Pas achttien gruwelijke minuten later was Coronado dood. Dit is een van de voorbeelden van de onmenselijkheid van de doodstraf, die in het jaarboek van Amnesty International over 1998 staan. Coronado woonde in Guatemala, één van de 37 landen waar de 'ultieme vergel ding' vorig jaar werd uitge voerd. Amnesty richt de schijn werper in dit jaarboek - naast het gebruikelijke overzicht van mishandeling, onterechte op sluiting en andere vormen van mensenrechtenschendingen - in het bijzonder op de dood straf. Van Amnesty moet die in het jaar 2000 zijn uitgebannen. Dat is een ambitieus streven. Toch is die doelstelling niet ge heel vreemd aan de huidige ontwikkelingen: de doodstraf verdwijnt langzaam maar zeker in steeds meer landen uit het strafrecht. In 1899, nu precies een eeuw geleden, kenden slechts drie landen in de wereld géén doodstraf: San Marino, Costa Rica en Venezuela. In 1948, het jaar waarin de Univer sele Verklaring van de Rechten van de Mens - waarin het recht op leven staat vermeld - werd aangenomen, was dat aantal gegroeid naar acht. Nederland behoorde niet tot die landen. De doodstraf, hier sinds de Middeleeuwen be kend, werd weliswaar in 1870 afgeschaft, maar uitsluitend in vredestijd. Die beperking kwam in de Tweede Wereldoorlog goed van pas. Nog tijdens de oorlog, in 1943, werd de bepa ling door de Nederlandse rege ring in ballingschap nieuw le ven ingeblazen. Zo kwam de doodstraf te staan op 'het in gevaar brengen van landgenoten met fatale af loop'. Heulen met de Duitsers kon leiden tot deze straf. Na de oorlog werd dat vonnis 152 maal geveld. Enkele tientallen van deze mensen zijn daadwer kelijk gefusilleerd. Pas in 1983 is in Nederland de doodstraf vol ledig afgeschaft. Rond dat jaar was dat in ruim twintig andere landen ook het geval. Vervolgens raakte de af schaffing in een stroomversnel ling: momenteel kennen 68 lan den niet langer de doodstraf. En dan zijn er ook nog ruim honderd landen waar de straf nog wordt opgelegd, maar in de praktijk niet meer wordt vol trokken. Samen zijn dat veel landen. Toch zal Amnesty nog veel werk moeten verzetten om to tale uitbanning van de dood straf te bereiken. Vorig jaar wer den ruim 1.500 mensen te rechtgesteld. Vier landen speel den daarin een hoofdrol. China gaat met 1.067 executies aan kop. Op grote afstand volgen Congo (ruim 100), de Verenigde Staten (68) en Iran (66). En dan zijn er nog de landen waarop Amnesty slecht zicht heeft. Zo spreekt de organisatie het ver moeden uit dat in Irak vorig jaar honderden executies wer den voltrokken. De doodstraf is in de interna tionale politiek al jaren een on derwerp van discussie. Voor standers zijn van mening dat het 'kwaad' wordt uitgeroeid als een misdadiger wordt gedood. Ook wordt vaak aangevoerd dat de doodstraf een afschrikkende werking heeft. Mensen zouden met de doodstraf in het voor uitzicht wel twee keer naden ken voor ze een misdaad be gaan. Uit onderzoek van de Ver enigde Naties is echter geble ken dat criminelen de doodstraf niet angstaanjagender vinden dan een levenslang verblijf in de cel. Tegenstanders gebrui ken dit onderzoek, en vullen het aan met het argument dat de doodstraf juist té makkelijk is. Iemand wordt op een - meestal - pijnloze manier ge dood en hoeft niet langer te boeten. Verder wijzen ze erop dat de doodstraf ingaat tegen net recht op leven uit de Verklaring van de Rechten van de Mens, en dat de straf bovendien onherstel baar is. Gerechtelijke dwalingen zijn immers nooit uit te sluiten. Zo bleek de laatste Brit bij wie de opgelegde doodstraf ook werd voltrokken, de zwakbe gaafde Derek Benüey, uiteinde lijk niet schuldig aan de moord op een politie agent in 1953. Zijn medeplichtige bekende ve le jaren later het fatale schot te hebben gelost, maar toch heeft de familie Bentley tot dit jaar moeten vechten voor de 'troostprijs' van postuum eer herstel. Ook kan er bij de uitvoering wat mis gaan, waardoor de straf bijzonder inhumaan wordt. Twee jaar geleden bijvoorbeeld stierf een Amerikaan een wel heel gruwelijke dood op de elektrische stoel, toen die als gevolg van kortsluiting een enorme steekvlam produceer de. De man bezweek niet aan de stroomstoot, maar aan de combinatie van de schok en derdegraads-verbrandingen. Een laatste veelgehoorde klacht is dat machthebbers de straf kunnen-gebruiken om politieke tegenstanders voorgoed uit te schakelen. Het zijn precies deze argu menten waarmee Amnesty In ternational de wereld wil over tuigen. „Het opzettelijk doden van weerloze mensen mag door geen enkele maatschappij wor den toegelaten", zegt Pierre Sa- né, secretaris-generaal van Am nesty. „Regeringen die de doodstraf nog steeds hanteren als antwoord op extreme crimi naliteit, doen dat in weerwil van een toenemende afschaf fing van de straf wereldwijd", aldus Sané. stap met Britse KFOR-soldaten in het westen van Pristina HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT ■ht Britse soldaten lopen onder aan- "gvan sergeant Lewis door de donke- aten van een nachtelijk en uitgestor- 'ristina. Vier aan de linkerkant van de t, vier aan de rechterkant. Machinege- i in de aanslag. Niemand zegt een 1- Om de vijf minuten houden ze even gaan op hun hurken zitten en luiste- -Geluid draagt ver gedurende de st I", fluistert een van de soldaten. Hon- stad Pristina en het zuidelijk gedeelte van Kosovo. Hierdoor, zo zeggen de Britten, verwachten ze extra problemen. Serviërs zullen misschien weigeren te vertrekken en de teleurstelling over het verlies van Koso vo kan zich uitten in gewelddaden tegen KFOR. Albanezen van het Kosovo Bevrij dingsleger, UQK, zouden juist Vannacht kunnen gebruiken om voor de laatste keer af te rekenen met de Servische politie. De stilte die er nu heerst op straat, doet daarom een beetje onwerkelijk aan. Sinds de komst van KFOR in Kosovo, afgelopen zaterdag, zijn er ongeveer tien Albanezen en Serviërs vermoord in Pristina. Twee keer schoten de Britten een potentiële aanvaller dood. Een keer een Serviër, een keer een Albanees. „Sluipschutters en mensen die plotseling met machinegeweren het vuur op ons openen, vormen de grootste drei ging", meent de soldaat. Het eerste uur van de nachtelijke voetpa trouille verloopt zonder incidenten. Ze lo pen cirkeltjes in het westelijke gedeelte van de stad. Een half verlichte hoofdweg, nau we aardedonkere straatjes, een park waar slechts de wind hoorbaar is die door de bo men waait. Af en toe wordt er een auto aangehouden die over straat rijdt, maar het is over het algemeen zo uitgestorven dat ze alleen maai in rustige, haast onhoorbare pas aan beide zijden van de straten hoeven te lopen. Er zijn geen Servische politiemannen of soldaten meer te bekennen. „Dit lui kun nen maar beter niet hier niet blijven, want anders krijgen ze met ons te maken", fluis tert een andere soldaat die Jerry heet. „Wat een zooi hebben die Serviërs hier aange richt, het is een goede zaak dat wij hier nu zijn", vindt Jerry. De nacht lijkt in alle rust te verstrijken, wanneer er plotseling van dichtbij een schot wordt gelost. „Sluipschutter", roept een Britse soldaat. Alle acht, en leden van een andere voetpatrouille die toevalliger wijs in de buurt is, zetten het nu op een rennen. Niet weg van de plek waar het schot werd gelost, maar juist er naar toe. Door nauwe straatjes gaat het in vliegende vaart richting een park. Daar gaan een paar soldaten op de grond liggen en de omge ving door hun nachtkijkers afspeuren, ter wijl de anderen door rennen. De dader blijkt gevlogen. Aangekomen bij een weg, worden de leden van de voetpatrouille opgehaald door twee kleine open vrachtwagens. „Nu gaan we met de trucks verder," legt een Brit uit. Soms tergend langzaam rijdend, dan weer in volle snelheid, rijden ze kris kras door dit westelijk gedeelte van Pristina. Twee solda ten hangen met hun machinegeweren over het dak van de vrachtwagen en houden de voorkant in de gaten. Ook de zij- en achter kant worden gedekt door collega's. We passeren een Servische, een zigeuner- en een Albanese wijk. In de laatste bevindt zich een hoofdkwartier van de Kosovaarse rebellen. Op de straten staat dan ook met verf geschilderd: NAVO-UQK! De Britten weten dat de Albanezen hen over het alge meen beschouwen als een bondgenoot in de strijd tegen de Serviërs, maar dat weer houdt de militairen er niet van om de ach tervolging in te zetten wanneer er een ver dachte auto langs rijdt. De bestuurder en een bijrijder worden bin nen een halve minuut uit de auto gesleurd door de Britten en met hun handen om hoog voor een winkeltje gezet. De twee mannen, Albanezen van het UQK, hebben twee wapens bij zich, een kalasnikov en een pistool. „Dat nemen we dus in beslag", zegt een van de Britse soldaten. Want hoe positief de Albanezen zich ook mogen ge dragen ten opzichte van de NAVO, het U(^K moet zich volgens het vredesakkoord ont wapenen en haar leden mogen geen wa pens bij zich dragen. Aan het einde van de patrouille rijden de Britten terug naar een school in Pristina die ze als basis gebruiken. Wanneer ze er ach ter komen dat de drie meegereisde journa listen beschikken over mobiele telefoons, smeken ze of ze even kort met hun vrouw of vriendin mogen bellen, omdat ze al drie weken niet met thuis hebben gesproken. Kort daarop staan ze te bellen. 'I love you, honey'. En ze geven "Love and kisses to mum and dad'. „Maak je geen zorgen, schatje, dit is net als Noord-Ierland in de jaren 70", zegt een van hen als geruststel ling tegen zijn vrouw voordat hij de verbin ding verbreekt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7